Boy KEG's KOFFIE O a 23 CENT EEN BLIK MARIA BISCUIT BEITELS 26e JAARGANG VRIJDAG 12 APRIL 1935 No. NIEUWS- EN WIERINSEN El ENTIEBLAD VOOR OMSTREKEN 't meuute pakje pruim tabak IS? UIT HEEL HAAR HART! WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. BUREAU ADVERTENTIëN UITGEVER Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 CORN. J. BOSKER WIERINGEN Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 M8K* I Deskundigen roemen deze tabak als Prima van smaak Stevig in de mond Wordt niet glad Lang houdbaar Geen gebruiker van pruimtabak verzuime met dit nieuwe pakje kennis te maken. Eöl B1NNENLANÜSCH NIEUWS. Het Amstelmeer als vischwater. Waarom liet vrije hengelen verboden werd. Op de vragen van liet, Tweede Kamer lid den heer Van Zadelholf betretfende liet K.B. van 8 februari 1935, waarbij bet Amstelmeer en de daarmede in open verbinding staande wateren voor het beoeienen der hengelsport worden verboden, heeit minister Bteenberghe, minister van hconomische Zaken, een uitvoerige uiteenzetting gegeven, waar aan wij het volgende ontleenen Bij bedoeld K. B. is bet Amstelmeer met enkele daarmede in open gemeen schap staande wateren ter bevordering van de vischcultuur uitgezonderd van de wateren, waarin op grond van het bepaalde in artikel 17, 3, letter b, der Visscherijwet, met een hengel mag wor den gevischt, zonder dat men voorzien is van een schriltelijke vergunning van den rechthebbende op het vischrecht. De visscherij in het Amstelmeer "is door het Uomeinbestuur, na gepleegd overleg met de Visscherij-inspectie, verpacht aan de Visschersvereenigin- gen, gevestigd te Wieringen en te Van Ewijcksluis, wier leden vroeger in hoofdzaak hun bestaan vonden in de visscherij in de thans drooggelegde Wie ringermeer en het afgesloten gedeelte van het Amsteldiep. De bedoeling, welke hij de verpach ting aan de Visschërs-vereenigingen voorzat, blijkt, o.m. uit de door het Do- meinbestuur in het pachtcontract opge nomen voorwaarde, dat de vereenigin- gen bevoegd zijn toestemming tot het uitoefenen der visscherij, naar door haar te stellen regelen, in het door haar gehuurde vischwater te verlee- nen, doch uitsluitend aan Zuiderzee- visschers of gewezen Zuiderzeevis- schers, welke belanghebbenden zijn in den zin der Zuiderzeesteunwet en wel ke bij het onderteekenen der akte van verpachting tevens omwonenden wa ren van het Amstel- of Boezemmeer. Toen blijkens door den Vissehe: ij- dienst stelselmatig verrichte waarne mingen met grond mocht worden aan genomen, dat de verzoeting van het Amstelmeer zoover was gevorderd, dat daarin zoetwatervisch zou kunnen leven, zijn op inititatief en met. mede werking van de Afdeeling Visscherijen verschillende maatregelen getroffen om de ontwikkeling van een stand van voor het visscherijbedrijf waardevolle vischsoorten te bevorderen, teneinde langs dien weg in het Amstelmeer de bestaansvoorwaarden te scheppen voor de visschers, die voor de uitoefening van hun bedrijf op dat meer zijn aan wezen. Die maatregelen geoog,den eenerzijds de bescherming van de vischsoorten, die zich langs natuurlijken weg reeds begonnen te ontwikkelen, en eander- zijds het aanbrengen van een visch- soort, den snoekbaars, waarvan ver wacht mocht worden, dat zij de waarde van het Amstelmeer als vischwater voor het. bedrijf in een sterke mate zou verhoogen. Nadat in 1933 op kosten van het Rijk snoekbaars was uitgezet, is in 1934 met gunstigen uitslag de natuurlijke voort planting van deze vischsoort bevor derd door daartoe geëigende midde len, welke ook verder toepassing zul len vinden. Bij de door den Visscherijdienst gere geld voortgezette controle werd ook vastgesteld, dat een steeds toenemend aantal hengelaars, afkomstig niet al leen uit in de omgeving van het Amstel meer gelegen plaatsen, maar ook uit de verder afgelegen groote steden, op het Amstelmeer kwamen vissehen, FEUILLETON. Roman door RENé BAZIN. Nadruk verboden. No. 5. Als men door de portières binnen trad, zag men in het eerste een voortdurende ten toonstelling van hoeden, van allerlei vorm en kleur, Parijsche modellen of op het ate lier gemaakt, gegarneerd met linten of vee- ren of bloemen, welke op zwart houten standaards, die een vorm hadden als padde stoelen van allerlei hoogten, neergezet en met een zorg, die rekening hield met het licht en de juiste omgeving, welke ieder noodig had, gerangschikt waren. In de tweede kamer paste men. En deze paskamer had voor een gedeelte het fortuin van Mevrouw Clémence gemaakt. De wanden, de leunstoelen, de ca napé waren met matblauw pluche overtrok ken. Deze stof was ook gedrapeerd om vier groote spiegels, waar van boven af, fijne ranken groen overheen hingen, die geplant waren in onzichtbare bloembakken, in de plooien verborgen, en soms zachtjes heen en weer wiegden als het bewegen der japonnen tocht veroorzaakte. Alle dames kwamen daar met plezier binnen. De boudoir-atmosfeer welke men daar inademde, de fluweelen zachtheid der bekleeding, de matte glans dei- spiegels, die de beelden met doffe kleuren om lijst, weerkaatsten, eenige zeer dure model len, hier en daar in de hoeken geplaatst en door weerspiegeling vermenigvuldigd, ver leidden zelfs de verstandigste klanten en haalden de zuinigste over. Mevrouw Clémen ce wist dat. Men koos, wat zij wilde, onder den stillen invloed van het kleine pluche sa lon waardoor het welslagen van de getrof fen maatregelen tot het scheppen van een goeden vischstand in gevaar ge bracht werd. Uitgaande van het beginsel, dat het scheppen van een bestaansmogelijk heid voor de langs het Amstelmeer wo nende gedupeerde vroegere Zuiderzee- visschers uit economisch oogpunt van grooter belang is dan de uitoefening van de hengelsport, is, na ingewonnen advies van het College voor de Vissehe rijen, de totstandkoming bevorderd van het K.B. van 8 Februari, waarbij het vrije hengelen in het Amstelmeer en eenige daarmede in open gemeenschap staande wateren verboden werd. OVER HYGIENE GESPROKEN. Dat de hygiëne te plattelande nog wel eens iets te wenschen overlaat, bleek uit een zaak, welke voor het kantongerecht te Alphen a. d. Rijn werd behandeld. Hiervoor had zich te verantwoorden een veehouder uit Ter Aar wegens melkverval- sching. Bij de behandeling bleek, dat eigen lijk niet de veehouder zelf, maar diens 18- jarige zoon de schuldige was. Deze vond het geval blijkbaar niet zoo heel erg. Hij verklaar de althans ronduit 's morgens na het melken een paar emmertjes regenwater, welke klaar stonden om der koeien dorst te lesschen, bij de melk in de bussen te hebben gedaan. Ambtenaren van den Keuringsdienst van Waren hadden een monster genomen waaruit kwam vast te staan, dat bij 1Ó0 L. melk niet minder dan 65 L. regenwater was gevoegd. De Ambtenaar van het O. M. meende dan ook,dat hier geen water bij de melk, maar melk bij het water was gedaan en eischte 'n geldboete van f 500 subs. 1 maand hechtenis. In verband met den leeftijd van den verd. en diens financieele toestand verminderde de kantonrechter de straf tot f 50 boete subs. 20 dagen hechtenis. BIJ VERGISSING OP HET GASPEDAAL GEDRUKT. Tengevolge van een aanrijding met een luxe auto is de sterke ijzeren brugleuning van de vlotbrug over het N.H.-kanaal te Stol- pervlotbrug totaal gekraakt. De bewuste wa gen werd bestuurd door mevrouw B„ uit Medemblik en kwam uit richting Callants- oog. Toen de auto de vlotbrug zou oversteken, drukte de chauffeusse bij vergissing op het gaspedaal, waardoor zij de macht over het stuur verloor en de wagen met een flinken gang tegen de leuning reed. Gelukkig bleef de wagen op de vlotbrug hangen, hoewel de leuning gebroken was. De auto was zwaar beschadigd. Mevrouw B., had eenige lichte verwondingen opgeloopen, die werden be handeld door dr. G. B. Schmidt van St. Maar tensbrug. Haar man, die ook in den wagen zat, kwam met den schrik vrij. „WILDE" AUTOBUSDIENST. Hooge geldboete geëischt. Dinsdag stond voor de Amsterdamsche rechtbank terecht een autobusondernemer, verdacht van overtreding van de wet op de openbare vervoermiddelen. Door kantonrech ter en rechtbank is hij reeds meermalen we gens dergelijke feiten veroordeeld. In de eerste instantie veroordeelde de kan tonrechter hem tot een hechtenis van zes dagen wegens het onderhouden van een vasten autobusdienst tusschen Amsterdam en Den Helder. Verdachte beweerde, dat hij zijn bussen verhuurde aan de Heldersche reisvereeniging die de reisbiljetten leverde. De officier mr. Van Arkel herinnerde er aan, dat verd. kort geleden door de rechtbank tot f 150 is veroordeeld. Ditmaal wilde hij nog geen hechtenis eischen, doch een geld- Henriette Madiot liep de gang door, voorbij de modellen, langs de paskamer en opende aan het einde rechts de deur van het atelier. Ha zijt gij 't, juffrouw Henriette, zeide de „première" wrevelig. Gij hebt er wel den tijd voor genomen Al meer dan tien minu ten zijn wij met soupeeren klaar. Vindt U, juffrouw antwoordde Henriette kalm. Ik ben er zeker van, juffrouw. Louise, het kleine rossige leermeisje metj BIJ AANKOOP VAN EEN HALF POND vanaf 24 cent KUNT U, ZOOLANG DE VOORRAAD STREKT, EEN BLIK MARIA BISCUIT KOOPEN BIJ UW WINKELIER TEGEN DEN ONGEKEND LAGEN PRIJS VAN 23 CENT. Profiteert van dit koopje door middel van Keg's Koffie. Grossier voor WIERINGEN bolle wangen, kwam er tusschen Zelfs terwijl de ham aardig gezouten was De jonge meisjes op het atelier begonnen te lachen, blij dat er gelegenheid voor was, want dat geeft verademing. De jongeren lachten met stem, oogen en lippen, heel haar gelaat één lach de grooten glimlachten stil, met de oogen neergeslagen, een glimlach voor ouderen, die voor een oogenblik, door de gui tigheden der kleine ondeugden geamuseerd worden toen, onderwijl de hand de naald nog doortrok, richtten zich eenige blikken naar Henriette Madiot. Deze, aan de opmer kingen der première gewoon, schoof haaf tabouret bij den hoek van de tafel, vlak bij de deur. Zij nam haar japon op. ging zitten en terwijl zij een stroohoed opnam, die half was opgemaakt met drie strikken van crème; lint, zeide zij Het is zoo zacht buiten, dat men met goeden zin terug komt. Juffrouw Augustine scheen dit niet te hoo- ren en maakte het pakje los, dat bij Mourieux gekocht was. Het leermeisje keek naar het bovenlicht van het raam, dat niet, zooals be neden, van matglas was, en waar men de kruin van een boom in de lucht zag wiegen. Dit blauwe vierkantje leek haar zoo mooi als het paradijs en zij zuchtte. Alle hoofden bo gen zich over de tafels en men hoorde niets, dan het geluid der knippende scharen, het krassen van de nagels der vrouwen over de gladde, harde vormen, het kraken van een [oud krukje, welks pooten zuchten, of de ge fluisterde woorden „Geef mij even het lai- ton, juffrouw Irma „Weet ge waar mijn crème tulle is, juffrouw Lucie Wat zal ik blij zijn als ik vanavond buiten kom Mijn oogen steken." Nu en dan was er een onder drukt gegeeuw. De handen repten zich veel zenuwachtiger dan 's morgens. Soms strekte een der meisjes haar handen plat op het groene luster, waar de tafel mee bekleed was, uit, bekeek ze en kromde ze dan weer, zonder een woord te zeggen om de naald. De twaalf jonge meisjes die Mevr. Clémen ce gedurende het seizoen aan het werk had, zaten aan twee gelijke lange tafels, die van de deur tot het venster reikten en slechts een kleinen doorgang in het midden open lieten en twee andere langs de muren, die met een grijs papier, waarop blauwe bloemen, behan gen waren. Links bij het venster, een kachel, aan den anderen kant een groote, bruine kast, waarin men de kleederen wegborgkrukken met rieten zittingen en stevige sporten, vormden het ameublement. Al het overige kwam 'smor gens uit de laden en ging er 's avonds weer in dat waren de kleine benoodigdheden en werktuigen van het vak klossen wit garen, zwart garen of laiton, rolletjes zijde, kleine standaardjes om de hoeden op te zetten, scharen, doozen met kunstbloemen, stukken lint, veeren, die het hoofd der aangrenzende zaal afleverde. De jonge meisjes zaten aan denzelfden kant van iedere tafel, de apprê- teuse naast de garneerster, en alleen juffrouw Augustine had, behalve de apprêteuse een „kleintje" onder haar bevelen. Het leermeisje hoorde bij geen enkele werkster in het bijzon der en haar leertijd bestond feitelijk uit boodschappen loopen voor het huis. De schemering van den avond was lang zamerhand gedaald en had het laatste rood uit de lucht verdreven. De twaalf vrouwen werkten nog steeds ijverig door, maar men kon aan haar gezichten zien, dat de inspan ning, zoo geestdoodend, te lang was, en de handen verlamde. Er waren blauwe kringen om haar oogen en ,vaak streek een harer met de hand over de boete van f 300, subs. 120 dagen hechtenis. De verdediger mr. Nolen pleitte vrijspraak, daar verd. reed op last van het bestuur der Heldersche Reisvereeniging. Vonnis 23 April. Voorts eischte de officier tegen een auto busondernemer wegens overtreding van de wet op de openbare middelen van vervoer twee geldboeten van f 100, subs. 2 maal 40 dagen hechtenis en vijf geldboeten van f 40, subs. 5 maal 8 dagen hechtenis. De onderne mer onderhield een autobusdienst tusschen Amsterdam en Rotterdam. EEN INTERESSANTE EXECUTIE. Te Delft is thans de eerste boerderij-ver- kooping gehouden, waarbij de Crisis-hypo theekverordening reeds indirect een rol heeft gespeeld. De eigenaar der boerderij („Johan- nesburg" te Schipluiden, groot 24.50 ha) had ■n.1. tevoren reeds bij den minister van Eco nomische Zaken een verzoek ingediend, om gezien de dreigende executie te willen bepalen, dat de volgende gebruiker van het bedrijf niet zal worden toegelaten als georga niseerde. De executie ging even goed door, d.w.z. de hypothecaire schuldeischer heeft niet de afdoening van het verzoek van zijn schulde naar afgewacht. De boerderij werd ingezet op f 29.750, terwijl werd bepaald, dat de even- tueele kooper zich geheel zou kunnen terug trekken, in geval de minister gunstig zou be slissen op het verzoek van den zich tegen executie verzettenden boer. Klaarblijkelijk als gevolg van dit voorwaar delijke karakter der verkooping meldden zich gegadigden aan, zoodat tenslotte de spaar bank, in wier opdracht tot executie was over gegaan, zelfs de koopster werd en wel voor f 40.100 (minder dan het hypotheekbedrag.) De verkoop was reeds aangekondigd vóór het in werking treden der Grisishypheekver- ordeningondanks aandrang van partijen was nog geen beslissing op het ingediende verzoek binnengekomen op den dag der exe cutie. Het is dus thans de vraag, hoe de gang van zaken zal zijn, wanneer het verzoek zal wor den ingewilligd. In dat geval is de boerderij practisch onbruikbaar en waardeloos óók voor den vroegeren eigenaar, als de spaar bank zou besluiten, om alles maar weer on- oogen om den slaap te verdrijven. In de zwa re atmosfeer, welke zij den geheelen dag hadden ingeademd en die nu nog verhit werd door de lampen, welke het leermeisje had aangestoken, werd er sneller naar adem gehijgd, om het leven te zoeken, waar het hoe langer hoe schaarscher werd. Juffrouw Irma hoestte met een droog kuchje. Aan het eind van de tafels, de eene over de andere, maakte juffrouw Augustine en Henriette Ma diot een hoed op. De „première" probeerde een bos roode papavers op een vorm met op geslagen rand te zetten, maar slaagde er niet in, dit elegant te doen. Zij was zenuwachtig. Haar lippen trilden smartelijk in haar ma ger .gezicht, dat er reeds verwelkt uitzag. Henriette Madiot schikte met gebogen ar men en vlugge vingers de strikken van een breed lint in waaiervorm en het twinkelde in haar lichte oogen, toen zij bemerkte, dat zij er dien avond in slagen zou, aan haar werk dat te geven, wat de zorg, de vreugde en de broodwinning is van al deze modistjes, dat smaakvolle, waar zij haar jeugd, haar vrou welijke verbeelding, de droomen, welke zij met haar twintig jaren zoo graag voor zich zelf verwerkelijk zouden zien, inleggen en wat zij onbeperkt aan de rijken afstaan, zoolang haar verstand in staat is, iets uit te vinden, en haar handen bekwaam, om een idéé uit te voeren. Buiten, door het laatste daglicht nog ver drongen, weifelden de sterren om te verschij nen, en schitterden nog niet, maar zij vulden de diepten van den hemel, als met een fijn en ontastbaar poeder, waarvan geen korrel tje zichtbaar was. Het uur brak aan, waarin de dauw het gras gaat laven en verkwikken waarin, onder de schaduw der wilgen, de paarden in de weiden op drie pooten insla pen als men het venster opende, zou men den angstigen kreet kunnen hooren van een moerasvogel, die naar zijn nest terugkeert de vrouwen naaiden, knipten en schikten de stoffen. Half negen mompelde juffrouw Lucie, een dikke blondine, die altijd haar mouwen gedaan te maken. Zou in dat geval dan een nieuw verzoek aan de Hypotheekcommissie moeten worden gedaan, om de uitspraak weer in te trekken Trouwens, er zitten veel méér quaesties aan deze zaak vast, zoodat wij met belangstelling den verderen loop van zaken zullen afwachten. VECHTPARTIJ TE IJMUIDEN. Werkloozen overvallen N.S.B.'ers. Dinsdagmiddag waren zes leden van de N.S.B. te IJmuiden bezig met het verspreiden van een extra-nummer van Volk en Vader land, in de arbeiderswijk IJmuiden Oost. Plotseling werden zij overvallen door een groep van 50 a 60 man, meest werkloozen, die de N.S.B.'ers ernstig mishandelden. Een van de colperteurs werd daarbij ern stig aan het gelaat gewond, een ander werd verscheidene tanden uit den mond geslagen, en daar hij viel, werd hij getrapt en geslagen, zoodat hij zich onder geneeskundige behan deling moest stellen. Een van de aanvallers moest op last van de politie kalkletters van een schutting ver wijderen. Hij sloeg een van de colporteurs met een groote teerkwast op het hoofd, ter wijl zijn kleeren overgoten werden met car- bolineum. Toen de politie verscheen heeft zij de aan vallers met de blanke sabel" uiteen waarbij menige rake klap is gevallen. De aanvallers zijn bekend. Op Fok- en Vermeer- deringsbedrijven waar géén kunstverlichting mag worden toegepast kan Bertels' Kunstkorrel in géén geval gemist worden. Bertels' Kunstkorrel voorkomt het ontijdig in den rui vallen van Uw jonge hennen en be vordert den winterleg. Bestelt bij Uw plaatselijken handelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam omgeslagen had, en bij wie op de gespannen huid harer polsen zweetdruppels parelden, hetgeen haar belette de plaats van garneer ster te bereiken. Met een half uur zijn wij vrij, meisjes, en morgen is het Zondag Zij maakte een gebaar met haar hand, als of zij haar muts in de lucht wilde gooien. De meesten zagen niets en hoorden niets in haar koortsachtige gejaagdheid. Er moesten eenige spoedbestellingen afgewerkt worden. Dat stemde haar ernstig en ook de gedachte aan haar huis, waar de verdiensten van deze week verwacht werden en soms reeds vooruit waren besteed, welke altijd op betaaldagen boven kwam. Onder al die bruine of blonde haren, door het lamplicht hel beschenen, ging eenzelfde visioen voorbij een oude moe der, welke zij bijna allen moesten verzorgen, broeders, zusters, geërfde schulden, die zij moesten afbetalen. Zelfs zij, die een beminde hadden, hielpen toch bijna allen een of ander familielid en waren gelijken met de besten en reinsten, in dit gevoel van edelmoedige hulpvaardigheid, dat een laatste kracht gaf aan haar verstijfde vingers en aan haar moeden geest, die gespannen bezig was met den strik van lint, welken zij moesten naaien of schikken. De blanke halzen, teer en zacht in den kring van schaduw en licht, bleven diep ge bogen. De bel van de voordeur ging over. Eventjes later verscheen de caissière. Juffrouw Augustine, daar is een werk ster, die zich komt aanmelden. Zoo laat in den avond Zij vraagt of er werk voor haar is. Mevrouw is gaan eten men. kan haar dus niet storen. Daarbij, er is geen werk, dat weet u wel de stille tijd komt aan. Dan, zich bedenkende toen de caisière de deur sloot, zeide zij Enfin, ga maar eens kijken, juffrouw Henriette. Ik kan mij niet ophouden. Uw bloemen van Mourieux staan heelemaal niet. Daar is niets chics aan. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1