Vrouwenhanden. PU ROL TWEEDE BLAD. VRIJDAG lö APRIL 1935 No. «9 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EK OMSTREKEN GEMEENTERAAD ANNA PAULOWNA agWIERINGER COURANT GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Anna Paulowna op Don derdag 11 April 1935 des namiddags te Half Acht uur ten Raadhuize. Aanwezig alle leden. Na opening door den voorzitter wor den de notulen die ter inzage hebben ge legen onveranderd vastgesteld. De heer Smit zou willen mededeelen dat hij niet meer voor plaatselijk be lang in de raad zit. Of moet ik dat bij de rondvraag mededeelen vraagt hij Voorzitter antwoordt bevestigend. 2. Mededeelingen. a. van de heeren D. J. Dekker en J. C. Geerligs is bericht ingekomen dat zij hunne benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur hebben aan genomen. b. het besluit tot rentegevende be legging van de afkoopsommen wegens begrafenisrechten is goedgekeurd door Ged. Staten dd. 2 Maart j.1. no. 86 c. bij Kon. Besluit d.d. 20 Febr. j.1. no. 77 is deze gemeente aangewezen als gemeente, bedoeld in art. 58, le lid dei- Drankwet (Stbl. 1931 no. 476) d. de tarieven voor de straatverlich ting zijn door het l'.E.N. met terugwer kende kracht tot 1 Januari j.1. ver laagd Hieruit blijkt dat het tarief van de bovengrondsche leiding wordt ge bracht van f 9.- op f 7.- en voor het on- dergrondsche net van f 6.50 op f 4.- De heer Dekker vraagt hoeveel of dit kan beloopen. Voorzitter zegt dat het nog niet vast is; ééh en ander moet nog goedgekeurd worden. liet bedrag der verminde ring wordt geschat op f 400.— e. bij wijze van proef is door het Ge meentebestuur van Den Helder goedge vonden" om aan alle neringdoenden uit deze gemeente vergunning te doen verleenen om in die gemeente te venten f. door Ged. Staten is een nieuwe regeling der jaarwedden van Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers vastgesteld, die op 1 April j.1. in wer king is getreden; De maximum salarissen zijn voor de Burgemeester, f 3950.-, voor de secretaris, f 3550.- en voor de Ontvan-i ger f 2100.- g. de eigendommen op ,.Ceres", inge bracht in het grondbedrijf dezer ge meente, zijn getaxeerd op f 64.677.25; De voorzitter brengt de heeren dank voor hun goede taxatie. h. Verslag van den agent der arbeids bemiddeling over 1934; j. op Goeden Vrijdag zal de Secreta rie voor het publiek gesloten zijn; k. het ontwerp der begrooting, voor 1935 is van Ged. Staten terugontvangen met verschillende bemerkingen, o.a. dat aan leden van stembureaux niet meer mag worden gegeven wegens pre sentiegeld en vergoeding voor vertering dan f 4.- in totaal. De heer Dekker vraagt of men zich er nu maar bij neer pioet leggen. Men kan van hooger hand heel gepiakkelijk zeg gen: daar moet het voor gedaan wor den, doch er zijn verschillende men- schen, die dit bedrag reeds noodig heb ben voor verzuim. Voor vertering schiet er dan niets over. De heer Smit kan zich niet begrijpen, dat men zooiets durft voor te stellen. Spr. durft bij Waiboer niet met zijn ei gen brood aan te komen. De voorz.: Daar behoeft U zich niet voor te schamen, mijnheer Smit; Wai boer wordt door de Gemeente betaald. Spr. zou dit punt bij de begrooting wil len behandelen. De heer Dekker is er niet voor De Voorz. zegt, dat wij niets te eischen hebben, het Rijk draagt bij in onze ge meentehuishouding, dus schrijven zij voor, wat we mogen doen. De heer Keuris wil Ged. Staten een gemotiveerd schrijven zenden, dat de geheele Raad zich er niet mee kan ver eenigen De heer Komen stelt voor f 5.- te vra gen. De heer Keuris zou f 6.- voor willen stellen en rekent uit dat het thans voor gestelde op een belooning neerkomt van 32 cent per uur. Met 6 tegen 5 stemmen wordt beslo ten aan Ged. Staten te verzoeken het be drag op f 6.- te brengen. De heeren Koorn, Jonker, Komen, Kui ken en Lubber stemden tegen. 1. verslag van het vervolgonderwijs gegeven aan school III in den afgeloo- pen winter m. de dubbele woning in den Nieu- wenweg, besmet met wandluizen is verbrand n. procesverbaal van kasopneming bij den Gem. Ontvanger en den Admini strateur van het grondbedrijf. Alle voorgaande stukken worden hier op voor kennisgeving aangenomen. 3. Voorstel tot nadere vaststelling van het besluit tot wijziging der veror dening regelende de eischen van be noembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters dezer gemeente. De verordening is ongeveer dezelfde als die van 27 Juli 1934; alleen is be zwaar gemaakt door den minister te gen de verhooging van f 150 salaris voor de agenten, waarvoor een kindertoe slag in de plaats is gekomen van f 60 per jaar per kind. De heer Dekker heeft bezwaar tegen het inlasschen van dit bewuste artikel; men is een stelsel gaan toepassen wat we in nog niet één verordening hebben. Men moet alleen de arbeid waardeeren van een persoon; de hoegrootheid van een gezin mag geen factor zijn bij loon- betaling. De Voorz. zegt, dat men dan ook wel bezwaar kan maken, dat wij in de 3e klasse zitten en niet in de eerste; de prestaties blijven hetzelfde. Uw partij overigens heeft hier ook lang aan vast gehouden, maar komt er nu zoo lang zamerhand op terug; ik dacht, dat u er ook wel af kon stappen. De hr. Dekker: ik zit hier niet als partij. De Voorz. U moest het, nu er geen groote salarissen meer betaald kunnen worden, toejuichen, dat men op deze manier de groote gezinnen wat tege moet komt. De hr. Dekker: de hoegrootheid van een gezin is voor ieder zijn eigen ver antwoording. Het brengt bovendien con sequenties mee voor de andere ambte naren, als wij dit stelsel gaan toepassen De salarissen moeten van dien aard zijn, dat er behoorlijk van geleefd kan worden. De Voorz. zegt, dat de heer Dekker bij de steun niet tegen kindertoeslag is. De heer Dekker zegt, dat dit heel iets anders is. De hr. v.d. Berg zegt, dat de hr. Dek ker er een principezaak van maakt; het grondloon heeft hij niet aangevallen. De hr. Komen zal graag aan deze re geling meewerken; spr. heeft er reeds eerder over gesproken. Het gaat niet aan nu een principieel debat te houden over veel of weinig kinderen. Loonsver hooging mogen we. niet geven; de mi nister en Commissaris staan wel kinder toeslag toe. Ren groot gezin is een ze gen, maar het geeft ook veel zorgen. De hr. Smit kan zich niet bij de ver ordening neerleggen; spr. zou die van 1934 willen handhaven. De Voorz.: Ik geef u in overweging, mijnheer Smit, legt U er zich maar wei bij neer; want als wij het niet doen, dan maakt men wel een verordening voor ons. De heer Smit vindt het treurig; hij mag het eigenlijk wel niet zeggen van Plaatselijk Belang, want daar vinden ze het niet goed als de ambtenaren in de hoogte worden getild, maar hij vindt de agenten een paar pracht kerels Dehr. Koorn: Ach, Kees, zit niet zoo te kletsen De Voorz. Dat mag u niet zeggen, mijnheer Koorn. De hr. Smit zegt, dat deze verorde ning een verslechtering beteekent. Hierna wordt de verordening aange- homen met 9 tegen 2 stemmen, die van Dekker en Smit. 4. Aanvrage van M. C. Duijzer om toekenning van een voorschot groot f 2630.- ingevolge de bepalingen van de Landarbeiderswet, ter bekoming van een plaatsje. Wordt toegestaan 5. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens ver- tre k van den heer Jb. Jonker. Aanbe veling 1. C. Kossen, 2 C. Wuis Sr. Het ontslag wordt den heer Jonker op de meest eervolle wijze verleend. De eerste stemming over de aanbeve ling heeft tot resultaat: 5 st. op den hr. Kossen; 3 op den hr. Wuis; 1 blanco. Een tweede vrije stemming heeft tot resultaat: 7 st. op den hr. Kossen, 1 op den hr. Wuis en 2 op den hr. Swierts en 1 blanco. De hr. Kossen is dus benoemd. 6. Voorstel tot toekenning van een gratificatie van f 100.- aan C. Wuis, we gens drukke werkzaamheden in de be trekking van Agent der Arbeidsbemid deling, in het jaar 1934. De heer Kuiken zal hier gaarne zijn stem aan geven. Men zegt wel da.t „Plaatselijk Belang" de ambtenaren niet op wil tillen, maar de man ver dient het dubbel. De grateficatie wordt z.h. st. goedge keurd. 7. Vaststeling der vergoedingen te betalen aan het personeel van de brand weer. De verordening, wordt voorgelezen, waaruit blijkt dat er vier brandmees ter zijn, die allen evenveel te zeggen hebben. De Heer Komen en meerdere leden wenschen dat er een opperbrandmees- ter wordt benoemd die de algemeene leiding heeft. Als B. en W. dit niet wenschen voor te stellen zal de heer Komen het voor stel daartoe doen. De voorzitter wijzigt het betreffende artikel in de geest zooals de raad dit wenscht. De verordening wordt goedgekeurd. 8. Vaststelling der pensioensgrond 'slagen van den Burgemeester, Secre taris en Ontvanger. De grondslag is als volgt Burgemees ter f 3950.-, Secretaris f 3550.-, en Ontvan ger f 2100.-. 9. Voorstel tot beschikbaarstelling van een bedrag voor extra hulp aan werkloozen (Steun B.) De voorzitter zegt dat het bedrag waar de gemeente voor in aanmerking komt f 2620.- bedraagt, hiervan moet door de gemeente 21 procent of f 550.- bijgedra gen worden. Voor een bedrag aan f 1700 bonnen is reeds verstrekt en men heeft geval voor geval apart bekeken. De bonnen worden bij de plaatselijke winkeliers besteed. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen 10. Verzoek om ontheffing van een aanslag in het schoolgeld. Wordt toegestaan. 11. Toekenning van tegemoetko ming in de kosten van vervoer van leer plichtige kinderen ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920. Alsvoren. 12. Vaststelling van de vergoeding als bedoeld in art. 101 der Lager Onder wijswet 1920, over het dienstjaar 1920. Alsvoren. 13. Voorstel tot het verleenen van voorschot op de hiervoor bedoelde ver goedingen over 1935. Alsvoren. 14. Rondvraag. De lieer Smit. Mijnheer de voorzitter, ik wil U mededeelen dat ik voortaan niet meer in de Raad namens de veree- niging „Plaatelijk Belang spreek, ik. De voorzitter. Mijnheer Smit. ik heb nimmer geweten voor welke vereeni- ging U zitting heeft, ik ken alleen maar ledien van de Raad. De heer Smit. Ik dank U wel mijn heer de voorzitter, dan zeg ik verder maar niets meer. De heer Kuiken, zegt dat hij f 1256.95 1 heeft opgehaald voor het plaatselijk j Crisis-Comité. Hij dankt alle burgers voor 't. medeleven en gemeenschapszin De voorzitter dankt de heer Kuiken voor het prachtige resultaat en zijn moeite. Hij hoopt dat bij een volgende gelegenheid de heer Kuiken weer zoo'n mooi succes heeft De heer Kuiken. Ze kunnen me wel wegschoppen volgend jaar. Hierna sluiting. Sport. Zondag a.s. 14 April 2 uur B.K.C. II -- Dirkshorn I voor gouden Kruis. 4 uur B.K.C. I Heldersche Boys I. Bioscoop Kossen. Binnenkort draait de mooie film „Op hoop van Zegen". Zondag a.s wordt de film vertoont „Kleiner Mann, was nun BRELZAND. A.s. Zaterdag houdt de Kath. Dem. Partij een vergadering in de zaal van den Heer Jac. Borst. Spre ker P. J. v. Engelen. (Zie advertentie in dit nummer.) GEMEENTE WIERINGEN. Doopsgez. Zusterkring. Dinsdag a.s. 16 April des avonds 8 uur bijeen komst. Trainen Wielerclub. Hedenavond 8 uur trainen. Aller opkomst gewenscht Stemming. De R.K. Kiesvereeniging „St. Hippolytus" heeft thans officeel candidaat gesteld voor de as. Gemeen- teraads-verkiezing de heeren 1. Th. Boersen 2. J. Engel Jacz. 3. J. Huiberts 4. J. Geerts 5. A. Engel Pz. Jaarvergadering R.K. Landarb. Bond St. Deus Didit, Aid. Wieringen. Genoemde vereeniging hield haar jaarvergadering op Donderdag 11 April 1935 in het lokaal van S. Veerdig te Hippolytushoef. De voorzitter, de heer H. Hulseman, opende deze vergadering op de gebrui kelijke wijze. Jaarverslag Penningm. De heer G. Reis bracht verslag uit over zijn finan cieel beheer. Bestuursverkiezing. Aftr. waren J. Vroone, secr. en G. Reis, Penningm., die met groote meerderheid werden herkozen. Hierna verkreeg de heer Dekker het woord. Spr. zegt dat hij deze avond nu juist niet gekomen is om hier een rede te houden, maar om eenige belang rijke mededeelingen te doen aangaan de over de kwestie Wieringermeer-pol- der, als zou er sprake zijn van loons verlaging. Dit moet spr. met alle stel ligheid tegen spreken, daar het hoofd bestuur daaromtrent een bespreking heeft gehad met de Directie. En tot slot zegt spr. dat het hoofd bestuur een bespreking he'.ft gehad aangaande de langeren arbeidsdag. Dat was voor het bestuur 'n teleurstel ling, en wel op die gronden dat dit de wensch was van de arbeiders, aldus spr. Maai' hierin moeten we tóch al heel voorzichtig, zijn in deze slechte tijden van werkeloosheid. Controle en bescheiden. De controle commissie voor het nazien der boeken en bescheiden van den penningmeester bracht bij monde van den heer J. Plie- jer rapport uit die verklaarde dat alles prima in orde was bevonden. Van de Rondvraag werd druk ge bruik gemaakt. De voorzitter sloot deze vergadering op de gebruikelijke wijze. Den Oever. Aan komen vliegen. Bij den lieer D Ilegeman, Molgerdijk is Dinsdag, een mooie vogel komen aan vliegen, welke een alminiumring- aan rechterpoot had, waarop stond Muse um Nat. Hist. Leiden, Holland. No. 67287. Uit een boek, waarin vele soorten vogels stonden afgebeeld, kon worden vastgesteld, dat het beest ver moedelijk een torenvolk is en tot de vogels behoort. I blijven ondank» .11. huithoudelijk. «rbcid gut, ucM m blink doo» I SUCCES NIEUWS. DE TWEE PROMOTIE-WEDSTRIJD VAN SUCCES I. Zondag belooft 't op het Succesterrein weer spannend te worden. Meteoor van Amster dam komt dan bij Succes I op bezoek om haar 2e degradatie-wedstrijd te spelen. Zoo als men weet wist Succes Zondag j.1. Meteoor in haar eigen huis.een nederlaag toe te bren gen van 21, en heeft Succes dus een zeer mooie kans om in de 3e klas K.N.V.B. te ko men. Een gelijk spel zou voor de Successers reeds voldoende zijn. Meteoor beschikt trou wens ook over een goed elftal hetgeen be wijst, want de overwinning van afgeloopen Zondag was niet groot. Het zijn twee elftallen die aan elkaar zijn te wagen, en vast staat dat er geducht gestreden zal worden. Wij wekken de supporters en andere sportliefheb bers op om vooral deze wedstrijd niet te ver zuimen. De wedstrijd vangt aan half drie. Succes n speelt om 10 uur haar laatste com petitieweflstrijd thuis en ontvangt Helder 3. Succes b gaat op bezoek naar Helder F. Ver trek 11 uur. GELUKKIGE LOTENDEBITANTEN. Onze plaatselijke lotendebitanten D. en V. Vroone hadden in hun collectie loten van de .Schager Paaschtentoonstelling weer een aantal mooie prijzen w.o. de 3e prijs een vaarsverder een dressoir, 3 mestvorken, 2 kippen en haan, een stel bussen, een lin- nenmand een hoofdstel en 2 wollen dekens. MARKTBERICHTEN. Stichting „Heldersche Eierveiling." Noteering van 11 April 19ö5. Aange voerd 4lob7 Kipeieren. 585 Eendeieren. Prijs 52-54 Kg. 165 a 175 55-57 Kg. 175 a 2u5 58-bO Kg. 19Ü a 210 61-03 Kg. 200 a 220 64-67 Kg. 220 a 230. Eend eieren 140 a 175. Alles per 100 stuks. De Veemarkt. SCHAGEN, 11 April 1935. Op de ge houden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 13 Paarden f 125- f 250 55 Geldekoeien (mag.) f 80-f 130; 15 Kalikoeien f 110-f 155 7 Pinken f 60-f 85 20 Schapen, vette, f 16-f 22 188 üverhouders 1 10-115.50 379 Lam meren f 3-f 10 Varkens, vette, per Kg. 40 ct. 130 Biggen f 9-f 16 15 Kippen l 0.60 - f 1.25; Eenden 50 cent. De Kaasmarkt HOORN, 11 April 1935. Op de gehou den Kaasmarkt waren aanvoer en pi ij zen als volgt: 7 stapels kleine labrieks- kaas i 12.50, 1 stapel kleine boerenkaas f 13. Totaal 8 stapels, wegende 9206 Kg. De handel was vlug. I -Jtf- Eierveiling Schagen. Veilingsbericht van Donderdag 11 April. Aangevoerd 108.000 Kipeieren. Prijs 54-56 Kg. 170 a 180 56-58 Kg. 180 a 190 58-60 Kg. 180 a 190 60-612 Kg. 190 a 200; 62-65 Kg. 200 a 210. Aanvoer eend eieren 6000 stuks. Prijs 180 a 190. Al les per 100 stuks. 11 Kalkoeneieren 340 39 Kievitseieren 12 a 14. Coop. Gentr. Eierveiling Purmerend. Weekbericht van 9 April 1935. Aanvoer 130000 Kippeneieren. Prijs 70-80 Kg. 270 a 260 65-66 Kg. 230 a 240 63-64 Kg. 210 a 230 60-62 Kg. 180 a 210 58-59 Kg. 180 a 200 56-57 Kg. 170 a 180 53-55 Kg. 170 a 180 50-52 Kg. 160 a 170. Aanvoer Eendeieren 2«25000 stuks. Prijs 190 a 210. GEMEENTE ZIJPE. Officieel. STEMMING. De Burgemeester van Zijpe N.H. brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag 17 April 1935, van des morgens acht uur tot des na middags vijf uur, zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Noordholland. Herinnerd wordt aan de verplichting, op gelegd bij artikel 72, tweede lid, der Kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uit oefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stem district. De kiezer, die aan deze verplichting niet voldoet, wordt, tenzij van eene geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met geld boete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtre ding nog geen twee jaren zijn verloopen se- 1 dert eene vroegere veroordeeling van den j schuldige wegens gelijke overtreding onher roepelijk is geworden, wordt geldboete van 'ten hoogste tien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidende Hij die opzettelijk zich voor een gander uitgevende, aan eene krachtens wette lijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Artikel 150a der Kieswet, luidende Hij die bij eene verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoog ste duizend gulden. ZIJPE (N.H.)10 April 1935. De Burgemeester voornoemd, J. DE MOOR. IEPENHOUT. De Burgemeester van Zijpe (N.H.), vestigt de aandacht van belanghebbenden er op, dau het in deze gemeente verboden is tusschen 1 April en 1 October iepenhout te laten lig gen, opgestapeld te houden of te vervoeren. De Minister van Economische Zaken is bevoegd van dit verbod geheel of gedeeltelijk en al dan niet voorwaardelijk ontheffing te verleenen. Dit verbod is niet toepasselijk op a. geheel ontschorst hout b. hout met een doorsnede kleiner dan 7 centimeter of afkomstig van stammen of takken met een doorsnee dan 7 centimeter c. hout, dat onder water ligt d. hout, waarvan de schors in haar ge heel met timmermanscarbolineum is bestre ken of op andere door den Minister van Economische Zaken bepaalde wijze is behan deld. Verzoeken om ontheffing van het verbod kunnen worden gericht tot den Inspecteur van het Staatsboschbedrijf te Utrecht. Schagerbrug, 1 April 1935. De Burgemeester voornoemd, J. DE MOOR. INRICHTINGEN welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van ZIJPE (N.H.) brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de N.V. American Pe troleum Company te 's-Gravenhage, om VERGUNNING tot het verplaatsen van een aftapinrichting van een ondergrondsche ben- zine-bewaarplaats op het perceel te Oude- sluis, kadastraal bekend Gemeente Zijpe, Sectie A, no. 831. Op Vrijdag 12 April a.s. des v.m. 10 uur, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrifte lijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake in gekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande ju risprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet op den bovenbepaalden dag voor het Gemeentebestuur zijn verschenen ten einde hun bézwaren MONDELING toe te lichten. Zijpe, (N.H.), 5 April 1935. Burgemeester en Wethouders voorn. J. DE MOOR. De Secretaris, J. A. DE BOER. Schagerbrug. Aahrijding met goede afloop. Vrijdagmorgen kwam 'n vrouw uit de richting St. Maartensbrug aan- geloopen, nabij perceel Jb. Boonacker aan de linkerzijde van de weg. Uit te genovergestelde richting kwam de heer Boot alhier met zijn paard en wagen aangereden. Deze moest rechts uithalen voor de autobus van den heer C. Jo- hannes van 't Zand. De vrouw maakte zich bang voor het paard en sprong plotseling naar de overzijde van de weg, op het mo ment, dat de bus vlak bij haar was en zij werd door de bumper opgenomen. De vrouw rolde voor de bus uit, ter wijl de bus dank zij het kalm rijden en goede remmen direct stil stond. Met een kleine verwonding aan het hoofd liep het ongeval nog goed af. Het is gevaarlijk links van de weg te loopen.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 3