aspirik 9 Niet alleen pijn verzachfen, maar bestrijden: rOaJt het product van vertrouwen. zenden kilometers te hebben afgelegd ver schenen weer vijf leeuwen vlak bij de auto. Dien nacht sliepen de reizigers in een kamp vlak bij het huis van een der opzichters, een oud-Rotterdammer, de heer Ledeboer. Daar de leeuwen des nachts zeer gevaarlijk zijn, heeft men in het Wildpark slaapgelegenhe den ingericht bij de huizen der opzichters, die allen zeer goede schutters zijn, dat ga randeert grooter veiligheid. In zoo'n kamp staan ronde hutten, gebouwd van groote steenblokken, waarin men volkomen veiüg is. Dien nacht gebeurde er niets. Toen men ee- nige dagen later den heer Ledeboer weer ontmoette, vertelde hij, dat den nacht, vol gend op het vertrek der automobilisten, drie leeuwen in het kamp waren geweest. Zij had den een van zijn koeien verscheurd. Hij had de drie leeuwen doodgeschoten. Staande op de veranda van zijn huis had hij, terwijl zijn vrouw het terrein met een sterke electrische lantaarn verlichtte, de dieren neergeschoten. Het bezoek van de leeuwen had heel wat op schudding veroorzaakt in het kamp, waar juist nogal wat reizigers onderdak hadden gezocht. Zijn vrouw en zijn broer onthoofd Te Belgrado is een afschuwelijke misdaad gepleegd ter gelegenheid van het feest van het orthodoxe Nieuwjaar. Een boer heeft zijn vrouw en zijn broer onthoofd en hun hoofden door het venster geworpen tusschen de feestvierende menigte, die zich op het openbare plein van het dorp, bevond. De ^moordenaar is vervolgens met de twee onthoofde lijken in een slede ver dwenen. Sneeuwstormen in Pyreneën. Geweldige sneeuwstormen hebben in de Pyreneeën gewoed. Tal van dor pen zouden volkomen zijn geisoleerd, Verscheiden treinen zijn in de sneeuw blijven steken. Het drama van de baby Lindbergh. De verdachte I-Iauptman. De derde week van het proces-Haupt mann te Flemington is begonnen met voortzetting van 't verhoor der schrift kundigen. De deskundige Osborn ver klaarde, dat er onweerlegbare bewij zen zijn, dat de losgeldbrieven. door Hauptïman zijn geschreven. Het standpunt van den verdediger, Reilly, dat de brieven zijn geschreven door Isidore Fisch, wees de deskundi ge als volkomen onjuist af. In het verdere verloop van het pro ces Hauptmann verklaarde een in woonster van het New-Yorksche stads deel Bronx, dat zij op het telegraaf kantoor van het station te Bronx dr. Gordon korten tijd voor de uitbeta ling van het losgeld had gezien. Ach ter hem had een man gestaan, die dr. Gordon scherp observeerde. Deze man was de beklaagde Hauptmann ge weest. Behalve Osborn werd nog de schriftdeskundige Steiii gehoord. Ook hij hield Hauptman voor den schrijver der 14 losgeldbrieven. Het afgeloopen week-end is voor Hauptmann 'n onafgebroken kwelling geweest. Men heeft den indruk, dat hij zich tenslotte in de rechtszaal nog eenigermate ontspant, want naarmate het oogenblik nadert, dat hij weer naar zijn cel wordt teruggebracht, neemt z,'n nervositeit toe. In de uren in de cel doorgebracht is Hauptmann geen oogenblik alleen en die onafgebroken bewaking is oorzaak dat hij niet pieer kan slapen, niet meer kan eten. Spreken kan hij wel en mag hij ook, maar er is niemand die antwoordt. Een paar maal heeft hij getracht een gesprek aan te knoo- pen met zijn bewakers, doch dezen zijn gewaarschuwd, dat zij. zullen worden ontslagen als zij een woord met den verdachte wisselen. In zijn cel bevinden zich dag en nacht twee gewapende mannen, die voortdurend hun oogen op hem ge richt houden. Als hij- zijn maal nut tigt, zitten bewakers aan zijn zijde en bespieden hem hun oogen volgen el ke beweging, die hij maakt. Het ge volg is, dat Hauptmann niet meer kan eten. Als hij zich op zijn brits neerlegt om te trachten te slapen, zijn weer die be vvakersoogen op hem gericht. Den ganschen nacht blijven de lam pen in de cel gloeien. Een der laatste dagen van de vorige week werd het Hauptmann te machtig. Na een poos in bed te hebben gewoeld, wierp hij de dekens verbijsterd van zich en be gon in zijn cel op en neer te loopen. De jury, die uit acht mannen en vier vrouwen bestaat, en die geen con tact met de buitenwereld jmag hebben, volgde Zondag het advies van rechte} Trenchard op, gezamenlijk een uit stapje te maken. Per autobus reden zij door het district Hunterdin, in gezel schap van eenige militairen, die er voor moesten zorgen dat de jury niet werd beinvloed. Zij reden door ver schillende dorpen in de omgeving van Flemington, waar zich al spoedig de mare had verbreid, dat de jury uit Flemington was gekomen. Vrienden spoedden zich naar buiten teneinde de juy-leden te begroeten. Er werd ge wuifd en geroepen, doch de militairen zorgden er voor, dat de antwoorden der jury-leden zich beperkten tot een simpele beantwoording dier groeten. Buiven een gevaar voor historische bouwwerken. De beroemde kathedraal,van Rouaan loopt groot gevaar haar honderden van buiten aangebrachte beelden le verliezen. Een aantal bouwdeskundi- gen hebben een petitie onderteekend, waarin wordt gezegd, dat in elk beeld eenige duiven zijn genesteld en dat. indien dit zoo voortduurt, de beelden met algeheele vernieling worden be dreigd. De vogels hebben reeds onmetelijke schade aangericht, niet slechts aan de beelden, maar ook aan het fraaie beeldhouwwerk van den gevel. De prachtige beedhouwwerkeu, zooals „Het feest van Herodes", „Si. Stefa- nus Martelaar" en „De bekroning van Maria", krioelen van de duiven. Ter voorkoming van verder onheil bevelen de arhitecten aan de nesten uit te halen en de vogels te dooden. Het raadsel opgelost. In de buurt van het plaatsje Mieh len in de Pruisische provincie Hes sen Nassau heerschte sedert drie jaar watergebrek. Er was in de rivier wel een stuwdam aangelegd, maar dit werk was niet voldoende voor de wa tervoorziening. Thans heeft men ont dekt dat in den bodem van het stuw bekken een gat was gehakt, zoodat het water in den grond zakte. Blijk baar heeft men hier met een geval van sabotage te doen. DE HANDEL MET DUITSCHLAND. Als in oorlogstijd Met nadeelig verschil. Zooals overal op de wereld is er in ons land bijna van alles teveel. De producenten snakken er daarom naar om te kunnen uitvoeren naar een an der land en de Regeering wil dit zoo veel mogelijk aanmoedigen. Maar de zelfde Regeering moet thans noodge dwongen zeggen.in dezen tijd. terwijl men schreeuwt, dat de uitvoer moet toenemen.... Gij moogt niet uitvoeren Net als in oorlogstijd, toen men ook in Nederland zuinig moest zijn met le vensmiddelen en andere grondstoffen en voor uitvoer een vergunning noo dig was van de Nederlandsche Uitvoer Maatschappij. Er is echter een nadee lig verschil wanneer men in den oor logstijd een vergunning had voor uit voer, kon er geweldige winst worden gemaakt en tegenwoordig. Voor den uitvoer naar Duitschland is tegenwoordig weer een vergunning noodig, want het is misgeloopen met de clearing. Zooals bekend gaat er volgens het clearing verdrag geen geld meer over de grens van Nederland naar Duitsch land. Omgekeerd ook niet. Voor het geen de Nederlander uit Duitschland invoert, stort hij niet meer een bedrag in Duitschland, maar in Nederland en dat geld wordt gebruikt om Nederlan ders te betalen, die naar Duitschland hebben uitgevoerd en dus van Duit- schers geld (hebben te ontvangen. Het duurde vorig jaar maanden vóór men zijn geld uit Duitschland kreeg en daarom vond men clearing veiliger voor de Nederlandsche belangen. Op het oogenblik is de toestand ech ter zóó, dat er minder wordt ingevoerd uit Duitschland en meer wordt uitge voerd naar Duitschland, zoodat er in Nederland minder wordt gestort dan in Duitschland. Zoo ontstaat er (lus 'n nadeelig verschil, dat de importeurs hier minder storten dan de exporteurs moeten ontvangen. Het feit, dat van hetgeen hier wordt gestort nog 10 pCt. wordt gereserveerd om achterstallige het handelsverkeer echter niet zoo groot is, en met Italië, een land, waarmee van Nederland uit wel veel handel wordt gedreven. Italië en Denemarken hebben ook clearimgovereenkomsten moeten sluiten en er dreigen ook nog moeiijkheden met Spanje, want op betaling uit Spanje moet men thans reeds twee a drie maanden wachten. Het ziet er naar uit, dat de in- en uit voer naar tal van landen onder regee- rings-controle zal komen, zooals nu met het handelsverkeer met Duitsch land het geval is en die ontwikkeling van zaken is uiterst bedenkelijk voor Nederland. Uit de ervaring met Duitschland is gebleken, dat dergelijke controle voor NederlamI vermindering van den uitvoer betóSfoFmten Ne derland moet leven^Un den uitvoer Men gaat nu inzien, dat het verkeerd is geweest van Nederland zich te veel te richten op Duitschland, want Duitschland wordt voor den Neder- landschen handel van steeds minder beteekenis. De handel zal de speuren de oogen naar afzetgebied in andere richting moeten wenden, steunend op de superieure kwaliteit van het Iiol- landsche product. Aan de overzijde van den Oceaan ligt daar nog 'n geweldig afzetgebied Amerika Bij den omvang van dat ge bied zinkt al het andere bijna in het niet. Amerika is voor velen Neder- land's hoop. In Maart wordt in Was hington 'n Ajmerikaansch-Nederland- sclhe handels-conferentie gehouden. Dan valt er misschien voor Nederland afzetgebied te winnen. Mits men dan echter tot tegemoetkoming bereid is, mits men dan bereid zal zijn wat meer graan uit Amerika af te nemen. De Nederlandsche landbouwpolitiek be weegt zich juist in tegenovergestelde richting, maar om het reusachtige af zetgebied van Amerika voor een deel te winnen, moet men ook bereid zijn iets over te hebben, al lijkt dit op het eerste gezicht voor den Nederland- schen landbouw nadeelig te zijn. Bij de tegenwoordige handelsbesprekin gen tusschen de landen geldt meer dan ooit voor wat hoort wat. W!anneer er straks in Amerika voor Nederland niet een eenigszins gunstig resultaat wordt bereikt— en die kans is niet onmogelijk omdat de Amen kaansche regeeringspersonen meer dan eens hebben verklaard geneigd te zijn de tariefmuren te verlagen dan ziet de toekomst voor Nederland donker uit. Dan dreigt de toestand, dat men wil uitvoeren en niet mag uitvoeren, net als in oorlogstijd met het nadeelig verschil, dat men in den oorlogstijd bij geringen uitvoer rijker werd en thans steeds meer verarmt. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. INGEZONDEN STUKKEN. BINNENLANDSGH NIEUWS. 12 wat vorderingen van Nederland op Sonderkonto te betalen en andere om standigheden vergrooten nog dit na deelig sald,o, dat na 2 1/2 maand raillioen gulden bedroeg. Sindsdien is het tekort, op hier wordt gestort, niet verminderd, doch thans zelfs nog gestegen tot 13 1/2 millioen. Wanneer dit zoo doorgaat, komen de Nederlandslche exporteurs voor dezelfde stroppen te staan als ze reeds hebben gehad en daarom was ingrijpen in dezen toestand noodzake lijk. Voor den handel is dit ingrijpen rampzalig. Om. verbetering in den toestand te krijgen is het noodzakelijk, dat de im port uit Duitschland toeneemt en de uitvoer daalt. In de laatste richting heeft de Regeering thans maatregelen genomen. Naar men weet loopt tegenwoordig de invoer in Duitschland van Neder- landsch-Indische producten ook over de clearing, ofschoon vroeger daarvoor in klinkende munt moest worden be taald, waartoe Duitschland bereid was, omdat het onze Indische producten broodnoodig heeft. Maar omdat Ne derland een passieve handelsbalans had tegenover Duitschland, werden onze Indische producten in de clearing opgenomen o,m in en uitvoer ongeveer in evenwicht te brengen. Die Indische producten, welke naar Duitschland worden uitgevoerd, dreigen echter de clearing „scheef" te trekken en daar om heeft de Regeering den uitvoer van Indische producten beperkt. De uitvoer van thee bijvoorbeeld met 40 pCt. Het handelsverkeer met Duitsch land gaat over onoverkomelijke hin dernissen en dezelfde ellende dreigt reeds met Denemarken, waarmee het HET ZEEUWSCHE UITSTERVEN DER OESTERS. Invoering van nieuwe soort De vorige week is te Ierseke onder leiding van den voorzitter van het Zeeuwsch Vis- scherijbestuur een bespreking gevoerd tus schen hacteriologen uit Bergen op Zoom, Amsterdam en Den Helder, teneinde maatre gelen te beramen om verbetering te brengen in den ernstigen toestand in het oesterbe- drijf. Er werd voornamelijk de kwestie besproken of de perceelen op de banken te Ierseke en Bergen op Zoom schoongemaakt kunnen wor den, en zoo ja, of de kweekers dat zelf kun nen betalen, of dat Regeeringssubsidie noo dig is. Voorts werd de ziekte der oesters en de oorzaak der sterfte besproken. Men is van meening -dat er niets aan te doen is en dat de oester geheel zal uitsterven. Op dertig ver schillende perceelen zijn monsters genomen en steekproeven gedaan, doch de resultaten waren hopeloos. Dus moet getracht worden een nieuwe oestersoort in te voeren. JACHT OP SMOKKELATO. Bestuurder door revolverschot getroffen. Woensdagmiddag tegen vijf uur zagen de dienstdoende ambtenaren van het grenskan- toor te Tegelen uit de richting Duitschland een vrachtauto komen, die langs het kantoor ons land binnenreed. De ambtenaren som meerden den bestuurder te stoppen, doch deze reed met groote snelheid door in de richting Tegelen. Een der douane-ambtenaren sprong achter op den wagen en sommeerde den bestuurder nogmaals, om halt te houden, doch weer werd hieraan geen gevolg gegeven. De ambtenaar schoot hierna enkele malen in de lucht en toen de bestuurder toch in volle vaart doorreed, schoot de ambtenaar op den smokkelaar, die in den rug getroffen werd. De wagen kwam hierna tot stilstand. De be stuurder poogde nog te vluchten, doch zakte enkele meters verder in elkaar. De man, die ernstig gewond was, werd naar het r.-k. zie kenhuis te Tegelen overgebracht. De auto en de smokkelwaar, die uit 2000 kg Duitsche margarine bestond, werden in beslag geno men. De toestand van den getroffene is zeer ernstig. WORKUM BIJ NACHT. Geen veldwachters op straat. De stad Workum heeft de primeur De burgerij is opgeschrikt door het besluit van den burgemeester, inhoudende voortaan geen permissie te geven na middernacht. Ver- eenigingen en allen, die zich nog wel eens na middernacht op straat vertoonen, zijn door dit besluit onaangenaam verrast. Men liet het er niet bij zitten. De burgerij kwam in het geweer en zoo gebeurde het, dat men ter vergadering in de Wijnberg bij eenkwam om te overleggen wat in deze kon worden gedaan. Van de zijde van het Comité van Actie werd medegedeeld, dat de burge meester dit besluit in een onderhoud had toegelicht. De burgemeester had gemeend, dat hij, met het oog op het tegenwoordige salaris van de politie-agenten, dezen niet meer mocht belasten met het toezicht na middernacht. Mochten de loonen van deze ambtenaren te eeniger tijd weer verhoogd worden, dan zou er wellicht voor den burge meester aanleiding zijn, op dit besluit terug te komen. Ter vergadering kwamen vele tongen los. Woordvoerders van vereenigingen betoogden, dat door het besluit het bestaan van sommige vereenigingen wordt bedreigd. Wieringen, 17 Januari 1935. W. Redactie Naar aanleiding van het ingezonden stukje in uw blad van den Hen Januari j.1. „Con- sentratiekamp of Werkverschaffing" zou ik gaarne het volgende willen schrijven. In ver band hiermede verzoek ik U beleefd een weinigje plaatsruimte. Bij voorbaat mij dank. Met innerlijke verontwaardiging heb ik gelezen het nieuwsbericht, waarin b.v.b. ver meld dat een zekere arbeider H. een werkbaas T. H. de Jong zou hebben neergeslagen en dit geanalyseerd wordt als „Poging tot doodslag in de werkverschaffing." En naar aanleiding hiervan schrijft J. Peute uit Breezand een in gezonden stukje „Consentratiekamp of Werk verschaffing Mijn bedoeling is juist niet om J. P. zijn ingez. stukje aan een critiek te onderwerpen, want dit zou uit menschelijk oogpunt bezien, niet rechtvaardig zijn, om de eenvoudige reden, dat b.b.d. stuk ten volste gerechtigd is, en kan ik hier niets anders doen dan slechts de bewijsvoering en motiveringen van J. P. onderstrepen. Men leest b.v., daar arbeider H. nooit anders is geweest dan grond- en landarbeider en daarin een volslagen vak man is (bewijst ook zijn reeks van getuig schriften) is dit gezegde wel degelijk gebaseerd op de waarheid en wel om het feit, dat ik persoonlijk H. heb zien arbeiden en ik reeds de opmerking moest maken Die H. is een goede grondarbeider Waarde lezer wanneer ik deze zin schrijf, en opzettelijk onderstreep, doe ik dat uit ge voel als arbeiderswaardeering voor den pro ductieven werker, die een zóó belangrijke plaats inneemt in het geheele productie aparaat. Verstaat weleen goede grondarbei der, een goede technici, een goede bouwvak arbeider, en wat dies meer zij en al deze „mensehen" zijn onder gebracht in de „werk verschaffing". Wat beteekent nu eigenlijk „Werkverschaffing" Men zou dit letterlijk kunnen verklaren dat men de menschen werk verschaft, en dan zeker bedoeld om in hun onderhoud te voorzien Maar dat is helaas geheel niet het geval, afgezien van het feit of hier sprake kan zijn van normaal werk. Typeerend is ook, dat de Wieringermeerar beiders, en merkwaardig kan men bij alle menschen, van verschillende schakeeringen dat waarnemen, zij zich ten volle bewust zijn, het werk wat door hun verricht wordt pro ductief en cultureel werk is, wat noodzake lijker wijze moet plaats hebben. De drainee ringen, het verdiepen en verbroeden van ka- velslooten, het spitten van boschgronden, het onzurings-proces, dat alles is cultureel en productief werk. Ook verklaren de uitvoer-, ders dier werken dat veel werken met haast en met versneld tempo worden uitgevoerd, in vele gevallen zijn de hoogwaterstanden of de seizoenen daar de oorzaak van Nu moet ik verzoeken aan de lezers, dat zij zich eens een oogenblik willen verplaatsen, zoover zij niet in de werkverschaffing zijn betrokken) in den toestand van arbeiders zelf, die des morgens zich naar de werkterreinen begeven, met het beeld voor oogen, productie- ven arbeid te moeten verrichten, tegen een ongekend abnormaal laag loon, Een loon, dat varieert ver beneden het levenspeil, waardoor zij dan ook regelmatig in een stoffelijken nood verkeeren (de loonstandaart leest men in J. P. zijn citeeringen) met geen ander vooruitzicht dan „werkverschaffing." Wat moet er wel omgaan in de harten van al die tientallen zwoegende werkers? Wat moet er wel omgaan in de harten van die tallooze vrouwen, die hier hun mannen en kinderen niet meer naar behooren kunnen voeden, omdat zij met dat weinigje huishoudgeld niet kunnen rondkomen, ondanks al hun bezuini gingen, al hun beperkingen, hun inkrimpin gen er is steeds een materieel tekort. De zakenmenschen zouden met cijfers kunnen aantoonen, in hoe een toestand de arbeiders gezinnen zich bevinden, in één periode waar het maatschappelijk economische stelsel ver keert in een stadium van onhoudbaarheid. En dan, hoe is de verhouding waaronder de arbeiders werken Ik had gaarne gezien van J. P., dat hij het werksysteem, de methodes die door de werkbazen vaak worden toege past, practischer uiteen had gezet, daar hij dit maar kort heeft aangeroerd. Want b.v. heeft hij slechts over één enkele werkbaas gesprokenzoo zou ik over tal van werkba zen kunnen schrijven, die door hun hande lingen, hun optreden zich ontpoppen als „menschen" die met alle menschelijkheid hebben afgedaan, hun mentaliteit grenst vaak aan het ongeloofelijke. en als gevolg hiervan zijn er vele arbeiders die eenvoudig zulke per sonen hebben uitgeschakeld, d.w.z. die zich geestelijk en moreel ver boven dezulke heb ben verheven, die, wanneer zoo'n baas hun iets toespreekt of eens goeden morgen wenscht, zeer eenvoudig hem den rug toe draaien. Dit getuigt toch wel van de inmorc- liteit van zoo'n werkbaas. Er zijn ook andere werkbazen, waar zelfs vele arbeiders met waardeering over spreken, (hoewel ik in veel gevallen nog al principieele bezwaren heb om met waardeering over een werkbaas te spre ken) maar bij zulke bazen komen haast ook geen schorsingen voor, ook worden zij niet door de arbeiders neergeslagen. Omdat zij beschikken over een soort tact over een dosis ervaring, om met menschen om te gaan die gebukt gaan onder deze hui dige toestanden. Maar ook zulke werkbazen moeten hun eigen positie handhaven, en dit is een zware taak, daar zij door hun superi euren streng op hun vingers worden gekeken, met als gevolg, dat zij daar niet menschelij ker door worden. Het is nu reeds ongeveer 15 jaar dat ik het grondarbeidersvak uitoe fen, en ik kan ook verklaren dat ik altijd een geschoold grondewerker ben geweest en steeds mijn volle 100% werk heb kunnen doen, doch zoolang ik in de „werkverschaffing" ben, en waar er van mij 100% werk werd ge- eischt, is dit mij tot nu toe nog niet gelukt om dat te doen, om de doodeenvoudige reden dat het werkkwantum mij te zwaar valt. Maar zoo zijn er nog tientallen anderen, waar het zelfde verschijnsel zich voordoeter wordt actie gevoerd om intrekking van het besluit te verkrijgen. GASVERGIFTIGING TE ALPHEN. Maandagnacht heeft zich te Alphen a. d. Rijn een geval van gasvergiftiging voorge daan. Bij de familie A. T. van Vliet in de Oranjestraat werd de vrouw des huizes om streeks 4 uur wakker door het schreien van een der kinderen. Mej. v. Vliet, die in de bedstede in de ka mer sliep, wilde deze verlaten, maar zakte gearbeid met een tempo, die de kracht van den arbeider ten eenenmale te boven gaat. Ik heb een artikel gelezen van een gem.- raadslid uit Hoorn, den Hr. Baesjon, medisch arts, die in zijn scherpe debatten de noodtoe standen in de Wieringermeerpolder becriti- seert, dat tal van zijn patiënten voor hun le ven lang verknoeid zijn, en zijn relaas is een scherp protest tegen de „Werkverschaffing"- directies. Ik heb arbeiders gezien wier voe ten waren opgezwollen, hun hielspieren ont wricht door het te-ver kruien veroorzaakt, afstanden van 90 M. en dit 10 a 11 maal per uur. Er is niet één particulier bedrijf waar zulks plaats heeft, en als ze naar hun dokter gaan, zoo deze hun niet geheel voor onge schikt verklaart, geeft deze vaak een briefje voor licht werk maar licht werk is er niet aanwezig, blijft ook weer niets anders over dan boschgronden spitten. Dit heet dan licht werk te zijn, waar men 74 M2' per dag moet spitten pl.m. 60 c.m. diephieruit begrijpt men, dat men daar op een manier verknoeit wordt. Een zekere Seh. ging naar den opzich ter en gaf daar te kennen, dat het kruien hem te zwaar viel, daar hij ongeveer 5 maan den had moeten leven van natura-bonnen (deze was indertijd geschorst geweest) en was daardoor zoo verslapt, dat hij lichter werk wenschte. Hij kreeg ten antwoord, dat er geen licht werk was en bovendien kon iedereen wel komen om licht werk, dus hij moest maar probeeren, of er bij neervallen (eigen opmerking.) Hier voelt men den verbitterden geest, die leeft in vele arbeiders en is het ook heel ver klaarbaar, dat zij opstaan tegen hun werk baas dat er een innerlijk verzet is, die bij de minste aanleiding tot uiting komtde ge volgen daarvan zijn nog onhoudbaarder. Schorsingen, wat tevens beteekent broodroof, kloppartijen (beteekent gevangenis). En zoo reeds J. P. schreef zou er een einde ge maakt moeten worden aan de dictatoriale machten, maar daarvoor is noodig saamho righeidsgevoel, medegevoel voor anderen, en dat ontbreekt zoo vaak. Maar laten de arbei ders eens iets doen dat leidt tot een positieve en nuchtere oplossing om te komen tot meer menschelijkheid. Welnu, vormt een groep goed gezinde en zuiver denkende arbeiders, die een commissie vormen, en zich tot taak stellen om de grie ven en ongeoorloofde schorsingen te onder zoeken, opdat deze niet meer plaats kunnen hebben. Er zijn nog veel meer wegen, mis schien zelfs practischer, maar de Red. kijkt al ernstig, dat het stukje zoo uitvoerig wordt, daarom zou er persoonlijk met mij daarover gesproken kunnen worden. P. LAROS. WIERINGERMEERVARIA. ZURE GRONDEN. Zeer veel verwarring heerst er bij de land bouwers over het begrip zure gronden. De be tekenis die men er vroeger aan gaf en de tegenwoordige uitleg zijn geheel verschillend. Het oude idee is nog niet geheel uitgesleten, zeker bij de oudere generatie niet de nieuwe zienswijze en beredenering is nog niet geheel doorgedrongen bij de lieden die er belang bij hebben. De overgang zal zeker veel misvat ting teweeg gebracht hebben. Is het daarom te verwonderen dat er bij boeren en tuinders een alles behalve duidelijke voorstelling is van deze materie De nieuwe begrippen winnen echter sterk terrein en de jongere generatie's zullen de scheikundige bodemon derzoekingen verder uitdragen en er naar handelen. In vroeger tijd stond een stuk wei- of bouwland met doorgaans slechte opbreng sten bekend als „zuur land" met de betekenis van slecht land. De begrippen zuur en slecht waren gelijkwaardig, ja ze dekten elkaar vrij volkomen. Het woord zuur had vroeger in de Nederlandse taal, en nu nog, een ongunstige betekenis. De uitdrukkingeneen zuur ge zicht, een zuur leven, zuur verdiende lonen, een zuur mens, enz., laten dat voldoende aanvoelen. Omtrent de vermeende oorzaken van de slechte opbrengsten op die „zure" gronden vinden we weinig in de oude landbouwlittera- tuur vermeld. Natte gronden, die dus overlast van het vocht ondervonden, stonden algemeen als zuur te boek. Lagere natte weien werden eveneens. „zure" weien genoemd. Op zulke weien was het vetgehalte der melk vaak be duidend lager en de melkopbrengsten daalden er ook. Ook hooi en stroo van zure weien en gronden afkomstig stond als veevoeder niet hoog aangeschreven. In tegenstelling met het vorige werden hoo- ge gronden zoete gronden genoemd, die een goede naam hadden en waarvoor heel wat hogere pacht- en koopprijzen bedongen wer den. De begrippen zuur en zoet werden vak termen der boeren en tot op heden leven ze jammer genoeg nog voort en brengen nog verwarring teweeg. De gunstige betekenis van het woord zoet beluisteren we nog in een zoet leventje, een zoet buitenkansje, de zoete inval, enz. Voor de boeren en tuinders van ons landje hebben we deze wens, dat de oude begrippen zuur en zoet, als landbouw-technische ter men zoo spoedig mogelijk tot het verleden gaan behoren. Verder passen wij ons aan, en spannen ons in om de juiste betekenis te achterhalen van de nieuwere begrippen zuurgraad, pH, kalk- toestand, en zuren grond in scheikundigen zin. Zoo zullen wij de zure plekken in de pol der gaan bekijken. y. Verpachting boerderijen in de Wieringermeer. Verschenen is hel prospectus van de vierde serie der in de Wieringer meer uit te geven boerderijen. Verpacht zullen worden vier boerde rijen voor grasland- of gemengd be drijf op lichten grond, ter 'grootte van 50—75 h.a. Prospectus aan te vragen en nadere inlichtingen te bekomen aan het Do meinkantoor te Slootdorp. In opdracht van de vergadering wordt thans onmiddellijk bewusteloos ineen. Haar echtge- lijk. noot, die zich weliswaar zeer duizelig voelde, slaagde er met eenige moeite zijn slaapstede te verlaten. Het bleek, dat ook de kinderen zich onwel gevoelden. Nadat een onderzoek was ingesteld, kwam aan het licht, dat een gasslang welke de verbinding vormde tusschen de kraan en een gascomfoor gescheurd was. Een onmiddellijk ontboden geneesheer slaagde er in mej. van Vliet weer tot bewust zijn te brengen. Haar toestand is thans rede-

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2