KING ZO ziet het zakje er uit, waarin Uw winkelier KING-PEPERMUNT f per ons verkoopt, en ZO zien de afzonderlijke 26e JAARGANG DINSDAG Q5 JUNI 1935 No. bo NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN Ei1 OMSTREKEN UIT HEEL HAAR HART! PEPERMUNT WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 PERSBERICHT. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de betaling van na 30 Juni a.s. aan haar te leveren varkens tot we deropzegging zal geschieden op basis geslacht gewicht in centen. KWATJTETT Beneden Van 54 58 67 76 86 106 boven zeugen gesn. 50 K.G. 50 t. tot tot tot tot tot tot 125 beeren 53 Kg. 57 66 75 85 105 125 Kg. Kg. Kg. Kg. Kg. Kg Kg. IA 46 49 51 49 47 46 45 naar naar IB H A naar 44 47 49 47 45 44 43 kwa kwa IC IIB IHA kwa 42 45 47 45 43 42 41 liteit liteit IIC IIIB li 40 43 45 43 41 40 39 41 max. max. IIIC teit 38 41 43 41 39 38 37 36 ct. 27 ct. CC 35 ct. 36 39 41 39 37 36 35 Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koud gewicht na slachting (d.i. het warm gewicht verminderd met 2%). Deze prijzen worden verlaagd met 2 cent per Kg., wanneer de varkens als nood- of spoedgeval zijn aangeboden, met 5 cent per K.G., wanneer het spek dei- varkens na slaching zacht blijk te zijn en wanneer het varken na slachting strepen, vlekken of onderhoudsche bloeduitstortingen vertoont, waarvan de aan wezigheid reeds bij de afname door den kring zaakvoerder is geconstateerd. Varkens welke voor risico van den leveran cier zijn afgenomen, worden alleen dan tegen bovenstaande prijzen uitbetaald, wanneer deze zich na slachting in goede conditie be vinden. Is zulks niet het geval, dan wordt de werkelijke waarde na slachting vergoed. Beeren of binnenbeeren mogen niet geleverd worden. Blijkt een varken na slachting een binnenbeer te zijn, dan vindt betaling plaats op basis van 60% der genoemde prijzen, ten zij zulks bij de levering reeds is vastgesteld in welk geval nimmer meer dan de werkelijke waarde na slachting wordt vergoed. Deze prijzen gelden niet voor varkens, wel ke bestemd zijn om levend te worden uitge voerd. Hiervoor zal de prijs telkens bij afna me worden medegedeeld. In verband hierme de zullen varkens, welke zwaarder zijn dan 150 K.G. levend gewicht in het vervolg niet meer aan de zaakvoerders ter levering kunnen worden opgegeven. Uit het bovenstaande blijkt, dat de prijs verlaging voor zachte- en beschadigde var kens is gebracht van 3 op 5 cent per Kg. Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze varkens zoowel voor de baconberei- ding als voor het blnnenlandsch gebruik van een minderwaardige kwaliteit zijn. Gelijk bekend is, wordt de zachtheid voor namelijk veroorzaakt door een ondoelmatige wijze van mesten. Het is derhalve van groot belang dat men zich van deskundige zijde hieromtrent laat voorlichten. Vooral geve men de varkens boven 60 Kg. levend gewicht geen jong gras. In het bijzonder wordt er op gewe zen, dat het geven van ondermelk, rogge en gerst een gunstige invloed heeft op de hard heid van het spek. hun woonplaats gebracht. De meeste missariaat van Onderwijs had toege- andere passagiers hadden sléchts huid zegd voor mannequins te zorgen, maar en schaafwonden gekregen. Na ter de meeste jongedames bleken nog niet BINNENLANDSCH NIEUWS. In de Maas verdronken. Zaterdagmiddag is in de Maas te "Venlo nabij Genooi de 18-jarige W. Bergh uit Venlo bij het pootjebaden ten gevolge van de gladheid van den bodem uitgegleden en te water geraakt. De po gingen van zijn vrienden om hun mak ker uit het vrij diepe water te halen, mislukten. Na lang dreggen werd het lijk van den jongeman opgehaald. Raadsbesluit door Kroon vernietigd. Een „instructie voor den gemeen te-secretaris. De tegenwooordige secreteris der Ge meente Amide is tevens burgemeester dier gemeente en burgemeester van Tienhoven. Zoo men weet, komt nogal eens oneenigheid voor tusschen den bur gemeester en leden van den raad en het gemeentebestuur. De raad der gemeente Ameide heeft nu een besluit genomen tot wijziging van de instructie voor den secretaris dier gemeente. O.m. komen in deze ge wijzigde instructie de volgende bepalin gen voor, dat de secretaris alle werkda gen op de secretarie aanwezig ;moet zijn. De Kroon heeft thans dit raadsbesluit vernietigd, o.a. op grond, dat geen reke- kening is gehouden met de vrijheid van beweging, waarover de secretaris noodzakelijk moet kunnen beschikken ter richtige vervulling van de hem als burgemeester bij de wet opgelegde ver plichtingen, hetgeen moet worden ge acht te zijn in strijd met het algemeen belang. Autobus in de sloot. Een paniek onder de talrijke passagiers. Een gewonde. Vrijdagochtend wilde een groote auto bus van de Cito Mij. te Breda, waarin zich ongeveer 40 passagiers uit Breda en Ginneken bevonden, die op weg wa ren naar een r.k. congres te Handel, in de gemeente Erp op den gevaarlijken hoek bij de Kokschebrug met vrij groote snelheid de bocht nemen. De chauffeur verloor de macht over zijn stuur, waar door de auto slipte en van de berm van den wyeg omgekeerd in een sloot gleed Onder de hevig verschrikte passagiers ontstond een paniek, snelden te hulp en slaagden er in de in zittenden uit hun benarde positie te be vrijden, terwijl anderen telefonisch ge neeskundige hulp inriepen. Een bejaarde vrouw uit Ginneken was zoodanig bekneld geraakt, dat zij wendige kneuzingen en een beenbreuk had opgeloopen. Een dokter uit Gemort die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp. De oude vrouw is naar het ziekenhuis in haar woonplaats ge bracht. De meeste andere passagiers hadden slechts huid- en schaafwonden gekregen. Na ter plaatse verbonden te zijn, konden zij met 'n andere bus naar FEUILLETON. Roman door i RENé BAZIN. (Nadruk verboden.) No. 25. De vangst was goed. Etienne ging ook den geheelen oever van het eiland Héron langs en toen hij den hoek om voer, waar de arm van Pirmil begon, kwam hij in een breeder stilstaand water, met links een groote vlak te en boerderijen en het dorp Saint-Sébastien nog in den nevel verborgen, welke langzaam optrok. Hij stond rechtop, liet zijn stok in het water slepen, en zijn borst uitzettend riep hij met opgeheven hoofd O hée, Gibraye, o hé Eenzelfde kreet, meer gedempt, kwam als antwoord van den oever. De Gibrayes hadden hem gehoord. Zij wachten op het voorbij gaan van den visscher van Mauves. Binnen enkele minuten was de voorsteven van de boot met manden beladen. Kool, peren, wor telen staken over den rand heen en hingen boven den stroom bossen wortelen, veldsla, manden met zuring op elkaar gestapeld, drie ruikers Oost-Indische kers, die Etienne als een kleurigen wimpel op den top van zijn groen kasteel stak. De stapel kwam ter hoog te van zijn oogen. Hij ging in het achtereind zitten, verwijderde zich met drie riemslagen en liet zich met den stroom afdrijven. „Ja ik zal vanmorgen met haar spreken. Ik kan niet langer zwijgen." De Loire ontwaakte. Het geluid van een kloppertje zong in een wild. De bootjes der zalmvisschers rimpelden hier en daar de op pervlakte van den stroom die er onder op vlamde en geheel van matgoud, scheen te zijn. Het reusachtige schaduwbeeld van de stad drong op twintig plaatsen door den nog op het water hangenden en zwevenden nevel heen. En Etienne met kloppend hart, met lippen plaatse verbonden te zijn, konden zij met een andere bus naar hun woon plaats terugKeeren. De gehavende auto bus is met een kraanwagen uit de sloot gelicht. Distributie van rundvleesch enz gehakt in blik. Schrijven van den minister van bin- nenlandsche zaken. De minister schrijft ken heeft een circulaire aan de gemeen te-besturen gericht, betreffende distri butie van rundvleesch en gehakt in blik De mnister schrijft Naar mij wordt medegedeeld, bestaat de indruk, dat in enkele gemeenten bij de distributie van rundvleesch en ge hakt in blik geen of niet voldoende reke ning wordt gehouden met de door mij terzake gegeven voorschriften. Dit geeft mij aanleiding nogmaals met grooten nadruk erop te wijzen, dat door u nauwlettend moet worden toe gezien, dat rundvleesch en gehakt in blik, hetwelk wordt gedistribueerd, niet wordt verstrekt aan categoriën, die daarvoor ingevolge de thans geldende voorschriften niet in ^a'nmerking ko men. Tevens wijs ik nogmaals op de wen- schelijkheid bovenbedoelde distributie indien eenigszins mogelijk, door bemid deling van de slagers en grossiers in uw gemeente te doen plaats vinden. Zulks geldt nog in versterkte mate voor de mijnstreek, waar de distributie van rundvleesch en gehakt in blik op rui mer schaal geschiedt dan elders. Tenslotte breng ik onder uwe aan dacht, dat het, behoudens in bijzondere gevallen, gewenscht moet worden ge acht, dat voor administratiekosten uwentwege geen grooter bedrag wordt ingehouden dan 1 a V/j cent per bus, opdat aan de slagers, die bij de distri butie hun bemiddeling verleenen, een bedrag van 3% a. 4 cent per bus ten goede kome. BUITENLANDSCH NIEUWS. valt Brandend vliegtuig in Japan op een huis. De piloot gedood. Bij Giel'oe, ten N. van Nagoja, is een postvliegtuig brandend op een huis ge- vallen, dat vlam vatte en met vijf an- ?a?5?!S dere huizen in de ascli werd gelegd. De piloot werd gedood. Mislukte Modeshow in Rusland. Russische mannequins te dik. Voor het eerst sedert de revolutie is te Moscou, naar de „Daily Tel." meldt, een modeshow gehouden van uit het buitenland ingevoerde dameskleeren. Een dame uit New York, Elisabeth Ha- wes, die in de Sowjet-Unie in opdracht der regeering een studie maakt van de kleeding-industrie, liet 25 Amerikaan- sche .modellen zien van alle soorten toiletten, van sport- en avondkleeren. De afdeeling kunst van het volkscom- bevende van de woorden welke hij nooit zal durven uitspreken, wachtte het oogenblik, waarop zich losmakend uit den nevel, de masten der schepen, de toppen der populie ren, op het eiland Sainte-Anne aan het begin der groote Loire, een klein huisje hoog en blank als vuurtoren te voortoren te voorschijn zou komen. Bij het venster harer kamer staande, maak te Henriette de laatste haakjes van haar alledaagsch zwart lijfje vast. Zij wenschte hem te zien en rekende er toch niet op. Men is altijd gehaast in deze wereld der armen. Hoe laat zou de boot hier langs komen Etienne had dit niet gezegd. Het jonge meis je dacht„Ik heb maar zoo weinig tijd, om hier op hem te wachten Haar oogen tuurden naar het landschap van de vlakten van Dus tot aan Trentemoult. En eensklaps in den vollen stroom der Loire, om den hoek van het eilandSainte-Anne rend, zag zij de boot, de drie ruikers Indische kers, de groene manden en den langen Etien ne, die rechtop stond. Hij stuurde niet meer. Hij had zijn stok laten vallen. Hij liet zich drijven op den nog stillen stroom, en keek naar het witte huis. Henriette stond daar in de omlijsting van het raam. Hij bemerkte haar. Hij klom op de ach terbank, om beter gezien te worden en met zijn beide handen zond hij haar twee kussen toe, door de ruimte. Henriette bloosde O die Etienne zei zij. Hij durft Zij ging wat achteruit. Maar een oogenblik later kwam zij weeromEtienne had met een stoot van zijn stok zijn boot omgewend, en was reeds verdwenen tusschen de plezier jachten en de bootjes in het haventje van Trentemoult. Het jonge meisje ging haar ka mer verder in orde maken. Zij lachte, als zij aan dien Etienne dacht en nam zich voor, hem te beknorren. De blos kleurde nog een weinig haar wangen. Toen zij de keuken doorging, om naar haar voldoende slanke lijn te hebben, om de modellen te kunnen aantrekken. De toiletten hadden een groot succes, hoeden minder, daar zij te groot zijn voor de overvulde trams. De grootste belangstelling trokken avondtoiletten, hetgeen in verband staat jnet de dans- propaganda die er op het oogenblik in Sowjet-Rusland wordt gemaakk. Reeds jarenlang dringt de Russische vrouw aan op betere kleeren. Pogingen der Sowjet-autoriteiten om een prole tarische mode in te voeren, zijn abso luut mislukt. Er is drie jaar geleden een mode-show van proletarische klee ren gehouden, die meer hilariteit dan succes oogstte. Er was o.a. een uniform voor steno-typistes met er hoven op zakjes voor potlooden en pennen, welke op buidels van kangeroes geleken. De grootste bezienswaardigheid vormde 'n jumper, die naar beneden getrokken kon worden en dan veranderde in een rok. De nu door de Sowjet-industrie ngezonden modellen waren een slechte imitatie van de Parijsche mode. Huwelijk met meisje vau negen jaar in Egypte. Bedoeinen voor den rechter. Te Kario is een 32-jarige Bedoein gearresteerd wegens „onwettig" huwe lijk met meisje van negen jaar. De va der van het ,meisje voerde ter verdedi ging aan, dat Bedoeinen niet gedwongen zijn, de Egyptische wet na te leven, en dat het onder Bedoeinen gewoonte is, dat meisjes van negen jaar trouwen. Zoowel man als „vrouw" verklaarden dat zij in alle opzichten gelukkig waren. Verbroedering tu&chen Oud-strijders Aan een diner tusschen Brit ten en Duitschers. In het stadhuis van Hove. nabij Brig; ton, Engeland, heeft een receptie en een diner plaats gevonden, ter eere van de delegatie van Duitsche oud-strij ders. Press Assoeiation meldt hierom trent het volgende: Duitschers en En- gelschen, die elkaar tijdens den wereld oorlog in de loopgraven bestreden, be loofden voor den wereldvrede te zul len strijden. Toen het Duitsche en het Engelsche volkslied werden gespeeld, vermengden zich de „Heil"- en „Hoe- ra"-kreten Engelschen en Duitschers hieven als één man de hand op voor den Duitschen groet. Als vertegenwoordigers van de Duit sche ambassade sprak Baron von Put- litz die o.a. verklaarde „Wij, die onze kameraden zagen sterven, willen geen nieuwen oorlog". De Engelsche afgevaardigde Dawson zeide o.a. „Door de uitwisseling van vriendschappelijke bezoeken van oud strijders kunnen wij méér tot de zaak van den vrede bijdragen dan door hon derden pacten, verdragen en conferen ties". De Engelsche generaal Lloyd ver klaarde o.a. „De prins van Wales heeft ons den weg gewezen wij kun- nen de wereld laten zien, wat kameraad tabletten er uit. Indien U dus hier op let, ontvangt U de originele en U leert de edele eigenschappen kennen van het onvervalste natuurproduct. TONNEMA C'E SNEEK schap beteekent. Wij kunnen een brug bouwen, waarover de naties in vriend schap en eensgezindheid heen mar- cheeren". De delegatie van den bond van oud strijders der „Brittisch Legion" die zich in Juli naar Berlijn zal begeven, zal vantevoren een bezoek brengen aan "^raag op 4 Juli, aan Weenen op 8 Ju li en aan Boedapest op 12 Juli. Zij zul len te Berlijn arriveeren op 12 Jtili. bloem Je ziet er zoo frisch uit als een hoentje En waarlijk, ja, het kostte haar moeite om haar gezicht in den plooi van ie deren dag te zetten om haar ernstige, koele uitdrukking, tegenover de blikken op straat, te hernemen. Zij ging de trap af, trok de deur achter zich dicht en toen, recht tegen over haar, tegen een der acacias op den rots geleund, zag zij den langen Etienne. Haar hart klopte hevig. Zij gevoelde zich bewogen en geschokt. Etienne kwam met een half lachend, half ongerust gezicht naar haar toe. Hij had over zijn wollen tricot een zwart buis aangetrokken en op zijn hoog blond hoofd droeg hij zijn Zondagschen vilten hoed. Ik hoopte u te zien, zeide hij. Henriette gaf hem bijna schuchter, een hand. De huizen op de helling van 1'Ermitage, stonden trapsgewijze en bij elk was een troep kinderen aan de deur en huismoeders uit de ramen. Kunnen wij een beetje praatje vroeg Etienne. Als gij mij tot aan de Tosse vergezellen wilt, antwoordde Henriette, dan kunnen wij onderweg praten. Toch bleven zij beiden, gedurende eenige minuten zwijgen, hij naar de verwarde ra's der schepen kijkend, waarachter de zon op steeg, zij, naar de gewone wachtposten aan de lage deuren, de trappen en .vensters, van waar klonk „Goeden dag, juffrouw Henriet te „Goeden dag, Vivien antwoordde Henriette goeden dag, Esnaultgoeden dag, Marcelle Maar, het begin van de kade, was het ein de van de helling van Miséri. Weldra waren zij omgeven, door groepen arbeiders, balie kluivers, onbekende voorbijgangers, door de menigte zonder naar, die aan de beide jonge lieden een gewaarwording van eenzaamheid gaf. De lange Etienne begon, zich verman- gehoopte zakken kalk welks schaduw hen aanlokkelijk toescheen. Zij stonden stil. En er waren in de nauwelijks ontwaakte stad, twee verliefden meer, die dicht bij elkander stonden en zachtjes spraken, zonder gebaren, om geen aandacht te trekken. Het is zeide de lange Etienne, dat ik niet langer zoo voort kon gaan. Wat hebt gij mij dan te zeggen vroeg Henriette. Hij wachtte argwanend, tot een douanebe ambte zich verwijderd had. Juffrouw Henriette, dat kan niet altijd zoo blijven, zooveel voor u te voelen en dat niet te kunnen uiten. Hij zag het jonge meisje een weinig terug wijken, bleek van ontroering en haar hand op den hoop zakken steunend. Ga niet heen Luister naar mij Mijn vader gelooft, dat ik begonnen ben groenten naar Trentemoult te brengen, om meer geld te verdienen. O jawel, zonder twijfel, maar ik had vooral het idéé, daarbij u te kunnen zien. Al drie maanden lang heb ik alle dagen, die God gaf, naar u uitgezienHij wilde iets anders zeggen, maar hij kon niet voort gaan een snik uit zijn beklemd jong hart komende, dat even gauw er toe kwam om te bezwijken als om te beminnen, neep zijn keel dicht. Hij vermande zich. En hij vond niets meer te zegen en boog van schaamte zijn hoofd. Toen voelde hij twee gehandschoende hand jes de zijne vastgrijpen en hoorde hij een ontroerde stem zeggen Het is dus wel ernst, mijne arme Etien ne Gij ziet, ik ben er geheel ontdaan van. Ik vermoedde niets, van hetgeen gij mij zooeven gezegd hebt. Neen, ik wist wel, dat gij vriendschap voor mij koesterdeeen trouwe vriendschap uit onze kinderjaren. En dat stemde mij gelukkig. Maar toen gij mij De Kaasmarkt. ALKMAAR, 21 Juni 1935. Op de ge houden Kaasmarkt waren in totaal 54 stapels, wegende 163000 Kg. kaas aan gevoerd, waarvan de prijzen als volgt Fabriekskaas 40 stapels Kleine f 13 en2 stapels Commissie f 10. Boerenkaas 11 stapels Kleine f 12,25 en 1 stapel Com missie f 14. Alles jnet rijksmerk. Handel matig. nend, tersluiks het rose gezichtje van het een beetje het hof gingt maken, dacht ik lieve meisje, dat met zulke kleine pasjes naast„dat mag hij wel doen hij is een vriend, die hem voorttrippelde, te bespieden. Als bij stil-1 met mij is opgegroeid." Onder jeugdvrienden zwijgende overeenkomst, vermeden zij een' Is men niet verwonderd over een complimen- werk te gaan, zeide de oude Madiottroep sjouwers, die een korenschuit aan hettje. En nu, nu moet ik bijna schreien. O gij Wat heb je toch dezen morgen, jonge1 lossen waren aan een grooten stapel opeen- hadt niet zoo, tegen mij moeten spreken. Ik hield zooveel van u op onze oude manier De lange Etienne hief zijn hoofd op. Zijn fier karakter deed zijn gelaat en zijn stem flink, zelfs hard worden. Gij wilt dus niets van mij weten, juf frouw Henriette Ik ben u dus te min Op haar beurt vestigde zij haar volkomen oprechte oogen, waarin tranen schitterden, op hem. Dat zeg ik nietIk smeek u, maak mijn verdriet nog niet erger. Neen, kijk mij nu aan. Ik spreek met heel mijn hart tot u. Ik minacht u niet. Ik houd van niemand zoo veel als van u, Etienne, maar ik kan u geen antwoord geven. Ik heb nog niet nagedacht, Het is alles nog veel te nieuw voor mij.. Laat mij tijd Hoelang Dat weet ik niet. Mijn broer gaat onder dienst en ik moet geld voor hem verdienen. Als hij niets heeft, dan zal hij er nooit ge wend raken, dat begrijpt gij wel. En dan, voor het jaar om is, zal ik weten, wat er met mij gebeuren zalof ik wel of niet „premiè- van ons huis zal worden. Daarvan hangt mijn heele toekomst af. Wacht tot ik dat weet, opdat ik, als ik mijn besluit neem, wel wete, wat ik doe. Zij trachtte tegen hem te glimlachen. - Wij zullen elkaar weerzien, Etienne. Word toch niet bedroefd. Het is half negen. Ik ben al te laat. Zij keerde zich vlug om en verwijderde zich, teer en slank in den aanbrekenden dag. Maar zij liet bij Etienne het beeld harer oogen achter welke op die van een teedere zuster hadden geleken. Hij staarde langen tijd zonder zich te bewegen, over de kade, toen naar de straat, waar de donkere en ten gere figuur van het jonge meisje al kleiner werd en verdween, en nog waren het de oo gen van Henriette, die hij niet meer zien kon, die zijn hart vervulden. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1