26e JAARGANG DINSDAG 10 SEPTEMBER 1935 No. 73 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN UIT HEEL HAAR HART! WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER V BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels 1 0.50 Iedere regel meer f 0.10 B1NNENLANDSCH ECONOMISCH OVERZICHT. De maand September is aangebroken met den bekenden derden Dinsdag. Dan worden de Staten-Generaal met de traditioneele pracht en praal geopend en dan komt het nieuwe Ministerie met haar regeeringspro- gramma voor den dag. Hieromtrent is nog steeds niets bekend. Welke concessies zal het weinig veranderde Kabinet ten opzichte van de oppositie, belichaamd in de Katholieken en de Sociaal-Democraten voorstellen Te dezen opzichte is men sceptisch gestemd. Men kan zich niet indenken, dat de huidige Regeering met geheel andere principes voor den dag komt en evenmin kan men verwachten, dat de Katholieken hun eischen ten opzichte van Nederland's welvaart laten varen. Het zou iets anders zijn, indien het conflict om speci ale kwesties zou gaan. Doch nu is het vitale economische leven ermede gemoeid. Daar in wil niemand transigeeren. De conclusie, die men derhalve oppervlakkig zal hebben te trekken, komt erop neer, dat de tegenstellin gen zullen blijven bestaan en dat men op nieuw met ernstige politieke binnenlandsche moeilijkheden moet rekenen. Men verwacht tegen midden October a.s. Kamerontbinding. Dan heeft de Regeering weer eenige rust, want een Kamerontbinding neemt in allen gevalle enkele maanden, voordat de nieuw gekozen Kamer bijeen kan komen. Dan blijft alles in de lucht hangen en zelfs de begroo ting zal niet kunnen worden afgedaan. Wij zijn dan in het Fransche stadium aangeland, het vaststellen van kleine gedeelten der be grooting of het volgen van het in te dienen budget, zonder dat de Kamer dit heeft kun nen sanctionneeren. Dan zal de onrust die in de vacantie-periode naar buiten geluwd is, weer met hernieuwde kracht naar voren komen en men zal de con sequenties hiervan hebben af te wachten. Intusschen treedt/ binnenkort het nieuwe Ministerie van Landbouw en Visscherij op. Het is van groot belang, welke houding de Minister zal aannemen ten opzichte van de landbouwcrisismaatregelen. Meer en meer gaan stemmen op tegen de hierbij gevolgde methode, ook van de zijde der belanghebben den. De kleine boeren zijn ontevreden over de ralatief geringe bedragen, welke zij ont vangen., terwijl de landarbeiders klagen over de toenemende technocratie in het grootere landbouwbedrijf. Meer en meer komen de landbouwmachines in het bedrijf. Het aan tal menschen, dat de bediening dezer machi nes vordert, is natuurlijk beduidend gerin ger dan het handwerk vereischt. Van ver schillende zijden, o.a. in een artikel, geplaatst' in het weekblad de Boerderij, wordt dit feit naar voren gebracht. Trouwens de landbouw mechanisatie is een onderdeel van het vraag stuk der technocratie, dat in de industrie een grooten rol speelt. Het is daarom mogelijk dat de gedachte werkverruiming door inten sieve industrialisatie, gesteund door de Re geering, zal tegenvallen juist door de arbei- ders-wegstootende kracht der geperfection- neerde machines. De arbeiders zullen de rijen vullen van de middenstanders, omdat HET probleem der toekomst de DISTRIBUTIE zal worden. Een practische regeeringsindus- trialisatiepolitiek, voorgestaan door Minister Gelissen, kan niet gelukken, indien niet te vens aandacht besteed wordt aan het indus- trieele- en distribueerende middenstandspro bleem. Wij willen hierop niet verder ingaan. Middenstandsorganisaties zouden verkeerd doen, indien zij het industrialisatie-vraagstuk niet nauwkeurig bestudeerden, uitgaande van de o.i. foutive veronderstelling, dat de indus trie den middenstand niet aangaat. Integen deel er is nauw verband tusschen beiden. Het zou ons daarom verstandig lijken, indien de middenstand zou blijven hameren onder economische zaken en nauw samenwerkende met de landbouw-autoriteiten. Het is verder dringend noodzakelijk, dat de middenstand het individualistische standpunt, dat zij decennia lang heeft ingenomen, liet varen en grooter saamhoorigheid betrachtte. Men komt in deze tijden door samenwerking verder dan door „alleen blijven staan." Wij zouden den middenstanders willen toeroepen „Sluit U aan bij de organisatie, die past in het kader van Uwe opvattingen. In geen ge val alleen blijven staan." Hoe sterker de or ganisaties worden, hoe meer er gedaan zal kunnen worden, waarbij natuurlijk voorop gesteld moet worden, dat de organisaties ge leid worden door de meest bekwame midden stands vakmenschen. Het Werkfonds heeft het eerste crediet toe gezegd aan een bestaande industrie, n.1. aan de Vereenigde Nederlandsche Chamotte in dustrie te Geldermalsen. Het moet hier gaan om een bedrag van maximaal f 180.000.- ten behoeve van het produceeren van een artikel, dat tot dusver nog niet in Nederland werd vervaardigd, n.1. het Silica-materiaal ten behoeve van de gasfabrieken. Het gaat de Nederl. Chamotte industrie niet naar den vleeze haar gewone bedrijf is sterk terugge- loopen door de afzet-stagnatie, zoowel in Ne derland als in Indië en de verschillende nieu we producten, welke vervaardigd worden, kunnen den achteruitgang niet voldoende compenseeren. In het vervaardigen van het silica-materiaal ziet de Directie een niet on aardige bron van werkverruiming en tevens een aantrekkelijke bedrijfsverbetering. De Regeering loopt hier vrijwel geen risico, ten minste indien het nieuwe bedrijf streng van de bestaande fabrieken wordt afgescheiden. Want de Regeering kan een zekere pressie op de Nederlandsche gasfabrieken uitoefenen en indien deze pressie ten slotte onvoldoende is, heeft zij nog steeds de beschikking over con- tingenteering van den invoer. Laten wij ho pen, dat verschillende arbeiders in het pro ductieproces zullen worden opgenomen en dat deze eerste credietvereeniging door andere gevolgd wordt. Het is een verblijdend teeken, dat de Mi nister van Waterstaat de heffing van tollen op de bruggen heeft losgelaten en dat de kos ten gedekt zullen worden door een verhooging van de benzine-belasting van een halve cent per liter. Deze regeling is o.i. beter dan de noodzakelijke lastenverlaging in den Haag ten behoeve van het hotel-restaurant en cafébedrijf, die zal worden gecompenseerd door een belastingverhooging voor de motor voertuigen. De Haagsche Gemeente koppelt twee ongelijksoortige grootheden aan elkan der een vermindering van lasten voor een in zekere mate luxebedrijf mag niet worden opgeheven door een belasting op productie middelen. Want motorvoertuigen zijn voor het grootste gedeelte productie-middelen, nu de distributie van goederen meer en meer door het motorvoertuig wordt verzorgd. Het Tweede Kamerlid van der Sluys heeft aan den Minister gevraagd, of het geen aan beveling zou verdienen, indien de baconzou- ters de te groote bedragen verkregen door de afslachting en de inblikkerij zouden restitu- eeren. De vraag is uit moreel oogpunt onge- twijfed symphatiek, maar juridisch is het voor de Regeering onmogelijk om aan dit verzoek gevolg te geven. De bacontracten zijn juridisch behoorlijk gefundeerd en de wetge ver noch de Regeering kunnen de baconfa- brieken forceeren, rechtmatige inkomsten te rug te geven. Het zou iets anders zijn, indien de Regeering een voorstel deed om speciale winstbronnen extra zwaar te belasten en wel de winstbronnen verkregen door directe Re- geeringscontracten. Een dergelijke wet zou echter moeilijk kunnen worden geformuleerd. Onze juristen zouden aan het werk kunnen FEUILLETON Roman door RENé BAZIN. Nadruk verboden. No. 47. XXX. Twee uur later, legden zij aan, tusschen de vastgemeerde schoeners, juist aan den kant van de rotspunt, waar het huis opstond. Etien- ne had zijn wollen tricot aangehouden, en Madiot had den kraag van zijn buis niet neer geslagen. Zij beklommen zachtjes de trap, een prop in hun keel, beiden worstelend te gen de vrees voor het onbekende lot, dat hen wachtte als zij zouden moeten spreken, op zichzelf toch zoo'n onbeduidend ding, maar, waar zij nu nog tien treden, vijf treden, een trede, voor gespaard bleven. Zij beiden, aan het uiteinde van hun leven, dat Madiot ein digde en Etienne pas begon, zij beefden voor den wil van een jong meisjé dat zou kunnen zeggen „Wees welgemoed en blijf," of wel, „Lijd en ga voor altijd heen Het was, als of zij reeds voor stonden. En zij wisselden beleefdheden, wie het eerst den drempel overschrijden zou, omdat zij terugschrikten voor hetgeen er volgen zou. Henriette hoorde hen en herkende hun stemmen. Zij was klaar om uit te gaan, ge kleed in haar zwarte werkjapon. De weinige kleur op haar wangen verdween geheel en al. Maar zij ook, was dapper tegenover het lot. Zij ging naar de deur die de twee vertrekken scheidde, opende deze en zeide tegen Etien ne Kom hier. Btienne trad de kamer binnen en oom Ma worden gesteld om deze materie te regelen zonder daardoor andere belangen in den knel fouden komen. BINNENLANDSCH NIEUWS. diot trok zich bevend terug om hem te laten voorbijgaan. Henriette was teruggeweken tot naast den schoorsteen en heur haren werden weerkaatst in den spiegel die daarboven hing, als een groote gouden bloem. Zij had begre pen, wat oom Eloi gedaan had, en welk een bewijs van liefde Etienne haar gaf. Nu waren zij daar samen, Etienne en Henriette. Etien^ ne stond twee passen van haar af naast het tafeltje. Met zijn oogen, gewend om de diep te van het water te peilen, zijn heldere oogen, waaruit zijn ziel sprak, ondervroeg hij haar. Nooit had hij zoo duidelijk de vrienschap van Henriette gelezen, die zoo teeder was, dat zij bijna de liefde nabijkwam, en toch was het geen liefde, want er was nog iets anders in die dierbare oogeneen nieuw, bijna zege vierend besluit, dat nog beefde na de door gestane worsteling. Zoo zeide zij hem alles, wat zij hem te zeggen had en met zooveel toegenegenheid en spijt en medelijden, als geen enkel woord had kunnen uitdrukken. En hij begreep alles, omdat hij haar beminde. Oom Madiot luisterde, en toen hij niets hoorde, dacht hij dat zij fluisterden. Toen de lange Etienne zijn tranen voelde opkomen, hield hij niet op haar aan te zien, maar hij wilde iets zeggen, om hen te belet ten, te gaan stroomen. Noch uw broer, noch iets anders zou mij hebben weerhouden, zooals gij ziet. De dunne lippen, die de gave der vertroos ting bezaten, openden zich en zeiden Mijn lange Etienne, ik zal mijn leven lang dankbaar zijn, voor wat gij gedaan hebt. Gij alleen waart mijn broeder, gij alleen mijn vriend. En toen de tranen rolden over de gebruin de wangen van Etienne, zeide zij nog Als mijn hart mij toebehoorde, zou ik het u geven, God heeft het voor zijn armen genomen. Vergeet mij. Toen, zonder goed te weten wat hij deed, breidde Etienne zijn armen uit. In zijn ont roering waagde hij het haar tot zich te roe- De vaïscke f ietsplaat j es in het Gooi. De Hilversumsche recherche heeft, in samenwerking met de Larensche politie, nog twee personen gearres teerd, die verdacht worden betrokken te zijn bij den handel in valsche rijwiel plaatjes in het Gooi. Het zijn L. G. Z. en J. H., beiden wonende te Laren, die in hun woonplaats werden aange houden. De politie heeft nog niet kun nen ontdekken op welke wijze de plaat jes zijn vervaardigd, terwijl men te vens het fabriekje nog niet heeft opge spoord. Wel heeft men ontdekt, dat het hier een wijdvertakt complot be treft, dat zich in het geheele Gooi en ook daarbuiten heeft verbreid. Van daar dat nog meer arrestaties te ver wachten zijn. Wegkampioenschap Nrcl. Nederland. Een renner leeiijk gevallen. Rondom den Stadspark-vijver ie Gro ningen werd Zaterdagmiddag het weg-' kampioenschap wielrijden over 100 Km. van Noord-Nederland verreden, wel ke wegwedstrijd was uitgeschreven door de Nederl. Wielren Unie en geor ganiseerd door de Noordelijke Wieler- vereeniging. Een 35-tal wielrenners, amateurs onafhankelijken en beroepsrijders uit Groningen, Friesland en Drente had voor deze wegrace ingeschreven, van wie er 30 aan den start verschenen. De wedstrijd had een vlot en sportief ver loop. Elf renners bereikten de finish, de overigen vielen in den loop van de race af tengevolge van pech of onbe- teekende valpartijen. De renner H. Renkema uit Noord- horn maakte echter in de negende ron de een leelijke val ten gevolge waarvan hij verschillende wonden opliep en naar het ziekenhuis werd vervoerd. De Friesche renners J. Hiemstra te Leeu warden en K. de Vries te VVorkum slaagden beiden erin een ronde uit te loopen dus op het peleton 1000 M. in te halen. In den eindspurt liet eerstge noemde zijn collega met een fietsieng- te achter om verdiend eerste t e worden De uitslagen luidtn 1. J. Hiemstra te Leeuwarden, 3 uur 10 mn. 35 sec. 2. K. de Vries te Wor- kuv, 1 fietslengte Op 1 ronde 3 E. Bruinsma te Dronrijp (Fr.) 4. F. van der Laan te Groningen 5. Tl. Mulder te Assen 6. S. Bolhuis te Heiligerlee; 7. J. Torley te Assen 8. F. Bakker te Assen. van hygiëne, die aan een dergerlijk be drijf gesteld moeten worden, te vol doen. Ook was er een volledige drukke rij voor het bedrukken van de doosjes aanwezig, alsmede comprimeer-machi- nes voor het persen van tabletten. De gezamenlijke waarde van machines enz. wordt geschat op 35.000 francs. De geheele vervalsching schijnt op gezet te zijn, voornamelijk met het doel, deze tabletten naar ons land te exporteeren. De fabriek moet reeds heel wat af nemers gehad hebben, aangezien er op het oogenblik van den inval een flink aantal menschen werkzaam was. Waar de fabriek reeds drie maanden in bedrijf was, moeten reeds heel wat vervalschte producten op de markt ge bracht zijn. Groote hoeveelheden vervalschte producten, alle machines en de ge heele inventaris werden in beslag ge nomen. De fabriek werd door meerdere per sonen gedreven. Een fabriek van vervalschte geneesmiddelen. Belangrijke ontdekking te Borgerhout. Vooral Aspirin nagemaakt. Voor eenige dagen ontdekte de Ant- werpsche politie in 'n huis aan de Goe den Dagstraat te Borgerhout een ge heele fabriek tot vervalsching van As- piriri-tabietten in volle werking. De fabriek was op grooten voet inge richt, zonder evenwel aan de eischen pen, haar, die hem nooit zou toebehooren. Zij begreep het. Henriette boog haar hoofd om zich te laten omhelzen, Henriette wierp zich in zijn geopende armen. Hij voelde dat lieve blonde hoofd tegen zijn schouder rusten. Hij omhelsde haar en drukte haar met alle kracht tegen zijn hart. Een enkel oogenblik sloegen hun harten te samen. Toen maakte hij zich zachtjes los, keek haar aan en vluchtte weg. Zij bleef gebogen staan op de plaats van zijn laatsten kus. Madiot, die hen bespied had, had zich reeds uit de voeten gemaakt. Maar toen hij Etienne langs zich heen zag gaan en de kruk der trapdeur zag grijpen, riep hij Houd hem tegen, Henriette, hij gaat heen, hij gaat heen Zij bleef onbewegelijk staan tot de lange Etienne verdwenen was. Toen de ijzeren klink der deur achter haar vriend dichtgevallen was, ging zij naar den ouden man, die in de keuken was gebleven, nam zijn beide handen en bracht hem terug in de mooie kamer, haar gebied, waar zij meesteresse was en deed hem, zonder de onrustige handen, die de hare vast geklemd hadden, los te laten, nederzitten en zeide toen, bewogen door haar eigen leed en dat, wat zij hem ging aandoen Oom Madiot, ik heb Etienne niet tegen gehouden, omdat ik geen geheim heb. Wat dan, kindje Ik wil niet trouwen. Zooveel achtereenvolgende slagen schenen de kracht van den ouden man gebroken te hebben. Zijn vermoeid gezicht vol rimpels, waarin alleen zijn treurige oogen leefden, werd lang en hij scheen om zich heen den vrede van vroeger, het kalme huis, waarin alles zoo goed was en de vroolijke Henriette te zoeken. Maar, kindje, als hij toch evengoed wil Ik wil niet trouwen. Ook niet met èen ander Neen, oom Madiot. Noot van de Redactie. De importeur van de Aspirin-cablet- ten in Nederland deelt ons naar aan leiding hiervan mede, dat men geen gevaar loopt van deze vervalschte pro ducten te ontvangen, indien men de Aspirin-tabletten koopt bij apothekers en bonafide drogisten. Deze verkoopen tegen den vastgestelden prijs en leve ren uitsluitend de voor Holland be- staande\, origineele verpakking met oranjeband af. In zaken, die niet gerechtigd zijn ge neesmiddelen te verkoopen, of daar, waar men onder den prijs verkoopt, loopt men het risico vervalschte pro ducten te ontvangen. Vooral waai' het hier bekende geneesmiddelen betreff zij men dus terdege op zijn hoede en brenge niet, terwille van eenige centen zijn gezondheid in gevaar door volko men waardelooze en misschien scha delijke middelen in te nemen. PERSBERICHT. PER ASPERA AD ASTRA Ondanks de remmende tijdsomstandighe den heeft de Auto-Onderlinge Verzekering Maatschappij te Groningen, vert. voor Wie ringen en omstreken D. Kooij, Klieftstraat 15a Hippolytushoef ook in haar 8e boekjaar haar beleggings- en productiecurven op zeer bevredigende wijze in stijgende lijn gehouden, Zij slaagde erin, bijna 4000 nieuwe polissen uit te geven (vorig jaar 3600) haar beleg gingen groeiden aan met bijkans f 32.000.-, zoodat zij thans in totaal ruim f 370.000.- be dragen (zonder koersverlies zouden de beleg gingen met f 45.000.- gestegen zijn). De jaarpremie-ontvangst steeg ook in dit jaar belangrijk en beloopt thans ongeveer f 430.000.- (vorig jaar f 413.000.-). Over het op 31 Augustus afgesloten 8e boek jaar zullen alle verzekerden, na gereedkomen van de jaarrekening, in November a.s. weer een jaarverslag met agenda ontvangen. Dank zij de gezonde actie voor Nederlandsch Fabrikaat verkrijgt deze instelling hoe lan ger hoe meer het vertrouwen in alle deelen van ons land. UÜITENLANDSCH NIEUWS. DE CRYPT TE LAEKEN. De wereld zal de uitvaart van Konin gin Astrid niet licht vergeten het was indrukwekkend en aangrijpend en het woord van den omroeper, die in de laatste minuten zijn eigen (aal sprak, recht uit zijn hart „Ach, ware alles maar ongedaan te maken", ver tolkte de gevoelens van ieder mcnsch. Nederland heeft de beste „landsuuur- vrouwe" verloren, die het sinds on heugelijke tijden had gehad. Ais ooit de Belgen en de Nederlanders op een eenvoudige en innemende wijze tot el kaar gebracht zijn, dan is het wel door Koningin Astrid. Thans rust zij in de crypt te Laeken haar geest echter blijft leven en wordt reeds een lieve le gende voor de gesloten achterdeuren van de crypt komen dagelijks men schen bidden In de crypt van Laeken rusten er meer, die jong gestorven zijn zoo Louise Maria van Orleans, gemalin van koning Leopold I zij stierf den llden October in den ouderdom van 38 jaren haar tijdgenooten roemden haar eenvoud, middadigheid en liefde voor het volk. Negentien jaren later nam de crypt den jongen kroonprins Leopold tot zich, den eenigen zoon van koning Leopold II en koningin Marie Henriette. Tot zijn dood is Leopold II dezen slag niet te boven gekomen. Zijn veelbelovenden zoon verloren te heb ben, bleef voor Leopold II het groot ste ongeluk van zijn leven. Tientallen jaren na den dood van den jongen Le opold kon zijn vader z'n ontroering nog niet meester blijven. Den 23sten Januari 1891 nam de groe ve te Laeken prins Boudewijn tot zich. Hij was de oudere broer van den ia te ren koning Albert de tegenwoordige kroonprins heet naar dezen oud-oom. Verder verhaalt de crypt van het lot van Maria Charlotte van Mexico, die in 1863 met Maxmiliaan van Oosten rijk naar Mexico trok en kort daarna moest terugkeeren, om verder „als in een nacht" te leveen. Koning Albert's dood te Marche les Dames ligt velen nog diep in het gelieu gen. De crypt te Laeken is er een van tragische dramatiek. Koning Leopold van België op wep naar Herstel. De gezondheidstoestand van den ko ning is zeer bevredigend. De vorst draagt den arm niet meer in een ver band, de huidwonden herstellen goed en ook de rib-breuk is goed op weg naar algeheel herstel. De Koning, die zijn geestelijke smarten langzaam te boven komt hervatte zijn dagelijk- sche bezigheden voor een deel en ont ving als voorheen de leiders van de verschillende Paleis-diensten. De ver jaardag van den kleinen prins Boude wijn werd in intiemen kring herdacht. Op den dag vóór het ongeluk van Kussnacht had koningin Astrid aan een hofdame van haar geschreven dat het haar zoo speet dat zij niet op de zelfde wijze genoegen kon hebben als haar zoonje, dat zoo graag een fiets wilde hebben. Zij verzocht de hofdame het prinsje een fiets te willen geven. Ter vervulling van den wensch van de Koningin kreeg prins Boudewijn toen een fiets. Waarom dan toch Waar wil je heen In een kloostél Hij stond op als een jonge man, ging een eindje van haar afstaan en bekeek haar van het hoofd tot de voeten. O die ondankbare riep hij uit, zij was niet gelukkig Alles, wat er nog aan energie, drift, verba zing in hem was, flitste in zijn matte oogen. De krijgsman van vroeger ontwaakte. Hij be gon met groote passen de kamer op en neer te loopen van den muur naar het venster, waar het heldere morgenlicht door viel. Iemand heeft je teleurgesteld, bromde hij, ja, dat is zekerAch die ellende om te leven Dan zal ik alleen zijn.Mijn kind gaat heenmijn kind wil mij verla ten Henriette was teruggeweken en stond nu fier naast den schoorsteen, weer meesteresse van zichzelve en zeide Gij vergist u, oom, niemand heeft mij teleurgesteld. Ik heb geleden onder het leven, dat is allesneen, niet door u, oom, maar gij hebt niet kunnen verhinderen, dat ik zoo veel ellende zag, die niemand kon lenigen Eiken keer, dat ik er dichtbij kwam, begrijp mij goed, heeft dat leed zich tot mij gewend en mij geroepenDaaraan kan men niet weerstaanEn ik heb niets meer in de wereld dan u, oom Madiot en nu moet gij mij geven aan de armen, die om mij roepen. Zij volgde hem met de oogen. Hij stond even stil, keek haar aan met een verwezen uitdrukking en begon weer opnieuw te loopen met groote stappen die dreunden op den vloer. Dacht hij aan hetgeen zij gezegd had Neen, hij kende haar te goed om te hopen, dat hij haar van een rijpelijk overwogen be sluit zou kunnen afbrengen. Maar, aanstonds na de klacht, die over zijn lippen was gekomen toen hij aan zijn eenzame toekomst gedacht had, was een idéé bij hem opgekomen dat hem geen rust liet. Zijn Henriette was voor hem verloren. Zijn Henriette wilde niet trou wen. „Maar dan, dacht hij, moet ik haar ook alles zeggen Welk nut zou het hebben haar nu nog te sparen Het is mijn plicht Antoine tegen over haar te verdedigen. Ik kan haar niet haar leven lang laten gelooven, dat een neef van mijn bloed, dat een Madiot een slecht soldaat is geweest, een kerel zonder geloof en zonder tucht. Want de meeste schuld is niet aan hem, Hij is op zijn manier dapper geweest. Hij heeft gezwegen om haar, hij heeft zich om haar laten veroordeelenIk moet sprekenIk moet. Ik pleit voor een onschuldige Voor de tweede keer hield hij stil. De angst voor hetgeen hij zeggen moest, schokte hem geheel en al. En hij keek lang in de oogen van zijn kind die nog zooveel meer zouden gaa'n weenen. Hij was niet meer zoo heftig als zooeven. Hij stond voor de bleeke zichzelf beheerschende Henriette als een oud gedien de, die vol smart aan een eereplicht gehoor zaamde. Hij ging weer in den leunstoel zitten, waar uit hij was opgestaan. Kom eens bij mij, zeide hij, ik moet je ook iets zeggen. Toen zij dicht bij hem zat en haar dierbaar blond hoofd naar hem en zijn geheim was toegekeerd,vervolgde hij Ik heb je wel droeve dingen te zeggen. Zij maakte een ongeloovig gebaar. Erger, dan dat, wat je mij zooeven zei. Henriette glimlachte treurig. Wat kan er nog voor ergs zijn, oom, nu ik mijn vriend heb laten heengaan en ik u ga verlaten Helaas, mijn arm kleintje, er zijn nog andere menschen, waar je niet aan gedacht hebtIk zal je alles zeggen. Teeder, zachtjes, zijn woorden zoekend, vertelde hij het verleden. Henriette luisterde zonder een enkele beweging te maken, als bewusteloos. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1