ie mms A 26e JAARGANG VRIJDAG 26 JULI 1935. No. B© NIEUWS- EN ADVERTENTIES WIERINGEN EN OMSTREKEN LAD VOOR KINDERZORG IN AFRIKA. UIT HEEL HAAR HART! WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ÜITGEVEI CORN. J. BOSKER WIERINGEN •tejg, iel BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 (Uit een artikel van Inga Stromberg in „Empire Review", Londen, Juni 1935). IJOE wordt er voor de kinderen gezorgd in de Afrikaansche rimboe, hebben mij gevraagd, toen zij hoorden, dat ik trachtte in de binnenlanden van Afrika, o.a. in Bascoetoland, de inheemsche zeden te be- studeeren. Als ik terugschrijf, dat de Afri kaansche moeder over het algemeen probeert zoo goed mogelijk voor haar kinderen te zor gen, al gebruikt zij daarvoor vaak primitieve methoden, zijn zij verwonderd. Het is gemeenlijk niet zoo prettig een jon gen of meisje vooral een meisje te zijn in een inheemschen Afrikaanschen stam toch blijven de kinderen leven, niet vanwege, maar in weerwil van de nogal ruwe behande ling. De kindersterfte is vrij groot, doch de kinderen die de jeugd doorkomen worden, al begrijpen wij soms niet hoe, krachtige ener gieke mannen en vrouwen, in staat in de hit te een enorme portie zwaar werk te verrich ten. Ik moet bekennen, dat het ook voor mij verrassing was te vernemen, dat een pasge boren negerkind een teere rose kleur heeft den tweeden dag is het lila, tien dagen later heeft het de kleur .van gelooid leer, en op den vijftienden dag is het chocoladekleurig. Daar er geen kleeding is om de arme naak te lijfjes te bedekken als het koud is, lijden de babies van Afrika vreeselijk. Vele dezer scha pen hebben geenerlei bedekking, hoe gering ook, zelfs niet in weersgesteldheden waarin ik blij was over een dikken zwaren mantel te beschikken. De meeste zwarte moeders houden er geen bad-tijden voor haar spruiten op na als er wat olie is om de huid een of tweemaal per week mee in te smeren, vindt de moeder dat het kind al voldoende gebaad is. Vaak heb ik gezien, hoe de geoliede zwartjes on middellijk na het „bad," door het stof rolden, een tooneel, dat men zich beter kan voor stellen dan beschrijven. Niettemin moest het kind wachten tot den volgenden „bad-da misschien drie of vier dagen later, of zelfs langer, als de olievoorraad op raakte. En enkele maal zal men bij de stammen een moeder aantreffen, die haar kind in wa ter baadt, maar het krijgt toch in geen geval zorg, die wij noodig achten. Iemand houdt het kind vast, terwijl de moeder het koude water over zijn hoofd stort. Ik zag eens hoe een kind onder deze behandeling spartelde en schreeuwde, maar toch werden drie of vier emmers water verscheiden malen over de kleine uitgestort, zonder ook maar een minuut respijt voor het slachtoffertje om adem te scheppen. Bij wijze van afdrogen hield de moeder haar baby in haar armen, en blies krachtig in de oogen en ooren om het water te verdrijven. De zon en de droge lucht moesten de rest doen. Eén keer maar heb ik gezien hoe een kind behandeld werd, dat koorts had nooit zou ik van zooiets nog eens getuige willen zijn. In het zand werd een diepe kuil gegraven het kind werd er in gelegd en toen met zand bedekt, tot alleen zijn hoofd nog te zien was. Men gelooft algemeen, dat het koude zand dezelfde uitwerking heeft als ijs en de kleine spoedig beter maakt. Helaas duurt deze be grafenis vaak zoo lang, dat de patiënt de be handeling niet overleeftals de koorts hevig is, moet de zieke verscheiden dagen in het zand bedolven blijven. In plaats van de na tuur te helpen, werkt men haar op deze wijze tegen en het gebeurt dan ook niet zelden, dat het resultaat is de dood, die niet steeds het gevolg is van koorts. Het zand sluit zich zoo vast om het teere kinderlichaam, dat het niet goed kan ademen. Betrekkelijk weinig moeders hebben wiegen voor haar kinderen. Dikwijls wordt de kleu FEUILLETON. Roman door RENé BAZIN. Nadruk verboden. No. 34. Hij wendde zich dadelijk naar oom, die hem uitnoodigde aan tafel te gaan. Henriette volgde hem, denkende „Zal het dan altijd zoo blijven, altijd En zij vroeg zich af „Waar zullen wij nu over kunnen praten, zonder hem kwaad te maken Het gesprek ontplooide zich echter gemak kelijk en bijna vroolijk. Oom Madiot zonder een toonbeeld van diplomatie te zijn, ver meed de onderwerpen, die het verleden raak ten. Aan de tafel, waar voor de eerste maal, sinds langen tijd, de familie bijeen was, werd de naam moeder niet uitgesproken, de kin der jaren opzettelijk vergeten men sprak over verschillende dingen uit de krantover praatjes die in de stad in omloop waren men sloeg een beetje door over de algemeene politiek en de nieuwe werkstakingen. De oude Eloi lachte soms. De bergwijn maakte hem gemoedelijk opgewonden. Maar de neef nam zich in acht, schertste, glimlachte ternauwer nood en dronk niet. Tegen het einde van het diner, vulde oom Madiot bijna met geweld alle drie de glazen, en het zijne opheffende, riep hij Op je gezondheid, Antoine Want, over zes weken ben je in de kazerne De werkman verloor dadelijk zijn onver schillige uitdrukking, die hij tot nu toe gehad had, beet op zijn wangen en zeide ernstig Ja, ik ga mijn ongeluk tegemoet. Wie zegt je datzeide Henriette, die ter op moeders rug gedragen, door middel van een strook huid, die van schouder tot schou der hangt, of anders in een buidel, die aan de heup is bevestigd. De Afrikaansche moe ders doen allerlei zwaar werk met haar kroost op den rug, koken, wasschen, spitten op den akker, het stampen van graan of cassave- wortels voor de broodbereiding. Dat is geen prettig bestaan voor de moeder, maar voor de kinderen is het nog slechter, want bij elke stamp-beweging gaan de armen van moeder naar beneden en bij elke neerwaartsche be weging krijgt baby een hevigen schok. De wijze waarop Afrikaansche moeders haai kindertjes in slaap wiegen interesseerde mij in hooge mate. Op een kleine verhooging gezeten strekken zij de voeten zij aan zij voor zich uitde hie len worden vast in den grond geplant en de teenen steken omhoog. Daar wordt baby neer gelegd de opstaande voeten beletten dat hij wegglijdt, terwijl de parelel gestrekte beenen van de moeder als wieg dienen. Ongetwijfeld een wat hard bed, maar daar is de kleine al gauw aan gewend hij schijnt het wel prettig te vinden als hij door de beweging van moe ders knieën heen en weer geslingerd wordt. Bij vele stammen bestaat nog de gewoonte een kind tanden uit te trekken. Zoodra bij voorbeeld de eerste tand zijn kleine witte stip je vertoont in baby's onderkaak, haasten de ouders zich het tandje uit te trekken. Zij ge- looven, dat dit een aanwijzing is dat de gees ten om de een of andere reden wat tegen het kind hebben en trekken nu het tandje uit om later onheil voor de kleine te voorkomen. Van de pijn, die zij daardoor het kind berok kenen, schijnen zij geen besef te hebben de ouders hebben geen instrumenten om het tandje te verwijderen en dit gebeurt dan ook vaak met ruw geweld, zoodat het een hoogst pijnlijke operatie wordt. Mijn waarnemingen hebben mij tot de over tuiging gebracht, dat het leven van een pas geboren dreumes zeer wordt bemoeilijkt, door bijgeloovige gewoonten. Spoedig na de geboorte verschijnt de tooverdokter ten too- neele, om zijn kunsten te toonen in het ver drijven van de booze geesten, die het jonge leven heeten te bedreigen. Hij neemt het kind mee naar buiten in de brandende zon of in den kouden wind, al naar hem dit goed dunkthij maakt een teeken op den grond en legt het kind erop. Dit is geheel naakt en nadat de tooverdokter bepaalde ceremoniën heeft verricht, beplakt hij de teere huid met palmolie vermengd met klei, waarbij hij er niet het minst op let, of er ook druppels uit zijn ruwe handen op de oogen of het mondje van het kind terecht komen. Als het kind huilt of tegenspartelt, behan delt de tooverdokter het nog ruwerhij rolt het lichaampje heen en weer, plaatst het plot seling in zittende houding en legt voor den peuter een afgodsbeeldje of amulet neer, dat dient ter bescherming van de kinderen. Dan wordt het verschrikte kind aan de moeder teruggegeven, met aanwijzingen welke cere moniën er mee moeten worden uitgevoerd, om de booze geesten weg te houden. Bij de meeste van deze plechtigheden is het kind uren, dagen, weken, of zelfs maanden het ge kwelde slachtoffer dit hangt af van de be talingscapaciteit der ouders. Bij sommige stammen mogen de kinderen pas als zij bijna man of vrouw zijn geworden een lendedoek gaan dragen. Het is een blijde dag, als dat gebeurt. BINNENLANDSCH NIEUWS. WOGNUM. Voor de radio. Wognum's zang koor zal Zondag a.s. voor de radio zingen. De uitzending zal geschieden door den V.P.R.O. en vindt plaats in de studio te Hilversum. aanstalten maakte om de tafel af te nemen. Waar ben je zoo bang voor Zij trachtte te lachen en voegde er bij Dat er geld tekort zult komen, zeker Je weet toch wel, dat ik je als soldaat niet ver geten zal, vooral niet nu ik première gewor den ben. Hij was voornamelijk gekomen, om niet door een weigering deze eenige hulpbron mis schien te doen opdrogen en ook nog om een andere reden, een soort duistere angst, dwaas en instinctmatig als de bijgeloovige vrees zij ner voorouders, die hem antwoorden deed Ongetwijfeld. Maar toch is het een groot, ongeluk, omdat men nooit weet of men terug zal komen. Dat is ook watzeide de oude soldaat lachende. Binnen twee jaar, mijn jongen, dat staat vast. Waarom plaag je jezelf zoo? Antoine zweeg. Maar, kijk mij dan toch eens aan, her nam de oom deze goede man heeft wel 14 jaar gediend En hij zette zijn schouders breed uit, en streek met zijn gezonde hand zijn groote weerspanninge snor op. Gij waart een kind, vader Madiot En waarom zeide de oude, wiens gelaat hard werd. Zij hebben u van het eene eind van Frankrijk naar het andere laten draven ze ven jaar lang, en toen er buiten, tot de Krim zelfs, waarheen zij maar wilden. En gij hadü er nog niet genoeg van, gij hebt u nog eens voor zeven jaren laten aanwerven Zeker, en daar heb ik heusch geen spijt van, en ik zeg je dat het heerlijk was onze veldtochten Inkermann, het beleg, de Engel schen met ons, Palestro, MagentaDe jongen viel brutaal in Dat weet ik allemaalmaar wat hebt gij daar nu mee verdiend Verdiend, verdiend Een stuiver per dag, niet waar Ik kreeg vooreerst den kost, ik kreeg NEDERLANDSCHE MOLENMAKER NAAR ZUID-AFRIKA. Vrijdag is per Windsor Castle van South- ampton naar Kaapstad vertrokken de molen- maker Chr. Bremer uit Adorp, die, daartoe uitgenoodigd door de Zuid-Afrikaansche re geering, de leiding der herstellingen op zich zal nemen van den windmolen te Groote Schuur, omdat voor dergelijke werkzaamhe den speciale vakkennis vereischt wordt, die aan onze molenmakers eigen is. De Nederlandsche Regeering heeft de ont brekende wieken en enkele andere onderdee- len ten geschenke aan Zuid-Afrika aangebo den en deze werden dit voorjaar door de mo lenmaker Bremer te Adorp vervaardigd en naar Groote Schuur gezonden. Het is verheugend, dat de belangstelling voor het weder in bedrijf stellen van molens buiten onze grenzen groeiende is, want in Zuid-Afrika denkt men er reeds over van de overkomst van den molenmaker uit Neder land gebruik te maken om ook andere molens, die vele jaren onttakeld stonden, waar bruik baar te maken. Uit Madagascar ontving de Vereeniging De Hollandsche Molen een aanvrage om inlich tingen voor het gebruik van windmolens ten behoeve van de irrigatie der rijstvelden. GESTIKT IN EEN STUKJE VLEESCH. Tragisch ongeval te Ambt-Delden. De landbouwer ter Weele wonende te Del- denerbroek gem. Ambt-Delden (O.), had Dins dag het ongeluk bij het nuttigen van het middagmaal, dat een stukje vleesch in zijn keel bleef steken, met het noodlottig dat hij een oogenblik daarna overleed. De ongelukkige had nog een poging gedaan door een glas water te slikken zich te red- ren, doch terwijl hij zich naar buiten wilde begeven, bezweek hij reeds aan de gevolgen. MALAISE IN AUTOBEDRIJF. Verhoogde motorvoertuigen- belasting de oorzaak. De bond van automobielhandelaren en ga ragehouders, de nationale bond van meubel transportondernemers, de Kon. Ned. motor - wielrijdersvereeniging en de bond van expe diteurs en transportondernemers hebben een adres aan den minister van Waterstaat ge zonden, waarin gewezen wordt op dè h. i. onbillijke wijze van belastingheffen voor het gebruik van motorvoertuigen daar de wegge bruiker, die een klein aantal kilometers per jaar den openbaren weg gebruikt,, evenveel te betalen heeft als de grootverbruiker die 80.000 K.M. en meer per jaar dien weg benut. Gebleken is, zeggen adr., dat de onevenre dige druk der verhoogde motorvoertuigbelas ting wel de voornaamste oorzaak is van de ingetreden malaise in het autobedrijf. Daar om hebben adressanten gezocht naar een wij ze van belastingheffen, welke billijker is en meer evenredig zal drukken. Deze meenen adressanten gevonden te heb ben in een omzetting der motorvoertuigbelas ting in een verhoogde benzine-belasting. Op basis van de in 1934 ingevoerde benzine en door nauwkeurige berekening van het aan tal afgelegde kilometers, zijn adressanten tot de conclusie gekomen, dat een extra-heffing op de benzine van vier cents per liter ruim voldoende zal zijn om de motorvoertuigbelas ting te remplaceeren. WEER TWEE OSSENAREN GEARRESTEERD. Roof uit October 1933 opgehelderd. Naar verleden week is gemeld, heeft de ge meentepolitie te Oss volledige klaarheid ge bracht inzake de brandstichting, in 1926 ge pleegd ten huize van de familie Van Zand- voort. waarbij de vrouw en drie kinderen om het leven kwamen. Alle verdachten, op een ik kreeg De oude bemerkte aan het honende lachen van Antoine, dat hij zich vastpraatte. Hij wond zich op Ik pluis dat niet allemaal zoo uit als jij, kwajongen Ik heb met mijn kameraden ge diend, niet voor het loon, maar voor de eer, voor het plezier Wees dus dankbaar, als het u belieft, oom MadiotMen heeft het beste van uw leven genomen, men heeft u belet uw eigen baas te zijn, belet een ambacht, een familie, zelfs een spaarpot met iets er in, te hebben. Bedank heh dus. Dat zal u wel goed afgaan. Maar wij van tegenwoordig, wij zijn van een ander slag. Ja, dat merk ik wel, lafaard Schreeuw zoo hard, als gij wilt, gij zult er toch niets aan veranderen. Die van tegen woordig zullen niet zoo worden meegesleept, als gij. Ik voorspel het u het zal er gauw mee uit zijn. Waarmee Met het leger Eloi Madiot ging rechtop staan. Met een gebaar van vroeger, dat hij plotseling terug vond, ging hij in de houding staan, naar de deur toegewend, als vreesde hij, dat er ie mand binnen zou komen, als hoorde hij den adjudant van de week, den straffer van zulke lasteringen, aankomen. Dan richtten zich zijn oogen, de verschrikkelijke oogen van een sol daat, die in het vuur gaat, recht op den neef, die het leger hoonde. Hij sprak niet, maar zijn oogen spraken voor hem. Over de tafel tusschen hem en dien ellendigen kwa jongen stormden die veertien kazerne- ei oorlogsjaren vol herinneringen, die hem nu van schaamte deden trillen, aan beelden van kameraden in het gelid, het wapen aan den schouder, officieren, waar hij van gehou den had, muziek opklinkende, onder de welven eener kathedraal, wapperende vaan dels, bajonet-charges/ drinkgelagen na de overwinning, garnizoensteden, hoekjes van de na, hebben een volledige bekentenis afgelegd. De laatste, Klaasje van Geenen, is thans door de mand gevallen en heeft in het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch zijn mede plichtigheid aan het misdrijf toegegeven. Intusschen is door de onthulling van deze zaak nog meer aan het licht gekomen, in verband waarmede weer twee arrestaties zijn verricht. Een der daders van de brandstich ting, Piet van Berne, heeft n.1. bekend, dat hij in den nacht van 15 op 16 October 1933 met twee andere mannen de woning is bin nengedrongen van den 79-jarigen W. Tim mermans, aan de Mikkeldonkschestraat te Oss. Zij hielden den ouden man in bedwang en eischten zijn spaarpenningen. Toen hij deze niet wenschte af te geven, werden alle kasten en laden opengebroken en zelfs werd het beddegoed uit de bedstede opengesneden. Onder in de bedstede vond men tenslotte een bedrag van ruim f 400, waarmee de roovers verdwenen. De reeds gearresteerde Piet van Berne wees als zijn medeplichtigen aan Pietje van Geenen, bijgenaamd de „Witte" en Piet van Galen. Beide mannen zijn door de ge meentepolitie van hun bed gelicht en aan een langdurig verhoor onderworpen. Zij heb ben tenslotte een volledige bekentenis afge legd en zullen heden naar het huis van be waring te 's-Heftogenbosch worden overge bracht. Nog een inbraak opgehelderd. Met betrekking tot de nieuwe bekentenissen te Oss verneemt men nader, dat thans ook de inbraak ten huize van den molenmeester Van Zwalen aan de Kruisstraat is opgehel derd. Daar waren in den vooravond van 8 No vember van het vorige jaar, toen de bewoner met zijn huishoudster naar de kerk was, die ven door de voordeur binnengedrongen. Zij hadden deze deur gegrendeld en de achter deur opengezet, teneinde bij eventueel onraad gemakkelijk te kunnen ontsnappen. Toen de heer Van Zwalen later thuis kwam, trof hij een grooten chaos aan. Een bedrag van f 70 aan huishoudgeld, voor f 30 aan postzegels en rentezegels, alsmede een aantal gouden siera den waren verdwenen. De politie arresteerde twee mannen, die later op vrije voeten moes ten worden gesteld. Thans heeft Piet van Berne bekend, tezamen met zijn broer Koos- je, (niet Klaasje dus) van Berne ook deze inbraak te hebben gepleegd. Koosje van Ber ne, die wegens een aantal andere misdrijven in arrest zit, blijft nog ontkennen. CRISIS - BUREAU. PERSCOMMUNIQUÉ. Onder verwijzing naar het perscommuniqué d.d. 13 Juni 1935, ad ten 10de, vernemen wij, dat de Minister van Economische Zaken nog maals heeft bepaald, dat slechts aan die bloembollenkweekers in Augustus a.s. een teeltvergunning zal worden uitgereikt, die al hun verplichtingen inzake de betaling van de roeheffing en de roeomslag tegenover de Nederlandsche Sierteeltcentrale hebben na gekomen. Aan dezen maatregel zal streng de hand worden gehouden. Verder vernemen wij, dat het bij de kwee kers over de verkoopnota te korten percen tage berekend'zal worden over deze verkoop nota, herrekend tegen de minimumprijzen, zooals bekend gemaakt in de Ministerieele Beschikking d.d. 20 Juni 1935. Deze korting zal slechts worden toegepast over de bloembollen geschikt voor export. Tot deze korting zullen worden gemachtigd, naast alle door de Nederlandsche Sierteelt centrale erkende exporteurs, de erkende vei lingen, de erkende handelaren in bloembollen en de erkende bloemisten, die bloembollen als grondstof voor hun trekkersbedrijf bezi gen. Bovenbedoelde handelaren en veilingen zul len zich, voor zoover nog niet geschied, ten Verzachting van de Crisisgevolgen. Pluimveehouders voederen met BERTELS' Kunstkorrel het meest economisch en onder vinden het minst de nadeelen van de ongunstige tijdsomstandigheden. Zij verkrijgen bij lagere voeder- kosten een hoogere eierproductie, dan door voedering met ochtend voeder en gemengd graan of ge mengd graan alleen. Vraagt offerte bij Uw leverancier of direct aan de fabriek. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam spoedigste voor organiseering bij de Neder landsche Sierteeltcentrale hebben aan te melden. BUITENLANDSCH NIEUWS. DRAMATISCHE TERECHTSTELLING. Te Smyrna zijn Vrijdag vier moordenaars in het openbaar terecht gesteld. De heele stad was uitgeloopen om de terechtstelling bij te wonen Even voordat de scherprechter de veroordeelden ophing, kwamen twee vrouwen naar voren, bloedverwanten van de misdadi gers en vroegen om zelf de stroppen om de halzen der mannen te mogen leggen. Dit werd geweigerd, waarop de scherprechter zijn dienst verrichtte. ONSMAKELIJKE VERTOONING. Te Wilmington in den Amerikaanschen staat Massachusetts, heeft de jaarlijksche reünie van de United States Fat Men's Club een gewicht van 17 ton aan dikzakken bij eengebracht. Zij aten zooveel zij konden ver dragen en desniettegenstaande wogen zij bij hun vertrek minder dan bij den aanvang van de schranspartij. Dit verdrietig resultaat vond zijn oorzaak niet alleen in de groote hitte, welke dien dag heerschte, doch ook in een pittig athletiekprogramma, waaraan 160 dik kerds deelnamen. Degene, die het meest naar binnen speelde, en daarmede den prijs voor den „smakelijk- sten eter" won, was de secretaris van de club, John Delaney, wegende 113.3 Kg. Hij consu meerde 5 pond kalkoenen, 25 olijven, twee bossen selderij, 2l/t liter roomijs, 4Va liter kof fie en twaalf flesschen bier. John nam niet aan de atletiekwedstrijden deel. SPANJE. PARDON VOOR EEN STIER. In de arena van La Linea, nabij Gibraltar, is bij hooge uitzondering pardon gegeven aan een stier, die zich bij de stierengevechten on derscheidde door groote dapperheid. Matador, zoo heette de stier, bleef, ondanks de vele ver wondingen, die de picadores hem hadden toegebracht, dapper doorvechten, enthousi ast, toegejuicht door de menigte. Toen een espada hem den genadestoot wilde toebren gen, begonnen de toeschouwers te joelen en om pardon te schreeuwen, wat werd verleend. Onder luide toejuichingen werd de zwaar ge wonde, dappere stier triomfantelijk: wegge leid. chambrée, het etensuurtje, heel de glorie, heel de onbezorgdheid van dien loopbaan. Dat al les ging hem voorbij en kwam weer terug en bracht zijn geest in beroering. Het was het oude leger, dat zich op dit oogenblik in den ouden soldaat belichaamde, het volk van eer tijds, dat zich verontwaardigde, heel een verleden van nederige dapperheid, dat tegen de beleediging in opstand kwam. Oom Madi ot hief de eenige vuist, die nog stevig was op, sloeg op de tafel en riep uit Zwijg, Antoine, zwijg, of ik sla er op Antoine zeer bleek, achterover in zijn stoel en geheel meester van zichzelf, trok minach tend zijn bovenlip op en zeide En dan De oom scheen zich op hem te willen wer pen. Maar Henriette kwam achter uit de ka mer toeloopen. Oom, zeide zij, hem bij de hand nemen de, gij ziet toch wel, dat Antoine gekheid maakt Laat hem toch, bid ik u Zij keek hen beiden opmerkzaam aan, be vende tusschen deze twee mannen, die elkan der uitdaagden. Antoine veranderde niet van uitdrukking en sloeg zijn oogen niet neer. Maar de oude man, die de hand van Hen riette in de zijne voelde beven, trachtte weer meester van zichzelf te worden en aan de kleine te gehoorzamen. Hij zeide, met een nog booze stem Je hebt gelijk, Henriette. Het zal wel overgaan. Wanneer hij zijn uniform aan zal hebben, zal hij wel onderdanig moeten zijn. Niet waar, Antoine Antoine grinnikte. Dan kent gij uw neef niet, oom Madiot. Als die officieren van u, vriendelijk zijn te gen mij, dan zal het misschien lukken, maar als zij het niet zijn Hij schudde zijn vingers en liet ze tegen elkander klappen Ha die ellendelingen, dan zullen zij wat zien Toen hij dit zeide, had hij zoo'n vreemden trek op zijn gezicht, dat Eloi Madiot er in stilte, bang voor werd. De oude man had dat vroeger ook bij anderen gezien, dien leelijken blik van Bretagners, onbeschaamd en terug stootend, bij de troepen die zich het laatst bij de bataljons in Afrika gevoegd hadden. Hij weerhield zich, om te antwoorden. Luister eens, Antoine, zeide toen Hen riette, ik wilde het je eerst niet zeggen, maar omdat jé nu de officieren schijnt te wantrou wen, kan ik je niet verzekeren, dat er ten minste een zal zijn, die je juist beschermen zal. Wie dan Ik ben er zeker van, dat hij dat wel zal willen. Ik zal zijn moeder vragen om over je te spreken met hem. Hij is maar reserve-offi cier, maar hij moet de maand Januari in je regiment dienen. Kan je raden wie het is? Neen. Het is mijnheer Victor Lemarié Nu was het Antoine, die opstond. Wil je dat doen, Henriette Maar zekerom je van dienst te zijn Wat heb je toch Zij deinsde terug voor dat doodsbleeke ge laat, wit van drift. Ha, zoo wil je dat doen Welnu, zeg hem dat hij oppast, zich niet mij te bemoei en, dat hij niet te dicht bij mij moet komen, dat hij mij niet moet commandeerenDan zouden er ongelukken gebeuren Hoor je Zeg hem datzeg hem datLaat hij oppas sen En snel zijn hoed op zijn hoofd drukkende, ging hij de kamer door, opende de deur en verdween op de trap. De oude Madiot en Henriette, naast elkaar tegen den muur, spraken langen tijd niet. Henriette was ontsteld en bedroefd. Maar de oom leed onder een nog veel erger smarthij had eensklaps bij deze uitbarsting geraden, dat Antoine iets uit het verleden wist. (Wordt vervolgd)..

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1