BLACK BO) BERTELS 26e JAARGANG VRIJDAG APRIL 1935 No. 27 W NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN Elf OMSTREKEN 'PRUIMTABAK UIT HEEL HAAR HART! mWIERINGER courant VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer 1 0.10 N®2 Piet Pruim Wordt vervolgd Peinst: Eén deel der menschheid kauwt op kauwgom, Eén deel snoept uit een snoepgoedzak, Een ander deel bijt op een houtje, Geef mij maar BLACK-BOY PRUIM-TABAK. GESAUSDE ZWARE {%f\ BINNENLANDSCH NIEUWS. Vergissing in een K. B. Autobus in Noord-Hollands Noorden. Voor de Commissie uit Ged. Staten van Noord-Holland is behandeld de aanvraag van de N.V. „Habo", autobus onderneming, tot vergunning voor een dienst van Slootdorp over Wieringer- vvaard, Zijpe naar Alkmaar en voor een dienst Oudkarspel—Alkmaar en St. Maartensvlotbrug Noordschar- woude. Eerst kwam de aanvraag Slootdorp - Alkmaar aan de orde. Door de „Habo" werd aangevoerd, dat een vroegere aanvraag Den Oever— Slootdorp—Wieringerwaard Schagen door Ged. Staten is goedgekeurd, maar door de Kroon is geweigerd. "Spr. acht te dit Kon. Besluit met zichzelf in te genspraak en verklaarde, dat men hem aan het Departement van Waterstaat had gezegd, dezelfde aanvraag nog eens in te dienen. Dit is wel iets bij zonders. De voorzitter: mr. Bomans „Dat is de erkenning van een vergissing". De vertegenwoordiger van de „Habo^: „Juist, dat is het". Spr. verklaarde ech ter uit voorzichtigheid toch maar een eenigszins gewijzigde route te hebben aangevraagd. De toestand is nu zoo, dat op een afstand van 8 K.M. van Scha gen zijnde, een bestaande verbinding gebruikende, een omweg van 25 K.M. moet worden gemaakt om Schagen te bereiken. Tusschen de verschillende plaatsen in de hier bedoelde streek is geen verbinding. De aangevraagde dienst voorziet daarin. Spr. drong er op aan hij het verleenen der vergun ning geen vervoerverboden op te leg gen, omdat dan de spoorwegen een con current in de buslijn zouden zien zon der vervoerverbod niet, omdat dan de autobusreis veel langer is dan de treinreis. De vertegenwoordiger van de Wed Spaans, die daar in de omgeving enkele busdiensten onderhoudt, maak te bezwaar tegen een vergunning aan de „Habo", omdat de Wed. Spaans ou FEUILLETON. Roman door RENé BAZIN. Nadruk verboden. No. 3.) En vergeet U mij zei jufirouw Pirmii. Ik houd met U geen rekening, lief ste, want gij zijt hier thuis. uelukkig was Lemair£ nog niet ver schenen. Hij was zeer streng op nauw gezetheid. Een oogenblik later kwam bij binnen klein, mager, zijn geüeel wit baar recht op, een langen kinnaard onder een korte snor. Met een blik, die gewend was aan 't tellen van personeel in een zaal, telde hij zijn gasten, bemerkte dat er niemand ontbrak en trad toen met uitgestoken hand naar voren. M. Lejma- rié vergat zich nooit en sprak goed. Hij had die soort strakheid van geest en li chaam van den man, die veel gestreden heeft om er boven op te komen en nog worstelt om zich staande te houden. Toen hij zijn zoon Victor de hand schud de, zei liij schamper Prettig gereden vandaag Was het goed buiten Zoo tamelijk. Wat jammer. Ik heb een drukken gejaagden dag gehad. Men dineerde, en, daar het een mooie avond was, ging men dadelijk na tafel naar den tuin, een groot vochtig vier kant, door hooge muren omgeven en slecht onderhouden, dat een groote te genstelling vormde met de goed ver dere rechten heeft. Als daar nog bus verbindingen noodig zijn, kan de Wed. Spaans die uitvoeren. De voorzitter „Maar ze lieeft er niet om gevraagd". De heer De Moor, burgemeester van Zijpe, hield een pleidooi voor vergun ning aan de „Habo", omdat deze ver bindingen voor Zijpe van groot belang zijn. Er zijn nu maar 2 busdiensten. De Westkant van de gemeente heeft geen verbindingen voor kinderen, die in Alkmaar op school gaan is er geen vervoermiddel. Daarna kwamen ook de andere aan vragen aan de orde, waartegen door de Wed. Spaans op dezelfde gronden bezwaren werden ingebracht. Spr. deed het voorkomen alsof de „Habo" op één der trajecten al een wilde dienst onder houdt. De vertegenwoordiger van de „liabo" ontkende dit met klem. De politie heeft dit herhaaldelijk op verzoek van de Wed. Spaans onderzocht. Als er telefo nische aanvragen komen om een taxi te zenden doet de „Habo" dat natuur lijk. Zij kan toch niet zeggen ga naar een concurrent. De voorzitter „Daar zit toch wel iets wilds in". „De Habo" Wij kunnen niet anders doen dan wij doen." De voorzitter Ik begrijp bet. U zou wel willen, maar U kan niet anders (vroolijkheid.) De voorzitter zegde tenslotte een spoedige beslissing van Ged. Staten toe. Kindermoord Terzake van vermoedelijken kinder moord en het onbevoegd begraven van een lijkje zijn. naar het V.-D.-bureau meldt, op last van den Officier van Ju stitie naar bet Huis van Bewaring te Zwolle overgebracht een te Oosterwol- de onder de gemeente Doornspijk wo nende weduwe, moeder van zes kinde ren, en een gehuwden man, vader van twee kinderen, met wien de vrouw, naar het V.-D.-bureau meldt, betrekkin gen onderhield. Zij worden ervan ver dacht een kind, dat in September van het vorige jaar uit hun verhouding was zorgde inrichting van het huis. Het mos had zich meester gemaakt van het pad rondom het grasperk de boomen, wel ke aan drie kanten geplant waren, sta ken bun takken wanordelijk uit boven groepen van uitgebloeide geraniums. Het tot nu toe vrij levendig gesprek begon te kwijnen. De mannen schaar den zich op een bank, de twee vrouwen op een andere, die er naast stond, aan het einde van den tuin, onder de scha duw der accacia's. Voor hen strekte zich het donkere grasperk uit en daar voorbij, het leek heel ver, waren de drie treden van het bordes, geel en bei ver licht door het licht der lampen en kaar sen. die nog in de eetzaal waren blijven branden. In dezen lichtkring, waardoor het oog aangetrokken en vermoeid werd verscheen zoo nu en dan de schim van een bediende als een zwarte vlek, even bewegelijk als rook. Heel boog, zoo hoog dat niemand aan haar dacht, slie pen de lichtblauwe sterren tusschen het gebladerte. Een lange, scherpe fluit sneed door de lucht. Kijk, dat zijn de arbeiders van Moll, die weggaan, zeide M. Lemarié. Zij werken al 'n maand lang "s-avonds om de groote bestellingen van de Chi- leensche marine. -- Dat is hard, zeide Victor. -- Beklaagt gij hen Zeker. De vier mannen, M. Lemarié, M. To- maire, M. Mourieux en Victor, zaten naast elkaar op de bank. De rook hun ner sigaren vormde ter hoogte hunner oogen een klein wolkje, waar zij naar tuurden, terwijl het langzaam omhoog steeg. M. Lemarié bleef een oogenblik zoo zitten en deed eenige snelle trek ken aan zijn sigaar. Zijn gelaat was nog strakker en geslote ner geworden bij geboren en dat na de geboorte vermoe delijk nog heeft geleefd, bij het huis van de vrouw te hebben begraven. MINNENIJD. Maandagavond omstreeks halftwaalf heeft een 29-jarige koopman, uit Haar lem, op de Gedempte Oudegracht een dertigjarige juffrouw met een zakmes in de linker-bovenai^m gestoken. Ook werd zij gewond aan haar hals. Leden van den ongevallendienst verbonden de juffrouw, en per ziekenauto werd zij naar de Maria-Stichting vervoerd. Daar bleek, dat de wondeii niet van ernstigen aard waren. Nog in den loop van den avond kon zij naar huis wor den gezonden. De dader, die gevlucht was, meldde zich een urn- later aan bij het politie-posthuis op het Leidsche plein. Hij werd overgebracht naar het bureau van politie, waar hij een volle dige bekentenis aflegde. Hij zou uit min nenijd hebben gehandeld. De man, een goede bekende van de politie, is in bewaring gesteld. Zwendel met tarwe. Aan de Nedeitandsche grens. Het was al geruimen tijd bekend, dat in het land van Kleef handelaren en grensbewoners misbruik maakten van den in- en uitvoer van granen, waarop uitvoeringspremies werden geschon ken. Uit een onderzoek van üuitsche douane en politie is gebleken, dat door een consortium handelaren gebruik ge maakt werd van een transitohandel in de haven te Kleef om groote hoeveel heden tarwe, die uit Duitschland z.g. naar Nederland verzonden zouden wor den., te onttrekken aan de controle van de grensbeambten. Het moet gebeurd zijn, dat graan uit. Nederlandsche grens gebied, in grensboerderijen geteeid, van Nederland naar Duitschland werd gevoerd en omgekeeri weer geëxpor teerd werd. Het mes sneed zoodoende van twee kanten men ontdook belas ting en men inde uitioerpremies. Hoe lang dit complot gewerkt heeft, kon niet vastgesteld worden, maar zeker is, dat er goede zaken gedaan zijn en de tarwe werd vervoerd tot in het Roer gebied toe. Tenslotte is men achter de fraudes gekomen en werden eenige kooplieden, die voor dezen tarwenandel vijf auto's in gebruik hadden en geregeld losten aan de Klecl'sche haven en eenige land bouwers uit het grensgebied gearres teerd. De kooplieden \ielen weldra door de mand. Eenige grer.shandelaren en grensboeren hielden hun onschuld vol. Deze bedriegerij in bet groot werd de zer dagen behandeld voor de rechtbank te Kleef, waar reeds meer dergelijke kleine zaken op de rol gestaan hebben. De officier van Justitie hield een scherp requisitoir tegen de verdachten en eischte gevangenisstraffen van één tot 3 jaar, geldboeten van honderd duizenden marken. De verdachten kre gen totaal veertig jaar gevangenisstraf en ongeveer veertig millioen mark boete. De verwachting, is( dat er van dezen eisch weinig af zal gaan. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Vaatverkalking. Ook slagaderverkalking, aderverkal king, arteriosclerose genoemd. Over deze ziekte, die zooveel bij menschen op leeftijd voorkomt, werd op het on langs gehouden Internationaal Medisch Congres te Genève uitvoerig gediscu teerd. De nieuwste opvattingen der wetenschap kwamen ter sprake. Deze zijn in het kort de volgende Zoowel dieren als menschen lijden aan arteriosclerose. Zeer opvallend is de leeftijd in gevangen staat van de die ren met sclerose, die precies 2 maal zoo hoog is als de gemiddelde leeftijd dezer dieren. De gevolgtrekking van prof. Hei- bert Fox uit Philidelphia, die 10.400 dieren heeft onderzocht, moet niet zijn, zooals hij zegt, dat „ze lang leven, om dat ze sclerose hebben", maar wel ,ze krijgen sclerose omdat ze zoo lang leven". Wat de menschelijke arteriosclerose betreft, werd het volgende vastgesteld: Het kalkgehalte van het bloed is voor alle rassen en leeftijden zeer con stant. Ziekteprocessen echter, waarbij een verhooging van 't kalkgehalte op treedt, gaan vaak gepaard met arterio sclerose. Over te sterke voeding met eiwitten (vleesch en eieren) en het gebruik van alcohol als oorzaken van arteriosclerose waren de geleerden het niet eens. De een zeide ja, de ander neen. Zoodoende was men het ook niet eens over de bes te maatregelen om de ziekte te voorko men. Verdere onderzoekingen moeten worden gedaan, om deze belangrijke kwestie te beslissen. Het standpunt der meeste congres deelnemers ten opzichte van de gene zing der ziekte was pessimistisch, wel kan liet in vele gevallen door medische behandeling gelukken de bezwaren die de ziekte veroorzaakt, te verminderen. Dit is ook wat waard. het eerste woord van tegenspraak. De rimpels in de hoeken van zijn lippen en tusschen zijn wenkbrauwen werden nog dieper gegroefd. Hij hernam weder zijn uiterlijk van hoofd der fabriek, vaardig en gezagvol in de verdediging van zijn belangen. Dat uiteenloopen der meeningen tus schen zijn zoon en hem, het gevolg; van een verschillende opvoeding, een ande ren tijd en ojngeving, mishaagde hem. Iedere zinspeling op het harde, moeilij ke leven van den arbeider was hij machte hem te kwetsen in zijn gewe ten van patroon, die zich zeker voelde, altijd rechtvaardig geweest te zijn, de wet te eerbiedigen, eri toch niet bemind te zijn. Hij antwoordde op een strijdlus tigen ironischen toon De achturendag, niet waar Neen. -- Of de tienurige. dat is mij het zelfde. Welnu, ik, mijn waarde, ik werk veertien uren per dag en ik beklaag er me niet over. Als gij denkt, dat bet am bacht van patroon tegenwoordig benij denswaardig is, dan komt dat, omdat gij er buiten staat! Wij verdienen wei nig, wij risqueeren alles, wij zijn bloot gesteld aan de dwaze eischen van hen, die niets kennen, om te zwijgen, over die arbeiders, die te veel weten. Netto winst veel narigheid en veel vijanden. Is het niet, Tomaire, is het niet Mou rieux O, ik weel; wel, dat gij heel teerge voelig zijt, Mourieux, en alles wat gij voor de modisten over hebt, bewijst dat wel. Gij helpt, ze aan een betrekking, gij staat ze bij, en gij zoudt ze uw huis geven, om ze onder dak te brengen. Maar tot dat alles is men niet verplicht En geven zij er U iets voor terug Zoo naief zijt gij niet, om dat te gelooven. Zij lachen U uit. BUIÏENLANDSCH NIEUWS. Gepraat over oorlog is een. misdaad. Oordeel van Gobbels. Minister Göbbels heeft in een toe spraak Zondag te Karlsruhe gehouden, ter eere van het 10-jarig bestaan van de gouw-Baden, o.a. ook over de bui- tenlandsche politiek gesproken en daarover het volgende gezegd Duitschland voelt zich thans weel een souvereinen staat. Wij zijn thans Sommigen, zeide Mourieux kalm. Ik, ik houd er niet van, dat men mij uitlacht. Ik zou dat niet dulden op mijn werkplaatsen. Ik kan ook niet uit staan, dat journalisten, die theoriepra ters, die nog nooit een werkman onder hun bevelen gehad hebben, die bewee- ners van de ellende van anderen, die nu al tien jaren klagen, zich er in ko men moeien om den patroon te becriti- seeren en den arbeider te beklagen. Als Victor een man in boezeroen ziet, wordt bij verteederd. -- Niet om dat boezeroen. Hij zou willen, dat zij een inko men hadden. Drommels, zij zouden dat hebben, als zij wisten te bezuinigen op het loon, dat wij hun uitbetalen puaar zij willen altijd meer verdienen, den zelfden rusttijd hebben en zich een pen sioen laten geven, dat hen er van ont slaat om zelf te sparen. Ziedaar Kunt gij mij zeggen - Ik ben niet sterk genoeg, om mei U te redetwisen. Bij mij zijn deze din gen slechts een meening. Ik voel alleen, dat er een immer grooter wordende ma laise en een nieuwe behoefte is. - Heelemaal niet, mijn waarde, er is altijd een vraag naar alles geweest, een levensvraag, meer of minder nij pend, naar gelang de tijden zijn. Er is niets nieuws. - Zeker, één ding. - En dat is - Het gemis aan liefde, aan broeder schap, zoo gij dit liever wilt. Bijna al het kwaad komt daarvandaan, en bet overige zou spoedig opgelost zijn, wan neer men elkander lief had. Kijk, zoo éven heb ik duizenden van die arbei ders langs mij heen zien gaan en zij schenen mij als hun vijand te beschou wen. Door mijn geboorte ben ik een verdachte voor hen. Zij kennen mij Op Fok- en Vermeer- deringsbedrijven waar géén kunstverlichting mag worden toegepast kan Bertels' Kunstkorrel in géén geval gemist worden. Bertels' Kunstkorrel voorkomt het ontijdig in den rui vallen van Uw jonge hennen en be vordert den winterleg. Bestelt bij Uw plaatselijken handelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam /eer een groote mogendheid, welke meetelt in het spel der politieke mach ten. De wereld zou eigenlijk heel tevre den over ons nieuwe leger moeten zijn, want de schatting daarvan, b.v. in de Fransche pers, was veel hooger. „Duitschland denkt niet aan een oor logWij beschouwen integendeel dat voortdurende gepraat over oorlog als een misdaad. Het is niet waar, dat Duitschland den Corridor, deelen van Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk en Elzas Lotharingen of ander gebied heeffc a-e ëischt - Wij dreigen niemand maar latejj1 niet dreigen. Wij zijn overtuigd, d wereld meer gediend zou zijn vand. i- der gepraat en meer verstand". 1EF De bruidegom, die geen ja kon zeggen. Huwelijksinzegening moest ge staakt worden. Voor het altaar in de Baptistische kerk van West Hendon (Londen) stond liefelijk in het groen gekleed, met haar twee bruidsmeisjes, ook in het groen, de 22-jarige miss Eva Mary Horton. Strak naast haar haar bruidegom Les- lie Francis Kitching. De dienst had het normale verloop en tenslotte stelde de predikant de ge bruikelijke vraag - Wilt gij deze vrouw tot uw wetti ge echtgenoote nemen Door de eeuwen heen hebben milli- oenen het klassieke antwoord gegeven „I will". Men kan zich de algemeene ontstel tenis voorstellen, toen in plaats daar van door het kerkgebouw de ongewone woorden weerklonken - Dat kan ik niet zeggen. De dienst werd gestaakt, de jonge man uitgenoodigd in de consistorieka mer te komen, maar alles was ver- geefsch. Kitching bleef vrijgezel. Het is nu de derde maal, dat hij zijn huwelijk uitstelt, maar dezen keer scheen bij het toch wel erg serieus te meenen, want hij had een trouwring gekocht en de bruiloftstaart besteld. Miss Horton bevindt zich in het bezit van een aardig gemeubileerde flat, waaraan zij haar laatste spaarcenten heeft besteed, doch waarin de echtgenoot ontbreekt. De vaart om Siberië. De Russische ijsbreker „Litke" heeft als eerste vaartuig den Noordelijken niet en zij haten mij. Zij komen niet bij mij en ik niet bij ben. Nu nog mooier, zij komen bij mij! Pardon, zij komen niet bij U. Zij komen in uw fabriek en dat is niet het zelfde. Het eene jaar in, het andere jaar uit, zien deze mannen slechts twee vertegenwoordigers van den patroon zijn geld en zijn opzichters. En daar is niet veel aantrekkelijks voor hen in. Wanneer er sprake is van ontslag ge ven, dan oefent de patroon zelf zijn macht uit, dat is waar ook Maar waar is de innerlijke band, bet sapnen feest vieren, bet dagelijksch of zelfs maar zoo nu en dan herhaald bewijs van hartelijkheid, van welwillendheid, dat voldoende zou zijn om de jalousie, die immer opwast en de botsing van belan gen, welke nooit ontbreekt, te onder drukken Zoek ze ik voor mij, ik kan ze niet vinden. Wat de andere bur gers betreft, die geen fabrieken hebben en geen kooplieden zijn, zooals ik bij voorbeeld, zij komen niet vaak in de armenbuurten, omdat het nu eenmaal vanzelf spreekt, dat de rijken en de ar omen hun afzonderlijk wijken hebben in de hedendaagsche steden. Zij wor den geboren, zij leven, zij genieten of lijden naast elkaar, geheel en al naast elkaar. Zelfs geen schijn van relatie, van achting, hoe dan ook. Ik verzeker U, dat dit dikwijls verdriet veroor zaakt en dat ik er onder lijd. De haat, welke zij koesteren, kopit veel meer daaruit voort, dan uit hun positieve eischen. Bravo riep mejuffrouw Estelle Pirmii, die verlangde, een andere wen ding aan het gesprek te geven. Gij spreekt uitstekend, Victor, daar hebt gij roeping, voor Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1