BIRTELS 26e JAARGANG VRIJDAG t& MAART 1935 No. 21 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 BUITENLAND VEN1ZELOS DOOR ITALIË GEÏNTERNEERD. Rome beschouwt hem als politiek vluch teling en zal hem niet uitleveren aan Athene. De wettige autoritei ten overal in uhn functies hersteld. Van officieele Italiaansche zijde werd me degedeeld, dat Venizelos door Italië onmid dellijk is geïnterneerd. Hij wordt als een politieke vluchteling be schouwd en zal dus niet worden uitgeleverd Een Grieksche onderzeeboot, die zich bij de opstandelingen had aangesloten is, naar men van Italiaansche zijde mededeelt de haven van het tot de Dodekanesos behoorende Itali aansche eiland Patmos binnengeloopende Italiaansche autoriteiten hebben' de beman ning bestaande uit 8 officieren, 1 burger en ogeveer 30 manschappen, onmiddellijk geïn terneerd. Venizelos trekt zich terug uit de politiek. In den nacht van Maandag op Dinsdag, dus nog voor Venizelos' vertrek naar Kasos, had te Kanea op Kreta, het hoofdkwartier van de opstandelingen, nog een verrassende gebeurtenis plaats. Plotseling verscheen een vliegtuig, dat door de rebellen voor een vliegtuig van de regee ring werd aangezien en dus heftig werd be schoten. Het toestel landde vervolgens, waar bij bleek, dat zich aan boord eenige Fransche journalisten bevonden, die Venizelos om een onderhoud wilden verzoeken. Venizelos ontving hen en verklaarde, dat hij zich, nu de opstand was mislukt, defini tief uit het politieke leven terug zou trekken. Op de eilanden Chios, Samos en Mytilene werden Dinsdag de door de opstandelingen verdreven autoriteiten in hun functies her steld. Venizelos in den Dodekanesos. De kruiser Aweroff heeft Venizelos en de andere opstandelingenleiders aan land gezet op het eiland Kasos, een van de eilanden van den Dodekanesos. De kruiser is naar Salamis teruggekeerd en zal zich daar ter beschikking stellen van de regeering. De opstandelingen hebben de staatskas van Kreta en de gelden van de banken aldaar meegenomen. Kamenos en zijn staf in Bulgarije geïnterneerd. Uit Sofia wordt gemeld, dat generaal Ka- menos en de andere officieren, die zich Maandag aan de Bulgaarsche grensautori- teiten hebben overgegeven, Woensdag naar Karlovo getransporteerd worden, waar zij zullen worden geïnterneerd. Prolamatie van Zaimis. De president der republiek Zaimis, heeft tot het Grieksche volk een boodschap gericht,, waarin hij o.a. zegt Hellenen Na de onderdrukking van den opstand, die Griekenland volkomen dreigde te vernietigen en waartegen niet alleen het Grieksche volk, maar de publieke opinie der geheele wereld zich heeft gekeerd, wensch ik de regeering den dank der natie te betuigen, dat zij door haar krachtige houding, haar FEUILLETON. GERECHTIGHEID. v.. No. 29. Men vroeg Neubring daarop naar het ver drag dat tusschen Beijer en den advocaat Kleist gesloten was, en dat men hem ter hand gesteld had. Kleist, die nog bij de getuigen zat, stond dadelijk op en riep buiten zich zelf van erger nis uit „Maar dat is een bedrog, een schandelijke misleiding, waartoe ik mijn vriend Stanway niet in staat acht." De president stelde in alle bijzonderheden veel belang, niettegenstaande de rechter er zich telkens in mengde. Hij bewonderde de scherpzinnigheid van de jonge vrouw, die haar gedachten zoo ingespannen had om door zooveel verdachte gegevens de uitspraak van het gerecht te doen uitstellen. Plotseling wendde hij zich tot den beklaagde „Nu u zelf moet toch wel weten of de heer, die zich in Berlijn voor Frits Beijer uitgaf, de vermoorde was." Theo Hüttl haalde de schouders op. „Ik heb het lijk van den vermoorde niet gezien zei- de hij alleen. „En heeft u Beijer in Berlijn gezien De beklaagde ontkende dit. „Maar den dag vóór zijn dood heeft u hem toch tweemaal gezien, eens in zijn woning en eens in het Alsterpaviljoen „Zeker, 's Middags zag ik den neef van mijn bruid tegen ongeveer twee uur, toen ik met hem het reeds meer ter sprake gekomen onderhoud in het bureau van den „Argus" had. Helms was van zijn zitplaats opgesprongen. „Maar mijn cliënt vergist zich daar be- voorzichtige maatregelen en haar snel ingrij pen den burgeroorlog en het bloedvergieten heeft bezworen, waardoor Griekenland is ge spaard gebleven voor verbrokkeling. Als leider der strijdkrachten te land, in de lucht en ter zee wensch ik, dat de ministers van binnenlandsche zaken, van oorlog, mari ne en luchtwezen zich tot tolk van de natio nale dankbaarheid maken en mijn gelukwen- schen aan alle officieren en manschappen van leger en vloot en luchtmacht, van gen darmerie en politie doen toekomen, die zoo wel door hun aanhankelijkheid aan de wet tige regeering als door hun dapper aandeel aan deze gemeenschappelijken strijd tegen de opstandelingen bloedvergieten hebben voor komen. Hellenen Mijn qualiteit als eerste dienaar van den staat en het feit, dat ik gedurende mijn lange politieke loopbaan van een groot aantal historische gebeurtenissen in Grieken land getuige ben geweest, geven mij het recht op het Grieksche volk een beroep te doen om de orde te bewaren, de regeering te gehoor zamen en vast te blijven in het vertrouwen op het vaderland en zijn toekomst. DANKDIENSTEN IN GRIEKSCHE KERKEN. Er is een aanvang gemaakt met gedeeltelij ke demobilisatie. In het geheele land hervat het leven zijn gewonen loop. Woensdagmorgen te elf uur zijn in alle Grieksche kerken dankdiensten gehouden. In de kathedraal van Athene woonde een reus achtige menschenmenigte den dienst bij en werden de leden der regeering bij hun ver schijning geestdriftig toegejuicht. De met den staat van beleg in verband staande beperkende maatregelen worden heden opgeheven. Zoowel de Grieksche als de buitenlandsche schepen en vliegtuigen hebben den normalen dienst hervat. De beurs werd Donderdagmorgen weer ge opend, maar het verbod van operaties op langen termijn blijft van kracht. Twee hooge officieren, die de zijde der op standelingen hadden gekozen, Panagiot o- poelos en Flengas, pleegden bij hun arresta tie zelfmoord. Zoowel op het Grieksche vas teland als op de eilanden heerscht rust. Verslagen rebellen vluchten naar Turkije. Een deel van het verslagen vierde leger corps, dat de zijde der opstandelingen had gekozen, is naar de Turksche grens gevlucht, waar onderhandelingen zijn geopend met de Turksche autoriteiten om tot Turkije te wor den toegelaten. Tal van kleine groepen vluch telingen overschreden de grensrivier de Ma- ritza en werden door de Turksche grenswach ten ontwapend. Uit Boekarest wordt gemeld, dat de Roe- meensche grensposten instructie hebben ge kregen te verhinderen, dat Grieksche opstan delingen over land of over zee het land bin nenkomen. Zaterdag 23 Maart 1935 zijn ingezonden bij de betrokken veehouders ressorteeren. Nederlandsche Veehouderijcentrale De Nederlandsche Veehouderij - Centrale maakt bekend, dat in de week van 31 Maart tot 6 April 1935 op de onderstaande plaatsen gelegenheid zal worden gegeven runderen in de gevraagde soorten aan te bieden. Maandag 1 April Alkmaar 810 uur v.m. bij de doorbraak Donderdag 4 April Leeuwarden 810 uur veemarktSchagen 810 uur, veemarkt. Prijzen en voorwaarden als vorige week. De aangiftekaarten, welke verkrijgbaar zijn bij de districtsseeretarissen der Gewestelijke Landbouw Crisis-Organisaties moeten vóór Koude houdt aan in Spanje. Wolven verschijnen in de dorpen. Koude blijft heerschen in het bergge bied in het Noorden van het schierei land. In de provincie Iluesca is veel sneeuw gevallen en heerscht strenge vorst. In de provincie Avila versche nen wolven in de dorpen. BINNENLANDSCH NIEUWS. VISSCHERSVAARTUIG GEZONKEN. Op het IJsselmeer. Maandag te ogeveer half zeven waren de visscher Jacob Hannessen en zijn 19-jarige zoon uit Harderwijk ter vischvangst gegaan met de HK 90, eigenaar B. van Meer, ondanks het ruwe weer. Eenige kilometers uit de kust ging het kuil- net overboord en gingen de visschers sleepen- de weer op de haven aan. Plotseling kwamen groote schollen drijf ijs opzetten, zoo scherp, dat in het houten vaartuig een diepe snede werd gemaakt. Het begon onmiddellijk te zinken. Ze waren toen ongeveer 300 meter van den havenmond. De visschers heschen in allerijl de fouragemand, waaraan ze roode zakdoeken hadden gebonden in den mast, hetgeen gelukkig in de haven werd opge merkt. Voor echter hulp kwam opdagen, maakten de visschers angstige oogenblikken door. Het schip zonk steeds dieper en ten slotte was er nog maar een klein stukje van den steven boven water, waarop beide man nen zaten. Het gelukte de H.K. 17 van de gebroeders Petersen, die in de buurt vischten, de schipbreukelingen te redden. Nauwelijks waren de menschen van het vaartuig af, of het verdween geheel in de diepte, waarna nog slechts de mast boven water uitstak. De visschersboot is met behulp van tjalk schepen bezig de HK 90 te lichten. KINDJE VERBRAND. De moeder wilde het redden. In het pand no. 23 aan de Lijnmarkt te Utrecht is Dinsdag een petroleumstel in brand geraakt. De kleereh van de vrouw des huizes vatten vlam. De vrotiw trachtte niet temin een jongetje van 1 jaar, dat in de wieg paald riep de verdediger uit. „Ik herinner mij nauwkeurig, dat ik dien dag in den oes terkelder van Meijer bij een heerlijk tweede ontbijt, dat wij daar gebruikten, naast Frits Beijer gezeten heb. Ik had met hem een be langrijk gesprek, waarvan ik nog alles ont houden heb." De beklaagde trok de schouders op en zag zijn verdediger kalm aan. „Ik kan niets an dere zeggen en ik vergis mij niet dat de heer, die mij in het bureau van den „Argus" zoo lang liet wachten, zich aan mij als Beijer heeft voorgesteld." Hüttl beschreef daarop het uiterlijk van dien persoon. In alle men- sehenrijen kwam beweging, want het was niet Felicia's neef dien hij teekende, maar diens compagnon. „Kunt u ook een getuige van het toen ge voerde gesprek aanwijzen, beklaagde vroeg de rechter scherp. Daar meldde zich het knechtje aan, dat tot dien tijd angstig in een hoek had gezeten. De bode had hem reeds herhaalde malen gezegd, dat hij de zaal verlaten moest, omdat hij veel te jong was deed hij dat niet, dan zou deze hem zelf er uit zetten. De knaap vertelde nu, dat hij den bewus- ten middag door de beide compagnons alleen in het bureau was achtergelaten. Om onge veer twee uur hij had juist het meege brachte tweede ontbijt in de keuken gegeten was er een vreemde heer gekomen, die ver langd had den heer Beijer te spreken. Nu wist hij diens naam. Voorheen had hij dien niet kunnen onthouden. Hij had in den ont- bijtkelder aan den heer Stanway, die haastig- op hem toegekomen was, alleen kunnen mee- deelen, dat een heer van de Berlijnsche le vensverzekering-maatschappij in het bureau wachtte. „En was de vreemde die heer daar vroeg de president aan den knaap, terwijl hij op den beklaagde wees. Het knechtje antwoordde toestemmend. Met ingehouden adem volgden de toeschou wers den gang van zaken. Op alle gezichten kon men lezen, dat het proces zeer aangrij- lag, te redden, doch met het gevolg dat ook de kleeren van dit kindje door het vuur wer den aangetast. Een buurman heeft bij de vrouw met een deken de vlammen gedoofd. Zij had enkele brandwonden, doch het kind je was reeds overleden. Oplichters onschadelijk gemaakt. Voorspiegeling van voordee- lige hypotheken. Op last van de justitie te Roermond zijn Woensdag door de politie te Utrecht gearresteerd en gevankelijk naar het Huis van Bewaring te Roer mond overgebracht twee oplichters, die in de laatste maanden talrijke goedgeloovige lieden, vooral in Noord- Brabant en Limburg, voor aanzienlij ke bedragen hebben opgelicht. Zij noemden zich resp. directeur en in specteur van de te Utrecht gevestigde Nationale Algemeene Handelsbank. In talrijke bladen en boeren- en tui-/ nierstijdschriften, welke vooral in- het Zuiden des lands hun verspreidings gebied hebben, lieten zij advertenties plaatsen, waarin zij tegen zeer mati gen interest hypotheken aanboden. De gegadigden ontvingen dan bezoek van den inspecteur der instelling, die de hypotheekakte kwam opmaken, en het bedrag van de onkosten reeds in ontvangst nam. Naar gelang de groote van het hyothecaire bedrag liepen de ze kosten tusschen de f 50 en f 100. Nadien hoorden de hypotheeknemers niets meer van de zaak. Ook de administratie der bank is in beslag genomen. Op de horens genomen. Chauffeur zwaar gewond. Een chauffeur van de reederij Wil ton, die een stier van Voorburg naar Wateringen vervoerd had, werd bij het afladen van het dier op de horens genomen en tegen den grond gesmakt. In zorgwekkenden toestand is de man naar het Ziekenhuis St. Anthonius- hoeve te Voorburg vervoerd. Langiendijk. Over het al of niet sla gen van de proefneming met de plaat sing van werklooze landarbeiders in het vrije bedrijf wordt verschillend geoordeeld. Vast staat echter, dat slechts weinigen door de tuinders in dienst worden genomen. Te Oudkarspel waren er verleden week niet meer dan vijf in de proef aan het werk. De oorzaak hiervan ligt wel in het feit, dat de werkgevers niet in staat zijn de arbeiders te betalen, al wordt door de Overheid een derde deel betaald. Tot en met 9 Maart was het altijd nog een bedrag van f 11 per week. Het is wel uitgekomen, dat dit niet meer betaald kan worden. Of de verlaging van het loon, dat thans O]) f 15 per week wordt gebracht waardoor de tuinder f 10 per week heeft te betalen, verbetering zal bren gen in de tewerkstelling, betwijfelen wij. Zij, die geen f 11 per week voor een arbeider kunnen missen, kunnen ook geen f 10 betalen. STIERENKEURINGEN IN NOORD-HOLLAND. Behoudens de goedkeuring van het Werk plan, zal de „Provinciale Commissie tot be vordering van de Rundveefokkerij in Noord holland", in 1935 keuringen houden in onder staande plaatsen Schagen Maandag 1 April, 9.15 uur, bij het café G. Plevier SchagerbrugWoensdag 3 April, 9.15 uur, bij café van Wed. Broer Wieringen Woensdag 3 April, 2 uur, op het Marktplein te Hippolytushoef; Wieringerwaard Vrijdag 12 April, 9.15 uur, bij het café van Van der Woude. pend zou worden. Werner nam hierop weer het woord. „Maar 's avonds moest u toch ontdekt hebben wie van beide vreemden de heer Stanway was De beklaagde haalde andermaal de schou ders op. „Ik vermeed het natuurlijk zoo veel mogelijk naar het naburige tafeltje te zien. Ik geloof echter zeker, dat miss Worcester links van Beijer en rechts van een mij onbe kenden heer zat." Kleist en diens vrouw verklaarden het te gendeel. Beijer had links van de Amerikaan- sche gezeten. Felicia twijfelde er dan ook niet meer aan, of haar man had tot op dit oogenblik de bei de compagnons met elkaar verwisseld. Toen ze weer verhoord werd sprak ze „Wat voor reden zou Stanway gehad heb ben, om in Beijers plaats naar het bureau terug te keeren Dit vraagt men zich onwil lekeurig af. Nu, het antwoord is gemakkelijk te geven. Men had hem den vertegenwoordi ger van de maatschappij „Hammonia" aan gediend. Daar hij zich van de papieren van mijn neef bediend had, om, zonder dat Beij er er iets van wist, die hooge verzekering te sluiten, waardoor hem na Beijer's dood hon derd vijftig duizend Mark moesten worden uitbetaald, zou op dien morgen zijn gewaagd spel ontdekt zijn, wanneer hij in het bureau niet verder voor Beijer speelde." „Misschien vergist u zich daar toch in, me vrouw verbeterde de president. „Misschien speelde Stanway alleen den rol van uw neef, om zijn plan, om de brieven niet terug te ge ven, door te zetten." „Wanneer de knecht den naam van Hüttl aan den Amerikaan had genoemd, zou dat mogelijk geweest zijn," antwoordde Felicia vastberaden. „Maar we hoorden juist van den knaap zelf, dat hij den naam vergeten was." „Ik verzoek u terug te komen op de eigen lijke aanklacht," bracht nu de rechter in 't midden. De président sprak even met Dr. Holzingen. Daarop riep hij nog eens den commissaris Weindel op. „U heeft met Stanway samen de reis van het echtpaar naar Portsmouth gevolgd, ge tuige. Is op het eiland Wight, toen u elkander toch dikwijls ontmoet hebt, uw reisgenoot onder de oogen van den beklaagde geko men „Neen, mijnheer de president," antwoordde de commissaris, die hoe langer hoe meer met zijn houding verlegen werd, „Stanway heeft dit de geheele reis vermeden. Ook toen wij in St. Lawrence van elkander gingen, nam hij de vervolging van mevrouw Hüttl op zich, terwijl aan mij de gevangenneming van den beklaagde werd overgelaten." Na het verhoor van den commissaris verliet de president zijn plaats aan de balie en begaf zich naar den lessenaar van den openbaar aanklager. Niemand kon verstaan, wat die twee met elkander spraken. Aan de levendige bewegingen van den rechter kon men echter zien, dat deze zich beslist verzette tegen het geen de president voorstelde en dat waar schijnlijk het laten vallen van de aanklacht tegen Theo Hüttl bedoelde. Met gefronst voorhoofd keerde hij naar de tafel terug. De rechtere spraken onderling op fluisterenden toon. De president schreef daar op haastig eenige regels op een vel papier. Deed het daarop in een couvert en schreef er het adres op „Den Heer president van het Hooggerechtshof. Geheim." Nadat hij den bode met dit geheimzinnige schrijven weggezonden had, zette hij de be handeling der rechtzaak weer voort. Dr. Helms de verdediger van den beklaagde, stond op en riep „Op grond van hetgeen de getuige, me vrouw Hüttl, over de vreemde handelingen van den heer Stanway gezegd heeft, verzoek ik om verdaging van het proces, opdat deze, als getuige, persoonlijk tegenover den be klaagde kan gesteld worden." De rechter verzette zich hiertegen heftig. „Volgens verklaring van den arts is de heer Stanway voor het begin van de volgende maand niet in staat Southsea te verlaten. Ik Op Fok- en Vermeer- deringsbedrijven waar géén kunstverlichting mag worden toegepast kan Bertels' Kunstkorrel in géén geval gemist worden. Bertels' Kunstkorrel voorkomt het ontijdig in den rui vallen van Uw jonge hennen en be vordert den winterleg. Bestelt bij Uw plaatselijken handelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKING. TOELATING tot de OPENBARE LAGERE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Wierin gen brengen in herinnering artikel 25 van de Verordening op het Lager Onderwijs, waarbij wordt bepaald De aanvrage om plaatsing op de scholen wordt minstens acht dagen voor het tijdstip der toeatling, zijnde 1 April, aan het hoofd der school gedaan, door de ouders of verzor gers van de leerlingen, voor wie toelating wordt gewenscht. Aanmelding van nieuwe leerlingen behoort dus te geschieden vóór 24 Maart a.s. De leerlingen moeten bij de toelating tot de school den leeftijd van 6 jaar hebben bereikt. Wieringen, 12 Maart 1935. Burgemeester en Wethouders voorn., L. C. KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. Verloting „Arto kaj Bataio." In 't café „De Ster" van den heer C. Scheltus te Hippoly tushoef had 3.1. Zaterdagavond de trekking plaats, van de verloting van het Wieringer kleinorchest „Arto kaj Bataio". Op dezen avond werd medewerking verleend van het „Klaverblad van Vier", met zang en humor, met begeleiding van accordeon. Dat het ge- bodene in de smaak viel bij het publiek, be wees wel het applaus wat „Het klaverblad van Vier" in ontvangst had te nemen. Naar men ons meldt zal „Het Klaverblad van Vier", binnenkort zelf een avond organi- seeren. Een gezellig bal na besloot dezen avond. Prijzen der verloting zijn gevallen op de volgende nummers le pr. een fiets op Lotn. 973 2e pr. een theekast op no. 642 3e pr. een bloemtafel no. 179 verder zijn prijzen gevallen op de navolgende nummers 340, 19, 22, 66, 102, 168, 600, 807, 1050, 1250, 1106, 833, 216, 543, 42, 416, 822, 330, 709, 605, 768, 1207, 1013, 978. 225, 1059, 1152, 1136, 899, 402, 310. 440, 943, 347, 662, 196, 413, 286. De prijzen kunnen worden afgehaald bij C. Scheltus te Hippolytushoef. Keuring Dienstplichtigen. De dienstplichti gen van de lichting 1936 voor zoover deze niet van den dienstplicht zijn vrijgesteld wegens vind het niet wenschelijk de behandeling van deze zaak tot zoo lang uit te stellen. Door deze verdaging van het proces zou de moge lijkheid bestaan, dat de getuigen zich de ge beurtenissen minder goed zouden herinne ren." Nu kwam Felicia weer naar voren. Men zag aan haar verhit gelaat en schitterende oo gen, dat zij aan de balie nog een gewichtige mededeeling te doen had. Welwillend gaf de president haar het woord. .Mijnheer de president, ik vraag u om ver giffenis, dat ik, een getuige, die niet eens be- eedigd ben, mij zoo op den voorgrond dring. Ik smeek u echter dringend, onderzoek nauw keurig den bewijsbrief van Stanway. Den man, die eens, zooals nu duidelijk bewezen is, bedrog pleegde, verdenk ik er van, ook dit advies van een geneesheer vervalscht te heb ben." Deze woorden brachten opgewondenheid teweeg. Men bewonderde de moedige, jonge vrouw. De beklaagde had met beklemd hart beide handen als tot een gebed samen gevou wen. Aan zijn trekken en koortsachtige oogen kon men duidelijk zien, dat hoop en moed in hem herleefden. „Heeft u een bepaald bewijs om dat te den ken, mevrouw, behalve uw persoonlijke ver denking „Ja klonk het vast van haar lippen. „Ik kan zelfs bewijzen dat de verwonding van den heer Stanway niet zoo ernstig geweest is, dat hij daardoor nu nog verhinderd zou zijn om te reizen. Stanway wilde deze rechtzaak niet bijwonen, omdat hij dan" de jonge vrouw keerde zich naar de bank der beklaag den, en ging op een toon, die ontroering te weeg bracht, voor„omdat hij dan tegen mijn man, den onschuldig aangeklaagde, moest staan, in het bewustzijn van zijn eigen schuld „Mevrouw, wij begrijpen uw ontroering", zeide de president op ernstigen toon, „maar wij mogen u slechts toestaan verdenkingen uit te spreken, die u bewijzen kimt." (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1