LANDBOUW - CRISIS - BUREAU. EXAMENVREES STEUNT BOTER te streken reeds te geringe wintermelkpro- ductie zooveel mogelijk voorkomen. Verwacht mag worden, dat de veehouders, waar een geleidelijke beperking gedurende het geheele jaar practische bezwaren oplevert, maatrege len zullen kunnen treffen om de productie in April en Mei te verlagen. De melksteunbeperking per jaar berekend. De melksteunbeperking wordt over een vol jaar berekend en niet over kortere perioden Dit besluit is genomen op grond van de over weging, dat de veehouder zooveel mogelijk vrij gelaten dient te worden in de keuze van het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij de be perking voor zijn bedrijf wil doorvoeren. Het aantal factoren toch, dat hierbij voor de ver schillende bedrijven van invloed is, is zoo talrijk en zoodanig gevarieerd, om daarbij nog de persoonlijke inzichten der bedrijfslei ders buiten beschouwing te laten, dat het niet wenschelijk geacht moet worden in dezen verder in te grijpen dan strikt noodzakelijk is. Wel is het een algemeen belang voor de veehouderij, dat de wintermelkproductie al thans niet worde verminderd. Maatregelen om deze eventueel aan te moedigen zijn nog in overweging. Differentiatie der melksteunbeperking. In overeenstemming met een daaromtrent gegeven advies door de Centrale Landbouw organisaties zal de beperking van den melk- steun gedifferentieerd worden toegepast. Zoo zullen b.v. de akkerbouw- en gemengde be drijven sterker worden beperkt dan de speci fieke weidebedrijven, terwijl ook nog weer onderscheid zal worden gemaakt in de beper king van de districten met gelijksoortige be drijven in dien zin, dat de gebieden in deze districten met bedrijven, die een meer aan- gepasten kleineren) veestapel hebben, in mindere mate tot de beperking zullen hebben bij te dragen. Bij de vaststelling der differentiatie tus- schen deze gebieden werd uitgegaan van da zes groepen van landbouwgebieden, die in ons land voorkomen, zijnde le. Zeeklei met akkerbouw en gemengd be drijf 2e. Rivierklei met gemengd bedrijf 3e. Weidestreken 4e. Zandgronden 5e. Veenkoloniën en 6e. Tuinbouwgebieden. Deze groepen zijn weer onderverdeeld in rubrieken, bij welke splitsing met twee facto ren rekening werd gehouden, n.1. le. het aantal melk- en kalfkoeien per 100 ha. grasland 2e. de verhouding tusschen het aantal melk en kalf-koeien in Mei-Juni 1930 ten op zichte van het aantal in Juni 1934. Op deze wijze werden de verschillende be perkingspercentages verkregen voor de groe pen van landbouwgebieden en voor de pro vinciën. De vastgestelde beperkingspercentages ver- toonx het volgende beeld 1. Gemiddeld voor het geheele landtus schen 11 en 11,45 2. Per provincie van 10,8 tot 17,5 3. Per landbouwgebied van 7,5 tot 25 4. Per gemeente van 6 tot 30% 5. Per bedrijf van 5 (resp 2V») tot 40%. Verder werd besloten om de kleine bedrij ven slechts de helft te beperken van de aan soortgelijke grootere bedrijven op te leggen percentages. Een klein bedrijf is in dit ver band een bedrijf met maximaal 3 melk- en kalfkoeien en maximaal 5 ha grond, terwijl de exploitant zijn hoofdberoep in den land bouw moet hebben, dus landbouwer dan wel land- of tuinbouwarbeider moet zijn. Verdere uitvoering der diffgrentiatie. Hierbij spelen een belangrijke rol de Land- bouw-Crisis-Organisaties der provinviën, die de beperkingen in de provincie distribueeren, waarbij de plaatselijke- of districtcommissies van advies dienen. Zij mogen per gemeente de beperking doen varieeren van 6 tot 30% en per bedrijf van 5 tot 40%. Ook mogen zij voorstellen in een uniform beperkte groep gebieden splitsing aan te brengen, terwijl zij mede mogen voor stellen beperking van het eene landbouwge bied naar het andere over te hevelen. De veehouder krijgt medeling van de hoe veelheid melkvet resp. melk, die hij gesteund zal krijgen, alsmede van de vastgestelde ba sisproductie voor zijn bedrijf. Eens per maand en, wanneer het steuncontingent reeds voor een belangrijk gedeelte is geleverd, boven dien tegen het einde per 14 dagen zal aan den veehouder mededeeling worden gedaan van de aan hem toegewezen hoeveelheid te steunen melkvet resp. melk en van de door hem reeds verwerkte of afgeleverde hoeveel heid „steunmelk", opdat door den betrokke ne tijdig maatregelen tot beperking der pro ductie kunnen worden getroffen. Stand der werkzaamheden. Momenteel zijn de werkzaamheden inzake de melksteunbeperking zoover gevorderd, dat de opgaven der veehouders verzameld zijn. Eveneens zijn grootendeels binnen de opga ven der zuivelfabrieken omtrent de geleverde hoeveelheden melk. De opgaven der Zuivel- c-ontröle-afdeelingen van de Zuivel-Centrale omtrent de melkproductie van zelfkazers en zelfkarners worden thans samengesteld. Aan de hand van de voorloopige gegevens wordt thans door de Landbouw-Crisis-Organisaties der provinciën een snellere methode gevolgd om voor de veehouders vast te stellen de te steunen hoeveelheid melk. Deze snellere vaststelling bleek noodzakelijk, doch zal uiteraard nog geen definitief karakter heb ben. Verhoogging zal in bepaalde gevallen kunnen plaatsvinden, vermindering prac- tisch niet, zoodat voorzichtigheid geboden is. De Zuivel-Centrale heeft een bureau „Er kenningen" ingesteld, waar de melkhande laren in het land buiten het wettelijk aange wezen gebied en in het Westen geregistreerd worden. Op 1 Juni zullen de zelfslijtende veehouders en die, welke aan bedoelde slij ters en melk-inrichtingen melk leveren, zoo wel als genoemde distribuanten gehouden zijn nauwkeurig administratie te voeren om trent de geleverde ontvangen en verkochte melk. De regeling van de controle op de uit voering over het geheele land is thans voor bereid. Beperking van het zelfkarnen. Teneinde een clandestiene verwerking van de in de toekomst komende ongesteunde overmelk zooveel mogelijk tegen te gaan, zal een karnverbod worden uitgevaardigd, waar na in het algemeen slechts die veehouders een vergunning tot kamen zullen bekomen, die kunnen aantoonen, dat zij dit bedrijf reeds voor de inwerkingtreding van de Cri- sis-Zuivelwet (10 Juli 1932) uitoefenden of wier bedrijfsomstandigheden tot het verlee- nen van dispensatie van het verbod aanlei ding geven. Wijzigingen in afzet of verwerking van de melk. Het streven is erop gericht om den veehou ders zooveel als maar eenigszins mogelijk is hun bedrijfsvrijheid te laten. Het is echter met het oog op het welslagen van de regeling noodzakelijk, dat de wijze van afzet of ver werking van de melk steeds geheel kan wor den gevolgd. In verband daarmede zal dan ook als een verplichting worden voorgeschre ven, dat van wijzigingen in afzet of verwer king, hetzij van de geheele melkproductie, hetzij van een gedeelte daarvan, steeds zoo vlug mogelijk en in ieder geval binnen een week opgave moet worden gedaan aan de af- deeling Zuivelcontröle, die het betrokken be drijf onder toezicht heeft. Controle op de uitvoering. Deze zal in hoofdzaak berusten bij de Ne- derlandsche Zuivel-Centrale en de uitvoe ringsorganen daarvan, n.1. de z.g. Zuivelcon- tróle-afdeelingen (d.z. de Boter-, Kaas- en Melkproductencontrölestations) en de Con- sumptiemelkafdeeling van genoemde Centra le. Daarnaast zal in dezen ook hulp werden verleend door de afdeeling Technische Con trole van den Centralen Crisis-Contröledienst, terwijl de provinciale Landbouw-Crisis-Orga- nisatie hierbij in bepaalde gevallen eveneens een rol vervullen. Consumptiemelklevering. De vaststelling van de consumptiemelkleve- ringen in het wettelijk aangewezen gebied in het Westen des lands, zoowel in het verle den als in de toekomst kan met behulp van de aldaar bestaande regeling nauwkeurig ge volgd worden. Voor de vaststelling van deze vorm van melkafzet in de basisjaren en voor een af fectieve controle op deze leveringen in de toekomst buiten genoemd wettelijk aange wezen gebied is noodig wettelijke aanwijzing van geheel Nederland als consumptiemelkge- bied. Deze aanwijzing zal eerdaags afkomen. In verband daarmede dienen al diegenen, die zich buiten het wettelijk aangewezen gebied in het Westen des lands bezig houden met den détailhandel in melk, zich ten spoe digste te richten tot het bureau „Erkennin gen" van de Nederlandsche Zuivel-Centrale, Laan van Meerdervoort 84, Den Haag. Verdere maatregelen, verband houdende met de melkbeperking. Gelijktijdig met het in werking treden van de melksteunbeperking op 1 Juni 1935 zal het bedrag van de uitkeering op alle tot zui vel- of melkproducten verwerkte melk worden vastgesteld op basis van 2,96 ct. per kg. melk met een vetgehalte van 3,2 Deze uitkeering stemt overeen met 77.70 ct. per kg. boter en 92.5 ct. per kg. melkvet. Om de uitkeering voor de boeren bij de geringere hoeveelheid melk, die wordt ge steund, gelijk te doen blijven, zou een ver hooging van 2.56 tot 2.88 moeten zijn vast gesteld. Daar de uitkeering op 2.96 ct. is bepaald, is derhalve een verhooging van den steun aanwezig. Door deze verhooging zullen de uitgaven van de afdeeling Zuivel van het Landbouw- Crisisfonds de inkomsten gaan overtreffen. De aanwezige reserve, alsmede de z.g. „zui- velpot", gevormd uit de heffingen op den uitvoer van zuivelproducten naar gecontin- genteerde landen maakt dezen maatregel mogelijk. De noodtoestand in de veehouderij gebiedt thans de reserves aan te tasten. De loop van de inkomsten van het Land bouw Crisisfonds voor den zuivel en de be drijf stoestand zullen in de toekomst over een verhooging of verlaging van de uitkeering moeten beslissen. De uitkeering voor de melkveehouderij zou zeker verbeteren, indien men erin slaagde de waarde der ondermelk te verhoogen. Plannen zijn bij de Crisis-Zuivel-Centrale in overwe ging en zullen aan den Minister worden voor gelegd. Vermoedelijk zullen in den loop van den zomer hierover nadere mededeelingen kunnen worden gedaan. Uit het voorgaande moge ten duidelijkste blijken, dat het de Regeering ernst is alles in het werk te stellen om de positie van het vee- houdersbedrijf te verbeteren. Daartegenover mag en moet geëischt worden algeheele en loyale medewerking van alle veehouders om de maatregelen inzake de productiebeper king ten volle te doen slagen. Bij overtredingen zal met alle kracht en volle gestrengheid worden ingegrepen, ten einde te voorkomen, dat de goedwillenden gedupeerd zouden worden door de minder scrupuleuze elementen. Moge in de toekomst blijken, dat de Nederlandsche veehouders algemeen beseffen, dat zij eensgezind achter deze in de eerste plaats in hun belang ge troffen regeling dienen te staan. De Minister van Economische Zaken heeft aan de landbouwers in Oost- en YVest-Zeeuwsch-Vlaanderen, die geor ganiseerd zijn bij de Landbouw-Crisis- Organisatie voor Zeeland, op grond van artikel 3 lid 1 der Crisis-Organisatie-be- schikking 1934 II arbitrage opgelegd in zake de vaststelling van de arbeids voorwaarden der bij hen werkzame landarbeiders. Tot arbiter is benoemd Prof. Dr. Ir. G. Minderhoud te Wageningen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Harlingen rust zich ten strijde. Havenconcurrentie met Delfzijl. Aangezien het gevaar dreigt, dat de haven te Delfzijl de tot nog toe op Har lingen varende vaste lijnbooten tot zich zal trekken (door de vrijstelling van havengelden voor lijnbooten) heeft de gemeenteraad van Harlingen, om dit zooveel mogelijk te voorkomen, besloten de haventarieven gelijk te maken aan die van Delfzijl, waardoor de concurrentie althans normaal kan zijn. In verband hiermede zijn de ha venrechten verlaagd en de reeds be staande rijstellingen uitgebreid niet één voor zeeschepen, die 'n geregelden wekelijksehen of tiendaagschen dienst onderhouden tusschen een buitenland sche haven en de haven van Harlingen Tevens is een bedrag van 400.000 gulden uitgetrokken voor de uitrusting van de nieuwe Willemshaven. Langendijker Kool thans geruimd. De kool is aan den Langendijk thans zoo goed als geheel geruimd prak tisch is er niets meer. De laatste Deen- sche witte kool werd dezer dagen nog verkocht voor f 10 per 100 Kg. Dit be trof slechts één partijtje. Op de vei ling werd f 7.30 besteed. De tomatenprijzen kelderen vlug. De prijzen zijn veel te laag, nog zoo vroeg in het seizoen. De vroege aardappelen hebben zoo danig van de vorst geleden, dat het nog wel eenige weken zal duren, voor de eerste aan de markt komen. NACHTELIJK AVONTUUR. Met een gestolen auto in een duinpan geraakt. Terwijl de hec- .-J. H. J. C. Bouvy, be drijfsleider varK u5e N.V. Zoutziederij „De Pauw" te Muiden, zich Zondag nacht op de bruiloft van een familie lid bevond, welke in huize „Brinkman" te Haarlem gegeven werd, deelde de politie hem telefonisch mede, dat zijn auto deerlijk gtffe.avend in een duinpan laglangs den Zéeweg bij Bloemendaal. De bruilofsgast begaf zich onmiddellijk met 'n inspecteur van de Haarlemsche politie naar het aangegeven punt, waar bleek, dat de auto G 356 inderdaad zwaar besclhadigd naast den weg was terechtgekomen Op dat oogenblik be vond zich niemand meer in den wagen daar degene, die zich den auto had toe geëigend, reeds door de Zandvoort- sche politie in arrest was gesteld, al dus de „Tel." Van de politie vernam de heer Bou vy toen de volgende bijzonderheden Toen de Bloemendaalsche politie Zondagnacht per fiets langs den Zee weg surveilleerde, zag hij een auto een eind voor zich uitrijden, welke he vige slingerbewegingen maakte. De au to reed snel verder, zoodat de afstand tusschen de fietsende politie en wagen steeds grooter werd. Eensklaps was er echter van een auto niets meer te bekennen. Toen de politie verder op scherp rondkeek, ontdekte men den auto naast den weg. De wagen was klaarblijkelijk over den kop geslagen. De ruiten waren gebroken en de kap was geheel ingedrukt. Ook overigens had de auto groote schade opgeloopen Uit papieren, welke zich in den wagen bevonden, kwam de politie den naam van den eigenaar te weten. Zij stelde zich in verbinding met den heer L. J. M. Bouvy te Groningen, die mededeel de, dat de auto aan zijn zoon toebe hoorde, die zic'h op de bruiloft in huize „Brinkman" moest bevinden. Wat den dader betreft, later kon wor den vastgsteld, dat deze, nadat hij den auto van het parkeerterrein op de Groo te Markt te Haarlem had ontvreemd (na middernacht) worden de auto's niet meer bewaakt) er mee uit rijden was gegaan. De man verkeerde in beschon ken toestand. Vandaar de slingerbewe gingen van den wagen, welke de aan dacht van de Bloemendaalsche politie hadden getrokken. Door een dezer ver keerde stuurbewegingen was de auto over den kop geslagen en naast den weg terecht gekomen. Daarbij werd de dief door de glasscherven op eenige plaatsen aan 'het gelaat gewond, waar uit hij hevig bloedde. Met groote moei te wist hij weer op den Zeeweg te ko men en liep langs den Zeeweg in de richting Zandvoort verder. In dezen toestand troffen hem in het nachtelijk uur eenige padvinders aan, die hem meenamen naar Zandvoort en hem bij de politie aldaar brachten. De man vond het toen klaarblijkelijk maar het beste, een bekentenis af te leggen. Het bleek, dat men te doen had met den 24-jarigen J. S., wonende te Haarlem. Hij werd met een Haarlem sche politie-auto afgehaald en later bij den wagen gebracht, welken hij gesto len had. Hij bekende daar, dat hij met dezen auto uit rijden was geweest. Terwijl de gearresteerde S. zich in den politie-auto bevond, maakte de heer Buvp fotografische opnamen, waarop de dief de brutaliteit had om „ook een plaatje" te vragen. De automobilisten, die in het zeer vroege ochtenduur, n.1. half zes, den Zeeweg passeerden, keken niet weinig verwonderd, toen zij daar een geheel gezelschap in avondtoilet rondom een verongelukten auto geschaard zagen. Het waren bruiloftsgasten, die hun be langstelling kwamen toonen in het nachtelijk incident. De auto was der mate beschadigd, dat hij niet meer te gebruiken was. Verzekering dekt de schade. Ernstige mishandeling te Ossendrecht. Te Ossendrecht heeft een ernstige familietwist plaats gehad, waarbij de landbouwer L. v O. door zijn zwager J. J. zóó ernstig is mishandeld, dat hij een aantal verwondingen opliep en drie ribben heeft gebroken. Tusschen de beide mannen bestond reeds gerui- men verschil van meening over het af sluiten van een erf. Maandagavond ontstond 'n woordenwisseling tusschen v. O. en zijn zwager, die op een hevige vechtpartij uitliep, waarbij v. O. mis handeld werd. De marechaussee uit Os sendrecht heeft proces-verbaal opge maakt en stelt een onderzoek in. DE HALVE TON BIJEEN. Jong Holland snakt naar werk De perscommissie van de Centrale voor Werkloozenzorg schrijft Zaterdag werd de 50.000 Gulden, die de Centrale voor Werkloozenzorg aan Christelijk Nederland voor haar arbeid had gevraagd, bereikt. Op dien dag was f 50.000 bijeen. Te verwachten is, dat de overschrijding van het gevraag de bedrag nog belangrijk vergroot zal worden, daar nog van 35 plaatselijke comité's de opgaaf verwacht wordt. Voor het werk der Centrale houdt dit een goede ontwikkelingsmogelijklheid in. Op 15 Juni a.s. zal het tweede werk kamp der Centrale te Rockanje geopend worden. De aardappelen duurder. Maandagmorgen waren sommige aardappelsoorten aan de Rotterdam- sche aardappelmarkt circa f 1 per H.L. duurder. Oorzaak van deze prijsverhooging in den groothandel, ontstaan door hoo gere landprijzen, is dat wij door het aanhoudende Koude weer langer mei onzen ouden aardappelvooraad moe ten doen. Het gevolg zal wezen dat, berekend op een basis van uitwegen met de klei ne maat van 60 Kg. per II.L., de win kelprijzen der aardappelen in vele ge vallen met circa 2 cent per kilo ver hoogd zullen worden (^N.R.C.) Recordpoging rond het IJsselmeer. Vermeulen slaagt niet door tegenwind. Maandag deed de amateur wielren ner D. Vermeulen uit Amsterdam een poging om het record Rond het. IJssel meer, dat hij eenmaal hield met een tijd van 11 uur 1 min. 14 sec., maar dat door G. Snijders met slechts 1 min. 23 sec. was verbeterd, opnieuw op zijn naam te brengen. De afstand bedraagt 350 Km. en dus moest Vermeulen ongeveer 32 km. per uur afleggen om zijn doel te bereiken. De hevige Noord-Oosten-wind heeft echter zijn moedige pogingen totaal verijdeld. Trots alle energie en door zettingsvermogen moest de recordrij der te Steenwijk opgeven. Op den Afsluitdijk, tegen den storm in, bedroeg het verlfes 22 minuten en later, door Friesland rijdend over Sneek en Heerenveen, draaide de wind meer Oostwaarts, zoodat Vermen len feitelijk meer dan 200 Km. tegen den feilen wind had gereden alvorens hij, het nuttelooze van verder pogen inziende, gedeprimeerd opgaf. Het was voor hem en ook voor dege nen die hem volgden een groote teleur stelling. En al is hij ditmaal niet ge slaagd, toch zullen degenen die zijn onvermoeiden strijd hebben gevolgd steeds met waardeering over den ech ten sportgeest spreken, die dezen ama teur wielrenner heeft bezield. Ongetwijfeld zal hij als de gelegen heid tot recordrijden in September weer is toegestaan, een nieuwe poging doen. Geen sprake van, indien Gij slechts Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. BUITENLANDSCH NIEUWS. Algeheele verwarring in de Vereenigde Staten van Amerika. De gevolgen van de uitspraak inzake de N.R.C. nog niet le overzien. Wat zal Roosevelt doen De uitspraak van het Hoogste Ge rechtshof inzake de ongrondwettig- verklaring der N.R.C. heeft zeer groote verwarring en onzekerheid gesticht. Men vreest, dat de werkgevers van deze gelegenheid gebruik zullen ma ken de loonen te verlagen en de werk tijden te verlengen, hetgeen zonder twijfel scherpe arbeidsconflicten tot ge volg zou hebbn. Aan den anderen kant hebben enkele industrieelen verklaard, da de arbeidsvoorwaarden voorloopig ongewijzigd zullen blijven voortbe staan. Donald Rochberg heeft een oproep gericht tot werkgevers en arbeiders en er op aangedrongen de arbeidsvoor waarden te handhaven. Rookvergiftiging te Kiel. Na het eten van koek zijn te Kiel (Duitschland) Zaterdag de vrouw van dokter en een matroos onder ernstige vergiftigingsverschijnselen overleden. Daar de bakkerij, waaruit de giftige koek afkomstig was. aan meerdere café's had geleverd, moét gevreesd wor den, dat het aantal vergiftigden nog grooter zal blijken te worden. GEMEENTE ANNA PAÜLOWNA. Paardensport. Uitslag ICortebaau- draverij te Norg, Friesland luidt le pr f 200, Ago Kan, eig. N. W. de Jong, Oranjewoud 2e pr. f 100 Sir Kerrigan, eigen. v. Veen Wolvega 3e pr. f 50 Qur Dream, eigen. Bolwijn Groningen 4e pr. f 25 Nordeck, eigen. Wijk, Haren. Gretchen H. van den Heer Silver, Oude Sluis liep ook mee en was in goede conditie, doch was bij starten on willig, daar dit met lint geschiedde en het paard hieraan niet was gewend. B.K.C.-Nieuws. B.K.C. II speelde uit vriendschappelijk tegen Flevo I te Middenmeer en won met 3—2. B.K.C. III won in de serie-wedstrij den te Callantsoog de le prijs om de eerste wedstrijd tegen Aartswoud I met 3--0 en tegen Callantsoog die gelijk eindigde, Twee strafschoppen wist Paardekooper netjes te nemen en de keeper van Callantsoog kreeg geen schijn van kans, terwijl keeper v.d. Burg van B.K.C. reeds de eerste straf schop hield. Bravo jongens. Paaschcollecte. Door de Nederland sche Bioscoopbond werd ten bate van het Vacantie-oord „Bio" te Bergen aan Zee collecte gehouden die tezamen f 29302.6*5 opbracht. In Bioscoop De Haan, Wieringen f 40.27, in Bioscoop Kossen, Anna Paulowna, f 27.17. Voor waar een mooi succes. Mandolineclub „Ktinst en Eer. Op het gehouden Concours te Hilversum op Hemelvaartsdag, behaalde de Man dolineclub „Kunst en Eer" de le pr. in 2e Afd. met 163 punten. KOEGRAS. Onze wielrenner Jb. Kui per heeft op uitstekende wijze gereden op de Alkmaarsche baan. Hij won op fraaie wijze de 50 ronde race. In de 60 Km. koppelwedstrijd is door Kuiper en Fruitema uitstekend gereden, daar zij slechts 1 ronde achter stonden bij de bekende zes-dagen-renners, zooals Kil- lian-Vopel, Van Hout—Van Schijndel Hulde Kuiper en Fruitema voor' deze prestatie. We zien met veel hoop Kui per z'n debuut bij de opening der Wie- ringer Wielerbaan tegemoet. GEMEENTE ZIJPE. BURGERLIJKE STAND. Gem. ZIJPE van 24 t.m. 29 Mei. Geboren Cornelia, d.v. Catharina Maria van W'esterop. Ondertrouwd Johannes Gerardus Zomer, oud 27 jr., vrachtrijder, te Den Helder en Catharina Visser, oud 20 jr., alhier Ference Novak, oud 24 jr., chauffeur, te Anna Paulowna en Margaretha de Best, oud 212 jr., alhier. Getrouwd Cornelis Ezechiël van den Berg, oud 26 jr., landarbeider en Maria Adriana Hertogh, oud 23 jr., bei den alhier Cornelis Willem de Graaf oud 36 jr., incasseerder te Den Helder en Jannetje Groot, oud 26 jr., alhier; Cornelis Jacob Breed, oud 30 jr., chauffeur, te Schoorl, en Trijntje Vriendjes, oud 26 jr., alhier. Overleden Geene. SCHAGERBRUG. In een op j.1. Dins dagavond ten lokale van mevr. de Wed. J. Broer alhier gehouden vergadering van het Comité tot huldiging van Bur- jgemeester De Moor bij zijn aftreden, werd rekening en verantwoording ge daan van de ontvangsten en uitgaven. Er bleek een batig saldo te zijn van f 15.79, welk bedrag, overeenkomstig het indertijd door de vertegenwoordi gers der vereenigingen genomen be sluit, is gestort in de kas van het Plaatselijk Crisis-Comité. MARKTBERICHTEN. Stichting „Heldersche Eierveiling." Noteering van 29 Mei 1935. Aanvoer 26330 Kipeieren. Eendeieren 406 stuks. Prijs 48-51 Kg. 195 52-54 Kg. 200 a 220 55-57 Kg. 210 a 240 58-60 Kg. 200 a 240 61-63 Kg. 240 a 250 64-67 Kg. Kg. 250 a 260 Eendeieren 150 a 170. Alles per 100 stuks. Eierveiling Schagen. Veilingsbericht van Donderdag 29 Mei '35. Aangevoerd 82000 Kipeieren. Prijs 54-56 Kg. 210 a 220 56-58 Kg. 215 a 225 58-60 Kg. 1220 a 225 58-60 Kg. 220 a 225 60-62 Kg. 220 a 235 62-65 Kg. 235 a 260 Klein 200. 3000 Eendeieren 165 a 170. Alles per 100 stuks. Coop. Centrale Eierveiling Purmerend. Weekbericht van 28 Mei 1935. Aan voer 190.000 Eendeieren. Prijs 165 a 190- Kippeneieren-90.000 stuks. Prijs 53-55. Kg. 200 a 220 56-57 Kg. 2.10 a 220 58-59 Kg. 220 a >240 60-62 Kg. 220 a 250 63-64 Kg. 240 a 250 65-66 Kg. 240 a 260 70-80 Kg. 270 a 410. Alles per 100 stuks. Afdeeling Pluimvee. Oude Kippen f 0.60 a f 1.00 Jonge Hanen 0.30 a 0.80; Oude Eenden 0.28 a 0.31 Jonge Woer den 0.18 a 0.25 Oude Kippen per Kilo 0.35 a 0.41 id. Jonge Hanen 0.40 a 0.47. ALCOHOL UIT SUIKERBIETEN. Vervolg van 't artikel in vorig nummer Als de meest geschikte verhouding meprocenten alcohol op 80 benzine. Bij een verbruik in 1934 van 6.2 millioen van liet mengsel is vastgesteld 20 volu- liter komt dit dus op 1.24 millioen li ter alcohol. Wanneer hiervan 1 milli oen liter uit bieten zal worden verkre gen, zal een uitbreiding met 40.000 ha. van de beteelde oppervlakte mogelijk zijn, waardoor men op 129.000 H.A. zou komen. De corporatie berekende voor de geleidelijke uitbreiding van de be teelde. oppervlakte en de installaties voor de verwerking tot alcohol vijf ja ren noodig te hebben. De fabrikage zal gedeeltelijk plaats hebben in de bestaan de suikerfabrieken, terwijl volgens het verlangen van de landbouwers, kleine distileerderijen in beetwortel- rijke streken zullen worden opgericht, welke ieder ongeveer de opbrengst van 600 ha kunnen verwerken. Dit laatste zal vooral geschieden in de dooi- ontginning nieuw verkregen ge-, bieden, zooals de gewezen Pontij ns^he moerassen, waar het oprichten van nieuwe suikerfabrieken in de huidige omstandigheden onverantwoord zou zijn. De uitvoering zal worden opgedragen aan een semi-officieel lichaam, dat het monopolie zal houden voor den aan koop van den bieten-alcohol van de producenten en de distributie ervan aan de importeurs van benzine. De prijs zal door de competente staatsor ganen worden vastgesteld. Bij de bere kening zal de kostprijs als basis gelden. liet Centrale Corporatieve Comité heeft bij de bekrachtiging van de be sluiten van de corporatie het aanbal jaren, waarin de productie toereikend: moet worden om een verplichte bijuxeu ging van 20 pCt. alcohol te kunnen voorschrijven, op 4 in plaats van cle voorgestelde 5 bepaald. PLAATSELIJKE INDUSTRIE en LANDBOUW! Vraagt daarom uw winkelier van Kaasfabriek NOOIT GEDACHT, H.-hoet.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2