naar MEDEMBLIK 3 S TWEEDE BLAD. VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1935 No. 73 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIELRENNEN HARDDRAVERIJ WATERVUURWERK HET OUDE PAARD. SPORT. WIERINGER COURANT Jac. v. Egmond, A. v. d. Linden, H. Ooms e.a. Aanvang v.m. 10 uur. 48 Paarden. Aanvang nam. 1 uur. 's avonds 9.30 uur. CRISIS - BUREAU. Naar ons wordt medegedeeld zal de steunvergoeding bedoeld in artikel 3 eerste lid van het Reglement Steun Groene Erwten en Schokkereiw ten 1935, voor erwten gedenatureerd in de tijdvakken 12 t.m. 17 Aug., 19 t.m. 24 Aug. en 26 t.m. 31 Aug. voor de kwali teitsklassen A, B, C en D respectieve lijk f 4, f 3.50, f 3 en f 2-50 per 100 Kg. bedragen, terwijl de steunvergoeding in artikel 4 eerste lid van iiet Regle ment Steun Gele Erwten 1935 voor ge le erwten, gedorscht vóór 1 Sept. en vol doende aan de standaardmonsters C en D respectievelijk f 3 en f 2.50 zal bedragen. üHmëëntë™vieringen. WINKELWEEK. Algemeene ledenvergadering der Middensiancisvereenigmg Wleringen" op j.1. Dinsdag in caié Centraal te H.-Hoef. De heer C. J. Bosker opende met een hartelij welkom, waarna de notulen door den secretaris, den heer C. Duijn- iker worden gelezen en goedgekeurd. ingekomen stukken. Is ingekomen een schrijven van de Kamer van Koophandel te Alkmaar, waarin vervat, dat de Minister geen termen kan vinden het hengel verbod op het Amstelmeer op te hellen. Ook van het P.E.N. is een schrijven ingekomen, dat van de Directie geen voorstel kan worden verwacht tot ver laging der tarieven. De voorzitter deelt echter mede dat nadien de 4 pCt. omzetbelasting er reeds is afgegaan en de actie door onze vereeniging begonnen nog steeds door de geheele provincie wordt voortgezet. Een comité onder leiding van de Kon. Middenst. Bond is gevormd en met alle macht wordt gewerkt om ordening te scheppen in de tarieven. Inmiddels heelt onze afd. voor 22 stroomafnemers ter plaatse klachten over vastrecht-aanslagen verzonden en van eenigen zijn deze vastrecht-aan slagen verlaagd. Echter waar 't P.E.N. rechtstreeks 't antwoord aan de afne mers verzond zou 't bestuur gaarne van die menschen 't resultaat verne men. De contributie op i 3.50. Over de contributie, die aanvanke lijk op f 5.-- was gesteld, licht voorz. toe dat de verhooging noodzakelijk was door de aansluiting aan de Kon. Middenst. Bond wat f 1.45 per lid kost. Bovendien kosten de gevoerde acties geld en wat wordt gedaan is in 't be lang van de leden. Daar moet rekening mede gehouden worden. Echter heeft het bestuur een gewillig oor voor hen, die de verhoogde contributie te be zwaarlijk vinden, en wil graag 't oor deel der vergadering hooren. Velen zijn er die f 5.- noodzakelijk achten, weer anderen vinden 't heslist te bezwaarlijk, hoe gaarne zij ook lid zouden blijven. De heer Klare zou de contributie gaarne in tweeën zien opgehaald dan kwam het wat lichter aan. De heer J. C. de Haan acht een groot ledental noodzakelijk en pleit ook in dit opzicht voor eenige verlaging van contributie. De heer J. J. Bosker meent, dat als men de contributie vergelijkt met die van andere instellingen, dit volstrekt niet te hoog is. De heer S. Kaan vindt 't te hoog, want de Middenstand heeft nog nooit wat bereikt. Voorz. protesteert en vraagt- feiten te noemen. De Heer Kaan. 't Hengelverbod bij voorbeeld. Voorz. Hier werden we voorgespan nen, terwijl 't verbod reeds een Kon. besluit was. Hierover een verwijt te hooren, is geheel ten onrechte. (Instemming der vergadering.) Voorz. zegt verder, dat de bestuurs leden tot heden steeds vergaderingen huiten Wieringen bezochten en geen enkele reis- of onkosten in rekening brachten, enkel om de Middenstands zaak te steunen. De penningm. de Heer Klein stelt tenslotte voor de contributie voor dit jaar te bepalen of f 3.50. Met applaus wordt dit voorstel aangenomen. De Heer de Haan brengt het bestuur hulde voor de ontwikkelde activiteit in 't afgeloopen jaar en voor de loyale houding thans inzake contributie. Voorz. dankt voor deze woorden en verzoekt de leden andere zakenmen- schen (nog niet-leden) tot de organi satie te brengen. Rekening. Tot commissie voor 't nazien der re kening worden aangewezen de heeren G. Omis en Mart. Oden. Deze verkla ren alles in orde. De penningm. de heer Klein deelt mede, dat er een kassaldo is van f 338.- Hierbij licht hij toe, dat er steeds een groot tekort is geweest, veroorzaakt door de voorlaatste landbouw-tentoon stelling. Van de laatste landbouwten toonstelling is een groot deel van dit bedrag aangezuiverd, doch toch schiet de Middenstand er nog ruim f 80.- bij in. Ondanks de medewerking van de Middenstand is met geen enkel waar- deerend woord door het bestuur van de afd. Holl. Mij. v. Landbouw hier over gesproken. Bestuursleden herbenoemd. De aftredende heeren C. J. Bosker en C. Duijnker worden met bijna alge meene stemmen herkozen en nemen hunne herbenoeming weder op zich. Al vijf jaar had Bruintje Bles zijn vaste plaatsje in den draaimolen. lederen Woens dag- en Zaterdagmiddag en den heeten Zon dag trok hij rustig het ronde, roode ding met de schitterende, gebloemde kralenstrook langs de kap, de witte, met flonkerende steenen versierde, steigerende paarden en de roodflu- weelen met spiegeltjes verfraaide schommel- banken. Zijn baas was een grijs manneke met bij de- hande kraaloogjes en eenvettig, zwart petje, dat bovenop zijn stekelhaartjes stond. Hij was altijd even goed voor Bruintje Bles en hield veel van zijn jonge, vroolijke klantjes. Als Bruintje niet behoefde te werken, liep hij rustig te grazen op het graslandje achter den speeltuin, of hij stond doodstil te staren over de weilanden, zijn smalle speurende paar denkop iets gebogen, de groote oogen droome- rig op de bleekblauwe lijn van den horizon gericht. Wat zou hij denken, wat zou er in dat paar denhoofd omgaan dachten de kinderen dan, die hem zoo zagen staan, terwijl ze over de groene weilanden naar de dorpsschool liepen, Zijn baas met zijn doordringende oogjes wist het wel. Bruintje dacht natuurlijk aan zijn jeugd, zijn heerlijke, avontuurlijke jeugd. Toen Bruintje Bles nog een slank, jong paard was met vurige oogen, gespitste ooren en zijachtig glanzenden, zachten neus, was hij het mooiste, het vlugste, het dapperste dier van de manége geweest. Hij had daar al heel wat heldendaden en overwinningen ach ter den rug m ui heel wwt medailles aan De Winkelweek. Voorzitter Verwijst hieromtrent naar de toelichting '<KeroVer~jl. Dins dag in de W. Crt. voorkómende. Alleen zaken, lid van den Middenstand, kun nen aan deze reclame-week deelne men. Aan die zaken alléén worden bonnen aan de klanten uitgereikt, die, als deze er 10 heeft verzameld, de ze kan inleveren aan een der ballero- tafels, om daar te trachten een waar debon machtig te worden, die tegen winkel-artikelen kan worden ingewis seld. Ook prachtige hoofdprijzen wor den beschikbaar gesteld. Door deze geweldige attractie voor het publiek zal zeker de verkoop in de winkelweek enorm stijgen. Ook de etalage-wedstrijd en straten- versiering. zal een aantrekkingskracht voor het publiek kunnen zijn, mits al le zaken zooveel mogelijk aan de win kelweek medewerken. Op de burgerij en Grossiers van bui ten zal een beroep worden gedaan om prijzen beschikbaar te stellen voor de etalage-wedstrijd. Wat de keuring der etalages beireft dit zal op puntenstelsel door een Jury van buiten geschieden. Voor etalages door een beroeps-etaleur samengesteld zal met 't geven van punten rekening worden gehouden. Heel Wieringen van Oost tot West moet staan in het teeken der winkel week. Waar door de Flora-feesten weinig leden van de Oost ter vergadering zijn zal Maandag een vergadering in zaal Jurri Lont te Den Oever worden ge houden. Rondvraag. De heer G. Omes brengt het ventver bod ter sprake. Er zal nog eens bij het igem.-bestuur worden aangedrongen om legesheffing te verhoogen voor venters van buiten. Dit kan niet an ders als voordeel geven voor de ge meente. De heer D. Minnes vraagt inlichtin gen over het Middenstandsblad en de heer D. Smit over buurtversiering. Wiat de straatversiering betreft, zal iedere buurt voor zich in orde moeten maken. De heer Klare informeert of het mo gelijk is dat de winkels op de Zonda gen in de winkelweek langer geopend zijn dan gewoonlijk, en of de sluitings wedstrijden op de Wielerbaan gelijk kunnen vallen met de winkelweek. Hieraan is reeds de aandacht besteed. Tevens komt ter sprake de verslech tering die we gekregen hebben bij de openstellingsuren ten postkantore. Dt ambtenaren zijn overbelast met werk en de stagnatie is dan ook soms groot. Getracht zal worden verbetering te krijgen. Tot slot komt het organiseeren van een boekhoudcursus nog ter sprake. Wordt besloten f 50 beschikbaar te stellen voor leden of huisgenooten van leden om dezen cursus te volgen. De bijdrage is echter niet hooger als 25 cent per persoon pér week. Verder niets meer aan de orde sluit voorzitter de vergadering. DEN OEVER. Dinsdagavond zijn de Florafeesten met een concert gesloten. De Mandolineclub zorgde voor het muzikale gedeelte. Nadat de Mando lineclub enkele muzieknummers ten gehoore had gebracht, werden de prij zen uitgereikt aan de winnaars van de op Zondag en Maandag gehouden wed strijden. Vervolgens maakte de heer C. Koorn Vz., de uitslagen bekend van de bekroningen op bloemen en planten Toen werd de verloting gehouden. Op onderstaande lotnummers vie len prijzen. 240 583 942 953 896 622 59 978 914 5 92 415 199 639 239 63 251 835 66 659 642 517 471 976 829 335 674 853 821 71 500 645 687 158 836 176 223 222 906 290 216 749 37 987 769 679 845 348 309 249 209 479 127 909 760 50 991 810 328 339 547 599 213 451 934 8.42 889 49.1 997 322 435 689 478 482 682 562 374 232 503 258 De hoofdprijs, een rijwiel, is geval len op lotn. 213. De prijzen zijn af te halen bij den heer C. V. Koorn, Havenstraat 3 te Den Oever, naast de Lunchroom. Na de verloting, die een bijzonder vlot verloop had en een geanimeerde stemming wekte onder de talrijke be zoekers, kregen we nogmaals het Mandoline-ensemble te hooren. Een woord van lof aan den heer Bruul met zijn kranig gezelschap is hier op zijn plaats. De heer C. Tijsen Mz., voorzitter van „Flora", dankte allen hartelijk die had den medegewerkt aan de organisatie en het was hem een bijzonder genoe gen te kunnen terugblikken op de zoo uitnemend geslaagde Flora-feesten. Nadat hij „Apollo" en de Mandoline club „Oost-Wieringen" had bedankt poor hun medewerking, sloot hij de feestelijkheden. Op het Kermisterrein heerschte nog langen tijd een gezeilige drukte en maakten diverse inrichtin gen goede zaken. Een woord van hulde aan het kra nige driemanschap, Dagel. Bestuur van „Flora", de heeren C. Tijsen Mz., V. Koorn J.Vz. en C. C. Kool is hier ook zeker op zijn plaats. Ze hebben weer bergen werk voor de feesten ver- V.A.R.A.-AVOND. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de VA.R.A. zal evenals in vele groote plaatsen van ons land, ook hier een feestelijke Jubileum-vergadering worden gehou den, welke mogelijk is geworden door samenwerking van de afd. Wieringen van de V.A.R.A. en de afd. uit de om liggende plaatsen. Aan den avond welke 19 Oct. a.s. in „Cinema De Haan" gehouden zal wor den zullen o.a. medewerken het van de radio, film, en gramofoon, bekende orkest „De Ramblers" onder leiding van Theo Uden Masman, en van de eveneens bekende radio-zanger Albert de Booij. Een buitengewoon program ma dus. Voor diegenen, voor wie de overigens uiterst lage entreéprijs nog een be zwaar is, is een regeling mogelijk dooi* deel te nemen aan een spaarfonds. Zij die daarvan gebruik wenschen te maken kunnen zich wenden tot de afd. bestuurders. WIELERCLUB-NIEUWS. Zondag a.s. trainingsrit voor de A en B klasse, de A-klasse 80 Km., de B-klas se 50 Km. Juniors en C-klasse 30 Km. De renners worden verzocht lijdig aan de start te komen, half tien aan de Haukes. Deze ritten zijn de vooroefe ning voor de a.s. clubkampioenschap pen. Maandag a.s nemen onze 4 ren ners deel aan de Wieier-wedstrijd te Medemblik om de Flevo wissel beker. Zondag j.1. wist ons lid C. Korshui- zen te Vinkeveen van de 125 deelne mers de 25ste plaats te bezetten. Even zoo F. Zoons (de kleine) van D.O.K. Den Helder, wist dien dag 24ste wor mooie gekleurde lintjes waren aan zijn toom gevestigd. Toen hij wat ouder werd, kon men hem niet meer gebruiken, en werd hij aan den dorpsspeeltuin geschonken, om de jeugd te vermaken in den draaimolen. Al ouwe Heinz hem dan zoo zag staan, met zijn mooie bruine oogen in treurig verlangen voor zich uitstarend, klopte hij hem gemoedelijk op den nek en sprak hem een paar vriendelijke woorden toe. Langzamerhand begon Bruintje Bies aan zijn zooveel van vroeger verschillend werk te wennen. Ja, hij begon er zelfs plezier in te krijgen, die frissche, lachende kindergezicht jes om zich heen te zien die zachte handjes eerst aarzelend, maar hoe langer hoe vrijer streelen en de voortdurend herhaalde melo dietjes, die het kleine orgel speelde, ergerden hem niet meer. Immers goed beschouwd, wa ren de teedere kinderfiguurtjes met die la chende, blijde gezichtjes veel aantrekkelijker dan ,de groote, geuniformde mannen met heerschersblikken en bevelende, scherpe stem men. Waren die zachte, aarzelende streelink- jes van hun snoezelige warme handjes veel behaaglijker dan een 'tevreden klapje van een keurig gehandschoende officiershand. Waren die korte, telkens weer dezelfde liedjes van het schel geverfde orgeltje veel wellui- dender dan het opwindende geschetter van de trompetten, was die ronde, roode molen met zijn kralen strook en zijn steigerende paarden, waarop lachende, zingende kleuters, een veel liefelijker omgeving dan de grauwe, strenge kazernes met de barsch commandee- rende mannen. Zoo leefde Bruintjes Bles op het vredig jstukje grasland zijn rustig paardenleventje, dat verhelderd werd door een kinderlach, een liefkoosende kinderhand den. F. Zoons en C. Korshuizen waren de eenigste renners van boven Alk maar, die de wedstrijd tot een goed ein de wisten te brengen, vooral voor de 16-jarige F. Zoons is dit een zeer mooie prestatie, hij wist zich door taai door zetten op dit zeer zware traject goed te plaatsen, evenzoo Korshuizen, die in het begin veel achterstand opliep, doch dit gestadig inliep en op enkele minuten van de leiders eindigde. Bravo Korshuizen en Zoons, doorzet ten 't Kan zeker beter worden bij veel oefening mogen veel renners uw voorbeeld volgen. Trainings-wedstrijd. Zondag a.s. des avonds 7 uur Wieler-trainings- wedstrijd op de verlichte baan. 'T COMPETITIERAD GAAT DRAAIEN. Succes - Nieuws. Zondag a.s. zal een begin worden gemaakt met de Competitie, waar al zoo langen tijd is naar uitgezien. En we vragen ons af hoe zal onze jeugdige 3de klasser K.N.V.B. Succes het er dit seizoen afbrengen. Dit is een vraag die zeer moeilijk is te beantwoorden, want dit zal de tijd ons leeren. Doch dit weten wij wel dat Succes I met de a.s. zware wedstrijden nog heel wat te wachten staat. Elftallen zooals b.v. Volewijckers, H. R. C., Beverwijk enz. zullen voor Succes nog heel wat moeilijkheden met zich brengen. Als eerste wedstrijd staat op het programma Succes I—H.R.C. I. H. be schikt als altijd dit seizoen weder over een prima elftal, hoewel er volgens de Held. Crt. van Dinsdag j.1. nog heel wat aan haperde, doch voor de Successers zijn ze zwaar genoeg. Er bestaat voor deze wedstrijd een geweldige belangstelling, zoowel van hier als van bui ten de gemeente. Daar B.K.C. I uitspeelt te gen Texel zullen veel sportliefhebbers van Anna Paulowna naar hier komen in Den Helder hebben reeds vele fietsclubben een tocht georganiseert, en een heel deel autobussen zijn afgehuurd om de reis naar Wieringen te ondernemen. Nu 't Succesterrein met haar schitterende tribune is gereed om de gasten en bezoekers te ontvangen. Wat de wed strijd betreft zal Succes de overwinning wel aan H.R.C. moeten laten, doch dit hindert niet, als zij hun huid maar zoo duur mogelijk verkoopen, en we een goede wedstrijd krijgen te zien. De wedstrijd vangt aan om 2 uur. Succes 2 speelt een uitwedstrijd tegen een oude bekende, n.1. Schoorl I en zal ook geducht moeten oppassen. Succes 3 is deze week nog vrij. Succes a speelt om 11 uur tegen H.R.C, a. Succes b om 12.30 tegen H.R.C. e. B. K. C. - Nieuws. B.K.C.-Nieuws. Zondag de groote dag naar Texel en we zijn benieuwd boe B.K.C. zich zal Weren. De groote aan hang der B.K.C. verwacht een neder laag der onzen., doch we zijn nog opti- mister en twijfelen er niet aan, als Texel er in slaagt B.K.C. te overwinnen zal het een kleine overwinning zijn en dan een dure B.K.C. huid moeten koo- pen. B.K.C. houdt je-goed en speel wel een felle, doch tevens sportieve - -strijd. B.K.C. komt in dezelfde opstelling <£j vorige week, alleen speelt Post links buiten en J. de Schipper Az. rechts buiten en vooral voor Jan de Schipper zal dit gemakkelijker spelen. B.K.C. 2 spelen om 10 uur een oefen wedstrijd te Oudesluis, terwijl ons 3e de strijd thuis aanbindt We wenschen onze elftallen een goede start. De B.K.C.-adsp. spelen om 12.30 uur ook thuis tegen Schagen a. Aan alles komt een eind, ook aan het vre dige leven van een afgedankt kazernepaard, dat zich in een bonten draaimolen gelukkig voelt. Bruintje begon iets vreemds te merken aan zijn baas en vooral aan de kinderen. Dezen kwamen weinig zij begonnen hoe langer hoe meer hun klantjes te verliezen en éls ze kwa men, stonden hun anders zoo onbezorgde ge zichtjes ernstig en in hun klare kinderoogen las hij een droeve, onuitgesproken vraag. Ze zóngen en lachten haast niet meer, hun lie ve gezichtjes werden smaller en bleeker, hun streelende handjes klammer en magerder. De baas keek ook bedroefd, maar soms was het de oude baas niet meer. Dan tierde en raasde hij en sloeg daarbij wild met zijn ar men, terwijl zijn oogjes kwaadaardig flikker den en zijn petje scheef op zijn witte haar stond, en toen hun kleine vrienden heelemaal wegbleven en de tuin stil en verlaten was, legde de ouwe Heinz zijn arm om Bruintje's nek en sprak Ja, Bles, nu is het gedaan, met jou en mij, ons allemaal, er is oorlog, Bles, er is oorlog Bruintje begreep er niet veel van, doch de vreemde, schorre stem bevreemdde hem toch wel en nog meer de twee dikke tranen, die hij zag glinsteren in Heinz' donkere oogjes. Dan moest er wel iets heel ergs gebeurd zijn, als de baas zoo deed, en hulpeloos wreef hij zijn zachten snuit tegen Heinz' gerafelde mouw. Er gebeurden voortdurend vreemde dingen. Zelfs de speeltuin werd gesloten en er kwam een leelijk, verweerd bruin zeil over zijn draai end en flonkerend rijk, en het allervreemdst was die andere man, die hem kwam halen, terwijl Heinz met een zacht klapje op zijn nek zich haastig omkeerde en spoorloos ver dween, toen de vreemde man hem wegleidde van zijn graslandje. Waar gingen ze heen Onrustig wierp hij zijn kop omhoog, maar de stem van den man klonk zacht kalmeerend en gehoorzaam liep hij toen met hangenden kop achter hem aan. Misschien gingen ze naar een anderen draai molen waar wèl muziek klonk en wèl lachen de, vroolijke kindertjes waren. Maar neen, eensklaps rezen er weer grijze, strenge gebouwen voor hem op, ook rook hij weer dien ouden, bekenden geur uit zijn jeugd. En daar, daar liepen weer de groote, geuni formde mannen. Ze letten niet eens op hem, toen hij zenuw achtig over de binnenplaats draafde naar een grooten stal, waar hij een plaatsje kreeg tusschen zijn andere soortgenooten. Mismoe dig liet hij zijn kop hangen. Wat gebeurde er toch, wat deden alle menschen vreemd en waar was de draaimolen, de speeltuin, zijn vredige graslandje bij de wijduitgestrekte wei den Nu droeg hij weer forsche mannen met mooie uniformen, hij werd gedrild en was ui terlijk weer het oude paard van vroeger. En ook nu kon hij doodstil voor zich uitstaren, maar hij zag geen groene weilanden met zin gende kinderen en wuivende bloemen en voel de ook niet het bemoedigend klapje van Heinz' eeltige hand. Wel vertrokken ze na een goede maand met een reusachtig groot leger van mannen en paarden uit het dorpje, naar een grauw, onvruchtbaar veld, eindeloos wijd en grijs en waarop ontelbare tenten stonden en ook alweer geuniformde mannen rondliepen, maar ze lachten niet zooals vroeger en spra ken heel weinig. Zoo nu en dan brak er een hevig bombar dement los en vielen er soms grijze, vreemd soortige vogels uit de lucht, die grooter en grooter werden en eindelijk als gebroken, over wonnen reuzen, onherkenbaar vernield en verminkt of in laaiende, verterende vlammen opgaand, op de aarde stortten. Het rumoer werd heviger, de menschengezichten om hem heen telkens bleeker en angstiger. Toen, terwijl hij met wijdopengesperde neusgaten, zijn trillende lichaam met witte schuimvlokken bedekt en met van doodsangst rollende oogen middendoor een verwarden chaos van menschen, dieren en vuur draafde, terwijl een oorverdoovend tumult rond hem woedde, trof hem iets scherps en brandends in zijn borst. Even steigerde hij, een slap, weerloos lichaam viel daarbij naast hem op den grond, dan viel hij met een smak op de aarde. Een vreemde duizeligheid bevind hem en langzaam voelde hij zijn krachten weg vloeien, terwijl de grond onder hem vochtiger en warmer werd Maar wat was datDaardaar stond zijn draaimolen, hij was rond en rood en de zon fonkelde op de kralenstrook, het orgeltje speelde weer Heinz lachte weer en zijn vet, zwart petje stond rechter dan ooit op zijn grappig oudmannekenshoofd. En daar, Ja, daar waren de kinderen en hij trok ze weer in de rondte. Duidelijk zag hij hun blij-lachende gezicht jes, hun fleurige, ranke figuurtjes en terwijl een koor van hooge, fijne stemmetjes met het welbekende, naïeve orgelliedje inzette, voelde hij als een milden zegen hun handjes, die zich zacht troostend op zijn huid neerlegden. Een eindeloos geluk blonk in zijn bruine oo gen, die zich boven zijn bevend, trekkend li chaam op den wijdblauwen, eeuwigen hemel richtten.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 3