BEKtïiiS 26e JAARGANG VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1935 No. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN RïJKSBEGROOTING 1936 ZUIDERZEEFONDS. UIT HEEL HAAR HART! Kippen nog niet aan den leg? WIERINGER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. ÜI TGEVER: CORN. J. ROSKER WIERINGEN 4 BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 Pijnen van rheumatiek-aanvallen maken U soms machte loos. Neemt bij de eerste verschijnselen van zo'n aanval Aspirin. Ook U komt dan tot de conclusie: ZO N ASPIRIENTJE HEIPT TOCH MAAR! Uitsluitend verkrijgbaar In do oranJo-bandbul«jo» v. 20 tabl. 70 ets, on oranjozakjes v. 2 fabl. h 10 e Een. tekort van 119 millioen. Herziening salarisregeling voor jeugdige ambtenaren enz. Ver- vervroegde pensionneering on derwijzers en wachtgelders. De ingediende rijkshegrooting voor 1936 laat een totaal van uitgaven zien van rond f 710.000.000. Voor een tekort van 119 millioen gulden worden dek- kingsjniddelen aangewezen. In de plaats van de instelling van een kweekelingen-instituut zal worden ge steld een algeheele herziening der sa larisregeling voor jeugdige ambtenaren onderwijzers en werklieden in Over heidsdienst, waardoor een besparing zal worden verkregen van f 8.5U9.UUU (voor hen zal een verlaagd jeugdsala ris worden ingevoerd. Zij ontvangen het volle salaris, aan hun betrekking verbonden, eerst op hun 24ste, resp. 26ste levensjaar.) In alle salaris- en loonschalen met één-jarige opklimming zal deze worden gewijzigd in een twee-jarige met ver dubbeling van het bedrag der perio dieke verhooging. N iet-herplaatsbare wachtgelders en de onderwijzers die den leeitijd van 60 jaren hebben be reikt, zouden op nader te bepalen voor waarden gepensionneerd kunnen wor den. De regeering stelt zich voor een wij ziging te brengen in het systeem der suhsidieering uit het Werkloosheids- subsictieionds. Voor 1936 wordt een re geling bevorderd, die zal berusten op zoodanige grondslagen, dat de gemeen ten zeiven er mede een financieel be lang bij zullen hebben dat iedere niet onvermijdelijke stijging de werkloos heidsuitgaven zal worden tegen gegaan Een helling van 20 opcenten wordt vastgesteld op de omzetbelasting rechten van successie, van overgang van schenking evenredige zegelrech ten rechten en boeten van registratie (met uitzondering van het recht wegens het geplaatste kapitaal van naajniooze vennootschappen) dividend- en tan tième-belasting. Ook zal de regeering met een voor stel komen tot heffing van een belas ting op buitenlandsche plezierreizen. Voorts zal een Maatschappij voor In dustrie-financiering in het leven wor den geroepen. De regeering zal in een nota aan de Tweede Kamer het heele plan van den N.O.-Pol- in groote lijnen uiteenzetten. Aan de Memorie van Toelichting tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Zuider zeefonds voor het dienstjaar 1936 ten totale van f 16.850.000 wordt het vol gende ontleend Bij de op 11 Maart 1935 ingezonden nota van wijziging in het wetsontwerp 'tot vaststelling van de begrooting van het Zuiderzeefonds voor het loopende dienstjaar werd de voor de Noord-Oos telijke inpoldering uitgetrokken post van f 2.000.000 voorshands terugge nomen. Ter motiveering hiervan deelde de regeering mede, dat met het oog op den fiancieelen toestand groote voor zichtigheid geboden is bij besluiten tot het ondernemen van groote wer ken, waarin belangrijke kapitalen worden vastgelegd. En hoewel die ka pitalen in den loop der tijden zullen worden teruggewonnen, werd het juist geoordeeld geen nieuw beroep op het crediet van den Staat te doen, voordat het herstel van de Rijksfinanciën zoo- vergevorderd is, dat een in hoofdzaak .sluitende begrooting wordt verkregen. Dit besluit heeft in de Tweede Ka lmer aanleiding gegeven tot de zonder hoofdelijke stemming aangenomen j motie Van der Waerden-Bongaerts. 1 waarin het oordeel wordt uitgesproken dat geen verdere vertraging in de uit- voering van de werkzaamheden ten behoeve van dè inpoldering van den N.O.-polder behoeft voor te komen en de regeering wordt verzocht de voor bereiding van die werkzaamheden met zoodanige voortvarendheid ter hand te nemen, dat met de uitvoering van die werken alsnog in 1935 kan worden aangevangen. De minister van Waterstaat heefl reeds bij de behandeling van de motie te kennen gegeven, dat hij haar over bodig achtte, omdat het voorloopig terugnemen van den post van 2 mil lioen gulden niet beteekende een wijzi ging van het standpunt ten opzichte van de voortzetting van den inpolde- ringsarbeid. De regeering is nog steeds van meening, dat zoo spoedig mogelijk voortzetting van de inpoldering ge- wenscht is op de gronden, welke reeds herhaaldelijk werden uiteen- gelet. Aan de voorbereiding van een plan, dat zal moeten voldoen aan den eisch, dat de kosten van aanleg een bedrag van ongeveer f 2500 per ha niet zullen overschrijden, zooals hij de behande ling van de Zniderzeefondsbegrooting voor het dienstjaar 1935 als uitgangs punt werd genomen, wordt met kracht gewerkt. De minister stelt zich voor, om vóór de mondelinge behandeling, van dir wetsontwerp aan de Tweede Kamer een uitvoerige nota te doen toekomen, waarin het geheele plan in groote lij nen wordt uiteengezet en waaruit zal FEUILLETON. Roman dooi. RENé BAZIN. (Nadruk verboden.) XXXIII. Zij wachtte op een gunstige gelegenheid, een teeken. Den 15den Mei kwam er een brief, met een J poststempel uit Parijs en een slordig geschre ven adres„Aan Mejuffrouw Henriette Ma- diot, modiste, rue de 1'Ermitage, in het mid den." Henriette scheurde de enveloppe open. Zij had het schrift reeds herkend. „Eindelijk zeide zij. De brief bevatte de volgende regels „Ik moet je schrijven, Henriette, en je moet mij vergeven. Ik durfde niet, maar nu ben ik ziek. Ik heb te veel verdriet gehad. Waar zou het goed voor zijn je alles te vertellen Toen tk in Parijs terugkwam, hoestte ik al erg. Ik „r neb niet goed voor mijzelf kunnen zorgen. Langzamerhand werd het mij onmogelijk om te werken en toen ik dacht te zullen sterven van verlatenheid, heeft een vriendin voor mij aan de zusters van Villepinte geschreven. Nu ben ik acht dagen hier, ik word goed verzorgd, zelfs verwend, maar ik word toch niet beter. Ik heb zooveel maagpijn, dat het tot in mijn rug trekt, net of mij onophoudelijk naalden prikken. De zusters zeggen dat ik beter wor den zal. Het leven is toch zoo vroolijk niet L en ik hecht er niet zooveel aan. Als je eens zien kondt hoe netjes ik eruit zie Je zoudt me niet herkennen. Zelfs mijn gedachten zijn veranderd Ik zou je zoo graag willen zien, maar dat is geen redelijk verlangen, zelfs blijken of inderdrju aan den bovenge- noemden eisch redelijkerwijze wordt ivoldaan, opdat de Volksvertegenwoor diging alle financieele gevolgen, welke aan de uitvoering van dat plan zullen zijn verbonden, zal kunnen overzien, alvorens met de uitvoering, daarvan wordt aangevangen. Daarnevens wordt reeds het ont werp voor een deel van de bedijking volledigd uitgewerkt, zoodat de beste- dingstukken tijdig gereed zijn. Inmid dels zal vóór het einde van dit jaar het bestek voor een der werivhavens, waarvan de uitvoering aan het maken der bedijking dient vooraf te gaan, ge reed zijn. Gedurende de uitvoering hiervan, zullen de noodige voorberei dingen kunnen getroffen worden voor de uitvoering der bedijkingen, zoodat daarmede zonder onderbreking van den arbeid kan worden aangevangen. Dit alles uiteraard in de verwachting dat het crediet van den Staat toelaat de benoodigde gelden beschikbaar te stellen. In afwachting, daarvan wordt thans de destijds teruggenomen post van f 2.000.000 weder uitgetroken, welk bedrag voorloopig voldoende is te achten om een aanvang te maken met de werken, welke het eerst voor uitvoering in aanmerking, komen, ter wijl te zijner tijd de verder benoodigde gelden zoo noodig supplementoir zul len worden aangevraagd. Het ligt in het voornemen voren bedoelde nota vergezeld te doen gaan van een financieringsplan. In bewerking is voorts een financieel overzicht, o.m. van wat de afsluitdijk en de verdere werken hebben gekost, alsmede een meer overzichtelijk beeld van hetgeen de dienst der Zuiderzee werken en de exploitatie der cultuur gronden in financieel opzicht jaarlijks eischen. De minister is voornemens, zoodra dit overzicht, dat thans in be werking is, gereed zal zijn, daarvan aan de Kamer mededeeling te doen Van het onder art. 9 uitgetrokken be drag is f 315.000 bestemd voor den eer sten termijn van de door den dienst der Zuiderzeewerken uit te voeren inundatie-voorzieningen en voor ma terieele uitgaven. Het overige deel zal naar het zich laat aanzien voldoende zijn om de verdedigingswerken oa. te -voltooien. Wieringermeer. De reorganisatie van de diensten, be trokken bij de inpolderingswerken, als mede het stadium, waarin deze werken verkeeren, hebben het mogelijk ge maakt alle in 1936 voor de Wieringer meer noodig geachte bedragen, t,w. voor onderzoek, waterbouwkundige werken en het in cultuur brengen van den polder, in een afdeeling samen te brengen. Met deze hergroepeering zal een beter overzicht kunnen worden ver kregen van de kosten, welke nog aan de Wieringermeer moeten worden besteed. He onderzoek van de gronden wordt zooveel mogelijk beperkt, zoodat in 1936 met een lager bedrag zal kunnen worden volstaan dan vorig jaar werd geraamd. Het ligt in de bedoeling den Proefpolder in November a.s. te ver niet mogelijk. Ik geloof dat het mij goed zou doen, maar ik ben tevreden als je mij ver geeft. Mag ik je nog omhelzen „Marie." Henriette antwoordde denzelfden ochtend. Toen zij bij mevrouw Clémence in het atelier op haar plaats ging zitten, zei zij Gij kent Marie Schwarz nog wel Zij is ziek. Juffrouw Irma antwoordde Net als ik, de borstDe kwaal van ge vallen werksters, eri" soms van haar die niet gevallen zijn. In twee of drie paar oogen was een plotse linge angst te lezen. Juffrouw Irma, met de kuiltjes in haar blozende wangen, zeide Zij was toch zoo sterk Reine voegde er zachtjes aan toe Ik hield wel van haar. Zij kon soms zoo vroolijk zijn Dat was alles. Men sprak weer over iets anders. Er scheen een stralende zon. Boven het venster was alles blauw en de top van den populier geleek op de verzilverde aigrette, die juffrouw Mathilde op dat oogen- blik op een stroohoed zette, zoo straalde hij. Tien dagen later een tweede brief „Henriette, ik ben veel beter. Ik weet, dat je daar blij om zult zijn. Hier hoort men het leven niet van mijn groot Parijs en de lucht is zoo heerlijk. lederen morgen drink ik een groote kom warme melk, en dan slaap ik weer in. Ik geloof dat het van de buitenlucht komt, dat ik slaap van 's avonds negen uur tot 's morgens zeven. Verbeeldt je, ik wandel in het park dat prachtig mooi is Ik word, wel is waar begeleid, omdat ik nog niet sterk genoeg ben. Er zijn weiden met koeien, en kastanjeboomen waaronder ik zitten ga, als ik mij heel goed voel, dan ga ik naar den vijver, die aan het eind is en waar groote boomen omheen staan. Daar ontmoet ik wel eens jonge meisjes. Zij kennen mij niet en toch lachen zij tegen mij om mij plezier te pachten. In overeenstemming met hetgeen dienaangaande bij de behandeling van vorige begrootingen is te kennen gege ven, bestaat het voornemen van de 3000 ha, welke hij wijze van proef voor Staatsexploitatie in aanmerking ko men, ongeveer 2000 ha te bestemmen voor een grootbedrijf en de overige te splitsen in kleine bedrijven. Teneinde met de uitgifte van cul tuurgronden ook in 1936 te kunnen voortgaan zal de bouw van boerderijen moeten worden voortgezet. Zuiderzeesteunwet. De uitgaven voor den Zuiderzee- steun konden voor 1936 f 43.120 lager worden geraamd dan voor 1935. In ver hand met de te verwachten liquidatie. Een hooger bedrag moest worden uit getrokken voor de opleiding van kin deren van belanghebbenden ter bevor dering, van hun tewerkstelling, terwijl in verhand met de moeilijkheden, waar mede het bedrijfsleven in het algemeen heeft te kampen, de vervorming van bedrijven in vele gevallen slechts ge leidelijk mogelijk is, wat tot gevolg heeft, dat in tal van gevallen aan be langhebbenden, die hun bedrijven ver vormen of nieuwe bedrijven hebben op gericht, voorloopig toeslagen als be doeld in art. 8 van het Zuiderzeesteun- besluit worden verleend. Deze vervor ming van bedrijven wordt in veie ge vallen ook nog bemoeilijkt door alge- meene regeeringsmaatregelen, welke moeten worden genomen 0111 bepaalde bedrijfstakken voor ondergang te be hoeden. Nu ongeveer alle aanvragen voor de tegemoetkoming wegens waardever mindering zijn ingekomen en de schat tingen zijn verricht, kunnen de uitga ven voor deze tegemoetkomingen nauwkeuriger worden bepaald. Een be drag van f 70.000 wordt voor dit doel thans voldoende geacht. Het mocht niet gelukken reeds in 1936 een zoo belangrijke besparing te verkrijgen als blijkens het wetsont werp tot verlaging van Openbare Uit gaven mogelijk werd geacht. Op de be grooting, voor 1937 zal, naar vertrouwd wordt, een verdere vermindering van uitgaven in verband met den voortgang der liquidatie tot uitdrukking kunnen komen. B1NNENLANDSCH NIEUWS. De slapte in de mijnen. Weer 130 arbeiders ontslagen. Op de Oranje Nassaumijnen te Heer len en omstreken zijn thans weer in totaal 130 mijnwerkers ontslagen, waar van op de Oranje Nassaumijn 54, op de Oranje Nassaumijn'II 60 en op de beide overige Oranje Nassaumijnen de rest. De wijziging der Kieswet. Van 10 Sept. af in werking. De wet van 23 Mei, houdende wijzi ging van de Kieswet, Provinciale- en Gemeentewet, is volgens een K. B. in werking getreden per 16 September. Bij de volgende verkiezing, zal een groep, om een zetel te verwerven, den Neemt dan toch proef met ,Bertels' kunstkorrel"! Hiermede verkrijgt U spoedig een hooge eierproductle bij lage voederkosten. Vraagt offerte bij Uw leverancier of direct aan de fabriek. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam vollen kiesdeeler moeten hebben. Voorts wordt een cautie verlangd van f 250 per kieskring, welke som aan den Staat vervalt, wanneer een groep niet een bepaald aantal stemjnen heeft. Laffe overval op oude vrouw. De man, aan wien zij onder dak had verleend, sloeg haar bewusteloos. Een laffe overval op een 62-jarige vrouw is gepleegd in het hofje aan de Kruiskade te Amsterdam. De vrouw had onderdak verleend aan een echt paar, waarvan de man als muzikant langs de huizen trekt. Tegen midder nacht op Dinsdag j.1. heeft deze man de oude vrouw, die al te bed lag met een kolenschop bewusteloos geslagen. Hij is toen met zijn vrouw gevlucht met medeneming van f 140 aan zilver geld. De gitaar hebben zij in de haast vergeten. Buren hebben de politie ge waarschuwd. De vrouw is naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht waar zij ter observatie is opgenomen. Tram overrijdt koeien. Drie dieren gedood, twee zwaar gewond. Dinsdagavond tegen middernacht is de laatste tram van Heerenveen naar Sneek op de grens van deze gemeente op zes koeien ingereden. Deze dieren, eigendom van den heer S. S. Bootsma, koemelker te Sneek, geraakten in een weiland naast de trambaan, maar zijn door de sloot gewaad en zoodoende op de rails gekopaen. Van de koeien wer den drie direct gedood twee dieren werden voorts zoodanig gewond, dat zij waarschijnlijk afgemaakt moeten worden. Door den schok geraakte de locomotief uit de rails, waardoor de tram met drie uur vertraging in Sneek aankwam. Weer twee granaten opgebaggerd. Een baggermolen heeft Vrijdag uit het Hollandsch Diep weer twee grana ten opgebaggerd. Dit zijn nu al vijf stuks, die binnen enkele dagen gevon den werden. doen. Ik ben ook heel anders dan vroeger, zie je. Als je mij nog eens schrijven wilt, schrijf dan niet zoo klein, dat vermoeit mijn oogen zoo. Twee weken verliepen. Op een ochtend, toen zij wat later dan gewoonlijk wegging naar het atelier, kwam zij een brievenbestel ler op de trap tegen Juffrouw Madiot, ik heb een brief voor u Ha des te beter Geef maar gauw hier. Zij dacht„Dat is antwoord van Marie' De man gaf haar den brief en ging verder. Het schrift was niet van Marie, het was een spits, regelmatig, geschoold schrift. Henriette werd bang. Zij las deze woorden, uit Ville pinte geschreven „Mejuffrouw, ons patientje Marie Schwarz is weer ingestortwij vreezen en de dokter met ons, dat zij er niet meer boven op zal komen. Het arme kind heeft maar een ver langen u weer te zien. Zij roept om u en spreekt over u eiken keer dat zij spreken kan. Ik heb beloofd u haar boodschap over te brengen en zij heeft mij zooeven gezegd „Zeg, haar, dat ik op haar wacht om te kun nen sterven." Als het u mogelijk is, Mejuf frouw, haast u in weerwil van alles „Soeur Marie Sylvie." Henriette weende den geheelen weg langs. Voordat zij bij mevrouw Clemence naar bin nen ging, droogde zij haar oogen af en stak den brief in haar blouse. Tegen de meisjes, die haar iets vroegen zeide zij alleen „Ik heb verdriet." Over haar werk gebogen, dacht zij den heelen dag na. Even voor den tijd, dat de meisjes zouden opstaan om weg te gaan, ging zij met me vrouw spreken. Toen zij terugkwam zagen al len hoe bleek en diep ontroerd de première was. Zij zaten nog allen, de meesten werkten niet meer, eenige naaiden nog een paar ste ken af of maakten een strik. De donkere, blonde, kastanjebruine hoofden, die door een straal van den prachtigen Juniavond be schenen werden, wendden zich, de een na den ander, naar Henriette om, alsof zij ze geroepen had. Haar blik ging over die twee groene tafels, waaraan zij zooveel dagen ge zeten had. Zij trachtte voor altijd in haar cp te nemen, het beeld dier jonge meisjes die zij niet meer terug zou zienzij streelde in gedachte haar voorhoofden, kuste haar la chende, teedere lippen zij omgaf haar met haar opnieuw oplevende herinneringen als een oudere zuster, die morgen aan den arm van haar echtgenoot weg zal gaan en nu haar zusters telt die haar moeten missen. Hadden zij haar allen liefgehad Wat kwam er dat op aan, in dit laatste uur Zij hadden het eenvoudige leven van hard werken, dat nu een einde nam, samen gedeeld. In die wei nige oogenblikken had zij haar leven met haar opnieuw doorleefd en ieder van haar zwijgend vaarwel gezegd, zooals haar plan was. Toen de ontroering die haar overmees terde, onderdrukkende, zeide zij Meisjes, ik heb tijding van Marie gekre gen. Zij is erger. Toen hieven zich al die jonge hoofden op, de verdrietige, de zachte, de dwaze, de ver liefden met eenzelfde uitdrukking van mede lijden. Ach zeide Irma, wat gaat het gauw met haar I Zij is van mijn leeftijd, zei Jeanne, die pas twintig geworden was. En velen vroegen tegelijk Waar is zij Nog altijd in Villepinte Lijdt zij veel Zij zal er wel weer bovenop komen, niet waar Heeft zij zelf geschreven? Henriette antwoordde rechtop bij de deur, bleek in het heerlijke licht en niet wetend wie haar tranen golden, deze hier, die zij verlaten ging, of haar die sterven ging. Toen zij dien eenen uitroep van medelijden hadden geuit, die onder verschillende woorden de zelfde was, was er een stilte, zooals gebeurt wanneer een slag gevallen is en de smart tot in ons diepste wezen dooordringt. Een stem verbrak de stilte en klonk vlak bij Henriette op. Het was de zangerige, bewogen en helde re stem van Reine, die zeide Als gij meedoet, meisjes heb ik een ideetje. Ik weet zeker dat het haar plezier zal doen Het leermeisje vroeg alleen Wat dan De anderen keken Reine aan, die voort- ging Laten wij allen te samen een hoed voor haar maken, een mooie hoed, een mooie hoed, die zullen wij haar zenden. En als zij die niet op kan zetten vroeg de kleine. De zangerige stem antwoordde Misschien kan zij het niet, maar dan zal zij zeggen „Ik zal dus toch beter worden Zij gelooven ook, dat ik beter zal worden Dat zal haar een prettig oogenblik bezorgen. Zieken zijn met zoo weinig tevreden - Aangenomen, zeide Irma. Ik doe mee het is een heel goed idéé, juffrouw Reine. Ik ook, ik ook Neem dan je vingerhoeden weer. Kijk, mijn naalden zijn nog niet opge borgen, mijn draad is er ook nog. Zal het een rond stroohoed je worden Of een aardig klein viltje Wat denkt gij De woorden gingen over en weer. Juffrouw Jeanne haalde haar beurs- voor den dag en wierp een franc op tafel. Dit is mijn bijdrage. Wie geeft er even veel De stukken van een franc of vijftig centi mes vormden weldra een klein wit plekje op het groene luster. Het leermeisje nog schraler bij kas dan anders, kwam met haar hand naar voren, waarop twee stuivers lagen en zeide blozend Ik heb niet meer dan dat. Misschien wil mevrouw Clemence ons wel helpen opperde een meisje. (Slot volgt).

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1