D'E IN DE PIJP 26e JAARGANG DINSDAG 12 FEBRUARI 1935 No. 12 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN GERECHTIGHEID. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN jk a BUREAU: ADVERTENTIëN DINSDAG en VRIJDAG UITGEVER L C Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden 1. ^€N N\£T„ /N De LOTEDIJ^ Wv MAAR Oouwc Egberrs Edite friesche Zeereu - Baat en Baal-Tabak. Nederlands Qeurigste pijptabak. DE UITDEELING VAN N. S. B.-SOEP TE ROTTERDAM. GEMEENTERAAD WIL HET NIET VERBIEDEN. Soep-Interpellatie. Interpellatie-Reuderink naar aanleiding •van de aan de Nationaal Socialistische Bewe ging verleende vergunning tot uitreiking van soep op de openbare straat. De heer Reuderink (comm.) licht de vol gende vragen toe 1. Is het college van B. en W. bekend met het feit, dat door de afd. Propaganda van de Nationaal Socialistische Beweging, kring Rot terdam, een circulaire aap de neringdoenden te dezer stede wordt uitgerekt, met het ver zoek om ingrediënten af te staan voor de be reiding van erwtensoep, met de bedoeling deze soep gratis op den openbaren weg uit te reiken gedurende de maanden December t.m. Maart 2. Is het Jul6t wat in deze circulaire wordt vermeld, dat voor deze uitreiking de toestem ming van het college van B. en W. is verkre gen .3. Zoo het in vraag 2 gestelde juist is, wil het college van B. en W. dan de motieven me- dedeelen, die ertoe geleid hebben, de fascisti sche propaganda op den openbaren weg voor den tijd van yier maanden te bevorderen 4. Is het college van B. en W. bekend, datj stelselmatig aan groepen van revolutionnaire richting het gebruik maken van den open baren weg yoor hun denkbeelden wordt ver hinderd 5. Is het College van B. en W. zoo slecht met de meening van de Rotterdamsche bevel- icing op de hoogte, welke in groote meerder heid anti-fascistisch is ingesteld, zoodat een 'dergehjke vertooning onvermijdelijk tot bot singen zal leiden 6. Wil het Cohege van B en W, onmiddellijk maatregelen nemen, waardoor deze vergun ning wordt ingetrokken 7. Is het College van B. en W. bereid om van gemeentewege maatregelen te treffen, die ertoe leiden, dat aan degenen, die hier voor in aanmerking komen, gelegenheid wordt gegeven warm voedsel in verwarmde lokahtei ten te nuttigen, zonder betaling Spr. betoogt, dat met deze soep-uitdeeling in de eerste plaats propagapda wordt beoogd en de N.S.B. hoeft zeker niet verontwaardigd te zijp, dat de Regeering geen keukenwagens beschikbaar stelt. De soep-uitdeellng van de N.S.B. is volgens spr. geen liefdadigheid. Blijkens een circulaire moest eningrediën- ten voor de soep-uitdeeling worden gericht tot de afdeeling Propaganda van de N.S.B. Uit de armzalige manier waarop etenswaren zijn verstrekt, blijkt, dat waarlijk niet, de bedoe ling is geweest de armen te helpen. Maar de N.S.B. heeft de soep-uitdeeling aangegrepen als een middel om tóch met een propaganda wagen te rijden. Bovendien heeft men het willen voorstellen, dat communisten die wa gens zouden hebben beklad en omvergewor pen, doch dat deden de N.S.B.'ers zelf om te kunnen schreeuwen zóó doen de communis ten terwijl zij braaf zijn om soep uit te dee- len. Bij goede informatie is spr. echter geble ken, dat zijn partijgenooten er niet aan schul dig zijn geweest. Intusschen constateert spr., dat het college van B. en W. heeft erkend, dat er in Rotter dam behoefte is aan warm voedsel door de N.S.B. vergunning te geven om soep uit te deelen. Waarom doet de gemeente zelf niet meer op dit gebied Zijn B. en W. niet bereid verwarmde school lokalen beschikbaar te stellen waar men warm voedsel kan nuttigen Dat zou niet zooveel kosten als de verlaging van de haventarieven. Spr. dient ten slotte twee moties in, de eerste er toe strekkende om de vergunning van de N.S.B. onmiddellijk in te trekken en de tweede met de bedoeling om aan menschen die er gebruik van willen maken in verwarm de lokalen gratis of tegen gereduceerden prijs voedsel te verstrekken. De Voorzitter antwoordt, dat de gemeente absoluut niet vrij is ten aanzien van de on dersteuning van behoeftigen. De laatste motie is dus een slag in de lucht. Toen B. en W. een verzoek kregen van de N.S.B. om spep te mogen uitdeelen op straat hebben B. en W. dit even ongewoon gevonden, maar in dezen tijd meende men het verzoek niet direct te moeten afwijzen. T)e vergun ning is tenslotte verleend onder twee voor waarden dat geen propaganda zou worden gemaakt en dat men zich zou houden aan de bevelen van de politie. Volgens de rapporten, die spr. heeft verkre gen heeft de soepuitdeeling in goede orde plaats gevonden en vele kinderen hebben er ruim gebruik van gemaakt. Het is ten goede gekomen aan kinderen, die er blijkbaar naar verlangden. In het be gin dreigÜen er wat moeilijkheden te komen van andere politiek ge£ind,en, die toonden te gen de soepuitdeeling bezwaar te hebbpr}. N^, een aanvankelijk onvriendelijke houding heb ben zij zich teruggetrokken, omdat men in zag, dat het een tegenovergesteld succes zou hebben als men de kinderen belette de soep te nuttigen. Tot nu toe heeft de uitdeeling geen aanleiding gegeven tót moeilijkheden. Nu kan men over de methode, dat politieikë partijen zich bezig houden met uitdeeling van voedsel, verschillend denken. B. en W. hebben geaarzeld hun toestemming te geven. Maar indien de uitdeeling gebeurt onder behoorlijke controle, meenden B. en W, zich niet gerechtigd de vergunning te weigeren. Wanneer de partij van den heer Reuderink onder dezelfde voorwaarden morgen dezelfde propaganda Willen maken zou dit ook niet worden gewelgera het is betere propa ganda dan „doodt die" eri „weg met". De N.S.B. heeft zich strikt gehouden aan ue cischen én strjkt de tyeyelen van de politie opgevolgd, zoodat deze soepuitdeling geen aanleiding heeff gegeven tot' .wanni/de en het is niet te ontkennen, dat yap van dezen Vpjrm van propaganda een niet onbelangrijk aan tal kinderen dagelijks profiteert, Indien alle partijen toch propaganda wil len maken indien men het doet op di© ma nier is het nog zoo kwaad niet. Dg heer Ratté (s.d.) Wat een optimist. De heer Reudering verklaart niet tevreden te zijn en hij handhaaft zijn moties. FEUILLETON. De heer De Zeeuw (s.d.) heeft zich over de vergunning aan de N.S.B. verwonderd. Een politieke partij is er om propaganda te ma ken. De N.S.B. gebruikt een nieuw middel. Burgem. en weth. hebben de voorwaarden gesteld, dat geen propaganda mocht worden gemaakt, maar degene, die soep krijgt vraagt toch waar de soep vandaan komt en dan is het antwoordde N.S.B. Daarin zit de pro- No. 20, „Je zult goed voor je zelf zorgen, Felicia", fluisterde haar de jonge man schertsend in, „je moet lawn-tennis spelen met de dames en langdradige, JSngelsche gouvernante-ro mans lezen, nietwaar, lieveling Dat windt niet op en houdt een mensch gezond en wanneer ik dan terug kom, zullen wij elkander onstuimig begroeten. Na de lange, vervelende scheiding is er weer vreugde voor ons, vreug de niets dan vreugde J(Maar moeten wij dan hier, in den vreem de, de eerste weken van onzen echt doorbren gen Zou het niet veel gezelliger zijn, om je verlof te gebruiken om ons nestje in Berlijn in te richten „Om telkens bekenden te ontmoeten, die ons met allerlei nieuwtjes lastig vallen, en waarvan men zich niet kan ontdoen Felicia lachte. „Evenals de overste tiij kuste haar de tranen van de oogen en wangen. „Neen, neen, mijn kind En nu tot mijn vertrek zul je je hoofdje niet laten han gen, niet, lieveling Kom je moet je eens mooi gaan maken, opdat ik een lief beeld van jd meeneem en dan zullen wij aan tafel ons tot vroolijkheid dwingen bij een glas cham pagne wil je Toen de jongelieden aan tafel kwamen en door kellners naar hun plaatsen werden ge leid, richtten zich een twintig lorgnets van nieuwsgierige misseiï op het Duitsche paar tje. Onder de gasten bevond zich ook reeds de zwijgende heer Stanway. Hij was zoo gaan zitten, dat de hooge tafelversiering zijn gelaat volkomen voor het paar verborg. Het jonge echtpaar bekommerde zich evenwel in het geheel niet om de overigen. Ze spraken fluis terend met elkaar eens kuste Theo zelfs heimelijk Felicia's hand, terwijl hij zich buk te om zijn servet op te rapen. Felicia zat met Is het heusch, dat B. en W. het zouden toe juichen indien alle partijen voedsel gingen uitdeelen Zou het in den Vrijheidsbond instemming genieten Men zpu zeggen, dat cjit niet be hoort tot de taak van de politieke partijen. Het moet van organisaties uitgaan, los van propaganda, eventueel door samenwerking van de politieke partijen. Spr. heeft er ook bezwaar tegen, dat de ingrediënten moeten komen van winkeliers. Het woord vrijwillig wordt tegenwoordig vaak misbruikt door politieke organisaties. Zooge naamd vrijwillig geschiedt alles door dwang. Voor de vrijheid van de burgers en de goede zeden in de politiek vindt spr. het fout, dat B. en W. vergunning hebben verleend aan de N.S.B. Komt men niet in strijd met Maatschappe lijk Hulpbetoon, die toch voor kindervoeding behoort te zorgen Is die verstrekking van warme maaltijden door Maatschappelijk Hulpbetoon niet vol doende Tot de centrale trog en de soeploods, die de heer Reuderink met zijn motie bepleit, moet men pas overgaan, indien er schaarschte en gebrek aan voedsel is. De heer Menist, (r.s.p.) is het epns met den heer De Zeeuw inzake de voedselverstrekking door politieke partijen. Spr. had liever gezien, dat B. en W. het standpunt van de Regeering hadden gedeeld, want de menschen, die nu soep uitdeelen aan de werkloozen, willen later hun vrijheid beknotten. De héér v, Burink zegt, dal 3e«e spep-his- torie al heel wat pennen en tongen in bewe ging heeft gebracht. Als de N.S.B. deze soep nu eens niet had uitgedeeld was er dan ook z'n drukte van gemaakt Van den heer Reu derink is het jaloezie, dat de N.S.B. hem vóór is geweest. Want de communisten lieten het zelfde werk al lang doen door een mantel organisatie, de internationale roode hulp. Dan liet men eerst geld inzamelen, waarvan eerst de bonzen in Berlijn werden betaald en dan kregen de werkloozen in Twente WQi'St, Wat de heeren Reuderink en De Zeeuw zeg gen te wenschen, hebben de armen niets aan. Daar krijgen ze niets van in hun maag. Men kan wel zeggen, dat de Overheid meer moet doen, maar het gebeurt niet. Niettegenstaan de de mooie voedselgebrek-theorieën van De Zeeuw, bhjkt men het er voor over te hebbgr\ een uur in'de rij te staan VÖpr eeh emmertje N.S.B.-soep op het Oostplein. Men zou de N.S.B, dankbaar moeten zijn. En wat kan het spr. schelen, wie de soep uitdeeltN.S.B.- soep, s.d.a.p.-soep, communisten-soep.,., zou je dat nou proeven Er is alleen dit verschil, dat bij de communisten-soep de kluif er is uitgehaald die hebben de bonzen. Het is niets anders dan een politieke rel, die men tegen de N.S.B. opzet en vrees voor die beweging, die optornt tegen de nieuwe kapi talisten, die uitsluitend leven ten koste van de arbeiders. Daardoor heeft men het vertrou wen in het oude verloren. ï)e vrijheidslievende sociaal-democraten hebben door dwang epn groeptenwinkelier in Schiedam kapot willen maken, oindat hij lid yap hgt v. Burink-cpmité was en fascist werd genoemd.. Als de heer De Zeeuw de N.S.B.-soep pro paganda noemt, is het dan ook propaganda, dat de heer Kupers in het Nationaal Crisis- Comité is gaan zitten, omdat de naam Ku pers zal worden genoemd als men vraagt waar het geld van het N.C.C. vandaan komt De voorzitter zou het verstrekken van voed sel door politieke partijen niet willen bevor deren, maar daar gaat het niet om. De vraag was alleen of B. en W. het recht hadden het verzoek van de N.S.B, .te weigeren en zij meenden van niet. De heer De Zeeuw zou het beter vinden als de voedselverstrekking geschiedde door samenwerking van de poli tieke partijen. Dat vindt spr. ook en hij zou gaarne vernemen of de geestverwanten van den heer De Zeeuw dan zouden medewerken. Weth. Nivard (r.k.): Het is in 1931 mislukt door de heeren. De voorzitter gelooft niet, dat men er goed aan zou doen de vergunning in te trekken. De heer De Zeeuw (s.d.) vraagt rapport van B. en W. om te kunnen beoordeelen of 3e toestand zoo is, dat gedaan moet worden wat de N.S.B. doet omdat de huidige onder steuning niet voldoende is en van de Regee ring geen verderen steun is te krijgen. Aan de hand van zulk een rapport wil spr.'s par tij overwegen of medewerking van de s.d.a.p. aan voedselverstrekking noodig is op de ma nier als de N.S.B. doet. Echter in geen geval op straat. De voedselverstrekking vindt spr. heelemaal niet iets nieuws. Een partij op degelijken grond slag heeft het bovendien niet noodig. De heer v. Burink moge weer achter het nieuwe aan- loopen, maar hij moet het niet te dikwijls doen. De menschen, die zich door soep laten he-. keeren De heer Baars (r.k.) Dat zijn snert-kerels! De heer De Zeeuw (s.d.) Juist. Spr. vindt de soepuitdeeling van de N.S.B. fout. De heer v. Burink zegt, dat als de soc.-dem. in het nauw zitten en niet meer weten wat te zeggen, dan komen ze altijd met het afge zaagde Van Burink heeft telkens wat nieuws en zit telkens in een nieuwe partij. Dat sprookje moet eindelijk ophouden. Ik heb altijd gezeten ïh één kamp, in het link- sche kamp, in het andere kamp heb ik nooit gezeten. De heer Mertens (s.d. Dat komt nog. De heer v. Burink Als het komt, dan zijn jullie de eersten,die heil Hitier roepen. Jullie gaat het eerst over stag en alleen degenen, die de buit binnen hebben, gaan over- de grens en roepen houzee. Nadat ik het Unksche kamp ben uitgegaan, heb ikv rölj nooit op ee- nig gebied politiek georganiseerd, niet bij Na tionaal Herstel en niet bij de facsisten. De motie-Reuderink om de vergunning aan de N.S.B. onmiddellijk in te trekken, woydfc met 14 tegen 18 stemmen verworpen. (Vóór stemden de soc. dem. en de heeren Reude rink (comm.) en de Menist (r.s.p.) De tweede motie-Reudërink wordt met 1 te gen 31 stemmen verworpen. De interpellatie wordt gesloten. groote, vochtige oogen voor zich te kijken. Ze kon het nog maar njet gelooven, daf zij den volgenden morgen alleen zou zijn, Daarop een geheelen dag, dan nog één, een derden, vier den, vijfden, misschien wel zesden, zonder haar man, hier in deze vreemde plaats bij deze stijve Engelschen te moeten leven jya tafel wandelden zij nog een kwartiertje in het park. De directeur had den secretaris van het hptej. reeds meegedeeld, dat hij voor eenige dagen afwezig zpij zijn. Voor zijn vrouw had hij tevens vrouwelij iké kegjippjng ge vraagd, opdat zij gedurende zijn afwezigheid, nooit in eenige ongelegenheid zou kómen. Hij nam alleen een kleine tasch mee, dat hij van het allernoodigste voor de reis voorzag. Toen hij weer langs het bureau kwam, vroeg hij naar den overste Wéindel. De Duitschers vernamen, dat hun landgenoot reeds om acht uur naar Ventnor gereden was. Op slag van twaalf ging de deur der villa van de Hüttls, die naar het terras voerde, open. Theo, in reisgewaad, met de tasch in de hand trad naar buiten. Men hoorde hem nogmaals hartelijke woorden tot afscheid zeggen. Daar vloog een witte gedaante uit de kamer hem achterna, omarmde en kuste hem onder hevig snikken. „Maar ik ben zoo angstig, Theo riep Felicia uit. „Neem mij mee Nogmaals tweestrijd daarop een kort, ernstig afscheidswoord. Men hoorde den koet sier met de zweep klappen en het steigeren van de paarden. „Ik moet mij haasten, anders haal ik in Ventnor den trein niet meer. Vaarwel Felicia Maar ga nu naar binnen je zult nog kou vatten in je dunne japon „Ik wil je toch tot afscheid toewuiven en wanneer ik niet dat lichte kleedje aanhad, zou je mij in de duisternis niet kunnen zien, wanneer je in het rijtuig den weg langs gaat, die naar het strand voert." Ze kuste hem onder tranen. Eindelijk rukte Theo zich los en ijlde, zonder om te zien, naai den ingang van het hotel Dadelijk daarop hoorde men stemmen, het dichtslaan van een 1 portier, geratel en daarna het steeds' sneller en sneller wordende paardengetrappel en rollen der raderen. Felicia was snel door de leuning van het terras gelpopen. De maan hield zich, wel is waar voor een oogenblik, achter wolken verborgen, doch haar gestalte was van de straat uit duidelijk te herkennen. Vaarwel, Theo riep de jonge vrouw in de stilte van den nacht. Vaarwelklonk het van beneden terug. En toen het donkere rijtuig, dat zich op den witachtige!) grond scherp aftpekende, zich bij den serpèntinenbocht wendde, zag men een witten zakdoek uit het venster wapperen. Felicia had snel den langen sluier van crepe de chine, die haar dik blond haar be dekte, losgemaakt. Zacht door den wind be wogen wapperde de lichte zijde over de leu ning lang, zeer lang nog den voortsnellen den reiziger groeten toezendend, zelfs nog, toen de bekoorlijke vrouwelijke gestalte in het lichte, los neervallende kleed, met het los om den schouder hangende blonde haar, uit de oogen van den jongen echtgenoot reeds geruimen tijd verdwenen was. Eindelijk kwam de groetende hand tot rust. Daarop werd de sluier teruggetrokken en het fijne weefsel werd tegen een vrouwengelaat gedrukt, uit wier oogen heete tranen op de glinterende zijden draadjes neervielen. Éen kouden luchtstroom deed Felicia eens klaps huiyeren.Zuchtend begaf zij zich, m op het ook nu nog tooverachtig schoone, doch sombere landschap een laatsten blik gewor pen te hebben, in haar villa terug. Ze luisterde. Het was alsof zij Iets hoorde knarsen. Maar het was immers niets slechts het laatste wegstervende gerommel der raderen, dat zich in het ruischen der bran ding oploste. Ze trad de woonkamer binnen. Op datzelfde oogenblik sprong een gestalte, die tot nu toe tusschen den huismuur en het scherm verborgen gehouden had, uit zijn donkeren schuilhoek op haar toe. Nog voor zij een angstkreet of hulpgeroep geslaakt had, was zij door den vreemde de kamer ingedron gen. Dreigend verhief deze zijn hand, nadat Middenstanders vragen ingrij pen van de Regeering. Reeds herhaalde malen hebben de besturen van de drie Nederlandsche Middenstandsbonden zich, tot den Mi nister van Economische Zaken ge wend. terzake van een wettelijke rege ling van het cadeaustelsel. Laatstelijk was zulks het geval bij schrijven van 19 Maart 1934, waarin uitvoerig stel ling werd genomen tegenover het ad vies, door den Nijverheidsraad in deze materie uitgebracht en verschillende bezwaren, door genoemden Raad 'te gen de wettelijke beteugeling van dit concurrentie-euvel aangevoerd, werden weerlegd. In de kringen van den Nederland- schen Middenstand wordt kwalijk be grepen, waarom een wettelijke bestrij ding van dit euvel nog steeds achter-,, wcge blijft. 's-Ministers ambtsvoorgan ger heeft het cadeaustelsel indertijd, openlijk als een euvel erkend. Reeds, eenige jaren wordt omtrent de wette lijke bestrijding overleg gepleegd en geadviseerd, maar een ontwerp van de wet heeft het Departement nog steeds niet verlaten. Voegt men daar bij de wetenschap, dat in het huiten- land het euvel met krasse maatregelen wordt bestreden en ook hier te lande in één bepaalde bedrijfstak het abso luut yerixod practisch zelfs geen tegen stand ontmoette, dan is de bevreem ding van den Middenstand over het steeds maar uitblijven van een alge- meenen maatregel hier te lande te ver klaren. De strijd om het, bestaan wordt voor een overgroot deel van den Midden stand met den dag zwaarder en recht streeksere hulp wordt hier door de Overheid slechts op een uitermate be perkt terrein geboden. Temeer moet het daarom den Middenstand treffen, wanneer ook maatregelen, welke thans indirect de bedrijfsmoeilijkheden zou- den kuhuen verlichten, achterwege- blijven. Het cadeaustelsel nu is, zeker in de tegenwoordige omstandigheden. BINNENLANDSCH NIEUWS. De toestand in het bioscoopbedrijf. Tot 1935 geen nieuwe bioscopen Naar het „Handelsblad" verneemt, heeft het hoofdbestuur yan den Neder- landschen Bioscoopbond de leden op Maandag 11 Februari bijeengeroepen voor een buitengewone sjpoedeischen- de ledep-yergaclering, waarin 't, hoofd bestuur aan de orde zal stellen een voorstel, om te besluiten voorloopig tot 31 Maart 1936 geen nieuwe zaken te laten gaan exploiteeren, behooren- de tot een der volgende bedrijven filmbedrijven (waaronder niet ver staan worden filmproducenten), film importzaken, filmverhuui'-kantoren, permanente bioscopen en reizende bioscopen. hü $e deur achter zich in 't slot geworper. had, „Maak geen leven, Felicia Beijer Er zal u niets geschieden, wanneer u naar rede wilt luisteren en mij op mijn vragen antwoordt Zij ging waggelend achteruit, terwijl ze naar de deur keek, waar naast zich de knop van de electrische schel bevond. ,Wat wilt u van mij Met welk recht dringt u hier binnen „Ik ben detective en ben door de Hamburg- sche rechtbank uwen echtgenoot nagezonden." „Almachtige God," ontsnapte aan de lippen van Felicia. „U weet, dat uw echtgenoot schuldig is vroeg de heer Stanway op strengen toon. „Schuldig waaraan stamelde de jonge vrouw. De Amerikaan keek haar dreigend aan. Fe licia zag slechts het fonkelen van zijn oogen. Het was, nadat de maan achter de rotsen te genover het huis verdwenen was, stikdonker geworden. De onveilige toestand, waarin zij zich bevond, het plotselinge gevoel van ver latenheid en de vrees aanjagende, dreigende ernst van den vreemde maakten Felicia weer loos. Zé wist niet, hoe het kwam, maar eens klaps begonnen haar knieën te knikken ze zonk uitgeput in den naast haar staanden stoel neer. „Ik weet niet, welke schuld u bedoelt," zeide ze nog eens. „Ik zag, dat uw echtgenoot in het rijtuig naar Ventnor stapte. Hij wil ontvluchten." „Dat is niet waar gilde de jonge vrouw. „Wanneer uw echtgenoot werkelijk niets te vreezend of te verbergen heeft, zoo kunt u mij immers, zonder eenig gevaar voor u of voor hem, meedeelen, wat ik weten moet. Zeg mij direct, hoe u in het bezit van den huis sleutel van Groszen Bleichen 11c gekomen zijt, die zich in uw fietscostuum bevond „Waarom onderzocht men hetgeen mij toe behoorde „Antwoord Felicia overwon, eindelijk haar ergernis. „Nu, zoo natuurlijk mogelijk mijn neef heeft hem gegeven den avond te voren.' Op ditzelfde oogenblik had de heer Stan way het electrische licht doen ontbranden, waardoor de kamer in een oogenblik helder als de dag verlicht werd. „Herkent u mij vroeg de Amerikaan aan de door het licht verblinde. „Edward Stanway is mijn naam. Ik ben de compagnon van uw neef Frits Beijer, deelgenoot van den „Argus." Het gelaat van Felicia nam een booze, ver achtelijke uitdrukking aan. ,U bent het speculatieve hoofd, dat mijn zwakken beklagenswaardigen neef op een erbarmelijke, valsche wijze het geschonken vertrouwen wilde laten schenden „Uw neef zou ook zonder mij zijn voordeel er uit getrokken hebben. Of zou hij u op dien avond in het Alsterpaviljoen, bij die vluchti ge ontmoeting, niet gezegd hebben, welke groote som aan den „Argus" voor die voor u zoo nadeelige brieven geboden was „Ja, met tranen in de oogen bekende hij mij zijn zwakte. Gelijktijdig beloofde hij mij echter zijn onrecht weer goed te maken. Hij wilde mij de brievèn Dinsdagmorgen in de vroegte aan de aanlegplaats bij de haven brengen. Ik kende uw invloed echter en zijn gewoonte om zich zelfs bij gewichtige aangelegenheden te verslapen. Daarom ver klaarde ik mij bereid, zelf de brieven bij hem aan te -huis te komen halen.'" Stanway zag haar met woedende blikken aan. „En hiervoor gaf hij u den sleutel U is dus van Uhlenhorst regelrecht naar het huis Groszen Bleichen 11c gereden op uw rij wiel is 't niet plaatste uw fiets onder de poort van een dichtbijzijnd huis, en begaf u toen naar de woning van uw neef Felicia zweeg trots. „Een paar minuten vóór half zeven werd u door eenige personen gezien, toen u den fiets uit den donkeren ingang te voorschijn haal de. U sprong er op en ontvluchtte den kant uit naar de Jungfernstieg. Men achtervolgde u, doch u maakte u in de Bergstraat uit de voeten klokslag half zeven kwam u bij uw vriendin, mevrouw Fincke, aan. Komt dat uit (Wordt vervolgd.) i - v.-iguim.ei.inotitie?' oi verzot -fcOie^aangesclire reven, dat

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1