Boy 26e JAARGANG DINSDAG 11 JUNI 1935 No. 46 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN FEUILLETON. UIT HEEL HAAR HART! WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG en VRIJDAG UITGEVER T1- Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden 1. GESAUSDE ZWARE PRUIMTABAK BINNENLANDSCH NIEUWS. Reorganisatie Zuiderzeewerken. voortzetting inpoldering ver antwoord geacht. Verschenen is de Memorie van Ant- «woord aan de Eerste Kamer hetreil'en de het ontwerp van wet tot vaststel ling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Zuiderzeèfonds voor het dienstjaar 1935. Wij lezen er o.a. in Al dient, volgens eenige leden, aan voortzetting der inpoldering 't gezond maken van de financiën voor te gaan, zulks ?:ai niet henoeven te neletten, 011 midueinjk door te gaan met de "uitvoe ring van de plannen tot inpoldering van den iN.O-poider nereids is op- uracht gegeven tot hei met bekwamen spoed voorbereiden van een volledig uitvoeringsplan met daarbij benoo- rend imancieel werkprogram. Zooura de Keg.eering het oogenblik gekomen acht, de werkzaamheden ter plaatse aan te vangen, zal de mi nister niet nalaten gevolg te geven aan de herhaaldelijk gedane toezeg ging om te komen met voorstellen tol uitvoering, van bepaalde werken voor cle Nooru-Oostelijke inpoldering en daarbij een uiteenzetting te geven van üe mogelijkheid het plan zoo uit te voeren, dat de kosten van landaanwin ning ongeveer i 25UU per ha. (behuisd) zullen bedragen. De minister meent, dat liet aangaan van een verplichting tot een jaarlijk- sche uitgave van 1U a 12 mill. voor de inpoldering verantwoord mag worden geacht. In aanmerking dient, te worden geno men, dat indien met de uitgifte van gronden in de Wieringermeer in het zelfde tempo wordt voortgegaan als thans, d.i. 2500 tot 3000 ha. per jaar, te zijner tijd een te langdurige onder breking daarvan zal intreden, indien niet tijdig cultuurrijpe gronden in den N.O.-polder beschikbaar kunnen wor den gesteld. De minister stemt in met het gevoe len, dat gestreefd moet worden naar het zoo spoedig mogelijk verlagen van het peil van het IJsselmeer beneden het thans nog gehandhaafde hooge peil van 13 c.M. N.A.P. Daarvoor zijn echter nog verschillende maatre gelen noodig in verband met de lands verdediging, de scheepvaart en de wa- ter-verversching, bepaaldelijk van de Amsterdamsclie grachten, bij welke maatregelen ooq weder de belangen der drinkwatervoorziening, waarvan boven sprake was, betrokken zijn. Wieringermeer. De tijdelijke Staats-exploitatie in de Wfieringermeer, totdat de gronden vol doende cultuurrijp zijn, zal niet langer worden voortgezet dan noodzakelijk is. De minister kan slechts herhalen, dat de inrichting van het werkdorp door de stichting „Joodsehe Arbeid" inderdaad ten doel -heeft een tijdelijke voorziening, te treffen, ten einde aan Duitsche Joodsehe jongelieden een on derkomen te verschaffen voor de oplei ding tot een werkkring elders, met na me in Palestina. De medewerking, welke de regeering daarbij verleent, draagt eveneens 'n tijdelijk karakter. Indien derhalve na afloop van de te genwoordige pacht, waarbij in gelijke mate als bij de overige pachten in de Wieringermeer een pachtsom wordt geheven en voldaan, een verzoek om verlenging mocht worden gedaan, zal de Regeering geheel vrij staan in haar beoordeeling. Van tewerkstelling van Joodsehe uitgewekenen bij boeren bui ten het werkdorp is niets hekend. Een wetsontwerp tot reorganisatie van de diensten en lichamen bij de Zuiderzeewerken betrokken, kan zeer spoedig aan de Staten-Generaal wor den voorgelegd. Dat het zuigen van schelpen, waar door het weerstandsvermogen van de Texelsche kust zeer zou zijn vermin derd, invloed heeft op de geulvor- ming langs de kust is een onderstel ling, welke de minister niet aanneme lijk acht. DE ENCEPHALITIS. Belangwekkende onderzoekin gen van prof. Aldershoff. Naar het „U. D." verneemt, heeft prof. dr. Aldershoff, hoogleeraar bij de medische faculteit te Utrecht, on langs in een wetenschappelijken kring te Leiden mededeeling gedaan van de resultaten van een door hem ingesteld onderzoek met betrekking tot de ence- phalitis (hersenontsteking), aan welke ziekte de patiënten in den regel ko men te overlijden. In deze mededeelin gen heeft de Utrechtsche hoogleeraar uiteengezet, hoe het hem gelukt is, door huid-enting de encephalitis over te brengen van dier op dier. Dit resul- taat, dat tot dusver in medischen kring Roman door RENé BAZIN. Nadruk verboden. No. 22. Men had den dood van M. Lemarié verge ten. Het wordt tijd, dat er een einde komt aan het seizoen, zei de dikke Lucia, die bijna stikte. Ik heb liever geen stuiver meer op zak dan ln zoo'n hitte te werken. De woorden stierven weg in de schijnbare onverschilligheid der jonge meisjes. Maar zij hadden haar getroffen zoo al een riemslag de diepe wateren beweegt. Nauwelijks een rimpel aan de oppervlakte te zien; de riet halmen hebben niet bewogen; al de bijen zijn den wilden honing blijven puren, in het hart der gele waterlelies;maar daar komt een windvlaag en hij beroert zelfs de wortels en de verborgen stengels. Het atelier verlaten Maar ja, het stille seizoen kwam aan en daarmee ook de dagen van vrijheid en van ellende; dagen, waarop het moeilijker werd, om brood op crediet te bekomen, waarop men twijfelen ging, of men bij de meesteresse terug zou mogen ko men zij kreeg zooveel aanvragen van nieu we werksters, waarop gedachten aan den dood door den geest gaan, tusschen twee oo- genblikken van plezier of lange werkelooze uren. Gedwongen vacantie, slaafsche arbeid, samen zijn met moeders, die niets begrijpen, bekoringen van den twintigjarigen leeftijd, die dan door den arbeid niet getemperd kan Worden, leelijke geschiedenissen van vroeger verdriet om het eenzame leven, gij gaat ko men, gij gaat weer komen Gij zijt reeds dichtbij Een witte streep verlichtte het pla fond in den rechterhoek, het was de weer kaatsing van een serre, wat gewoonlijk des zomers tegen elf uur gebeurde. Op het zelfde oogenblik begon een der jon ge meisjes te snikken. Zij schreide, de han den in heur haren, die haar verlegen ge zicht verborgen, haar borst tegen de tafel ge leund en krampachtig schokkende. Haar ka meraden schenen niet verwonderd en gingen voort met werken, diep gebogen over haar taak, opdat zij, die schreide, niet verlegen worden zou. Zij deden zoo hetzelfde, de eene voor de andere. Er ging zelden een week voor bij, dat niet een dezer kinderen den moed ver loor en door een verborgen verdriet over meesterd, in tranen uitbarstte. Dezen keer was Irma de socialiste, met de veel te groote oogen. Men liet haar kalm tot zich zelf komen, haar oogen afwisschen en heur haar opsteken. Iedereen wist, dat zij, twee dagen geleden, door haar beminde ver laten was Mevrouw Clêmence kwam binnen. Zij scheen niets te bemerken. Zij glimlachte, on der haar gepoederd kapsel, dat aan de slapen gekruld was; met haar twee vingers hield zij haar face-a-main vast, achter iedere gar- neerster stond zij even stil en men zou aan haar gezicht zoowel als aan haar woorden ge zegd hebben, dat zij een verzameling van zeldzame voorwerpen bezocht in een oord van genietingen en vreugde Haar systeem was bemoedigen. Zeer goeddat is een aardig idéé Lila en paars, juffrouw Jeanne, zou nog be ter staan Juffrouw Mathilde, sla dien rand eens om, twee bosjes violen hier, drie of vier vallende bladeren in het omgeslagen stroo, losjes, begrijpt ge Frissche tinten, nietwaar De klant is blond Juffrouw Henriette, gij maakt eiken dag vorderingen en de waardeerende woorden van de kleine gravin Zaniska en van mevrouw de Strévil- le heb ik aan u te danken. Maak nu de strik ken iets ronder, door bijvoorbeeld den knoop hier te plaatsen, dan wordt dit een meester stuk Gij moet uw vormen beter span nen, juffrouw Reine, gij maakt ze niet ste vig genoeg, maar het model is goed. Laat het vooral namaken, juffrouw Augustine. A propos, de twee witstrooien hoeden met ro zen gegarneerd, voor de dochters van den generaal, komen die vanavond klaar Men onbekend was, sluit de mogelijkheid in zich, dat door verder experimen teel onderzoek belangrijke concl/usies zullen kunnen worden getrokken ten opzichte van encephalitis bij den mensch. De wijze van overbrenging dezer ziekte was tot dusverre niet be kend. De onderzoekingen van prof. Aldershoff hebben derhalve een be langrijken weg geopend, waarlangs men hoopt te komen tot verdere be langwekkende onderzoekingen die perspectieven kunnen openen voor de genezing van de encehpalitis bij den mensch. Winst der Kwatta sterk gedaald. Blijkens het verslag der Stoom Cho colade- en Cacao-Fabriek Kwatta, is het resultaat over 1934 wederom teleur stellend geweest. Toch heeft het be stuur een ongeschokt vertrouwen in de toekomst der Mij. Het netto-winst- saldo bedraagt f 22.966 (v.j. f 222.196), terwijl de afschrijvingen f 113.188 (v.j. 1 183.145) beliepen. Het winst-saldo wordt overgebracht op nieuwe rekening terwijl uit het onverdeelde dividend saldo 6 pCt. (onv.) wordt uitgekeerd op de preferente en 3 pCt. (3Vè pCt.) op de gewone aandeelen. Knoeierijen met vleesck. Ziek vee geslacht nabij Haar lem. Bij een inval in een schimrtje in Zuid-Schalkwijk, even over de grens van Haarlem, in de gemeente Haarlem merliede is met medewerking van de Haarlemsche recherche een tweetal mannen verrast bij thet frauduleus slachten van een jong rund. Bij de komst van de ambtenaren van het slachthuis te Haarlem wisten zij te ontkomen, doch men heeft hen her kend als degenen, die zich geregeld aan deze praktijken schuldig maakten Van de inspecteurs van het slacht huis wordt een voortdurende waak zaamheid geëischt. Er zijn n.1. lal van lieden, die er hun werk van maken, op de veemarkt ziek vee tegen bclache lijk lagen prijs op te koopen en dat op frauduleuse wijze te slachten. Hun zijn adressen bekend van zeke re slachters, die gewetenloos genoeg zijn om tegen een zoet winstje dit voor de consumptie onbruikbare en gevaar lijke vleesch aan menschen met een smalle beurs te verkoopen. Al deze mogelijkheden dragen er toe bij, dat deze voor de volksgezondheid misda dige praktijken nog altijd kunnen voortwoekeren. Het stempel op de huid van het in beslag genomen rund wees uit, dat liet dier afkomstig was van de vee markt te Purmerend. Bij nader onderzoek van het in be slag genomen kadaver bleek, dat het rund aan ernstige etter-vergiftiging leed en op het slachthuis onvoorwaar delijk zou zijn afgekeurd voor de con sumptie. Brandstichting opgehelderd. Opzienbarende arrestaties te Oss. De gemeentepolitie heeft Vrijdag avond een arrestatie verricht, welke groot opzien heeft gewekt. In den nacht van 3 op 4 Juni 1933 is het groo te houten paviljoen van de wieler baan geheel afgebrand. De schade be droeg ongeveer f 4000. Al dadelijk rees vermoeden van brandstichting, daal de directeur van de wielerbaan, die tevens agent van een groote brouwerij en een bekend ingezetene van Oss. is, des middags nog in het paviljoen is geweest, toen niets verdachts bemerkt had en verklaarde, dat dien dag geen vuur had gebrand. De zaak werd echter nimmer tot 1^1 aarheid gebracht en de verzekerings som werd aan den directeur uitbe taald. Het onderzoek in deze zaak werd steeds voortgezet en door beken tenissen van gearresteerde leden van het milieu kwam men te weten, dat in derdaad brand was gesticht, doch ook, dat de directeur deze brandstichting' had opgedragen aan een der leden van de bende, dien hij daarvoor een gelde lijke belooning had toegekend. In verband hiermede is de directeur gearresteerd en door den burgemees ter aan een langdurig verhoor onder worpen. Gebleken is, dat de directeur een dubbel leven leidde en meermalen verdacht is, daar hij contact had met leden van de misdadigersbende. Men zal zich herinneren, dat hij eenige maanden geleden bij een nach telijke vechtpartij met den voorzitter van de Wielerclub „Arditi" was be trokken, waarbij hij een zware verwon ding met een mes aan het gelaat op liep. De gearresteerde Otlens, als ver dacht betrokken te zijn geweest bij den overval op het echtpaar Van Ber gen te Oss, heeft in de marechaussee kazerne te Oss een volledige bekente nis afgelegd. SLECHT KERSENJAAR. Door nachtvorst vroor veel bloesem af. Bessenoogst kan meevallen. Naar gegevens, verstrekt door de correspondenten van de Directie van den Landbouw en onder medewerking van de rijkstuinbouw-consulenten, is het onderstaand overzicht samenge steld betreffende den stand van ker sen en bessen op 27 Mei j.1. De weersomstandigheden zijn voor de vruchten ongunstig geweest. Het koude weder in de maanden April en Mei, hetwelk met eenige strenge nacht vorsten gepaard ging, was voor de vruchtzetting der vroege kersen niet bevorderlijk, terwijl bovendien veel bloesem is afgevroren. De stand van de vroege kersen is in de Betuwe, hoewel uiteenloopend, door eengenomen slechts matig. Wederom wordt melding gemaakt, dat goed ver zorgde boomgaarden duidelijk den meesten weerstand tegen de ongun stige weersinvloeden bezaten. De stand van de late kersen is wel eenigszins beter dan die van de vroege gaat naar buiten en het is beloofd. Juffrouw Irma heeft ze onderhanden, antwoordde de premierè. Mevrouw Clémence keek even naar het weenende meisje, hoedde zich wel, iets te zeggen en merkte Marie Schwarz op. En wat gaat gij van haar maken ..—Ik laat haar kapjes maken, dat doet zij heel goed. De meesteres ging weg, omdat zij overal rond geweest was en haar bezoek geëindigd had, toen haar nog een order te binnen schoot. Zij liet den koperen deurknop wel ken zij reeds omdraaide los, ging met een paar stappen naar Henriettte, aan het eind van een der tafels gezeten, en zeide, vooro vergebogen, zachtjes Juffrouw Henriette, ik verzoek u, dade lijk na het eten naar Mevrouw Lamarié te willen gaan, die naar U gevraagd heeft. Al had mevrouw Clémence nog zoo zacht gesproken, verscheidene meisjes hadden het gehoord en zetten groote oogen op. Juf frouw Augustine keek zeer beleedigd en zet te zich schrap op haar tabouret. Mevrouw zag de noodzakelijkheid in, haar verzoek 'n weinig toe te lichten, om een misverstand tusschen haar twee beste werksters te voor komen. Ik heb zooeven een briefje van me vrouw Lemarié gekregen. Zij vraagt naar u persoonlijk. Gij zult dus drie onzer modellen meenemen, met een witten band, natuurlijk voor een weduwe en juffrouw Schwarz zal u vergezellen. Zij zal meteen als essayeuse be ginnen. Goed, mevrouw. Toen de deur gesloten was, begon er tus schen de modistjes een veelbeteekenend ge fluister: Welnu, mijn beste, dat is alweer wat nieuws De première is woedend.. Zij heeft er waarlijk wel reden voor sinds tien jaar helpt zij deze dame Zij rekende op een abonnement. Je moet toch wel toegeven, dat die Henriette Madi- ot veel geluk heeft; wat kijkt zij tevreden En de andere --n aap Wat zet zij een gezicht!!, De oude aap w?j een werkster van veèr- tig, die vermoe^d6) dat ongenade weldra soorten, doch eveneens ten aanzien hiervan zijn de verwachtingen niet hoog gesteld. In Zeeland was als gewoonlijk de werking van de nachtvorsten van ge ringe beteekenis, in verband waarmede aldaar de stand der vroege kersen goed tot zeer goed kan worden ge noemd. In Limburg vertoonen de late kersen een vrij goeden stand, doch ook hier hebben vooral de boomgaarden in de dalen ernstig van de vorst gele den. Van alle kersen was de bestuiving in verband met 't ongunstig vliegweer der bijen onvoldoende. De kruisbessen vertoonen een vrij goedën stand. In de Betuwe was de bloei van deze vrucht beneden normaal De nachtvorsten richtten ook hier schade aan. Hetzelfde geldt voor de roode en witte bessen. Dooreengenomen is üe stand vrij goed, in Zuid-Holland ma tig tot vrij goed, in Utrecht en Noord- Iioiland goed tot zeer goed. Overigens kan de stand nog, niet uiteindelijk wor den beoordeeld, aangezien de bloei nog niet geheel is beëindigd. Dit is eveneens het geval hij de zwar te bessen, welke dooreengenomen een vrij goeden stand vertoonen. LANGrENDIJK. Uitbetaling surplus- bollen. De uitbetalingen van de sur- plus-bollen, welke begin Mei zouden geschieden, beginnen thans af te ko- meii. Het gaat er niet bijzonder mee naar wensch. Was men eerst van ge dachte 85 pCt. van den minimumprijs te zullen ontvangen, bij de uitkeerin- gen bleek, dat vooreerst met 60 pCt. wordt volstaan. Alweer geen meevaller. Heerliugowaard. Auto te water. Een minder aangenaam avontuur over kwam den veehouder B. alhier. Met een z.g. melkkros haalde hij een paar balen stroo. Twee juist gelijktijdig pas- seerende auto's, waarvan er een met grooten aanhangwagen, manoeuvreer den zoo onhandig dat de wagen een „lik" kreeg, met zoodanig gevolg dat hij voor de woning van den heer Wuis te water geslingerd werd. over haar hoofd £ou komen en haar dage lij ksch brood verdwijnen zou. Zij had, naar zij geloofde, een waardige houding aangeno men, om de wanhoop die haar folterde te verbergen, en de anderen lachten en begre pen niets, omdat zij oud was en haar ver driet geen liefdesmart. Het klokje sloeg met een mager geluid, dat gedempt door het behang, de muren en tusschenschotten van onder den grond scheen te komen. Het kondigde het uur van het déjeuner aan. Alle naalden werden in de vormen gestoken. Langzaam stonden de jonge meisjes op en velen trokken met een gebaar van prinsessen, haar lusteren mou wen uit, die zij voor het werk aan hadden. Eenigen bleven een poosje onbewegelijk staan, versuft door de lange geestesinspan ning. Dan werd de gang vol van het geluid van stappen, aie op het tapijt verdoofden, geritsel van japonnen, half ingehouden lachen, en de werksters van mevrouw Clé mence, na haar handen in een tusschenka- mer bij het kantoor van de caissière te heb ben gewasschen, traden de lange en slecht verlichte eetzaal binnen, waar mevrouw bij het koffiedrinken de hoofdplaats aan tafel innam. De meisjes gingen zitten, waar zij wilden, behalve dat de première en de op- zichteres rechts en links van mevrouw Clé mence gingen zitten. Gewoonlijk had Hen riette haar plaats naast juffrouw Augustine. Dezen keer, zorgde juffrouw Augustine er voor, dat juffrouw Reine tusschen haar en haar mededingster plaats nam. Dat was de openlijke breuk Dit verontrustte Henriette echter weinig. Zij dacht aan het bezoek, dat zij straks bij mevrouw Lemarié brengen moest. X De zeven vensters in den gevel van het huis Lemarié op de eerste, tweede en derde verdieping waren gesloten. Er was een voort durende toeloop aan de deur van burgers, bedienden en loopjongens, die aanbelden. Zij drukten zeer licht op het electrische knopje omwille van den doode de deur ging nauwelijks open omwille van den doo de; zij raakten even met de hand hun hoed aan, gaven een visitekaartje af en gingen De Zweedsche Lutine. Het „Svenka Dagbladet deelt mede, dat men bij de vroegere Zweedsche vesting Sveaborg hij Helsingfors erin is geslaagd het wrak te ontdekken van een Russisch oorlogsschip, dat in 1721 met de Russische krijgskas aan boord daar is gezonken. Naar de berichten uit dien tijd te oordeelen moet 't schip voor ongeveer 12 millioen gulden aan boord hebben gehad. Het bericht van het vinden van het schip wordt bevestigd en 't bedrag, dat men eruit zal kunnen ha len, zal tot gelijke deelen worden ver deeld tusschen het Sveaborg-museum, het historisch museum van de zee- krijgschool te Stockholm en de her- gings-maatschappij Neptun. weer heen. De zilveren schaal, die op een tafel bene den aan de groote trap stond, was tot aan zijn twee bewerkte handvatten gevuld, met een stapel kaartjes. En alle kwartieren bracht men een krans van levende bloemen of van kralen. In het gele salon op de eerste verdieping, staarde mevrouw Lemarié op een crapaud gezeten, waar haar zwarte japon scherp te gen afstak, naar de deur, waardoor een oo genblik te voren Mr. Lecanu, de notaris der familie was weggegaan. Het vertrek kreeg slechts zeer weinig licht n.1. aan den eenen kant door de openingen in de luiken, aan den anderen kant door de kier van de deur die toegang gaf, naar de ka mer, waar het lichaam van M. Lemarié lag, de handen over een kruis gevouwen, het lijkkleurig hoofd, vermagerd, en nog gebie dend. Twee religieuzen baden aan het voe teneinde van het bed, tusschen twee kaar sen. Men kon haar niet zien. Een smalle licht streep op den gladden parketvloer verbond zonder verbroken te worden, de beide ka mers. Men zóu hebben kunnen denken dat de kamer ledig was, wanneer men soms niet het gerinkel van een rozenkrans, het zach te geritsel van een krans die tegen een an dere werd aangezet, of het weggaan van 'n met opzet gedempten stap hoorde. Mevrouw Lemarié dacht na. Er kwam iemand binnen. Zij herkende dadelijk, den dikken man, die al rondtas tende vooruitkwam, omdat hij bang was te gen de meubels te stooten. Zijt gij het Mourieux Hebt gij de aangifte gedaan Ja, mevrouw. Ik wacht op uw bevelen, om het overige met Victor te doen. Waren er in het testament nog eenige beschikkin gen, betreffende de begrafenis Neen, niets. Wordt vervolgd

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1