DE IN DE PIJP 26e JAARGANG VRIJDAG 22 MAART 1935 No. 23 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Eén man '"dePut. HET WETSONTWERP BETREFFENDE UITVERKOOPEN EN OPRUIMINGEN. ASPIHIN GERECHTIGHEID. Bertels' Opfokvoeder WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU: Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 MAAR Douwt Egb«m Echt* fnesche tteeten-Baai «n -Tabak Melange van rijpe tabahKen HOE DE TWEEDE KAMER OVER DEZE OPLOSSING DENKT. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp betreffende het uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf. Aan dit verslag wordt het volgende ont leend Vele leden verklaarden met instemming van de indiening van dit wetsontwerp te hebben kennis genomen en konden zich met de strekking daarvan vereenigen. Zij zagen in de voorgestelde regeling betreffende het uitverkoopen en opruimen een, zij het be scheiden poging, aan de groote moeilijkheden, waarmede de handeldrijvende middenstand, in den tegenwoordigen tijd ontegenzeglijk te kampen heeft, eenigszins tegemoet te komen. Sommige leden wezen er echter op, dat de voornaamste oorzaken van deze moeilijkheden eenter gelegen zijn in de daling van de koop kracht van het publiek en de abnormaal groote toeneming van het aantal winkels, welke weer verband houdt met de verminde ring van de werkgelegenheid in andere be drijven. Deze leden zouden gaarne vernemen of de Regeering nog andere en belangrijker maatregelen ten bate van den handeldrij ven den middenstand denkt te treffen en zoo ja, welke. Verscheidene andere leden vreesden, dat de ontworpen regeling zeer licht zal kunnen worden ontdoken en dat er mede om die re den zeer weinig nuttig effect van te ver wachten valt. Een aantal leden betoogden, dat het onge twijfeld een algemeen belang is dat oneerlijke practijken bij uitverkoopen en opruimingen zoo goed mogelijk worden tegengegaan. Voor zoover het inderdaad niet mogelijk mocht zijn met de bestaande wettelijke bepalingen dit euvel afdoende te bestrijden, zouden deze le den kunnen medewerken aan de tot stand brenging van nieuwe wettelijke maatregelen. Het wetsontwerp gaat echter verder. Het bevat ook een regeling van het uitverkoopen en opruimen in het algemeen, welke er op gericht is, een einde te maken aan een geheel andere concurrentie, een concurrentie zonder bedrieglijk karakter, welke slechts berust op ander inzichten omtrent de bedrijfsvoering dan bij de meerderheid der winkeliers be staan. Tegen deze poging tot ordening, die de belanghebbenden wellicht ongewenschte concurrentie gelieft te noemen, wezen zij af. Eenige andere leden meenden, dat voors hands kan worden volstaan met maatregelen tegen het euvel der vliegende winkels. Verscheidene leden vroegen zich af, of de inhoud van het wetsontwerp niet te beperkt is. Er zijn nog tal van andere vormen van zeer schadelijke en onmaatschappelijke con currentie. Als voorbeelden daarvan werden aangevoerd het geven van geschenken in allerlei vorm het verkoopen van merkarti kelen beneden den daarvoor tusschen den fabrikant of importeur en de bona fide win keliers overeengekomen prijs het aankondi gen van veilingen, die in wezen geen veilin gen zijn het opgeven van andere dan de ware redenen, welke tot inboedelverkoopingen hebben geleid het houden van vliegende winkels enz. Deze leden stelden daarom de vraag, of er geen wet van ruimere strekking noodig is, ook andere misstanden tegen te gaan dan die, waarop dit ontwerp het oog heeft. Anderzijds vroegen verscheidene leden zich af,of niet veel van hetgeen in dit ontwerp wordt geregeld, naast veel wat de belangheb benden nog gaarne daarenboven geregeld zouden zien, kan worden bereikt langs den weg van het algemeen verbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten, in casu dan overeenkomsten tusschen winkeliers. In ieder geval zouden zij gaarne worden ingelicht over de verhouding, zooals de Regeering zich die voorstelt, van dit wetsontwerp tot dat betref fende het algemeen verbindend en onverbin dend verklaren van ondernemersovereenkom sten. Het wilde hun voorkomen, dat het thans behandelde ontwerp in ieder geval ruimte behoort te laten voor regelingen betreffende het uitverkoopen en opruimen, vervat in be sluiten van winkeliersvereenigingen, welke dan algemeen verbindend verklaard zouden kunnen worden. Op die wijze zou het samen gaan van bedrijfsgenooten worden bevorderd, zou worden tegemoetgekomen aan het tegen de ontworpen regeling geldende bezwaar, dat zij niet uit het initiatief van de betrokkenen zelf voorkomt en zou wellicht een soepeler en ook meer gedetailleerde regeling van de materie mogelijk worden. Aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken zou daarnaast zoo noodig ook, nog een zekere rol toebedeeld kunnen worden. Verscheidene leden waren niet geheel ge rust, dat de samenstelling van de Kamers van Koophandel steeds waarborgen zal geven, dat de beslissingen uitsluitend naar objectie ve normen zullen worden genomen. In het algemeen is het zeker niet juist, aan beslis singen te laten medewerken door personen, die daarbij belang hebben. In ieder geval scheen dezen leden de mogelijkheid van boe kenonderzoek door wellicht belanghebbende leden van de Kamers van Koophandel beden kelijk. Teneinde aan deze bezwaren tegemoet te komen, zouden eenige leden inperatief willen voorschrijven, dat het nemen van beslissingen krachtens deze wet moet worden opgedragen aan (vaste) commissies uit de Kamers van Koophandel, doch dan samengesteld uit le den, die bij de te nemen beslissing geen be lang hebben. Vrij algemeen zou men verder een beroeps instantie willen zien ingesteld. Enkele leden kwamen het wenschelijk voor, de taak, welke in het ontwerp aan de Kamers van Koophandel wordt toebedeeld, op te dra gen aan mede met het oog hierop nieuw in te stellen organen, waarin naast vertegen woordigers van den handeldrij venden mid denstand ook vertegenwoordigers van de ver bruikers en van de overheid zitting zouden hebben. Is het noodig, zoo vroegen sommige leden, de regeling voor het geheele land te laten gelden Het kwam hun voor, dat ii kleine plaatsen daaraan geen behoefte be staat. Men zou van dit alles gaarne een nadere uiteenzetting van de Regeering ontvangen. Sommige leden zouden omtrent een aantal aankondigingen willen vernemen, of de Re geering deze zonder vergunning toelaatbaar acht. Genoemd werden verkoop wegens fail lissement, wegens sterfgeval, wegens vertrek naar het buitenland, verkoop door de Amster- damsche koopliedenop alle goederen 25% korting. Men meende dat deze uitdrukkingen niet geoorloofd zullen zijn. Wel toegestaan achtte men daarentegen uitdrukkingen als witte week, huishoudweek en dergelijke. Weer andere uitdrukkingen als speciale goedkoo- pe aanbieding, Februari-aanbieding bijzon dere koopjes en dergelijke achtte men de ge oorloofdheid dubieus. Voorts werd nog opgemerkt, dat de Kamers komen bij ons klimaat ge regeld voor; nöuuxji etueU £e£pt het product ven vertrouwen. van Koophandel ook de bevoegdheid moeten hebben een eenmaal verleende vergunning in te trekken bij gebleken misbruik. Voorts werd gevraagd of de ontworpen regeling niet tot moeilijkheden aanleiding kan geven in geval van faillissement. Wellicht zou men hier voor een uitzonderingsbepaling in de wet kunnen opnemen. Verscheidene leden twijfelden er aan of de in de wet genoemde tijdvakken van 1 Janu ari tot 1 Februari en van 15 Juli tot 15 Au gustus wel juist gekozen zijn. In sommige branchés plegen de seizoenopruimingen in geheel andere dan de hier genoemde jaarge tijden gehouden te worden. Daarom achtten deze leden het wenschelijk de tijdvakken, waarin seizoenopruimingen mogen worden gehouden, niet in de wet te noemen, doch de regeling daarvan over te laten aan een alge- meenen maatregel van bestuur, waarin dan voor de verschillende branches ook verschil lende tijdvakken zouden kunnen worden vastgesteld. BINNENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. No. 31. „Na zijn gevangenneming hield men zijn bewering, dat hij Stanway wantrouwde, voor uitvluchten ja zelfs voor een reden om zijn wraak te koelen. „Neen, edelachtbare heeren, de ijver, voor zichtigheid en rustelooze werkzaamheid van mevrouw Felicia Hüttl, die pas van haar ziek te hersteld is, hebben zeldzame, zeer belang rijke onthullingen aan 't licht gebracht. „Eduard Stanway, de voornaamste getuige in deze aanklacht, is een bedrieger „Door de getuigen, die door mevrouw Feli cia hier zijn gebracht, is duidelijk bewezen, dat niet Beijer die levensverzekering met de „Hammonia" gesloten heeft, maar Stanway. Deze deed dat op een sluwe wijze, op een tijd, dat hij zich gemakkelijk van de legitimatie papieren van Beijer kon meester maken. De ze handeling zou evenwel eerst dan voordeel aanbrengen, wanneer hij Beijer overleefde. Ja, wanneer hij het er maar op toe legde, om Beijer te overleven. Daar Beijer na herstel uit zijn ernstige ziekte, zich weer voortdurend in een goede gezondheid bevond, en Stan way in geldelijke verlegenheid was, waardoor hij de hooge premiën niet kon betalen, zoo moest hij wel trachten zijn compagnon zoo spoedig mogelijk door geweld om het leven te brengen. Hiermee stemt overeen, dat in 't NEDERLAND BELGIE. Nationaal elftal samengesteld. Het Nederlandsch elftal, dat op Zondag 31 Maart a.s. in het Stadion te Amsterdam tegen België zal uitkomen, is als volgt samen gesteld Doel Halle (Go Ahead) Achter Caldenhoven (D.W.S.) en Van Run (P.S.V.) MiddenBas Paauwe (Feyenoord), Ande- riesen (Ajax) en Van Heel (Feyenoord), aan voerder. VoorWels (Unitas), Drok (R.F.C.), Bak- liuys (Z.A.C.), Smit (Haarlem) en Van Gelder (V.U.C.). Als reserves zijn aangewezen Mul (H.B.S.), Van Diepenbeek (Ajax), Schubert (Ajax), La- gendaal (Xerxes) en Vrauwdeunt Feyenoord. Zooals men ziet zijn er twee veranderingen Een daarvan is ingrijpend men heeft Van Diepenbeek vervangen door Caldenhoven van D.W.S. Het is te probeeren De D.W.S.'er is ontegenzeglijk een tactische speler, die zijn hersenen pleegt te gebruiken tijdens het spel en die waarschijnlijk geen gekke dingen zal doen. Maar of hij van internationale klasse is Vente kan nog niet spelen daarom is Drok in zijn plaats gekozen, dezelfde speler, die reeds in den wedstrijd tegen Duitschland op diezelfde plaats als invaller heeft gefungeerd. Het was overigens te verwachten, dat er geen verdere veranderingen zouden worden aangebracht. En we hopen er dus maar weer het beste van. EEN POLITIEKE ROODE BROEK Uniform van Arbeiders-Sportbond. In hooger beroep heeft voor de Amsterdam- sche rechtbank een 20-jarige man terecht gestaan, verdacht van overtreding van het uniformverbod. Hij had op 16 September, als lid van den Nederlandschen Arbeiderssportbond, deelge nomen aan een optocht. Hij was daarbij ge kleed in een wit sportshirt en een roode broek. Laatstgenoemd kleedingstuk zou vol gens de dagvaarding uitdrukking van een bepaald staatskundig streven zijn. De kantonrechter had den jongeman van het ten laste vrijgesproken. Het O.M. was van deze beslissing in hooger beroep gegaan. Uit het getuigenverhoor van inspecteur Reyenga blijkt, dat er nog verschillende sport vereenigingen zijn, waarvan de leden een roode broek dragen. Volgens een getuige a décharge, voorzitter van den Sportbond, zijn de kleuren rood-wit alleen gekozen uit aesthetische overwegin gen. De Officier van Justitie mr. Van Arkel is van meening, dat hier wel degelijk sprake is van een bepaald staatkundig streven. Het roode kleedingstuk immers werd gedragen in een optocht van de S. D. A. P. Spr. requireert vernietiging van het vrij sprekend vonnis en veroordeeling van ver dachte tot een geldboete van f 1.- subs. een dag hechtenis. BEGIN VAN ZOMERTIJD. Dinsdag is een Staatsblad verschenen, be vattende een K.B., waarbij wordt bepaald, dat in 1935 de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd zal aanvangen 15 Mei, en zal eindigen 6 October. KNOEIERIJ MET STEUNGELDEN. Gewezen ambtenaar staat terecht. Voor de rechtbank te Almelo stond Dins dag terecht een gewezen ambtenaar bij den crisisdienst in de gemeente Borne. Hem werd ten laste gelegd verduistering, oplichting en valschheid in geschrifte. Als ambtenaar had hij n.1. valschelijk bedragen, die hij had uit te keeren aan werkloozen, verhoogd in de boeken genoteerd en op de mandaten hooger bedragen ingevuld, dan hij werkelijk had uit te keex*en. Voorts pleegde hij valschheid in geschrifte door valsche handteekeningen te plaatsen achter gefingeerde bedragen van hen, die niet meer werkloos waren. Op die manier had hij de gemeentelijke werkloozen voor een bedrag van ruim f 6000.- tekort ge daan. Toen de zaak dreigde vast te loopen, nam verdachte na zijn gezin achter te heb ben gelaten de wijk naar Canada. Daar kocht hij een boerderij, doch op verzoek van de Nederlandsche justitie werd hij uitgeleverd. Verdachte gaf de feiten toe. De officier van justitie eischte 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorloopige hechtenis. ONGEWENSCHT BEZOEK AAN SECRETARIE. Dinsdagmorgen kwam de conciërge van het gemeentehuis te Ridderkerk tot de ont dekking, dat er ingebroken was. Op de secre tarie was de kas van het crisiscomité, als mede geld, aan de gemeente behoorende, medegenomen. De brandkast in de kamer van den secretaris was opengebroken en in de kamer alles overhoop gehaald. Een compleet stel inbrekerswerktuigen was achtergelaten. In totaal wordt ongeveer f 1200 vermist. Een bedrag van f 10.000 aan steungelden, waarop de bezoekers het waarschijnlijk voor zien hadden, was nog niet ter secretarie ge bracht. TOEPASSING ZUIDERZEESTEUNWET. Adres van mandenmakers aan de Tweede Kamer. Naar aanleiding van de genomen beslissing, begin van October in een ijzerwinkel van hier aanwezige getuigen, een dolk werd gekocht van wiens bestaan in de huishouding van Beijer men tot op dit oogenblik niets wist. De „eeuwige referendaris" Frits Beijer zal er zelf onkundig van geweest zijn, dat in de gereedschapskast in de keuken van zijne kleine woning de scherpgeslepen dolk, sedert den herfst daar was opgeborgen, waarmee hij in de vroegte van den onvergetelijken 12den Maart vermoord zou worden." De toehoorders werden onrustig. Een paar dames, die haar zenuwen overschat hadden, begonnen door het tafereel van de vreeselijke misdaad, dat hun duidelijk werd opgehangen, te weenen. Men moest hen wegvoeren. De president behoefde echter niet naar de bel te grijpen, want dadelijk daarop werd weer doodstil. ,Maar verder begon de verdediger nieuw. „Hüttl is volgens bewering van rechter de misdadiger en gij, edelachtbare heeren, hebt de schuldvragen te beantwoor den. Laat ons dus de verklaringen aan elkan der toetsen. .Stanway is de eenige, die van den dood van Beijer voordeel trekt, maar Hüttl is de moordenaar. .Stanway kan de moordenaar volstrekt niet zijn, omdat de heer en mevrouw Kleist hem dien morgen diens huis om zes uur zagen verlaten. Het is mogelijk, dat hij juist op dat oogenblik van den moord kwam." Opnieuw hoorde men gepraat onder de toe schouwers, dat evenwel spoedig ophield, toen het op- den de verdediger met luider stem voortging „Nu dan, edelachtbare heeren, al deze be wijzen dienden slechts om ons op een dwaal spoor te brengen. Ik zal u dat maar niet ver der aantoonen. „Op het voordeel, dat Stanway bij den dood van zijn compagnon had, wees ik u reeds ook op de noodzakelijkheid, om zoo spoedig mogelijk in 't bezit van Beijer's erfenis te komen. Zoodra u nu overtuigd zijt, dat aan den eenen kant uit voordeel, aan den ande ren kant uit geldgebrek deze sluwe Ameri kaan eindelijk gedwongen was te handelen ontbreekt er niets meer aan alle argumenten. „Welke tijd zou gunstiger voor de bloedige daad geweest zijn, dan de gekozene „Beijer was zwak geweest tegenover zijn nicht en haar echtgenoot, en aan den ande ren kant waren hij en miss Worcester op ge spannen voet, ja tusschen hen beiden was zoo'n soort vijandschap ontstaan. „Indien Beijer dus vermoord werd, zoo zou de verdenking honderd maal eerder op één dezer drie vallen, dan op hem, den vriend van Beijer, die dadelijk, nadat het gerucht van den moord zich verspreid had, overal rond vertelde, hoe zwaar hij, ook geldelijk, door het sterven van zijn compagnon werd getroffen. „Ik ben er van overtuigd, dat Stanway, die den avond te voren, zooals het scheen vriend schappelijk naast Beijer zat en met hem klonk, reeds toen den moord beraamd heeft. „Verder ben ik er van overtuigd, dat hij de afzender van de brieven aan miss Worcester Maak er goede legsters van door ze te voederen met Vraag bij Uw leverancier Bertels' Oliefabrieken N.V. A'dam waarbij de weekuitkeering voor de belangheb benden in de mandenindustrie sedert eind Februari tot f 6.35 per gezin is teruggebracht, heeft de mandenmakersorganisatie zich over deze toepassing der Zuiderzeesteunwet met een adres tot de Tweede Kamer gewend. In dit adres wordt o.a. opgemerkt, dat de organisatie omtrent de motieven, die de regee ring hebben geleid bij de bepaling, dat slechts één derde der geleden schade te wijten is aan de Zuiderzee-afsluiting, geen enkele ver klaring mocht ontvangen. dat de Huizer mandenmakers afleverden in 1928—'32 ruim 327.000 manden voor de ver zending der Zuiderzee-bokking, ruim 20.000 garnalenmanden voor Volendam (z.g. litten) en de geheele hoeveelheid botbennen voor de handelaars ter plaatse, dat een mandenmaker per week normaal afleverde 150 bokkingmandjes öf 48 litten öf 70 botbennen, wat een gemiddeld weekloon van f 22.50 opleverde, dat tot '3132 alzoo de mandenmakers hun verdiensten volledig uit het Zuiderzeebedrijf hadden en de drie genoemde onderdeelen na 1932 moesten worden stilgelegd, zoodat de schade in hun bedrijf vrijwel geheel aan het Zuiderzeeplan moet worden geweten en niet voor een derde. Om bovengemelde redenen verzoeken zij de Kamer bij de behandeling van de begrooting- Zuiderzeefonds het daarheen te leiden, dat de uitkeeringen volgens de Zuiderzeesteunwet op denzelfden voet blijven gehandhaafd als tot Februari j.1. het geval was. HANDELDRIJVEN DOOR LANDBOUW ORGANISATIES. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier wendde zich in een adres tot den Middenstandsraad, waar in zij wees op het euvel dat de Friesche Maat schappij voor Landbouw zich via haar werk tuigenbureau tot haar leden wendt met het verzoek bij haar landbouwwerktuigen en huis houdelijke artikelen zooals kachels, fietsen, meubelen en keukengerei te bestellen met voorbijgaan van den gevestigden groot- en kleinhandel, terwijl ook de afd. van de Holl. Mij. v. Landbouw landbouwwerktuigen enz. aan haar leden ten verkoop aanbiedt. Tal- looze handelszaken en bedrijven op het plat teland en in de centrumgemeenten der land bouwstreken worden hierdoor ernstig bena deeld. Hoewel de Kamer geen stelling wenscht te nemen tegen den steun, dien de landbouw van overheidswege ontvangt, welke voor een belangrijk deel mede wordt opgebracht door den groothandel, middenstand en ambachts lieden, vérwaeht zij dat in landbouwkringen het gemeenschapsgevoel ook in dien zin tot uiting zal komen, dat de bestaansmogelijkheid van de bovengenoemde groepen eveneens zal worden geëerbiedigd. Zij verzocht derhalve was. Toen hij tegenover mijn cliënt Hüttl op dien bewusten Maandagmiddag die comedie speelde, waarin hij zich voor Beijer uitgaf, had hij de papieren uit den met W gemerk- ten trommel waarschijnlijk reeds weggeno men. In ieder geval valt die verdenking op hem, omdat hij Beijer later op den dag ver hinderde naar huis te gaan. Stil had hij zich uit den ontbijtkelder verwijderd en onopge merkt voegde hij zich weer bij ons vroolijk gezelschap, die niet vermoedde een misdadi ger in haar midden te hebben. Wij zagen, hoe hij met Beijer in een rijtuig stapte. In Stanway's woning begaven beiden zich een paar uur ter ruste. Stanway sliep naast zijn argeloos slachtoffer, want hij behoefde den ap, om den volgenden morgen kracht voor zijn moorddadig werk te hebben. Later ver voegden beiden zich bij het bekende gezel schap in het Alsterpaviljoen. Met een hand druk nam Stanway te middernacht afscheid van zijn vriend, dien hij den volgenden mor gen met een moordwerktuig wilde doen ont waken. Hij maakte het huis voor Beijer open en zonder dat de Kleist het bemerkten, trok hij den sleutel er achter hem weer uit. „Van het echtpaar Kleist scheidde hij daar op, om zijn eigen woning binnen te gaan. Lang zal hij daar wel niet in de gang gewacht hebben. Het is waarschijnlijk, dat hij reeds een paar minuten later het gewichtige docu ment, waarvan het adres zonder twijfel ii Beijer's handschrift geschreven was, in de bus stopte, die door Beijer daar meestal voor gebruikt werd. „Had Beijer dien avond het archief nog opengemaakt, dan zou hem de diefstal wel opgevallen zijn. In dit geval had Stanway zich van de uitvlucht, dat hij dat op zijn ei gen houtje gedaan had, om Beijer van alle verantwoordelijkheid tegenover zijn nicht te vrijwaren, bediend. „Maar Beijer was slaperig, hij had veel ge dronken en viel doodmoe op zijn bed neer, waarvan hij niet weer zou opstaan. „Den volgenden morgen in de vroegte ongeveer kwart voor zes sloop Stanway, die zich daags te voren zoo onopgemerkt van den huissleutel van Groszen Bleichen 11c had meester gemaakt uit zijn woning. Hij kwam onopgemerkt in het bureau van den „Argus", waarvan hij een looper had, sloop in de keu ken, haalde den dolk en aanvaardde zijn bloedig werk. De slaper heeft misschien niet eens geweten, wie zijn afschuwelijke moorde naar was. In zijn bloed badend bleef Beijer op den grond liggen, terwijl Stanway, om de verdenking van zich af te wenden, zijn offer ging berooven, om daarop in het archief alles over hoop te gooien, opdat één van de drie ongelukkigen verdacht zoude worden. „Evenzoo onopgemerkt als hij gekomen was, verwijderde hij zich weer. Tot zijn schrik bemerkte hij onderweg, dat hij met bloed bezoedeld was. „Op het oogenblik, dat hij weer zijn eigen woning wilde binnengaan, werd hij geroepen. Gevat, hield hij zich, of hij juist het huis wilde verlaten. En de list gelukte. Slot volgt.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1