KING 26e JAARGANG DINSDAG e AUGUSTUS 1935. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN UIT HEEL HAAR HART! GRATIS PROEVEN! TOFFEES W1ERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSEER k-, WIERINGEN BUREAU Hippolytashoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels 1 0.50 Iedere regel meer f 0.10 HET OPENEN VAN EEN BUS KING Dat is voor Uw winkelier één van de prettigste dingen, die hij voor U kan doen. Want hij weet, dat de koper van KING-pepermunt een te vreden klant betekent en hij geniet zelf mee van het heer lijke aroma. PEPERMUNT n.üiJb-fM.J"! 1—1, „PROEFMOBILISATIE" VOOR DEN GULDEN. De politieke gebeurtenissen in ons land hebben hun stempel gedrukt op geld- en fond senmarkt en wel in zóó sterke mate, dat de ze voor geen andere factoren oog had. Ja, men mag zelfs zeggen, dat de politieke toe stand van Nederland van zeer grooten in vloed is geweest op de beurzen te Parijs en te Londen. Een en ander is volkomen begrij pelijk en verklaarbaar ons land stond de vorige week „am Scheidewege"zou onze nieuwe regeering de politiek Colijn laten va ren en overgaan tot een zoogenaamd „con structief welvaartssprogram", waarbij mis schien niet onmiddellijk de gouden standaard zou worden opgeheven, maar waarbij deze toch spoedig te „lastig" zou blijken, zoodat men toch van muntpolitiek zou veranderen In het buitenland maakte onze politieke toestand zeer grooten indruk in Frankrijk FEUILLETON. Roman door RENé BAZIN. Nadruk verboden. No. 37. Drie dagen had zij geworsteld in dezen kwaden droom, en alle bekoringen, waaraan zij in haar werkzaam leven was blootgesteld, overvielen haar, en zij vocht er tegen. Zij voelde opnieuw het kwetsende in de blikken, welke op haar gevestigd werden sinds zij den leeftijd had, dat zij zich beleedigd kon gevoe len, sinds de jaren, lang geleden reeds, dat zij haar leertijd begon met een mandje aan haar arm en een katoenen muts op haar hoofd. Zij omgaven haar met hun begeerigheid, de oo- gen van die jongens, die oude mannen, die grijsaards, die kinderen naloopen. Zij hoorde de woorden, die achter haar op straat ge fluisterd werdende dubbelzinnige praatjes van bedienden en winkeliers zij herlas de brieven, waarin men haar aanbood voor haar een modezaak of naaiatelier te koopen. Voort durend bleef haar het hinderlijke visioen van al die strikken, bij, die dicht rondom_ haar gespannen werden en die zij in haar gewone doen, vermeed, zonder er zelfs aan te den ken, van die onvermoeide vervolging, die door niets wordt afgeschrikt of ontmoedigd. De wereld verscheen haar in al haar brutale afschuwelijkheid, zich verlustigend in het verloren gaan van zwakken en armen, van haar, die toch tenminste medelijden verdien den omdat zij het leven niet kenden toen zij nog te jong waren, of zich niet wisten te ver dedigen, omdat zij toch al zoo moeilijk kon den leven. En de angst voor zichzelf kwam in haar op, die angst die het gemakkelijk maakt aan anderen te vergeven. „Mijn God zeide zij, geef dat ik niet op vreesde men natuurlijk een terugslag van den eventueele devaluatiepolitiek in Neder land op den franc en op de openbare meening in Frankrijk. In Engeland, waar men al jarenlang eigen lijk niets begrepen heeft van een gulden, die in Ponden als maar meer waard werd", er dus er vast van overtuigd was, dat die zon derlinge munt te eeniger tijd toch moest de- valueeren, bleef van het leedvermaak, dat in sommige Engelsche bladen doorstraalde bij vroegere aanvallen op den gulden, niet veel meer over. In tegendeel, zelfs een blad als „The Financial News" bleek toch benauwd voor de gevolgen die een devaluatie van den gulden voor sommige deelen van het Brit- sche Imperium zou hebben. Het lijdt immers geen twijfel of een devaluatie in Nederland met zijn uitgestrekte koloniën, zou, veel meer dan een depresiatie van den Franschen franc, een zeer deprimeerenden invloed hebben op artikelen als rubber, tin, thee, koffie, sisal, peper en palmolie, al te gader producten, waarbij het Britsche Rijk en de Londensche markt groot belang hebben. Een devaluatie van den gulden zou onge merkt op de wereldmarktprijzen van tal van producten een pernicieusen invloed hebben en tot een nieuwe daling aanleiding geven en daardoor de verwarring op de wereldmark ten nog vergrooten. Het is dus te begrijpen, dat men zich in Engeland en nog minder in Malakka niet bijzonder op zijn gemak voelde. Wie de guldens trachtten om te zetten in vreemde valuta. Thans waren het niet de speculanten die trachtten de guldens te leenen om deze om te zetten in vreemde valuta, maar het waren de houders van guldens of van direct-op- vraagbare guldensvorderingen, die dit bezit wenschen om te bezetten, nu het inderdaad een oogenblik scheen dat er een regeering zou komen, die de devuluatie van den gulden zoo al niet als haar devies had, dan toch maatregelen in haar program zou opnemen, welke devaluatie binnen korten of langen tijd een feit zou maken. Reeds den dag na het schorsen der beraadslagingen over het bezuinigingsontwerp, bleek er een overgroote vraag te bestaan naar buitenlandsche valuta, waartegenover slechts De Nederlandsche Bank stond als afgever, d.w.z. verkooper van Fran- sche Francs. De Nederlandsche Bank was, zooals bleek op een dergelijke beweging voorbereid met circulatiebanken in Frankrijk en Amerika immers bestaat een afspraak, dat men over en weer op elkander kan trekken tegen „earmarking" of gelijktijdige overzending van goud. Het verslag van de Fed. Res. Bank te New York over 1934 heeft hiervan melding gemaakt. Of De Nederlandsche Bank van de ze faciliteit in de Ver. Staten heeft gebruik gemaakt, is niet bekend, daar de Bank hoofd zakelijk Fransche francs heeft afgegeven. Deze afgiften hadden Woensdag een enormen omvang. De schattingen loopen uiteen, tus- schen f 70 en 90 millioen. Deze middelen werden voor een groot deel onttrokken aan de banken. Groote saldi wer den opgevraagd of liever opdracht werd ge geven om deze om te zetten in Ponden of Dollars. Deze Ponden en Dollars werden voor- uamelijk verschaft via Parijs, daar De Neder landsche Bank hoofdzakelijk dit devies af-, gaf. Zoodoende had de Nederlandsche Bank twee dagen later (de betaling van gekochte francs en ponden geschiedt twee dagen na de transactie) reusachtige bedragen te ontvan gen van de banken. Deze hebben voor de be taling hiervan blijkbaar een zeer groot beroep moeten doen op de Bank. Immers de per Maandag 1.1. afgesloten bankstaat doet zien, dat het opereerend kapitaal van De Neder- mijn beurt bezwijken zal Zij was bang. Zij verlangde te ontsnappen aan deze akelige gedachten, die met de zonde welke zij aanschouwd had, haar geest waren binnengeslopen. Waar was een schuilplaats Wie zou haar verdedigen tegen de overweldi gende herinneringen, zoo plotseling in haar opgewekt Zij zocht beveiliging in de gedachte aan vroeger jaren, toen haar teedere moeder nog leefde en haar beschermde. Zij tracht met groote moeite, zich de gezichten van enkele jonge meisjes voor te stellen, thans gehuwd en gelukkig, wier voorbeeld de nare verbeel dingen van dezen slechten nacht kon ver dringen. Dan stond zij op van het tafeltje, opende haar boekenkastje, nam een zeer oud gebedenboekje er uit, dat de zusters van school haar vroeger hadden gegeven. Een ver geelde plek wees de plaatsen aan, welke zij in haar jeugd boven alle andeen de voorkeur had gegeven, en in langen tijd niet meer her lezen had. Het waren de lofzangen aan de maagden gewijd de zangen waarin bezongen werd de vleeschelijke begeerlijkheid, verslagen en overwonnen in den zegepraal van den be vrijden geest. Zij las en herkende de woor den en voelde in zich dezelfde ontroering, die zij reeds in haar gewekt hadden op den leef tijd, dat zij ze nauwelijks kon begrijpen, her leven. Zij vond het gevoel van de teedere zui verheid, die zij als kind bezeten had, den zie le vrede die omhoog stijgt, terug. Maar het was niet als vroeger enkel een stille vlucht hare gedachten. Zij steeg hooger op, om haar handen helpend te kunnen uitsteken. „Ik zal je weer helpen opstaan, Marie, dacht zij. „Ik zal geen arm kleintje uit de buurt meer zien, zonder jou in haar te zien, en het om jou lief te hebben." En het boek dichtslaande, dat overblijfsel harer kinderjaren „Als je mijn goed bewaakte jeugd hadt gehad, de lessen die ik ontvangen heb en de moeder die wij bezaten XXII. Op deze scheiding volgde een gevoel van landsche Bank met ruim f 13 millioen is toe genomen, terwijl de goudvoorraad een daling van ruim f 130 mill. toont. Uit de mutaties van den goudvoorraad blijkt voorts, dat in totaal een bedrag van f 140 of f 150 millioen aan goud tot steun van den wisselkoers moest worden afgegeven. Men kan dus aannemen, dat de banken een dergelijk bedrag aan De Nederlandsche Bank voor gekochte francs, eventueel ook dollars moesten betalen doch daarvan niet meer dan ca. één derde uit ei genmiddelen konden opbrengen. De rest moest verkregen worden van De Nederland sche Bank door disconteering en beleening. Deze gang van zaken heeft in breeden kring teleurstelling gewekt. Het is waar, de aanval kwam zeer onverhoeds en de bedra gen waar het hier om ging waren buitenge woon groot, vooral den eersten dag de vol gende dagen waren zij reeds belangrijk klei ner. Maar dit neemt niet weg, dat de finan- cieele crisisparaatheid van onze Banken toch algemeen hooger werd aangeslagen. Het is dan ook vnl. te danken aan de uiterst krach tige positie van De Nederlandsche Bank, welke haar in staat stelde aan de groote cre- dieteischen te voldoen, hoewel de Bank door haar herhaalde discontoverhooging zelfs met 2 verhooging ineens, een verhooging als in deze eeuw nog niet is voorgekomen het waarschuwingssein geheschen had, dat zij niet door zou gaan met op dergelijke ruim^ schaal crediet te verleenen. De Nederlandsche Bank is wel credietbron voor het vlottend maken van kort bankcrediet, doch niet voor het vlottend maken van alle guldensvorderin gen op Langen termijn. De Nederlandsche Bank heeft hiertoe ook generlei verplichting en wanneer zij al jegens sommige categorieën van instellingen als b.v. spaarbanken in normale tijden een tege moetkomende houding aanneemt voor belee- ning van effecten enz. zonder zich evenwel tot dezen steun te verplichten, dan dienen die instellingen haar liquiditeitspolitiek niet hierop te doen leunen. KABINET EN KATHOLIEKE KAMERFRACTIE. Regeeringsverklaring zal worden afgewacht. Zaterdag vergaderde in het gebouw der Tweede Kamer de katholieke Kamerfractie ter bespreking van den politieken toestand, ingetreden door de ambtsaanvaarding van de leden van het extra-parlementaire kabinet- Colijn in zijn huidige samenstelling. Overwo gen werd o.a. de vraag, of er aanleiding is, tot den voorzitter der Tweede Kamer het verzoek te richten, de Kamer bijeen te roepen. In verband met de mededeeling in de radio-rede van dr. Colijn, dat het kabinet op den derden Dinsdag van September zijn program aan de Staten-Generaal zou mededeelen, werd het van de zijde der Kamerfractie juister geacht, behoudens bijzondere omstandigheden, deze mededeeling af te wachten en dan te over wegen, of het wenschelijk is, in de Kamer fractie voor te stellen, de Troonrede met een adres van antwoord te beantwoorden of wel een interpellatie aan te vragen. MANIFEST PARTIJBESTUUR DER S.D.A.P. Voor Kamerontbinding. Naar „Het Volk" van Zaterdagavond meldt, heeft het partijbestuur der S.D.A.P. zich in een manifest tot het Nederlandsche volk ge richt, waarin aan de Jongste binnenlandsche politieke gebeurtenissen wordt herinnerd. Het stelt vast, „dat het nieuwe ministerie-Colijn slechts van een minderheid in het parlement en in het volk, de Instemming heeft." „Thans", aldus het manifest, „is het oogen blik gekomen om het Nederlandsche volk te ontzettende verlatenheid. Henriette had zich in enkele maanden zoo innig aan Marie ge hecht, dat het haar na de breuk toescheen, dat zij geen enkele vriendin meer had. Te vergeefs putte Reine zich uit in vriendelijk heid, tevergeefs aanvaardden de meisjes het bestuur der nieuwe première zonder morren, het gevoel van leegte en eenzaamheid bleef Henriette bij. Zij kon er zich niet aan gewennen, op de plaats van Marie, die na drie dagen afwezig heid ontslagen was, het nieuwe werkstertje te zien, dat mevrouw Clémence had aangenomen. Zij trad zelfs met een strengheid, die zij zich zelf verweet, tegen dit kind op, dat er niets van begreep en haar soms aankeek als wilde zij vragen „Waarom behandelt gij mij zoo heel anders, gij, die zoo goed zijt voor de anderen Er greep langzaam een diepe omkeer in haar plaats. Henriette was door deze gebeur tenis in haar leven, nog dieper doordrongen geworden van de menschelijke ellende. Haar hart ging nog wijder open voor het medelij den. In plaats van troost te zoeken in de ge dachte aan de liefde van Etienne, zocht zij deze in het vergeten van zichzelve. Met een bijna onwillekeurige opwelling had zij zich begeven tot die menigte van armen en lij dende die haar omringde, als was zij niet gemaakt voor de liefde van één enkele, maar voor de liefde van hen die geen naam en geen liefkoozingen hebben en deelen in de duistere verbrokkeling der massa. Reeds zon der dat zij er zich van bewust was en vóór dat zij de liefde van Etienne kende, had zij de dankbare genegenheid ontvangen van hen, die niemand lief heeft. Zij hadden haar be- chermd tegen het leven, dat anderen ten onder brengtzij hadden haar de vreugde gegeven, zich nuttig en weldadig te gevoelen en met tranen te worden bedankt. Thans voerde deze gedachte haar tot hen, niet zon der weerzin en strijd maar onweerstaanbaar. Des Zondags, als zij niet met oom Eloi uit ging, bracht zij een uur of twee door met haar kennissen uit de buurt onder de hoo rnen van de avenue Saint-Anne, waar in het Een pakje prima Toffees bij ieder half pond VANAF 24 GENT Bij Uw winkelier steeds verscli verkrijgbaar raadplegen en uitvoering te geven aan wat het kabinet-Colijn zelf heeft overwogen Kamerontbinding." Het manifest eindigt met de mededeeling, dat de S. D. A. P. gereed staat tot het voeren van een constructieve welvaartspolitiek en bereid is de verantwoordelijkheid te dragen. OFFER VAN ABESSYNIë. Volkenbond aanvaardt liet Dxie- Mogendheden - voorstel. Op de zeven en tachtigste zitting van den Volkenbondsraad, die uitsluitend aan de behandeling van het Italiaan- sche - Abessinische geschil was gewijd, kwam het toestemmend antwoord van de Abessinische regeering en daarna ging alles met snelle schreden voor waarts. De eerste resolutie betrof de voortzetting van de verzoenings- en ar bitrage - procedure overeenkomstig 't verdrag van 1928. De tweede is uiterst kort en zegt alleen dat de Volkenbonds raad besluit in ieder geval op 4 Sep tember bijeen te komen voor bel alge meen onderzoek van de verschillende zijden van de betrekkingen tusschen Italië en Abessinië. De vijfde arbiter. Naar men verneemt schijnt bet vrijwel vast te staan, dat tot vijfden arbiter gekozen zal worden de bekende Grieksche volkenbondsge- delegeerde en diplomaat Nicolaas Po- litis. Het ligt in de bedoeling van de drie regeeringen de besprekingen tus schen Engeland, Frankrijk en Italië op den grondslag van het verdrag van 1906, te Parijs te houden en reeds zoo spoedig mogelijk in de volgende week te beginnen. De vertegenwoordiger van Abessinië verklaarde, dat zijn land bereid was 'n nieuw offer aan de vredeszaak te bren gen door de eerste resolutie te aan vaarden. In die resolutie is toch vervat dat Engeland, Frankrijk en Italië, son- der tegenwoordigheid van Abessinië de vredesvoorwaarden zullen bespreken en dit land beeft dus maai- af te wach ten wat over zijn lot wordt beslist. Het oorlogsgevaar is duis anderhalve maand van de baan. Niettemin zijn de redevoeringen van Mussolini niet erg geruststeilend. Zijn rede, waarin bij de kwestie opwierp \an bet blanke en de kleurrassen, beeft in Indië groote ontevredenheid gewekt Dat ook Abessynië er zelf niet zoo ge rust op is, blijkt wel uit de berichten, uit de hoofdstad Addis Abeba: De bree de straten en de binnenplaatsen der A- bessijnsche hoofdstad zijn thans in wa re exercitieterreinen herschapen. Onop houdelijk ziet men afdeelingen van 20 a 30 man door de straten der stad trek ken. Alle leeftijden zijn in de gelederen vertegenwoordigd: mannen in de kracht van hun leven, grijsaards en jongelieden, die nog nauwelijks de kin derschoenen zijn ontwassen. In verzengende tropenhitte en te mid den van de plotselinge, met ontzaglijk geweld zich ontlastende wolkbreuken, die zoo kenschetsend zijn voor den re gentijd in Abessynië en de straten in moerassen veranderen, bereiden zij zicli voor, om, indien noodig, bun land te verdedigen. Velen dezer toekomstige krijgslieden zijn getooid met liet witte gewaad, waarmee sinds eeuwen bun voorvade ren ten strijde trokken Eindelooze muilezelkaravanen trek ken voortdurend door Abessinië met ladingen die zóó zwaar zijn, dat trien elk oogenblik denkt, dat de dieren in [elkaar zullen zakken. Levensmiddelen, munitie en ander oorlogsmateriaal ver voeren zij uit het binnenland naar de grens, opdat de troepen van Kas Sey- oem den bestuurder van de provincie Tigre, die aan Eritrea grenst, aan niets gebrek zullen hebben. Diens divisies zijn bet namelijk, die aan den eersten stormloop der Italianen uit Eritrea bet hoofd moeten bieden, indien bet tot een herfstzonnetje de vrouwen en kinderen bijeen waren. Men was niet meer verlegen voor haar. Men had haar in den kring opgenomen. Of wel zij ging, en dat was ook weer, om in hun belang bezig te zijn, den ouden parochie gees telijke bezoeken, wiens tuin aan de rue de la Hautiére uitkwam. Zij spraken dan over nun gemeenschappelijke klantjes. Soms echter dreef een herinnering, een ont moeting haar ontstuimig tot andere gepein zen. Op een ochtend liep zij op den weg, dien zij volgde van haar woning in de rue de 1'Ermitage naar het atelier achter een ver liefd paar, eenvoudige menschen als zij zelf, die niets anders dan hun jeugd bezaten. En het gezicht van die twee en het langs hen loopen, verontrustte Henriette met liefdesge dachten, die haar geheel vervulden als zij die in de lente de bloeiende sleedoorn geuren ruiken, die door het koeltje worden meege voerd. Zij dacht „Ik zal ja zeggen tegen den langen Etien ne als hij komt. En wij zullen wandelen net als zij in dat heerlijke feestgevoel vol liefdes geluk, wat zij die langs gaan, enkel vermoe den." Maar dan verminderden deze jeugdop- wellingen en was het voor Henriette voldoen de om na een oogenblikje praten met de ge brekkige Marcelle Esnault, met la Vivien, of. met een der andere armen, die zich door haar lieten troosten en haar toelachen, in de stilte van haar hart te zeggen „Ik geloof dat ik u niet zal kunnen verlaten, gij zijt mijn le^n." Meer dan ieder ander en meer dan ooit had Eloi Madiot behoefte aan haar tegenwoor digheid en aan de woorden, welke zij wist te zeggen tegen de arme klagers, alsof zij zelf geen ander leed had, dan dat van anderen. Hij was terneergeslagen gebleven onder den slag der ontdekking die hij gedaan had, en niet in staat om een besluit te nemen. Het idéé, dat hij met Antoine tot een beslissende verklaring moest zien te komen, verschrikte hem. De weken verliepen en hij stelde altijd maar uit. Hij beschuldigde zichzelf van laf heid en toch handelde hij niet. Henriette, die hem stilzwijgender dan anders vond, had moeite om te gelooven dat zijn leeftijd alleen, daar de reden van was. Zij vroeg hem „Waar om zegt gij mij toch niet alles Als gij ver driet hebt, ben ik dan niet om het te deelen?" Maar hij zeide niets. In de laatste helft van November, eenige dagen voor den vastgestelden datum van het vertrek der lotelingen, besloot Eloi eindelijk tot den gang, die hem zooveel kostte. Hij wachtte zijn neef op, bij Jaet uitgaan der werkplaats en zeide tot hem Hoor eens, Antoine. Ik ben laatst wat heftig geweest, 'savonds, omdat je niet zoo als het behoorde over het leger sprak. Maar zoo kunnen wij elkaar niet verlaten. De dag voor je weggaat, ben je vrij. Vindt je het goed, dat ik je dan kom halen en dat wij sa men een borrel gaan drinken De neef, verwonderd en wantrouwend als altijd, dacht een oogenblik na en zeide Op voorwaarde, dat er niet meer over mijnheer Lemarié tegen mij gesproken wordt, wil ik wel. Die avond voor het vertrek brak aan. XXIII. Van 's morgens acht uur af was Eloi Madi ot een „loopje" gaan maken om de intrede van Antoine in de kazerne te vieren. De lote lingen moesten den volgenden dag in La Roche-sur-Yon present zijn Antoine zou dus met zijn makkers den avondtrein nemen. Het was middag. Oom en neef hadden eerst h^lt gehouden in la Croix de Fer, een oud koffiehuis vlak bij de ruïnes der fabriek van Lemarié, waarheen de oude werkman uit oude gewoonte geleid werd. Vandaar gingen zij door het quartier des ponts, en in het pri eel zitten van een kroegje in de voorstad, niet ver van de weide van Mauves, „een buitenge woon plekje, zeide Eloi, waar een muscadet je van de Loire werd geschonken, zoo pittig dat men dansen gaat, als men ze ziet." Hij danste zelfs al, voordat hij ze zag, opgewekt door de prikkelende frissche lucht, die van de Loire kwam. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1