BINNENLANDSCH NIEUWS. De invloed van de warmte op den tuinbouw. Bloemkool nagenoeg waarde loos. De warmte van de laatste paar dagen heeft haar stempel gedrukt op de prij zen aan de Westlandsche veilingen, waar vooral de bloemkool het nu zwaar te verduren heeft gekregen. Maandag- draaide nagenoeg alle bloemkool aan de Westlandsche veiling door. De groo- te aanvoer door het snelle groeien en het gebrek aan export, waren de oor zaak. Voor de tomaten vielen de prijzen nog al mee, daar eenige export aan Duitsch land was. Wel hadden de tomaten in het laatst der vorige week eenige prijs daling ondergaan, doch over het alge meen heeft deze zich niet voortgezet. Het gevaar van klapsigaretten. Jongen bekomt brandwonden. De-vader van den tien-jarigen J. van L. te's-Hertogenbosch deed bij de poli tie aangifte, dat een onbekend persoon aan zijn zoontje een klapsigaret had ge geven. Bij het aansteken van de siga ret bekwam de jongen een vrij ernstige brandwonde in de keel en moest hij zich onder doktersbehandeling stellen. Ernstige fout bij verkiezing. Stemming te Zevenbergen on geldig Bij de stemming voor den Gemeente raad te Zevenbergen heeft zich een in cident voorgedaan, hetwelk wel eenig in de geschiedenis zal zijn. De voorzitter van het stembureau Zevenbergsche Hoek heeft aan vijftien kiezers per vergissing inplaats van een stembiljet een blanco oproepingskaart verstrekt, welke de diverse kiezers in de bus hebben gedeponeerd. Toen een kiezer wederom een oproepingskaart in plaats van een stepibiljet ontving, vroeg hij den voorzitter of er 'n nieuw soort biljetten werd verstrekt, waarop deze zijn vergissing bemerkte. Het stembureau besloot, den kiezers te verzoeken, opnieuw te komen stem men en hun hiervoor een kwartje ver goeding te geven. Echter de kiezers ble ven thuis. Toen werd er een auto gerequireerd om de kiezers te gaan halen en het luk te, er veertien te bewegen opnieuw te stemmen. De vijftiende was echter op reis gegaan en niet meer te achter halen. De vraag, welke in Zevenbergen thans gesteld wordt, is of er nu op nieuw verkiezingen zullen moeten wor den uitgeschreven. HET BROEIEN VAN HOOI. Ieder jaar gaan, tengevolge van brand ontstaan door het broeien van hooi, aan zienlijke kapitalen voor de gemeen schap verloren. Deze schade komt grootendeels ten laste van de verzekeringmaatschappijen en dus indirect ten laste van de land bouwers, omdat de premies voor de brandverzekering voldoende moeten zijn om deze schade te'dekken. Ook de gemeentekassen lijden er schade door, omdat aan blusschingskos ten dikwijls belangrijke sommen moe ten worden betaald en het behoeft geen betoog, dat een nadeel voor de gemeen te ook een nadeel voor de ingezetene be- teekent. Daarom is het behalve plicht, ook ieders belang alles in het werk te stel len om brand door broeien van hooi te voorkomen. Ieder weet, dat hooi broeit en dat licht broeien noodzakelijk is voor een goede kwaliteit, maar zwaar broeien, waardoor brandgevaar ontstaat, be hoeft bij een kundig en voorzichtig landbouwer niet voor te komen, een hooge uitzondering daargelaten. Enkele practische wenken om zoo veel mogelijk brand door hooibroei te voorkomen, mogen hier volgen. Landbouwers, zorgt ervoor, dat uw hooi vooral goed droog in den berg komt zet, indien eenigszins mogelijk, het eerste hooi aan 'n klamp en tast het hooi geleidelijk op. Stelt u minstens éénmaal per dag op de hoogte van den toestand van uw hooi. Komt de geur of kleur u verdacht voor, of wordt het hooiijzer naar uw meening te warm, waarschuwt dan on middellijk de verzekeringsmaatschap pij, hetzij rechtstreeks, hetzij door mid del van den agent telegrafisch of tele fonisch. Zij zal u dan ongetwijfeld, met het oog op de te nemen maatregelen, ten spoedigste raad geven. Is er direct brandgevaar, dan ver dient ook het waarschuwen van de plaatselijke brandweer dringend aan beveling. Gerrit van Burink het roerige Rotterdamsche Raadslid op het oorlogspad. Protestvergadering van de Boasza. De sjnoorheete temperatuur lokte niet bepaald uit om politiek samen te rotten in een benauwde zaal vol siga retten en tabaksrook en zoo was het reeds een succes, dat in „Lybelle" zoo vele leden van middenstand- en ven- tersorganisaties waren opgekomen om. te protesteeren Al direct stond de eerste spreker, de heer H. Engelschman, van den Rotter- damschen Bond van Straatventers en Marktkooplieden voor het front, het ventvraagstuk besprekend en er in hoofdzaak op wijzend, dat Gerrit van Burink -- die ook eenige duiten in het zakje zou gooien sinds negen jaar „op de bres" had gestaan, dat de straathandel niet uit de binnenstad zou verdwijnen. En nadat de heer A. N. C. Middeldorp namens de vischhandelaars zijn bezwa ren tegen de steunverstrekking in na- tura had geuit, kondigde de voorzitter Gerrit van Burink aan als de „bloem van den avond". Gezien de heterogene samenstelling der aanwezigen zoo sprak de heer Van Burink in parlementaire bewoor dingen zal ik mijn rede splitsen in twee gedeelten, namelijk voor de werk loozen, die ik vóór de pauze zal toespre ken, en voor de handeldrijvenden, die ik na de pauze zal trachten duidelijk te maken, onder welken toestand wij in onze hedendaagsche maatschappij leven. Spr. wees er op, hoe in alle lagen der bevolking de terugslag wordt gevoeld van de crisis-maatregelen der Regee ring. Voorts merkte hij op, dat men in de ze maatschappij spoedig te oud is. Wie 50 jaar is en bij Maatschappij, Hulpbe toon komt, wordt onder de „armlasti gen" ingedeeld, d.w.z., dat hij minder steun krijgt. Daartegenover stelde spr. allerlei hooge overheids-functionna- rissen van 65 jaar en ouder. De Raad van State telt 15 leden en de vijftien oude heeren.... tellen te zamen meer dan 1000 jaar. (daverend gelach.) Wij hebben een Regeering in Holland, vervolgde spr. Men heeft onze Regee ring reeds genoemd „de Chineezen van Europa". Een éérenaam inderdaad Wij handelen met het buitenland, zoo- dat ze thans in Engeland goedkooper natuurboter eten, dan wij de marga rineJelui, krijgen de aardappelen goedkoop heeft de Regeering gezegd en ze sloegen ze met 6 cent per kilo op. Jelui hebben een distributie van kaas gekregen en toen alle werkloozen bij el kaar getrommeld waren, kregen ze geen zoetemelksche.maar hoofd kaasze kregen met de politieknup- pels op hun kop. (Gejuich. De Regeeringsharing wordt gedistri bueerd voor 8 voor 'n duppie.maar even zoo vroolijk worden diezelfde pe kelharingen verkocht op de markt. 13 voor een dubbeltje. (Applans.) De werkloozen zijn alléén te helpen met ze koopkracht te geven, riep spr. uit. Geen distributie, want distributie vergroot het leger van de werkloozen. Het bonnensysteem wordt nog zóóver uitgebreid, dat men de werkloozen een pakje piraten zal geven en voor de vrouw een zakje met babbelaars. (Ge juich.) Tegen dit stelsel moeten de werkloo zen zich verzetten Moeten nog méér zakendrijvenden hun winkels sluiten De steun in natura wordt thans krachtig van Den Haag uit ge propageerd. Waarom moeten de werk loozen van de Werkverschaffing, die f 15 voorschot krijgen, alles koopen bij Vroom en Dreesmann Waarom (gejuich.) Waaróm staat er op de bons van Maatschappelijk Hulpbetoon deze bon is uitsluitend inwisselbaar bij de firma Jamin Hoogstraat. Waarom En dat, nu alle win keliers noodlijdend zijn. Waar beslag kan gelegd worden door de deurwaar ders, die, duizenden vonnissen kunnen uitvoeren. Waarom Waarom niet koopen bij de neringdoenden van Rot terdam, die de belastingbetalers zijn. Protesteert er tegen en stemt op de po- litiek-vrije-lijst Na deze redevoering werd een korte pauze gehouden, waarna de heer Van Burink de zakendrijvenden toesprak. Hij wees op de nooden dier klasse, vooral in de arbeidersbuurten, kortom overal. Wel had de Regeering aan die zwaar noodlijdende zakendoenden ge dacht en 'n crisis-crediet van twee mii lioen gulden geopend, die in handen van den Ned. Middenstandsbank wa ren, doch spr. had nog nooit gehoord, dat er.één geholpen was. Als een neringdoende door het veelgeprezen Crisis-Comité wordt geholpen, krijgt hij bonnen. Maar het regent.afwij zingen en geheele buurten zijn uitge schakeld, b.Vi de Schiedamschedijk, die kaduk is, omdat de scheepvaart kaduk i£Die hebben daar met liun zaken geen crisis-credieten noodig. Die sterven zóó wel. De maatregelen van de Regeering drukken op elk bedrijf. Het Economi sche Instituut van den Middenstand geeft cijfers De toestand is zóó, dat de deurwaarders op iedere winkelzaak feitelijk beslag kunnen leggen De Middenstanders sukkelen met de uitgemergelde koopkracht en de Regee ring distribueert. Slechts een welva rende bevolking kan een welvarende Middenstand makenTwee groepen zijn het, die eenzelfde belang hebben. Daarom, werkloozen, saamgewerkt met de winkeldoenden en samen riep spr. knokken en propaganda gemaakt voor lijst 4 Stem We motte een motie anneme, Gerrit Van Burink Géén motie. De uitslag van de stembus zal de motie zijn van de werkloozen en de middenstanders. Stem Neeeen motie Voorzitter Nou goed danik im- poviseer er wel eentjeTegen de cri sismaatregelen, tegen verdere verla ging van het levenspeil, tegen Zóó was het goed en de vergadering ging rustig uiteen. Het was toen half elf en verlucht en greig snoof men de buitenlucht in Extra treinen naar Zwitserland. Ook Zwitserland heeft zijn crisis. En de hotel-industrie lijdt daaronder in niet geringe mate. Evenals Nederland heeft het den gouden standaard en het ziet vele vreemdelingen naar de valuta zwakke landen gaan. Men slaat daar echter op krachtige wijze de handen in elkaar om te trach ten de moeilijke toestanden te boven te komen en als gevolg van deze samen werking is ontstaan het Zwitsersche „hotelplan". De bedoeling is het vreem delingenverkeer in Zwitserland door goedkoope biljetten, abonnementen en billijk hotelverblijf zoo aantrekkelijk mogelijk te maken, dat niet meer de prijs, doch de schoonheid van het land zelf de doorslag gaat geven bij het kie zen van een vacanbi£-verblijf Naar aanleiding ijan dit plan heeft de Nederlandse!) Reisvereeniging te Den Haag besloten van de in dit Hotel plan opgenomen extra treinen gebruik te maken zoowel voor haar alleenrei- zende leden als voor haar gezelschaps- reizen. Dit besluit heeft geleid tot het organiseeren van reizen, welke zoowel wat prijs als wat reisdoel betreft een toeristisch evenement beduiden. De schoonheid van het Vierwoudste- denmeer en het meer van Lugano wordt thans ontsloten tegen zoodanige reissommen, dat menigeen dit jaar zijn vacantie in Zwitserland zal gaan door brengen. De eerste trein vertrekt op 6 Juli en de tweede precies een week later op 13 Juli. Hoofdpijn, Kiespijn. ^roln0dS pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij uw Drogist. HET ONWEER VAN DINSDAGAVOND. Stompetoren. Te Stompetoren werd een schaap.van den heer C. Groot doodelijk getroffen. In de boer derij van den heer J. Blauw sloeg de bliksem in de electrische geleiding, terwijl B. bezig was de koeien machinaal te melken. Een he vige schok schoot door zijn arm, de dieren drongen onrustig op. In huis waren de stop contacten gesprongen. Mej. Rie Kooij, dis voorbij de boerderij fietste, werd door den stroom geraakt, doch gelukkig waren de ge volgen niet van ernstigen aard. Te Schermerhorn. In het dak van de woning van het hoofd van de r.-k. school werd een gat geslagen, waardoor een aantal pannen naar beneden kwam. Gelukkig ondervonden de bewoners geen letsel. Melkmeisje door den bliksem getroffen. Tijdens onweer van Dinsdagavond te Ursem is de 20-jarige mejuffrouw B. Wildeboer, ter wijl ze in het land de koeien molk, door den bliksem getroffen. Het meisje, dat geheel blauw zag, werd bewusteloos weggedragen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Brand te Obdam. Om vijf uur Dinsdagmiddag is de bliksem ingeslagen in de kapitale boerderij van de weduwe GrootKarsten in de Berkmeer bij Obdam. De bewoonster kreeg op het moment dat de bliksem insloeg een steen op het hoofd doch werd niet ernstig gewond. Het geheele pand stond direct in lichter laaie. Hoege naamd niets kon worden gered. De schade, die door verzekering wordt gedekt, wordt op ca. f 6000 geraamd. BLIKSEM VERWOEST BOERDERIJ. Dinsdagavond sloeg tijdens een onweer de bliksem in een boerenhofstede aan den Mid denweg te Heerhugowaard, eigendom van den heer C. Zuurbier. De brandweer kon niet verhinderen, dat het geheele perceel tot den grond afbrandde. Van het in het onbewoonde gebouw geborgen landbouwgereedschap kon slechts weinig worden gered. Verzekering dekt de schade. De wagenmaker Gr., niet ver daarvan wo nende, werd tegen de schaafbank gedrukt, terwijl de luchtverplaatsing zoo hevig was, dat de op geruimen afstand zich op het land bevindende landbouwer Groot tegen den grond werd gedrukt. Als bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat een zich aan de andere zijde van den Mid denweg bevindende boerenplaats, aan den zelfden eigenaar behoorende, eenige jaren geleden eveneens door den bliksem werd ge troffen en afbrandde. Ongeveer tusschen deze beide hoeven be vindt zich een transformatorhuisje van het P. E. N. WOONWAGENBEWONER DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Wraakgierige zigeuner valt onschuldige motorrijder aan. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur heeft op den Jaagweg onder de gemeente Avenhorn een doodelijk ongeval plaats gehad. Een personenauto, bestuurd door den heer C. Keijzer uit Hoorn, kwam met groote snel heid den weg afrijden in de richting Hoorn. Bij het passeeren van het woonwagenkamp kwam een bewoner van een der wagens, waar schijnlijk om naar zijn spelende kinderen uit te zien, juist den weg opgeloopen. De nian werd door de auto gegrepen en met zulk een kracht tegen de voorruit geslin gerd, dat deze geheel versplinterd werd. De ongelukkige werd een honderd meter ver meegesleurd en op slag gedood. Hij was vader van 12 kinderen. Een andere wagenbewoner ontstak over dit ongeval zoo in woede, dat hij een motorrijder, dien hij abusievelijk voor den dader hield, te lijf ging en met een steen hevig tegen het hoofd sloeg. Hij werd echter dadelijk vastgegrepen en de motorrijder kwam er betrekkelijk goed af. De bestuurder van de auto, tegen wien proces verbaal is opgemaakt bekwam eenige lichte snijwonden. Middelbaar Landbouwonderwijs in Noord-Holland. (De Rijkslandbouwwinterschool te Schagen.) De Noordhollandse landbouwer en veehouder is voor de meerdere ontwik keling van zijn zoons in de richting van zijn bedrijf grotendeels aangewe zen op de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen, voor wat betreft het mid delbaar onderwijs. In de bijna 40 jaar van haar bestaan (in 1936 viert de school hopelijk dat ju beljaar) heeft die school de meeste vooraanstaande mannen op landbouw gebied in Noord-Holland mee helpen vormen. Het treft nu wel bijzonder, dat ge noemde school een soort verjongings kuur zal ondergaan. Niet, omdat de vi taliteit, de levenskracht als onderwijs- inriching verminderde, maar omdat ze zich zal „aanpassen" (om deze moder ne term eens te gebruiken) aan de gewij zigde omstandigheden, vooral op 't ge bied van landbouw en veeteelt. Waar vroeger aan de candidaat-leer- lingen in 't algemeen de eis gesteld werd, dat een zekere voorbereiding op H.B.S., U.L.O. of andere onderwijsin richting moest hebben plaats gehad, zal de R.L.W. School die voorbereiding gedeeltelijk in eigen hand nemen. Immers, de voorbereiding op H.B.S. en U.L.O. vergt heel wat kosten, bene vens een volledige onttrekking van de leerlingen aan het bedrijf. En dat is voor de meeste landbouwers en veehou ders tegenwoordig te bezwaarlijk. Ze willen wel, maai' kunnen niet. Om deze goedwillenden te helpen, is het plan geprojecteerd, dat ik hieron der zal omschrijven. De leeftijd van toelating; op le R.L.W. School is 16 jaar. Dit blijft zo. Echter wordt de mogelijkheid geopend voor jongens van 15 jaar (vóór Jan. 1936), om een voorbereidende cursus te vol gen. Deze klas duurt een winter halfjaar en zal vragen per week één lesdag, n.l. de Maandag. Er zal dan les worden gegeven in de vakken Ned. Taal, rekenen,, boekhou den, benevens de voornaamste begrip pen van de grondvakken plantkunde, dierkunde en natuurkunde. De leerlingen zullen daarbij een be hoorlijke hoeveelheid huiswerk .mee krijgen voor de winter-avonden,- waar door die éne schooldag zeer produc tief kan worden gemaakt bij voldoen de ijver. Het is de bedoeling, dat leerlingen van de voorbereidende klas bij behoor lijke vorderingen, zonder toelatings examen op de eerste klas van de R.LW.S. kunnen komen. Dit voorbereidend onderwijs wordt gratis gegeven, waartegenover staat, dat de betrokken ouders de morele ver plichting op zich nemen de geschikst gebleken leerlingen ook de beide vol gende klassen der R.L.W. School te la ten doorlopen. De kosten aan boeken voor de voor bereidende klas zullen niet boven f 7— komen, welk bedrag dan natuurlijk in mindering komt op de normale boeken rekening der beide andere klassen. Door deze regeling wordt bereikt, dat het aantal lesdagen van de eerste klas tot 4 dagen (Dinsdag t.m. Vrijdag) kan worden gereduceerd, waarmee het bedrijf wordt gesteund. Het grote voordeel voor de school zal, naar ik hoop, dit blijken te zijn, dat er flinke en uniforme klassen ontstaan, terwijl het onderwijs in die beide klas sen der R.L.W. School beter tot zijn recht zal kunnen komen. - Ondergetekende zendt gaarne op aanvraag een programma, zowel van de voorbereidende klas als van de R.L.W. School, zodra deze gereed zal zijn. De Rijkslandbouwconsulent v. N.H. De Wind. Directeur der R.L.W. i School te Schagen., Ir. G J. Lienesch. DORST (een artikel van dr. Erich F. Dach in „Natuur en Techniek", Amsterdam, Mei 1935) 1I7IJ eten niet alleen als we honger heb- en drinken ook als we niet dorstig zijn. De mensch beschikt over een eetlust, los van voedselbehoefte om dezen te bevre digen werden de genotmiddelen uitgevonden, die den dieren onbekend zijn, omdat bij hen eten en drinken slechts als voedsel dienst doen. Zijn honger en dorst echter steeds waar- schuwers voor werkelijke behoefte Schrijvers over medische onderwerpen uit den ouden tijd berichten over zieken met een fantastischen dorst, welke met 20, 30 en zelfs 40 liter water per dag niet te stillen was. Nog in het jaar 1868 waren er in de Parijsche kliniek „Hotel Dieu" men noemde ze po- lyphagen, d.w.z. met een ziekelijken eetlust behepten die per dag 5 pond vleesch, 3 pond ham en 2 pond gebakken of geroosterd brood aten. Deze ongelukkigen leden niet aan een of andere lichamelijke ziekte, dus slechts aan de waan- of dwangvoorstelling dat zij steeds maar eten en drinken moesten. Toen de dokters op de gedachte kwamen, dat hier psychische factoren in het spel waren en tot een psychische behandeling overgingen, bewerkstelligden suggestie, doch ook strenge maatregelen, wonderen. Tegenwoordig komen deze psychische afwij kingen zelden meer voorzij zijn in dit geval begeleidingsverschijnselen van een of andere geestesziekte of uitingen van een strenge neurose. In elk geval toonen reeds de histori sche voorbeelden, dat ook het „zekere" gevoel van dorst en honger misleidend is. Laten wij ons tot dorst bepalen. Hoe zeer dorst zelfs bij de gezondsten van gewoonte en de daardoor gevormde situatie afhangt, kan gemakkelijk aangetoond worden. In een kliniek onderzocht een dokter zekere vraagstukken betreffende het gebruik van water door den mensch. Hij, die anders slechts weinig water gebruikte, dronk ten be hoeve van zijn onderzoek 11 dagen lang be trekkelijk groote hoeveelheden. Toen de proe ven op zichzelf afgesloten waren, bleek, dat zijn dorstgevoel in dezen korten tijd anders was geworden. De matige waterdrinker Was bij onveranderde omstandigheden een veel- drinker geworden. Alleen door strenge zelf discipline kon hij zijn dorst weer tot het nor male niveau terugbrengen. De subjectieve dorst komt dus allerminst overeen met de objectieve waterbehoefte van het lichaam. Wel kondigt het organisme zijn behoefte aan vloeistof door dorst aan. Water is een onmisbare stof voor het leven. In be langrijkheid wordt het slechts door zuurstof overtroffen, zonder welke het leven binnen enkele minuten een einde zou nemen. Water, resp. vloeibare voedingsmiddelen kan men slechts enkele dagen ontberen, ter wijl men het gemis aan vaste voedingsstoffen wekenlang kan uithouden. Het lichaam dat honger heeft helpt zichzelf, doordat het ten koste van vet-, bind-, en spierweefsel de be langrijke organen, zooals hart en hersenen, verder voedt. Dorst-kunstenaars zijn er dan ook nooit geweestaan hongerkunstenaars was nooit gebrek. i Het lichaam van een volwassen mensch be staat voor 60% uit water. De nieren en lon gen, de huid en de darm onttrekken intus- schen aan het bloed en het weefsel voortdu rend vloeistof en deze moet vervangen wor den. Dorst heeft tot taak het gevaar van indro gen te signaleeren. Doch hoe wordt dorst opgewekt Water- verlies leidt tot verdikking van het bloed. Bij ziekten die gepaard gaan met aanzienlijk waterverlies door den darm (b.v.v Aziatische cholera, dysenterie, zomerdiarrhee) of de nier ziekten is zulks gemakkelijk te eonstateeren. Steeds treedt dan een gevoel van dorst op, ook echter bij bloedverlies. Bij in- of uitwendige bloedingen verliest het lichaam niet alleen bloedvloeistof, doch ook vaste bestanddeelen van het bloed (bloedli chaampjes). Bovendien wordt elk bloedver lies door het nastroomen van vloeistof uit de weefsels tot zekere hoogte ten koste van dat weefsel genivelleerd er treedt een bloedver- dunning op. Daarom helde men een tijd lang over naar de opvatting dat er tweeërlei oorzaak voor dorst bestond. De verdikking van het bloed zou een „dorst van het bloed", de waterver- arming van het weefsel een „weefseldorst" veroorzaken. Latere onderzoekingen toonden echter aan, dat voor beide verschijnselen een gemeen schappelijke oorzaak te vinden is. Niet de vermindering van het water in het bloed of het weefsel, doch veeleer de vermeerdering van bepaalde stoffen (zouten) in het bloed werkt dorstverwekkend. Aan te toonen is, dat eenerzij ds elk vochtig heidsverlies het zoutgehalte van het bloed verhoogt en anderzijds bewerkstelligt elke verhooging van het zoutgehalte in het bloed dorst. Wanneer eenige kubieke centimeters keu kenzoutoplossing (10 a 20%) in de aderen geïnjiceerd worden, ontstaat bij elk mensch een plotselinge en hevige dorst. De samenstelling van het bloed kan echter eerst in de tweede plaats oorzaak van den dorst zijn. Wij voelen den dorst immers niet. in het bloed Daarin verschilt de dorst juist, van den honger. Wanneer de maag al te lang; leeg is begint zij zich samen te trekken en deze bewegingen (honger-contracties) doen zich als honger gevoelen. De honger „zetelt'" natuurlijk ook niet in de maag, doch het verband tusschen maag en honger schijnt in elk geval logisch. Bij dorst voelen wij aller minst dat ons bloed zouter is geworden. De dorst „zit" niet in de bloedvaten, doch zooals het in het lied ook gezegd wordt in de keel. De droogheid van mond, tong, slijmhuid etc. veroorzaakt het dorstgevoel. Door ver mindering van de speekselafscheiding wordt deze verdroging veroorzaakt. Het bevochtigen van den mond kan daarom oogenschijnlijk den dorst opheffen. Wat water of een stukje ijs, het kauwen op elastische stoffen (kauw- gummi), of zuigbewegingen, doch ook che mische prikkels (pepermunt), die alle de speekselklieren prikkelen en bevochtiging van den mond bewerkstelligen, zijn in staat den dorst tijdelijk op te heffen. Door bevochtiging van den mond, zonder feitelijken vochttoevoer, is de oorzaak van dorst natuurlijk niet weg te nemen. De symp tomen worden slechts tijdelijk onderdrukt of opgeheven. Wanneer het organisme langen tijd aan watergebrek lijdt, neemt de dorst toe. Niettemin bezit het dorstgevoel een zekere mate van zelfstandigheid. Wij wezen er reeds; op, dat men zich vrij kan maken van de ob jectieve behoefte aan vloeistof, doch ook hierin leidt de dorst een soort afzonderlijk leven een opheffing van het watergebrek door b.v. injecties in de vaten of het weefsel, in het algemeen door toevoeging van water buiten den mond om, heft den dorst niet op. Eerst wanneer de mond bevochtigd wordt ver dwijnt en wel onmiddellijk het dorstge voel. Er dient op gewezen te worden, dat ons li chaam niet gemakkelijk gewent aan schade lijke hoeveelheden water. Want veel drinken leidt tot verhoogde urine afscheiding en, daar door weder tot meer dorst. Er ontstaat een schroef zonder einde of een Gordiaansche knoop die slechts door geweldmaatregelera ontward kan worden. Aan pathologische veel- drinkers moet elke overmatige watertoevoer onmogelijk gemaakt worden, zoo noodig met, behulp van dwangmaatregelen. Aan hen, die alleen uit een slechte gewoon- te veel water drinken, moet duidelijk gemaakt worden, dat het vele drinken slechts de nie ren en het circulatieapparaat onnoodig en schadelijk belast, doch in geen geval den dorst lescht. Hoeveel moet men dan wel drinken Dit hangt natuurlijk af van den individueelenj li- chamelijken toestand, van de levenswijze en van verschillende omstandigheden. Wanneer men bij groote hitte ingespannen arbeid ver richt, scheidt het lichaam door transpireeren veel water af. Stokers op schepen, soldaten bij inspannende zomer-marschen hebben 5 6 liter water noodig. Doch ook hier blijkt boe^ belangrijk oefening en discipline zijn. Nieu welingen drinken zeer veel meer de ervare-- nen weten, dat men met verhoudingsgewijs-, weinig water beter af is. Ook de bewoners: der tropische gewesten drinken naai' onze opvattingen zoo goed als niets. Zij voorzien zich van het noodige vocht door planten- of vruchtenvoedsel. Zij ver mijden vetrijke of eiwitrijke levensmiddelen, eten in het algemeen weinig, teneinde geen overvloedige warmte in h«t lichaam te ver wekken. Dit dienden wij in de gematigde zone 's zo mers ook te doen. Het gemiddelde waterge bruik van een volwassene bedraagt 2 a 2.2; liter, ruim de helft kan door vaste of halfvas te spijzen verkregen worden. Vooral 's zomers; is het niet moeilijk het noodzakelijke water grootendeels in den vorm van fruit en sala- den te „drinken". Volken die met de natuur meer direct in contact staan dan de Euro peanen der groote steden eten in tijden van hitte ananas, bananen, meloenen, olijven, si naasappelen, bessen en zeer waterrijke groen ten zooals tomaten en andere, bij ons nog onbekende, tropische gewassen. Niettemin zou het verkeerd zijn het verbod van waterdrinken te overdrijven. Reeds 'smor gens is een dronk water iets nuttigs, aangezien de darmbeweging er door wordt bevorderd. Sommigen staan op het standpunt dat ook de namiddagthee of koffie een goede gewoon te is. Het organisme heeft om dezen tijd in den regel behoefte aan water. Bij groote hitte gelooft men door ijsdranken of eetbaar ijs de maag tot een soort koelkast te kunnen maken. De „afkoeling" na het gebruik van ijs is slechts misleiding. In de tropen heeft men dit reeds lang ervaren en men drinkt daar war me thee ter verfrissching.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2