ZAL DE STUURMAN HET SCHIP VAN STAAT VERLATEN? PARACHUTISTEN REDDEN ZICH TEZAMEN. Reuter komt met het volgende, nogal on waarschijnlijke parachute-verhaal uit Mos kou Twee parachutisten, Krassikoff en Noskoff, hebben een gevaarlijk avontuur beleefd, toen zij na elkander uit een vliegtuig waren ge sprongen, aldus meldt Tass. Noskoff sprong het eerst, doch per ongeluk trok hij te vroeg aan den ring van zijn valscherm, waardoor dit in aanraking kwam met het vliegtuig en scheurde Noskoff stortte met groote snel heid neer. Vergeefs trachtte hij zijn reserve parachute te openen. Plotseling echter kwam hij in aanraking met de parachute van Kras sikoff, aan wien hij zich vastklemde. De dub bele last was echter voor het valscherm te zwaar en ieder oogenblik nam de snelheid toe. Krassikof, die zijn tegenwoordigheid van geest niet verloor, liet daarop zijn metgezel aan den ring van zijn reserve-parachute trek ken en op 100 meter hoogte opende deze zich. Eenige seconden later bereikten beide pilo ten behouden de aarde. TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST. Een roode blouse voorkomt een spoorweg - catastrofe. E£n spoorwegarbeider, die van Dunaburg uit het spoorwegtraject controleerde, ontdekte dat op een brug over de rivier Liksna een rail was gebroken. Binnen weinige minuten moest de sneltrein uit Warchau komen en alleen onmiddellijk handelen kon een ramp voorkomen. Terwijl de beambte nog nadacht over een middel, te waarschuwen, zag hij den trein reeds in de verte naderen. Plotseling zag hij een boerin op de brug afkomen, ge kleed in een roode blouse. In een oogwenk sprong de spoorwegarbeider op haar af, rukte haar de blouse van het lijf en liep met het kleedingstuk zwaaiend den sneltrein tegemoet. De remmen knarsten en even voor de brug kwam de trein tot stilstand. Een groot onge luk was voorkomen, want de trein was druk bezet. VAN KANNIBAAL, DOCTOR IN DE RECHTEN. Te Oxford (Engeland) promoveerde onlangs een bewoner der Fidsji-eilanden in* de Stille Zuidzee, Hanaka geheeten, tot doctor in de rechten. Dit feit werd met gemengde gevoe lens in de wetenschappelijke wereld te Londen beoordeeld, want, zooals bleek, had Hanaka in zijn jeugd nog aan feestmaaltijden gezeten, waarbij de verslagen vijanden openlijk ge braden en'opgediend werden. Hij is de zoon van het opperhoofd van den Waostam, die als zeer bloeddorstig bekend stond. Toen zijn vader werd terechtgesteld, werd de zoon door een paar Engelschen in dienst genomen. Spoedig ontdekte men de buiten gewone talenten van de jongeman en zond hem daarom naar de universiteit te Oxford, waar hij bij zijn examen zelfs met onder scheiding slaagde. Nu hij zelf de moderne beschaving kent, zal het den jongen doctor Hanaka misschien ge lukken zijn kannibaalsche stamgenooten op de Fidsji-eilanden nieuwe, meer beschaafde levensbegrippen bij te brengen. SINAASAPPELEN TEGEN OLLIFANTENSCHUWHEID. De olifanten in het Addo National Park in de Kaapkolonie in Zuid-Afrika hebben het tot voor kort- hardnekkig vertikt om de bos- schen van het natuurreservaat te verlaten om zich aan de gretige blikken van de be zoekers te vertoonen. Het personeel trachtte de dikhuiden te lokken door op de open plek ken alle denkbare lekkernijen neer te leg gen, doch het resultaat was miniem. Toen ontdekte de houtvester, dat olifant ten een passie voor sinaasappelen hebben. Blijkbaar ge-inspireerd door het klassieke voorbeeld van Klein Duimpje, legde hij van uit het diepst van het bosch een lange rij si naasappelen naar zijn huis toe. Nog denzelf den nacht vonden de dieren de vruchten en al etende volgden zij het spoor. De volgende nachten legde de houtvester de appelen hoe langer hoe dichter bij zijn huis, met dit ge volg, dat de olifanten thans eiken avond aan de achterdeur hun sinaasappelen komen ha len. Op deze wijze zijn de bezoekers thans in staat om vanuit blokhutten de dieren gade te slaan. Men heeft ontdekt, dat 'n manne tjes olifant niet in de gratie is. De andere vijftien staan hem nooit toe, dichter dan 200 meter in de buurt te komen. De houtvester is thans, aangemoedigd door zijn succes, bezig sinaasappelensporen naar nabijgelegen plassen te leggen, in de hoop, dat de olifanten daar geregeld zullen komen drinken. De sinaasappelen, wel ke hij gebruikt, zijn van het onverkoopbare teveel van een Zuid-Afrikaansche sinaasap pelteelt-maatschappij HET VERRE OOSTEN. Vijf millioen Chineezen vluch ten. De wraak der riviergoden. Door zes uitgestrekte dijkbreuken in West Sjantoeng, baant het water van de Gele Rivier zich een nieuwe weg tusschen Tsinan en Jentsjau. Vijf milli oen Chineezen vluchten voor_ „de wraak der riviergoden". De tot nu toe door de overstroomingen van de Jangt se en de Gele Rivier in China aange richte schade wordt op honderd milli oen dollar geschat. De Hoangho, die in Tibet ontspringt, stroomt eerst door Kansoe en Binnen- Mongolië naar het Noorden, om ver volgens door Sjansi en Sjensi naar het Zuiden af te buigen en ten Zuiden van Poetsjau haar weg naar zee in Ooste lijke richting voort te zetten. Drie kwart van het water, dat de rivier op haar tocht van honderden kilonieters verzamelt, stort zich thans uit over de vruchtbare streek van West-Sjan- toeng en het is alsof de Gele Rivier weer haar oude bedding opzoekt., die vóór 185% uitmondde in Kiangsoe, ten Zuiden van de provincie Sjantoeng. Steeds meer steden en dorpen ko men onder water te staan en de bewo ners vluchten in wanhoop met hun ge ringe have langs de smalle land weggetjes. Langzaam beweegt de tries te stoet zich over de wegen, als een verslagen leger, dat voor een onbarm- hartigen vijand vlucht hongersnood en epidemieën dreigen en de levens middelen en medicijnen, die met hon derden booten worden aangevoerd, kunnen den nood slechts weinig le nigen. Ook het Groote Kanaal naar het Zui den van China kan de enorme water massa niet verstouwen zijn dijken vertoonen op vele plaatsen reeds scheuren. Daarbij komt, dat het niveau in de meren van Sjantoeng en Kiangsoe eveneens begin te stijgen. Het Noorden van laatstgenoemde provincie heeft dan ook reeds van hoog water te lijden. De bewoners van Tsinan, gesteund door soldaten, doen. onmenschelijke po gingen om het dreigende gevaar te kee ren en werken dag en nacht aan de versterking der dijken. Hetzelfde ge beurt in Tsuje, welke stad thans als 'n eiland temidden van de binnenzee ligt. De poorten en muren van de stad wor den met zandzakken versterkt. Naai- het oordeel der autoriteiten is Midden-China nog nooit door een over strooming van een dergelijken omvang getroffen. En nog steeds blijft het onaf gebroken regenen, zoodat het einde en de omvang van de ramp nog niet te overzien is. De toestand in het stroomgebied van den Jangtse is iets gunstiger geworden daar het water langzaam begint te da len. Met vliegtuigen is een onderzoek ingesteld, waarbij is vastgesteld, dat de watersnood een even grooten omvang heeft aangenomen, als in 1931. In Han- kou zijn tot nu toe reeds 130.000 vluch telingen aangekomen. De aangerichte materieele schade wordt in deze pro vincie op 200 millioen dollar geschat. „GAAI" CATASTROPHE. De officieele Zwitsersche lezing. WEERBERICHTEN WAREN GOED VOOR GROOTE HOOGTE. Uit Bern wordt gemeld Inzake het voor- loopig resultaat van het onderzoek over het ongeluk met het Nederlandsche verkeersvlieg tuig „Gaal" bij Pian San Giacomo (Misocco) op 20 Jui 11935 deelt het Zwitsersche Minis terie van Luchtvaart het volgende mede Het onderzoek is in zooverre beëindigd, dat een overzicht gegeven kan worden over de gebeurtenissen, welke tot de ramp hebben ge leid. Pas na het opruimen van het wrak en na verkrijging van inlichtingen van den Meteoro- logischen dienst kunnen nadere bijzonderhe den worden vastgesteld. Onder voorbehoud van het resultaat dezer nadere onderzoekingen kan over het waar schijnlijke verloop der gebeurtenissen het volgende gezegd worden Volgens hetgeen geconstateerd is kunnen worden en af te leiden naar de weersgesteld heid valt aan te nemen, dat de bestuurder tijdens een hevig onweder, dat vooral in het naburige Mesocco aanzienlijke verwoestingen heeft aangericht (bruggen enz. zijn wegge slagen), getracht heeft, om in het gebied van San Bernardino uitzicht te krijgen en over den pas naar het Noorden door te dringen. Daarbij werd het vliegtuig in de kom van het dal ten zuiden van San Bernardino door wolken ingesloten, zoodat het eerst geruimen tijd in nauwe kringen rond moest vliegen om vervolgens een uitweg naar bevinden te vin den in den aanzienlijk grooteren dalkom van de Pian San Giacomo. Na een kring te heb ben beschreven om de situatie te verkennen, was de piloot klaarblijkelijk voornemens al daar een noodlanding te verrichten, op een licht hellende Alpenweide, met ingetrokken landingsgestel. Deze noodlanding zou wel zonder persoon lijke ongelukken hebben kunnen verloopen. Door de ongewone omgeving van het nau we keteldal echter, door het lage wolkendek en den hevigen regen werd deze noodlanding aanzienlijk bemoeilijkt. Misschien hebben ook nog de kabels en masten van een kabelbaan voor houttrans port er toe medegewerkt, dat het vliegtuig ten slotte bij het maken van de bocht, welke noodig was om het toestel neer te zetten, op ongeveer 50 meter hoogte aan snelheid begon in te boeten, tusschen de dennenboomen neerstortte en bij de botsing met den bodem te pletter sloeg. Er bestaan geen aanwijzingen die verkla ren, waarom de piloot de beproefde methode niet gevolgd heeft om een vlucht over de; Alpen op groote hoogte te verrichten. Volgens de hem verstrekte weerberichten moet de mogelijkheid bestaan hebben om er op groote hoogte door heen te komen, zonder door wolken of onweder gestoord te worden. Eenigerlei technische gebreken aan het Douglas-toestel of zijn motoren konden tot dusverre niet geconstateerd worden. Boschbranden in Siberië. Onvoorzichtigheid de oorzaak? In de wouden van Oost-Siberië zijn talrijke branden uitgebroken. Langs den Siberischen spoorweg staat een geweldige oppervlakte oer woud in brand, waardoor de spoorweg in gevaar wordt gebracht. Men acht be strijden, van deze branden nutteloos. Naar de „Iswestia" uit Krasnojarsk meldt, is de omgeving van deze stad door de boschbranden door dichte rookwolken omhuld. Men heeft hier al leen reeds 100 brandhaarden waarge nomen. Tusschen Minino en Snesjnitza bevindt zich een onafzienbare vlam menzee. De branden zouden door de onvoor zichtigheid en door de ontzettende hitte nog zijn aangewakkerd. Laatste uren van Hindenburg. Wat zijn medicus vertelt. In het Kerkelijk gemeenteblad vertelt professor dr. Sauerbruch, die president Hindenburg tijdens zijn laatste ziekte heeft behandeld, over de laatste uren van den president „Het was Woensdagmiddag, 1 Augus tus, ik bevond mij in de slaapkamer van den generaal-veldmaarschalk, die te bed lag en gaarne had, dat ik bij hem was, ook als hij me niet noodig had. De generaal-veldmaarschalk had langen tijd gezwegen, zooals hij dat gaarne placht te doen. Men mocht hem dan niet storen en ik zat stil bij het raam en keek in den tuin, waarover langzaam de avondschemering kwam. Fiólseling riep uc niaarscii.'.lk „Sauerbruch, bent u er nog En toen ik naast zijn bed kwam zitten en vroeg of hij zich niet goed gevoelde, keek de oude heer mij lang aan en zei toen „Sauerbruch, ge hebt me altijd de volle waarheid gezegd gij zult het ook nu doen. Is Vriend Hein reeds in 't kasieel en wacht hij Ik nam zijn hand en antwoordde „Neen, Excellentie, maar hij dwaalt om het huis heen". Von Hindenburg zweeg even. Toen zei hij „Ik dank u, Sauerbruch, en nu wil ik met mijn Heer daarboven hij wees daarbij naar den hemel spre ken". Ik stond op en wilde zachtjes de kamer verlaten, maar Von Hindenburg zeide „Neen, Sauerbruch, u kum ge rust blijven, nu ik wat in den bijbel ga lezen". Ik wilde de ^gordijnen verder opentrekken, om licht binnen te laten, maar de v4L naarschalk zei „Laat dat maai-, iMüerbruch, wat ik wil lezen, ken ik al sedert langen tijd uit 't hoofd". De oude heer nam het Nieuwe Testa ment, dat altijd naast hem op z'n nacht kastje lag en las er uit met zachte, fluis terende stem, wel een kwartier long. Toen legde hij het boek op zij, riep mij aan zijn bed en zei „En nu, Sauer bruch, zeg tegen Vriend Hein, dat hij binnen kan komen". Den volgenden ochtend was de gene raal-veldmaarschalk dood"-. BINNENLANDSCH NIEUWS. OVERTREDINGEN VAN DE RIJWIELBELASTINGWET. Boete kan onmiddellijk worden voldaan. Naar wij van officieele zijde vernemen, heeft de minister van Financiën aan de onder zijn Departement ressorteerende ambtenaren die! belast zijn met het opsporen van overtredin gen van de Rijwielbelastingwet, de bevoegd heid verleend dadelijk na het constateeren van het feit, dat zonder belastingplaatje of met een niet op de juiste wijze bevestigd be lastingplaatje is gereden, den overtreder in de gelegenheid te stellen de verbeurde boete in hun handen te voldoen. Deze regeling treedt in werking met ingang van 8 Augustus 1935, op welken datum tevens de' controle op de naleving der Rijwielbelastingwet voor het op den eersten dier maand begonnen belas tingjaar aanvangt. Omtrent het bedrag van de boete die door de ambtenaren kan worden gevorderd en de wijze, waarop van voormelde bevoegdheid zal worden gebruik gemaakt, is het volgende on der de aandacht gebracht. Bij de wet van 9 Mei 1935 is tegen de hier voor genoemde overtredingen een door de belastingadministratie op te leggen boete van f 5.bedreigd. Genoemde wet heeft te vens den minister van Financiën gemachtigd de boete ad f 5.te (doen) verminderen. In verband hiermede heeft de genoemde minis ter aan de ambtenaren opgedragen in de vol gende gevallen de daarbij vermelde boeten te vorderen. A. Indien de overtreder geen rijwielbelas- tingplaatje bij zich heeft, wordt de boete verminderd tot f 1.50. Indien de leeftijd van den overtreder beneden 18 jaar is wordt de boete verminderd tot'f 0.50. B. Indien de overtreder het belasting plaatje wel bij zich heeft, maar dit niet op de juiste wijze heeft bevestigd, wordt de boete verminderd tot f 0.50. De ambtenaren, die de overtreding consta teeren, zijn niet gerechtigd andere dan de vermelde boeten op te leggen. Indien verzwa rende omstandigheden aanwezig zijn, met name wanneer het den ambtenaar bekend is, dat de overtreder in het belastingjaar reeds eenzelfde overtreding heeft begaan, behooren zij den overtreder niet in de gelegenheid te stellen in hun handen de boete te voldoen. In dat geval is den ambtenaar opgedragen den overtreder naar den ontvanger der accijnzen te verwijzen. Bij voldoening van de boete in handen van de ambtenaren die het feit constateeren, ge ven dezen den overtreder een quitantie af. De afmetingen van deze quitantiën zijn 11 cm. bij HVs cm. zij dragen o.m. een blau wen onderdruk (vignet) met een witten band, waarop in blauwe letters de woorden „Ko ninkrijk der Nederlanden" zijn gesteld. Het publiek wordt in zijn eigen belang ern stig aangeraden er zorg voor te dragen, dat inderdaad een zoodanige quitantie wordt uit gereikt. Niet alleen is hierin een waarborg dat zich niet een onbevoegd persoon als op sporingsambtenaar voordoet, maar bovendien heeft de minister van Financiën den onder zijn Departement ressorteerenden ambtenaren opgedragen en de politie-ambtenaren uitge- noodigd, tegen een persoon, die bij aanhou ding een dergelijke te zijnen name staande quitantie vertoont, binnen twee etmalen na haar dagteekening niet andermaal bekeuring in te stellen. Door bovenstaande regeling wordt beoogd, mede in het belang van het publiek, bij de afdoening van de bekeuringen ter zake van de vermelde overtredingen van de Rijwielbe lastingwet zooveel mogelijk vereenvoudiging te verkrijgen. Niemand is echter verplicht de boete op deze wijze te voldoen. Men bedenke echter, dat bij niet-voldoening van de boete de ambtenaren de bevoegdheid hebben het rijwiel in beslag te nemen. Bijenmarkt te Veenendaal. De groote jaarlijksche bijenmarkt is thans weer achter den rug. Reeds vroeg in den morgen waren de ijmkers uit vele oorden van ons land naar de markt aan den Nieuweweg te Veenen daal gekomen. De handel begon eerst traag, gezien de lage prijzen die er besteed werden. Er werden reeds prijzen genoemd van f 1.50 voor een korf. Dit is, gezien vorige jaren, zeer laag te noemen. Later ech ter werd de handel levendiger, mei tot slot, dat tegen den middag bijna alles was verhandeld. De aanvoer bedroeg 1680 volken, ter wijl de prijzen varieerden van f 2 tot f 2.50. De markt trok dezen keer veel belang stelling, gezien het feit dat de markt, in tegenstelling met andere jaren, eeni ge weken later werd gehouden. De oor zaak hiervan was de te late ontwikke ling van de volken, waardoor het zwer men vertraagd is, en levens de mindere teelt van de boekweit, waardoor het ho- ninggewin kleiner is geworden. Noodtoestand in 't schoenmakerbedrijf. De Nederlandsche R.K. Bond van Schoenwinkeliers- en Schoenmakers- patroonsvereenigingen heeft een adres gezonden aan den Minister van Econo mische Zaken, waarin wordt aange drongen op het nemen van een wette lijke regeling, welke het mogelijk maakt de bevestiging in het bedrijf te binden aan bepaalde eischen, waar door de vestiging van buitenlanders slechts bij hooge uitzondering riog mogelijk is en welke aan Rijks- en Ge meente-ambtenaren het verrichten van nevenwerkzaamheden in het be drijf verbiedt» en ook aan de farieksar- beiders het werken na dagtaak in con currentie met het bedrijf belet. Fietser onwel geworden. Van fiets gevallen en overleden. De 59-jarige landarbeider C. A. Schil- lemans uit Dinteloord is, terwijl hij per fiets van zijn werk naar huis reed, op den Smallendijk plotseling onwel ge worden en van zijn fiets gevallen. Bin nen eenige oogenblik ken is hij overle den. Een dokter constateerde, dat hij aan hartverlamming was overleden. Na vele moeilijke jaren het schip van staat door hooge en gevaarlijke golven te hebben gestuurd, heeft kapitein Colijn thans te ken nen gegeven, dat het mogelijk is, dat hij het roer uit handen zal geven en het bevel aan anderen zal overlaten. De reeds langen tijd morrende bemanning het grootste deel daarvan althans is tot de conclusie gekomen, dat wij in een ver keerde koers varen. Zal H.M. de Koningin dit ontslag aanvaar den Terwijl wij dit schrijven, is dat nog niet bekend. Er is de mogelijkheid van een Kamer ontbinding, die misschien groote politieke verrassingen zal kunnen brengen, maar die in woelige tijden als deze in het algemeen ongewenscht is. Er is ook de mogelijkheid, dat H.M. de Ko ningin den heer Colijn de vorming van een nationaal kabinet zal opdragen, waarin hij veel van zijn vroegere medewerkers een plaats je zal kunnen geven. Maar dan zal toch een andere koers gevolgd moeten worden, wil men op den steun van deze Kamer blijven rekenen. Wat zal de toekomst ons brengen Zullen land en volk met het inslaan van een anderen koers gebaat zijn Of zullen wij nu van het eene avontuur in het andere vallen, zal de politiek weer hoog tij vieren en zal die politieke actie ten slotte een zoo groote ontevredenheid uitlokken, dat nieuw opkomende volksgroepen den vader- landschen grond geschikt vinden om nu het zaad te doen wortelschieten, dat tot dusver, als afkomstig van een uitheemsche plant, in onzen grond niet goed heeft willen gedijen DE BESCHERMING VAN DEN GULDEN. Dit is zeker tot het laatst toe staat het nog regeerende Kabinet op de bres voor de pariteit van den gulden. Zulks blijkt uit de gepubliceerde verklaring, waarin de regeering meedeelt, desnoods door de krachtigste maat regelen aanvallen op den gulden af te zullen slaan Thans echter is er een kabinet, waarin de meerderheid der Kamer geen vertrouwen stelt, terwijl op geen stukken na valt te zeg- hoe de nieuwe regeering eruit zal zien. Dit schept gevaren voor de positie van den gul den, ter bezwering waarvan het kabinet ste vig stelling neemt ter bescherming van den gouden standaard. Laat ons hopen, dat zijn verklaring haar uitwerking niet zal missen. BUITENLANDSCHE STEMMEN. Londen, 24 Juli. De regeeringscrisis in Nederland wordt in Engeland met zorg gevolgd alle avondbla den bevatten artikelen met portretten van Koningin Wilhelmina, van dr. Colijn of van beiden. Met besluit van den Kabinetsraad, om de beslissing over een eventueel aftreden der regeering of een verzoek aan de Koningin om het parlement te ontbinden, tot morgen te verdagen wordt hier druk besproken, even als het bericht, dat de regeering met alle haar ten dienste staande middelen zal trachten den gulden op goudbasis te houden. Hier wordt geen geloof gehecht aan het gerucht, dat de regeering-Colijn voorbestemd zou zijn te vallen en er wordt verder op ge wezen, dat zelfs, als dr. Aalberse leider der regeering mocht worden, dat geenszins betee- kent, dat Nederland den gouden standaard verlaat, daar deze zich niet voor inflatie heeft verklaard. Parijsche pers toont groote belangstelling. Parijs, 24 Juli. De Parijsche pers wijdt meer plaatsruimte aan de moeilijkheden van het kabinet-Colijn dan zij in lange jaren in dergelijke gevallen heeft gedaan. Voorheen was de belangstelling voor Nederlandsche ministerieele crisis hier te landen zeer gering, maar in de laatste ja ren is men het lot van den gulden gaan ver eenzelvigen met dat van den heer Colijn, en wat thans in Nederland geschiedt, heeft de intense belangstelling van de financiëele we reld en van de groote pers. Alle beschouwin gen zijn dan ook van finaneieel-politieken aard. Zoo schrijft de J'Intransigeant" in haar gewoon buitenlandsch overzicht„Nederland heeft twee voorbeelden, ten eerste dat van België, welk land gedevalueerd heeft zonder dat de gehoopte resultaten bereikt zijn, en ten tweede dat van Frankrijk, waar zware op offeringen het begrootingsevenwicht hebben bewerkstelligd. „Nederland heeft de keuze tusschen den teleurstellenden breeden weg en den gezond- makenden heelmeester het heeft nog zijn eigen lot in handen, maar er moet niet meer geaarzeld worden." Het blad „Le Temps" wijdt ditmaal haar dagbulletin aan Nederland. Het blad schrijft o.a., dat de tot nog toe gevolgde politiek van den heer Colijn een realistische politiek was, geheel in den lijn van het liberalisme, het li beralisme dat Nederland groot gemaakt heeft. Ook de „Temps" legt den nadruk op de mo gelijke ernstige gevolgen van de huidige cri sis voor financiën en economie van Neder land „de polULke manoeuvres van de par tijen ontwikkelen zich," schrijft het blad, „parallel aan den speculatieven druk op den gulden. De speculatie hoopt nog steeds wan orde te stichten in de overblijvende wissels van het goudblok, en zij wordt daarbij gehol pen door de Nederlandsche voorstanders van devalutie, die thans nieuwen moed scheppen." „Het is niet wenschelijk", vervolgt de „Temps", „dat tot Kamerontbinding wordt overgegaan, dat zou een sprong in het duister zijn, maar anderzijds is het vormen van een nieuwe regeeringscoalitie ook geen gemakke lijk ding. De katholieke partij zal zich echter doen leiden door voorzichtigheid en gezond verstand, en zeker niet de voorkeur geven aan het risico van Kamerontbinding." INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Volgens een courantenbericht is er tegen den Heer Jb. O. te De Haukes voor de derde maal procesverbaal opgemaakt wegens over treding der winkelsluitingswet. De geachte lezer zal onmiddellijk zeggen en 't is niets bij zonders hij of zij welke de Nederlandsche Wetten overschrijden, moet er maar voor gestraft worden en daarvoor langs dezen weg hulde aan de Politie deze heeft niets anders dan zijn plicht gedaan. Maar, zoo vraag ik mij zelf af, waarom word met 2 maten ge meten Op Wieringen wordt men voor bovenom schreven overtreding bekeurd, terwijl men elders van de winkelsluitingswet zoo goed als niets aantrekt. Een paar voorbeelden. Een slager op een der dorpen in de Gemeente Zijpe sluit zijn winkel op Zondag nooitvoor al tegen den avond verkoopt hij alsof er geen wet bestaat. Het gevolg is, dat zijn collega hetzelfde spelletje speelt. Van procesverbaal tegen deze overtreders is mij niets bekend. Bij een winkelier komt iemand op Zondag om iets te koopen. De man in kwestie is een beetje bang om te verkoopen omrede hij ieder oogenblik bekeurd kan worden. O, winkelier, wilt U het mij niet geven? Ik ga onmiddel lijk naar uw collega en U behoeft in het vervolg niet meer aan te komen. Wat moet die winkelier nu doen, geachte lezer Geeft hij het gevraagde, dan staat procesverbaal voor de deur geeft hij het niet, dan is hij ontegenzeggelijk de klant kwijt en wie uwer kan en wil een klant missen Waar om de wet op de winkelsluiting niet zoo ge maakt, dat ook de kooper bekeurd wordt Als er geen koopers na bezette tijd koopen, is er niet één winkelier meer, welke bekeurd kan worden. Kan de Middenstandsvereeniging er zich niet voor spannen, dat öf de wet op de winkelsluiting wordt geheel opgeheven óf hij wordt gewijzigd dat ook de kooper wordt bekeurd Zoo doorgaan, zoodat alleen de winkeliers op Wieringen worden bekeurd, is volgens mijne meening niet juist. De Wet is voor alle Nederlanders gelijk. Als steller de zes maar iets in het maatschappelijk leven te zeggen had, zou hij het zoo wenschen. De winkelsluitingswet blijft gehandhaafd. Verkooper en kooper, welke onze wet over treden worden gestraft. Dan valt er niets meermaar niet op Wieringen handhaven, en elders niet. U mijnheer de Redacteur hoogst vriendelijk dank voor de plaatsing van bovenstaande regelen. Een voorstander der Winkelsluitingswet. 1935 KERMIS 1935 Allen naar Café N. KOK Nieuwstraat Hippolytushoef. Daar komen weer de „REDJEKKERS Vrij Entree. Billijke consumptie. GEMEENTE WIERINGEN. Benoemd. Onze vroegere plaatsge noot, de heer Haremaker, is benoemd tot Notaris te Oosthuizen. CORPUT SCHENKT OLIEBOLLEN. De bekende gebakkraam Corput heeft al3 kermis-cadeau aan de ouden van dagen in Noorderlicht wederom een heerlijke zending oliebollen doen toekomen. DE CENT-MINDER UURLOON IN DE WERKVERSCHAFFING. Door het hoofdbestuur van het Nederl. Vak verbond is op aandrang van de Afd. Wierin gen onderstaand adres aan Zijne Excellentie de Minister van Sociale Zaken verzonden. Het basisuurloon voor de werkverschaffings- arbeiders vanuit de gemeente Wieringen is door Uwe Excellentie verlaagd van 28 op 27 ct. In verband hiermede zijn wij zo vrij op te merken, dat de kosten van de noodzakelijke levensbehoeften voor de gemeente Wieringen stellig niet lager zijn dan die in de provincie steden. De huren van arbeiderswoningen zijn er vrij hoog en variëren van f 2.50 tot f 6.— per week. De arbeiders hebben in de regel geen stukje grond, waardoor zij in de gele genheid zijn zelf aardappelen en groenten te verbouwen, tot hun beschikking. Dat de gemeente Wieringen een vrij hoge levensstanddaard heeft, komt ook tot uiting in de lonen, die in het particuliere bedrijf worden verdiend. Dè uurlonen van landarbei ders, bouwarbeiders, transportarbeiders en metaalbewerkers bedragen immers respectie velijk 35, 45 tot 50, 42 en 56 cent. Een grond- loon voor de werkverschaffing van 28 cent was dan naar onze mening ook reeds aan de lage kant. Wij zouden het ten zeerste op prijs stellen, indien Uwe Excellentie deze aangelegenheid alsnog zou willen bezien en, indien enigszins mogelijk, het basisuurloon voor de gemeente Wieringen alsnog op 28 cent zou willen hand haven. VERKOOPING. Zaterdagavond j.1. werd In het café van den heer A. Klein publiek ver kocht ten overstaan van Notaris Obreen de voormalige kaasfabriek De Eendracht te Oos- terland. Hoogste bieder en kooper was de lieer Jb. Lont Cz. voor f 2025

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2