Een Goede Bni TWEEDE BLAD. VRIJDAG 10 MEI 1935 No. 37- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN MONTUREN. c. DE BOER, VROUW EN MACHINE üWIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIëN: WOENSDAG en ZATERDAG UITGEVER Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden 1.—. KOOPT U BIJ ONS. Wij hebben de juiste glazen voor uw oogen en een groote keuze in goedpassende Beleefd aanbevelend SFOORBUURT 7, ANNA PAULOWNA. Telefoon 94. Leverancier A.A.Z.A.K. Nederlandsche Veehouderij Centrale De Nederlandsche Veehouderij Cen trale brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat wanneer door haar gelegenheid is gegeven om een ter levering opgegeven varken te leve ren, doch door den aanbieder van deze gelegenheid geen gebruik iss gemaakt, hetzelfde varken door denzelfden per soon niet ten tweede male aan de Ne derlandsche Veehoudeij-Centrale kan worden opgegeven. De Statuten werden artikelsgewijzd gelezen en hierna vastgesteld. Mevr. Meihuizen hield vervolgens 'n lezing en wei uit het pas verschenen boek: „Uit het land der levenden." De boeiende lezing werd met de grootste aandacht gevolgd. ren dan ook bijna voortdurend in de meer derheid en bracht hen dan ook een 100 overwinning. Hierna kwamen Westerland en Den Oever in het veld, waar meer spanning in zat. Van beide zijden werd hard gewerkt en het was al spoedig Westerland welke de leiding nam. Den Oever, welke tegen wind speelde kwam Volgen mededeelingen. Er is een somtijds gevaarlijk opzetten en wist voor rust brief ingekomen van het Nederl. Fabri dan ook nog gelijk te maken 1—1. Na de pau- katen-bureau, dat op 21 Mei vanwege ze had Den Oever het voordeel der wind en dat bureau een lezing zal gehouden «af dan ook meesten tijd den toon aan. Twee worden in Cinema De Haan des mid maal moest de W.-keeper nog visschen kwam het einde met een 31 overwinning dags half drie en des av. acht uur. voor Den 0ever. Voorts werd vastgesteld, dat het lid- derde wedstrijd R.K. School tegen Hip- maatschap der vereen, zal bedragen f po n ging wegens verhindering van eerstge- 1.- per jaar en het donateurschap f 2.50 noemde niet door en wordt nu gespeeld Maan minimum. Er zal éénmaal per maand dagmiddag a.s. om half 5. worden vergaderd. De publieke belangstelling van de zijde der In de volgende vergadering zal de be schooljeugd was al bijzonder groot, kende hr. Strijbos spi eken over de vo- Woensdagmiddag komen de winnaars en J if i verliezers tegen elkaar uit Het programma gelwereld. Hiel na sluiting. wordt nog nader bekend gemaakt. SUCCES - NIEUWS. Zondag a.s. is de wed strijd Succes IB.K.C. I voor de Rauchbe- ker vastgesteld. (Deze wedstrijd was eerst 28 April vastgesteld doch ging op verzoek van B.K.C. niet door.) Nu Zondag zullen de twee Koe- 0Ud_bekenden elkaar wederom bekampen op GEMEENTE WIERINGEN. Algemeene Vergadering der afdee- ling van de Ned. Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen op Don derdag 9 Mei 1935 des avonds half acht in Cinema De Haan te H.hoef. De presidente, Mevr. G. de Haan-Bos ker opende met een hartelijk welkom, haai- verheugenis er over uitsprekend, dat zooveel leden waren opgekomen. Het ledental is trouwens met 20 ge stegen en bedraagt thans 77. Het bestuur is aldus geforméerd Mevr. de Haan-Bosker, pres.; Mevr. Bakker-Kuut, secr.; Mevr. Cornelissen penningm.; en leden Mevr. Meihuizen- Wartena; Mevr. de Groot-Bakker en Mevr. Bosker - Bakker. De notulen worden vervolgens door Mevr. Bakker-Kuut gelezen en deze onveranderd goedgekeurd. BURGERLIJKE STAND. van 3 tot en met 9 Mei. Geboren: Elisabetb, d.v. G. Boonstra en M. Doves; Jobannes, z.v. A. veringe en M. II. v. Mastrigt. ^et Succesterrein. De wedstrijd vangt in ver- Ondertrouwd en Getrouwd: geene. band met de uitzending der wedstrijd België- Overleden Elisabetlh Boonstra, oud Holland eerst om 5 uur aan, dus is een ieder 2 dagen, d.v. G. Boonstra en M. Doves. Als levenloos aangegeven een kind van G. Boonstra en M. Doves. M. Tijsen- Jz., 63 jaar, ongehuwd. Bouwvergunningen. Burgemeester en Wethouders van Wieringen verleen den vergunning aan den hr. J. Koorn Vz. tot den verbouw van het woon- en winkelhuis hoek Zeestraat-Voorstraat Den Oever. Roodvonk. Bij drie kinderen van den hr. Zoutsma aan den Nieuwlander weg te Den Oever is roodvonk gecon stateerd. SPORT. SCHOOL WEDSTRIJDEN. Woensdag JA vonden op het Succesterrein de eerste wedstrij den voor de jaarl. schoolwedstrijden plaats. Allereerst kwamen in het veld Hippo I tegen Chr. School van Den Oever. Laatstgenoemde had het met de loting al bijzonder slecht ge troffen om tegen de kampioen van vorig jaar uit te komen. Ook nu weer bleek dat Hippo over een sterk elftal beschikt. Zij wa- weer in de gelegenheid om de wedstrijd bij te wonen. Het zal daarom aan belangstelling wel niet ontbreken. Succes 2 gaat op bezoek naar Watervogels I in Den Helder voor het Gouden Kruis en vertrekt om 9 uur. Succes b gaat eveneens naar Den Helder naar Helder d. Vertrek 9 uur. PREDIKBEURTEN WIERINGEN. ZONDAG 12 MEI. NED. HERV. GEM. Den Oever v.m. 10 uur Ds. Van Been.. Westerland 's av. 7Vï uur Ds. Van Beek. 16 Mei 's av. 8 uur Zusterkring te H.-hoef. DOOPSGEZ. GEM. H.-hoef voorm. 10.30 uur ds. J. M. Leendertz van Haarlem. Maandag 13 Mei 8 uur Doopsgez. Zusterkring. EVANGELISATIE Den Oever Land in Zicht 10 u. de hr. Deen. H.-hoef nam. half vijf de heer O. Deen. GEREF. KERK H.-hoef voorm. 10 uur Leesdienst. H.-hoef n.m. 2Va uur Leesdienst. Den Oever v.m. 10 uur Leesdienst. Den Oever nam. 3 uur Leesdienst. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Vergadering Huiszorg. Woensdag- vergaderde de Vereen. Huiszorg in Veerburg. Na opening door den heer C. Keijzer bracht mevr. Daalder het jaarverslag uit. Hieruit stippen wij aan dat het ledental met 53 verminderde en slechts 8 nieuwe leden toetraden. De vaste helpster verleende in 9 gezinnen, ge durende 49 weken hulp, de losse help sters hielpen in 18 gezinnen geduren de 76 weken dat de burgemeester f 67.50, n.1. de helft van dat deel van de opbrengst van een verloting dat ten goede moest komen aan een in stelling, die ten algemeene nutte werk zaam is, heeft toegewezen aan „Huis zorg" en voorzitter uit daarvoor den dank der vergadering. Mevr. Vorstman deed rekening en verantwoording. Met 't saldo van het vorige jaar ad f 329.77^ waren de to tale ontvangsten f 1162.87M». De uit gaven f 879.731/£; het saldo aldus f 282.75. Mevr. Swierts, die met den heer Van der Walle de bescheiden van den pen- ningpieester had gecontroleerd, rappor teerde alles in orde te hebben bevon den. Bij behandeling van de begrooting deelde mevr. Vorstman mede, op ver schillende vereenigingen een beroep te zullen doen om uitvoeringen ten bate van de vereeniging te geven, daar de vereeniging zicih zonder extra baten niet kan redden. Met Mei is een nieuwe vaste helpster aangesteld. De bezoldiging is voorloopig gesteld op f 7 per week (was f 35 per maand), in dien ze hulp verleent. Werkt ze een volle week niet, dan krijgt ze slechts f 3 vergoeding. Nadat alle aftredende bestuursleden bij acclamatie waren herkozen, vroeg mevr. Komen of ook hulp werd ver leend als die na een bevalling ge- wenscht was. Dat kon alleen, antwoordde de voorz. als de dokter dat noodig oordeelde voor een bijkomend ziektegeval, dus niet bij de gewone ongeschiktheid tot' werken na een bevalling, ook al duurde dat wat langer dan een of een paar weken. Op voorstel van mevr. Swierts werd nog goedgevonden, dat de contributie in twee gedeelten wordt betaald, als het bezwaarlijk is haar dadelijk in 't gelheel te voldoen. ierna volgde si uiting. Wielerwedstrijden, Zondag 26 Mei zullen op het sportterrein aan de Kleine Sluis sprintwedstrijden over 300 M. een koppelachtervölgingsrace en een afvalrace worden gehouden, waar voor 30 renners zijn ingeschreven. Duivensport. De Postduivenveieen. „Altijd Verder" hield Zondag 5 Mei n wedvlucht vanaf Vilvoorde (Be:gië) afstand 220 K.M. De duiven werden om 8 uur in vrijheid gesteld. De eerste dun werd om ll.ua.a8 uur, de laatste om 11.2u.U4 geconstateerd. De uitslag is als volgt J. v. Steijn l-y-lu-lti-18. G. de Boe 2-13-15 W. Blaauboer 3-11; P. de Vries 4-5-11-17 j. Peute 6 G. v.d. Berg 7-8 A. Liefhebber 12. Breezand. A.s. Zondag geeit de Zang vereeniging „Vriendschap" Dir. de Heer de Wilde een uitvoering met me dewerking van de mondorgelclub „De Tango", dir. de heer Geluk in de zaal van den Heer Borst. B.K.C.-Nieuws. B.K.C. I speelt a.s. Zondag na de uitzending België-Neder land te Weeringen voor de rausdhbe- ker tegen Succes I. B.K.C. komt waar schijnlijk in de volgende opstelling Prins Tauber v. Teulingen Jn. Steenvoorden, Hoep, Jn. de Schip per az. Nic. v. Wees, KL Steenvoorden, Jn. de. Schipper, Jan v.. Wees, Jac. v. Wees. Circus Hènny gearriveerd. Zaterdag en Zondag speelt genoemd circus te Anna Paulowna op het terrein van den Heer C. Slikker. Politie. Verloren Rijwielplaatje, doublé armbandhorloge blauw wol len blazertje. Gev. Rozenkrans. (uil een artikel van dr. Ilse Acker in „Die Frau", Berlijn, Februari 1935) Gezien het verzet, dat tegenwoordig in tal van kringen bestaat te gen bet bezigen van machines, is bet billijk, eens na te gaan, wat de mensch beid aan de machine te danken heeft. In 18UO woonden op aarde omstreeks 850 millioen menschen. Sindsdien, dat wil dus zeggen, gedurende hel tijdperk der steeds verder om zicli heen grijpen de pmciiiiiebeerschappij, is de bevol king op aarde zóo enorm toegenomen, dat zij tegenwoordig reeds meer dan 1800 millioen zielen bedraagt. Derhal ve was de toeneming der bevolking over de laatste 134 jaar grooter dan in ai de duizenden jaren der historische en prae-historische tijdrekening. Wie was het, die deze millioenen tot leven wekte Ongetwijleld hebben de vorderingen op het gebied der medische wetenscnap en der ermee verband houdende hy giëne de kindersterfte aanzienlijk doen dalen en den gemiddelden levens duur van den mensch met tientallen jaren verlengd. Maar deze feiten zijn op verre na niet voldoende om een ver klaring te geven voor een zóó enormen bevolkingsaanwas. Pas liet ontzaglijk toegenomen pres tatievermogen der volkshuishouding, voortspruitend uit den technischen vooruitgang, lieeft de mogelijkheid ge schapen, dat deze millioenen lief en leed van het menschelijk bestaan deel achtig konden worden. In de honderd jaren van 1820 tot 1920 steeg de wereld productie van wol tot het 4^-voudige, van katoen tot het 16-voudige, van ijzer tot het 60-voudige en van steen kolen tot het 77-voudige. Hierbij moe ten de hoeveelheden der grondstoffen worden gevoegd, die men een eeuw geleden nog niet kende, of die men zich niet ten nutte wist te maken, zoo als kunstzijde, aluminium, enz. In plaats van te spreken van den men- schen-verslindenden moloch machine, zou men de machine dus eerder de „groote moeder" der menschheid kun nen noemen. Hoe echter, wanneer de toestand al dus zou zijn, dat de machine welis waar millioenen en millioenen men schen tot leven heeft gewekt, doch den kinderen dezer millioenen een zóó el- dèndig bestaan bezorgt, dat zij beter ongeboren hadden kunnen blijven Ook in dit opzicht kunnen enkele cijfers goede diensen bewijzen liet inkomen per hoofd der bevol king bedroeg in Dujtschland in 1885 on geveer 3UÜ mark, in 1913 circa 640 mark, in 1925 961 mark, in lb|28 1185 mark, waarna bet in ly32 als gevolg van de economische wereldcrisis weder tot 716 mark daalde. Het vleesGiiver- bruik, een dei- voornaamste xactoren bij de beoorüeeimg van bet levenspeil van een volk, beliep in ly27 per hoofd der bevolking 53,4 Kg. d.w.z. het vier vouuige van net vleeschverbruik van lölo (13,6 Kg.) uil een en ander blijkt dus, dat de stijging, der grondstolienproductie, ge paaid met die door de nieuwe arneius- meiiioden veroorzaakte toeneming der prestaties in industrie en landuouw, ue groeiende menschheid niet siecüis m staat Jieelt gesteld, haar gewoon be «scheiden levenspeil te nandnaven, doen dat zij tevens een aanzienlijke stijging van ueil levensstandaard neeit mee gebracht. Ln de cuitureele behoeften i De kleine pian uit vroeger eeuwen, de boer en de arbeider, bad als gevolg van zijn primitieve werkwijze en bet voortdurend, bestaansgevaar, waarin inj verkeerde, zóó weinig vrijheid, dat slechts uiterst zeiden cuitureele beboet ten bij hen bestonden, laat staan dat mj ze bad kunnen bevredigen, in bet aigemeen was dit bet privelege van 'n dunne bovenste laag der maatschappij. Dat men in onzen tijd in breeden kring klaagt over een tekort aan tijd om zicli bezig te houden met geestelijke of ar tistieke zaken, is geen euvel van onze eeuw, doch beteekent een grooten voor uitgang. Immers het ontstaan van cuitureele behoeften veronderstelt reeds een zekere hoogte van het le venspeil. Ook de vrouwenarbeid is niet, zoo- als men veelal .meent, een product van het machine-tijdperk. Het groote vrou wenoverschot, hetwelk aan liet einde der Middeleeuwen ais gevolg van de vele oorlogen was ontstaan en dat in sommige streken 20 pCt. bedroeg, noodzaakte diegenen, die niet tot den bedelstaf wilden vervallen, zelf deu kost te gaan verdienen. Voor zoover zij aan de eischen der gilden voldeden, werden zij tot de handwerkersgilden toegelaten. Echter bestonden er ook zuivere arbeidstersgilden, te Keulen b.v. het gilde dr goudspinsters, zijde weefsters en garenmaaksters. De kost bare gobelins, die wij in paleizen en musea bewonderen, zijn het werk van gobelinstiksters. Aan één enkel engel tje ter grootte van een arm op een gobe lin, dat zich in bet kasteel te Bruchsal bevindt, had een vlijtige arbeidster een half jaar werk. Het is zeer de vraag, of dit werk van millioenen steekjes naar 'wel hijster bevredigde j Wanneer thans het verlangen van een zenuwachtige typiste of een verknoeide arbeidster uitgaat naar den idealen tijd, toen er nog geen machines bestouden en de vrouwen in veilige geborgenheid huis en haard bestieruen, dan leert de geschiedenis, dat zulk een tijd nimmer neelt bestaan, juist de huiselijke ar beid in de eeuwen zonder techniek was buitengewoon moeilijk en tijdroovend. Wat wij tegenwoordig als iets primi- neis bescüouwen, b.v. net ontbreken van waterleiding, gas, enz., was destijds iets. dat vanzelf spraK. iioeveei van naar vlijen tijd beeit de huisvrouw niet te danken aan de naannachme, den stof zuiger en de talrijke kleine macihme- rieri in haar keuken uit deze paar uiteenzettingen blijkt duiuiüjk, dat ons leven, onze bescna- vmg .i onze cultuur ten nauwste ver- bonuen zijn met de inecnaniseeriiig, waai-van de iaatste anderhalve eeuw getuige zijn geweest en dat wij de menschènmassas onzer gemecnani- seerde wereld niet meer zouden kun nen voeden, wanneer wij dit endeei onzer vaderen niet langer zouden we ten te heheeren. Wij willen hiermee niet de groote nadeelen en gevaren loochenen, die 'n gemechaniseerde maatschappij voor het individu en voor de menschheid in haar geheel meebrengt. Maar juist omdat deze gevaren zoo algemeen be kend zijn, mogen wij de hoop koeste ren, dat het ons zal gelukken, de wan toestanden geleidelijk te overwinnen. Nog weten wij niet, op welke wijze dit zal geschieden. Een „laissez faire, laissez passer,,' in de beteekenis der traditioneeie liberaiiistische compen satie-theorie, volgens welke de arbei ders, die door de invoering van nieuwe machines vrijkomen, steeds weer op ander plaatsen der volkshuishouding worden geabsorveerd, bevredigt ons niet langer, in verband met den niet te vermijden noodtoestand, die zich in den overgangstijd ontwikkelt en de zich tot vrijwel alle takken van het be drijfsleven uitstrekkende werkloos heid, waarvan wij in onzen tijd getuige zijn. Ook het volgen van den tweeden weg, die vaak wordt voorgesteld, na melijk op „verstandige wijze" af stand doen van een deel der bestaande machines, namelijk van die welke schadelijk en gevaarlijk zijn -- waarbij in de eerste plaats wordt gedacht aan de tot automaten geworden machines is ondoenlijk. Geen mensch en geen deskundigen-commissie kan beoordee len, welke machine gevaarlijk is of dit zal worden en bij welke dit niet het geval zal zijn. (Tijdelijke, op zich zelf staande maatregelen, die op soci aal-politieke overwegingen berusten, dienen in dit verband nadrukkelijk te worden uitgesloten.) Wanneer men echter niettemin meent, een bepaalde categorie machi nes uit het productieproces te moeten uitschakelen en haar werk door han denarbeid te vervangen, hoe is het dan gesteld met de zedelijke waarde van dit werk, dat immers in laatste instan tie overbodig is Kan eenigerlei ar beid een dagen achtereen zwoegenden arbeider bevredigen, wanneer bij weet dat ditzelfde werk in een minimum van tijd en wellicht tevens beter door een ingenieuze machine kan worden verricht In hooge mate origineel maar meer dan, ook niet is de door een technicus bedachte oplossing van het probleem. Dë mensch moet, aldus luidt zijn rede- nee ring, met tenachterstelling van de belangen van den enkeling, de overtol lige technische krachten gebruiken, om de aarde aan zich te onderwerpen, met als hoogste doel haai* eenmaal naar eigen goeddunken door het we reldruim te sturen. In elk geval zou dit en alleraardigst tijdverdrijf wezen. Men krijgt bijna den indruk, dat in den gedachtengang der technocraten, die een paar jaar geleden de openbare meening in de Vereenigde Staten in opwinding brachten en ook in Duitscli land aanhangers vonden, een kern van waarheid schuilt, pok al zijn vele van hun voorstellen absurd. Aangezien het bedrijfsleven in ons tijdperk veel kan presteeren, kan men naar hun mee ning bij een juiste regeling der produc tie en een rechtvaardige verdeeling der geproduceerde goederen volstaan met één a twee uur arbeid per dag. Iets soortgelijks stelt ook de Fransch- man Dubioin voor in zijn boek „La grande relève" (De groote aflossing) echter wil hij ter oplossing van het pro bleem niet een verkorting van den da- gelijkschen arbeidsduur, doch een ver korting van den arbeidsduur binnen het bestek van het menschelijk leven. Wanneer men bedenkt, dat bij het begin van onze machine-aera werk dagen van 14 a 16 uur geen zeldzaam heid waren, terwijl men in den loop van den tijd den arbeidsdag geleidelijk tot acht uur heeft ingekrompen, dan is niet in te zien, waarom wij thans aan het einde van dit proces zouden zijn aangeland. Korter arbeidsduur bij voldoende betaling, gepaard met de op voeding van den mensch tot verstan dig gebruik van zijn vrijen tijd, is wel licht het ideaal der toekomst. Maar welken vorm ook het i leaal mag hebben van het evenwicht tus- schen technisch prestatie-velrmogen en de stoffelijke en geestelijke behoef ten van den mensch, men kan het nim mer bereiken door afstand te doen van iets, wat eenmaal werd ontdekt, wat eenmaal is bedacht. Het betee kent een verraad aan den menschelij- ken geest, wanneer menschen het re sultaat van hun denken verloochenen. Evenmin als een volwassen mensch weer kind kan worden door op den grond met blokken te gaan zitten spe len, kan de wetend geworden mensch heid zichzelf verplaatsen naar 'n een voudiger trap van ontwikkeling. Zou zij het toch probeeren, dan zou zij zicih schuldig maken aan een voortdu rende huichelarij, een gestadig „doen alsof". „Voorwaarts" luidt derhalve het pa rool en niet „achteruit" Bij de bepa ling van haar standpunt ten opzichte van het probleem der machine kan de vrouw bewijzen, dat, zooals Leisegang zegt, „terwijl de man meer een mensch van het oogenblik is, zij meer leeft in de. wereld der onafzienbare gevolgen". Niet de moeilijkheden van het oogen blik mogen ons standpunt beslissen tegenover bepaalde vormen van het menschelijk leven. Wij moeten trach ten, onze volkshuishouding, te zien als iets, dat zich tot haar huidigen vorm heeft ontwikkeld en dat zich nog steeds in een toestand van ontwikke ling bevindt en wij moeten ook de fijne draadjes opsporen, die mogelijkerwijs reeds piet de toekomst zijn verbonden. Dan zullen wij leeren inzien, dat de machine niet „kwaad" is, doch dat de mensch moet leeren, van dit product van zijn geest tot heil der menschheid gebruik te maken.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 3