GEMEENTERAAD WIERINGEN. VERGADERING van den Gemeenteraad op heden Vrijdag, des namiddags half drie. Alle leden aanwezig. Na opening door den Voorzitter worden de notulen gelezen van een drietal vergaderingen wellie na eenige kleine wijzigingen worden goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen zijn a.o. een 6-tal jaarverslagen. Verder van den Heer A. H. Hoekstra, namens de intusschen opgeheven esperantogroep „Sud Mara Stelo" het verzoek om kwijtschelding van de nog verschuldigde lokaalhuur, over 1933, bedragende f 15.50. Op verstel van B. en W. wordt het verzoek ingewilligd. Van de afd. Schagen en Omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthou ders en Slijters het verzoek om aan H. M. de Koningin het voorstel te do enhet maximum aantal drankvergunningen voor deze gemeen te van 13 op 17 te brengen, de wijkmaxima op te heffen en de drooglegging van de Wie- ringermeer eveneens op te heffen. B. en W. adviseeren afwijzend. Het komt hun voor, dat van algemeen standpunt bezien aan vermeerdering van het getal drankgelegenheden geen behoefte be staat en dat bij inwilliging van het verzoek uitsluitend particuliere belangen gebaat zijn. Zij wijzen er daarbij op, dat zij destijds van meening waren, dat met het toestaan van één vergunning in de Wieringermeer wel een al gemeen belang gemoeid was, doch dat het desbetreffende voorstel door den Raad is af gewezen. Wel meenen zij, dat voor een wijzi ging in het aantal vergunningen te Den Oe ver en De Haukes veel te zeggen zou zijn, daar het centrum De Haukes in belang is achter uitgegaan, terwijl Den Oever in belangrijkheid als middelpunt is toegenomen. Nochtans aar zelen B en W. om daartoe een voorstel te doen, omdat zij huiverig zijn gevestigde be langen aan te tasten. Zij adviseeren daarom het verzoek af te wijzen. Wordt goedgevonden. Ingekomen is nog een verzoek van de Di rectie van de Wielerbaan waarin wordt ver zocht voor het restaurant op de baan een verlof A. te willen verleenen. De voorzitter zegt dat dit schrijven heden morgen is binnengekomen zoodat ook de wet houders er geen kennis van hebben kunnen nemen. Spr. stelt voor het in handen te stel len van B. en W. om praeadvies. Aldus besloten. Aanbieding der rekening van de gemeente dienst 1934 en, van de Zeegras-exploitatie dienst 1934/35. De gemeente-rekening dienst 1934 en de rekening der zeegras-exploitatie, dienst 1934/ 1935 worden hierna aangeboden. Tot het nazien van deze rekening worden benoemd mevr. WitSlikker en de heeren L. Wigbout en Th. Boersen. Voordracht tot wijziging der verordening tot aanwijzing van de takken van dienst voor de toepassing van art. 252 der Gemeentewet. Art. 3 der Verordening tot aanwijzing van de takken van dienst der gemeente voor de toepassing van artikel 252 der Gemeentewet woordt zoodanig gewijzigd, dat daarin wordt gelezen voor 1 Juli 1935 1 Juli 1936. Dit ax*tikel betreft de Zeegras-explotatie. De heer Oden komt het overbodig voor om die zaak nog weer eens te verlengen. Er zijn al eens stemmen opgegaan om de Zeegras-exploitatie te liquideeren. De heer Lont zegt dat zoolang er niet ge-; liquideerd is de administratie blijft, zoodat dus ook het beheer over het kapitaal blijft. Het voorstel wordt hierop aangenomen. Voordracht tot wijziging en nadere vaststel ling van de verordening ter voorkoming van besmetting door de ziekte van Weil in zwem inrichtingen en zwemgelegenhedcn. Op verzoek van Ged. Staten wordt een re dactiewijziging aangebracht in de op 7 Juni j.1. vastgestelde verordening ter voorkoming van besmetting door de ziekte van Weil in zweminrichtingen en zwemgelegenheden. Aangenomen. c Voordracht naar aanleiding van bezwaar schriften en verzoeken om ontheffing inzake reinigingsrechten. Aan C. Hoogvorst wordt op zijn verzoek ont heffing van reinigingsrecht verleend. Aangenomen. Voordracht tot wijziging en nadei'e vast stelling van de verordening op de winkelslui ting. In de op 7 Juni j.1. herziene en nieuw vast gestelde verordening op de winkelsluiting was een bepaling opgenomen, waarin werd toegestaan om op Zondag een bloemenwinkel voor het publiek geopend te hebben des voor middags van 8 tot 10 uur. Deze bepaling ont moet bij den Minister bezwaar en het is B. en W. niet mogen gelukken den Minister van zienswijze te doen veranderen. Daarom stel len B. en W. voor het bewuste artikel te laten vervallen. Aangenomen. Voordracht tot het geven van een gratifi catie aan den brigadier der rijksveldwacht voor het verrichten van werkzaamheden. In 1932 heeft de brigadier der Rijksveld wacht A. Bergsma zich veel moeite gegeven voor de inning van achterstallige hondenbe lasting en toen voor zijn bemoeiingen f 25. genoten. Het komt B. en W. ook thans gewenscht voor zijn medewerking tot dat doel te verzoe ken, omdat daarvan zeker een hoogere belas tingopbrengst kan worden verwacht. Zij stellen daarom voor hem voor deze werkzaamheden wederom een gratificatie van f 25.toe te kennen. De heer Oden zegt dat voor dergelijke werk zaamheden een rijksveldwachter niet noodig is. Spr. meent dat de bode dit wel kan doen. De belasting-inning is bij plaatselijke orde ning geregeld, indien niet op tijd betaald wordt kan de gemeente-ontvanger tot ver volging overgaan. Spr acht het niet de ma nier om een rijksveldwachter er op af te stu ren. De Voorzitter zegt dat het voorstel gedaan wordt omdat men in 1932 er succes mee heeft gehad. De volgende jaren was het niet noo dig. De heer Lont zegt dat wat de heer Oden zegt juist is, doch spr. begrijpt uit het voor stel dat het menschen betreft die om waar schuwingen en dwangbevelen niets geven en, uitsluitend door de sterke arm tot de orde ge roepen moeten worden. Spr. acht dit een af doende manier. Het voorstel wordt hierop aangenomen. Voordracht ter voorziening in de behoefte van kasgeld. De, het vorige jaar aangegane kasgeldlee- ning vanaf f 50000.wordt op gelijkë als de1 geldende voorwaarden verlengd tot uiterlijk 31 December 1935. Aangenomen. Praeadvies nopens een verzoek van de Afd. Schagen en Omstr. van de Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters tot verlaging van personeele belasting voor koffiehuizen en dergelijke inrichtingen. Evenals vorige jaren heeft de af deeling Scha gen en Omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters zich weder met het verzoek tot den Raad gewend om over te gaan tot verlichting van de personeele belasting voor koffiehuizen en dergelijke inrichtingen. Hoewel de caféhouders te Wieringen in de voorafgaande jaren goede zaken hebben ge daan, moet toegegeven worden, dat ook voor deze categorie van ingezetenen de tijden slechter zijn geworden en dat toepassing van het huidige tarief der personeele belasting op deze zaken inderdaad zeer begint te drukken, vooral nu het aantal opcenten tot 200 is ge stegen. B. en W. stellen daarom voor, met ingang van het volgende belastingjaar deze inrich tingen voor de heffing der personeele belas ting gelijk te stellen met perceelen of per ceelsgedeelten, vallende onder art. 11, per. 2, letter a.„ der wet. De heer Lont zou gaarne willen dat over 1935 de verlaging reeds werd toegepast. De Voorzitter zegt dat dit moeilijk gaat daar dit dan voor 1 September 1934 op de begrooting had moeten staan. De heer Wigbout kan zich met het voorstel niet vereenigen, de arbeider en werkman moeten ook hun opcenten opbrengen. De heer Lont zegt dat de Koffiehuishouders onbillijk worden belast. Een schilder, timmer man enz. betaalt voor zijn werkplaats ook geen belasting. De caféhouder betaald voor zijn meubilair en woning evenzeer belasting als iedere andere burger. Spr. zou gaarne willen dat de verlaging over 1935 werd toege past en doet daartoe het voorstel, hetwelk niet ondersteund wordt, zoodat het niet in stemming komt. De heer Oden vraagt welk bedrag er mee gemoeid is. Voorzitter kan dit niet zeggen. Het voorstel wordt hierop aangenomen. Voordracht inzake de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. B. en W. deelen mede, dat uit de aangebo den gemeentebegrooting voor 1935 blijkt, dat deze slechts sluitend kan worden gemaakt, doordat gerekend wordt op een zeer belang rijke slotuitkeering wegens opcenten op de dividend- en tantiènebelasting van de N.V. Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzee werken. Op zoodanige uitkeering volt nadien niet meer te rekenen, zoodat het vaststaat, dat aan het eind van het loopende jaar de gemeente noodlijdend zal worden. Namens de Regeering is er reeds meerdere malen op gewezen, dat gemeenten, die in zoo danig geval verkeeren, alle belastingbronnen tot de uiterste grens dienen op te voeren. Voor het loopende dienstjaar heeft de Regee ring reeds voorgeschreven, dat op die belas ting 200 opcenten zullen worden geheven. Gezien de slechte financieele toestand zal dus ook voor het jaar 1936 een heffing van 200 opcenten noodzakelijk zijn. B. en W. stel len daarom voor de verordening in dien zin te wijzigen. De heer Oden kan zich met het voorstel niet direct vereenigen. Het Rijk wil dat wel maar daarom behoeven wij het direct nog te doen. De Voorzitter zegt dat het onjuist is wat de heer Oden zegt, het Rijk stelt wel degelijk als eisen dat de gemeente de belasting zoo hoog mogelijk opvoerd als zij noodlijdend is. De heer Oden zegt dat het Kijk de gemeen te noodlijdend heeft gemaakt door een groot aantal arbeiders hier achter te laten. Nu wor den we nog uitgebuit op cle koop toe. We hebben pas een voorstel aangenomen voor belastingverlaging voor de caféhouders dit zijn naar spr. meening nog lang ge slechts gesitueerden niet. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit voor stel doen met een bloedend hart, doch al zou de raad het voorstel afwijzen, het Rijk zal het toch weer opnieuw gaan eischen. Het voorstel wordt hierop aangenomen met 7 tegen 4 stemmen, die van mevr. Wit-Slikker en de heeren Oden, Wigbout en Kooij. Voordracht tot herziening van de classifi catie der gemeente voor de heffing der per soneele belasting. Nu het aantal op de personeele belasting geheven opcenten tot 200 is gestegen, wordt de druk van deze belasting wel bijzonder zwaar en dit zooveel te meer, omdat in deze gemeente de woninghuren nog steeds hoog zijn. B. en W. hebben daarom gemeend, dat er iets gedaan moest worden om een kleine verlichting aan te brengen, welke kan worden gevonden in herclassificatie van de gemeente. Zij stellen daarom voor te bepalen, dat met ingang van het volgend belastingjaar de ge meente Wieringen voor de heffing der per soneele belasting naar de grondslagen huur waarde en meubilair ingedeeld wordt in de 6e klasse. Ten gevolge hiervan zal niet alleen de grens voor belastingvrijdom van perceelen worden verhoogd van f 100,- tot f 135,-, zoo dat alsdan ook voor perceel enmet een huur waarde van f 100,- tot en met f 125,- geen belasting meer behoeft te worden betaald, doch ook de aftrek volgens art. 13 der wet wordt verhoogd van f 95,- tot f 120., zoodat alle aanslagen een vermindering ondergaan. B. en W. zijn van meening, dat deze con cessie, gezien de hoogte waartoe de aanslagen zijn gestegen, noodzakelijk is geworden. Conform besloten. Vaststelling der begrooting van de Zeegras- exploitatie voor het dienstjaar 1934/1935. De begrgooting wordt z. h. st. vastgesteld. Vaststelling der gemeentebegrooting voor de dienst 1935. Door de heer Oden wordt de volgende al- gemeene beschouwing gehouden. De heer Oden zegthoewel bij de behan deling van deze begrooting reeds ongeveer 2/3 van het jaar is verstreken, willen wij deze toch niet laten passeeren, alvorens er het een en ander van te zeggen. Erkend moet worden dat het besturen van eener gemeen te in deze langdurige crisis een zeer moeilijke taak is. Temeer daar de regeering op velerlei gebied het behoorlijk uitoefenen van de taak der gemeente bemoeilijkt en diep heeft inge grepen in de autonomie der gemeente-huis houding. Kon het voor eenige jaren de gemeentebe grooting niet alleen worden sluitend gemaakt, zelfs een batig saldo was aanwezig, thans is er een tekort van de grootte uitgaven voor werkverschaffing, steunverleening, enz. Beziën wé in de afgeloopen periode het be leid van B en W., dan komen we tot de con clusie dat vele zaken onaf gehandeld zijn gebleven. Daar is b.v. de werkverschaffing. Door onze fractie is bij de bespreking van deze aangele genheid er reeds eerder op gewezen dat deze opzet verkerd is. Waar de gemeente zich groote financieele offers hiervoor getroost heeft, hebben B. en W. en de meerderheid van den raad steeds geweigerd onze plannen uit te voeren. Wij bedoelen hier werkobjecten in de gemeente zelve. Door de Wieringer Bestuur dersbond is destijds een adres gericht tot de raad, waarbij werkobjecten in de gemeente werden aangewezen. Bij monde van onze frac tie is hier in deze zaal eveneens op de nood zakelijkheid gèweze?>?^dosteeds zonder suc ces. De pogingen die zotden worden aange wend om een subsidie tg> krijgen uit het z.g. Werkfonds zijn zonder «ssultaat gebleven, of hier voldoende aandacht aan is geschonken moet ik helaas betwijfelen. In andere gemeenten gebeurd dit wel, doch waarom kan dit hier niet. Honderdduizenden worden verwerkt in de Wieringermeerpolder, terwijl nog veel in onze gemeente valt op te knappen. Wij wijzen op de zeer grootte be hoefte aan een nieuwe begraafplaats buiten de kom van Hippolytushoef, aan verbetering van wegen, aan boombeplanting langs de wegen. Het uiterlijk van de gemeente kan veel verfraaid worden. Een goede rechtstreek sche verbinding van H.-hoef met de Wierin germeerpolder langs de Koogerweg en aan een goede verbinding met de Rijksweg te H.-hoef en met de Gesterweg en Den Oever, zou niet alleeen de gemeente verfraaien, doch tevens betere moglijkheden scheppen voor 'onze middenstand. Ik betwijfel of dergelijke zaken reeds in de boezem van het college zijn besproken. De Gemeente staat er economisch zeer slecht voor, doch de hand zal aan de ploeg geslagen moeten worden, want vanzelf gebeurt het niet. Dan wil ik hier nog eens vragen aan het college, waarom is hier geen poging aange wend om te komen tot oprichting van cur sussen voor de werklooze jeugd. Het is mij bekend dat hiertoe pogingen zijn aangewend van particuliere zijde, doch dat deze zaak bij het college is doodgeloopen. De Minister van sociale zaken stelt hiervoor gel den beschikbaar, dat moet toch ook het col lege bekend zijn. Ook wil ik nog wijzen op het adres van onze fractie (in circulaire) aan Minister van Eociale Zaken aan het gemeentebestuur ge richt, inzake de premie van het Ziekenfonds gedeeltelijk voor rekening te nemen van de gemeente, voor werkloozen en daarmede ge lijk gestelden, althans een regeling te treffen met de betreffende ziekenfondsen. Hoewel het een groot belang is voor de betrokken men schen en volgens de minister ook voordeeliger voor de gemeente, is nog steed. geen beslissing genomen. Nu is de zaak zoo dat velen deze premies niet kunnen betalen en bij ziekte en opreratie de gemeente de kosten voor 100% moet beta len. Op deze begrooting zijn grootte bedragen aanwezig voor kosten aan ziekenverpleging, operaties, dokterskosten enz. Is in deze zaak niet iets te bereiken, door de menschen in de gelegenheid te stellen, hun ziekenfonds te be houden. Ik geef het college ernstig in over weging hierover spoedig met hun praeadvies te komen in de raad over deze aangelegen heid te laten beslissen. Ten slotte willen wij nog iets over de belas tingen zeggen. Het is onze meening dat het college van B. en W. de regeering teveel de gelegenheid geeft om haar maatregelen aan de gemeente op te leggen. Door het veel te laat indienen van de gemeentebegrooting wordt de raad telkens voor het feit geplaatst om belangrijke besluiten te nemen. Zoo b.v. het voorstel van B. en W. in de vergadering van 20 Dec. 1934 om de gemeente van de le naar de 3e klasse voor de Gemeentefondsbe lasting te plaatsen en op alle aanslagen 80 opcenten te heffen, ondanks verzet en waar schuwing van onze fractie, heeft de meerder heid van de raad dit voorstel aangenomen. In het praeadvies werd gezegd, bij monde van den Voorzitter, dat zij de voorkeur gaven aan deze maatregel, boven die van verhooging der Personeele belasting. De burgerij heeft de laatste weken echter mt schrik de geweldige verhooging der Personeele belasting kunnen constateeren. Had de raad dit destijds kun nen voorzien, zij zou zich waarschijnlijk wel eerst eens goed bedacht hebben alvorens haar sanctie aan deze voorstellen te geven. Thans betaald degene met een inkomen van f 550 evenwel opcenten voor de gemeente fondsbelasting als iemand met 3 of 10 duizend gulden inkomen. Evenzoo iemand met een huisje van f 125 huurwaarde als iemand met een huis dat een huurwaarde heeft van f 500. De goede democratische regeling is in één slag van de baan. Onze fractie gaat echter in deze zaak vrij uit, en draagt hiervoor geen verantwoordelij kheid. Wij beseffen zeer goed dat deze tijden groote moeilijkheden met zich medebrengt, en dat de gemeente niet kon doen wat zij wil, maar meer voortvarendheid zou zeker mogen worden verlangd van een goed Ge meentebestuur. De begrooting is sluitend ge maakt en hierbij is gerekend op 100 opcenten op de Personeele Belasting. Nu is dat 200 op centen geworden en is er dus een overschot van 1/3 van de opbrengst der P. B., namelijk f 13000. Kan nu niet worden overgegaan tot ver hooging van de post bijdrage in de werkver schaffing en weer 3 cent toeslag geven op de loonen. Hierdoor zou het oude loon weer her steld zijn. Wij weten wel dat de gemeente in deze niet alleen beslist, maar het kan toch toch geprobeerd worden. De raad zal het wel, met mij eens zijn dat van het loon van 27V2 ct. per uur geen cent meer af kan. Nu is er door de deze zomer gehouden verkiezing voor de gemeenteraad eenige verandering gekomen Twee der thans zittende raadsleden keeren in het nieuwe college niet terug. De nieuwe raad en speciaal het nieuwe Dag. Bestuur der gemeente wacht een zeer zware taak. Onze fractie zal in de nieuwe raad de hier nevens genoemde kwesties opnieuw aan de erde stellen. Wij willen hopen dat deze kwes ties thans een oplossing zullen krijgen, in het belang van de gemeente en har ebevolking. De Voorzitter antwoord hierop dat de grie ven die de heer Oden voorleest niet aan het dag. bestuur geweten kan worden. Veelal werd het ons van bovenaf opgelegd. Wat betreft de cent meer per uur in de werkverschaffing heeft het spr. verwonderd dat deze er nog niet op is. In een onderhoud met de referendaris, de heer Meijer de Vries, heeft spr. de indruk gekregen dat dit spoedig weel zijn beslag zou krijgen. De Heer Oden dringt op spoed aan. De Voorzitter vervolgend, zegt dat een be tere verbinding met de Wieringermeer een andere kwestie is, niet het gemeentebestuur heeft hieraan schuld. De kwestie is afgesprongen op 't bouwen van een brug en de moeilijkheid, dat er ook een viaduct zou moeten komen. Bovendien zijn de wegen te. smal. De heer Oden Ik heb werkobjecten voor werkverschaffing in onze plaats zelf genoemd. Voorz. Dan had U 't over het Werkfonds. Er zijn vele gemeentes die van het werkfonds afzien. Het door het Rijk voorgeschoten geld moet in 10 jaar worden terugbetaald en doet men 't niet, dan is men gedwongen aan de band van het rijk te loopen. .De heer Oden Er zijn verscheidene Ge meenten (o.a. Bovenkarspel) waar er wel ge bruik van gemaakt wordt. Voorz. Wij zijn er zeer tegen gewaarschuwd, o.a. door de Wethouder van Sociale werken te Den Helder. De heer Oden Wij hebben ons niet te la ten voorlichten door anderen. Daar hebben we met de vleschkeuringsdienst genoeg van gehad. De heer Kaan. De heer Oden had 't ook nog over de Gem. fondsbelasting. Doch dat het rijk dit zou opleggen was bij B. en W. in het geheel niet bekend. Volgt artikelsgewijze behandeling van de begrooting. De hr. Oden. Hoe is het dageiijksch bestuur er bij gekomen een bijlage bij de begrooting te doen. De Voorz. De begrooting moest eerst in zijn geheel naar Ged. Staten en de bemerkingen van hen staan in de bij lage. Bij de salarissen van burgem., secr. en ontvanger vraagt de heet' Oden of' deze verhoogd zijn. Voorz. Niet verlaagd Bij vergoeding kantoor ontvanger vraagt de heer Oden, of daar niet aan is te ontkomen. Voorz. Zoo gauw we den ontvanger een kantoor kunnen aanbieden. Bij onderhoud woonwagenkamp vraagt de heer Bakker waavoor die f 75.- aan besteed moet worden. Voorz. Die is al besteed voor verba?" ding van 't vad. De hr. Oden. De heer de Vries heeft veel last van die lui. De Gemeen te heeft hem beloofd tegemoet te ko men in de afhekking, maar dac is nooit gebeurd. Voorz. Het is hem door ons nooit be loofd. De hr. Oden. Hij zegt het, en de Vries is in staat de heele zaak dicht, te maken. Bij woninghuur veldwachter Den Oever (bijdrage f 52.-) vraagt de heer Oden of dat maar blijft bestaan. De huren zijn met 25 pCt. naar beneden gegaan. Voorz. We zullen het in B. en W. be spreken. Bij post kosten tuberculose vraagt de heer Oden waarom deze verlaagd is. Voorz. We hebben vorig jaar f 1808.50 uitgegeven en meenden nu te kunnen volstaan met f 1550.-. De hr. Oden vraagt bij post drink water voor schepen, waarom die men schen te De Haukes 3 ct. per emmer moeten betalen De hr. M. Kooij. Zoo erg is dat niet. De hr. Oden. 't Is mij gezegd en dan viind ik, dat in het woonwagenkamp, waar ontzettend met water wordt ge klad, daar ook maar eens moet wor den betaald. Voorz. Sommigen betalen ook an deren weer niet, hebben geen geld en vragen soms om een boterham 't Is heel moeilijk. Bij post onderhoud begraafplaatsen vraagt mvr. Wit-Slikker, of f /225 voor 4 begraafplaatsen niet te laag is. Voorz, 't Is voor twee H.-Hoef en Den Oever. De hr. Oden. Daar mag toch wel wat meer zorg aan worden besteed, want al die heuveltjes is een wanordelijk gezicht. Voorz. Ik kan 't zoo erg niet vinden. De hi\ Oden. We zullen dan maar de hoop hebben, dat er spoedig een nieu we begraafplaats komt. Bij post reiskosten voor leerlingen naar Den Helder (f 500) vraagt de heer Oden voor wie dat zijn Voorz. Voor kinderen die de U.L.O. bezoeken en elk geval wordt afzonder lijk beoordeeld en dan nog slechts voor één kind uit 'n gezin. (Uit verschillende cijfers bleek ons de kosten werkverschaffing; begroot te zijn op f 190.000 en de kosten steun aan werkloozen op f 32.500.-.) De begrooting wordt vervolgens met algemeene stemmen goedgekeurd. Benoeming van een onderwijzeres aan de o.l. school te Westerland. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van Mej. Boerendans, bevelen B. en W. ter benoeming aan 1. Mej. M. M. Seclemeijer te Emmen2. Mej. W. M. Ar- laud te Wieringen. Mej. Seelemeijer wordt met 10 stem men benoemd. RONDVRAAG. De hr. Doves vraagt of de overeen komst van de vleeschkeuri?igsdienst met Den Helder al is opgezegd. Voorz. Ja, dat is gebeurd. De hr. Doves En is er nu al ge tracht met de veearts in contact te komen Voorz. Nog nie. We moeten eerst zien hoe het nieuwe college er tegen over staat. De hr. Bakker vraag waarom de Landsweg nog niet geteerd wordt. Voorz. Deskundigen meenen. dat het niet noodig is. Echter is de hoofd ingenieur het daar niet jnee eens en zijn ze nu samen de weg langs geweest. Het resultaat is nog niet bekend. Es hangt evenwel van af, dat als 't. van 't jaar nog gebeurt, het Rijk 't wellicht zal betalen en voor een volgend jaar is dit de vraag. Niemand meer het woord verlan gend, zegt voorzitter, alvorens de Raad in comité gaat, nog éen slotwoord te willen spreken, waar de Raad in zijn oude samenstelling thans voor het laatst vergaderde en de heeren Bosker en Kaan niet meer terug zullen keeren Tot de heer Bosker wil spr. een per soonlijk woord richten' Van 5 Sept. 1911 tot 3 Sept. 1935, dus 24 jaar is U raadslid geweest en hebt U de speciale belangen van Wielingen behartigd, van 4 Sept. 1917 toi 1 Sept. 1931 in uwe kwaliteit als Wethouder. Ook heeft U mij ge-installeerd als burgemeester en waar ik jong en nog onkundig was de beenen recht ge zet en de weg: gewezen. Wie hebben sa men heel prettig gewerkt en ik zal niet licht vergeten, hoe U mij als Wet houder heeft bijgestaan. Met tenachterstelling van eigen of familie-belang hebt U steeds de Ge meente met uw beste krachten gediend Het spijt pie, dat U geen nieuw can- didatuur wildet aanvaarden, maar ik hoop met uw zoon even prettig samen te werken, zooals ik dat altijd met de familie Bosker heb gedaan. Ook tot de heer Kaan richt ik een woord van afscheid. U is later in den Raad gekomen en hebt ook de belan gen van de Gemeente 'steeds in het oog gehouden en U naar uw beste weten van uw taak gekweten Ik hoov dat U beiden nog dikwijls aan deze jaren zult terugdenken en mocht ik U eens noodig hebben op uwe adviezen mag rekenen. (Instemming bij den Raad.) De heer Bosker dankt den voor zitter voor de hartelijke woorden tot hem gericht. De heer Kaan sluit zich hierbij aan. Hierna sluiting. ONGECORRIGEERD WIELERBAAN „WIERINGEN." Een duizend koppig publiek woonde gisteren de interessante wedstrijden bij, die zeer geslaagd zijn. Er werd voor de eerste maal met verlichting gere den, wat bijzonder in de smaak viel. Begonnen werd met een sprint enkel voor nieuwelingen. Demi-finale wordt 1 renner geplaatst voor de finale. le serie J. Muntjewerf-Pronk- Valkoog. No. 1 Pronk,, Alkmaar. 2e serie C. Dienaar-J. Derkee-Glas, no. 1. J. Derkse, Alkmaar. 3e serie C. Jongert-Duinevcld, 110. 1 Duineveld, Beverwijk. Finale No. 1. J. Pronk, 2. Duine veld, 3. J. Derkse. Afvalrace Nieuwelingen. Door tac tisch rijden wist J. Smit, Schagen hier te zegevieren voor M. Deijkers 2 en C. Korshuizen no. 3. Klassementrace voor Amateurs. No. 1 D. Klink 8 p. 2. C. Hollander 5 p. op 1 ronde 3. C. Stehr 10 p. Voor D. Klink was het 't eerste optreden ais Amateur zijn intrede was zeer goed, want hij won op overtuigende wijze deze wedstrijd. Achtervolging 15 ronden tusschen J. Kuiper, Julianadorp K. de Vries, Workum. Na fraaie strijd werd K. de Vries overwinnaar met 25 M. Tijd over 3 K.M. 4 min. 4 sec. Klassementrace Nieuwelingen. 1. Valkoog, Zaandam, 10 p. 2. C. Korshuizen, Wieringen 7 pnt. 3. Stroombergen, Alkmaar, 7 p. Koppel-wedstrijd 40 K.M. 200 ronden 4 Klassementen. 9 Koppels starten in deze wedstrijd welke zeer spannend is verloopen, doch jamjner door 2 val partijen werd ontsierd, en waardoor enkele nieuwe koppels werden ge vormd, met 1 ronde achterstand. 3 Kop pels werden uit den strijd genomen door te veel achterstand. De wedstrijd werd gewonnen door D. Klink-C. Smit mtt 1 ronde voorsprong op alle kop pels. goede 2e werden Derkse-Pronk, Alkmaar, terwijl Bakker-Bak, Zaan dam 3e werden Dienaar- Duineveld, Den Heider-Beverwijk werden 4e, waarvan vooral C. Dienaar een goede wedstrijd heeft gereden. Uitslag! le klassement Derkse- Pronk 4 p. Klink-Smit 3 p. Bakker- Bak 2 p. Bol-Stehr 1 p. 2e Klassement Dienaar-Duineveld 4 p. Derkse-Pronk 3 p. Bakker-Bak 2 p. Klink-Smit 1 p. 3e Klassement Derkse-Pronk 4 p. Klink-Smit 3 p. Dienaar-Duineveld 2 p. Bakker-Bak 2 p. 4e Klassement Derkse-Pronk 8 p Klink-Smit 6 p. Bakker-Bak 4 p. Dienaar-Duineveld 2 P- Totale uitslag 1. D. Klinlc-J. Smit, 13 p. op 1 ronde 2. Derkse-Pronk 19 p. 3. Bakker-Bak 9 p. 4. Dienaar- Duineveld 8 p. op 2 ronden. Zondag a.s. Herfstwedstrijden. Aan vang 7 uur 's-avonds. Wielerclub „Wieringen." Morgen, Zaterdag, gaat de grasbaan- wedstrijd niet door in Harlingen. deze wordt uitgesteld. Morgenavond 8 uur vergadering van de renners bij S. Kaan Hotel Centraal. Aller opkomst gewenscht. Zondagochtend trainings-wedstrij- den voor de B-klasse. Start 10 uur Poelweg.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 4