26e JAARGANG DINSDAG 23 APRIL 1935 No. 32 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Ongelukkig IN DE PIJP. UIT HEEL HAAR HART! ■WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wielingen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 /N HET <?P£L... Oou**e Eqbtrr* Echte Friesche Vteeren - Baai en Varinas Melange van rijpe tatoaKKen. Moeder-Instinct bij dieren.. Zou er vader-instinct bestaan Ver moedelijk niet Terwijl het woord moeder-instinct ai eeuwen en eeuwen bekend is, gewaagt de historie niet van een vader-instinct. liet moeder instinct vindt men in onzen tijd mis schien nog in zijn zuiversten vorm bij dieren. Een belangstellend lezeres schreef daarover het volgend verhaal: liet Friesch vee is wereldberoemd en of men nu in Polen of Zuid-Afrika Komt, in alle windstreken blijkt het te worden gekocht en gewaardeerd. Uok in Zuiü-Chili in Cayutue, is het te vinden. Maar daar heeit het leven in hijkans wilde natuur instincten in hen wakker geroepen, waar hun neven en nichten aan de overzijde van net ^neer Fievo in bun getemden en verzorgden staat geen begrip heb ben. üen Chileensch-Friescne koe gaat het oerwoud in öm haar kalfje te werpen. En zoolang mogelijk ver bergen ze bet, omdat ze bij ervaring, weten dat haar eigenaar naar voor driekwart de melk zal ainemen en slechts één tepel van den uier voor het Kalf beschikbaar laat, wat altijd nog heel wat barmhartiger is dan wat we van de Nederlandscne boeren gewend zijn, maar hier Krijgt een koe dan ook geen kans om haar kali buiten het be reik van de hyper-egoistische eige naars te brengen. Het merkwaardige is nu, dat het verborgene kalfje blijk baar op een of andere manier door de moeder beduid is dat het zich niet verroeren piag. Zelfs als een hond het besnuffelt dit is de eenige verkla ring geen beweging in het bosch de plaats waar het verstopt is zal verra den. Bij vervoer worden de kalfjes niet vastgebonden, opdat zij in het zuigen niet zullen worden gehinderd. Het is daardoor voorgekomen, dat hij een tocht over een meer een jong dier in het water viel, waarop de moeder-koe zich met zoo'n kracht losrukte, dat FEUILLETON. Roman door RENé BAZIN. Nadruk verboden. No. 8.) Vroolijkheid, vrijheid en leven wa len voor Henriette begonnen op dien winteravond, toen zij als klein meisje van tien jaar, geheel ontdaan en ver moeid van het huilen, en bijna weer getroost door allerlei nieuwe dingen en gezichten, met haar oom Eloi het huis van Chanteneay, verlaten had. Deze gaf het kleine broertje een bleek jongetje van zeven jaar, dat zich voort liet trekken, een hand. Zij liep aan den anderen kant en als zij haar oogen op sloeg, zag1 zij boven zich de dikke har de grijze snor van oom Eloi, als tus- schen de sterren. Hij had de kinderen overal heen kunnen brengen. Moeder was gestorven, vader was dood en de kinderen volgden hun oom, den eeni- gen bloedverwant, dien zij nog over hadden. Zij gingen met hem jmee, op1" dat hij gezegid had „Kom mee, klein tjes Het is beter, als jullie hier niet meer slaapt." Henriette was bijna ge heel in 'n wit wollen doek gewikkeld,! die haar hoofdje als een kapje om sloot Antoine verdween in een veel te wijde regenjas, die oom bij een uit drager gekocht had. De wind kwam van de Loire, en deed de mist op de kabels der schepen, op de masten, op haar horens, waarmee ze was vastge bonden, in de lasso bleven vastzitten en zij bloedend over boord sprong en ,met haar kalfje verdronk. Merkwaardig Huwelijksaanzoek. In Pellleo, in Ecador, leeft nog een stam van vrije Indianen, die oorspron kelijk uit de Boliviaansche hoogvlak te zijn gekomen. Een har land, 2500 M. hoog, waar slechts cactussen groei en en hier en daar alleen op beschutte veldjes mais gekweekt kan worden. Zij houden schapen en vee, waarmede, wat hun economisch leven betreft, vrijwel alles is gezegd. Ze blijven trouw aan hun oude zeden. Tot de zeer .merkwaardige gewoonten van dit volkje, dat tussen de 5 en 10.000 stamgenooten rijk is, behoort de wijze waarop een huwelijksaanzoek wordt gedaan. Een Salasaka-meisje mag nooit door een jongen worden aange sproken voor een dergelijke onderne ming. Zij dragen groote waterkruiken op den rug en nu begint de jongen, die een oogje op het meisje heeft laten vallen, een steentje tegen naar water kruik te gooien. Keert ze Ihern nu den rug toe, dan is het een teeken, dat de hofmakerij in goede aarde valt. Hij gaat steeds door met steentjes gooien en kiest steeds grootere, totdat de kruik barst en der aangebedene het eerste en eenige bad van haar leven ten deel valt. Vervolgens gaat de vader van den jongen naar den vader van het meisje met de mededeeling „Mijn zoon heeft de kruik van je doch ter gebroken." Luidt het antwoord „Betaal dan ,maar", dan is liet huwe lijksaanzoek afgewezen. .'Glimlacht de vader, dan neemt de zaak haar nor maal verloop. De bruiloft wordt ge vierd met veel muziek en veel tjietsja een uit mais gebrouwen hier, waaraan het geheele dorp zich afdoende be drinkt. Met uitzondering intusschen van de ouders van de bruid, want de ze zijn verplicht om bij zonsonder gang een schaal water aan de jongge huwden te brengen, waarin deze de handen moeten wasschen. De Duit- sche wereldreiziger, die dit alles uit eigen aanschouwing heeft meege maakt, voegt er nadrukkelijk bij, dat deze handenwasscherij uitsluitend symbolische beteekenis heeft, want om Salasaka's handen schoon te krijgen zou carbolzuur noodig zijn. GEMEENTE WIERINGEN. VISSCHERSVEREENINGING D. E. T. V. Zondagmiddag hield bovengenoemde ver- eeniging in „Concordia" te Hippolytushoef een algemeene vergadering. Aanwezig 55 leden. De heer J. J. Tijsen spreekt in zijn ope ningswoord er zijn teleurstelling over uit dat de opkomst zoo gering is, temeer daar een zoo belangrijk punt op de agenda staat, can- didaatstelling voor de gemeenteraad. Ais de visschers er zoo weinig belangstelling voor hebben, hoe moet het dan gaan met hen die zich er steeds voor inspannen. Men zal toch moeten bedenken dat hoe meer visschers er in de raad komen des te beter dit voor hen is. den baard van den ouden soldaat be vriezen. Hij zeide „ik heb nog maar één bed voor jullie tweeën, maar morgen zal ik maken, dat ik er twee heb." De voorbijgangers gleden als zwarte schaduwen langs dit eenige ver blijfsel eener familie twee kleintjes met een ouden oom. Hij praatte voort, omdat hij die arme weesjes zoo graag wat opvroolijken wilde „Thuis bij mij, zal je eens zien wat een .mooie pla ten er op de muren hangen, de mooiste platen van de wereld de Keizer, maarschalk Bugeaud, de inname van AlgiersMaar je moogt er niet aan komen, kinderen, want ik houd net zooveel van mijn schilderijen, als van mijn eervol ontslag.'k Heb ook een schelp waar je altijd de zee in kunt hooren.En zij keken alle twee met een kinderlijke bewondering tot oom Madiot op, die een beetje vlug voortliep, heel groot, zijn borst voor uit, omdat hij vroeger zijn ransel ge dragen had, zijn snor als uit steen ge houwen op zijn geschoren gelaat. In de stilte van den sluimerenden nacht gingen deze arme weezen naar een on bekend toevluchtsoord. De kleintjes glimlachten, zoo nu en dan snikten zij allebei onbewust en zij dachten ner gens meer aan. De hoogte van de Ermitage rees te gen de lucht op een witte gevel, hoo- ger nog dan de masten der schoeners verhief zich op den top van den lood recht gevormden rotswand en scheen, als in de lucht te hangen. Oom Eloi zeide „Daar is het nest En de kin deren begrepen hem „Daar kunnen wij slapen op een heerlijk wit kussen, daar is het einde van de lange wande Vervolgens dankt de heer Tijsen de vis- schersvereen. D. E. T. V. en het visschers- fonds voor de hartelijke belangstelling bij zijn 40-jarige echtvereeniging ondervonden. De notulen worden na voorlezing onveran derd goedgekeurd. Ingekomen stukken en mededeelingen. Mededeeling wordt gedaan van de corres pondentie, welke de vereeniging heeft ge voerd betreffende de afzet van puf, hieruit blijkt dat er van een regeling niets is geko men. Een schrijven wordt voorgelezen van den heer Joh. Sterk met het verzoek om een adres te steunen en te zenden aan de Ned. Vissche- rij centrale, waarin wordt verzocht om tot een verhoogde Clearin voor de ansjovis te komen. Het bestuur had deze zaak reeds behan deld. Betreffende de toestand in de wiervissche- rij is ook de noodige correspondentie ge voerd, de voorzitter die in een commissie over deze zaak is gehoord kan er nog geen verdere mededeelingen over doen daar de Minister één en ander in onderzoek heeft. Van den heer Vlaming uit Texel was een schrijven binnengekomen, waarin deze er op wees dat in het verslag van de Kamer van Koophandel de toestand betreffende de zee- grasvisscherij veel te gunstig wordt voorge steld en dat deze voorstelling veel afbreuk doet aan de actie. Het bestuur heeft een pro test naar de K. v. K. gezonden en daar een schrijven op terug ontvangen met een afschrift van het Biologisch Instituut, waarin wordt medegedeelt dat wat de feiten betreft het verslag juist, wat betreft de toekomst van het zeegrasbedrijf is men te optimistisch ge weest. De K. v. K. zal voortaan gaarne van de visschersvereeniging een bijdrage willen ont vangen voor haar verslag. Van de Minister van Waterstaat een schrij ven dat aan het verzoek om de terreinen der verdedigingswerken te mogen betreden zoo veel mogelijk zal worden tegemoet gekomen. Verschillende ingekomen stukken worden nog voorgelezen, welke alle door het bestuur zijn behandeld. De voorzitter geeft hierop een verslag van de vergadering van het Centraal Comité, waar verschillende programmapunten zijn behandeld, allen de verbetering beoogende van de nog actieve visschers en hen die hun bedrijf niet meer kunnen uitoefenen, die aan de regeering zullen worden voorgelegd. Candidaatstelling gemeenteraad. Hierop wordt de candidaatstelling voor de gemeenteraad aan de orde gesteld. Bij meerderheid van stemmen worden de volgende leden op de groslijst geplaatst J. Tijsen, G. Dirks, Jb. Lont Dz., J. Lont, M. Kooij en Jb. Smit. Bij volgende stemming is de nummering als volgt1 J. Tijsen, 2. M. Kooi, 3. Jb. Lont, 4. G. Dirks, 5. J. Lont en 6. Jb. Smit. Allen nemen hun benoeming aan. De Voorzitter dankt voor het groote ver trouwen in hen gesteld. Aangezien er niemand is die iets voor de rondvraag heeft, sluit de voorzitter de ver gadering. U.L.O. school, die bereid was gevon den een serie lichtbeelden te vertoo- nen. Hierna kreeg de secretaris, de heer E. Rentenaar, het woord voor het lezen der notulen. Deze werden onveranderd goedgekeurd. De voorzitter doet eenige mededee lingen 1 Januari zijn 12 leerlingen overgeplaatst naar de school te Oude- sluis. Voor de eerste klasse zijn 12 leerlingen ingeschreven, 8 leerlingen zullen 1 Mei de school verlaten. Op de tentoonstelling te Callantsoog wer den door de leerlingen drie prijzen be haald met teekenwerk bij de te Scha gen gehouden voetbalwedstrijden heeft het Schagerbrugger school-elf- tal den tweeden prijs behaald. Even als vorige ouder-avonden zijn de stoe len weer belangeloos beschikbaar ge steld door den heer Modder. Bij het afscheid van den Burgemees ter zullen leerlingen van alle scholen in de Zijpe te Schagerbrug samenko men en den burgemeester eenige lie deren toezingen. Hierna stelt de heer Bijl een vraag betreffende de interne schoolaange- legenheden. Tot slot doet de heer Nieuwland een goed woord voor de vereeniging „Volksonderwijs" en wekt de aanwezigen op vooral lid te worden voorzoover zij dit nog: niet zijn. Bij zijn sluitngswoord brengt de voorz. dank aan den heer Wardenaar, die zich ge heel belangeloos ter beschikking van de Oudercommissie stelde. Verder aan mevr. Ligthart., die vele jaren een trouw lid van de Oudercommissie en van de commissie voor het schoolfeest is geweest en wier laatste spruit nu de school gaat verlaten. Nadat ook mej. Krul bedankt is voor het aangeboden kopje thee volgt sluiting. Hierna bezichtiging van het schoolwerk en bespreking van de leer lingen met het personeel. GEMEENTE ZIJPE. SCHAGERBRUG. Ouderavond O.L. School. Woensdagavond vergaderden ouders en onderwijzend personeel in het schoolgebouw. De opkomst was goed, zooals we dat in de laatste ja ren gewend zijn. Het hoofd der school, de heer S. Jaring, opende ruim 8 uur de vergadering. Spr. heette in 't bij zonder welkom den heer C. Warde naar, onderwijzer aan de Schager ling in den kouden wind." De slecht geschoeide voetjes bewogen zich snel Ier en trapten 't kolengruis op de ka den fijn. Daar was Henriette opgegroeid, spoedig door haar oom verwend, door de geheele buurt aangenomen en zoo vertrouwd geworden met de dingen en mensclien, dat zij zich soms verbeeld de, daar geboren te zijn. Het was een uitgebreide en ongelooflijk bevolkte wereld, aan den eenen kant begrensd door de rue de rErmitage, aan den an deren kant door de ruelle du roi Baco. De eerste, bijna regelmatige rij huizen, verborg een tweede groep woningen, bouwvallige krotten op den top van de helling, omgeven door kleine tuin tjes, waaromheen schutttngen en waai* den heelen dag 'n lucht van warm zeepsop hing. De oudjes miste men daar niet en de kleinjes krioelden er. Men had er de oude en aristocra tische bevolking, die deze buurt, se dert een halve eeuw of zelfs langer bewoonde, en de kolonie zwervers, die door den opzichter werden aangeno men en weer weggejaagd als door een speurhond, van plaats tot plaats in de armenverblijven der steden be klagenswaardige wezens die geen vrienden hebben en geen tijd om er over te treuren. Henriette had al vroeg met hen omgegaan en zoo arm als zij zelf was, had zij nog armeren dan zij zelf ontmoet. Zij hadden haar gehol pen om zichzelf gelukkig te gevoelen, door zich met hen te vergelijken. O, de leerschool dier buurt, en het verlangend medelijden, dat zij voor al tijd in de ziel opwekt De kleine had om haar heen zien lijden en haar van BINNENLANDSCH NIEUWS. Spionneerende Deen Naar men meldt, heeft de mare chaussee uit Makkum op den Afsluit dijk bij Kornwerderzand een Deen aangehouden, verdacht van spionnage. De vreemdeling was bezig de vesting werken aldaar te fotografeeren. Molenaar vermoord. Een gruwelijk misdrijf. Vrijdagnacht werd de politie te Hoofddorp gewaarschuwd, dat aan den Huigsloterdijk een man lag met afgesneden hals. Het slachtoffer is per zieken-auto naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats te Hoofd dorp vervoerd. Het bleek te zijn de heer K. Duyser, molenaar te Leimui- den. Het lijk werd overgebracht naar het Witte Kruisgebouw, waar dr. Hulst uit Leiden de sectie zal verrichten. Naar verluidt, zou de auto waarmede de heer Duyser reed, verdwenen zijn alsmede ongeveer f 1000. die hij van de bank had gehaald. Het misdrijf is gepleegd op een on verlicht gedeelte van den Ringdijk, in nature teeder hart was van medelij den doordrongen geworden. Zij be greep zelf nauwelijks, dat zich op haar gezichtje reeds die verteederde glimlach vertoonde, die reeds van verre liefkoost. Als de straatjongens, die op de schuttingen waren geklom men, haar naar school zagen gaan, uitgegroeid uit haar nauwe korte jurk en zij hen zoo moederlijk aan keek, zeiden zij „Goeden dag, juf frouw Madiot Zij sprak hen niet aan en hield zich niet op. Zij vonden het prettig haar gezien te hebben. De oudjes hetzelfde. Oom Madiot had gewild, dat zij nog gedurende vier jaar de cursus van de Dames de la Sagesse op den heuvel van Misère volgde, terwijl de jongen1 naar de openbare school van de buurt ging. De oude soldaat gaf aan een goe de ingeving toe, toen hij tot Henriette zeide „Ga weer naar school, kleintje, en zorg dat je verstandig wordt. Je zult nog tijd genoeg hebben, om te naaien." Hij, de oudg;ediende, die bijna een derde van zijn leven in de cham- breé geslapen had, gesprekken der ru we klanten had gehoord, en die geeste lijk had geleefd van lichte, slechtte of ook maar dwaze geschiedenissen, die het geestelijk voedsel zijn der bezoe kers van militaire café's, hij wist, dat het betier was, een ontvankelijk kind, als Henriette, niet te vroeg in het be derf dre ateliers te brengen. Dank aan hem, had Henriette in een getrekkelij- ke veiligheid dien tijd van tien tot veertien jaar doorgebrach, waarin het verstand begint te ontwaken en meester wórdt van een reeds gevormd karakter. Zij was zeer onschuldig ge een vrij onbewoonde streek. Het slacht offer was gehuwd, doch had geen kin deren. Het was algemeen bekend, dat de heer Duyser, die als een bemiddeld man werd beschouwd, overdag: op zijn molen werkte en 's-avonds zijn klanten placht te bezoeken, zoodat hij dan in den regel nogal wat geld bij zich had. De moord in Haarlemmermeer. Er zijn enkele aanwijzingen. Een valstrik Het door de politie en de justitie ingestelde onderzoek in den moord op den heer Duyser, te Leimuiden, heeft tot aanwijzingen geleid, die waarschijn lijk naar het spoor van de daders kan voeren. Gebieken is namelijk, dat de heer Duyser een groot bedrag bij de Coop. Bcnerenleenbank te Oude Wetering- heeft opgenomen, met de bedoeling dit te brengen aan een afgesproken adres te Amsterdam. De heer Duyser was Vrijdag uit Am sterdam telefonisch opgebeld. De per soon, die opbelde, noemde zich advo caat. en gaf een naam op, die blijkens het nu ingestelde onderzoek gefin geerd was. In elk geval noemde hij niet den naam van den advocaat van den heer Duyser, die te Amsterdam woont. De persoon, die zich aldus aandien de, verzocht den heer Duyser aan een adres te Amsterdam een geldsom te brengen. Dit is gebleken een vrij be langrijk bedrag te zijn. Als motief werd opgegeven, dat de verzoening tusschen den heer Duyser en zijn vrouw van wie hij sinds eenigen /tijd gescheiden leefde dan weer zou tot stand komen. De heer Duyser ging daarop in. Vrij dagmiddag is hij het geld van de Boe renleenbank te Oude Wetering gaan halen hij is toen eerst nog thuis ge weest en ongeveer half zeven reed hij in zijn auto, een Ford-twoseater, weg. Nu is het nog onzeker, waar de heer Duyser tusschen half zeven en negen uur is geweest en het is ook nog niet op te lossen hoe het mogelijk was, dat het lijk op den weg tusschen Leimui den en Leiden is gevonden en niet in de richting Amsterdam, waar hij toch heen zou gaan. De dader moet in elk geval met de particuliere aangelegenheden van den heer Duyser op de hoogte geweest zijn. Hierin ligt een aanwijzing, die het on derzoek eenigszins vergemakkelüjkt. De burgemeester van Haarlemmer meer heeft per radio laten omroepen de Ford-auto (donkere twoseater) aan te houden. „WILDE" BUS GESTUIT. Een autobus met Paaschvacantie- reizigers, eigendoin van een Helder- sche autobus-onderneming, is Zater- dagjniddaig op weg van Groningen naar Noord-Holland, via den Afsluitdijk/ door den coomandant van de Rijks- veldwacht in beslag genomen. De pas sagiers, bestemd voor diverse Holland sche plaatsen vervolgden van hier hun reis pei* trein. Verscheidenen konden hun eindbestemming niet meer berei ken bleven en daardoor ook zeer vroolijk, met een ernstigen ondergrond en zij had haar geest zooveel ontwikkeld als een meisje van haar stand en haar om geving dit kon doen. „Het kind houdt veel van lezen", zeide de Moeder- overse tot Madiot, toen hij eens naar haar kwam vragen. „Zij heeft veel plei zier in het leeren." En die nederige vrouwen hadden haar alles geleerd, wat zij zelf wisten van rekenen, aard rijkskunde, geschiedenis, en vooral naaien, stoppen en zelfs borduren. Naarmate zij grooter werd, ontwik kelde zich in haar een geheimzinnige invloed. ITet was haar maagdelijke, dat als een andere ziel is, dat alles, den glimlach; den oogopslag, de woor den, het gebaar van een uitgestoken hand, doordringt het maagdelijke, dat zachtmoedig is en waar pien toen voor vreest dat niets van het kwaad kent en toch zijn strikken vermoedt het maagdelijke, dat beeft en als sterft bij een slechte gedachte, waarte gen al den wellust der wereld gekant is, en dat daar voorbij gaat het merk- teeken Gods dragende. Ja, Henriette had dat bekoorlijke der onschuld, wat de kleintjes op school, helaas, niet al len meer hebben de straatjongens noemden haar dan ook „juffrouw", of schoon zij even arm was als de ande ren en als zij haar heldere kijkers naar oom Madiot opsloeg en zei „Ik heb mijn lessen goed gekend", gevoel- de deze een ontroering, die hij nooit on dervonden had en dacht „Ik moet goed op haar passen Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1