NIEUWS- EN ADVERtENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN 25e JAARGANG DINSDAG 20 NOVEMBER 1934 No. ©3 ■WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. ÜÏTGEVE CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTlëN: Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10, Voortschrijdende Wetenschap Veronderstellingen en feiten. De onderzoekingen der laatste jaren hebben wel heel krachtig verschillende opvattingen, die men had, het been- gelicht. Wanneer men nagaat hoe de We tenschap voortschrijdt, altijd maar door, en als men haar gangen volgt, dan gaat men er soms aan twijfelen, of alles wat ze leert wel waar is. Dat is zeer belangrijk, want wat de wetenschap voor een kwart eeuw deed vermoeden, was niet geheel juist en wat ze nu leert, zal over een kwart eeuw of reeds eerder verouderd blij ken, d.w.z. de veronderstellingen, die wij baseeren op de wetenschappelijke onderzoekingen. Maar men vergeet wel eens de feiten te scheiden van de veronderstellingen, die men op grond dier feiten maakt. Feiten zijn echter feiten en veron- onderstellingen houden immer iets zwevende. Nee,m de voedselopname der plan ten. 'n Feit, wetenschappelijk gevon den, is, dat de plant uit een aantal verschillende stoffen bestaat, tien vond men vroeger, van dertien spreekt men thans. Wetenschappelij ke overwegingen leidden er toe, dat men veronderstelde maar met vier, fos for, kalium, calcium en stikstof te moeten tekenen. Maar nu openbaar de de practijk soms dingen, die men wetenschappelijk niet voorzien had en zette men de studie voort, o,mdat echte wetenschap nooit stil staat, doch doorgaat met onderzoeken. Men wist, dat kiezelzuur in het plan ten lichaam voorkwam, maar omdat de bodem het ook bijna altijd in ruime mate bevat, veronderstelde men, dat men zich er niet mee behoefde te be moeien. Maar de wij zouden haast zeggen onwetenschappelijke resul taten die de practijk met het toedie nen van Thomasslakkenmeel had, zooais in een ander opzicht met chili het geval was, deed deze zaak nader onderzoeken. En toen vond men, dat niet alleen de kalk naast het fosfor- zuur een voornamer rol speelt, dan men ze voorheen had toegedacht, doch ook de 10 procent kiezelzuur, die het slakkenmeel bevat. Vroeger leerde men de bodem heeft genoeg kiezelzuur. Een zuivere leer, want het was zoo. Maar dat dit bodemkiezellzuur voldoende tot wer king kwam veronderstelde men, docli de feiten waren anders. En nu doen de wetenschappelijke onderzoekingen zien, dat het kiezelzuur, hetwelk che misch gebonden aan de kalk en het fosforzuur in het slakkenmeel aanwe zig is, heel anders en beter werkt, dan wat in de bodem aanwezig is. In de eerste plaats verhindert dit kiezelzuur uit slakkenmeel, dat het fosforzuur zich in den bodem vast legt, zoodat dit beter tot beschikking der plantenwortels blijft. Dit is voor alle gronden van belang, maar speci aal voor de ijzerhoudende. In de twee de plaats wordt ook de kalk die in slakkenmeel voorkomt, door het mede aanwezige kiezel/zuur beter werk zaam. Ziehier weer feiten, die men inder tijd niet veronderstelde, doch die, toen de practijk daartoe aanleiding gaf, door de wetenschap werden gevonden. Waar nu de practijk weer voordeel mee kan doen. FEUILLETON. (HET WARE." XX. „Och, dat die arme jongen nog zoo aan zijn eind moest komen riep zij. „Maar waarom wil Roger mij eigenlijk spreken Ik weet er niets van, heb er tot nu toe niets van gehoord. Maar miscliien wil hij mij ondervragen naar het ongeluk van Thurston „Kijk eens kind, de politie schijnt verband te zoeken tusschen die twee ongelukken. Je moet niet vergeten, dat verschieidenen hebben opgemerkt, hoe Daft Davy Warwick gedurende eenige weken steeds op de hielen ge volgd had O, Will Dat gezicht daar in liet bosch Dat moet Davy geweest zijn Ja hij was het Ik heb er eigenlijk nooit meer aan gedacht, dan nu op het oogenblik." Zij veteule hem van het doodsbleekc ke. verwilderde gelaat, dat zij tusschen het kreuelhout had zien doorgluren. „Moet ik er den inspecteur van spi e ken Is dat noodzakelijk Wjll overlegde eenige minuten. „Ik geloof niet, dat je het hoeft ie zeggen, Maiy. Het lijkt mij beter, dat je maar wacht, wat Warwick zegt als hij er tenminste eenig licht op kan wer pen. Bovendien je weet ook niets je vermoedt het maar. Zie maar, dat je zoo gauw mogelijk van dat onder vragen af te komen en kwel je er niet verder mee." Later was Will Arstrong blij, dat hij dién raad had gegeven. Nederlandsche Veehouderij Centrale. Nederlandsche Veehouderij-Centrale. Door de Nederlandsche Veehouderij Centrale woidt bet navolgende mede gedeeld Zooals reeds werd bekend gemaakt, geldt ten aanzien van de aan de Ne derlandsche Veehouderij Centrale te leveren, aan tuberculose of para-tube 1* culose lijdende, vrouwelijke Irunderen onder meer de bepaling, dat deze le vering slechts zal kunnen geschieden, indien de eigenaar van het rund in kwestie lid is van een door de Neder landsche Veehouderij-Centrale erken de rundertuberculosebestrijdings-ovga nisatie. Het bestuur dezer Cemrale stelt zich hierbij op het standpunt, dat de orga nisaties, wélke, in verband met de vo rige vee-afname, reeds vóór 1 Maart 1934 werden erkend, ook ten aanzien van de nu plaats hebbende levering als erkend worden aangemer^C Daarbij zal echter tevens aan re cent opgerichte organisaties, alsme de aan organisaties, welke hun aan vrage tot erkenning de vorige maal le laat hebben ingediend, alsnog gelegen heid worden geboden de bedoelde er kenning te verwerven, met dien ver stande, dat de betreffende aanvrage slechts in behandeling zal worden ge nomen, indien zij vóór 1 December 1934 bij de Nederlandsche Veehouderij Centrale, le van den Boschstraat on. 1 's-Gravenhaige wordt, ingediend en vergezeld is van het Reglement van de organisaie in kwestie van de be treffende Instructie voor de(n) dieren arts(en) en van een opgave van het aantal veehouders, dat hij deze orga nisatie is aangesloten, alsmede van het aantal stuks rundvee, dat volgens globale berekening aan deze veehou- toebehoort. De Nederlandsche Veehouderij-Cen trale maakt hekend, dat in de week van 2 tot 8 December a.s. op onder scheidene plaatsen gelegenheid zal worden gegeven runderen in gevraag de soorten aan te bieden. Schagen en Leeuwarden Donder- ig 6 December van 9-11 v.m. op de veemarkt Hoorn Zaterdag 8 Dec. van 9-11 v.m. bij abattoir. Prijzen en voorwaarden als vorige week. De aangiftekaarten, welke verkrijg baar zijn bij de districts-secretarissen der Gewestelijke Landbouw-Crisis- Organisaties, moeten vóór Zaterdag 24 November 1934 zijn ingezonden bij de Gewestelijke 1 LandbouwljCrisis-Or- ganis aties, waaronder de betrokken veehouders ressorteeren. Voor de overneming van alle aange boden dieren op alle plaatsen kan niet worden ingestaan, aangezien van vorige weken leveringen moesten wor den verschoven tengevolge van het groote aanbod. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Het was Dinsdagavond. Eerst dien ochtend was hij teruggekeerd van het sterfbed van zijn vriend en onmiddel lijk kreeg hij nu te hooren, dat er bij hem aan huis ook zooveel gebeurd was gedurende zijn afwezigheid. Geen wonder, dat Will somber koek en dat zijn gedachten dan ook van al lesbehalve opwekkenden aard waren, terwijl hij zich naar 'n afgelegen ge deelte van het goed begaf en den kori sten weg daarheen nam door een jon gen aanplant. De droefheid van Dick's weduwe had hejm vreemd aangedaan hij) had den overledene haast benijd. Hij zou nooit, betreurd worden door vrouw en kind Alleen Mary zou rouw dragen over hem, en zelfs bij haar zou hij numero twee zijn Geen wonder, dai hij al zoo heel weinig acht sloeg op zijn om geving en dat, hij dus niet, eens gezien had het in elkaar gedoken figuurtje, dat op den grond zat en waar hij dan ook bijna over gevallen was. fn het eerst dacht hij, dat het een kind was en had haar willen oppakken, om haar te vertroosten, want Will kon geen kin derleed zien maar, toen het betraan de gezichtje ineens naar hem opgehe ven werd, zag hij dat het Clover Ifci- royde was. Tot Clover's eer dient gezegd, dat zij in waarheid verschrikte, want op het zachte gras had zij zijn voetstappen niet vernomen en ze had het er ook al lerminst op toegelegd om iemand van Ladywood te ontmoeten. Ze twijfelde er niet aan, of Mary liad hem op dat oogenblik al verteld van die scène tus schen haar en Wlarwick. Ze sloeg dus een ontstelden en smee kenden blik naar hem op en boog toen Inlijving dienstplichtigen. Voor de ie opkomst worden ingelijfd G. J. Wit te bij 3e half reg. Huzaren te Den Haag C. Oudshoom bij le Comp. hosp. sold. te Utrecht H. Elzinga, C. de Leeuw en W. schippers bij het 12e reg. Inf. te Amersfoort J. S. Post bij de schoolcomp. v.h. korps Ponteniers te Dordrecht A. A. Schouten bij het 21ste reg. Inf. te Amersfoort, opl. on der of f. Loop der bevolking. Ingekomen S. Heerschap en gezin van Winkel A. Schouten van Haarlem Mej. A. Belkes van Vlagtwedde Mej. G. M. E. Vinke van Emmen H. G. van Drie van Leuste (Dl.) Mej. T. Hengstdijk van Kapelle (Z.) Mej. C. v.d. Berg van Heemstede Mej. H. C. Raven van Den Helder. Vertrokken Mej. N. C. Schippers naar Heiloo P. v.d. Stelt naar Sassen heim. BURGERLIJKE STAND. Geboren Cornelis, zoon van Th. de Klerk en J. v. Dalen Helena Anna, dochter van L. Kortehaas en A. C. Ro my n Dieuwertje, dochter van J. Groet en G. Kaaij Maria, dochter van C. Staring en M. v.d. Schrier. Ondertrouwd M. Wïssekerke en M. Keijzer J. R. van Stipriaan en C. K. Blom J. Bergman en H. E. den Engelsen. Overleden N. Nieuwland-Hoog- vorst, oud 81 jaar. Politie. Verloren een rijwiefjplaat- je, orderboek bruin bontje. Gevonden kindermuts. GEMEENTE WIERINGEN. was in verband met het 30-jarig be staan der vereeniging, doch geen door gang kon vinden omdat de dooi inviel. De heer P. Doves Dz. adviseert dat dit feest toch door moet gaan en wordt besloten als er ijs komt hiertoe over te gaan en een bal-avond te organiseeren. Voorz. zegt, dat een commissie in overleg is getreden met den Heer Vos om het terrein en water te huren.. De hr. V. is hiertoe bereid, tegen 'n vergoe ding: van 25 gulden per jaar. Wordt goedgevonden. Hierna worden door den Heer Ruijs nog eenige vragen gesteld aangaande de toegangswegen naar het terrein en om meer toezicht op de baan, omdat deze Heer vorig jaar een leelijke val heeft gemaakt op de baan. Ook was er geen verbandtrommei aanwezig was. Hiertegen protesteert het bestuur, omdat er een verbandtrommei van de Vereen, bij den Heer Vos is, hetwelk door dezen wordt bevestigd. I11 de rondvraag informeert Alb. Lont naar standplaatsen voor con sumptie-tenten, doch het bestuur ver wijst deze naar den Heer Vos, die ze weer verwijst naar den Ontvanger dei- Registratie, waarvan de heen Vos ook huurder is. de contributie zal bedragen 75 cent, voor man en vrouw. 50 Cent voor elk lid en 25 cent voor personen beneden 16 jaar. Er zal echter niet meer van het reglement worden afgeweken met het aannemen van nieuwe leden. Na 1 Dec. worden geen nieuwe leden meer aangenomen en worden de leden opge- Hierna wordt nog medegedeeld, dat wekt om hij aanbieding der kwitantie deze te voldoen, daar zij anders ge schrapt worden en dit jaar geen lid meer kunnen worden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit voorz. met dank aan de aanwezigen voor de aangename besprekingen, om half elf de vergadering. Jaarvergadering IJsclub „Westerland" Zaterdag 17 Nov. j.1. hield de IJs club „Westeland" haar jaarlijksche algemeene vergadering in het lokaal van Wed. Heijblok aan de Haukes. Aanwezig 36 leden. De voorzitter, de heer Alb. Duinkor opent met hartelijk welko,m en ver zoekt den secr. den heer S. Blaau- boer de notulen te lezen, welke onver anderd worden goedgekeurd. Volgt verkiezing bestuur. Aftredend zijn Alb. Duinker, C. Omis Gz. en P. Ruitenburg. Na vrije stemming wor den herkozen Alb. Duinker en f. Omis, terwijl een herstemming tus schen P. Ruitenburg en R. Veuger als resultaat heeft, dat de Heer Veu- ger met '25 stemmen wordt gekozen. De heeren nemen hun benoeming aan. Hierna rekening en verantwoording Penningmeester. De heeren S. Russelman en J. W. Koorn zien de boeken na en zeggen alles in de beste orde te hebben bevon den. Voorz. den Heer Hakvoort dank voor zijn keurig beheer. Nu is aan de orde bespreking baan en ijsfeesten. Voorz. zegt dat vorige winter een grootsch feest aan de orde SCHAGERBRUG. Ouderavond O. L. School. Woensdagavond werd alhier in de O. L. School een ouderavond geliou den. De opkojmst was heel goed, vooral de dames gaven dezen keer van haar belangstelling blijk. Om 8 uur heette het Hoofd der School, de Heer S. Ja- ring, de aanwezigen welkom en gal' het. woord aan den Secretaris, den heer E. Rentenaar, voor het lezen der notu len. Deze werden onveranderd goedge keurd. Hiema deed de voorzitter eenige me-'sluis over te plaatsen, om aldaar de dedeelingen het aantal leerlingen wasjderde leerkracht te kunnen behouden, elijk gebleven; de school wordt thans Nu de gemeente Wjeringerwaard haar hoofdje weer op de armen. Will legde haar de hand op den schou der en zei bemoedigend „Kom, Clover, vertel mij nu eens, wat aan scheelt. Misschien kan ik je helpen." Hij ging naast haar zitten op het. gras en wachtte, tot zij zich in zooverre hersteld zou hebben om te spreken. Al lereerst kwam zij toen met de vraag te voorschijn ,Zal mr. Warwick sterven, of wordt hij beter „Er bestaat nu wel kans, dat hij be ter wordt. Was het over hèm, dat je je zoo verdrietig maakte ,Neen, niet bepaald. Voor mijn part gaat hij dood. 't Is heel wat anders, waarover ik zoo ellendig ben." „Kan je mij niet zeggen wat het is, Clover En wat je hier op dit oogen blik zoo heel alleen doet „Ik hen mij hier komen verstoppen fluisterde zij, want ik moet wegloopcn, maar ik weet niet waarheen. En ik heb heb geen geld. Ik dacht, dat ik hiel den heelen nacht, misschien zou kun nen blijven, maar ik ben nu al bang." „Ik zal je zoo dadelijk thuis brengen. Maar waarom ben je eigenlijk zoo bang Ze keek hem onderzoekend aan. „Weet je dat niet Heeft. Mary het je dan niet verteld Heb je dan niets vermoed „Ik weet niet, waarover je spreekt. Ik hen vanochtend pas thuis gekomen en ik heb Mary haast niet gezien. Zij is vervuld van haar eigen leed, dat ar me kind. Maar vertel mij nu eens even wat je zoo van streek gemaakt heeft." Een oogenblik dacht Clover er aan, om de verongelijkte te 9pelen maar nu GEMEENTE ZIJPE. Oudercojmmissie, deelde nu mede, dal een schrijven was ingekomen van mevr. N. Dekker-Jimmink, waarin wordt gezegd, dat zij door omstandig heden genoodzaakt is, als lid van de Oudercommissie te bedanken. Dit be sluit van mevr. Dekker dient te worden eerbiedigt en de Secretaris wordt ver zocht haar namens de vergadering een schriftelijke dankbetuiging te zenden voor het goede werk, dat zij in het be lang der samenwerking tusschen school en huis heeft verricht. Na de hierdoor ontstane vacature werd voorzien door de benoeming van mievr. E. Hopma.n.-Rezelman, die liaar benoeming aanvaardde. De bespreking van het te houden St.. Nicolaasfeest leverde geen moeilijk heden op. Algemeen was men van ooi - deel, dat het feestje gehouden moest worden. Een voldoend aantal dames én heeren waren bereid, de lijsten te pre senteeren, waarna de voorzitter hen dank zeide voor hun bereidwilligheid. Daarna werd door Mej. W. Krul ge sproken over het onderwerp Het zieke en het gezonde kind." Aan de hand van artikelen geschreven door den direc teur van den Gemeentelijken Genees kundigen dienst te Amsterdam, Dr. Heij ermans, gaf spreekster in grove trek ken een overzicht van de geschiedènis der geneeskunde, om vervolgens uit voerig stil te staan bij de gevaren, die de gezondheid der kinderen bedreigen, niet door de school maar in de tijd dat zij de school bezoeken. Meermalen kan worden geconstateerd, dat kinderen af wijkingen vertoonen, waarvan de ver zorgers niet het minste vermoeden heb ben. Spreekster wijst in dit verband op de waarde van voldoend geneeskundig schooltoezicht. De vergadering hoorde met aandacht de belangwekkende me- dedeelingen aan en beloonde, na afloop, de spreekster met een welverdiend ap plaus. Vervolgens werd het werk der leerlin gen door de ouders in oogenschouw ge nomen en de gelegenheid te baat, geno men om imiet het onderwijzend, perso neel over de kinderen te spreken. Bij de rondvraag informeerde mevr. Vries naar de plaatsing van leerlingen op de U.L.O.-school en naar het bezoek van den schoolarts. Mevr. Wijma vraagt of er kinderen zullen worden overgeplaatst naar de o.l. school te Oudesluis. Voorzoover be kend zal de medewerking der ouders worden ingeroepen om binnenkort een voldoend aantal leerlingen naar Oude- bezocht door 109 kinderen. Het vervolg onderwijs is om bezuinigingsredenen opgeheven. Dit is jammer, de animo was het vorig jaar zeer bevredigend. Toen werd de cursus gevolgd door 22 leerlingen. Voorzitter doet een beroep op de ouders om belangstelling voor het avond-onderwijs te blijven toonen, het heeft voor de goedwillende leerlin gen zijn groote waarde, omdat het vast legt en uitbreidt, wat in de schoolja ren werd geleerd. De heer Nieuwland, voorzitter der Biaar leerlingen zelf noodig heeft en ze van de school te Oudesluis heeft terug genomen, is het aantal daar te klein ge worden. Alvorens de vergadering te sluiten, deelde de voorzitter nog mede, dat even als vorige keeren de heer Modder zijn stoelen belangeloos ter beschikking ge steld heeft, waarvoor spr. vriendelijk dank zegt. Na ook de aanwezigen te hebben bedankt voor hun belangstel ling, volgde te ongeveer half 12 de si ui ting. besloot zij toch maar, de waarheid te zeggen. Het was een lange geschiede nis, maar met de grootste zelfbeheer- sching hoorde Will Armstrong ze aan. Na afloop vroeg hij „Voel je je dus zedelijk verantwoor delijk voor den aanslag op Warwick's leven en voor den zelfmoord van Daft Davy Vader zegt althans, dat dit zoo is. Hij noemde mij een moordenaresse. O, hij was hard en wreed Als ik had geweten, hoe hij het zou opvatten, dan had ik het hem nooit verteld maar, toen hij in huis kwam, nadat hij ge vonden had je weet wel wat" en zij huiverde „sloeg de schrik mij om hét hart, ging ik zijn studeerkamer bin nen en vertelde ik hem alles. Hij zei, dat ik overal schuld aan had dat hij mij niet wilde helpen, niet wilde be schermen. Hij heeft zelfs de politie ver teld, dat het mijn auto-sjaal was, die Daft Davy had gebruikt." Met de handen voor het gelaat begon Clover opnieuw te snikken. „O, houd toch op drong Will aan. Ik kan 't niet aanhooren. Vertel mij liever, wat je van plan bent „Ik weet niet. Ze zeggen, dat ik ook verhoord zal worden en dat ik getui genis zal moeten afleggen. O, als je eens wist, hoezeer ik daarvan ver schrikt ben, Will - Onwillekeurig had ze hem bij zijn voornaam genoemd en dit trof hem eigenaardig. „Als ik leugens vertel, zullen ze er toch wel achter komen. En als ik wegloop, weet ik zoowaar niet, waar ik heen moet, want ik heb geen vriend ter wereld „Toch wel. Maar je vader begrijp ik niet. Men zou denken, dat hij om zich zelfs wille de zaak liever zou hebben stilgehouden. Hij is toch al niet zoo po pulair." „Daar geeft hij niet om. Hij zegt, dat mijn gedrag te laken is en dat ik er daarom voor lijden moet. Hij is ook al zoo boos op mij, omdat jmr. Warwick niet hij ons terugkomt en wij konden zoo goed zijn pensioengeld gebruiken. En dan, omdat ik Mary heb beleedigd, die nogal zoo gul is voor de armen van zijn gemeente. Net of hij daar wat om geeft Maar als je eens wist, hoe bang ik ben voor het verhoor. Wat voor straf zouden ze mij wel geven, denk je „Zoo ver moet het niet eens komen, dat je verhoord wordt. Tenzij iemand er op zinspeelt, zal men er nooit over denken, om eenig verhand te zoeken tusschen jou en de zelfmoord van Dait Davy. Ik zie ook niet in, hoe jij daar voor te laken was." „Ja, maar dat is toch wel zoo. Kijk eens ik was heel onaardig tegen hem. Ik zei, dat, als hij een woord repte van hetgeen ik tegen hem over mr. War wick gezegd had, ze mij dan óók zouden hangen. Daarmee wilde ik hem een finken schrik aanjagen, zoodat hij vooral zijn mond zou houden. Maar nu was hij bang, dat ze hem toch zouden dwingen alles te vertellen en om dat te ontkennen, heeft hij zich uit den weg geruimd. Het was om mij te red den Ja, dat praat je mij niet uit het hoofd. Ik kende hem zoo goed, zie je, en ik zal nooit den blik vergeten, waarmee hij wegging, nadat ik hem zoo beknord had." Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1934 | | pagina 1