Voortschrijdende Wetenschap GERECHTIGHEID. Nederlandsche Veehonderij - Centrale. BIJ AANKOOP VULPEN GRATIS. BOSKER'S BOEKHANDEL smederij, die zeer mooie, dure paarden had en toen ze beslagen werden, keek hij er op toe. Hij was zoo jnet mij tevreden dat hij al zijn paarden door mij liet he slaan. Op een dag, toen hij er weer bij stond, terwijl ik zijn paarden besloeg, zei hij tegen mij - Jimmy, waarqm laat je dat werk niet varen en doet wat anders Ik lachte en zei, dat er niets andera was wat ik doen kon. Toch wel, meende hij, als ik je een plaats op mijn bank verschaf,' wil je die dan aannemen Nu, dat was een prachtige verrassing. Den volgenden dag deed ik mijn loe ren voorschoot af en ging met mijn be kende mee. John A. King, de toenmali ge president der Ford Dearborn Bank was het die mij financier maakte. Mijn leven lang zal ik hem niet vergeten. Zes maanden bleef de jonge Jimmy daar in de leer, toen maakte hij zicli zelfstandig en werd langzamerhand rail lionnair en een der leidende persoon lijkheden van de beurs te Chicago. Bodemverschijnselen. Sedert de natuurmest op den achter grond is geschoven misschien wel wat al te ver en de kunstmest een ge weldige rol is gaan spelen in het boe renbedrijf en een zeer belangrijke post vormt in de bedrijfsboekhouding van den boer en den tuinder, is de studie van den bodem en de verschijnselen, die zich daarin voordoen, wij omvang rijk geworden. Men moet niet vergeten, dat met het geven van kunstmeststoffen ook stof fen in den bodem gebracht worden, die men niet bedoelde te geven, doch welke een onafscheidelijk deel van die kunstmeststoffen zijn. Dit zijn de z.g. ballaststoffen, die daar soms goed, doch ook wel eens minder goed doen. Zoo zijn de verschillende moeilijk heden waar men vroeger niet vau wist en die vermoedelijk aan het toenemend kunst,mestgebruik moeten worden Toe geschreven. De bodem, die vroeger ver schillende schommelingen kon opvan gen, verloor wel eens dit „bufferend" vermogen, zooals het genoemd wordt. Hoe zuurder de grond, hoe minder bufferend vermogen deze heeft. Voor een goede bodembewerking heeft de humus in den grond en de kalktoe- stand van den bodem veel beteekenis. Beide ondersteunen het „bufferen" van den grond. Nu behoeft men bij ka.'k- toestand niet alleen aan kalk te den ken. Men kan, als men eens geleerd wil zijn van de basische toestand van den bodem spreken. Dat is het tegen overgestelde svan het zuur. Zoo wordt deze basische toestand b.v. in de hand gewerkt door het geven van Chili, al bevat Chili heel geen kalk. De stof, die hier werkt, is de natron, die ook basisch is en het ontkalken van den bodem krachtig tegengaat. Dat ondanks hoogere prijzen, enkele jaren terug, vele hoeren nog altijd bij het gebruik va,n chili bleven in plaats van over te gaan tot de goedkoopcre soorten en ook als stikstofmest goede andere producten, moet dan ook niet als een conservatisme opgevat worden, zooals het wel eens genoemd werd. Het was niets anders dan het aanvoe len, dat Chili nog een andere werking had dan die van stikstof alleen. Dat was het verbeteren van den bodemtoe stand. Prof. Dr. O. de Vries wijst in een ar tikel van het, Landbouwkundig Tijd schrift erop, dat bolgens een tien jaren doorgevoerde proef te Borgercompag- nie verschillende stikstofmeststoffen verschillende invloed hadden op de kalktoestand van den bodem. Zoo gaf kalksalpeter weinig verandering en bleef de bodem op een toestand van 5,5; bij ammonsalpeter liep deze terug tot 5 en bij zwavelz. ammoniak tot 4,4, ter wijl bij chili de kalktoestand tot 5,9 steeg. Dat is nu wel geleerdheid, doch do practijk wordt hier in het gelijk gesteld. FEUILLETON. I. Het was vroeg in den morgen van een fris- schen, doch helderen dag in Maart. Hiervan had advocaat Kleist, die eene betrekking aan de rechtbank te Hamburg bekleedde en een ijverig sportliefhebber was, gebruik ge maakt, om met zijn jonge vrouw een grooten fietstocht te maken. De advocaat wilde juist den bediende uit een dichtbij zijnd huis flui ten, waar hun rijwielen altijd bewaard wer den, toen een oudere heer, die deftig met een portefeuille onder den arm voortstapte, hem vriendelijk groette. „Dat ls Preseniusvertelde Kleist aan zijn vrouw, die een weinig bijziend was. „O mijnheer Fresenius, de rechter riep de aardige jonge vrouw verheugd uit, terwijl ze vlug van haar fiets sprong. In haar voet- vrijen grijzen rok, zijden blouse en met een Engelsch hoedje op, was zij een elegante ver schijning. Haar echtgenoot overhandigde de beide fietsen aan den bediende en liet zich door dezen de broekhaken van zijn pantalon ne men. Daarop had er een hartelijke begroeting tusschen het jonge echtpaar en den ouderen beambte plaats. „Moet u vandaag ook vroeg aan de recht bank zijn vroeg de rechter dadelijk. „Eerst om negen uur moet ik er voor een brandzaak present zijn." „Dat is jammer ik had graag den langen weg naar het justltie-gebouw uw gezelschap gehad." „Wanneer .u het goed vindt mijnheer Fre- Kalveren toewijzing 1935. Door de Nederlandsche Veehouderij Centrale wordt het navolgeude be kend gemaakt. Zooals reeds werd medegedeeld heeft het in de bedoeling gelegen ten aan zien van het seizoen 1935 een voorloo- pige toewijzing van kalveren, gelijk aan ongeveer de helft der toewijzing 1934, te doen plaats hebben. Teneinde de veehouders zooveel mo gelijk gelegenheid te geven onder hun kalveren selectie toe te passen, is thans, wijl de verwachting mag worden gekoesterd, dat de definitieve toewij zing, welke in het vorige seizoen eerst in Juni bekend kon worden gemaakt, voor dit seizoen reeds betrekkelijk kort na 1 Januari a.s. zal kunnen wor den vastgesteld, besloten niet tot bo venbedoelde voorloopige toewijzing over te gaan. Indien een veehouder bij de defini tieve toewijzing slechts gedeeltelijk of in het geheel geen gebruik zal hebben gemaakt van de hem geboden gelegen heid tot levering aan de Nederland sche Veehouderij Centrale, zal de defi nitieve toewijzing voor 1935 worden verminderd met het aantal dieren, dat door hen, ondanks de na 1 November 1934 geboden gelegenheid, niet zal zijn geleverd. De afname van de ter levering aange boden runderen zal zooveel mogelijk geschieden in de volgorde waarin de opgaven gedaan worden. In verband hiermede wordt aan de belanghebben den in overweging gegeven de door hen te leveren runderen zoo spoedig mogelijk op te geven. Voor zoover op 1 Februari 1935 de helft (waarbij l/2 naar boven wordt af gerond) van bet aantal te leveren run deren niet ter levering is aangeboden, zal aangenomen worden, dat men het aantal runderen, dat minder dan deze helft is opgegeven, niet wenscht te le véren en dus vermindering van de toe wijzing van kalveren over 1935 ver kiest. Na 1 April 1935 zal 't niet meer mo gelijk zijn runderen voor de levering op te geven. Wanneer op dezen datum niet alle te leveren runderen zijn opge geven zal de kalver-toewijzing 1935 dienovereenkomstig worden verlaagd. Ter voorkoming van misverstand dient hieraan te worden toegevoegd, dat uit den aard der zaak uiteindelijk het aantal geleverde, en niet het aan tal ter levering aangeboden, runderen den hierboven aangegeven invloed op de toewijzing zal uitoefenen. INLEVERING RUNDEREN. De Nederlandsche Veehouderij-Centrale maakt bekend, dat in de week van 23 tot 29 December a.s. op de onderstaande plaatsen gelegenheid zal worden gegeven runderen in de gevraagde soorten aan te bieden. Maandag 24 December Alkmaar 8—10 uur v.m., bij de doorbraak. Donderdag 27 December Gouda Leeuwar den, Schagen van 8—10 uur v.m. Zaterdag 29 December Hoorn 9—11 u. V.m. Prijzen en voorwaarden als vorige week. De aangiftekaarten, welke verkrijgbaar zijn bij de districtssecretarissen der Gewestelijke Landbouw-Crisis-Organisaties moeten vóór Zaterdag 15 December 1934 zijn ingezonden bij de Gewestelijke Landbouw-Crisis-Organi saties, waaronder de betrokken veehouders ressorteeren. BINNENLANDSCH NIEUWS. Handje verpletterd. Tusschen een waschmachine geraakt. In perceel 20 aan het Gentiaanplein aan de overzijde van het IJ te Amster dam is een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. In een onbewaakt oogenblik geraakte het driejarig zoontje van de bewoonster met de liand tusschen het mechanisme van een electrische wasch machine. Men slaagde er niet in het kind, dat veel pijn leed, te bevrijden. Daarop s de brandweer gealarmeerd. Personeel van den post Plaatijzerweg senius ga ik toch met u mee. Ik moet voor me zelf nog in de stad zijn." De beide heeren namen spoedig afscheid van Mevrouw Ada, die, nadat ze haar man nog eenige keeren vroolijk toegeknikt had, in huis verdween. „Is mijn gewone morgenwandeling langs de Alster geen omweg voor u, collega?" „In 't geheel niet, mijnheer. Ik moet naar de Groszen Bleichen bij de Jungfernstieg." „Dus naar de City naar de handelsbuurt. Heerenhuizen verdwijnen daar hoe langer hoe meer. Dat is Engelsche gewoonte. Ham burg is een voorstad van Londen, zoo bluft men al aan de overzijde van het kanaal." „Het huis, waarheen ik mij zal begeven, maakt hier toevallig een uitzondering op. Mijn vriend, Frits Beijer, heeft een gezellige woning bij zijn kantoor." „Beijer Frits Beijer Neem me niet kwa lijk, maar is dat niet „de eeuwige referenda ris" Kleist knikte toestemmend. „Tot mijn spijt, ja. Hij was mijn liefste studiegenoot, doch al mijn bemoeiingen baatten niets. Hij heeft een bijzonder goed hoofd daarbij is hij zeer goedhartig doch zoodra hij wat ge dronken heeft is er niets met hem te begin nen. U moest eens zijn werk over den veilig heidsdienst lezen. Hij is een geboren rechter."! „Was het niet mogelijk, dat hij het examen voor assessor met goed gevolg kon doen „Neen, in 't geheel niet, hoewel hij veel bekwamer was dan één van ons. De tweede keer deed hij gelijk met mij examen. Op den weg naar het justitlegebouw wilde hij een cognacje nemen. Al mijn pogingen om hem hiervan terug te houden waren te vergeefsch. Hij moest zich moed drinken, verklaarde hij. Nu, die bezorgde hij zich dan ook zoo gron dig, dat alle examinatoren geen raad wisten van schrik." „Jammer van zoo'n talent. Wij hebben zoo weinig goede schrijvers over het lijfstraffelijke recht." „Dat vond ik ook. Toen hij geep examen heeft de machine opengebroken en het stumpertje bevrijd. Het bleek dat het handje gedeeltelijk verpletterd was. De G. G. D. heeft het jongetje naar een der gasthuizen overgebracht. Inbrekers In een schuur overvallen. Het is de gemeente- en rijkspolitie te Loosdrecht na een langdurig onder zoek gelukt de hand te leggen op een drietal beruchte inbrekers, die den laatsten tijd de omgéving onveilig maakten door diverse inbraken en diefstallen. Een onverwachte in^al van de politie in de schuur, waar de daders op zeer primitieve wijze verblijf hiel den, bracht zeer groote verrassingen. Het bleek aldaar de verzamelplaats te zijn van inbrekerswe»* ..uigen en vele gestolen goederen. De óaders zijn naar het gemeentehuis te Loosdrecht over gebracht en ingesloten. Verscheidene voorwerpen zijn in beslag genomen. De clandestiene margarine-aifaire in het Westland. Een fabriek te Loosduinen ont dekt. De rijkspolitie in het Westland is er in geslaagd zekeren S. uit Loosduinen aan te houden, die een fabriek exploi teerde, waar xnagarine op clandestiene wijze werd bereid. Reeds enkele weken vermoedde men, dat te Monster clandestiene margarine verhandeld werd en naar aanleiding daarvan werd het toezicht verscherpt. Dit heeft ertoe geleid, dat men bepaal de gegevens in handen kreeg waaruit viel op te maken, dat de clandestiene margarine van Loosduinen naar Mon ster werd vervoerd en aldaar verhan deld. Vooral onder de minder goed ge situeerden werd het smeersel, waar van de kwaliteit allesbehalve goed was grif verkocht, omdat de prijs belang rijk lager was dan de margarine, zoo als die onder controle van de Crisis Zuivel Centrale in den handel wordt gebracht. De rijkspolitie nam 100 Kg. marga rine in beslag, welke partij werd ver voerd naar het Westland. De samenstelling der margarine was dezelfde als die, welke eenige weken terug te Naaldwijk werd bereid. Ook in dit geval bestond het grootste per centage uit water en een zeer goed- koope vetsoort. De V.A.R.A. maakt schoon schip. Communisten onder het per soneel worden ontslagen. Het hoofdbestuur van de V.A.R.A., zoo meldt de s.d. Arbeiderspers, lieeit aan de personeelleden een circulaire gestuurd, waarin de verklaring wordt gevraagd, dat de ondeneekenaars van de aan die circulaire gehechte strook geen lid zijn van do C. P. H. of een van hun mantel-organisaties. Er is bij ver klaard, dat het hoofdbestuur het lid maatschap van deze groepen onver- eenigbaar acht met het bezetten van een functie in het bedrijf van de V.A.R.A. Naar men meldt, is liet hoofdbe stuur van plan om thans, zonder aan- ziens des persoons in te grijpen en iedereen te verwijderen, die als vijand van de V.A.R.A. tocb in dienst van de V.A.R.A. blijft. Landbouwers naar Indië. Dr. Vrijburg op audiëntie bij minister Colijn. Naar men meldt heeft de minister van Koloniën audiëntie verleend aan dr. Vrijburg, die daarbij gelegenheid heeft gehad zijn plannen voor koloni satie van Nederlandsche boeren naar daarvoor geschikte streken in Ned. Indië (niet naar Nieuw Guinea) toe te lichten. De minister -- die zooals bekend is een tegenstander van kolonisatie in Nieuw Guinea toonde voor het plan van dr. Vrijburg veel belangstelling en heeft toegezegd te overwegen in hoe verre de bestaande stichting Landver huizing Nederland, die nu slechts be- meer mocht doen, kwam ik op het denkbeeld, zijn talent in een privaatdetective-bureau, tot zijn recht te doen komen. Hij heeft nu met een Amerikaan samen een inrichting, waartoe men zich om verschillende inlichtin gen kan wenden, een soort bespieders of de tective-bureau „Argus" genaamd." Fresenius knikte. „Argus" juist, daar heb ik van gehoord. Op Amerikaansche leest ge schoeid niet waar „Zijn compagnon, Edwerd Stanway, ls een Amerikaan, die eveneens in de rechten gestu deerd heeft, en naar het mij voorkomt even als Frits Beijer talent bezit." „Wordt er met dat zaakje nog al wat ver diend „Tot nu toe nog niet veel. De middelen voor de noodige reclame ontbreken hen. Een poos je geleden kregen mijn vrouw en ik onver wachts een kleine erfenis dat geld hebben! wij aan de vlijtige jongelieden geleend. Ze hebben hun leven tegen deze som verzekerd bij de „Polarstern" ze beloofden mij drie percent, nu en zoo zijn wij allen gehol pen." Spoedig waren beiden, na uit de Jungfern stieg gekomen en na rechts te zijn afgeslagen, in de Groszen Bleichen aangeland. Het ge- heele gebouw dat wil zeggen de eerste eta ge, waar zich het kantoor der firma bevondt, was bezaaid met reclameplaten. Fresenius bekeek de helgekleurde aanplakbiljetten en nam met een scherts daarover afscheid van zijn jongen collega. De advocaat werd in het kantoor van de beide campagnons vroolijk ontvangen. Frits Beijer had altijd nog veel van een corpslid. Een groot lltteeken liep van zijn kin of tot midden op zijn Unker wang. Zijn ver standige, levendige oogen zagen vroolijk en zorgeloos de wereld in. HU had dik, blond haar en een kleine snor gaf hem het aan zien niettegenstaande hU al drieëndertig telde van een vUfentwintlgjarige. ZUn compagnon vormde met hem een scherp contrast. Edward Stanway was don- moeienis heeft piet emigratie naar den vreejnde, welke emigratie thans na tuurlijk geheel opgehouden is, door uitbreiding van bevoegdheid aan deze plannen dienstbaaa* gemaakt zou kun nen wordën. Dr. Vrijburg zou dan in dit college zitting krijgen. De minister stelt zich op het stand punt dat de regeering geen directe be moeienis noch verantwoordelijkheid voor ^migratie op zich neemt, doch het initiatief van anderen met belang stelling zal volgen en zoo noodig steun verleenen, als blijkt, dat de on derneming aan de verwachtingen vol doet. Dr. Vrijburg heeft uit dit onderhoud goede hoop geput, dat er thans in Ne derland een organisatie tot stand zal komen, die de plannen zal aanvatten en tot een begin van uitvoering zal brengen. BUITENLANDSCH NIEUWS. Voorbeeldige straf voor gevaarlijk rijden. Te Leeds heeft een automobilist te rechtgestaan die met een snelheid van 80 km. een man en een vrouw, die dc straat overstaken, had aangereden, met het gevolg dat de man kort daar op overleden was. De rechter veroor deelde den woesten rijder wegens het veroorzaken van den dood door schuld tot 18 maanden gevangenistraf (het parlement heeft onlangs de straf voor gevaarlijk rijden alleen al tot 2 jaar verhoogd). Hem werd voor 20 jaar het recht ontzegd een auto te besturen. Vonnis wijzend zeide de rechter dut de tijd snel naderde dat rechters men- schen als de verdachte tot dwang-ar beid zouden veroordeelen. Ware de verdachte al vroeger veroordeeld dan zou de rechter hem, naai* hij verklaar de, dwangarbeid hebben opgelegd. Door zijn vriendin gedood. In tegenwoordigheid van zijn vrouw en zoon. Te Vigneux-sur-Seine (Fr.) heeft zich een schokkend drama afgespeeld. In 1927 verliet de toentertijd 40-ja- rige spoorwegbeambte Josepli Prefu- mo zijn vrouw en vier kinderen, waar van de oudste 13 en de jongste 4 jaar oud was, om samen te gaan wonen, met de destijds 27-jarige gehuwde sla gersvrouw Hermance Bourgoin, die la ter van haar man scheidde. Prefumo droeg wel elke maand een gedeelte van zijn salaris aan zijn wet tige echtgenoote af, voor het onder houd van zijn gezin, maar liet zich overigens weinig aan hun lot gelegen liggen. In Augustus j.1. keerde hij echter weer naar de zijnen terug en verbrak hij alle relaties met Hermance. Deze had inmiddels het slagersvak vaarwel gezegd en was begonnen met een taxi den kost te verdienen als chauffeuse. Zij dirong er herhaaldelijk op aan, dat Prefumo bij haar terug zou komen en toen de man bleef weigeren, bedreig de zij hem mondeling en schriftelijk. Prefumo kreeg bronchitis en moest twee weken zijn kamer houdern zoo dat zijn vroegere vriendin hem gedu rende dien tijd niet te spreken kon krijgen. Zaterdagmiddag zocht zij Prefumo's oudste zoon, die thans 20 jaar oud is, op in de garage, waar hij werkzaam is. Marcel, zei zij, ga met me mee naar je vader ik moet hem noodza kelijk spreken. Op haar herhaalde aandringen be gaf de jongeman zich tenslotte met haar naar de woning zijner ouders. Op korten afstand van het, huis, bleet zij wachten, terwijl de jongeman zijn vader de boodschap ging brengen. -- Ga er niet heen, zei Prefiuno's vrouw. Maar de man sloeg dezen raad in den wind, en begaf zich niet zijn zoon naar buiten. Bezield door een angstig voorgevoel,, v0igde de vrouw hen op den voet. Haar zoon keerde zich om en riep ker, zijn bruine haar begon hier en daar al wat grijs te worden, hij was slank gebouwd en nam direct Iedereen voor zich in, terwyl hU daarenboven zich gemakkelijk in gezel schap kon bewegen en wat dat betreft een uitstekende opvoeding scheen genoten te hebben. „O, je komt zeker op hoog bevel mevrouw Ada zendt je zeker?" riep Frits dadelijk na de wederzij dsche begroeting uit. „Nog wel met een uitnoodiging. Die geldt u natuurhjk ook mUnheer Stanway." „Veel eer, mUnheer Kleist." „BU ons aan huis hebben wij groote schoon maak, waardoor wU u niet in onze woning aan de Alster kunnen ontvangen. WU ver wachten u beiden echter om half negen in het Alsterpaviljoen, wUnkant links." „Alle duivel, je hebt het goed met ons voor,, Dietrich. Heb jelui soms weer een erfenis' gehad „Ongelukkig niet, doch er zal ook nog een jonge dame van de partjj 2Un." Frits Beijer draaide zUn snor op. „Schoon, jong, rijk De rechter lachte. „Ze is al ver geven, lieve Frits. Ze heet miss Ellen Wor- cester. Voor een jaar of zes, zeven heeft mUn vrouw haar op de kostschool leeren kennen. Ze is een landgenoote van u, mijnheer Stan way." De beide compagnons namen de uitnoodi ging onder dankbetuiging aan. Daarop begon Edward Stanway over zaken te spreken. „Gisteren had ik reeds naar u toe willen komen," zeide hij op ernstigen toon, terwUl hU alle woorden bUzonder nauwkeurig uit sprak, waaraan men dadehjk den vreemde ling kon herkennen, „maar mUn compagnon meende, dat het geen haast had, u zou wel vertrouwen. Ik zeg echter altijd „handel ls handel." „Is hU niet een vreesehjk mensch 1" vroeg de „eeuwige referendaris" aan rijn vriend. „Ik houd vol, dat hU een slaaf van den plicht ls. Luister slechts. De tweede termUn van on ze wederkeerige levensverzekering was ver-; haar toe Ga terug-, pioedér, ik zal wel bij vader blijven. Op hetzelfde oogenblik klonk een revolverschot en stortte de vader, door een kogel in het hoofd doodelijk ge troffen ter aarde. De jongeman trachtte Hermance Bourgoin, die het schot gielosi. had, te ontwaperen, maar, voor hij de revol ver kon grijpen, had de moordenares het wapen tegen zich zelf gericht en zich een vieeschwond in het voor hoofd toegebracht. Prefumo overleed kort na den aan slag, en de moordenares werd in een ziekenhuis opgenomen. Zij is ter be schikking van de justitie gesteld. Zuster Calixta. Heldin van het eiland Culion. Na 29 jaren te hebben vertoefd on der de lepra-lijders van het tot de Phi lippijnen behoorende eiland Culion, is zuster Calixta van de orde van den H. Paulus van Chartres naar Frank rijk teruggekeerd. In Mei 1906 had zij gevraagd lepra-lijders te mogen ver plegen die op het kale eiland Culion van alle streken der Philippijnen zijn bijeengebracht. Zij wist van dit „eiland van den levenden dood" een „eiland van hoop en verwachting" te maken. Ofschoon zij vaak de lepra-lijders met bloote handen verpleegde, is zij nooit door de doodelijke ziekte aangetast. Een krauig bankdirecteur. Voor de tweede maal binnen twee jaar heeft de president van de Hiawas see Bank te Charleston (Amerika) in den staat Tennessee getoond, dat het mogelijk is zich de bandieten, die steeds roofovervallen plegen op banken, van het lijf te honden. Drie bandieten drongen het bankgebouw binnen en trachtten met de revolver in dc vuist de aanwezigen in bedwang te houden, teneinde hun slag te kun nen slaan. De president van de bank, J. E. Quisenberry, die juist in het ge bouw aan het werk was, vond dekking achter een meubelstuk en schoot de bandieten letterlijk de hal uit. Het vuur werd beantwoord zonder effect te hebben en de roovers vluchtten uit het gebouw en wisten met een auto te ontkomen. DIESLEN OF STOOMEN. Successen voor een oude loco motief. Vrijdagmorgen is van het station King's Cross in Londen een trein ver trokken, die 2 uur 31 minuten later in Leeds, 186 mijl (ruim 299 K.m.) verder aankwam. De trein maakte een nieuw Britsch snelheidsrecord voor dezen vorm van transsport. In den middag vertrok dezelfde trein weer uit Leeds naar Londen, en was toen zwaarder dan op de heenreis. De terugreis duur de iets langer. Het vorig record voor den afstand per trein van Londen naar Leeds was 3 uur 13 minuten. De nor male tijd, met stoppen onderweg, is even 4 uur. De grootste snelheid, door den trein Vrijdag bereikt, was 94V& mijl (152 K.m.) per uur en de gemiddelde snelheid be droeg 73.8 mijl (bijna 119 K.m.). De trein werd getrokken door een 10 jaar oude Flying Scotsman-locomotief en had 4 rijtuigen, n.1. een instrumenten- wagen, 2 gewone personenwagens en 'n restauratiewagen. Alleen Ireinbeifirnb- ten en spoorweg-ingenieurs maakten de reis mee. Het doel van het experiment was, na te gaan hoever de verrichtingen van dezen Flying Scotsman een stoom trein achter zouden blijven bij die van den Dieseltrein Berlijn—Hamburg, die naar bekend op dal traject een ge middelde snelheid van 77i4 mijl (124.5 Kilometer) per uur bereikt. Naam op graveeren vallen den dag daarop loste hij de quitantie af. Wat zeg je daarvan Kleist gaf den heer Stanway de hand. „Ik dank u in ieder geval voor uwen ijver u moet geen losbandigheid dulden. Ja, ja, hij verdient nu en dan een beetje bestraft te worden, die goede FritsGaat de zaak anders goed „WU hebben verscheidene opdrachten in het vooruitzicht." „Door mUn bemiddeling zult u waarschyn- lijk nog een ander winstgevend zaakje krij gen. Ik bedoel de Amerikaansche, waarmede ik u beiden van avond in kennis wil brengen. ZU is zeer geëmancipeerd. Het handelt over een huweUjksbelofte, die zij met echt Ameri- kaansch vuur met alle geweld wil zien, dat nagekomen wordt of iets dergelUks. In ieder geval heb ik haar den „Argus" warm aanbevolen." Edward Stanway had ondertusschen de quitantie der levensverzekering-maatschappij „Polarstern" uit het kamertje, waar de pa pieren bewaard werden, gehaald. De polis was vyftien duizend Mark groot het bedrag dat Kleist de firma voorgeschoten had. Te- gelUk met de quitantie bracht de Amerikaan ook de renten en een afrekeningsformulier mee. „Moeten de renten nu al weer betaald riep Frits schUnbaar verwonderd uit, „die man verdient een schat aan ons De advocaat lachte, doch Stanway zeide met grooten ernst„het is vandaag Maandag 11 Maart." „Pedantbromde de eeuwige referendaris. Spoedig daarop nam men afscheid en Frits BeUer ging naar zijn werkkamer, die vlak naast het privaatkantoor van den Amerikaan lag. Stanway woonde in Valentinskamp, daar vlak tegenover, BeUer had naast zUn studeer kamer, dat tevens als „geheimarchief" ge bruikt werd, een zeer nette slaapkamer in laten richten. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1934 | | pagina 2