IN DE PIJP/ DOUWE EGBERTS 26e JAARGANG DINSDAG 16 APRIL 1935 No. 30 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN MAAR.... 7Zedeb£cLnd2> geuhig&te, pypta&G&f UIT HEEL HAAR HART! mWIERINGER courant VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG en VRIJDAG UITGEVER Hippolytushoet' Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden 1. HEEREN-BAAI A HEEREN-BAAI Paars BAAI No. 1 BAAI No. 2 .V 15 ct. per 'h ons (1° ct. per '/a ons 150 ct. per '/j pond 40 ct. per Vz pond 30 ct. per l pond BAAI 25 25 ct. per pond ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAIBAAI-TABAK BU1TENLANDSCH NIEUWS. Veriraai-ing van Noord-Hollandsche gemeenten. Het Bestuur van de Federatie van Vereen, voor Vreemdelingenverkeer in Noord-Holland boven het Noordzee- kanaal heeft aan de Federatie aange sloten vereenigingen een brief gezon den, waarin aandacht wordt gevraagd voor de Nederiandsche Sierteelt-Cen trale, welk instituut de overtollige boomen en planten opkoopt en deze voor een geringe vergoeding beschik baar stelt voor beplanting van wallen, wegen, ontspanningsterreinen, park- aanleg enz. Het bestuur meent, dat dit een aan lokkelijk object is voor de V.V.V.'s, ten einde tot veriraai-ing der gemeenten te komen. De V.V.V. in de Zaanstreek heeft 'de ze aangelegenheid aangegrepen en 'n groot piantplan voor hare streek ont worpen. Als de gemeentebesuren er geen prijs op stellen eventueel ge- wensciiten aanplant in hun gemeenten in werkverschaffing te doen utvoeren, is het ook mogelijk een en ander door jeugdige werkloozen te doen geschie den. Zoo laat de V.V.V. in de Zaan streek ook een 25tal zitbanken door jeugdige werkloozen vervaardigen. Zes smokkelaars betrapt. In station te Breda. De smokkelhandel in sigaretten-pa pier tiert in Breda zeer welig. Niet min der dan zes personen werden aange houden. Toen een juffrouw een kotier in ontvangst wilde nemen, welke met de autobus uit Antwerpen arriveerde, poogde zij vlug in het stationsgebouw te verdwijnen. Zij had echter niet ge rekend op een kommies, die zich in de stationshal had opgesteld. Toen de juffrouw genoodzaakt werd haar kof fer te openen, bevonden zich hierin niet minder dan 2200 pakjes Belgische sigaretten. Drie personen, die zich in de stationswachtkamer bevonden, werden nader aan den tand gevoeld. Bij visitatie bleek, dat zij eenige hon FEUILLETON. Roman door RENé BAZIN. Nadruk verboden. No. 6. Henriette stond op en ging naar het eind van de gang bij de deur, waar zich een jong meisje bevond, waarvan men noch de gestal te, noch de japon kon onderscheiden, daar zij in een langen mantel van zwarte stof gehuld was, die beter voor den winter dan voor den zomer geschikt scheen. Onwillekeurig keek zij eerst naar de schoe nen het beste kenmerk en zij zag, dat zij verschrikkelijk afgeloopen en wit van het slijten aan de punten waren toen keek zij naar het gezicht, dat door de schaduw van den hoedrand als in tweeën verdeeld werd, een vol gezicht, zeer bleek met harde trekken en groote zwarte oogen, donker en schitte rend. Het meeste trof de tragische, bijna hooghartige werkelooze, die om werk vroeg, het antwoord een verschrikkelijk vraagstuk inhield, onverschillig voor anderen, wel ver borgen door haar. Met een hand hield zij de trapleuning vast, als wilde zij naar beneden gaan. Zoo beschouwden de jonge meisjes elkan der een korte wijle. De blonde Henriette Ma- diot keek vol medelijden. U wilde Mevr. Clémence spreken, juf frouw Zij kan u op het oogenblik niet ont vangen. Er is geen werk, niet waar zeide de werkster met gesmoorde stem. Ik geloof van nietHet seizoen loopt ten einde, ziet U En op denzelfden doffen toon, zonder eeni ge bekoorlijkheid, zeide het meisje derden boekjes sigarettenpapier op zak hadden. Aanvankelijk beweerden zij niets met de juffrouw uitstaande te hebben, doch tenslotte vielen zij door de mand. Nog werden twee personen aangehouden, die eenige honderden boekjes sigarettenpapier op zak had den, en die zich reeds op het perron bevonden. Tegen de zes smokkelaars werd proces-verbaal opgemaakt. Het sigarettenpapier werd in beslag ge nomen. Zalmvisscher verdronken. Op de rivier de Waal onder de ge meente Beneden-Leeuwen was de 70 jarige H. Gubbels met zijn zoon aan het zalmvisschen, waarbij gebruik wordt gemaakt van een net, dat tus- sclien een drijvende ton en de boot wordt gespannen. Op 'n gegeven oogen blik kwam een onbekende motorboot van den Nijmeegschen kant aangeva ren. De schipper van dit vaartuig schijnt het niet te hebben opgemerkt en kwam daarmee in aanraking, hij het passeeren van de visschersboot. Het gevolg was, dat deze laatste kap seisde en de beide visschers in het wa ter terecht kwamen. Eenige in de buurt liggende schippers, die het on geluk zagen gebeuren, begaven zich in allerijl naar de beide drenkelingen, die al een paar maal onder water ge weest waren. Ofschoon beiden de zwemkunst meester waren, zijn zij blijkbaar door de koude bevangen geweest, waardoor zij niet in staat waren zich zwemmend te redden. Bewusteloos werden de bei de mannen uit het water gehaald en naar den dichtstbijzijnden (bever, een van de uiterwaarden onder de ge meente Doodewaard, gebracht. Hier paste men geruimen tijd kunstmatige ademhaling toe, hetgeen slechts bij den zoon succes opleverde. Bij den va der keerden de levensgeesten niet te rug. Het lijk is naar Leeuwen ver voerd. Grijpkraan doodt bootwerker. Ongeluk in de haven te Vlaar- dingen. Op het Spaansclie stoomschip „Ar- Het is goed. Zij keerde zich dadelijk om en ging, gauw, gauw, naar beneden. Zij had haast. Blijkbaar hield zij zich alleen met al haar energie staande, tegen deze mislukking. Het geluid harer schreden stierf langzaam weg, eerst op het tapijt, dan op de houten trap. Men kon haar niet meer zien. Henriette Madiot was onbewegenlijk op dezelfde plaats blijven staan. Het was haar, alsof de ellende zelve daar was komen aankloppen en nu weer heenging zij zag nog dien harden blik, zij hoorde nog den toon dier stem, die als ziel loos scheen te zijn, omdat de ziel te droevig was, om zich te uiten. Een opwelling van me delijden greep haar aan, sleepte haar mede en deed haar de trap afijlen. Zij liep in het portaal bijna tegen de onbekende op, die weg ging. Deze keerde over haar schouder het hoofd om en ging verder. Juffrouw Het meisje stond stil, herkende Henriette, stak ^rzelend een voet uit om weer op den grooten witten stoepsteen, die in het midden uitgesleten was, te stappen en wachtte onbe wegelijk, haar zwarte oogen op Henriette gevestigd, die niet wist wat zij zeggen zou, of hoe zij uiting zou geven aan het medelijden, dat haar bezielde. - Wacht even.het is waar, dat het sei zoen eindigt en dat er geen werk is.maar misschien, als ik eens met Mevrouw Clémen ce spreek. Gij schijnt zoo ongelukkig te zijn De andere richtte zich op en zei op beleedig- den toon Wel neen, ik ben niet ongelukkig. Ik vraag om werk en anders niet Henriette vreesde haar gekwetst te hebben en zeide zeer zacht Neem mij niet kwalijk. Hoe heet U Marie Schwarz. Kent U het vak Als ik het kende, had ik wel werk gevon den, dat begrijpt U. Zoudt U apprêteuse kunnen worden Ik heb het niet geleerd. Ik kom uit Pa rijs. Ik ben mannequin geweest bij een da meskleermaker, kijk Zij maakte al sprekende haar mantel los tiba Mendi", liggende in de Vulcaan- liaven te Vlaardingen, is bij een onge luk, een man gedood en een ander licht gewond. Drie der opvarenden waren bezig met het aan stuurboordzijde maken van een betimmering voor de dekla ding cokes. Over bakboordzijde werd uit den lichter met een draaikraan dit artikel gelost. Juist toen de grijper 'midden boven het luikhoofd was, schoof hij door onbekende oorzaak over naar stuurboordzijde en geraak te tusschen de drie personen. De 44-jarige gehuwde bootsman E. P. Rios kreeg het gevaarte op zijn rug en was binnen enkele minuten over leden een tweede kreeg de neerstor tende cokes op zijn lichaam hij werd licht gewond. De derde kon zich nog bijtijds ih veiligheid brengen. PERSBERICHT. HET BLOEMBOLLENSANEERINGSPLAN. De mededeelingen d.d. 8 April 1935 inzake de uitbetaling van steungelden voor ingele verde bloembollen blijken tot eenige misvat ting aanleiding te hebben gegeven. In verband hiermede wordt aan belangheb benden-bloembollenkweekers, georganiseer- den bij de Nederiandsche Sierteeltcentrale, medegedeeld, dat in vorige publicatie, bij de bepaling van de te vorderen bedragen per are voor de verschillende groepen van bloem bollen, zijnde resp. f 12.-, f 4.-, f 4.4 en f 4.- per are, een ruime marge werd genomen met de bedoeling het eventueel te veel gehevene te restitueeren.. Aangezien daartegen in het vak groote bezwaren blijken te bestaan, heeft de Regeering gemeend aan die bezwaren te gemoet te moeten komen, door aan de hapd van een scherpe calvulatie de heffingsbedra gen reeds thans definitief terug te brengen, met uitzondering van de heffing voor hya cinthen, welke heffing niet verlaagd kan worden om voldoende fonds voor de uitkee- ring op ingeleverde bollen te vormen. Voor vroege tulpen, late tulpen en narcissen even wel is de heffing van f 4.- teruggebracht tot resp. f 2.60, f 2.40 en f 3.00 per are, welke wij ziging in het Bloembollensaneeringsplan 1934 (teeltbeschikking) bij Ministerieele beschik king van 12 April no. 4896 reeds is aange bracht. Ook thans blijft de regeling van kracht, dat bij de invordering der heffingsbedragen, zoodat niet eerst zal worden geheven voor het volle pond en daarna zal worden uitbe taald. Heffing en uitbetaling wordt derhalve voor iederen georganiseerde tegenover elkaar ge steld en voor zooveel mogelijk met gesloten beurs verrekend. Ook wordt er nogmaals op gewezen dat,mochten de bedoelde heffings bedragen ad f 12.-, f 2.60, f 2.40 en f 3.00 een overschot opleveren, restitutie van het te veel gehevene ponds-pondsgewijze zal plaats heb ben. Voor wat betreft de inning der heffingsbe dragen c.q. na aftrek van de steunbedragen, kan worden medegedeeld, dat vanwege de Nederiandsche Sierteeltcentrale de noodige soepelheid zal worden betracht, met dien ver stande dat aan de vereischte zekerheid niet te kort kan worden gedaan. BINNENLANDSCH NIEUWS. Vrij wonen voor groote gezinnen in Duitschland. Aan een aantal families, die zich als ideaal hebben gesteld „den staal meer kinderen te geven" zijn twintig door de stad Wurzberg gebouwde hui zen aangeboden, waar zij geheel op stadskosten zullen mogen wonen De families zijn zorgvuldig uitgeko zen door de nationaal-socialistische organisatie, het „Rijk aan Kinderen Verbond". Acht van hen hebben ieder reeds vijf of meer kinderen de ove rige twaalf hebben er drie of meer. Onze DOST. Groote Mierenplaag te Medan. Milliarden rukken op. De bewoners van de Ivanonnenweg te Medan hebben, naar de Sum. Post ver neemt, te lijden van een mierenplaag welke onrustbarende afmetingen heeft aangenomen Niet bij duizenden maar bij vele mil- lioenen rukken zij op in geweldige co lonnes en bedekken huis en erf met 'n kriewelende massa waartegen al heel weinig te doen valt. Verschillende bewoners bestrijden deze heirlegers met petroleum, met blikken tegelijk, doch tegen deze over weldigende massa is dit vrijwel onbe gonnen werk. Voor de millioenen mie ren, die worden verdelgd, komen er even zoo vroolijk weer eenige andere millioenen in de plaats. Een huis dat leeg staat, lijkt een groot mierennest. Van een ander huis moet het dak van de bijgebouwen wor den verwijderd daar de mieren hier hun nesten hebben gebouwd- De overlast en het ongemak, die deze horden zwarte mieren veroorzaken is, zooals men begrijpen zal, niet gering. Naar het schijnt, zijn de mieren af komstig van een terrein van de H.V.A. dat daar in de buurt ligt. Reeds verscheidene boomen zijn er omgekapt. De mieren, die daar van daan komen, vormen ware rivieren, die zich op onweerstaanbare wijze een weg zoeken in de omgeving en even min natuurlijke rivieren in hun loop te stuiten zijn. Voor de bewoners van de Kanonnen- weg is het te hopen, dat men de plaag spoedig zal hebben bedwongen en dat de mieren-kolonies spoedig zullen zijn vernietigd. Vliegongeluk bij Praag. Drie dooden. In de nabijheid van Praag zijn twee vliegtuigen in botsing gekomen. Eén stortte onmiddellijk neer. Het andere vloog nog acht klometer verder, maar stortte eveneens neer. Drie inzittenden zijn gedood. Het Hbld. meldt nog Een tragischen noodlot heeft enkele dagen na het ongeluk van Soer een eind gemaakt aan het leven van zijn Tsjechischen collega, den chefpiloot Novotny, die ook de gasten uit Neder land, welke de lijn Amsterdam—Praag openden, de vorige week van hier naar Nederland terugbracht. Bij het vliegveld van Kbelly zijn twee groote machines voor snelver keer, de Avia 57 en 56, die beiden wer den ingevlogen alvorens op de lijnen en haai* gestalte verscheen tenger en rijzig tusschen de plooien. O wat jammerals gij niets kent. Er was plotseling een droeve uitdrukking op het gelaat gekomen. Geen hoop te kunnen geven, geen klein kansje om deze arme te helpen. Het jonge meisje bezag haar zooals men hen beschouwt, die men nooit weer zien zal, die in den nacht verdwijnen, die men zoo graag terug zou willen houden, vreemde scha duwen die een, ik weet niet welk teeken van verwantschap dragen. Zij opende haar mond om vaarwel te zeggen toen haar eensklaps een idéé inviel, dat haar van vreugde deed blozen. Levendig strekte zij haar armen uit, nam den grooten vilten hoed af, zeggende Hebt U veel haar Een zwarte ongeordende massa, verward, maar dik en zwart, viel half losgeraakt op de schouders van Marie. - O ja, ik zie het, wat veelAls gij het een weinig opkrult, zoudt ge U gerust als .essayeuse" kunnen aanbieden. Marie Schwarz werd nog bleeker. Haar oo gen werden zachter en grooter. Eén traan en een vreugdestraal waren er te gelijk in te zien. Zij stak heel even haar hand uit. Ik heb het zoo noodig, zeide zij. Henriette nam haar hand, waarom een oude zwarte handschoen zat en drukte ze hartelijk. Ik ga gauw weg. Wat zal ik beknord worden Ik zal vanavond met Mevrouw Clé mence spreken. Wacht morgenochtend op mij in de rue de 1'Ermitage bij de Place des Her- ve's, op den hoek, waar de weg weg omhoog gaat. Vraag maar naar juffrouw Henriette. Men kent mij goed. Iedereen kent mij daar De andere bleef op den drempel staan en volgde met de oogen Henriette Madiot, die in de duisternis van de trap verdween, en haar ziel herleefde. Sinds drie dagen, dat zij omdwaalde, was dit het eerste sympathieke woord geweest wat tot haar gesproken werd, de eerste hoop, welke zich opdeed. Dat deed haar zoo goed, dat zij, uit vrees dat men terug zou komen om haar te zeggen ,Er is beslist geen plaats voor U. Alles is be zet. Het seizoen eindigt" wantrouwend bleef luisteren. Men kwam evenwel niet terug. Menriette begaf zich weer naar het atelier. Toen zij de vertrekken van Mevrouw Clémen ce voorbijging, opende deze, verwonderd over dat heen en weer geloop de deur en vroeg streng Wat is er toch Maar toen zij haar beste werkster herken de, herhaalde zij op geheel anderen toon Wat is er, juffrouw Henriette Mevrouw Clémence bezat een aangeboren tact, welke bij haar de plaats van een goede opvoeding innam. Ofschoon zij pas veertig jaar was, had zij reeds geheel grijs haar, maar een frisch uiterlijk en was altijd streng in een zwart zijden japon, waarin een lila of bruin vestje, gekleed. Die eenvoud beviel haar klanten evenzeer als de rijkdom harer ka mers, omdat dit alles alleen om hen te beha gen, zóó en niet anders scheen te zijn. Haar gekruld en gepoederd hoog kapsel dat haar deed gelijken op een markiezin van een mo deplaat, beviel hen niet minder. Zij sprak weinig en met een welluidende stem. De ware oorzaak echter van het slagen van Mevrouw Clémence was, in haar verstand dat uit haar oogen straalde en de eenigszins kleineerende beslistheid harer raadgevingen, te vinden. Wanneer zij gezegd had „Dit is nu precies een hoed, die U goed staat, Mevrouw de baro nes, deze en -geen andere", dan voelde men zijn eigen wil verzwakken, en zijn eigen voor keur wijken. Zij zag er uit als een kunstrech ter, die over de verdiensten van een portret uitspraak doet. En zij was werkelijk een kun stenares van een lagere orde met een uit muntende kennis van de vleierij, welke ande ren inpalmt. Er was veel goedheid in deze vrouw, ofschoon zij zich niet te veel meer her innerde van haar eigen eerste betrekking, daar zij reeds als eenvoudige garneerster met haar man trouwde, die een tamelijk rijke handelsreiziger was en dien men nooit zag. Zij was gaarne moederlijk in haar woorden tegenover haar ondergeschikten en zij kende alle toonschakeeringen, die van zooveel ge Praag—Parijs, Parijs—Marseille en Praag—Moskou in dienst te worden gesteld, tegen elkaar gebotst. De Avia 57, bestuurd door Novotny, stortte on middellijk brandend omlaag, de Avia 56 kon nog acht kilometer verder vlie gen, doch sloeg bij de landing over den kop. Behalve Novotny zijn ook de beide waarnemers en de piloot der Avia. om het leven gekomen. Novotny gold als een der beste Tsjechische vliegers. Vandaar ook, dat de Tsjechische luchtvaartmaat schappij hem bij de thans met de K.L.M. gemeenschappelijke lijn indeel de, die hij vroeger, toen de Tsjechen haar nog alleen hadden, ook al had gevlogen. De Tsjechische luchtvaart verliest in Novotny haar geestdril- tigsten en begaafdsten deskundigen medewerker. Graf Zeppelin beschadigd. m Eén man gewond. De Graf Zeppelin is beschadigd, toen ze de huizen raakte bij de po ging weer op te stijgen. Het omhulsel werd gescheurd. Eén man is licht ge wond. MARKTBERICHTEN. De Kaasmarkt. ALKMAAR, 12 April 1935. Op de ge houden Kaasmarkt waren in totaal 42 stapels, wegende 10000 Kg. kaas aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt Fabriekskaas 38 stapeis Kleine f 13.50 Boerenkaas 3 stapels Kleine f 13.50 en 1 stapel Commissie, prijs niet genoteerd. Alles met rijks- merk. Handel matig. De Graanmarkt. ALKMAAR, 12 April 1935. Op de ge houden Graanmarkt waren in totaal 436 H.L.'s aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt: 9 voertarwe f 3.50- f 4 1 rogge, prijs niet genoteerd 10 gerst chev. f 5.50 272 haver f 6.60- f7 37 boonen, w.o. bruine f 10-f 13; citroen f 8-f 12 duiven- f 10 en witte boonen f 13.50-f 14.50 21 karwijzaad f 17-i 18 30 blauwmaanzaad f 13.50- 1 14.25 Tuinboonen f 5.50 en 56 H L. erwten, w.o. kleine groene f 9-f 9.50; groote groene f 11-f 12 grauwe f 12- f 16 en vale erwten f 10-f 14. Alles per 100 Kg. Handel stug. De Kaasprijzen stationnair. Hoewel de hoogste markt te Alkmaar f 0.50 per 50 Kg. lager was dan de vori ge week, waren de kaasprijzen toch stationnair. De handel was vlot Het feit, dat thans Amerika als be langrijke afnemer op onze boter markt is verschenen, met het gevolg dat de boternoteering van f 0.34 per Kg. tot f 0.40 is opgeloopen, zal onge twijfeld een gunstigen invloed hebben op onze kaasproductie. In bevoegde kringen was men in hooge mate ontstemd over het streven van de crisis-Centrale om de gang der melk na te gaan door de melkboeren te verplichen straks dagelijks te no- v wicht zijn in den omgang met deze jonge meisjes, die zelf halve dames, arm en zenuw achtig zijn, buitengewoon ontvankelijk voor indrukken en wier toewijding een kostbare gave is. Zij glimlachte dus tegen Henriette die dadelijk haar ietwat gereserveerde hou ding had hernomen en antwoordde Het was iemand, die om werk vroeg. Gij hebt toch „neen" gezegd Ik heb gezegd, dat het seizoen zeer ver gevorderd was en dat er weinig kans was. Maar er is er in het geheel geen, juf frouw Henriette. Zij heeft zulk mooi haar Mevrouw Zij zou een uitstekende essayeuse zijn Ik heb juist juffrouw Dora niet willen vervangen, toen zij na het concours hypique is weggegaan, dat weet gij wel. Alle hoeden zouden op dat hoofd goed staan. Mevrouw Clémence begon te lachen. Het is jammer, dat er geen hoeden meer te passen zullen zijn. Over vier of vijf maan den, desnoods Dan zal zij dood zijn,, zeide Henriette ernstig, terwijl zij de punten harer schoenen bekeek. Kom dood Ja, Mevrouw. Zij heeft niet te eten, dat is zeker, omdat ha'ar schoenen versleten wa ren. Ik ken haar niet. Ik heb haar maar een minuut gezien, maar dit is een meisje dat zich uit verdriet van kant zal maken. Werkelijk, gelooft gij dat Is zij zoo interessant, dat jonge meisje Ja, Mevrouw, zeer interessanthet zou mij een groot pleizier doen, als U haar. Wat? Voor twee of drie weken zoudt willen nemen, enkel om te probeeren. Mevrouw dacht een oogenblik na. Zij was bepaald in een goed humeur, want zij ant- woorrdde Kleine artiste, die ge zijtIk heb ge merkt, dat gij veel voor uw armen over hebt, juffrouw Henriette. Hoe heet uw bescherme ling? Marie Schwarz. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1