CK-BOy 26e JAARGANG VRIJDAG 10 MEI 1935 No. 37 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EK OMSTREKEN N?5' UIT HEEL HAAR HART! Bertels1 Opfokvoeder WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytnshoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 I 0.10 Wrtl v*rvo!5 Of ik onder in de grond graaf Of 'k zit boven op het dak, Of ik timmer, sjouw of metsel, BLACK-BOY is mijn pruimtabak. GESAUSDE ZWARE PRUIMTABAK Ons Lichaam en onze Gezondheid. TIEN GEBODEN TEK VOORKOMING VAN DE GRIEP. Al heeft dan dit jaar Maart zijn staart niet geroerd, April deed des te meer wat hij wil en heeft ons nu niet bepaald tot, ons genoe gen, het echte griepweer teruggebracht, dat we ai met eere kwijt meenden te zijn. De griep is eigenlijk een soort modeziekte geworden. Geen mensch, hij mag nog zoo gezond zijn, is er geheel en al tegen bevei ligd, maar men kan toch altijd het noodige doen, om zijn belager uit den weg te gaan. Wahneer men de volgende tien geboden ter voorkoming van deze onaangename en veelal niet ongevaarlijke ziekte, in acht neemt, komt men ongetwijfeld een heel eind in de goede richting. 1. Pak uw lichaam niet te stijf in met kleeren en zorg voor voldoende luchtcircula- tie. Hard uw lichaam intijds (d.w.z. begin er reeds in den zomer mee), opdat uw weer standsvermogen tegen kouvatten, dat dikwijls de eerste aanleiding tot griep is, verhoogd wordt. 2. Beweeg u veel in de buitenlucht, ook bij slecht weeroverhitte slecht geventileerde vertrekken verhoogen het griepgevaar. 3. Beoefen de sport met mate zonder uw lichaam te overspannen. Hierin ligt een krach tige steun in den strijd tegen de griep. 4. Geregelde lichaamsverzorging,hiertoe behooren afwasschingen van het geheele lichaam, warme baden met koude douche na, enz. 5. Mond, tanden en neus, kortom alle ver zamelplaatsen van ziektekiemen en toegangs wegen, waardoor ze het lichaam kunnen bin nendringen, moeten uiterst rein gehouden worden. Bij het tandenpoetsen verzuime men niet tevens te gorgelen. 6. Zorg voor een regelmatigen stoelgang, daar hierdoor de vatbaarheid voor de verschil lende kouvattingsziekten verminderd wordt. 7. Denk om het belang van goeden, regel matigen slaap. Oververmoeide menschen, die niet genoeg kunnen slapen, zijn bijzonder vatbaar voor griep. 8. Wees matig in het gebruik van alcohol, Alcohol beschermt niet tegen griep, integen- PERSBERICHT. Het is in 1934 herhaalde malen voorgeko men, dat landbouwers, in het bezit van een uitpootvergunning voor fabrieksaardappelen er de voorkeur aan gaven om hun aardappe len voor consumptiedoeleinden af te zetten en voor de als zoodanig niet te verkoopen aardappelen voor de denaturatievergoeding in aanmerking te komen. Zulks werd toegestaan, wanneer nog geen aardappelen aan een aardappelmeelfabriek ter vermaling waren aangeboden en de uit pootvergunning voor fabrieksaardappelen werd ingeleverd, waardoor een dergelijke le vering niet meer kon plaats vinden. De wijzigingen in de aardappelsteunrege lingen, waardoor voor aardappelen géén en voor andere aardappelen (behalve vroege) wél een teeltheffing van f 30.per H.A. moet worden betaald, hebben den Regeeringscom- missaris voor den Akkerbouw en de Veehou derij aanleiding gegeven, de telers er na drukkelijk op te wijzen, dat een gang van zaken als voor den oogst 1934 niet voor den oogst 1935 mogelijk is. Wanneer een landbouwer evenals in 1934 zijn uitpootvergunning voor fabrieksaardap pelen in zou willen leveren, ten einde verder beschouwd te worden als teler van consump tieaardappelen, (waardoor dus het recht van levering aan een aardappelmeelfabriek ver valt) dan kan dit alleen indien die vergun ning vóór l Augustus 1935 wordt ingeleverd bij de betreffende Landbouw-Crisis-Organi- satie en de voor de teelt van consumptie aardappelen verschuldigde teeltheffing van f 30.— per H.A. wordt betaald. FEUILLETON Roman door RENé BAZIN. Nadruk verboden. No. 13. De man en de vrouw waren twee typen van dat magere, vastberaden soort, met hel dere oogen en heldere hoofden, die de Loire ln den loop der tijden naar haar beeld ge vormd heeft. Zoon en dochter van elft- en palingvisschers, harde, maar grillige werkers met een teeder hart, maar opstandig gemoed, verstokte en overtuigde stroopers, kenden zij de vischvangst, de jacht, den wind, het wa ter, het zand, de schepen, en buiten dat, ken den zij niets dan schreien wanneer het noo- dig was, en 's Zondags lachen bij een glaasje muscadet. Aardig ras, gallisch misschien, maar zeker Pransch. Hun zeven zonen geleken op hen. Twee der oudsten voeren op zee in staatsdienst en een andere bij de koopvaardij. Henriette en Marie traden, voorafgegaan door de kleine Loutrels, die schreeuwden „Daar zijn ze Daar zijn ze de hut binnen. Bij het fornuis achter in de kamer stonden de visscher en zijn vrouw, rechtop hij met zijn ouden strooien hoed in de hand, zij met haar twee handen den steel van de pan, waar in de visch kookte, vasthoudend. Zij hadden beiden, hetzelfde beenderige gelaat, vierkant en verbrand, met lange welbesneden trekken en diep-inliggende levendige oogen. Moeder Loutrel droeg de Nantesche kap met geplooi de vleugels. Wij komen wat laat, zeide Henriette. Dat komt, omdat ik een vriendin uit Parijs heb meegebracht, die niet zoo goed loopen kan als ik. Zij is ons niet te veel, kleintje. Goeden deel, het maakt de vatbaarheid grooter, daar het het weerstandsvermogen van het lichaam verzwakt. Ook rooken moet men niet al te veel. 9. Zorg voor doelmatige voeding. Hierme de kan men griep voorkomen. Vermijd overla ding van de maag en breng afwisseling in de spijzen. 10. Wees in grieptijden op uw hoede en ga onmiddellijk naar bed, wanneer ge u on wel voelt. Sterk transpireeren kan nooit schaden. Verlaat na een aanval van griep niet te vroeg het bed. Instorting na griep kan de ernstigste gevolgen hebben. CRISIS - BUREAU. den-Beemster overgebracht en heeft 'n volledige bekentenis afgelegd. Combinaties Kamers van Koophandel Bij de Kamer van Koophandel te Alkmaar is bericht binnengekomen, dat het in het voornemen van den Mi nister ligt om de Kamers van Koop handel te Alkmaar en Hoorn te combi neeren. Dit voornemen houdt ver hand met een voorgenomen verlaging van de bijdragen voor het Handelsre gister. In zijn toelichting op het bezui nigingsplan zegt de Minister, dat door de voorgenomen verlaging van de kos ten van het handelsregister, verschil lende kamers wel noodlijdend zullen worden, zoodat samenvoeging van ver schillende Kamers wel zal moeten plaats hebben. Over den zetel van de samen te voe gen Kamers van Alkmaar en Hoorn heeft de Minister zich niet uitgelaten. UIT DE WARMTE IN DE KOU. Een verschil van 12 gr. met Maandag. Het Hbld. meldt Dinsdag heeft de koude Noordewind, wel heel snel een domper gezet op de vreugde, die de zomersche dagen van Zaterdag tot Maandag ons hadden bereid. Het is een van die koude-invallen, waar in dezen tijd van het jaar telkens kans op is, vooral omstreeks 12 Mei (IJsheiligen). Dins dagmiddag was het ongeveer 12 gr. C. (dat is 22 gr. F.) kouder dan Maandag Toch ziet het er dezen keer naar uit, dat het weer zich betrekkelijk spoedig zal verbe teren. Eierveiling Purmerend, 7 April 1935. Aangevoerd 120000 Kipeieren. Prijzen 70 i Kg. f 3 a 4 65—66 Kg. f 2.30 a 2.40 1—64 Kg. f 2.20 a 2.40 60—62 Kg. f 2 a 2.20 5859 Kg. f 1.90 a 2.10 56—57 Kg. f 4.90 a 2 53—55 Kg. f 1.70 a 1.90 50—52 Kg. f 1.60 a 1.70 220000 Eendeieren f 1.60 a 1.75 Oude kippen f 0.70 a 1.25 Jonge hanen f 0.50 a 0.90 Oude Eenden f 0.29 a 0.35 Oude kippen per Kilo f 0.37 a 0.40 Jonge hanen f 0.40 a 0.45. BINNENLANDSCH NIEUWS. PROVINCIAAL NIEUWS. Aanranding te Midden-Beemster. De dader gearresteerd. Dinsdagmorgen vervoegde zich te Midden-Beemster een kruiderniersbe- diende ten huize van den veehouder S. aan den Purmerenderweg. Hij kreeg aan de deur geen gehoor. Toen hij verder op onderzoek uitging trof hij de 34-jarige echtgenoote van S. in bewusteloozen toestand aan. De om standigheden, waaronder de jonge vrouw werd aangetroffen, gaven dui delijk sporen van geweldpleging. Naderhand bleek, dat men hier te doen had met een ernstige aanranding, waarbij de vrouw, doordat haar do hals was dichtgeknepen, in bewusleloozen toestand was geraakt. De vermoedelij ke dader, een inwonende knecht S., is voortvluchtg. In verband met deze aanranding ten huize van den veehouder S. aan den Purmerenderweg, meldt men, dat de 23-jarige dader ten huize van zijn broer is gearresteerd. Hij is naar Mid- Politiemotor met zijspan te water gereden. Agent gered door vrouw van collega. Maandagavond o,m ongeveer acht uur is op de Loosduinschekade te Den Haag een politie-motor met zijspan te water gereden. De 39-jarige agent H G. B. reed op de Loosduinschekade in de 'richting van Loosduinen achter een j vrachtauto, waarop naast den bestuur der van dit vervoermiddel had plaats 'genomen de agent uit het zijspan van 'de politie-motor, teneinde de remmen van de vrachtauto, welke de politie mannen hadden aangehouden, te con troleeren. Plotseling remde de vrachtauto krachtig en de onmiddellijk daarach ter rijdende bestuurder van den politie motor zag zich voor de keus geplaatst, óf tegen de vrachtauto op te rijden, óf uit te wijken. Hij koos daarbij dit laat ste, doch door zijn daarbij aangewend krachtig remmen slipte de motor en, voordat de bestuurder het kon verhoe den, reed hij met z'n motor naar links in het water. Onmiddellijk sprongen eenige voor bijgangers in het water om den agent hulp te verleenen. Als een bijzonder heid kan hierbij worden vermeld, dat het aan de echtgenoote van een van zijn collega's de 29-jarige mevr. Schip per is mogen gelukken den drenke ling aan den wal te brengen. Mevr. S. had juist Zaterdag haar diploma zwemmen en het redden van drenkelin gen behaald. De motorbestuurder is ter observa tie naar het Ziekenhuis gebracht. De motor is door een kraanwagen uit liet water gehaald. AUTO MET JENEVERDIEVEN AANGEHOUDEN. Alleen chauffeur gearresteerd. Maandagavond heeft de politie te Schie dam in samenwerking met Rijksambtenaren van de accijnzen den 26-jarigen H. K., wo nende te Schiedam, gearresteerd, die ver dacht wordt van diefstallen van jenever, wel ke den laatsten tijd regelmatig te Schiedam gepleegd worden. Reeds verscheidene malen is er jenever ge stolen uit opslagplaatsen van onveraccijnsd gedistilleerd en de politie was er nog steeds niet ingeslaagd, de daders te betrappen of te arresteeren. De laatste dagen was er een regelmatige surveillancedienst ingesteld. Maandagavond zagen een rechercheur van politie en twee Rijksambtenaren van de ac cijnzen op den Buitenhavenweg te Schiedam een personenauto snel naderen. De recher cheur ging midden op den weg staan en gaf het teeken om te stoppen. De auto reed ech ter met groote snelheid door en de recher cheur kon zich nauwelijks in veiligheid stellen. Dadelijk trok hij revolver en tezamen met de ambtenaren begon hij den wagen te beschie ten. In totaal werden er zeventien schoten gelost, waarvan eenige op de vluchtende man nen. Eén kogel vloog door het spatscherm in den rechterachterband. De auto moest stop pen het portier werd opengegooid en twee mannen namen de vlucht over den Buitenha venweg en den Rotterdamschedijk. De be stuurder, de 26-jarige H. K., kon echter nier zou gauw achter zijn stuur vandaan komen. Hij werd gearresteerd en naar het hoofd bureau van politie vervoerd, waar hij werd opgesloten. De auto, welke een fust met vijf tig liter jenever en een bemande flesch met tien liter gedistilleerd inhield, werd in beslag genomen, en naar het hoofdbureau van poli tie gesleept. In de auto werd tevens een he velslang gevonden, waaruit de politie conclu deert, dat de jenever uit een grondvat in Maak er goede legsters van door ze te voederen met Vraag bij Uw leverancier Bertels' Oliefabrieken N.V. A'dam fust en demijon is gehevend. Bij onderzoek bleek, dat de jenever afkomstig was uit de opslagplaats voor onveraccijnsd gedistilleerd van de firma H. Jansen aan den Noordvest- singel te Schiedam. Toen deze bij de politie van den diefstal aangifte deed, kon de politie hem reeds me- dedeelen dat een der daders was gegrepen en dat het gestolene in beslag was genomen. De bestuurder verklaarde bij zijn verhoor van een diefstal niets af te weten. Hij had alleen de auto bestuurd in opdracht van de beide personen, die bij hem in den wagen zaten en die hebben weten te ontkomen. ZOMERTIJD. WIJ BRENGEN TER ALGEMEENE KENNIS DAT IN DEN NACHT VAN 14 OP 15 MEI a.s., ALLE KLOKKEN één UUR DIENEN TE WORDEN VOORUIT GEZET. PAARD OP HOL GESLAGEN. Een doode en een zwaargewonde. Dinsdagmorgen is bij het kruispunt de Poort te Woudenberg (Utr.) een ernstig ongeval geschied. Op dit kruispunt reed de 73-jarige G. de Bree in een invalidenwagentje. Naast hem liep de 69-jarige landbouwer G. Rol, die met manden eieren naar de markt ging. Een op hol geslagen paard met wagen van den landbouwer Leegemaat uit Maarsbergen reed in woeste vaart de beide oude mannen om ver. De heer De Bree kreeg zoo'n ernstige schedelbreuk en andere verwondingen, dat hij kort daarop overleed. De landbouwer Rol bekwam een schedelbreuk en brak een pols. Hij is in ernstigen toestand naar het Diaco- nessenhuis te Utrecht vervoerd. VEERTIG H.A. HEIDE VERBRAND. In het Wolfsven bij Bergen (L.) Door onbekende oorzaak is brand ontstaan in de heide in het Wolfsven te Bergen (L.). Het vuur breidde zich door den feilen wind sterk uit, een groot aantal arbeiders heeft het vuur bestreden door het aanleggen van brandgangen en het stoken van tegenvuren slaagde men erin, de vlammen te stuiten. Ongeveer 40 ha heide hier en daar beplant met jonge dennen ging verloren. dag, juffrouw En hoe maakt men het daar ginder in Parijs Marie, verwonderd over deze naïve vraag van zuidelijke beleefdheid, antwoordde „Dank u, juffrouw, heel goed," terwijl Hen riette, juffrouw Loutrel op beide wangen kuste. Dat klaptzei de man. Een kus van een jong meisje hè, Etienne Een stevige arm stootte de deur, die toe gang gaf, tot het tweede gedeelte der hut open, en de vijf en twintigjarige, lange Etien ne trad glimlachend binnen. Zijn lange bee- nen, zijn fijne, omgekrulde snor, zijn ener giek uiterlijk, deden hem gelijken op een dier schoone ridders, welke de schilders altijd in de eerste rijen der bestormers plaatsen. Hij droeg zijn werkpak een bruin buis zonder knoopen, vest en broek van grof linnen. Ken den zij elkaar al niet sinds hun kinderjaren, Henriette en hij Hij keek dadelijk naar haar, en in zijn speurders-oogen, helder als water, dat over een zandigen oever stroomt, s teederheid te lezen voor haar, die daar glimlachend voor hem stond, blozend van de lange wandeling en zoo mooi in haar grijze japon en met haar hoed met twee vleugels. Het schijnt, dat gij hard gewerkt hebt om mij een verrassing te bezorgen, Etienne Dat is aardig Mijn vriendin en ik hebben een vreeselijken honger meegebracht. Hij, die haar niet meer „Henriette" durfde noemen, nu zij een van de élégantste modis- ten van Nantes was, antwoordde heel tevre den - O juffrouw Henriette, ik ben niet vaak in de gelegenheid om U een pleizier te doen. De blijde lach van een jong hart, dat zich door een liefdewoord gestreeld voelt, klonk op, onder de houten balken der hut. Hoor, die Etienne zeide zij. En om aan hem te ontkomen, een beetje coquette, omdat zij vermoedde, dat aller oo gen haar volgden, wijdde zij schijnbaar, al haar aandacht aan den lichtstraal die door de lage deur viel. De Loire stroomde daarvoor als met een enkele golf van troebel water, zoo lang, zoo lang, tot de wilgen aan den' overkantDat was ook een vriendin. Hen- riëtte dacht„Wat ontvangen zij mij harte lijk Zij zeide Wat is zij hoog Het geheele gezin, kleinen en grooten, ant woordde, dat dit buitengewone wassen de aandacht trok. Men ging aan tafel. Marie zat naast Etienne, tegenover Henriette. Eerst, door al deze vreemde gewoonten verbaasd en eenzaam bij het wisselen der oude vriende lijkheden en landelijke ideeën, voelde zij zich spoedig thuis en werd vroolijk. Henriëtte sloeg haar gade. Tusschen het geluid van woorden en vorken, hoorde zij deze metalen stem, die als gemaakt scheen te zijn, om kre ten van wanhoop en ellende uit te stooten in een oproer, zeggen „Dank u, Mijnheer," te gen den langen Etieme, die inschonk. Haar smaak van modiste, even verfijnd als van een prinses, deed haar elk oogenblik, het ordi naire van den spreektoon, van een enkel woord of gebaar van Marie opmerkten. Zij zag tegelijk, die prachtige oogen, die zachter en beter en bijna te mooi werden. Ja, ze voncl ze te mooi, als zij den langen Etieme aanza gen. Zij voelde, met haar vroegrijpe onder vinding dat zij voor Marie gevaarlijk waren, evenals dien lach van zooeven, in de weide van Mauves, dien losbandigen lach, die reeds zooveel zielen ten verderve heeft meegesleurd. Zij was door die Marie veroverd en maakte zich nu ongerust over haar. Henriette be hoorde tot degenen, die als zij tot vriendschap komen, zich dadelijk zorgen scheppen. Men zou gezegd hebben, dat het hitte re gende door de planken van het dak. Iedereen voelde op hals, gezicht en armen, het bran den van de onzichtbare zon. De schaduw was vol stekende stralen. Zoo nu en dan keek een der jongens naar de Loire en zeide De maaiers op de groote weide zullen tijd te kort komen. Zij stijgt te gauw. Dan weer kwam een blaadje, een stroo- halmpje, een veertje door het water meege sleurd en door den wind opgestuwd, draaien de naar binnen waaien, en zei de vader la chend Het is raar, dat er altijd nog wind over blijft in mijn jeugd heeft het al zooveel gewaaid Kom, schenk ons een glas musca det in, lange Etienne, op de gezondheid der mooie meisjes van Nantes vn. Het werd reeds laat in den namiddag. Va der Loutrel was na het middagmaal, dat ein deloos lang geduurd had, de Loire afgevaren om netten in te halen, daar hij vreesde, dat ze anders door het wassende water zouden worden meegesleurd. Henriette, Marie, Etien ne en ook Gervais, die meer het gezelschap der ouderen begon te zoeken, waren integen deel stroomopwaarts langs den oever, eenige honderden meters ver van de hut gegaan, waar zij een uurtje waren gaan zitten, onder een groep van drie populieren, die met de wortels tot in het water reikten. Een van zonlicht doortrokken schaduw tintelde aan den voet der boomen. Etienne en Gervais lagen languit in het hooge grasHenriette en Marie zaten met opgetrokken beenen, en zoo keken zij met zijn vieren, terwijl zij zoo nu en dan een woord wisselden, naar de weide, die de maaiers met haast leeghaalden. Tien mannen, tien boeren op gelijken afstand, vlak bij elkaar, maaiden met gelijken zwaai, ieder als het ware een trapsnede snijdend in den rand van het rijpe gras, dat voor hen verminderde. Tegelijk zwaaiend zij hun tien zeisen, tegelijk bogen hun bovenlijven, zij maakten dezelfde cirkel beweging om het mes onder het grijze afsnijd sel, dat zij achterlieten, terug te trekken en het glinsterend staal flikkerde tegelijkertijd op tien punten der linie. Een week lang reeds hadden zij zoo voortgewerkt. Hun knieën wa ren niet boven den rand van bloemen en kruid uitgekomen. Vrouwen harkten den oogst, die nauwelijks ter aarde gevallen was, bijeen en laadden hem op karren. Maar hoe hard zij ook gewerkt hadden, het werd meer en meer waarschijnlijk, dat zij tijd te kort zouden komen, om den oogst binnen te ha len. Want zij hadden nog maar de helft dier onmetelijke weide, die zich in de verte tot de heuvelen met heggen omzoomd, uitstrekte, af gemaaid, en zij naderden het lagere gedeelte dat reeds lang overstroomd had kunnen zijn. De booze Loire kwam vooruit door de sloten tusschen de moerasplanten en het riet, en wachtte hen op. - Men heeft toch in alle bedrijven tegen vallers, zei de lange Etienne op orakeltoon. De vrouwen vooral kunnen niet meer. - Waar ziet ge dat aan, vroeg Marie. - Zij praten niet meer en kijken naar ons. Zij zouden wel willen, dat wij hen wat hiel pen. - Welzeker Komen zij u helpen om uw netten in te halen Zij schoten in een lach, Henriette kalm, de anderen luidruchtig. De stemmen kwamen, door de ruimte tot de werkers en twee of drie mannen hielden even stil. Ik ga er dadelijk heen, als het noodig is, zeide Etienne, die ernstig werd. Het is waar, dat wij ook harde dagen hebben. De visch verdwijnt. De rivier sterft uit. Paling, ja, vangen we nog welmaar karper, zeelt en baars. O men moet bij de hand zijn, om daar zijn brood nog mee te verdienen. Weet u, wat ik nu doe, juffrouw Henriette Alle ochtenden, na het ophalen der lijnen en fui ken, ga ik met mijn schuit vol groenten bij mijn visch naar Nantes. Van onder haar parasol, die haar teint nog blanker maakte, vroeg de modiste, met van de hitte halfgesloten oogen En waar brengt gij ze heen Ik laad aan de kade van St. Sébaatien bij de Gibraye, als gij die weet, en in de ha ven van Trentemoult leg ik aan, vlak tegen over uw huis. Maar gij zij t er nooit. De oogen van Henriette schitterden en lachten tusschen haar wimpers. Wat weet gij daarvan Maar ik kijk toch altijd. Dan kijkt gij niet goed, lange Etienne. Voordat ik van huis ga, doe ik altijd mijn raam open en treuzel een beetje, om wat fris- sche lucht te happen. Als het mooi weer ls, ben lk er altijd. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1