26e JAARGANG DINSDAG '21 MEI 1935 No. 40 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN P"^TREKEN UIT HEEL HAAR HART! WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN O BUREAU: ADVERTENTIëN DINSDAG en VRIJDAG UITGEVER Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden f 1. BINNENLANDSCH NIEUWS. Mei-ijs in Friesland. Het heeft de vorige week in Fries land sterk gevroren. De slooten in de omgeving van Heerenveen waren be dekt met een ijslaag van 2 c.m. Vele vroegrijpe aardappelvelden en bloeien de appelboomen zijn afgevroren. Het vee weer naar staL Gevolg van koude Mei. Uit de registers van Zuivelfabrieken in Friesland, waaronder er zijn, die meer dan 40 jaar bestaan, blijkt, dat de melkaanvoer in de maand Mei nog nooit zoo slecht is geweest als thans. Dit komt door de aanhoudende kou de weersgesteldheid, waardoor geen gras groeit en het vee lichamelijk ach teruit gaat. Verschillende boeren heb ben hun vee weder gestald. Familie-drama in de Maasstad. Zaterdagochtend omstreeks tien uur hebben bewoners van de Zeevisch- markt (Zuidzijde) de ontdekking ge daan, dat in pand 7B op de eerste ver dieping een moord en een zelfmoord zijn gepleegd. De slachtoffers hiervan zijn een 32-jarige gemeente-werkman en zijn 27-jarige echtgenoote. Zaterdagochtend hebben de beneden c buren een bons gehoord en daarna een regelmatig getik. Aanvankelijk letten zij hierop niet, doch toen er bloed t door het plafond lekte, hebben zij bij de bovenburen aangebeld, waar zij geen gehoor kregen. Een der buren heeft toen een broer van die bovenbuur ge waarschuwd. Deze is met een ladder aan de achterzijde van het huis bin nengedrongen en ontdekte, wat er was voorgevallen. Twintig minuten te laat. Kost een partij haar raads-, zetels. Voor de gemeenteraads-verkiezingen in de gemeente Franekeradeel had de S.D.A.P., welke partij in den raad zit ting heeft met drie leden, haar lijst 20 minuten te laat ingeleverd. Alleen met medewerking van alle, door de an dere partijen gestelde candidaten zal nu een nieuwe verkiézing mogelijk ge maakt kunnen worden. Indien n.1. al le candidaten voor de op Maandag a.s. te houden zitting zouden verklaren, onder deze omstandigheden niet meer in hun candidaatstelling te bewilli gen, dan moet een nieuwe candidaat stelling worden uitgeschreven. Ten einde dit te bereiken, had de Vrijz,- dem. kiesvereeniging alle gestelde can didaten en besturen der andere kiesver eenigingen tot een vergadering opgeroe pen. In deze vergadering bleken al le aanwezige partijen bereid, aan deze oplossing, mede te werken, uitgezon derd de anti-rev. partij, hetgeen tot ge volg heeft, dat de S.D.A.P. de komende periode niet in den raad vertegenwoor I digd zal zijn. Hoe moet men pekelharing behandelen? De behandeling van pekelharing is zeer eenvoudig en hangt voor een goed FEUILLETON. Roman door RENé BAZIN. Nadruk verboden. No. 16. Marie luisterde, en hij boog zich soms voor over, naar den anderen kont van Henriette om het meisje te zien, dat zoo geheel en al uit het volk scheen te zijn, en zoo goed den haat en afkeer in zich opnam, want hij raad de als bij instinct, dat zijn zuster, die aan zijn snoeverijen gewoon was, hem minachtte, ofschoon zij daar niets van merken liet en haar blik liet rusten op de masten der on bewegelijke schepen in het kanaal. Zij waren in de dichte schaduw gekomen, welke de heuvels afwierpen, beneden aan hun voet, lang na het ondergaan der zon. Men kwam aan het einde der kade. De men- schenmassa werd minder. De winkeliers zet ten hun stoelen op het trottoir. Antoine sprak voort op dezelfde spottende manier. Hij richt te zich nu alleen tot Henriette, en trachtte van haar gedaan te krijgen, dat zij den ouden Madiot aan zou sporen, om zich veeleischend te toonen bij de regeling van het pensioen, dat M. Lemarié hem schuldig was. Voor hem was de reden, waarom Victor Lemarié zijn rijtuig had doen stilhouden boven aan den weg en naar den gewonde gevraagd had, en dat men geneesmiddelen gestuurd had, dat de patroon bang was en tijd trachtte te win nen. Die zoon van Lemarié zag wel, dat ik niet op zijn flikflooien inging Hij zat daar op zijn wagen, ons allemaal ergerend Hij zal het wel niet ver brengenIk hoop, dat oom deel af van den smaak van den gebrui ker. Zooals bekend, wordt deze haring eerst gekaakt en daarna in vaten met pekel verpakt. Deze pekel brengt den zouten smaak aan de haring. Het is ech ter mogelijk dezen zouten smaak weg te nemen door de haring in water te weeken. Het hangt van den smaak van den gebruiker af, hoe lang dit weeken zal moeten duren. Wil men een zou ten haring, dan kan worden volstaan» met eenige uren wil men den haring minder zout. dan verdient het aanbe veling het weeken pl.m. 24 a 30 uren te doen plaats hebben. Men moet geweekte haring niet te lang laten staan, terwijl evenmin niet geweekte haring al te lang droog be waard moet worden. Het schoonmaken van de haring is eenvoudig. Men kan dit als volgt doen lo. Men snijdt den haring aan de buikzijde open verwijdert de ingewan den en het vel. Daarna neemt men in iedere hand een punt van den staart, draait den haring eenmaal om en trekt hem tot aan den kop in tweeën, daar na haalt men den graat er uit of 2o. Men haalt de ingewanden uit den haring en het vel er af. Daarna snijdt men den haring aan de rugzijde open tot op de middengraat. De eerie helft maakt men daarna los, waarna de andere helft van de graat wordt ont daan. Van de pekelharing kan men ook zu re haring maken. Hiertoe moet de ha ring echter ontzout worden (30 uur in het water liggen.) De haring moet dan aan de buikzijde worden opengesne den en de ingewanden worden verwij derd Daarna kan hij in den azijn wor den gelegd. Koningin en Prinses naar Den Helder. Naar men meldt, ligt het in de bedoe ling van H.M. de Koningin, om met de Prinses op 4 Juni a.s. een bezoek te brengen aan Den Helder, o.a. in ver band met de onthulling van het monu ment „Nederlandsch Reddingwezen" en het borstbeeld van wijlen Z.K.H. den Prins, in leven beschermheer van het comité voor de oprichting van dit monument. Tegen den „Nederl. Wielerbond." Nederl. Wieier Unie treedt op. Krachtens het gestelde bij art. 187 van 't wedstrijd-reglement der N.W.U. heeft het hoofdbestuur besloten het navolgende te bepalen 1. Het is aan alle licentiehouders der Nederlandsche Wielren Unie verbo den om lid of donateur te zijn van of op andere wijze te zijn aangesloten bij wieler-vereenigingen, welke aangeslo ten zijn bij den „Nederlandsche Wie lerbond." 2. Bij overtreding van deze bepa ling- stelt de licentiehouder zich krach tens art. 59 van het wedstrijd-regle ment aan straf bloot, o.m. aan uitslui ting van alle wedstrijden om de natio nale- en provinciale kampioenschap pen op baan en weg, zoowel individu- Madiot er morgen heen zal gaan Breng hem mijn boodschap over. Hij is ongelukkig, tot niet veel grootsch in staat Hij weet niet te spreken Antoine boog zich in het donker voorover, om de uitdrukking op het gelaat zijner zus ter, te weten te komen. Hij had dat dubbel zinnig uiterlijk, dien hatelijk schertsenden trek, welken hij vaak tegenover Henriette had. Ach als jij het eens vragen ging drong hij zachtjes sprekend aan. Antoine Dan zou de zaak zeker zijn wij zouden het pensioen krijgen, en dadelijk Je bent gek, geloof ik Ik kan mij niet in die kwestie mengen. Zij had zich een weinig van hem afgewend, gekwetst door zijn voorstel en toon. Hij schaterde van het lachen. Waarlijk, dat dacht ik wel Ik zeide het slechts, om er nog zekerder van te zijn. De juffrouw bemoeit zich niet met zulke kwesties. Wat gaan haar de anderen aan Zij schaamt er zich eerder voor, een oom die werkman en een broer die bankwerker is, te hebben Hij voegde er, na een oogenblik bij Ik houd er niet van, tevergeefs diensten te vragen. Daar heb je ongelijk in, als ik in staat ben er aan te voldoen. Zelfs als ik geen stuiver meer op zak heb, zooals vandaag, zal ik me niet beklagen. Zij stond stil, zocht haar beursje en maakte het open. Ziehier het bewijs, Antoine, zeide zij zachtzinnig dit zijn mijn laatste veertig stuiver. Neem ze. Ik heb veel noodig gehad voor de geneesmiddelen van oom. De werkman nam het blanke geldstuk aan en haalde de schouders op. Het is toch walgelijk, zooveel geld te ver dienen, als jij doet. Jij hebt altijd geld. Wij, arme menschen. Toen, met een handgebaar, dat half groet, half dank beduidde, ging hij de Avenue de Launaye in, die daar begon. Henriette zag hem in de duisternis verdwij nen en zeide eel als in clubverband, schorsing, enz Selectie-ritten op den weg. De Commissie Kampioenschappen van de N.W.U. heeft den consuls van alle provinciën opdracht gegeven, selectieritten op den weg te organisee- ren voor Nederlandsche amateurs. Deze selectie-ritten zullen alle plaats vinden tusschen 18 en 31 Mei a.s. Auto in het IJsselmeer gestort. Vrijdagnacht is een bij de Hoornsche Automobiel-maatschappij gehuurde luxe auto omstreeks half drie van den Zeedijk bij de Nek onder de gemeente Schellinkhout in het IJsselmeer ge stort. Eén der omwonenden heeft om dien tijd een plons gehoord. De wagen is later opgehaald, doch inzittenden werden niet gevonden. Ook in de direc te omgeving in het IJsselmeer werden geen slachtoffers ontdekt. Men ver moedt, dat een ingezetene uit Hoorn, zekere Z., de auto heeft gehuurd. De politie stelt een onderzoek in. BUITENLANDSCH NIEUWS. Een huwelijk met hindernissen. Dezer dagen is een jong paar te Sydney in Australië, dat zijn huwelijk kerkelijk bevestigd wenschte te zien, in groote verlegenheid gebracht door de vergeetachtigheid van den koster. Toen de bruidegom, zijn getuige en de predikant bij de kerk aankwamen, vonden zij de deuren gesloten. Even later arriveerde de bruid in een auto, doch, daar de toegang tot de kerk nog niet was geforceerd, werd den chauf feur opdracht gegeven nog maar wat rond te rijden. Na een kwartier kwam de auto terug, doch nog steeds waren de pogingen om de deuren te openen, tevergeefs geweest. Tenslotte stelde de predikant voor, de huwelijksinzegening in een andere kerk te doen plaats hebben. De bruid had toen reeds de juiste houding aan genomen en was flauw gevallen. Op dat oogenblik gingen de deuren open en kwam de koster, zich van niets be wust, te voorschijn. Hij verklaarde, dat hij de inzegening geheel had ver geten en ook het kloppen op de deur niet had gehoord. De „Maxim Gorki" vernield. Botsing in de lucht met een kleiner vliegtuig. 48 dooden. Reuter meldt uit Moskou, dat in de buurt van deze stad het grootste vlieg tuig ter wereld, de „Maxim Gorki", in de lucht tegen een kleiner vliegtuig ge botst is, met het noodlottig gevolg, dat het reuzenvliegtuig tei aarde stortte. Bij deze ramp die herinnert aan den val van een ander groot Sowjet vliegtuig bij Kharkov in 1933 lieten 48 opvarenden, onder wie ettelijke van de knapste luchtvaart-technici, het leven. WINTERWEER IN MEI. Veel schade aan boomen en veldgewassen. In verscheidene deelen van Enge land heerschte Vrijdag een weersge^ steldheid, die bij den winter behoort. Zware sneeuwval, die het gebruik van sneeuwploegen noodig maakte om de wegen begaanbaar te houden, leidde tot het uitstellen van paardenrennen en de eindwedstrijden van golftour- nooien. De vorst heeft in het Zuiden en Wes ten van het land, vooral in Kent, groo te schade aangebracht aan de veldge wassen. Te Kews, ten Westen van Lon den, waar de beroemde tuinen zijn, daalde in den nacht van Donderdag op Vrijdag de thermometer tot 14 gra den beneden het vriespunt. In 't gebied van Ang;oulèmes (Frank rijk heerscht een vinnige koude. Er is veel sneeuw gevallen, terwijl de ther- peratuur tot onder het nulpunt is ge daald. Bij Cognac zijn de wijnbergen be vroren. De omvang van de schade kon nog niet worden vastgesteld. Het koude weer blijft aanhouden. In het gebergte is boven de 1200 meter sneeuw gevallen, die 7 tot 8 meter hoog ligt. Vrijdagochtend was het te Munchen nog altijd aan het sneeuwen. Daken en weilanden zijn met sneeuw bedekt. Een treurigen aanblik leveren in de tuinen en boomgaarden de bebladerde en bloeiende boomen en struiken op, welker takken diep neerhangen onder de zware vracht sneeuw. Tal van tak ken zijn afgebroken. Te Fullen in Zuid-Beieren sneeuwde het Vrijdag reeds 24 uur zonder onder breking. Het sneeuwdek is er 6 c.M. dik. De temperatuur in de Beiersche Alpen bedraagt maai- luttele graden boven het vriespunt. Te Garmisch-Par tenkirchen woedde Vrijdag 'n sneeuw storm. Op de Zugspitze ligt de sneeuw 15 c.m. hoog, in het gebied van het Te- gern-meer 20 c.m. Zelfs de oudste bewoners van Zuid- Beieren kunnen zich niet herinneren, dat het ooit in de tweede helft van Mei zulk een bar winterweer is geweest. Ex-Keizer wil naar Dnitschland terug. I De Ajnerikaansche schrijver en pu- 'blicist Poultney Bigelow, die een kort bezoek gebracht heeft aan den ex-kei zer te Doorn, zooals hij dat elk jaar pleegt te doen, heeft bij zijn terugkomst verklaard, dat de vroegere monarch nog, steeds hoopt zich als voorvechter van den vrede te kunnen rehabiliteeren en op Duitschen grond te kunnen ster ven. Hij voegde hieraan toe, dat de ex-kei zer niet door een samenzweering naar zijn land terug wil keeren, doch wel zou hij elk voorstel tot dit doel in over weging willen nemen, indien het in overeenstemming te brengen is met zijn waardigheid als souverein en va derlands-Revend Duitscher. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Zoudt gij kunnen gelooven, juffrouw Marie, dat hij, toen hij nog kind was, geen betere vriendin had, dan ik Hij kon niet slapen, als ik hem niet omhelsd had Zij ging eenige stappen verder en hield toen opnieuw stil Gij ziet hetieder leven heeft zijn kruis. En bij deze woorden, zoo vol droefheid, openden hare armen zich. Met een haastige beweging trok Henriette deze arme zuster aan haar hart, en zij voelde twee warme lip pen op haar wangen, haar danken. Tot morgen Tot morgen Zij scheidden. De nacht viel meer en meer tusschen haar, die zich van elkaar verwijder den, elk naar haar eigen huis. Henriette had haar oogen weer opgeslagen, naar de ster, die nu boven den heuvel van Miséri schitterde. Mijn god, wat zijn er bevre digende uren, wat kan er een ontroerende zoetheid in de lucht zijn Zoodra was zij niet alleen, of zij werd tot bevens toe aange grepen, door de innerlijke vertroosting, die van alles wat haar omgaf, uitging. En zij dacht halfluid „Hoe komt het toch, dat mijn hart, dezen avond, zoo bewogen is Zij was niet dichterlijk. Zij was slechts een arm meisje, dat verlangde lief te hebben. En hij was 't, die in haar sprak, hij die de zielen bezit, alvorens zelfs een gestalte en een naam te hebben aangenomen, hij die ons zonder ophouden roept, met altijd nieuwe woorden, hij die ons zegt„Ik ben de schoon heid, de vreugde, de rust, ik droog de tranen." Zij beefde, terwijl zij zich uit het kozijn van haar venster in de klaarte van den nacht voorover boog, want het was haar, alsof iets, dat altijd verborgen in haar gebleven was, alsof haar hart zelf zich geopend had. De oleander bewoog ternauwernood zijn blade ren. „Gelukkig zij die liefhebben dacht zij. Ge lukkig zij, die een vriendin bezitten Al de gezichten harer gezellinnen van het atelier gingen langs haar heen, en zij glimlachte te gen degenen, die haar in de dagen van haar leertijd beschermd hadden. Zij riep zich de Openbare Vergadering van. den Raad der Gemeente Anna Paulowna op Don derdag, 23 Mei 1935, des namiddags te half drie uur ten Raadhuize. Punten ter behandeling 1. Notulen. 2. Mededeelingen a. van C. Kossen is bericht ingeko men, dat hij zijne benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aan neemt b. van C. Wuis is een dankbetuiging ingekomen voor de hem over 1934 ver leende gratificatie als agent der ar beidsbemiddeling c. bij beschikking van Z.E. den Mi nister van Financiën, d.d. 1 Mei j.1., no. 120, is een voorschot ingevolge de Land arbeiderswet aan deze gemeente ver-< leend groot f 2630,— ter uitbetaling aan M. C. Duijzer ter verkrijging van een plaatsje d. ingekomen is de rekening oven 1934 en de begrooting voor 1935 van den gemeenschappelijken schoolartsen dienst e. Ged. Staten hebben bij brief d.d. 1 Mei j.1., no. 78, medegedeeld, dat zij geen wijziging kunnen brengen in hun standpunt betreffende presentiegeld aan leden van stembureaux f. tegen de voorgestelde regeling tot het bezuinigen op de kosten van het openbaar vervolgonderwijs bestaat geen bezwaar bij de Regeering g. ingekomen is de begrooting voor den Warenkeuringsdienst 1935. 3. Benoeming leden der schattings commissie wegens periodieke aftre ding. 4. Wijziging; besluit tot toekenning tegemoetkoming ingevolge artikel 13 der Lager-Onderwijswet 1920. 5. Verzoeken om ontheffing van aanslagen in het schoolgeld. 6. Voorstel om te besluiten tot het aankoopen van de plaatsjes ingev. de bepalingen van de Landarbeiderswet van W. Breider en J. J. Busshman, we gens wanbetaling, en om tot voldoe ning van de koopsom een geldleening aan te gaan en af te lossen in 30 gelij- ke termijnen. gebaren, de woorden en blikken te binnen, waardoor haar fiere natuur getroffen was geworden. Zij hadden allen hetzelfde ont roerde gelaat, als zij in het rumoer van het atelier, zachtjes hetzelfde zeiden „Ik zal uw vriendin zijn, wilt gij dat O die verruk king, die blik vol dankbaarheid en die steel- sche handdruk, die belofte elkaar alles te zul len zeggen Uit den eersten tijd van haar leven als modiste, kwam nu vooral die blee- ke juffrouw Valentine haar voor den geest, van wie zij zeer veel gehouden had, om haar bijna te groote oogen en omdat zij eens als „prémière" beschermend gezegd had „Plaag het leermeisje toch niet zoo. Zij zal er wel komen. Dat kleintje is handig genoeg en ver standig." Wat een goedheid aan den eenen kant en een liefde aan den andere De groo- tere had nooit iets van het onstuimig verlan gen van die verknochte ziel geweten, die haar in stilte met zooveel hartelijkheid aanhing. Henriette herinnerde zich, dat zij zich eens tot bloedens toe, met een naald in haar vin ger geprikt had, enkel en alleen om door juf frouw Valentine opgemerkt en beklaagd te worden, zij dacht er aan, hoe zij eens op een morgen verlangd had, voor haar deur te sterven en haar laatste krachten te bewaren, om haar te zeggen „Het is voor u Ik heb gevraagd om te mogen sterven, opdat gij ge lukkig zoudt zijn." O zielen van jonge meis jes, dorstend naar teederheid, waarvan de besten, de reinsten zich zoo laten misleiden Henriette zag ze allen nu ver weg, helaas i getrouwd, gestorven, weggegaan en afge dwaald, vergeten. Dan dacht zij er even aan, dat Marie nu wel thuis moest zijn, in het hof je van de rue St. Similien, die schuilplaats der armen, aan den anderen kant van de uitge strekte vallei van huizen en fabrieken, aan het eind van bijna de heele stad achter den heuvel. „Waardoor zou ik mij zoo spoedig aan haar gehecht hebben Zouden er dan dagen zijn, waarop men liefhebben moet?" De' Loire schitterde tegen den rand der eilanden, tegen den steven der groote schoe ners, die op groote zwarte spookgestalten ge leken. Zoo nu en dan steeg een warme nevel op, uit de naastbij zijnde straten, en een muf fe lucht vol zware geuren, iets onuitspreke lijks, dat onaangenaam aandeed, alsof de in geademde lucht bij de aanraking van die ge heimzinnige bron, het leven, doordrongen was van de vermoeienis der menschen, de onrust der harten, de zedelijke ellende van geheel een stad dan weer kwam bij tusschenpoozen de wind van het uitgestrekte land, vol liefde en geuren en ongebruikte kracht, die zich met de zware lucht van den afgeloopen dag ver mengde, om deze te verjagen. „Die Marie Zij zal wel moeite hebben om zich er doorheen te slaan. Zij is ordinair, zij heeft het kwaad in haar bloedDe gele genheden zullen haar in ons vak niet ont brekenMaar ik zal mijn best doen Ik zal voor haar zorgenIk zal haar on der mijn hoede nemen bij Mevrouw Clémen- De glimlach van een eerbaar meisje, dat toch het leven kent, speelde om de lippen van Henriette Madiot, maar werd treurig en verdween. Was dat genoeg om het hart ge heel te vullen, zoo'n nieuwe vriendin neen, zeker niet. Zij was alleen met haar vier en twintig jaar. Oom Eloi hield veel van haar, zonder twijfel, maar hij bekeek alles met zijn oogen van goeden ouden tamboer. Hij kon geen vertrouwde en geen leidsman zijn. An toine haatte haar. Geen enkele voorkomend heid, of smeekbede had hem tot de oude ver trouwelijkheid van vroeger, terug kunnen brengen. Het familieleven bestond niet meer. Welk een zwaarte drukte er dan op de ziel, op avonden als deze, als men tijd had, om aan zich zelf te denken Zij was zeer terneergedrukt. Zij staarde naar een punt van de vallei, aan den anderen kant der Loire, naar veld, weide, stroom, even zwaar en donker als de toekomst. En zij dacht, dat Etienne tenminste vriendschap voor haar koesterde. Hij had zulk een tref fende manier om haar met eerbied te bejege nen en haar te doen blijken, welk een groot pleizier het hem deed haar naar Nantes terug te mogen brengen. Met hoeveel bewondering had hij haar aangekeken (Wordt vervolgd.).

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1