T. OV DE GELDDUIVEL GEVESTIGD P. REITSMA, DIERENARTS. TOONEEL VEREENIGING IN HOTEL „SMIT" TE SLOOTDORP. NA AFLOOP GEZELLIG BAL MET ATTRACTIES. echter voor mij allerminst het geval geweest. Voor mij beteekent het echter een mijlpaal, een oogenblik van stilstaan, om terug te zien op de periode die achter ons ligt. Wieringen was voor mij geen verbanningsoord, toen ik hier terug kwam om mijn vader als burge meester op te volgen. Maar het was voor den zoon geen gemakkelijke taak, want ik wist hoe geacht en geliefd mijn vader hier was en het dus buitengewoon moeilijk zou zijn de schreden van mijn vader te volgen. Als kleine jongen ben ik op Wielingen gekomen, heb mijn gehéele leven over Wieringen gehoord, omdat mijn ouders zoo buitengewoon aan Wieringen hingen. En dat is ook de reden geweest, dat ik „ja" heb gezegd, toen ik ge vraagd werd het burgemeestersambt te willen aanvaarden. Ik heb het als een plicht be schouwd, Wieringen vooruit te brengen. Bij de installatie echter heb ik de hulp van den Raad ingeroepen en spr. dankt de aanwezige oud-wethouders, oud-raadsleden en tegen woordige wethouders-raadsleden hartelijk voor de hulp die zij hebben verschaft. Er waren zware oogenblikken. Ik ben blij, Wieringen nog als eiland teruggevonden te hebben. De 12l/a jaar die achter ons liggen zijn voor Wieringen de meest gewichtige ja ren geweest. Er zijn weinig gemeenten die zooveel in zulk een korte spanne tij ds hebben meegemaakt. Ook verschillende belangrijke gebeurtenissende overgang van eiland vaste land, de nieuwe brandspuiten, de nieu we cellen, schijnbaar een eenvoudige zaak, maar voor Wieringen niet, wat blijke uit de opmerking van iemand die nieuwe cellen on- noodig vond, want zijn vader en grootvader waren toch ook in de oude cellen geweest. (Gelach.) Toen kwam de aansluiting aan het electrisch net en aan het waterleidingnet, waardoor vooral de laatste veel tact en geduld vergde. De misère met de scholen. De school te Hip- polytushoef is echter mijn trotsch en spant nog steeds de kroon in het Noorderkwartier. En toen dan langzamerhand de Zuiderzee werken kwamen, toen is Wieringen totaal veranderd. Zij brachten Wieringen tot groo- ten bloei. Thans echter is er de totale ommekeer, die echter niet te wijten is aan gemeentebestuur en bevolking, maar aan de omstandigheden, waaronder ook dere gemeenten, ja andere landen lijden. En juist om die redenen had ik allerminst ge dacht dat dit jubileumfeest zou worden ge vierd en achtte ik het ook niet gewenscht. Ik weet hoe moeilijk vele ingezetenen het heb" ben, hoe zwaar de moeilijke tijden drukken, en dat er dan ook feest zou worden gevierd, vond ik niet goed. Maar nu ik er zoo voor sta, apprecieer ik de wijze waarop het wordt gedaan ten zeerste. Er is gezegd dat ik veel tot stand heb ge bracht, maar ik heb slechts dedenkbeel- den ertoe naar voren kunnen brengen, leiding kunnen geven. De totstandkoming is te dan ken aan het wederzij dsch vertrouwen in den raad. Juist door het „eendracht maakt macht" is veel op Wieringen tot stand geko men. In den raad kwamen niet dikwijls de partijbelangen naar voren en al had men wel eens een andere meening, dan kwam dat om dat men een andere kijk had op wat in het belang voor Wieringen was. Voor die saam- hoorigheid dank ik den raad recht hartelijk en hoop en vertrouw dat die saamhoorigheid tusschen raadsleden en voorzitter zal blijven. Ik dank dan den heer Kaan voor zijn vrien delijke woorden, dank den heer Oden voor diens gelukwensch namens zijn fractie en de moderne arbeidersbeweging. De woorden door den heer Oden gesproken hebben mij ten zeerste genoegen gedaan en ik verzoek den heer Oden mijn woorden van dank over te brengen. Vooral de laatste jaren zijn de arbeiders de zorgkinderen geweest en menigmaal heeft spr. zich afgevraagd hoe den toestand te kunnen verbeteren van hen, die 't zwaarst werden getroffen. In de jaren die achter ons liggen hebben de arbeiders goed verdiend, maar ik wil het hier openlijk zeg gen ze zijn ook leelijk in den steek gelaten. De gemeente met een klein inkomen moest maar zien ze te helpen. Ik weet, dat wat de gemeente heeft kunnen doen, is geappreci eerd, Getroffen werd ik door het gelukstele gram dat ik ontving van iemand, die jaren werkloos te D en Oever was. Ik heb dat beschouwd als het penningske van de weduwe. Ook tot den heer Tijsen richt ik mijn dank, daarbij wijzende op de moeilijke tijden voor de visschers, wier vraagbaak de heer Tijsen te Den Oever is, en welke moeilijke omstandig heden den heer Tijsen vele nachtrusten heb ben gekost. Eenige malen hebben wij samen de Gene rale Commissie bezocht, om te trachten voor de visschers betere bestaansvoorwaarden te krijgen. Mijn vader heeft altijd een zwak voor de visschers te Den Oever gehad. En ik ben blij dat ook ik naar mijn vermogen heb kunnen helpen en dank voor de waardeering. Ook de Gementeambtenaren dank ik, gaat spr. verder. Immers, het eten komt niet warm op tafel of het moet gekookt zijn en zoo heb ben de ambtenaren steeds geijverd het werk voor elkaar te krijgen. Het spijt me ten zeer ste, dat de secretaris door ongesteldheid ver hinderd is hier aanwezig te zijn. Ik ben hem buitengewoon dankbaar voor alle medewer king die hij mij heeft verleend en ik verzoek mevr. Van Duin mijn dank aan haar man over te brengen. Ook mijn dank aan de politie en in 't bij zonder aan den brigadier van Den Helder voor zijn tegenwoordigheid. Tusschen mij en de rijkspolitie bestaat wel een eigenaardige treft niet over hen te commandeeren heb, maar nooit heb ik 't gemis van een gemeen teveldwachter gevoeld, omdat hier een wel willend corps van de rijkspolitie is, die op voorbeeldige wijze de orde handhaaft. Men heeft wel eens getracht de marechaussee hier hun plaats te stellen, "fnaar dan heb ik voor de rijksveldwacht op de bres gestaan. Voor hun steeds humaan optreden mijn hul de. Ook de pers dankt spr. Toen de afsluitdijk tot stand kwam, vertoonde ook zij meer ac tiviteit. Ik zie de heer Raven daar weer zoo druk pennen. De pers is een machtig lichaam, en ik dank de verslaggevers voor de juiste weergave omtrent de raadszittingen in hun ne bladen. Ook voor de vriendelijke woorden tot mijn vrouw en moeder gericht, dank ik hartelijk. De mooie lamp zal een eereplaats in mijn ka mer krijgen bij het geschenk, dat de burgerij mijn vader bij zijn vertrek aanbood. Appl. Thans volgde felicitatie der aanwezigen. De heer Maaskant deed dit namens de ambtena ren ter secretarie. De heer Obreen stelde "een dronk in op het welzijn van den burgemeester en zijn gezin. Burgemeester dankt den heer Obreen hier voor ten zeerste, omdat 12Va jaar geleden juist de heer Obreen aan het hoofd stond van hen, die hem kwamen verzoeken het burge meestersambt op zich te nemen. Wethouder Kaan dankt ten slotte allen voor hun tegenwoordigheid op deze huldi- gingsstonde en hiermede is deze plechtigheid ten einde. HET FEEST DES ZONDAGS Apollo zette daarop onmiddel lijk onder leiding van den heer Glab- beek het Wilhelmus in, dat door velen werd meegezongen. De heer Bosker richtte zich nu tot mevr. Kolff en dankte haar voor haar medeleven met de burgerij, zoodat zij zich in alle lagen der bevolking heeft bemind gemaakt. Tevens dankte spr. mevr. Kolff-IIa- gelman, (burgemeester's moeder) dat zij de vereenigingen en de burgerij de eer gaf op deze stonde tegenwoordig te zijn. hetgeen op hoogen prijs wordt gesteld. In eerbiedige herinnering herdacht spr. daarbij burgemeester's vader, die zoo'n groote plaats in de harten der Wieringers innam. Weder speelde de ^—ïziek en toon sprak de voorz. vavrjer. E. T, V. en het Visscherfonds de heer J. Tijsen woor den van dank namens de visschers- vereenigingen en overtiandigde bur gemeester een wandelstok met de ONS WIERINGERMEERHOEK3E. HET VREESELIJK AUTO-ONGELUK. Omtrent het auto-ongeluk, dat hier plaats had en dat wij nog in een deel van onze vorige oplage konden op nemen, kunnen wij nog nader melden: Het was Vrijdag ongeveer vier uur. toen ter hoogte van Wieringerwerf, vanuit de richting van den afsluitdijk een auto naderde met een groote snel heid. men spreekt zelfs van ongeveer 95 K M. Op hetzelfde oogenblik nader de uit de richting Slootdorp een l wee- de auto, waarvan de snelheid onge veer 45 K.M. bedroeg. Het uitzicht ter plaatse is niet bij zonder goed en wordt o.m. belemmerd door eenige kantoorgebouwen. Deze omstandigheid, gepaard gaande mei de groote snelheid van de eerste auto, is waarschijnlijk ooizaak geweest, dat de heide bestuurders elkaar te laat wensch die hilariteit verwekte, dat lmr hebben opgemerkt en het onmiddellijk VOL EMOTIES. Het weer werkte mecle en reeds lang voor het uur van aanvang rich ten honderden hun schreden naar Hippolyushoef. Te half drie formeer den de L. Rij vereeniging, de Gym, de muziekkvereen, „Apollo". de elftal len van Succes, de Mandolineclub ..O, K. K en „Harmonie", allen met de vaandels voorop, zich in marsch- orde en ging het yqet volle muziek door de straten van Hippolytushoef. Reeds hadden de film-mijt. Polygoon en vele fotograven zich bij de villa van burgemeeser Kolff opgesteld en de fa milie reeds voor de lens genomen. Toen naderde de schitterende stoet gevolgd door een groote menigte, en defileerde voor den burgemeester en zijn gezin. Inmiddels hadden de besturen van de Mandoline-vereeniging Den Oever, Zangvereen. „Zang en Vriendschap", de Kleuterschool. „Het Witte Kruis, de Visschers vereen. D. E. T. V. en Visschersfonds, de Middenstandsver- eeniging, de R. K. Landarbeidersbond, de Motorvissciiersvereeniging, bestuip' Schaakclub en bestuur Wieringer Raceclub (de meeste lieeren met hun ne dames) op de Tribune plaats geno men, waar deze besturen zoodra bur gemeester en de zijnen arriveerden, door den heer C. J. Bosker aan de fa milie Kolff werden voorgesteld en al- gemeene hartelijke felicitatie van de besturen volgde. Door mevr. v.d. Speek Obreen en het bestuur van het Witte Kruis werden bloemen aange boden. Inmiddels marcheerde de stoet het terrein op ten aanschouwe van dui zenden en na een défilé voorbij de tri bune, stelden de vereenigingen zich in colonne op met aan 't hoofd de schitterende vaandels. Door de muziekvereenigingen werd onder directie van den heer Kreijger gezamenlijk een inarsch gespeeld en nadat toen namens de defileerende vereenigingen door de dames mej. Blaauboer en Mej. Dekker, aan mevr. Kolff-v. Heurn en mevr. Kolff-Hage- man bloemen werden aangeboden, in welker linten de namen der vereeni gingen waren geborduurd, sprak de Iheer C. J. Bosker de huldigingsrede jnamens de aanwezige vereenigingen uit. Spr. stelde in 't licht, hoe, on danks de burgemeester Zaterdagmid dag in de raadszaal verklaarde tegen huldigingsrfestiviteiten te zijn, toch de plaatselijke vereenigingen hun hul digingsdefilé hadden doorgezet. Dit is echter geen festiviteit, doch veeleer een ontboezeming van de gevoelens in de vereenigingen jegens den jubilee renden burgemeester. Hier demon streert de burgerij hoe zij de familie Kolff waardeert en dat mocht ook bij dit jubileum niet achterblijven. Het doet spr. goed, dat de burgemeester eenigingsleven in zijn gemeente had gister in zijn rede het bloeiende ver- geroemd wederkeerig zijn de ver eenigingen dankbaar voor de steun van den burgemeester steeds onder vonden. Met een driewerf hoera, dat door de groote menigte werd her- igemeesier dit geschenk niet zou be hoeven te gebruiken voor rheuma- tliiek en dat mevr. daarop niet ja- loersch zou zijn en geen ruzie zou ma ken en (spr. wees op de bloemen op do tafel) zich tevreden moest stellen met de bloemetjes. Ds. Van Beek sprak namens het be- bestuur van het Witte Kruis 'n harte lijk woord van waardeering tot burge meester, die in het bestuur vertegen woordigd, ook deze vereeniging steeds daadwerkelijk had gediend, en de ver eeniging wilde de dank tevens toonen door een bloemenhulde aan te bieden. De heer J. J. Bosker sprak een geluk wensch namens de jongste vereeni ging „De Wielerclub". Spr. beval de vereeniging bij burgemeester aan, en wellicht zou het kunnen gebeuren, dat burgemeester ook eens mee ging racen op de nieuwe baan (Hilariteit en ge lach.) De heer J. C. de Haan uitte als voorzitter der vereen. Zang en Vriend schap z'n hartelijke gelukwensch zoo ook de heer M. J. BpsKer voor «ic Mandplinervereeniging Óóst Wierin gen. De burgemeester brengt zijn dank woord. Spr. is ten zeerste getroffen door zooveel hulde. Wel heeft hij gister gezegd dat hij wars van festiviteiten was, maar spr. geeft de heer Bosker de verzekering, dat hij deze sympathie van de vereenigingen en de burgerij voelt als uit. het hart gegrepen en dat. accepteert hij gaarne en hij zegt Hier voor hartelijk dank. Burgemeester dankte verder de spre kers der vereenigingen, de Heer Tij sen (daarbij dankend voor de mooie wandelstok), Ds. Van Beek, de hr. J. Bosker, (daarbij opmerkend dat hij de vooruitstrevendheid van de rijwielclub zeer waardeert, maar zich toch maar niet op een racefiets op de baan zal wagen), de hr. J. C- de Haan en de hl'. M. J. Bosker. Dan treden de voorzitters en direc teuren der defileerende vereenigingen naar voren en de burgemeester drukt elk de hand en heeft, voor elk een woord van dank en hulde omejat zij elk afzonderlijk de Gemeente ook vei' buiten Wieringen telkens zoo waardig vertegenwoordigen. Toen was liet oogenblik van het ein de der plechtigheid gekomen. Fanfares schalden en in tempo vertrok de stoet gevolgd door de menschenmassa van het terrein. De schitterende huldiging was voor bij, maar ze zal bij allen nog lang in aangename herinnering blijven voort gevolg was, dat de wagens met volle vaart tegen elkaar opbotsten, juist op kruispunt van wegen. De uitwerking was verschrikkelijk. De eene auto werd totaal verwoest en uit de wrakstukken haalde men de lijken van drie mannen. terwijl een vierde zwaar gewond bleek. De drie overige personen hadden slechts lich te kwetsuren opgeloopen. Dokter Hoogkamer uit Middenmeer die vrijwel direct ter plaatse was, ver leende de eerste hulp en oordeelde de overbrenging van den zwaar gewonde naar een ziekenhuis noodzakelijk. Dat geschiedde, maar de ongelukkige overleed reeds tijdens het vervoer. Intusschen was ko.nwi vast te staan, dat d.e perste auto uit Leeu warden kwam. Hierin zaten drie vee kooplieden met hun chauffeur, welke allen gedood werden bij dit ongeluk. Het waren C. Schreuder uit Water gang, lid van den ge meen teraad uit. Landsmeer, E. Hooyberg uit Purmer- end, KI, Box uit Upendam en de chauf feur G. Kleiterp uit Midden-Beemster. De slachtoffers kwamen van de vee markt te Leeuwarden en waren op weg naar huis. De andere wagen was van de gara ge de Haan uit Hippolytushoef. Hier in zaten drie personen, die allen lich te verwondingen opliepen. De juiste toedracht. Het spreekt vanzelf, dat de opwin ding onder de bevolking van de Wie- ringprmeer, die naar de plaats van het ongeluk was getrokken, zeer groot was en dat. het aanvankelijk niet mo gelijk was, de identiteit van de slacht offers nauwkeurig vast te stellen. Dat laatste was pas mogelijk, toen behalve de geneesheer ook de heer Pe ters, burgemeester van Medemblik, die dr. de Ivruyf had meegenomen, ter plaatse verscheen. Uit het onderzoek, dat de heer Pe ters instelde, kwam vast te staan, dat de auto, die uit de richting van den afsluitdijk kwam, een buitengewoon groote snelheid had. Getuigen schat ten baar op 80 a 90 K.M., terwij] de snelheidsmeter stond op 95 K.M. De andere wagen had een snelheid van 45 a 50 K.M. en had op het kruispunt, waar de botsing plaats had, den voorrang. Het uitzicht ter plaatse was volgens burgemeester Peters, niet zoo slecht. Voertuigen, welke elkaar naderen, kun nen -elkaar op 50 a 100 M. zien aanko men. De burgemeester heeft zich hier van overtuigd door met doker de Ivruyf de proef te nemen. Het is. ech ter niet uitgesloten, dat het uitzicht eenigszins werd belemmerd door eeni ge parkeerende auto's welke voor het kantoorgebouw der oultuurmaatschap pij stonden. De auto uit Hippolytushoef had den voorrang en de bestuurder rekende er op, dat de andere auto vaart zou min deren, hetgeen echter niet is gebeurd. Do wagen, die van zwaardere con structie was dan die, welke de aanrij ding veroorzaakte, werd daarop door den rechtervoorkant van dezen laai- sten in den linkerflank aangereden- De auto uit Hippolytushoef vloog toen tegen een dikken paal van hel electrisch net, welke afknapte en hui- telde vervolgens in de langs den weg loopende sloot, waarin slechts weinig water stond. G. Hoekstra wist tijdig uit den wagen te springen en bekwam slechts weinig letsel. Zijn metgezel, J. C. Koegelberg, slaagde er. spoedig in zich te bevrijden en had slechts een paar lichte wonden opgeloopen. De wagen met de veekooplieden sloeg o\*er den kop en werd grootendeels vernield. Een omwonende verpleeg ster kwam dadelijk toeloopen en beeft gedaan wat zij kon om de eerste hulp te verleenen. Ook andere perso nen snelden van alle kanten toe. De doktoren Hoogkamer uit Middenmett en Beekev uit Hippolytushoef waren eveneens spoedig ter plaatse. Zij kon den toen niet anders dan den, dood van de drie veekooplieden con- stateeren. De toestand van den vier den inzittende was hopeloos. Met een weldra gerequireerde zieken-auto is de man naar Alkmaar vervoerd en tijdens, het transport overleden. Dy plek van het ongeluk is gelegen nabij De Terp. Do beide auto's zijn in beslag genomen. De bestuurder van de auto, welke werd aangereden, heeft nog verklaard signalen te hebben ge geven. De slachtoffers waren allen van middelbaren leeftijd en gehuwd. Flevonieuws. Eindstanden van Zondag j.1. O.K.B. 1 - Flevp 1 4-4; Twisk 2 - Flevo 2 0-9. Flevo 1 staat op de derde plaats en heeft nog kans voor het kampioenschap. TE SLOOTDORP Voorloopig Hotel Smit, Tel. 7'., verhouding, omdat ik wat de Gemeente be_ liaald, besloot sp.r zijn rede. Vereerende uitnoodiging. Naar wij vernemen is de Burgemeester dezer gemeente door Z.K.H. den Ex-Keizer van Duitschland te Doorn uitgenoodigd om op 27 Januari a.s. op „Huize" Doorn" diens verjaardag mede te vieren. Jachtovertreding. Door de jachtopziener C. J. Kroon alhier is procesverbaal opgemaakt tegen L. B. wegens overtreding van art. 460 Wetb. van Strafrecht in den Wieringermeer- polder. Loterij. Burgem. en Wethouders hebben vergunning verleend aan de arbeidersmuziek- vex-eeniging „Kunst en Strijd" alhier tot het houden van een verloting in de maand Fe bruari a.s. Zuiderzeewerken. Door den heer Directeur- Generaal der Zuiderzeewei*keii alhier is ten behoeve van J. Boersen en van P. Kaleveld, beiden alhier, vergunning verleend voor het behouden en gebruiken van een dam in de Bermsloot en van uitweg over den zuidelijken berm van den Rijksweg langs den Molgerdijk te Wieringen. UITVOERINGEN op ZATERDAG 26 JAN. 1935 IN HOTEL „SMIT" TE MIDDENMEER en op ZATERDAG 2 FEBRUARI 1935 Opvoei-ing van 91 Tooneelspel in 3 bedrijven van Jan Grosfeld. Als extra nummer de klucht„BOERENBEDROG" VAN FRÏTS VAN DUINEN. Entree 35 cent belasting inbegr. Aanvang half acht precies. De vereenigingen defileeren. En de Familie Kolff groet en slaat de stoet gade. Huldigingsfeest Burgem. Kolff. De kop van den stoet. ..De hr. Wilms feliciteert burgem. gonnen. De a.s uitvoering van „T. O. V." De vereeniging „T. O. V.", de toortee? vereeniging die reeds eenige jaren be staat i i de YVieringermeer en een aan tal uitvoeringen achter den rug heeft,- geeft Zaterdag 20 Januari a.s. te Mid denmeet' in Hotel Smit haar eerste uit voering in dit seizoen. Men heeft voor deze uitvoering in studie genomen, liet tooneelspel in drie bedrijven „De Geldduivel" van Jan Grosfeld. Een mooi stuk wat bij ijverige studie van de spelers het publiek zal boeien, waaraan wij gezien de vorige uitvoe ringen van „T. O. V." niet aan twijfe len mogen. Na het meer ernstige gedeelte, wordt ook nog ten tooneele gebracht de klucht „Boerenbedrog" zoodat het een zeer mooie avond beloofd te worden. 2 Februari heeft dezelfde utivoering plaats te Slootdorp. In verband met het groote program ma wordt precies om half acht be-

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2