26e JAARGANG No. -1-9 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN* OMSTREKEN UIT HEEL HAAR HART! VRIJDAG 21 JUNI 1935 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU: ADVERTENTIëN DINSDAG en VRIJDAG UITGEVER Hippolytushoef Wieringen Van I 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. B OSKER WIERINGEN 'iV Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden 1. CRISIS - BUREAU. In aansluiting op de reeds gepubli ceerde berichten nopens het instellen van een Centraal-Verkoopkantoor voor Mosselen, kunnen wij thans mededee- len, dat deze instelling zeer binnenkort is te veryvachten. In verband hiermede heeft het Crisis Mosselbesluit 1934 I eenige wijzigingen ondergaan. De regeling is thans als volgt Alle aanvragen tot levering van mosselen door de kweekers moeten thans worden gericht tot het Centraal Verkoop-kan toor, hetwelk deze orders via plaatse lijke agenten evenredig over de kwee kers verdeelt. Het vervoeren en expor teeren van mosselen zal slechts zijn toegestaan aan hen, die daartoe een door of vanwege het Verkoopkantoor afgegeven vergunning bezitten. Deze vergunning zal niet worden uitgereikt, dan nadat de koopsom is voldaan en de betrokken partij door den plaatselij ken agent is gecontroleerd en in orde bevonden. Orders worden dus niet uitgevoerd voordat het betrokken bedrag is gestort en wel ten name van het Verkoop-kan toor bij de N.V. Nederlandsche Midden standsbank, Noordeinde 35 te Den Haag Teneinde vertraging te voorkomen zal het voor de betrokken handelaren en exporteurs aanbeveling verdienen bij voornoemde Bank een deposito te storten of een rekening-courant te openen. Hierdoor zal het mogelijk zijn bestellingen vlot uit te voeren en ver tragingen, welke een gevolg zouden kunnen zijn van niet tijdig betalen, te voorkomen. Hiertoe kunnen belangheb benden zich rechtstreeks met voornoem de Bankinstelling in verbinding stellen. De prijzen, waarvoor de mosselen aan den handel zullen worden verkocht, zijn als volgt te verwachten Voor mosselen le soort f 2.25 per 100 Kg. Voor mosselen 2e soort f 1.75 per 100 Kg. Als leveringscondities gelden leve ring ter plaatse aan den wal in Zee land op den wal of overboord. Bij het vaststellen van de volgorde van leveren door de kweekers zullen de na Pinksteren door kweekers afgele verde mosselen in mindering van het leveringskwantum worden gebracht. Personen, die met het kantoor in relatie willen treden, kunnen dit doen op de voorwaarden, welke hiervoor door het bestuur zullen worden gesteld en welke binnen enkele dagen aan de be langhebbenden worden toegezonden. Bovendien zal binnen eenige dagen worden bekend gemaakt aan welk adres het kantoor zal worden gevestigd Vergadering van Zuiderzeevisschers te Amsterdam. In eene Zaterdag 15 Juni j.1. in „Kras napolsky" te Amsterdam gehouden ver gadering van het Centraal Comité van Zuiderzeevisschers en de R.K. Zeevis- schersvereeniging „Sint-Petrus", waar in ernstige ontevredenheid bleek te heerschen over de steunregeling voor gudupeerde Zuiderzeevsschers, welke beslist onvoldoende is en waarop bo- vendien nog zeer sterke kortingen wor FEUILLETON. Roman door RÉNé BAZIN. Nadruk verboden. No. 24. Zeker niet, als gij het redelijk doet. De moeder vroeg hartelijk. Laat eens hooren, Victor, leg mij eens uit, wat je onder „redelijk" ver staat. -- Bijvoorbeeld Hij dacht een oogenblik na. Bijvoorbeeld, die Madiot, Ik zou het redelijk vinden, als wij in aanmer king genomen zijn langdurigen dienst tijd, een middel zochten, om hem een klein pensioen toe te staan. Heel goed vent, dat is al gebeurd. Hoe dan En als je daar straks de verras sing en de blijdschap, van dat jonge meisje hadt kunnen zien Werkelijk, de dank overtrof het geschenk. Het was zoo kinderlijk, het was. Maar, hoeveel geeft u Vijf honderd francs per jaar. Wel verduiveld wat loopt u hard van stapel Dat is nu al niét redelijk De moeder antwoordde zacht, om hem niet te kwetsen Dertig dienstjaren, Victor En ik verweet mezelf reeds dat ik niet edelmoedig genoeg geweest was Maar je begrijpt toch wel, dat dit nood den toegepast, nog te drukkender, nu door het toelaten van Noordzeebotters met zware motoren tot de kuilvisscherij op het IJselmeer een zeer groot gedeel te van den aalaanvoer (thans de hoofd bron van bestaan voor de IJsselmeer- visschers) aan anderen dan de bona fide Zuiderzeevisschers ten goede komt en deze laatste slechts met zéér geringe vangsten genoegen moeten ne men, werd, nadat van verschillende zijden scherpe critiek tot uiting was ge komen, de volgende motie aangenomen: „Het Centraal Comité van Zuiderzee visschers en de R.K. Zeevisschersver- eeniging „Sint-Petrus" in gemeen schappelijke vergadering bijeen op Za terdag 15 Juni 1935, in „Krasnapolsky" te Amsterdam „besprekende de droevige toestand der bona-fide Zuiderzeevisschers en dc steunregeling, zooals ze thans wordt toegepast, welke beslist onvoldoende is, „overwegende dat per 1 Juli a.s. weer een nieuwe regeling zal worden inge voerd, waarvan thans echter nog nie mand weet, hoe deze zal luiden „van oordeel, dat deze nieuwe regeling niet weer opnieuw aan de Zuiderzee visschers mag worden opgedrongen, zonder dat daarover behoorlijk overleg is gepleegd, „spreekt haar ernstige ontevredenheid uit over het feit, dat de Rijksdienst inza ke de Zuiderzeesteunwet zoolang heeft getalmd met het bijeenroepen der Con tactcommissie om bedoelde nieuwe re geling te bespreken en verwacht hier van, dat de visschers gevaar loopen, straks weer voor een voldongen feit te worden geplaatst, „roept de leden der Contact-commissie op, bij de te voeren besprekingen zoo veel als mogelijk is één lijn te trekken en aan te dringen op door betaling der vollen steun voor alle gewezen Zui- derzee-visschers en op het weren der motorkuilvisscherij met motoren boven 20 P.K., „besluit deze motie te doen toekomen aan den Minister van Waterstaat en aan "den Rijksdienst inzake de Zuider- zee-steunwet en te publiceeren in de pers, en gaat over tot de orde van den dag". BINNENLANDSCH NIEUWS. Jacht op „de Erwtensoep". Een vlucht in een roeiboot Dinsdag wilde de Bossche politie, een persoon, bijgenaamd „de Erwtensoep" wonende op een woonschip op den Dom mei, die nog iets met de politie te ver effenen had, arresteeren. De jongeman ontsnapte in een roeiboot, die langs het woonschip lag en roeide weg, op den kant begeleid door de politie met haar rijwielen. Het publiek toonde groote belangstelling voor deze jacht. De jonge man zette koers naar de Engelsche zakelijke weldaden zijn, bijna schul den Weet je, wat mijn illusie is om te doen met het fortuin als het onze De jonge man draaide met gefronste wenkbrauwen zijn penhouder tus- schen zijn vingers en staarde hardnek kig naar den inktkoker. Mijn illusie zou zijn, een of meer groote liefdewerken, die tot doel heb ben de fabrieks- en andere arbeiders te helpen en te steunen. Welke liefdewer ken Daar heb ik nog geen beslissing over genomen, ofschoon ik wel reeds eenige ideeën heb. Daar zullen wij sa men nog eens over denken, samen de plannen maken, wij zullen samen de reputatie herstellen van den naam Le- marié, die door zoovelen gevloekt wordtKortom, mijn kind, ik zou ons minder rijk, maar meer bejmind willen zien, wilt je dit ook niet Zonder den inktkoker uit het oog te verliezen, antwoordde hij met dat ver toon van meerderheid, dat een man dadelijk aanneemt bij geldkwesties Moeder, ik zou u willen voorstel len, met onze adressen verder te gaan, het is al drie uur en de post wacht niet. Er welde droefheid in haar op. Maar zij wond zich niet op. De toekomst was daar, de heele toekomst, om haar plan nen te kunnen volbrengen. Zij zeide treurig -- En wat je laatst tegen je vader zei Ik begrijp er niets meer van, Victor. Hij hief de handen opihoog Maar dat denk ik nog altijd Wij zouden alleen werkelijk zeer naif zijn, wanneer wij ons zouden ruineeren, om dingen te veranderen, die het resul taat zijn van den geheelen toestand Dieze, terwijl politie versterking, hem nu ook in andere richting volgde. Toen hij eindelijk aan wal ging, wist hij nog maals aan de politie te ontkomen en vluchtte het veld in, waarheen de poli tie hem eenige waarschuwingsschoten achterna zond. De jongeman gaf zich toen over en werd onder geleide van honderden nieuwsgierigen naar het politie-bureau gebracht. Aan Gandidaten in Grootschermer geen gebrek. Voor de vacante betrekking van ge meente-veldwachter te Zuid- en Noord- Schermer hebben zich 73 sollicitanten aangemeld. FRAUDE MET ZUIDERZEESTEUN. Ontslagen inspecteur pleegde verduistering. De recherche heeft te Haarlem aangehou den een 36-jarigen ontslagen inspecteur van de commissie tot uitvoering van de Zuider zeesteunwet, die zich ten nadeele van een schipper in Edam heeft schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van f 1000, dat hij in November 1933 in Volendam in be waring had genomen. De aangehoudene heeft bekend. De man die te Edam, Volendam en om streken zeer goed bekend was, trad op als raadsman van de schippers. Zij hadden het grootste vertrouwen in hem. Zijn adviezen betroffen voornamelijk gereedschappen en vaartuigen der schippers. Zoo bewoog hij ve len hun oude houten schepen in te ruilen voor solide ijzeren vaartuigen, die in de toekomst door de regeering geleverd zouden worden. In November 1933 bewoog hij een schipper, zijn opgespaarde geld van duizend gulden bij hem in bewaring te geven, daar dit dan voor deel zou opleveren. De schipper wilde het eerst nog eens in beraad houden, doch hij bracht tenslotte het geld bij verdachte. Het gevolg was, dat het geheele bedrag verboe meld werd. Verduistering te Haarlem. Aan het spoorwegstation voor een bedrag van 100.000 gulden. Schuldige heeft bekend. Enkele dagen geleden is bij de con trole van de boeken der afdeeling Comp tabiliteit aan het spoorwegstation te Haarlem ontdekt, dat een bedrag van ruim 100.000 gulden verduisterd was. De verdachte ambtenaar bij deze af deeling heeft na een verhoor, hem door den chef van de afd. Vervoer afgeno men, bekend een dergelijk bedrag in den loop van een jaar te hebben ver duisterd.. Naar men meldt is de verduistering door valsche boekingen gepleegd. Toen de schuldige een andere wijze van ver val sching toepaste, dan hij tevoren had gevolgd, werd de fraude ontdekt. De chef van de afdeeling Vervoer stelde daarop onmiddellijk een onderzoek in, met het gemelde gevolg. Het onderzoek is heel moeilijk, doordat alle aanteeke- ningen vernietigd zijn, zoodat niet met zekerheid kan worden vastgesteld, hoe groot het verduisterde bedrag is. Ook de schuldige weet dit niet. met zeker heid te zeggen, al noemt 'hij het ruim 100.000 gulden. Hij verklaart door spe culaties tot het misdrijf te zijn geko- mn. Hij had geen medeplichtigen, daar om heeft hij ook in het afgeloopen jaar geen vacantie genomen, omdat hij de boeken niet in handen van een ander vertrouwde. De controle op de boeken is zoodanig, dat vervalsching zeer moeilijk is. De chef van 'het station controleert twee maal per maand, dan is er twee of drie maal per jaar controle vanwege de di rectie en tenslotte gaan de boeken naar de generale controle. De betrokken ambtenaar, een man van ruim vijftig jaar, was echter zóó vertrouwd met het werk, dat hij wel een middel wist om de controle te mis leiden. Het Stadion krijgt 60.000 plaatsen. Commissie benoemd voor 25- jarig bestaan. In de gehouden vergadering van den Raad van Commissarissen van de Mij. „Het Nederlandsch Sportpark" te Am sterdam is goedkeuring verleend om de accommodatie van het Stadion, over eenkomstig de plannen van den archi tect Jan Wils, tot 60.000 plaatsen uit te breiden. Dit alles behoudens goedkeu ring der algepieene vergadering van aandeelhouders. Deze vergadering zal op 17 Juli a.s. worden gehouden. Tevens werd ter vergadering een com missie benoemd om het 25-jarig be staan der maatschappij in 1937 feeste lijk te herdenken. Bankier de wijk genomen. Verduisteringen op groote schaal te Wormerveer gepleegd Kantoor staakt betalingen. Naar men meldt, heeft een bekend bankier te Wormerveer ten nadeele van zijn cliënten, tot wie in de eerste plaats de Stroomverkoop-Maatschappij „Zaan dam" behoort, verduisteringen op groo te schaal gepleegd. Op de bezittingen van verscheidene safehouders, die, op geschrikt door deze tijding, hun loketten kwamen controleeren, heeft hij gelden geleend, en te eigen bate aangewend. Op het oogenblik is een volledig accoun tants-onderzoek gaande, zoodat de juis te bedragen die ontvreemd zijn, en die in de tienduizenden loopen, nog niet kunnen worden opgegeven. Men vermoedt, dat de bankier, die der maatschappij. Het is de opvoeding, die veranderen moet, de geesten.... Weet ik veel Deze woorden bleven zonder ant woord. Mevrouw Lemairé was weder om gaan schrijven, over de enveloppen met zwarte lijsten gebogen. Zij had haar zoon doorzien en bevonden dat hij veel meer op zijn vader leek, dan zij gedacht had. Het zou dus bij hem, weer opnieuw beginnen, dat zij zwijgen moest. Victor zag haar meermalen ge durende het stille uur, dat zij samen doorbrachten, een traan wegvegen. Er kwamen steeds meer kransen langs de diensttrap. De oude Madiot jpbelde dien avond. Vijf honderd francs leken hem een for tuin. Hij hield slechts op met Henriette te bedanken, die alle verdiensten van zich afschoof, dan om haar te zeggen „Nu dit in orde is, kleintje, moet je niet zooveel meer naar de huizen der rijken gaan". „Maar oom, als ik er nu heen gezonden wordt Hij had daar geen antwoord, want hij kon 't juiste niet vinden. Maar blijdschap vervulde hem. Hij was zoo verheugd, dat zijn nicht hem toestond, zij was het nu, die hem permissie gaf, een wandelinge tje naar drie of vier oudjes als hij zelf, met de medailles van Mexico of dc Krim gedecoreerd, te maken, oude ka meraden, welke hij zich alleen maar bij buitengewone gelegenheden herin nerde. XII. Toen Henriette den volgenden 'dag heur haar opmaakte, vond zij, dat zij er heel aardig uitzag. Zij ging uit in het stralende zonlicht, gansch alleen. Bloeien de seringen, liefste Ruikt gij ze. De seringen, neen, haar tijd is voor bij en haar geur komt niet weerom. Is het de gouden regen dan, waarvan de gulden trossen als klokjes tusschen het teere loof der bladeren hangen Maar de gouden regen is bedwelmend en de gedachten welke hij opwekt, "brengen onrust te weeg. Wat is het dan Al peinzende hebt gij drie bloeiende brem takjes bijeen gevoegd en zegt gij „Dat is het niet". Het gras der weiden is gemaaid. De wind is gaan liggen. Ge liefde, uit uw haren stijgt een balsem geur op, als van een veld madeliefjes. Zij hebben gebloeid. Een welriekende geur stijgt van u op. Ga, adem, glim lach, drink het leven in. Gij zult hoof den van streek brengen. Zij, die u be minnen, zullen het u gaan zeggen Het lieve meisje gaat naar het ate lier. Zij gaat hoeden opmaken, die haar meesteres verkoopen zal. Dezen dag is niet voor haar zelf, evenmin als de anderen. En toch, zoolang zij op straat is geweest, heeft zij zich gevoeld als een kleine koningin. XIII. Twee dagen later, in den vroegen morgen die de nevels als de witte krul len boven het water doet zweven, ver liet een platte schuit de groote weide van Mauves, en gleed voort over de Loire. De man, die haar met een stok voortduwde, had een snor, vochtig door den mist, en levensvreugde in z'n oogen Zijn beide handen duwden op den stok met ijzeren punt, die het zand sedert eenige dagen spoorloos verdwe nen is, zich ophoudt te Den Haag of omgeving. Aan de Nederlandsche grens plaatsen en aan de politie in het buiten land is zijn signalement opgegeven. Zijn arrestatie wordt ieder oogenblik verwacht. Naar men nog mededeelde heeft de familie van den bankier zich bereid ver klaard alle tekorten aan te zuiveren. Het onderzoek is nog in vollen gang. Men was bezig de kluizen van het be trokken kassiers-kantoor, dat zijn be talingen gestaakt heeft, piet steek vlammen te openen. Een en ander heeft in de Zaanstreek groote consternatie verwekt. Het onderzoek naar den opzienbaren den diefstal bij een bankiersfirma te Wormerveer heeft uttgewezen, dat zeer waarschijnlijk alléén effecten ge stolen zijn. Het aantal safe-loketten, waaruit diefstal is gepleegd, is gedu rende Woensdag tot negen opgeloo- pen. De meerderheid der onderzochte loketten bleek wat inhoud betreft, in orde te zijn. De firmant heeft het geld, dat zich in eenige loketten bevond, niet aange raakt. Zoo bevatte een ervan voor een paar duizend gulden aan bankpaper, in een ander werd een vrij aanzienlijk bedrag aan gouden tientjes aangetrof fen, terwijl de effecten verdwenen wa ren. De politie is druk bezig met de sa menstelling van de lijsten der vermiste effecten. Van de auto en de eigenaar ervan is nog geen spoor ontdekt. In Amsterdam en ook in andere plaatsen wordt nog steeds een wakend oog gehouden op de parkeerplaatsen en op de garages. De vraag is gerezen of het niet mogelijk is, dat de auto van een valsche nummer plaat is voorzien. TWEE DOODEN TE BERGEN. Jongens op racefietsen botsen tegen auto op. Twee dooden, één ernstig gewond. Maandagavond omstreeks acht uur, heeft er te Bergen een ernstig ongeval plaats ge had, dat aan twee jongens het leven heeft gekost. Een vijftal jongens, waarvan vier op race fietsen, hadden ook ditmaal de wegen om de Hertenkamp tot racebaan gekozen. Tegenover de van Reenenbank hadden zij een eindstreep gemaakt en met razende vaart stoven zij om 8 uur over de eindstreep door, over den even verder ombuigenden weg, toen van links mr. Ledeboer in zijn auto kwam aanrijden. Een van de jongens, de 15-jarige Jan Net- tenbreyers, wist nog voor de auto om weg te komen, doch de anderen botsten tegen de auto aan. Een van hen, de 13-jarige M. Plomp, reed tegen zijn rechter zij portier en wel met zoo'n groote snelheid, dat de triplex portierruit verbrokkelde en de jongen onmid dellijk werd gedood. Mr. Ledeboer bekwam door het glas een verwonding aan het hoofd. De 14-jarige Leon Ziek bekwam een hoofd en beenfractuur, en wel van zoo ernstigen aard, dat ook hij Maandagnacht in 't Cen traal Ziekenhuis aan de gevolgen overleed. De 16-jarige Oudhof uit Alkmaar, die ook tegen de auto opreed kreeg een ribfractuur en een hersenschudding en ook zijn toestand was zoo ernstig, dat hij, alvorens naar het St. Elisabethziekenhuis te worden vervoerd, op straat werd bediend. Zijn toestand is van den bodem raakte, terwijl hij langs den rand van zijn schuit liep, welke onder hen voortgleed. Hij voer schuins naar den overkant, waar twee kleine eilandjes zijn, het eiland Héron en het eiland Pinette, van elkander en van het vasteland gescheiden door dc kleinere armen van den stroom. Het was de lange Etienne, die op zijn dagelijkschen tocht uitging. Een wonderlijke stilte ojngaf hem. Nauwelijks een kreet van een water snip, die zijn vleugels ontplooide en zijn voedsel zoeken ging in het voch tige gras. Het wassen had opgehouden. Het blauwe water, hier en daar met zwarte strepen vermengd, schitterde nog niet, alleen om de zandbanken was een dunne glinsterende lijn, gebo gen als het scherp van een zeis. De schipper dacht „Ik bemin haar te zeer, ik moet het haar zeggen". En de boot gleed voort. En de dag werd hoe langer, hoe lichter rondom hem. Hij kwam in een smalle vaart, waar bijna geen stroom meer was. In de schaduw der beide eilanden, groeide aan den slibberigen oever een massa riet, recht en groen, of geknakt en geel op de Loire drijvend. Daar in de helde re diepte van het water, waren netten gespannen jnet de opening naar den stroom gekeerd. Gedurende een half uur werkte Etienne flink door, met zijn ijzeren haak de teenen strikken op halende, waarin de paling zich had laten vangen hij trok de prop van gras er uit, schudde de visch in het gedeelte dat daarvoor was ingercht, dan wierp hij het net over boord, dat meteen naar beneden zakte. W,ordt vervolgd.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1