HULDIGING BURGEMEESTER DE MOOR. Australië's verdwijnend ras den groei van de tuinbouwproducten, zijn de aanvoeren van bloemkool aan I de Westlandsche veiling ontzaggelijk groot. Buiten alle verwachting bleven 1 de prijzen op het niveau van 9 tot 13 cent per stuk voor de eerste soort. De redelijke prijzen zijn hoofdzake- i lijk toe te schrijven aan den afzet, die thans gevonden wordt in het buiten- land. s De minimumprijs voor sla verhoogd. 1 Met ingang van Maandag heeft de 1 Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale den minimumprijs voor sla ver- hoogd van 0.50 tot f 1 per 100 krop. De- i ze'maatregel had tot gevolg, dat op de Westlandsche Veilingen Maandag - duizenden kroppen onverkocht bleven. I Van bijna alle partijen bleef de tweede 1 soort, die vorige week nog tot 0.80 op- 1 bracht, onverkocht. i Goedkoope visch in IJmuiden. De laatste dagen worden door de J trawlers, die het Noordelijk deel van de Noordzee bevisschen, groote hoe- j veelheden visch gevangen, in hoofd- zaak kabeljauw en makreel, tenge volge waarvan deze vischsoorten zeer 1 goedkoop zijn. 1 J.l. Zaterdag werden in den afslag te IJmuiden door één enkelen trawler j ca. 1000 manden visch aangevoerd, j welke vangst grootendeels bestond uit makreel. Het grootste deel daarvan werd verkocht tegen den zeer civielen i prijs vanf 1 per kist of 1 cent per pond. Kabeljauw was er Maandag in over vloed en daardoor kon het gebeureu, 1 dat een kist van deze vischsoort, in- houdende 250 pond of ongeveer twin- 1 tig mooie groote kabeljauwen werd 1 verkocht a f 8. Een mooie kabeljauw voorveertig, cent dus Tegenslag met Dieseltrein. Wilde niet vooruit, wel achter - uit rijden. Een Dieseltrein, die ter gelegenheid van de bloemententoonstelling te Bos koop op het traject Gouda-Boskoop— Alphen a. d. Rijn—Leiden reed en die om 15.44 van Gouda was vertrokken is Zondagmiddag, nauwelijks honderd meter van het station Gouda, defect geraakt, waardoor de trein niet ver der kon. Het bleek wel mogelijk in tegengestelde richting te rijden, waar om de trein naar het station terug keerde. Er was nog een treinstel aan wezig, dat voor het perron werd geran geerd en waarin de passagiers konden overstappen. Met een kwartier vertra ging is deze Diesel vertrokken. Het euvel aan den defecten trein, was niet van ernstigen aard, zoodat hij spoedig verder kon rijden. van beslissenden invloed op de op brengst. Van groot belang is het ver der, het gewas vrij van onkruid te houden. Zoodra de blaadjes zich gaan ontplooien, verdient het aanbeveling het veld licht te eggen. Na het uitdun nen moet de grond nog tweemaal los gemaakt worden. Half Juni moet de verzorging van het gewas geëindigd zijn. Noodzakelijk is het vérder nog, bij het verschijnen van de aren de zijsprui ten met de sikkel weg te snijden. Ongetwijfeld zal 111 de practijk steeds het drogen van de mais de grootste moeilijkheid blijken. Dit is dan'ook altijd nog, afgezien van de kwestie van intijds rijpend zaad, het grootste beletsel geweest voor een uit breiding van deze cultuur in de Noor delijke landen. De oogst moet begin nen, wanneer de schutbladeren van de kolven een gele tint beginnen te ver toonen. Dit is ongeveer begin Septem ber. Van groot belang is het, de kolven in voirijpen toestand, dus vooral niet te vroeg, te oogisten. Te vroeg geoogste kolven hebben n.1. een vochtigheidsge halte van 33 pCt. terwijl daarentegen de half-September geoogste niet meer dan 26 pCt. water bevatten, wat voor de latere nadroging van groot belang is. In kleine bedrijven breekt men de kolven bij droog weer. Daar de mais het best en het snelst in de kolven droogt, worden de korrels er eerst laat in den winter uitgehaald. Het drogen kan op drie verschillen de .manieren geschieden. In de eerste plaats door de kolven binnenshuis op te hangen ten tweede door uitleggen op stellingen en ten derde door machi naai drogen. In kleine bedrijven is het het eenvoudigste, de kolven aan de te-i ruggeslagen schutbladeren in bosjes' bijeen te binden en in gangen, deurope ningen van schuren, kortom overal waar een luchtstroom ontstaat, op te hangen. Voor grootere bedrijven zijn doelmatige droogrekken onmisbaar. GEMEENTE ZIJPE.' Wie na gedane arbeid De rust genieten mag, Heeft na een moeizaam leven Een schone oude dag. De dank van vele vrinden Zal hij dan om zich vinden, Al brengt het scheiden pijn Zijn leven zal niet vruchtloos zijn. Bij 't rusten kan hij denken Aan vroeg're levenskracht En met genoegen ziet hij, Wat eens zijn hand volbracht. De dank van vele vrinden Zal hij dan 'om zich vinden, Al brengt het scheiden. >r'n Zijn leven zal niet vrticfitêoos zijn. Wij wensen, Burgemeester, Gezondheid U en lust, Om volop té genieten Die welverdiende rust. De dank van vele vrindlen Zult U steeds om U vinden Doet nu het scheiden pijn Uw leven zal niet vruchtloos zijn W. K. Door Annie Jaring en Luiske Baijens werd den Burgemeester een fraai bloemstuk aan geboden, namens al de schoolkinderen uit Zijpe, terwijl door Ligthart den scheidende Burgemeester een teekening van het Raad huis, werd aangeboden, vervaardigd door een leerling van de school te Schagerbrug. Vervolgens vroeg de heer H. Jispers, Hoofd der School te Oudesluis, het woord en bracht dank aan den Burgemeester voor alles wat hij in de afgeloopen 22 jaar voor het onderwijs, de schoolkinderen en het onderwijzend per soneel heeft gedaan. In al die jaren heeft U geijverd voor verbetering van het onderwijs en voor de schoolgebouwen. Ook voor het onderwijzerspersoneel had U steeds een wel willend oor en menigeen zal U in stilte hier voor erkentelijk zijn. Het onderwijzersperso neel wenscht deze dankbare gevoelens te ver tolken door het aanbieden van een stoffelijk blijk van waardeering, n.1. een penteekening van de burgemeesterswoning, wat hierna werd overhandigd. De woorden, van de liederen, zooeven door de kinderen gezongen, zegt de heer Jippes, zijn van Mej. Krul. Spr. wenscht verder den Burgemeester, uit naam van allen, groot en klein, de allerbeste gezondheid en een vredige levensavond toe, omringd door allen die hem lief en dierbaar zijn. De Burgemeester bi'engt, met zeer aange dane stem, zijn allerhartelijkste dank uit aan de kinderen, en het onderwijzend personeel voor het mooie zingen en voor de prachtige geschenken, welke bij hem steeds de aange naamste herinnering zullen opwekken. Hierna klonk spontaan van al de kinde ren „Lang zal hij leven," gevolgd door een driewerf hoera De kinderen werden nu in de gelegenheid gesteld om allen langs den Burgemeester te marcheeren en werden bij den uitgang der zaal onthaald op een versnapering. Hierna werd aan de familie De Moor, het Comité en vele andere dames en heeren thee aangeboden. Vervolgens trad de Voorzitter van Algemeen Belang de heer H. Rezelman, naar voren en dankte den Burgemeester, namens de geheele burgerij, om op deze wijze afscheid van hem te kunnen nemen. Spreker stelt hierna een ieder, die zulks wenscht, in de gelegenheid afscheid van den heer De Moor als Burge meester, te nemen. Allereerst sprak dr. Oterdoom namens het Comité, wat de geheele burgerij vertegenwoor digde, vele en hartelijke woorden van afscheid en bood vervolgens een album aan, waarin waren opgenomen een 50-tal foto's van open bare gebouwen en bekende, mooie plekjes, uit de gemeente. Het Zijper Wapen, hierin voor komende, was geteekend door den heer Van Veen te Schagerbrug, terwijl de titelpagina's geteekend waren door den heer Kager te 't Zand. Het geheel zag er keurig verzorgd üit en werd onder hartelijke dankzegging in ont vangst genomen. De heer H. Rezelman sprak als Voorzitter van de Holl. Mij van Landbouw èn als Voor zitter van Algemeen Belang, zijn dank uit voor den steun die deze yereenigingen steeds van den Burgemeester mochten ontvangen, terwijl den heer J. A. de Boer als Secretaris van Het Witte Kruis zijn erkentelijkheid uit sprak voor de vele en goede zorgen, welke de Burgemeester steeds betoonde voor deze voor de geheele gemeente zoo nuttige instel ling, in het belang der volksgezondheid. De heer P. Vries, Secretaris der harddrave- rijvereeniging „Voorwaarts" te Schagerbrug, bracht dank aan den Burgemeester voor zijn vele werk, wat hij als Voorzitter dezer ver- eeniging steeds heeft gedaan en achtte het voor genoemde vereeniging gelukkig dat de heer De Moor in de plaats blijft wonen. Wij verliezen hem wel als Burgemeester, maar behouden hem gelukkig als Voorzitter der harddraverij vereeniging. De heer J. C. Vethman sprak woorden van waardeering namens de Landelijke Rij veree niging „West-Friesland", terwijl de heer Ver schoor zijn dank betuigde namens de Chris telijke landarbeidersbond, voor het vele wat door Burgemeester De Moor voor deze veree niging is gedaan. De Burgemeester bracht hierna zijn dank uit aan allen, daar het hem onmogelijk was dit ieder spreker persoonlijk te doen. Getroffen had het hem vanmorgen, dat de buurtbewo ners van Stolpen hem een eenvoudige bloe menhulde hadden gebracht. Zooiets stelde spr. op zeer hoógen prijs. En dan het geschenk van de geheele burgerij, het prachtige album met zijn talrijke foto's, voor zoo iets weet ik geen woorden van waardeering te vinden. Wat ik in deze twee dagen van afscheid heb ondervonden, maakt voor mij het heengaan geheel anders dan ik het mij had voorgesteld. Deze sympathie en warme waardeering doet mij meer genoegen als ik onder kan brengen. Nogmaals mijn dank aan het comité,, de geheele burgerij van Zijpe en aan het onder wijzerspersoneel voor de mooie zanghulde. Hierna klonk een luid hoerageroep en een „Lang zal hij leven waarna de heer Rezel man aankondigde dat het officieele gedeelte ten einde was. Velen bleven nog geruimen tijd in intiemen kring bijeen en menige toespraak werd nog gehouden, waarvan de pers geen mededeeling kan doen. Het geheel was een waardig slot van de ruim 20-jarige loopbaan van Burgemeester De Moor. GEMEENTE WIERINGEN. AANBESTEDING. Op 31 Mei a.s. zal wor den aanbesteed het maken van de westelijke opritten van de basculebrug over het Noord- Hollandsch Kanaal te Stolpen in den Rijks weg no. 9 onder de gemeente Zijpe met bij komende werken. De raming bedraagt f 18.000. Dit werk is een onderdeel van de werkzaam heden voor een nieuwen weg van Stolpen naar Wieringen. DRANKWET. Ingevolge de Drankwet is door den Heer A. S. Russelman voor de winkel en het terras van perceel Koningsweg 32a en door Mw. de Wed. J. Vroone voor de winkel van het perceel Hoofdstraat 5, een verlof B. aangevraagd. VEEMARKT. Op 22 Mei, 29 Mei, 5 en 12 Jfc- ni zal in deze gemeente op het Kerkplein te Hippolytushoef de j aarlij ksche veemarkt worden gehouden. WERKVERSCHAFFING. Aan het einde der maand April waren 365 werklooze arbeiders uit deze gemeente in de Werkverschaffing in de Wieringermeer tewerkgesteld. (uit een artikel van Ewen K. Patterson in „Empire Revlew," Londen, Februari 1935). IN snel tempo verliest Australië zijn in-l heemsche bevolking, want evenals dat het geval is bij alle primitieve volken, die in aanraking komen met een beschavings peil, dat hooger is dan het hunne, ontaarden ook hier de inheemschen als gevolg van de blanke kolonisatie. Vijftig jaar geleden waren er ruim een half millioen inheemschen in Australië. Twintig jaar geleden waren er minder dan 80.000 en thans is er nog slechts een volbloed inheemsche bevolking van onge veer 65.000 zielen. Omstreeks een derde hier van is halfbeschaafd en woont in reservaten, welke de regeering heeft ingesteld deze inheemsche werken veel op vee-stations etc. De rest der inheemschen zijn onbeschaafden, die in de wildste en meest afgelegen deelen van Australië wonen, in de weiniig bekende streken van het York-schiereiland (Noord Queensland) en het Noordelijk territorium. De Australische inboorlingen worden be schouwd als het meest primitieve der huidige menschenrassen, maar dit feit, heeft bij velen de meening gevestigd, dat zij zeer laag staande wezens zijn.- Dit is een groote dwa ling zij mogen er vuil en miserabel uitzien in de afgedankte lompen der beschaving aan den rand van een blanke nederzetting en in dien toestand zien bezoekers hen meestal maar in hun natuurlijken, goedgevoeden toestand zijn zij geenszins minderwaardige wezens, doch mooie, goedontwikkelde men- schen, slank en gespierd, met een goed karak ter, bekwaam in hun eigen ambachten. De Australische inheemschen zijn eigen lijk menschen uit het steenen tijdperk zij vertegenwoordigen thans nog een stadium in de menschelijke ontwikkeling, dat de meeste andere rassen al lang achter den rug hebben. Tallooze jaren zijn verstreken, sinds hun voor ouders uit Azië naar Australië kwamen op dit eiland leidden zij hun simpele leven, ver geten door de rest der wereld, tot de betrek kelijk rencence van Australië door den blan ke. De inheemsche wordt meestal zwart ge noemd, doch in werkelijkheid is hij donker- chocoladekleurig. Ik heb vaak gelezen, dat de Australische inboorling in het geheel niets weet van de geneeskunst en dat zijn manier van genezen slechts op tooverij berust en absoluut niets prijzenswaardigs bezit. Dit is stellig juist ten opzichte van sommige „genees"-methodes, die tenslotte belachelijk zijn en tot teleurstelling leiden. Ik zag eens een medicijnman iemands rugpijn „genezen" door zgn. een steen uit den rug van den patiënt te trekken. Maar er zijn ook andere methodes, die wel ruw zijn, maar ook zeer doeltreffend. Ik zal nooit vergeten, hoe ik eens in een klein inheemschenkamp kwam, waar de me dicijnman van den stam bezig was een jon gen krijger te behandelen, die een hevigen aanval van influenza had. Er was een lange, smalle kuil gegraven, groot genoeg om in te liggen en daarin had men een vuur gestookt, tot het binnenste van den kuil gloei end heet was. De asch werd verwijderd en zonder verwijl werd een bed van bladeren gespreid op den heeten grond in den kuil. De zieke werd op dit bladerenbed gelegd, er werd een laag bladeren over hem heen ge spreid en daarover werd weer aarde gestort, totdat alleen zijn gelaat nog te zien was. In dien kuil moest de patiënt een uur stoomen. Na een paar minuten scheen hij er ernstig aan toe te zijn. Het zweet stroomde van zijn gelaat, hij kreunde van tijd tot tijd een vrouw, misschien zijn echtgenoote of verloof de, wischte voortdurend het zweet van zijn gelaat. Toen het uur om was, kroop de zieke, op een wenk van den medicijnman, uit den kuil en strompelde naar een hut, waar hij met gras stevig werd gewreven toen wik kelde hij zich in huiden en strekte zich uit om te gaan slapen en zoo van de gevolgen der behandeling te herstellen. Den volgenden dag was hij weer in orde en kon hij deel ne men aan een dolle jacht op wilde zwijnen. Later ontmoette ik een blanke, die vertelde op deze wijze van een hevigen aanval van influenzagenezen te zijn. Hij was verdwaald, en lag zonder medicijnen, zwak en hulpeloos in zijn tent, toen een groep inboorlingen ver scheen. Zij boden aan hem te genezen in ruil voor tabak. De man ging op dit voorstel in en ofschoon hij na de behandeling te zwak was om te loopen, kon hij toch na een dag rust zijn zwerftocht hervatten. Tabak Dat is een artikel der blanken, dat de inheemsche bijzonder gaarne heeft. Eeu wen vóór de komst van den blanke gebruikte de inboorling een soort tabaksplant, pituri geheeten, die hij kauwde en op primitieve manier rookte. Als hij echter eenmaal den smaak van het geurig kruid der blanken ge kend heeft, zal hij alles doen om het in zijn bezit te krijgen. Het basterdwoord „baccy" is het eenige Engelsch, dat sommige inheem schen kennen voor tabak verhandelden zij alles, van visch af tot hun vrouw toe. Voor een paar handen goedkoope tabak verschafte ik mij een verzameling inheemsche speren en boomerangs. De inheemschen doen veel lan ger met hun tabak dan de blanke, want zij vermengen haar met bladeren en asch. Een van mijn vrienden heeft zijn leven te danken aan de zucht naar tabak van een in boorling. Hij reisde alleen naar een nieuw goudveld, bij de punt van het Kaap York- schiereiland, en werd op een morgen lastig gevallen door een inboorling, die tabak wilde hebben. Toen hij een beetje tabak had gekre gen ging hij weg. Dien avond kwam mijn vriend terecht in een gevaarlijk moeras, waar in hij dreigde weg te zinken en een afschu welijken dood te vinden juist op tijd ver scheen echter de inboorling weer en redde hem. De man had blijkbaar mijn vriend den geheelen dag gevolgd, in de hoop zichzelf aan nog meer tabak te kunnen helpen, want in een onbewaakt oogenblik, kort na de red ding, stal de inboorling heel den voorraad tabak en ging er mee van door. Die inheem sche was een schelm, maar de inboorling is meestal zeer eerlijk en steelt niet. Ik heb dat talrijke malen ondervonden, als ik mijn voor raden onbewaakt in een tent achterliet, vlak bij een inboorlingen-kamp. Men beweert vaak, dat de inheemschen hun vrouwen en kinderen wreed behandelden. Dit is volkomen onjuist, want man en vrouw kunnen het altijd uitstekend met elkaar vin den en zijn heel goed' voor hun kinderen. Wel is het waar, dat de vrouwen gaarne kib belen ik heb vaak gezien, dat twee vrouwen na een langen en verwoeden twist elkaar ten slotte met knuppels te lijf gingen. De vrouwen zijn dol op babbelenze doen niets liever dan bij het kampvuur met elkaar praten. Daarom is het leven van een weduwe moeilijk, want zij is verplicht te zwijgen. Bij sommige stammen duurt de periode, gedu rende welke het een weduwe verboden is tot iemand te spreken, wel zes maanden. Boven dien mag zij nimmer meer den naam van haar man noemen. De inheemschen vreezen, dat, als deze regels worden overtreden, dé geest van den doode zal terugkeeren en de overlevenden kwellen. Bij de meeste stammen is het gewoonte, dat de weduwe heur haar afknipt en dat verbrandt, waarna zij een houten „begrafeniskalotje" gaat dragen. Na de rouwperiode wordt zij het eigendom van den naasten mannelijken verwant van haar. overleden man. .De dood van een vooraanstaanden inboor ling dompelt den geheelen stam in rouw de heemschen jammeren en gillen, en vermin ken zichzelf op afschuwelijke wijze. Dat her innert mij aan een gebeurtenis, welke in verband stond met den dood van een beken den inwoner van Noord-Queensland, die vele jaren lang een ouden inboorling in dienst had gehad. Toen de blanke was gestorven, was het verdriet van den oude zoo groot, dat hij voor het huis ging staan, waarin het lijk van zijn meester zich bevond daar beukte hij zijn hoofd zoo ernstig met een strijdbijl, dat zij rf schedel werd ontvleescht en het bloed over zijn geheele lichaam stroomde. Na deze afschuwelijke, maar toch ook prachtige daad, verdween hij in de bosschen en keerde nim mer terug. De meeste stammen begraven hun dooden, doch er zijn er ook, die de lijken in holen bij zetten of ze roosteren, om ze dan op plat forms in boomtoppen aan de ontbinding prijs te geven. BUITENLANDSCH NIEUWS. „Goede" en „slechte" debiteuren. Met de tijden veranderen de debiteuren. Velen zullen misschien met eenige verbazing gelezen hebben, dat een Fran sche bankiersgroep bereid is een lee ning van frs. 4 milliard te verstrekken aan Sowjet-Rusland. Deze verbazing, is n.1. echter volkomen misplaatst. Zij duidt erop, dat men zich absoluut geen rekenschap geeft van den totalen om mekeer welke heeft plaats gehad. Men leeft nog steeds in de veronderstelling dat solide debiteuren van vijf jaar ge leden ook thans nog dien naam ver dienen en dat landen welke men toen voor geen dubbeltje goed achtte, ook thans niet deugen, zonder er op te let ten, dat deze zoozeer zijn gestegen in credietwaardigheid dat men slechts met de grootste achting van de stipt heid mag spreken waarmee zij hun verplichtingen nakomen. Daar is b.v. de goudclausule. Buiten Frankrijk en het Rijk der Nederlanden, heeft geen enkel der geciviliseerde landen of li chamen, zoodra het in 'hun voordeel was, zich iets van de goudclasule aan- geti'okken. Rusland echter heeft ge toond, de grondbeginselen te willen aanvaarden, die voor het doen van za ken alom als onmisbaar worden be schouwd" ter harte te nemen. Inder daad komt Rusland tot nu toe stipt zijn verplichtingen na. De coupons van de 7 pCt. g;oudbondsr welke Rusland enkele jaren geleden heeft uitgegeven worden stipt in goud waarde betaald, ja, de Sowjet-regee- ring die zich verbonden had om de obligaties steeds tegen een bepaalden prijs in goud terug te nemen, heeft de zen prijs in dollars ook stipt evenredig met de daling van den dollar tegen over het goud verhoogd. Turkije, een land, dat de laatste 40 jaar bijna als habitueele wanbetaler bekend heeft gestaan, en in den goe den ouden tijd zelfs onder curateele is gesteld door zijn crediteuren, stort thans stipt bedragen, waarvoor het zich verbonden heeft bij de schuldrege ling, die n.b. den houders een hoogere rente beloofde dan op de oude leenin gen. Er verandert zeer veel op de wereld en het lijkt wel of wij ook onze opvat tingen op het punt van soliditeit van debiteuren zeer grondig moeten her zien VROUW IN HAAR BAD GEDOOD. Door het breken van het electrische koord. Te Swansea (Engeland) is Zondag een vrouw dood in haar bad gebleven. De vrouw was vroolijk aan het zingen en plotseling staakte zij haar gezang. Toen haar man naar de reden van de onderbreking van dit gezang ging kijken, vond hij zijn vrouw geëlectroduceerd,. Eu* was geen water meer in het bad. Een los eind koord, dat werd ge bruikt om het electrisch licht te brengen naar een plaats buiten de badkamer, bleek gebroken het hing in twee einden boven het bad. De stroom, die er door ging, was 220 volts. MARKTBERICHTEN. Eierveiling, Purmerend, 30 April 1935. Aangevoerd 240000 Eendeieren. Prijs f 1.70' a 1.95; 125000 Kipeieren: prijzen 70— 80 Kg. f 2.60 a 4.20 65—66 Kg. f 2.20 a 2.40 63—64 Kg. f 2.10 a 2.30 60—62 Kg. f 2 a 2.20 58—59 Kg. f 2 a 2.10 56—57 Kg. f 1.90 a 2 53—55 Kg. f 1.20 a f 1.90 50—52 Kg. 1.60 a 1.70? Oude kippen per stuk f 0.80 a 1.25 Jonge hanen f 0.60 a 0.85 Kiloprijs Oude Kippen f 0.42 a 0.46 Jonge hanen, kiloprijs f 0.50 a- 0.56. MAISCULTUUR. Het vroegrijpend zaad. Ofschoon in de Noordelijke landen van Europa de groene mais, zij het op bescheiden schaal, vooral in de bieten cultuur gekweekt wordt, bestond er voor de graanmais altijd nog weinig kans op succes, daar men hiervoor op buitenlandsch zaaigoed was aangewe- en en deze soorten in ons klimaat te laat rijpen. In de laatste jaren is het echter, met name in Duitschland ge lukt, vroegrijpe soorten te kweeken, zoodat thaps de mogelijkheden voor maisbouw ook in ons land aanmerke lijk verbeterd zijn. Temeer verdient het aanbeveling, met den verbouw van graanmais eens een proef te ne men, daar de waarde van deze graan soort als voeder voor onze verschillen de dieren overbekend is. Bij den ver bouw van mais moet men niet van hetzelfde veld tegelijk maïskorrels en groen willen oogsten, men moet de mais kweeken of om de korrels of als| groenvoer, waarbij dan in het eerste geval het maisstroo nog een welkom voordeel beteekent. Met uitzondering van losse droge zandgronden en taaie, natte leemgrond neemt de mais elke grondsoort voor lief in het bijzonder die, welke zich snel verwarmt. De akker moet goed en zuiver juist zooals bij hakvruchten voorbereid zijn. Zaaitijd, hoeveelheid zaad en zaaiwijdte zijn afhankelijk van de soort en van de wijze der bebouwing, zoodat hiervoor geen algemeen gelden de regel te geven is. In elk geval moet het zaaien half Mei zijn geschied. Hoe vroeger men zaait, hoe vroeger men kan oogsten. Wordt de mais machi naal gezaaid, zooals men bij grootere oppervlakte bij voorkeur zal doen, dan bedraagt de regelafstand 60 c.m. en heeft men 50 Kg. per H.A. noodig. In het gewone boerenbedrijf zal men de mais daarentegen meestal met de hand zaaien. Men zaait telkens drie tot vier korrels bij elkaar op één plaats en op 5 c.M. diepte en gebruikt ongeveer 30 Kg. mais per H.A. Een groot voordeel van deze Duit- sche mais is, dat ze voor en na elk an der gewas verbouwd kan worden en in de aaneenschakeling van elkaar op volgende cultures geen moeilijkheden teweegbrengt. Wordt de mais na een hakvrucht verbouwd dan is een krachtige mine rale bemesting meestal niet noodig volgt het op hakbruchten, dan is een normale bemesting, zooals deze krijgen, voldoende. Een krachtige be mesting met stalmest verdient in het algemeen aanbeveling ook gjerbepaes ting heeft de mais graag. Machinaal verdeeld, geeft dit de beste resultaten. De uitdunning geschiedt als de mais een hoogte van 20 c.M. heeft bereikt. De afstand tusschen de planten onder ling moet 20 c.M. zijn en voor buitenge woon vroege soorten 30 c.M. Evenals bij vlas is ook bij mais de plantwijdte Dinsdagmiddag was voor particulieren er vereenigingen, op initiatief van de vereeni ging „Algemeen Belang" de gelegenheid opengesteld om persoonlijk afscheid te nemen van den heer J. de Moor, als Burgemeester van Zijpe. De zaal van „Het Wapen van de Zijpe", was voor dit doel gekozen, waarvan het tooneel geheel met bloemen en planten rijk was ver sierd, waaronder verschillende bloemstukken van particulieren. Omstreeks half drie kwamen ruim 300 schoolkinderen. Van de school te Schagerbrug al de leerlingen, en van de andere scholen die der hoogste klassen, van alle openbare en bij zondere scholen, met het geheele onderwij zerspersoneel in de zaal. Even daarna ver scheen burgemeester De Moor met zijne fa milie en namen zij op het tooneel hunne plaatsen in. Onder leiding van het Hoofd der School te Schagerbrug, werden nu de kinderen de vol gende liederen de Burgemeester toegezongen Het schoonste wat 't leven voor elk ooit bedacht Is d'arbeid tot 't welzijn van allen volbracht. Dat werken brengt vreugde en licht en geluk En hoedt ieder leven voor droefheid of druk. Steeds brengt die arbeid ons dichter bij 't doel En stellig heeft menigeen vaak het gevoel „Ik zou niet graag willen, dat 't werk was gedaan, Hoe leeg zou mijn leven dan verder vergaan!" Ook gij hebt naar arbeid in 't leven gezocht En daardoor voor velen iets heilzaams gewrocht Men zal dit waarderen, ook als straks de tijd U dwingt tot 't beëindigen van 't werken vol vlijt. Voor 't heil van de Zijpe hebt gij veel gedaan En 't is de gemeente voorspoedig gegaan, Doordat gij de teugels met vaste hand hieldt En and'ren tot arbeid met kracht hebt bezield. Aan het eind van d'arbeidsbaan Breekt voor U en voor ons allen, Hoe ook 't leven uit moog' vallen, Deze dag van afscheid aan. Afscheid nemen stemt nooit blij, U en wij Voelen bij dit scheiden spijt Over 't snellen van de tijd. Maar voor U is daar een troost Altijd hebt ge Uw kracht gegeven Om naar 't goede steeds te streven Als een vader voor zijn kroost. Daarvoor brenge U de tijd, Na de strijd, Een reeks jaren zonder wee Vol gezondheid voor U mee. Leef tevrêe nog lange tijd En d'herinnering aan Uw werken. Moge steeds Uw krachten sterken Bij het rusten na de strijd. Burgemeester, zij de rust U tot lust, Wijl ge weet en dat geeft moed Na hard werk is 't rusten zoet.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2