26e JAARGANG DINSDAG 2© JANUARI 1935 No. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN 1 DE IN DE PIJP. VERSNELDE BRUGGENBOUW. GERECHTIGHEID. igWIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU DINSDAG en VRIJDAG UITGEVER S Hippolytushoef Wieringen ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN Telef. Intercomm. No. 19. per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 £e>4 SPlJKEf? /N DftfAND... AAAAR.... Douwe Eqbtm Echfe friesche Hctren-Siai en Baai-Tabak. Nederlands geurïgjte pyptabak. De Zutphensche Crt. acht het na tuurlijk, dat tegen het Regeeringsvoor stel tot versnelling van den houw van bruggen over onze groote rivieren be zwaren worden ingebracht. „In gedachten hooren wij de jammer klachten al. Er zal ernstig over worden geklaagd, dat het heffen van zulke tol len een stap achteruit beteeken4.. Maar toch in elk geval zijn houders van personen-auto's, vrachtauto's, autobus sen en motorrijwielen oneindig veel beter af met bruggen, waar zij lol moe ten betalen, dan zonder bruggen. De meeste overzetveren zijn veel duurder dan de nu voorgestelde brug-tollen en ook verbonden met meer gevaren, las tiger daarbij, evenals de smalle schip bruggen. De laatsten hebben boven- dien nog het nadeel, dat zij plegen te worden weggenomen als de rivieren te veel ijsgang hebben of dichtgevro ren zijn, juist in een tijd alzoo wanneer speciaal aan het vrachtauto-verkeer zwaardere eischen worden gestela we gens het wegvallen van het verkeer ie water en het overbelast zijn van het spoorwegverkeer. Natuurlijk zou het nog mooier we zen als men deze bruggen kon passee- ren zonder tol te betalen. Maar aange zien de Staat in deze tijden volkomen onmachtig is om dat alles te bekosti gen, zullen wij het voorloopig zóó moe ten doen. Voorloopig, want de tolheffing is be perkt tot 120, hoogstens 25 jaar. Op de voorgestelde manier krijgen wij in elk geval deze bruggen over on ze groote rivieren, noodig voor een vei liger verkeer en veel vlugger dan wan neer de bouw aan het Wegenfonds met hulp van den Staat volgens hei oorspronkelijke plan ware overgelaten. Een belangrijk voordeel, aan dit plan verbonden, mag ook niet worden on derschat, n.1. dat weer voor eenige tien tallen millioenen werk wordt ver schaft. Voetgangers en wielrijders zijn vrij gesteld van de betaling van deze tol len. Maar aan personen-auto's, vracht auto's, tractors met oplegger, autobus sen, motorrijwielen en wagens met FEUILLETON. No. 16. „Felicia Maar, wat zou ze daar hebben willen doen Op zoo'n zusterlijken voet stond ze toch niet met haren neef, dat ze hem nog vaarwel had willen zeggen „Ze heeft u misschien niet verteld, dat zij een cliënte van haar neef was Mevrouw Fincke schudde verwonderd haar hoofd. „Het zou mogelijk geweest zijn zeide Diet rich Kleists verlicht ademhalend. „Ik dank u, dat u mij ontvangen heeft, en hoop, dat u mij mijn lang bezoek niet kwalijk zult ne men." Op dat oogenblik kwamen vlugge voetstap pen naderbij. „Het dienstmeisje riep me vrouw Fincke uit. „Zou eindelijk het telegram gekomen zijn Ze begaf zich snel naar de deur. Een jonge dienstbode kwam met een courant in de hand, opgewonden en met een bleek, ontdaan gelaat de kamer binnen. Ze had een boodschappenmand aan den arm en zette die haastig bij de deur neer. „Och mevrouw, och mevrouw begon ze op een treurigen toon. „Lees toch eens, wat men hier schrijft. Het is een wielrijdster ge weest „Wat geweest „Die den moord begaan heeft. Hoe gelukkig dat juffrouw Felicia niet in een pantalon fietstLees u zelf maar. Een weinig boos over het gebabbel van de keukenmeid, nam mevrouw Fincke de cou rant en las het bericht vliegend door. Onder het lezen van de bekendmaking der politie, kwam er eene onrustige uitdrukking op haar paarden bespannen wordt een nog maar matige heffing opgelegd. Die alle profiteeren het meest van de brug; gen en hoofdzakelijk te hunnen behoe ve wordt deze verkeersverbetering toch geschapen. Het lijkt ons dan ook billijk, dat zij daarvoor betalen, nu de Staat de kosten van aanleg en onder houd dezer bruggen niet dragen kan. De tarieven zijn gelijk of zelfs lager dan die thans op schipbruggen en ve ren worden geheven. Zoo kost nu een overgang over de schipbrug te Arnhem voor een personen-auto een kwartje, dat blijft zoo op de brug. Maar voor zoo'n auto zal op de brug te Nijmegen worden geheven 50 cents, terwijl het overzetgeld met de pont te Nijmegen 75 cents kost, met plus idem zooveel voor eiken inzittende. En dan had men nog de ellende om, ais het er druk was, soms wel drie uur te moeten wachten vóór men met die pont kon worden overgezet. Dat wachten betce- kent, vooral voor vrachtauto's, nog be langrijk veel meer schade dan het tol geld. Om aan te toonen dat het door de Re geering voorgestelde tarief inderdaad mattg blijft, wordt in de toelichting tot het ontwerp meegedeeld, dat voort aan bij het passeeren der bruggen in Rotterdam, Dordrecht en Moerdijk voor een personen-auto resp. 12^ ct., 25 ct. en 50 ct. moet worden betaald, totaal f 0.87V2, terwijl thans voor dien overtocht, behalve voor de inzittende passagiers aan de veren te Dordrecht en Moerdijk in totaal betaald wordt f 1.60. Bovendien mag gevraagd worden, wat heeft het tegenwoordige geslacht aan bruggen over onze rivieren, welke misschien pas over 25 jaar gereed kun nen zijn Eiken dag weer stijgt de be hoefte aan vlug en ongehinderd ver keer. Dat wordt in hooge mate door zulke bruggen bevorderd. Laat dat dan toch een offer waard wezen En met recht mag het tegenwoordige geslacht den eisch stellen, den tijd te beleven, dat vrijwel allerwegen de hinderlijke verkeersobstakels, wat veren en schip bruggen altijd blijven zullen, plaats maken voor moderne bruggen. Wij mogen hierbij nog wel even in herinnering brengen, dat in de eerste jaren na den bouw der IJsselbrug, wel ke de gemeente Zutphen van 1864—1866 voor f 260.000 liet bouwen, bruggeld werd geheven Zutphensche voetgan gers betaalden niets, vreemdelingen wel overigens moest iedereen betalen voor paard en wagen. Maar dat brug geld werd begin 1892 afgeschaft en wanneer het thans aanhangige ont werp tot wet is verheven, zal op deze gemeentelijke brug ook geen tolgeld worden geheven. Ziende wat de Regeering thans voor bereidt, zou de vraag kunnen rijzen, of of de consequente toepassing van de voorgenomen tolheffing niet zou kun nen leiden tot een matige tolheffing op den afsluitdijk, welke den over tocht over de Zuiderzee zoo aanmerke lijk voordeeliger maakt dan het ovei- brengen te water naar een anderen oe ver. Eigenlijk is het toch niet op den duur te vergen, dat het Rijk alles be taalt. Trouwens, toen nog maar een 5 K.M. van den Afsluitdijk aan den Noord-Hollandschen kant voor het au to-vervoer was opengesteld en lionder den belangstellenden daar per auto 'n kijkje kwamen nemen, betaalde ieder een zonder morren zijn gulden ten ba te van het Nationaal Crisis-Comité." BINNENLANDSCH NIEUWS. gelaat. Nadat de praatzieke dienstbode zich ver wijderd had, vestigde de jonge vrouw haar oogen met een uitvorschenden blik op den bezoeker. „Mijnheer de advocaat", zeide zij met moei te ademhalend, terwijl het moeite kostte om hare ontroering te verbergen, „uw onverwacht bezoek uw vreemde vragen in verband daarmee dit bericht van de politie over de vermoedelijke misdadigster ik kan geen woorden vinden om u mijn verwarde gedach ten mee te deelen Dietrich Kleists keek ernstig de jonge vrouw aan. „Nu ja, dan moet ik het u maar zeggen, mevrouw," zeide hij met zachte doch vaste stem, „de verdenking, die u niet durft uit spreken, is door meer personen geopperd ook ik houd Felicia Beijer voor de moordena res „Mijn hemelriep mevrouw Fincke uit, die een onmacht nabij was en om zich heen greep, om een steun te zoeken. De advocaat snelde haar te hulp en bracht har naar den dichtsbijzijnden stoel. „Houd u kalm, mevrouw Het is nog niet met zeker heid te zeggen, dat die ongelukkige de mis daad begaan heeft. Maar er zijn onnoembare gegevens, die haar verdacht maken, waar door het noodig is, dat zij gerechtelijk ver volgd wordt. Men houdt een onschuldige dame, een Amerikaansché", sedert vier en twintig uur gevangen. Wanneer u de radeloos heid van die ongelukkige gezien had, dan zoudt u wel medelijden met haar hebben en evenals ik slechts den wensch koesteren, om de ware misdadigster op de plaats dezer on schuldige ter verantwoording te roepen." ,Maar begrijpt u dan niet, dat ik aan Fe- licia's schuld niet gelooven kan ,Hoor dan alles, mevrouw, waardoor ik ver denking op haar gekregen heb. Felicia Beijer had eergisteren haar neef verscheidene brie ven overhandigd, die haar bruidegom onder de tegenwoordige omstandigheden veel kwaad konden berokkenen. Ze moest, daar haar brui degom haar onder het oog bracht van het Brouwerijen en gerstcultuur. Deel der heffings-restitutie bestemd ter bevordering van gerstbouw. Zooals men weet, bestaat er tusschen de georganiseerde Nederlandsche bier brouwerijen en den landbouw een zeer gelukkige samenwerking wat betreft het pogen, om te komen tot een voor brouwdoeleinden geschikte inlieem- sche gerst. Daartoe is indertijd door beide partijen opgericht de Nationale Commissie voor Brouwgerst, waarvan voorzitter is de Wageningsche hoog leeraar prof. dr. Boekema. Deze coïn missie entameert veld- en bouwproe- ven en aan haar werkzaamheid is het te danken, dat steeds meer inheemsche gerst haar weg naar de brouwerijen vindt. Zooals men verder weet, wordt op de ingevoerde granen, ook op gerst, een z.g. monopoliewinst ten behoeve van het Landbouw-crisisfonds geheven en wel ten bedrage van f 1,50 per 100 Kg. Dezer dagen nu is een begin ge maakt met de restitutie aan de brou werijen van een gedeelte (rond drie kwart) van de tot dusver betaalde mo nopolierechten op de door haar ge bruikte grondstoffen. Men meldt thans, dat de door de brouwerijen ingestelde brouwgerst-im portcomissie heeft besloten, om een ge deelte der restitutiegelden te reser veeren voor uitkeering aan de natio nale brouwgerst-commissie, dat wil dus zeggen ter bevordering van de in- Jahdsche brouwgerstcultuur. Dit bedrag zal dus komen boven de subsidies, welke de commissie ont vangt van de brouwers- en landbouw organisaties. Bij zichzelf ingebroken Koopman in arrest geateld. De politie van bureau Overtoom te Amsterdam heeft een 37-jarigen win kelier in manufacturen aangehouden onder verdenking dat hij een inbraak in scène gezet heeft teneinde de verze keringspenningen machtig te worden. Eenige maanden geleden werd er des avonds ingebroken in een manufactu renwinkel aan het Olympiaplein. De winkelier bemerkte dit bij zijn thuis komst. Hevig geschrokken vervoegde hij zich bij de politie en vertelde daar van de verschrikkelijke dingen, die in zijn winkel hadden plaats gevonden. Uit een nader onderzoek bleek, dat om wonenden hadden gezien, dat des avonds een auto voor den winkel had stilgehouden en dat het gestolene door de opengesloten winkeldeur naar bui ten was gedragen. De politie begon na eenigen tijd arg waan te koesteren. De verzekerings- gevaarlijke daarvan, alles op het spel zetten om weer in het bezit van de brieven te ko men, die Beijer en diens compagnon haar weigerden terug te geven. Stel u nu de harts tochtelijkheid van een vrouw voor, die daags voor de bruiloft door zulke noodlottige om standigheden verhinderd wordt dit langbe- geerde doel te bereiken. Ik beweer niet, dat Felicia met voorbedachten rade 'snachts dien vreeselijken moord gepleegd heeft, doch dat het haar plan was de brieven zelfs door ge weld weer in handen te krijgen, daarvan ben ik overtuigd." Mijn God, mijn God steunde de jonge vrouw, terwijl ze haar hoofd met beide han den vasthield „Maar u moet nog andere be wijzen hebben om zoo'n afschuwelijke ver denking te durven uitspreken." „Die bewijzen bezit ik," vervolgde de advo caat ernstig. „De moord is even na zes uur geschied. Op een tijd dus, waarin Felicia het antwoord zal moeten schuldig blijven op de vraag, waar of ze geweest is, Om vijf uur is ze van Uhlenhorst vertrokken en in 2030 minuten kon ze hierheen gefietst zijn. De mis dadigster moet verder in het bezit van den huissleutel geweest zijn dit is een tweede bewijs tegen uw vriendin, want van alle per sonen, die daar aan huis kwam, was zij de eenige, van wie men kan bewijzen, dat zij een huissleutel in haar bezit gehad heeft." Dietrich Kleists toonde de doktersvrouw den sleutel, dien mevrouw Hölderlin hem zonder erg had afgestaan. „De dader moet verder geweten hebben, waar Frits Beijer de papieren bewaarde en moet tevens goed bekend geweest zijn met de vertrekken en het bureau van den „Argus." Beide kan men op Felicia toepassen. En ik ver zoek u, leest u dan ten slotte dit wel wat onnauwkeurig signalement van de wielrijd ster, die na den moord uit het huis vluchtte. Buiten gekomen heeft men haar in de duis ternis niet dadelijk gezien. Onder een poort dichtbij had zij haar fiets geborgen. Op het rijwiel gesprongen, ging ze de Jungfernstieg door en ontkwam toen in deze richting. Een som ten bedrage van 4000 galden was uitbetaald. Er werd nagegaan waar de winkelier zich dien avond had bevon den en in wiens gezelschap hij geweest was. Dat was van iemand die zeer ver iWonderd was geweest een avond friee uit te gaan, en met wien de winkelier anders nooit omging. Voorts rees het vermoeden, dat de beide inbrekers hun instructies van den verdachte hadden ontvangen. De ze inbrekers behoefden echter niet ge arresteerd te worden. Ze zaten al hoog en droog in het Huis van Bewaring wegens een ander misdrijf. Thans is ook de winkelier in arrest gesteld wegens het doen van een val- sche aangifte en oplichting der verze keringsmaatschappij. De aangehoude ne ontkent. Hoogeveen is uit V. D. Bond getreden. De afdeeling Hoogeveen van den Vrijzinnig-Democratisc'hen Bond i$, naar „Het Volk" meldt, in zijn geheel uit dien bond getreden, dus ook het raadslid P. Koolman, arts. Pogingen van de zijde van het par tijbestuur van den V.-D. Bond om het uittreden tegen te houden, zijn mis lukt. De afdeeling heeft zich afgeschei den, en zal een onafhankelijke Vrijzin nig-Democratische Groep vormen, wijl zij zich niet kan vereenig;en met de hui dige sociale politiek van den Bond. Zij hoopt bij de a.s. raadsverkiezingen samen met de Christen-Democrati sche Uuie met een lijst uit te komen. Inspectie Posterijen. De heer J. P. Haanschoten, Inspec teur der Posterijen. Telegraphie en Te lefonie te Haarlem, heeft in verband met, het bereiken van de daarvoor ge stelde leeftijdsgrens, met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag aangevraagd. Verduistering van onderpand. De Delftsche landbouwer G. van L., stond voor den Politierechter te 's-Gra venhage terecht wegens verduistering Verdachte heeft aan de Boerenleen bank te Schipluiden zijn inventaris in onderpand gegeven, o.m. eenige koei en en een paard. Hij mocht deze die ren evenwel in bruikleen hebben voor zijn bedrijf. Verdachte heeft een con tract geteekend, waarin hij verklaar de, dat de dieren aan de bank toebe hoorden. Na eenigen tijd heeft ver dachte de dieren verkocht. De directur van de Boerenleenbank verklaarde, dat verdachte heel goed heeft geweten, wat de inhoud van het contract was. Twee getuigen a décharge, een broer en 'n schoonzuster van verdach te, verklaarden, dat de directeur van de leenbank verdachte geen tijd heeft gegeven, zich van den inhoud van het contract op de hoogte te stellen. Verdachte zeide, dat hem f 2000 was toegezegd. Toen hij dit geld niet kreeg meende hij nu wel met de dieren te kunnen doen, wat hij wilde. Het O.M. waargenomen door jhr. mr. Van Asch van Wijck, zeide dat het uit gesloten is, dat verdachte een overeen komst aangaat zonder te weten, wat hiervan de voorwaarden zijn. Spr. meende, dat een niet te lichte straf hier op haar plaats zou zijn en vorder de een onvoorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden. De raadsman van Van L. pleitte do men tief. De Politierechter achtte de schuld van verdachte bewezen hij legde, met het oog op het blanco strafregister van Van L., een voorwaardelijke gevange nisstraf van 3 maanden op met 3 jaar proeftijd. BUITENLANDSCH NIEUWS. Infiuenza-epidemie. Het vochtige en koude weer, dat Jen laatsten tijd in Duitschland heeft ge- heerscht, is oorzaak van een kleine in fiuenza-epidemie. Naar het „Berliner Tageblatt" ver neemt, bedraagt in enkele steden in Saksen het schoolverzuim tachtig; pro cent, en moesten te Odenkirchen Ie scholen gesloten worden om uitbrei ding van de epidemie te voorkomen. Volgens de gemeentelijke Zieken fondsen te Berlijn zijn 5900 ziektege vallen onder de verzekerden aangege ven. 15 millioen fietsen in Duitschland Een groote bron van bestaan. Ook in Duitschland begint de fiets langzamerhand even pouplair te wor den als bijv. in Nederland en Denemar ken. Uiteraard kan de fiets geen volks- voermiddel worden in de vele bergach tige streken van Duitschland. maar op het vlakke land dringt zij steeds meer door. Nog is men wel niet zoo ver als in Nederland, waar welhaast iedere zuigeling met de fiets in de wieg ligt, maar de 66 mllioen Duitschers bezit ten toch naar schatting een 15 millioen fietsen. De popularisatie heeft vooral een dergelijken omvang kunnen aan nemen, doordat er geen rijwielbelas ting in Duitschland bestaat. Van welk een economische beteeko- nis dit voor Duitschland is, blijkt uit eenige mededeelingen van den Duit- sche YVielrijdersbond. De Duitsche in dustrie van fietsen en onderdeden paar minuten voor half zeven verloor haar vervolgster haar spoor in de Bergstraat en prompt half zeven kwam Felicia Beijer in uw woning aan." „Verschrikkelijkvreeselijkriep de half waanzinnig geworden vrouw uit. ,In de duisternis heeft men het gelaat van de vluchtelinge niet goed kunnen zien. Slechts één van de voorbijgangers, die de vluchtende fiets ter gezien had, wist te verklaren, dat ze blond haar had en een costuum nu, zooals ik bij mevrouw Hölderlin heb zien liggen. En dat is nog niet alles, mevrouw. Bij een worsteling, die na de daad met mij en mijn begeleider plaats vond, bracht mij de moor denares van den armen referendaris deze wond toe zij zelf moet zich daarbij even eens bezeerd hebben, tenminste bebloed zijn geworden. Het klopt dan ook, dat Felicia, toen ze hier ademloos en zenuwachtig aankwam, u een verzinseltje over een ongeluk, dat ze had gehad, opdischte en u om hechpleisters verzocht. Met eigen oogen heb ik gezien, dat er op de rechtermouw van haar fietspak bloekvlekken waren. Haar zakdoek was even eens vol bloed, zooals mij mevrouw Hölderlin zonder erg meedeelde." Mevrouw Fincke wist er nu niets meer te gen in te brengen. Tegen deze verpletterende bewijzen kon zij geen enkel woord van verde diging meer aanvoeren. „Men zal dus de ongelukkige achtervolgen de pas gehuwde van haar man scheuren en haar aanklagen van moord op een bloed verwant „Mevrouw, wanneer zij aan die daad schul dig is, dan mag men mijns inziens geen me delijden met haar hebben. Wanneer haar geweten vrij is, dan zal ze met een open, kalm gezicht voor haar rechters treden." Beide waren opgestaan. De arme, jonge vrouw voelde zich zoo beklemd, alsof men haar de keel dichtkneep. Dietrich Kleists boog eerbiedig voor de jonge vrouw en vertrok. Toen hij de deur ach ter zich dichtgetrokken had, hoorde hij, dat de ongelukkige iin snikken uitbarstte. De advocaat begaf zich naar het telephoon- bureau.dat daar dicht in de buurt was, ten einde zich met den commissaris Weindel te laten aansluiten. Na verscheidene vergeef- sche verbindingen, gelukte het hem eindelijk, dezen, de zich op het gerechtsgebouw be vond, te spreken te krijgen. Hij verzocht Wein del bij hem aan huis te komen, doch liet zich er niet verder over uit, waarom hij hem wenschte te spreken. Hij verzocht hem tevens Stanway op te zoeken en dien met zich te brengen. Mevrouw Ada, die hij bij zijn terugkomst alles haarfijn moest vertellen, haalde vrijer adem, toen zij vernam, dat de verdenking van Ellen werd afgenomen. In den namiddag dienden zich Weindel en de Amerikaan bij hem aan. Deze beiden wa ren ondertusschen door onderzoek te weten gekomen, dat de dolk, waarmee de daad ver richt was, niet door den moordenaar was meegebracht, doch in de woning van Beijer gevonden was. Eén van de handelaars, waar de commissaris er naar gevraagd had, had verklaard, dat de bewuste dolk uit een fabriek afkomstig was, waarvan in Hamburg hij al leen de verkooper was. Was het wapen dus in Hamburg gekocht, dan kon dat alleen bij hem geweest zijn hij wist zich daarop te herinneren dat de verkoop van het mes reeds vier maanden geleden geschied moest zijn. „Hoe kunt u dat zoo nauwkeurig weten," had de commissaris gevraagd. ,Dat model was reeds in November uitver kocht, ik bestelde toen een nieuwe bezending, die mooier uitviel het heft was ingelegd." Toen Stanway dit vernomen had, was hij dadelijk het knechtje gaan ondervragen. Deze kon echter geen nauwkeurig verslag geven. Men moest dus maar aannemen, dat Beijer zelf de dolk gekocht had, en toen achteloos in de gereedschapskast in de keuken gewor pen had, waar de moordenaar zeker het eerst naar een geschikt wapen had omgezien. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1