DE INDE PIJP 26e JAARGANG DINSDAG 2 APRIL 1935 No. 2Q SP NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN IPM OMSTREKEN Pe LCNTf JNRET LAMP.; UIT HEEL HAAR HART! «w1eringer courant VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER - BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 MAAR Douwe Egberrs Echte friesche Heeren Baai en Baai-Tabak. Nederlands geurigste pijptabak. BINNENLANDSCH NIEUWS. „EEN SCHOONMAAK, DIE VEEL GELD KOST." Reeds is 40 millioen gulden heffing op varkensvleesch betaald. Men schrijft van deskundige zijde De positie van de varkenshouderij is thans zoo, dat het aanbod van varkens de vraag niet overtreft, ondanks het mindere gebruik van varkensvleesch en ondanks den sterk ge slonken export van bacon en ander varkens vleesch. De wel wat laat ingevoerde teeltbe perking doet haar resultaat gevoelen, maar méér nog heeft het gezond verstand der boe ren gesproken, die zich zelf beperkt hebben in het aanhouden en mesten van varkens, toen de door de Varkenscentrale in uitzicht gestel de loonende productie een illusie bleek. Door zelf te beperken en een belangrijk aantal beschikbare oormerken ongebruikt te laten, hebben de varkenshouders de positie van de varkensmarkt versterkt. De Veehouderij centrale zit met 8 millioen kg. ingevroren varkens, spek en gezouten spek, waarvan de Centrale niet voldoende debiet heeft. Vandaar dat ze de inlevering van spek drukt, door lagere prijzen te beste den. Reeds begint de Centrale opruiming in de voorraden te houden, door varkens, die reeds een jaar en langer in de vrieshuizen zijn opgeslagen te doen uitsmelten, n.1. het spek der varkens, terwijl het vleesch tot dier meel wordt verwerkt. Het is een „schoonmaak" die veel geld kost, maar langer de voorraden bewaren kost nog meer. In de week van 1 tot 6 April worden 3000 varkens aldus opgeruimd. Gaat de Veehouderij centrale daarmede door en maakt ze geheel schoonschip, dan wordt het stadium bereikt, dat de Centrale haar bemoeiingen met den spekexport die groote verliezen hebben opgeleverd kan staken. Door de hooge prijzen, welke de Centrale voor het ingenomen spek heeft besteed, heeft ze wel den marktprijs van varkens gesteund, FEUILLETON Roman door RENé BAZIN. Nadruk verboden. No. 2.) Zij klojmmen altijd door, ofschoon er meer ruimte tusschen de gelederen kwam. Eenige oude vrouwen, die lang zaam liepen, toonden aan, dat de laat ste rijen voorbij trokken. De punten der hooge takken, de dakpannen der hoo ge gevels, de schoorsteenen van licht overglansd, doken uit de schaduw, waai de lagere dingen in verzonken waren, op. Want, daar beneden, achter Chan- tenay, zou de zon gaan sterven en haar rooskleurigen bol gaan dompelen in het groene gras en hier vlak bij, aan den andeien kant der huizen, gin gen ongetwijfeld de brikken en schoe ners met de zeilen, die enkel boven aan de mars nog blank waren, opgeblazen door den verfrisschenden wind, de Loire op. Het weinige, wat men van de stad kon zien, door de opening van den weg, tuschen de daken der fabrieken, was overtogen met een nevel, welke van de rivier kwam en nog al de door schijnendheid van het blauwe water had bewaard. In de verte schitterde 'n ruit. Victor -merkte ook op, dat de hoo ge schoorsteenen der manufacturenfa- brieken hadden opgehouden te rooken en dat de kleinere, rondom hem, zich overal gingen kronen met de nederige aschkleurige pluim, die zich wrong, 'zich verbreedde en in de lucht ver dween het teeken dat men was thuis gekomen, dat de familie weer bij el kaar was, dat voor een .enkel, wel kort, maar ook de productie van veel zware var kens en veel spek bevorderd. Nu de spekex port voor de Centrale verliesgevend is ge weest en Duitschland een beperkt quantum toelaat, is het zeker gewenscht de productie van spek te beperken door de prijzen zich te laten aanpassen bij de exportwaarde. Dit kan en zal de prijzen der varkens drukken en daarom is noodig een gunstige tegenwerking te stellen, dit is door de op de varkensprijzen drukkende crisisheffing van 6 cent per kg geslacht op te heffen. Dit is mogelijk, als de af deeling Varkens centrale van de Veehouderij-Centrale wordt opgeheven. Typhus te Roosendaal. Oorzaak was het eten van gar nalen. In de afgeloopen weken deden zich in twee gezinnen te Roosendaal geval len van typhus voor. In een gezin stierf eerst de moeder, vier kinderen moes ten naar de barakken worden overge bracht in een ander gezin werden twee meisjes aangetast, waarvan in middels een is gestorven het andere verkeert in bedenkelijken toestand. Nu ontdekte de politie, die een onder zoek instelde, dat in beide gezinnen garnalen waren gebruikt, die bleken te zijn gekocht van een koopman uit Ar- nemuiden. Toen de koopman enkele dagen ge leden weder te Roosendaal zijn waar kwajn venten, nam de politie den man en zijn koopwaar mee naar het R.K. Ziekenhuis Charitas, alwaar een in specteur der Volksgezondheid aanwe zig was, die een onderzoek instelde en bij den koopman navraag deed omtrent de garnalen. Hierbij bleek dat deze ge- wasschen werden met water uit een put te Arnemuiden. De garnalen, die de man bij zich had, werden uit voorzorg in beslag geno men en vernietigd. Het water uit den put te Arnemuiden is vervolgens onder, zocht en daarbij werd geconstateerd, dat het typhus-bacillen bevatte, zoodat vrijwel met zekerheid kan worden aan genomen, dat hiermede de oorzaak ge vonden is van de ziekte, die in Roosen daal al verschillende slachtoffers heeft gemaakt. Een honderdzes-jarige. Hudiging te Groningen. Honderden Groningers zijn Vrijdag morgen naar de woning van de oudste inwoonster van Nederland, mevr. Tjadens—Postema, in de Achterstraat getrokken, om haai- gelukwenschen aan te bieden op haar 106den verjaar dag. De feestcommissie, die de straat met dennegroen en kleurige lampions had versierd, bood haar een mand met kruidenierswaren aan. De kinderen van de naburige school brachten haar een aubade, welke het oudje, getooid met een bloempje op de borst, met aan dacht volgde. De burgemeester van Groningen en de Commissaris der Ko ningin in de provincie brachten liaar 'n bezoek en wenschten haar geluk onder aanhieding van fraaie bloemstukken Zij ontving uit alle deelen van het land gelukwenschen, zelfs uit Noord Frank- rijk. maar zoet avonduur de moeder al haar kinderen rondom zich, bijeen had. De dag was voorbij. En terwijl hij voelde, hoe deze harmonie hersteld was, en wist hoe kort zij slechts duren zou, en er aan dacht, dat er nog een andere was, even noodzakelijk en toch ver woest en misschien voor altijd verbro ken, kwam er droefheid met toorn ge mengd in hem op tegen hen, die vóór hem geweest waren. Hij was van een geslacht, dat leed onder den wrok, door anderen verzameld. Daarbij voelde hij in zich, meer medelijden dan moed, en ook dat versomberde en vernederde hem. Eenige schreden verder, zonder dat hij er iets van vermoedde, overscha duwd door eenige heesters en een ce der, welke zijn geheelen tuin uitmaak ten, wandelde een oude priester, ver bonden aan de parochie van St. Anna, en keek naar denzelfden horizon en dacht aan dezelfde dingen. Buiten deze wijk was hij bijna even onbekend als de armen, die hij hielp. lederen avond, wanneer het leger van de fabriek op steeg, ging deze oude vriend, die nooit vermoeid was en geen mensclielijke belooning verwachtte, naar het bemos te heuveltje onder zijn ceder, tusschen welks takken men de geheele stad zien kon, en terwijl hij luisterde, naar het loopen van die ellende, welke hij ken de, aan den anderen kant van den muur, en telkens opnieuw, even diep geroerd, als gedurende de twaalf jaren dat hij daar kwam, zeide hij dit gebed, dat zijn eenvoudig, hart gemaakt had „Heer zegen de aarde, die door de duisternis bedekt wordt, zegen de stad en den omtrek, de rijken daar bene den, opdat zij medelijden hebben, de armen hier, opdat zij elkander liefheb hen vooral de armen, mijn God, en DRIE SCHOLEN TE OSS GESLOTEN. Te Oss heerscht in hevige mate de griep. Voornamelijk onder de jeugd draagt de ziekte, welke over het algemeen een goed aardig verloop heeft, een epidemisch karak ter. De scholen zijn dan ook nagenoeg ont volkt. In verband hiermede heeft men zich Zaterdag genoodzaakt gezien de openbare school en twee bijzondere scholen voorloopig te sluiten. Wanneer de epidemie niet spoedig afneemt, zullen ook de andere scholen moe ten volgen. OVERTREDING VLEESCHKEURINGSWET. Men schrijft uit Amersfoort aan de N. R. Crt.: De marechaussee te Leusden heeft een ern stige overtreding der vleeschkeuringswet geconstateerd. Bij den landbouwer H., op de grens der gemeenten Leusden en Woudenberg werd achter een hooiberg een aantal kada vers van vee gevonden, waarvan noch het doodgaan, noch het slachten was opgegeven, zooals de vleeschkeuringswet dat voorschrijft. Er lagen vier graskalveren, veertien nuchtere kalveren, een paard, twee koeien en een schaap. Het paard was bij een landbouwer in Woudenberg gekocht voor f 6 en een der koeien had f 4 gekost. De huid van de koe en de schapenvacht lagen bij den vleeschvoor- raad om verkocht te worden. Het geval kwam uit, doordat een landbou wer te Woudenberg, wiens paard dood ging, daarvan géén aangifte deed. De behandelende dierenarts gaf hiervan kennis aan de mare chaussee en de brigadecommandant, opper wachtmeester Van Oosten mocht het geluk ken, na een langdurig ernstig onderzocht, de ze lugubere vondst te doen. Het vleesch werd door H. gekookt en dan aan de kippen ge voerd. Hij kreeg een procesverbaal wegens het overtreden der vleeschkeuringswet, ter wijl twee handlangers, die de kadavers ver voerden, eveneens verbaliseerd zijn. Ook de landbouwer, die geen kennis gaf van het ster ven van zijn zieke paard, werd bekeurd. De gemeentereiniging van Amersfoort heeft per vuilnis-auto de cadavers weggehaald en daar na verbrand. OP DE KLEINTJES PASSEN. Een kwartje bezuinigd. Zooals men weet is de algemeene regel bij Maatschappelijken Steun dat van de uitkee- ring tweederde wordt afgetrokken van het geen de ondersteunden eventueel mochten „bijverdienen." Nu werd onlangs een steuntrekker voor de een of andere overtreding beboet, de betrok kene ging de subsidiaire hechtenisstraf „uit zitten." Omdat hij zoodoende gedurende een etmaal op rijkskosten onderdak en voedseL had genoten, werd zijn steunuitkeering voor die week met een kwartje verminderd, over eenkomstig de zinspreuk, door M. S. toege past „Wie het kleine niet eert, is het groote niet weerd." GEDEELTELIJKE AFSLUITING VAN WEGEN IN NOORDHOLLAND. De afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B.N. deelt mede, dat blijkens bekendmaking van Gedeputeerde Staten van Noordholland gesloten is verklaard voor het verkeer met rijwielen in beide richtingen het voor het algemeene rij verkeer bestemde gedeelte van de hiernagenoemde wegen, voor zoover langs die wegen een rijwielpad aanwezig is. De provinciale weg tusschen het Keern en de Nadorst, in de gemeente Hoorn de provinciale weg LimmenBakkum, in de gemeente Limmen en Castricum de provinciale weg tusschen de Ringvaart van de Schermer bij Schermerhorn en den Middenweg in de Beemster, in de gemeenten Schermerhorn en Beemster de provinciale weg tusschen de halte Lage Weg in de gemeente Blokker en „de Buurt" te Venhuizen, in de gemeenten Blokker, Schellinkhout, Westwoud, Venhuizen en Hoogkarspel. NEDERLANDSCHE VISSCHERIJ - CENTRALE Naar wij vernemen zal binnenkort worden overgegaan tot distributie van pekelharing aan steuntrekkenden en armlastigen. Deze distributie zal plaats hebben: via de gemeenten. Het ligt in de bedoeling de haring be schikbaar te stellen tegen een prijs van 10 cent per 8 stuks, met dien verstande dat aan één gezin maximum 8 harin gen per week worden verstrekt. BUITENLANDSCH NIEUWS. zend den vader, die terugkomt, de kin deren tegemoet met den engel, die hen doet glimlachen belet de twisten tus schen de broeders maak voor hen allen, het eenige uur waarop zij sajmen zijn, de kleinen en de grooten gelukkig opdat niemand van hen U vervloeke, opdat zij U des te meer mogen bemin nen, Heer Ik bid U voor al degenen, die dezen avond niet tot U zullen bid den. Ik bemin U, voor al degenen, die U nog niet beminnen, ik geef U mijn leven, opdat het hunne beter en minder hard moge zijn. Neem het, indien U dit behaagt. Amen.," God nam het niet, want Hij wist, dat het nuttig was. II. De weg was heel somber en bijna ver laten geworden. Victor Lemarié greep de teugels en daalde langzaam naar be neden. Weldra, nadat hij de straten der voorstad was doorgegaan, kwam hij aan de Aveiiue de Launay en stak zoo kort mogelijk over, naar den Boule vard Delorme, waar hij woonde. De gas lichten waren ontstoken, terwijl de avond langzaam viel. De voorbijgan gers waren zèldzaam, omdat het uur van het middagmaal was aangebroken. Victor Lemarié mende met groot ver toon. Toen hij aan den hoek van de rue Voltaire kwam, week een jong meisje, dat wilde oversteken, een weinig ver schrikt achteruit en stapte weer op het trottoir. Zij hief het hoofd op en boog even, toen hij haar groette. In den groet van den jongen man was dat haastige geweest, dat eiken man dringt zijn hoed voor een jonge en aardige vrouw af te nemen, en ook iets van verwondering, die men aldus zou kun nen verklaren „Is het mogelijk, dat HITTLERS EISCHEN. liet is mogelijk thans de algemeene balans op te stellen van de eischen en denkbeelden, die Hitier ter kennis van Simon en Eden heeft gebracht. Duitschland eischt gelijkheid van be wapening in de lucht met Frankrijk en Engeland, onder voorbehoud, dat deze beide landen een luchtmacht on derhouden, die ten minste gelijk is aan die van Rusland. Op vlootgebied, zoo gaf Hitier te ken nen, zal hij zich niet beperken tot 400.000 ton, maar eischt hij absolute parariteit met Frankrijk. Het Duitsche leger zou worden be paald op 550.000 man. Met elke vermin dering zou een vermindering der an dere Westelijke legers gepaard moeten gaan. De Duitschers zouden overigens de superioriteit hebben erkend van hun luchtvloot, welke die van Engeland reeds met een derde overtreft. Het Rijk weigert de onveranderlijk heid van zijn Oostelijke grenzen, te er kennen. Men is van meening, dat de in lichtingen omtrent het vernietigen van den Poolschen corridor en de wij ziging van de Tsjechoslowaaksclie grens het uiteindelijke doel van Duisch land is. Het pact ter waarborging van de Oostenrijksche onafhankelijkheid zou volgens Hitier dan den invloed van Rome moeten breidelen en rekening houden met den wil van de Oostenrijk sche bevolking om zich bij het Duitsche Rijk te voegen als deze wil duidelijk tot uiting wordt gebracht. Hitier weigert een stelsel van weder- zijdschen bijstand in Oost-Europa. Tenslotte eischt het Rijk teruggave kolonies. Als aan deze eischen is vol daan zal het Rijk den terugkeer naar Genève kunnen overwegen. Bovendien staat vast, dat Hitier het denkbeeld van een Britsch-Duitsche „Entente" heeft geopperd, dat door de Engelschen van de hand is gewezen, j ROTSBLOK NEERGESTORT. Woensdagavond is tengevolge van den zwaren storm en krachtigen regenval van den Schneidkogel bij Hallstatt (Opper-Oos- tenrijk) van een steilen rotswand een rots blok met een inhoud van 108 M3. losgeraakt en naar beneden gestort. Onderweg spatte het rotsblok in kleinere stukken uiteen, ver dere steenmassa's werden meegesleurd en een steenlawine ontstond, waardoor 4 in den grond gebouwde zoutwaterbuizen kapotgesla gen werden, zoodat in den nacht van Don derdag 3000 H.L. wegliep. De weg van Gosau- Muehl naar Halstaat werd gedeeltelijk bedol ven. Ook de licht- en telefoonleidingen wer den vernield, zoodat Hallstatt tot Donderdag zonder licht en telefoonverbindingen was. AFSCHUWELIJKE MISDAAD. Vijf kinderen vermoord. In de omgeving van Tarnow (Polen) is een afschuwelijke misdaad gepleegd. Een vader van 9 kinderen sneed, terwijl de moeder met 4 kinderen afwezig was, den overigen 5 kin deren het hoofd af. Na de kinderen volgens leeftijd op een rij te hebben gelegd, gaf de man zich bij de politie aan, waar vastgesteld werd, dat de man bezeten was door de angst zijn bestaansmiddelen te verliezen. Rattenplaag in West-Afrika. Nadat onlangs een sprinkhanenplaag- heeft gewoed, wordt het land thans ge teisterd door een rattenplaag, zooais in jaren niet in West-Afrika is voorge komen. Millioenen zwarte ratten hebben op de kof Re-plantages enorme verwoestin gen aangericht de plaatselijke autori teiten hebben zich genoodzaakt gezien zich voor hulp tot de centrale regee ring te wenden. De ratten vormen een nog veel groo- tere plaag den de sprinkhaneh, daar zij niet alleen den oogst vernielen, doch tevens den grond voor verschei dene jaren ongeschikt maken voor be bouwing. dit lieve meisje de zuster is van den werkman, dien ik daarboven gespro ken heb In den haastigen en bijna onmerkba- ren groet van Henriette Madiot v/as geen zweem van coquetterie, verras sing of zelfs maar levendige opmerk zaamheid te bespeuren. Zij was een van die keurige, slanke, altijd gehaaste werksters, die men van 's-morgens acht uur af, twee aan twee, drie aan drie, achter elkaar op het trot toir ontmoet, als zij naar het atelier van de naaister of modiste gaan. Een kleinigheid, een niets kleedt haar, omdat zij jong zijn wat wordt er van de ouden in die wereld en dat niets is keurig samengesteld, omdat zij ar- tistenvingers hebben, een weinig eigen smaak en twintig modellen om na te maken. Wanneer zij voorbij zijn gegaan, mist de straat iets liefelijks. Er zijn er onder haar die hoesten, er zijn er die lachen. Zij zijn uit het volk, wat soms blijkt uit hare manieren, maar altijd uit haar doorgeprikte vingers, haar koortsachtigen ijver en haar levens moed zij staan boven het volk, door haar vak, door de wereld, waar haar geest in doordringt, door de droomen, welke bij haar worden opgewekt. Arme meisjes, waarvan de mode den smaak verfijnt en de verbeelding ver plaatst die van weelde moeten hou den, om bekwame werksters te zijn en daardoor zwakker er tegenover staan die bij het uitgaan van het atelier wor den afgewacht, en om haar sierlijke armoede en haar noodzakelijke vrij heid als een gemakkelijke prooi be schouwd worden die alles hooren het kwaad van omlaag zien, en dat van omhoog raden die opnieuw door de engheid van haar bestaan worden 2e VERGADERING VAN ARBEIDERS IN DE WERKVERSCHAFFING EN WERKLOOZEN. Kleine boeren en tuinders uit Hensbroek en de Langendijk aanwezig. Anarchisten uit Amsterdam trachten invloed op de vergadering te krijgen. Voor de tweede actie-vergadering, te Midden,meer, uitgaande van arbeiders in de werkverschaffing en werkloozen, bestond een nog grooter belangstelling als voor 14 dagen terug te Slootdorp Van heinde en verre was men uit de dorpen rond en nabij de Wieringermeer per fiets en per bus naar Middenmeer gekomen, zelfs uit Hensbroek en Lan- gendijk waren afgevaardigden, bene vens eenige leden van de S.A.A. (Socia listische Anarchistische Actie uit Am sterdam. De vergadering stond onder leiding van den heer de Bruin, die voorzitter van het Centraal Comité is. Deze deelde mede, dat van den Minis ter op het verzonden protest geen ant woord binnen was gekomen. Dit was wel te verwachten, aldus de voorzitter, daar zoo'n Minister zich na tuurlijk direct afvraagt waar komt 'n dergelijk protest vandaan En als hij aangegrepen, wanneer zij 'B-avonds thuis komen en die altijd, of zij wil len of niet, de wereld, welke zij aan- kleeden, vergelijken met die, waaruit zij komen. De beproeving is zwaar, bijna te zwaar, want zij zijn jong, teergevoelig, beminnelijk en meer dan anderen, ont vankelijk voor streelende woordjes. Zij die er aan weerstaan, nemen spoedig een eigen waardigheid aan, 'n gewilde onverschilligheid in haar uiterlijk, die haar verdediging is en een waakzame houding, om dezelfde reden. Henriette Madiot was eene van deze. Zij had zeer veel vereerders gelild, maar zij wan trouwde ze. Haar groet was dus kort af. Zij moest zich haasten. Men moest dien avond doorwerken op het atelier van Mevrouw Clémence. Zij nam haar grijs gehandschoende hand, de plooien van haar rok nauwer bijeen en met haar oogen een weinig boven de voor bijgangers gericht, stak zij met lichten tred de straat over. Victor Lemarié vond eenige men- schen bijeen in het salon van het huis, dat zijn vader bewoonde aan den Bou levard Delorme. Het waren vooreerst zijn moeder, verder twee oude koop lieden, M. Tomaire en M. Mourieux en een jonge dame van dertig jaar, Estel- le Pirmil, die den tweeden prijs van het conservatorium had behaald, nu lessen gaf, de geheele stad kende en voor origineel doorging. Toen hij zich verontschuldigde, dat hij te laat kwam, omhelsde zijn moe der hem. Zijn wij niet onder ons Mouri eux en Tomaire zijn als 't ware neven van ons, is 't niet Mourieux Te veel eer antwoordde de dik ke man, buigende. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1