TWEEDE BLAD. VRIJDAG 28 JUNI 1935 No. öi NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN «L. J 1 HET VERSTAND VAN KATTEN 1 STEUNT BOTER WIERINGER COURANT {:obA(5_ yz HOE LEELIJK HET WAS, EN HOE LEKKER. BINNENLANDSCH NIEUWS. Verkeersstremming. Een gebroken as en een zacht plaveisel. Maandagmiddag is het verkeer in de Van der Takstraat te Rotterdam van halfdrie tot drie uur gestremd ge weest. Eerst was op den oprit van een vrachtauto, bestuurd door L. C. M. E., uit Krimpen a.d. IJssel, een as gebro ken en vervolgens zakten eenige slee perswagens, welke langs dit verkeers opstakel heen trachten te rijden, in het door de groote hitte zacht geworden wegdek. Toen was de oprit vrijwel geheel voor het verkeer afgesloten en eerst nadat men vanwege den Reini gingsdienst groote hoeveelheden ba saltslag op het wegdek had gestrooid, konden de daarin gezakte wagens plus de vrachtauto, welke inmiddels in zoo verre was hersteld, worden wegge sleept met behulp van vrachtauto's. Leidsche werkloozen naar Zuid-Afrika B. en W. van Leiden schrijven aan den raad Het is ons gebleken, dat er voor bouwvakarbeiders mogelijk heid bestaat, emplooi te vinden in Zd.- Afrika. Ten einde in dat land te kun nen worden toegelaten, moeten de ad- spirant-emigranten een waarborgsom storten van 1000 pond Sterling, thans vertegenwoordigende een waarde van f 700 tenzij een soliede borg voor beta ling van dat bedrag wordt gesteld. B. en W. meenen, dat er aanleiding is om rekening te houden met de mogelijk heid, dat een beroep op de gemeente zal worden gedaan, om zich geheel of gedeeltelijk voor het vereischte bedrag garant te stellen. Met het oog hierop geven zij den raad in overweging hen te machtigen, in enkele voorkomende gevallen hiertoe medewerking te ver- ileenen. De Nederlandsche deken-industrie. Toenemende concurrentie. Groote voorraden. In de gehouden vergadering van obligatiehouders der Kon. Nederl. Fa briek van Wollen dekens v.h. Zaalberg en Zoon, werd o.a. medegedeeld, dat de voorraad van alle Nederlandsche deken fabrieken op het oogenblik voldoende was om de geheele binnenlandsche be hoeften in 1935 te dekken. De toeneming der voorraden was een gevolg van den zachten winter en de toenemende con currentie. BU1TENLANDSCH NIEUWS. Godloozenbeweging in Rusland. Hernieuwde actie. De Centrale Raad van het Godloozen- Verbond heeft het Volkscommissariaat van Binnenlandsche Zaken (OGFOe) verzocht, maatregelen te nemen tot be strijding, van de chr. secten, wier activi teit den laatsten tijd in de Sowjet-Unie is toegenomen. Volgens mededeeling van het Godloozen-Verbond hebben de Sowjet-Russische districts-gerechts- hoven meer dan 400 nieuwe christelijke secten geregistreerd, vooral de secten der Baptisten en Methodisten, die krach tig tegen de Godloozenbewegig ageeren Het Volkscommisariaat van Binnen landsche Zaken heeft daarop een aan tal Baptisten- en Methodistengemeen ten te Barnaul, Irkoetsk en Simferopel verboden en hun eigendom ten gunste van den staat geconfisceerd. De leiden de persoonlijkheden der secten zijn ge arresteerd en verbannen, met het uit drukkelijk verbod ooit naar Centraal- Rusland terug te keeren. Huwelijksbelasting voorgesteld in de Vereenigde Staten. Om afvloeiing van kapitalen naar het buitenland tegen te gaan. Raymond Cannon, de democratische senator van Witsconsin, heeft een wets ontwerp ingediend tot heffing van een huwelijksbelasting van 125 procent op alle vermogens boven de 500.000 dollar. Het is de bedoeling van den initiatief nemer, het nog steeds in groote piate voorkomende gebruik tegen te gaan, dat gefortuneerde Amerikanen, voor namelijk meisjes, trouwen met buiten landers van adel om een adellijken ti tel te verkrijgen, waardoor groote Ame- rikaanschet kapitalen naar het buiten land gaan. Vuur vernielt 72 jachten in Amerika. Anderhalf (millioen dollar schade. In een achthaven bij Fort Bauderdale in Florida, is een brand uitgebroken, waardoor 72 jachten en motorbooten werden vernield. Het vuur ontstond tengevolge van de ontploffing van een benzinetank aan boord van een der jachten. De waarde der vernielde ple ziervaartuigen, waarvan de meeste ei gendom waren van bekende million- nairs, wordt geschat op anderhalf millioen dollar. Men vreest, dat bij den brand drie menschen om het le ven zijn gekomen. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. (uit een artikel van Michael Poseph, voorz. van de „Siamese Cat Society" te Londen, in „Harpers Magazine", New York, Mei 1935.) De kat is een buitengewoon gevoelig en temperamentvol dier. Tenzij gij eerst vriendschappelijke betrekkingen met haar aanknoopt, zal het u niet mogelijk zijn, iets naders van haar te weten te komen. Dat ver- eischt tijd, sympathie en geduld. Een kat wordt gauw bang en aan den an deren kant laat zij zich niet iamitimi- deeren. Ieder, die een nauwgezette stu die van katten heeft gemaakt, weet, dat zij zich zal terugtrekken bij elke poging om willekeurig met haar om te springen. Dat is ook de reden, waar om het maar zelden gelukt, een kat de kunststukken bij te brengen, die apen, honden en sommige andere dieren zoo gemakkelijk en somtijds graag leeren. Naar mijn meening blijkt hieruit slechts, dat de kat niet wenscht te ge hoorzamen. De veronderstelling, dat zij niet zou begrijpen, wat men van haar wil, lijkt mij ten eenemale on houdbaar. Alvorens hierop dieper in te gaan, wil lm wij even onze aandacht wijden aan de wetenschappelijke proeven, welker resultaat de kat in de oogen der geleerden zoozeer in discrediet hebben gebracht. Bij voorkeur maakt men bij deze proeven gebruik V"n een doolhot. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Anna Paulowna op Zaterdag 29 Juni 1935, des namiddags acht uur ten raadhuize. Punten ter behandeling 1. Notulen. 2. Mededeelingen a. Verzoek van de Vereen, van Burgem. en Secretarissen ln het voormalig kanton Scha- gen betreffende tandverzorging op de scholen. b. Advies van dezelfde vereeniging om geen De kat (of een ander dier) wordt in de zen doolhof geplaatst en moet dan maar trachten er weer uit te komen. Gewoonlijk staat aan den uitgang een hoeveelheid voedsel als belooning te wachten. Zulk een doolhof kan heel eenvoudig zijn, met bijvoorbeeld maar één doodloopenden gang, ofwel inge wikkelder met tal van hoeken. Een ander instrument is de „raadsel doos". Dit is een soort kooi, waaruit het gevangen dier slechts kan ontsnap pen door het in beweging brengen van klinken en soortgelijke instrumenten. De intelligentie van het dier wordt ge meten naar de snelheid, waarmee het mechanische hinderpalen uit den weg ruimt en de vaardigheid, welke het vertoont in het herkennen en het zich herinneren van kunstmatige vindingen een witte kaart, b.v., die voor den uit gang van den doolhof is geplaatst. Het met zulke middelen meten dei- intelligentie van een dier is ongetwij feld absurd. Een doolhof is in hoofd zaak een proef op het richtingsgevoel. Visschen zien kans uit een doolhof met vier of vijf hoeken te ontsnappen. Apen en zelfs ratten hebben geen moei te met 'n labyrinth. Daarentegen slaan honden en katten een betrekkelijk arm zalig figuur.. Zij stellen woeste pogin gen in het werk om hun vrijheid te her winnen. Honden zijn daarbij volharden der dan katten en gaan met hun pogin gen voort, totdat zij den uitweg gevon den hebben. Dergelijke experimenten berusten op de veronderstelling, dat het gevangen dier zich zoo snel wenscht te bevrijden, als maar mogelijk is. Het aan den uit gang geplaatste voedsel kan voor som bijdrage in de premie van werkloozen te ver- leenen aan het Algemeen Afdeelings Zieken fonds te Alkmaar aipbrens deze premie is ver laagd. c. Jaarstukken betreffende het gemeentelijk grondbedrijf over 1934. d. Ged. Staten hebben het besluit tot het aangaan van een geldleening van f 7500,- bij hun besluit van 19 Juni j.1. verdaagd. e. De Directeur-Generaal van de Volksgezond heid bericht bij brief van 5 Juni jl. met de voorgestelde huurverlagingen genoegen te nemen. f. brief van het Prov. Electr. bedrijf van N.H. inhoudende mededeeling van de kosten van de verbeteringswerken hoog- en laagspan- ningsaanleg en het in verband daarmede der gemeente nog toekomend bedrag. g. Den Minister van Sociale Zaken is ver zocht ook deze gemeente op te nemen onder de gemeenten waar toeslag wordt gegeven op het loon van arbeiders bij particulieren.- h. Procesverbaal van kasverificatie bij den Gemeente-Ontvanger. i. SA Grin heeft het bouwterrein aan de Mo lenvaart voor den gestelden prijs geaccepteerd. 3. Bevestiging pensioengrondslag J. H. Teu telink en vaststelling pensioengrondslag D. Hoexum. 4. Hernieuwde vaststelling van de verorde ning op de heffing van schoolgeld. 5. Voorstel tot het verleenen van machti ging aan B. en W. tot het aanstellen van een tijdelijk ambtenaar, inzonderheid te belasten met de administratie en controle der steun regeling en werkverschaffing (met* begro tingswijziging). Begrootingswijzigingen in verband met de verantwoording van het z.g. uitgestooten bedrag van den dienst 1934. 7. Voorstel tot het oninbaar verklaren van aanslagen in het schoolgeld en hondenbelas ting. 8. Aanvrage van J. L. Quist om een voorschot ingevolge de bepalingen der Landarbeiderswet. 9. Rondvraag. De Burgemeester LOVINK. B. K. C.-NIEUWS. A en B spelen a.s. Zon dag te Alkmaar, in de Adspirantendag, die aldaar gehouden wordt. B.K.C. 3 gaat naar Petten 2. DROEVIG. Dinsdagavond is in het N.H. Kanaal, nabij Westeinde, de 23 jarige K. Si- mons bij het zwemmen verdronken. Pogingen van den heer Warner om de gezonkene op te duiken, faalden. Na een geruimen tijd ge dregd te hebben vond men het slachtoffer. Ook Dr. Olrée die spoedig ter plaatse was, mocht het niet gelukken door toepassing van kunstmatige ademhaling de man weer bij te brengen. Een vreeseiijke tijding voor de arme ouders en familie, die enkele jaren ge leden een ander zoontje bij een autoongeluk verloren. SCHOOLFEEST. Woensdag maakten de kin deren het schoolreisje, begunstigd door schit terend zomerweer. De kinderen hebben het buitengewoon getroffen en kwamen allen voldaan van het genotene weer thuis. GEREF. KERK. a.s. Zondagmiddag zal de nieuwbenoemde Ds. Jansen uit Wierden (O.) in de Geref. Kerk aan de Molenvaart zijn in trede preken, voorafgegaan door een inwij- dingspreek des 'smorgens van zijn vader, Ds. Jansen Sr. uit Wierden. GEMEENTE WIERINGEN. UITSLAG VERKIEZING VAN DEN GEMEENTERAAD WIERINGEN. Lijst 1 Anti Revolutionairen D. v. d. Zwaag L. Ploeger S. Wiersma Bzn. W. Jansen •o CO c 3 5* O Dl 0 CL 2 21 56 Totaal21 58 Lijst 2 Vrijz. Democraten O. J. Bosker, 135 281 86 97 J. Doves Sz. 6 50 5 4 J. Lont Cz. 4 18 38 5 M. Bakker Szn. 4 18 27 11 ,M. de Haan 3 10 2 C. Koorn Vzn. 2 4 19 D. Minnes 1 17 2 3 L. Noorden io P. Kaan Czn. 2 60 2 J. Kooij Czn. 3 Jb. Dekkr Pzn. S. Koorn Jzn. O 73 c Q 8 139 3 4 - 2 41 145 Lijst 3 Communisten G. Overberg R. Gangelhof G. van Wijk W. Kies K. Hoekstra 1 5 Totaal161 464 169 141 29 43 27 16 115 4 7 5 16 3 12 6 1 22 - 2 4 1 4 7 4 36 68 39 21 164 Totaal36 Lijst 4 S. D. A. P. D- Oden 140 189 99 92 D. Wit - Slikker 5 23 4 8 L. Wigbout 6 3 2 F. Bontkes i 3 3 R. Hulsebos 2 3 2 4 H. Stubbe Ezn. 18 4 1 J. Poel Wzn. 2 4 1 S. P. de Vries 11 34 4 T. Bakker Vzn. Abr. v. d. Welle Czn. 3 5 J. van Wijk 1 Jb. Smit Jzn. 1 1 Totaal 272 117 112 670 Lijst 5 Roomsch Kath. Th. H. Boersen 10 114 24 15 163 Jan Engel Jacz. 3 11 5 Jn. Huibers 3 3 6 Joh. Geerts 3 2 2 7 A. Engel Pzn. 22 22 PLAATSELIJKE INDUSTRIE en LANDBOUW! Vraagt daarom uw winkelier van Kaasfabriek NOOIT GEDACHT, H.-hoef. mige dieren als een magneet werken, maar te willen trachten een kat van voedsel te verleiden tot het verrichten van eenigerlei evolutie, verraadt een volkomen wanbegrip van den aard der kattennatuur. Vrees oefent grooter in vloed op katten uit dan honger. Iedere kattenvriend weet, dat een angstige kat geen voedsel zal aanraken. Het dwaalbegrip, hetwelk aan deze „wetenschappelijke" experimenten ten grondslag ligt, is behalve voor de geleer den zelf volkomen duidelijk. Zij blijken er op uit te zijn, bij het onderzoek van dieren menschelijke maatstaven aan te leggen. Tot op zekere hoogte geeft ook zulk een experiment een beter in zicht, mits 't uitsluitend wordt toege past op dieren als chimpancees, die in physiek opzicht in staat zijn, den mensch te imiteeren en voor wie zulke imitaties een aangename bezigheid vormen. Daarentegen is voor een kat niets onaangenamer, dan het moeten imiteeren van den mensch. Ik stel mij de zaak aldus voor, dat 'n Gulliver zich naar Kattenland zou be geven, welks inwoners hem zouden dwingen, zich aan hun leefwijze aan te passen. Welk een ongelukkigen tijd zou zulk een Gulliver daar hebben In Kattenland immers zou hij een al lerdroevigst figuur maken. Men zou hem dwingen „blind" te springen, af standen te schatten tot op een onder deel van een centimeter, handig te klimmen en zich te bewegen, in een primitieve omgeving voor zichzelf te zorgen, met zijn handen visch te van gen, zich te verdedigen tegen den aan val van wezens, die veel zwaarder en sterker zijn dan hijzelf. Gemeten met Totaal 13 145 27 18 203 Lijst 6 Chr. Hist. Chr. Guldemeester 12 61 16 26 115 P. Jaarsma 12 1 4 J. A. A. van Nol 1 1 M. J. Boekestijn O. Deen 3 1 4 Totaal13 Lijst 7 Visschersvereeniging 17 28 124 J. J. Tijsen 14 40 55 164 283 M. Kooij Pzn. 39 7 5 2 53 J. Lont Dzn. 13 32 5 9 59 G. Dirks 4 5 13 22 J Lont J. Gzn. 1 1 2 1 5 Jb. Smit 1 2 Totaal 71 97 67 190 425 Ongeldige stemmen Westerland 46 Hip- polytushoef 107 Oosterland 45 Den Oever 3Totaal ongeldige stemmen 236. kattenmaatstaven zou onze arme Gul liver evenzeer falen als de kat tegen over menschelijke onderzoekers. Hoe zou men dan op faire wijze het verstand van een kat kunnen nagaan? Alvorens op deze vraag een ant woord te geven, wil ik eerst enkele op merkingen van algemeenen aard ma ken. Op grond van een oppervlakkige kennismaking is het niet mogelijk, een kat te begrijpen. Het zijn schuwe, be scheiden wezens, die de voorkeur ge ven aan eenzaamheid boven ongelijk soortig gezelschap. Anders dan honden zijn zij er volstrekt niet op gesteld, 'n goeden indruk te maken. In de per soonlijkheid van 'n kat is afzijdigheid trots en een groote waardigheid. Zelfs de gewoonste kat heeft nog iets van 'n aristocraat over zich. De kat vraagt er niet naar begrepen te worden. De liefkozingen van andere, meer sociaal gezinde dieren liggen haar niet. Wanneer de mensch al zoo dwaas is, de kat te beschouwen als so ciaal inferieur aan den hond, als een geschikte muizenval en daarmee bas ta, dan bewijst zij door haar wijsgeeri- ge houding, dat deze opvatting on rechtvaardig is. De kat volgt haar eigen weg, waarbij zij een minzame onver schilligheid aan den dag legt tegen over menschelijke dwaasheid. Het is niet haar zaak, den mensch te verbe teren. In de eerste plaats echter is de kat onafhankelijk. Als het haar lust, zal zij u volgen, met u spelen, van haar aan hankelijkheid. doen blijken. Probeert gij echter haar tot gehoorzaamheid te dwingen, dan zal u onmiddellijk het nuttelooze van uw pogen blijken. Kiesdeeler was 2665 st. gedeeld door 11 is 242 3/11. Gekozen zijn Ant. Rev. geen Vrijz. De mocraten O. J. BoskerJ. Doves, J. Lont, M. Bakker, M. de Haan Communisten geen S. D. A. P. D. Oden, D. Wit-Slikker, L. Wig bout Roomsch Kath. Th. H. Boersen Chr. Hist. geen VlsschersvereenigingJ. Tijsen en M. Kooij. MARKTBERICHTEN. De Kaasmarkt. HOORN, 27 Juni 1935. Op de gehou den Kaasmarkt waren in totaal 17 sta pels, wegende 8951 Kg. kaas aange voerd, waarvan soort en prijzen als volgt 6 stapels kleine fabriekskaas f 11.50 en 11 stapels kleine boerenkaas f 11.50 per 50 Kg. De Veemarkt. SCHAGEN, 27 Juni 1935. Op de gehou den weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 14 Geldekoeien (vet te) f 150-f 210 14 Geldekoeien, mag. f 80-f 110 1 Kalf koe f 140 79 Nuchte re kalveren f 3-f 7 15 Schapen, mag. f 8-f 13 32 Schapen, vette, f 12-f 15.50; 107 Lammeren f 4-f 8 22 Varkens, vet te 32-34 cent per Kg. 63 Biggen f li- f 14 5 Konijnen f 0.50-f 1.25 30 Kippen 30- 50 cent. Eierveiling Schagen. Veilingsbericht van Donderdag 27 Juni 1935. Aange voerd 75.000 Kipeieren. Prijs 54 Kg. 220 56-58 Kg. 230 a 260 58-60 Kg. 230 a 265 60-62 Kg. 235 a 270 62-65 Kg. 240 a 290. Klein 215. Eendeieren 2500 stuks. Prijs 170 a 175. Alles per 100 stuks. GEMEENTE ZIJPE. Burgerlijke Stand. Van 21 t.m. 27 Juni 1935. Geboren Kast, zopn van Pieter Ot- ten en van Fenna Brands. Ondertrouwd: Jan Dobma, oud 29 jr landarbeider, en Catharina Maria van Westerop, oud 127 jr., beiden alhier. Getrouwd Johannes Gerardus Zo mer, oud 27 jr., beiden alhier, der, en Catharina Visser, oud 21 jr., alhier. Overleden Aagje Schrieken, oud 64 jr., echtgenoote van Jan Brak. SCHAGERBRUG. Donderdag had de afd. Kolhorn van den Bond voor Staats pensionneering hare jaarlijksche auto tocht voor Ouden van Dagen georgani seerd. Na een dag van genot, en begunstigd door heerlijk zomerweer, arriveerde het gezelschap te ongeveer 8 uur te Schagerbrug. Hier werd in het café van den Heer Kuiper voor het laatst gepau seerd. Toen allen in de Tooneelzaal hadden plaats genomen ging 't scherm op en was het muziekgezelschap „The Funny Boys" op het tooneel opgesteld en verraste de aanwezigen en vele be langstellende, die een kijkje kwamen nemen, op eenige nummers mooie pau- ziek. Ook werden aan de Ouden van Dagen ververschingen aangeboden. Het was een zeer aardige attentie van den heer Kuiper, om zijn vroegere dorpsgenooten op deze wijze te ont halen. Zelfs Siameesche katten, die ontvanke lijker zijn dan andere soorten, zullen weigeren te doen, wat haar wordt op gedragen. Als ik „Hier tegen mijn hond zeg, komt hij ook. Ik twijfel er geen oogenblik aan, dat ook mijn kat mij verstaat, maar wanneer zij er geen zin in heeft, zal ik haar vergeefs roe pen. Deze tegenzin om te gehoorzamen verklaart het algemeene gebrek aan waardeering voor de kat. De minach ting voor ons en onze wenschen, wel ke zij aan den dag legt, is onaangenaam en weinig vleiend. De moeilijkheid is, dat de gewoonten van ieder huisdier (werkelijk getemd is de kat natuurlijk niet) speciaal te onzen behoefte zijn oni wikkeld. De hond of aap, die een me chanische handigheid leert ter wille van een tikje op den kop of van een klontje suiker, wordt geprezen wegens zijn vaardigheid. En zijn bekwaamheid om te begrijpen en te gehoorzamen wordt toegejuicht als zijnde een teeken van verstand. De kat daarentegen gebruikt haar vaardigheid en verstand ten eigen be hoefte. Er schuilt waarheid in Bernard Shaw's opmerking, dat de hersens van voetballers in hun voeten zitten. De kat bewijst haar verstand door onge looflijke prestaties bij het maken van sprongen en 't bewaren van haar even wicht, maar haar bevel te willen geven voor het vertoonen van haar kunststuk ken is doelloos Ieder, die veel ervaring met katten heeft opgedaan, weet, dat een kat door haar temperament niet in staat is te gehoorzamen.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 3