LANDBOUW - CRISIS - BUREAU. Werkplaats ontdekt van valsche munters te Rotterdam, In den laatsten tijd werden er op postkantoren en banken valselie gul dens en rijksdaalders ontdekt, die op het oog niet van echte te onderschei den waren, maar die alleen eenigszins afweken in gewicht. Deze munten wa ren, voor zij daar in beslag genomen werden, reeds door zooveel handen ge gaan, dat de herkomst niet meer na te gaan was. Jongstleden Zondag ech ter liet iemand drie rijksdaalders zien en vroeg, of deze niet mooi gemaakt waren. De man, aan wien hij deze munten vertoonde, waarschuwde de politie, die echter geen aanwijzing had waar zij moest zoeken. Op goed geluk werd een inval gedaan bij een 53-jari- gen schoenmaker in het Westen der stad, die als valsche munter bekend staat. Maandagmorgen gebeurde dat. Be halve de genoemde schoenmaker werd daar aangetroffen een -42-jarige schil der. Blijkbaar hadden deze mannen zaken gedaan, want in de kamer wer den zakjes met geld gevonden. Tijdens de overbrenging naar het hoofdbureau v. politie wierp de schoen maker een rolletje met twintig val sche rijksdaalders weg en in den wa gen, waarin hij werd overgebracht, verstopte hij ook nog eenige rijksdaal ders, die later werden gevonden. Bij den schoenmaker werd materiaal gevonden voor de vervaardiging van valsch geld, zoomede een matrijs voor het maken van buitenlandsche mun ten, doch niet voor guldens en rijks daalders. Bij den tweeden verdachte werden wel deze materialen gevon den, zoomede verschillende valsche guldens en rijksdaalders en een vol ledige installatie voor de vervaardi ging daarvan. De man heeft volledig bekend. Hij beweerde eerst uit liefheb berij munten te hebben vervaardigd, doch in de laatste vier maanden zou hij tengevolge van werkloosheid er toe gekomen zijn munten uit te geven. Men heeft hier met een zeer goed nagemaakt product te doen, waarvan ook het randschrift niet afwijkt. Slechts is het gewicht van de rijks daalders eenigszins afwijkend. Vinger laten afkappen Om de verzekeringspremies te bemachtigen De Koninklijke Marechaussee te Oss heeft iemand gearresteerd genaamd L. van der Wetering, die zich in Maart van dit jaar door den wielrenner Cee- len een vinger heeft laten afkappen, teneinde zich in het bezit te stellen van de verzekeringspremies van een aantal dagbladen en tijdschriften, waarop hij zich te voren had geabon neerd. De verzekeringssommen zijn hem gedeeltelijk uitbetaald. Eenige bla den waren niet tot uitbetaling overge gaan, vermoedelijk omdat dergelijke „ongevallen" in Oss nogal veelvuldig voorkomen. Het feit is aan het licht gekomen door bekentenissen van Ceelen, die evenals „Toon de Soep" en „Bijs de Sijp" de laatste dagen nog eenige vergeten misdrijven bekend heeft, De gearresteerde ontkent, doch de vinger is bij werkelijk kwijt. Gepantserde smokkel-auto in beslag genomen. Een gepantserde vrachtauto, die in volle vaart van Sas van Gent naar Assenede (België) reed, werd door de douane-ambtenaren tot stilstand ge- gedwongen. Twee banden werden door geschoten, waardoor de auto niet verder kon. De twee inzittenden liepen de grens over, met achterlaten van de auto. Bij onderzoek bleek, dat met de ge pantserde auto een aanzienlijke hoe veelheid smokkelwaar werd vervoerd. In de cabine lag veel bloed een der smokkelaars schijnt bij de achtervol ging getroffen te zijn. Commentaar op de houding van Minister De Graeff. Het Nieuws v. d. Dag v. N. I., uitgaan de van hetgeen hieromtrent door de United Press uit Genève naar Ned. In- dië is geseind, oefent, naar Aueta seint, critiek uit op de woorden van den Nederlandschen gedelegeerden Mi nister De Graeff en wel zijn voors hands volmaakt overbodige verzeke ring, dat als ooit sancties worden toegepast, Nederland daaraan zal moe ten meedoen", hetgeen dit blad strij dig noemt met de reserve, welke in de ze en alle andere internationale aange legenheden door ons moet worden be tracht. Het blad zegt dan verder „Men la te allerhande vlotte verklaringen over aan de kleine mogendheden, die zich de luxe van idealistische demonstra ties kunnen veroorloven, omdat zij geen belangen hebben buiten hun ei gen enge grezen; maar de houding van Nederland, dat zoo oneindig wijder be langen heeft, worde gekenmerKt door meer terughouding, reserve en be dachtzaamheid". ENGELSCH ZEILJACHT BIJ PETTEN GESTRAND. Men schrijft uit Petten Het Engelsche zeiljacht „Emile Mary", aan boord waarvan zich de kapitein-eigenaar Scott, kapitein van het Engelsche leger te Moneruesse met nog een tweede persoon bevond, is Dinsdagavond omstreeks half acht bij Paal 17 gestrand. Men had al een trip van drie weken op het water achter den rug, doch de laatste vijf dagen leverden niets anders dan storm. Toen de „Emile Mary" nu Dinsdag onder de Ne- derlandsche kust voer, werden van het 20 Britsche ton groote scheepje de zeilen wegge slagen, waardoor het aan de genade van wind en golven was overgeleverd. De opvarenden heschen toen de noodvlag, hetgeen in IJmui- den werd waargenomen. De motorredding boot „Neeltje Jacoba" maakte zich gereed om ter assistentie uit te varen toen het bericht binnenkwam, dat het scheepje de noodvlag had gestreken. De reddingboot bleef toen binnen. Wind en golven wierpen echter de „Emile Mary" hoog op het strand, waar jongens uit Petten, die het tafereel hadden gadegeslagen de op varenden in veiligheid brachten. Deze wer den ondergebracht in hotel Vriesman, waar zij zich weldra te ruste begaven. Beteekeuis van Duitsclie wet op huwelijken in ons land. Regeering ziet de nieuw ge schapen situatie onder oogen. In verband met de afkondiging van de nieuwe wetten in Duitsckland ten aanzien van de Joden, meldt men, dat ambtenaren van den burgerlijken stand hier te lande het recht hebben de voorbereidingen voor het sluiten van een huwelijk tussclien Ariërs en niet-ariërs te weigeren voor zoover een van de twee partijen of beiden onder de Duitsche wet vallen. Deze wet te Neurenberg afgekondigd is onmiddellijk in werking getreden. In verband hiermede moet het volgende worden opgemerkt. Nederland lieeït den plicht rekening te houden met de bestaande tractaten. De nieuw gescha pen toestand wordt op het oogenblik door de regeering onder oogen gezien zonder dat daarmede iets over het re sultaat van die overwegingen is ge zegd. Vrouwen willen Keizerin van Abessinië antwoorden Ondergeteekenden roepen alle vrou wen en moeders in Nederland op om als antwoord op het verzoek van de Keizerin van Abessinië „aan alle vrouwen op de wereld om zich in ge bed voor vrede te vereenigen", op na der te bepalen dag en uur allen bijeen te komen, ons niet storende aan spot, hoon, verdachtmaking en onverschillig heid. Ieder in eigen kerk, vereenigings- gebouw, vergaderzaal of huis, teneinde daar in allen eenvoud zich in gebed te vereenigen, zich te concentreeren of te bezinnen, ter bevordering van den vre de. Opdat gezamenlijk onze gedachten en gebeden uitgezonden worden, zoo doende elkander helpende en steu nende. Organisaties en ieder, die aan de tot standkoming wil medewerken, lichte zich zonder uitstel tot de eerste onder- geteekende. Nadere berichten omtrent dag en uur worden spoedig bekend gemaakt. Vróuwen en Moeders, bedenkt, dat het. mede ons aller schuld zal zijn, in dien de verschrikking van den oorlog wederom over ons en onze kinderen komt. Mevr. E. J. Miolée-Riem Vis, Garenkokerskade 31 rd., Haarlem Mevr. N. Dyserinck-v. Gilse v.d. Rals, Aerdenhout. Mevr. Ir. M. Waardenburg- Lindeyer, Haarlem. CRISISBUREAU Naar wordt medegedeeld, zal de steunvergoeding, bedoeld in artikel 3 eerste lid van het Reglement Steun Groene Erwten en Schokker-erwten 1935, voor erwten gedenatureerd in de week van 1 t.m. 7 September voor de kwaliteitsklassen A, B, C en D respec tievelijk f 4, f 3.50, f 3 en f 2.50 per 100 Kg. bedragen, terwijl de steunvergoe ding bedoeld in artikel 4 eerste lid van het Reglement Steun Gele Erwten 1935 voor gele erwten, gedorscht in bovenge noemde week, en voldoende aan de standaardmonsters C en D respectieve lijk f 3 en f 2.50 per 100 Kg. zal bedragen. bUIÏENLANDSCH NIEUWS. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Elf dooden. Zondagavond te ongeveer 8 uur is op een onbewaakten overweg nabij Dettin- gen-unter-Teck een vrachtauto met S.A.-mannen, die op den terugweg naar Goeppingen waren, in botsing ge komen met den personentrein Tuerk- heim-Ober Lenningen. De vrachtauto werd geheel vernield en van de inzit tenden werden vijf personen gedood, vijf zeer ernstig en twee licht gewond. De gewonden werden naar het Zieken huis te Tuerkheim-Teck overgebracht, terwijl eerste hulp-diensten uit de om geving onmiddellijk assistentie ver leenden. Het eerste onderzoek heeft uitgewe zen, d^t de machinist van den trein al le voorgeschreven fluit- en lichtsigna len heeft gegeven., Een familie uit Philadelphia, die in de omgeving had gepicnict, reed per auto naar de stad terug en kruiste daarbij een onbewaakten overweg op het zelfde moment, dat een exprestrein met groote snelheid naderde. De auto werd door den trein gegrepen en alle zes inzittenden, behoorende tot één ge zin werden op slag gedood. De strijd tegen de werkloosheid. Groot offensief. President Roosevelt heeft bekend ge maakt, dat een groot offensief van vier maanden in het gelieele land zal wor den ingezet met het doel te trachten in dien tijd 90 pCt. van de 3kg miliioen werkloozen, aan het werk te stellen. Daarbij zal men uitgaan van Je plan nen, ontworpen door Harry Hopkins tot uitvoering van werken tegen lage kosten, die zullen worden bestreden uit het crediet van ruim 4 milliard doilar, dat door het congres is goedgekeurd. President Roosevelt verwacht, dat legen het voorjaar van 1936 het vverk- verschaffingspogram van minister Ickes, voldoende zal zijn gevorderd om nog verdere aanvallen op de werkloos heid te kunnen richten. Roosevelt's aandacht is thans vooral gericht op het aan het werk stellen van de werk loozen, ten behoeve waarvan hij in de maanden December, Januari, Februari en Maart het grootste gedeelte van bo vengenoemd enorm crediet zal be steden. Bergbeklimmers in Italië door storm verrast. f Alpinisten uit Milaan werden in het dal van de Masino bijv hun terugkeer van de bestijging van Va 3328 M. hooge Punta Rasica door een sneeuwstorm verrast. Eenigen hunner, die niet meer voor uit konden komen, overnachtten in de open lucht, terwijl de anderen, wien het gelukte een onderdak te vinden, 'n hulpcolonne alarmeerden om de ach tergeblevenen te halen. Toen zij op de plaats aankwamen, bleken vijf van deze Alpinisten, onder wie een vrouw, reeds van koude en ent bering gestorven te zijn. Het conflict ItaliëAbbessinië. Italiaansche troepen naar Oost-AMka. Het mailschip „Prineipea Giovanni'" is naar Noord-Oost-Afrika vertrokken met- officieren, troepen en materiaal aan boord. Ook te Genua hebben zich vederom eenige detachementen der divisies „As- sieta" en Sosseria naar Noord-Oost- Afrika ingescheept op de mailboolen Satdegna, Aventino, en Merano. Ver der vertrok het s.s. „Fortunata" met een lading materiaal van Genua. Het vertrek der soldaten vond plaats onder de toejuichingen van een enorme menigte, waaronder organisa ties van fascisten en oudstrijders. Inhoud van het rapport van de Commissie van Vijf. Het plan gaat uit van het beginsel, dat zeer uitgebreide financieele hulp onder de auspiciën van den Volken bond aan Abessinië zal worden ver leend, teneinde de Abessinische regee ring tot moderniseering van dit land in staat te stellen. De verwezenlijking van dit plan zou in de practijk neerko men op de schepping van een interna tionaal bestuur over Abessinië. Het plan geeft aan den eersten raadsman van de regeering van Abessinië, die den bijstand van twee andere raads lieden zal verkrijgen, zeer omvang rijke bevoegdheden. Deze raadslieden zouden feitelijk de geheele regeering van Abessinië vormen en zij zouden bovendien een internationale politie-; macht te hunner beschikking krijgen. De raadscommissie van vijf heeft door dit voorstel willen tegemoetko men aan de Italiaansche verlangens met betrekking tot de beweerde thans in Abessinië bestaande onveiligheid voor de buitenlanders en met betrek king tot de gevaren, die dit land voor de grenskolonies der Europeesche mo gendheden zou opleveren. Militaire bedrijvigheid bij Zeeëngten door Turkije. De „Daily Telegraph" meldt uit Boe karest, dat passagiers, die van de Dar- denellen zijn aangekomen melding maken van een aanzienlijke militaire bedrijvigheid der Turken aan beide zijden van de zeeëngte. Er zou vooral artillerie onderweg zijn. Strenge winter voorspeld. De Fransche astronoom Joseph Cas- siopee, een bekende autoriteit op het gebied van zonsverduisteringen, heeft voorspeld, dat de a.s. winter ongewoon streng zal zijn. Zijn voorspelling is ge baseerd op berekeningen, waarin hij uitgaat van de stelling, dat er een weer cyclus van 372 jaar bestaat, waarbin nen de weersomstandigheden gelijk zijn. Machinist krankzinnig geworden. Bij Stanislaus (Polen) is de machi nist, van een trein tijdens den rit krank zinnig geworden. Hij liet den trein, waarvan de snelheid vootdurend toe nam zonder op de seinen te letten, door een stopplaats rijden. Gelukkig kon de stoker den machinist overmeesteren en hem zoolang vasthouden tot hij den trein tot staan had gebracht. De auto van den Koning van België zal naar Brussel overgebracht cn vernietigd worden. In strijd met de geruchten, dat de au to van den Koning, waarmede het tra gisch ongeluk te Kussnacht gebeurde, in het meer zou zijn geworpen, wordt thans, volgens „Het Laatste Nieuws", bevestigd, dat de overblijfselen van den wagen zich nog steeds bevinden in de garage van den Belgischen consul te Luzern. De overblijfselen van de auto zullen binnenkort teruggebracht worden naar Brussel, waar zij zullen worden ver nietigd. Sedert het ongeluk hebben verschil lende deskundigen een onderzoek inge steld naar de juiste omstandigheden, waarin het zich heeft voorgedaan. Hier uit is gebleken, dat de koning de macht over zijn stuur niet heeft ver loren. Zoodra een der voorwielen op het muurtje terecht is gekomen, kon geen enkele menschelijke kracht meer een ongeluk kon voorkomen. Op dat oogenblik beheerschte de koning nog volledig zijn stuur. Daar echter de twee rechterwielen van de auto niet meer op den grond rustten, kon er niet meer geremd worden, zoodat een onge luk onvermijdelijk was. Ten slotte kwam de wagen met kracht tegen een boom terecht, met het gevolg, dat de inzittenden er door den schok uitge worpen werden. ONZE WEST. Emigratie van Europeanen naar Suriname. Een breed opgezet plan met goeden ondergrond. Bodem onderzoek zal aan uitvoering voorafgaan. Pacht van 3 miliioen ha bij het Bakhuisgebergte. De heeren Van Marselis Hartsinck en Ingerman de eerste is verscheide ne jaren in O.-Indië in den handel werk zaam geweest, de heer Ingerman is oud-planter op Java en oud-directeur van ondernemingen in Centraal Afri ka hebben in groote trekken uiteen gezet hoe zij zich de kolonisatie in Su riname denken en op welke wijze zij aan hun plan uitvoering willen geven. Het voornemen is in het Zuidelijke deel van het Bakhuis-gebergte en bij de Wilhelminaketen een gebied van drie miliioen ha van het gouvernement te pachten. Dat is een hooggelegen ge bied, waar het klimaat voor Europea nen gunstig is, waar geen malaria voor komt en waar de toepassing van ver schillende cultures door Europeesche arbeidskrachten mogelijk lijkt. De ontwerpers hebben nagegaan wel ke cultures daar kunnen worden be oefend oliepalmen, arabica-koffie, vruchten, vezel en zij hebben in de tails een kostenberekening gemaakt voor de uitzending der kolonisten men denkt een schip te charteren en voor hun verblijf gedurende de eerste twee jaar. Die eerste jaren zullen noo- dig zijn voor het stichten van de ves tigingen en voor het in cultuur bren gen van de gronden. Dat zal «lus de zwaarste tijd zijn er zal om Ie begin nen een weg van ongeveer 80 Km. moe ten worden aangelegd waarin de ko lonisten allen hun onderhoud kun nen verdienen. Het moeten dus volko men gezonde, werklustige menscheu zijn. Dit is van zooveel belang voor het slagen van de onderneming, dat de lei ders zich op het standpunt hebben ge steld niemand uit te zenden, die na ge neeskundig onderzoek niet voldoende geschikt wordt geacht. En het ligt in het voornemen om werkkrachten, die niet tegen het werk blijken te zijn op gewassen of die om andere redenen te leurgesteld zijn of teleurstelling wek ken, naar Nederland terug te zenden. De grondslag van de kolonie die men „Nieuw Holland" wil doopen -- moet, o.i. terecht, zoo wezen, dat mis lukking zoo goed als uitgesloten kan zijn. Men denkt den opzet te beginnen met een groep van 300 Nederlanders -- hoe men zich daarna de uitzending voor stelt van de gezinnen en familieleden zullen wij voor het oogenblik maar buiten beschouwing laten - die, toege rust met goede landbouwwerktuigen ën machines, maar zonder eenige hulp van inlandsche werkkrachten, den grond zullen moeten bewerken en den verderen arbeid zullen moeten verrich ten. Deze eerste groep kolonisten wordt na eenigen tijd versterkt met een twee de en zoo kan men voortgaan de ver wachting is, dat in zeven jaar 100.000 menschen naar Suriname zijn overge bracht. Ook uit deze berekening blijkt, hoe voorzichtig het plan is opgezet en hoe zeer elke speculatie is uitgesloten. Gouverneur Kielstra zegt er dan ook van „Niets is ons liever, dan dat dit plan zal slagen. Wat medewerking be treft, kunnen de heeren op het Gouver nement rekenen". Het klimaat is geen bezwaar. Het klimaat wordt, vooral in de hoo- ger gelegen streken, door kenners van het land, voor kolonisatie geen be zwaar geacht. Ook de heer Pietersen, te Den Haag, tlie vele jaren in Ned: Indië is werk zaam geweest, reizen door Suriname I heeft ondernomen en blijkens zijn tal rijke publicaties een studie van land en volk en van het. emigratie-v raag- stuk heeft gemaakt, acht kolonisatie van Europeanen in Suriname mogelijk. Mits het niet is een wilde kolonisatie het binnen trekken van het land niet. een troep menschen zonder de noodige kennis en voorbereiding. In andere ge bieden in de wereld (Californië, Queens land), die aanvankelijk voor kolonisa tie ongeschikt werden geacht, bleek die ongeschiklietid ten slotte alleen op ver onderstellingen te berusten. Er moet dus in de eerste plaats zijn een goede organisatie. Men moet een geordende gemeenschap vormen, waar door het mogelijk is hygiënische maat regelen in te voeren en toe te passen. In 1894 schreef prof. Stokvis al, dat uit hygiënisch oogpunt bezien koloni satie van Europeanen in Suriname zeer goed mogelijk is. De cultures moeten, naar de meening. van den heer Pietersen, zoo worden op gezet, dat kolonisten er een bestaan in! vinden en een reserve kunnen maken. Daardoor zal het mogelijk zijn, dat zij, indien zij dit wenschen, contact mei Europa houden. „De wijze, waarop wij tot nu toe in Suriname cultures hebben beoefend, rechtvaardigt niet een con clusie over het al of niet slagen van 'n kolonisatie-proef. Wij zijn in Suriname nooit tot eenige vernieuwing in de cul tuur gekomen er is steeds dezelfde wijze van beplaning toegepast, waar door de grond, in cultuur, verarmd is. Maar er is uitgestrekt gebied, dat voor cultuur in aanmerking komt. Wij kun nen Suriname niet missen, de vrucht bare gebieden zijn noodig voor onzen menschen-afzet. Daarom is een plan tot kolonisatie, mits tot in alle détails uitgewerkt, zeer toe te juichen.Aldus de meening van dezen deskundige. Onderzoek ter plaaise wordt ingesteld. Dit plan „Nieuw Holland" is inder- daar tot in de kleinste bijzonderheden uitgewerkt. De medewerking, door den gouverneur van Suriname toegezegd en ook aan het departement van Kolo niën gegeven, zijn een waarborg voor den ernst, waarmee deze zaak is opge vat. „Slechts zie ik bij dit plan één groo te moeilijkheid", zei prof. Kielstra. „Men heeft alles in détails uitgewerkt, maar het terrein is slechts op de kaart uitgekozen. Niet alleen zullen de grondmonsters uit Suriname, welke hier in Nederland voorradig zijn, mi nutieus moeten worden onderzocht, maar daarna zal het noodzakelijk zijn, dat door een deskundige commissie ter plaatse een uitgebreid grondig on derzoek zal worden ondernomen. De speciale bodemgesteldheid van Surina me maakt dit tot een absoluut vereisch te. Alvorens dit ondezoek e^n bevredi gend resultaat heeft opgeleverd, zou ik niet durven adviseeren, tot immi gratie op eenigszins groote schaal over te gaan. En hoewel de gekozen streek 't voordeel heeft, vrij van mala ria te zijn, kan men met de thans be schikbare gegevens nog niet in zee gaan". Zoo staat ook het departement van Koloniën tegenover dit plan en dit zien ook de initatief-nemers als de laatste moeilijkheid. Maar ook deze wil len zij overwinnen en volgens Kenners van het land zal dat mogelijk zijn. De heeren V an Marselis Hartsinck en Ingerman gaan in 't begin van Oc- tober naar Suriname scheep. Bij aan komst zal hun door het gouvernement een aantal goede werkkrachten ter be schikking worden gesteld en dan zal men naar het gebied trekken, dat voor de nederzetting der kolonisten is uit gekozen. Er zullen grondmonsters wor den genomen, die in Nederland worden onderzocht men zal nagaan waar de beplanting kan geschieden. Voor den export van 't hout, na de ontbossching, zijn al maatregelen getroffen. Er zal op deze excursie tevens worden begonnen met het uitzetten van een weg naar de in cultuur te brengen gronden. Het resultaat van deze onderzoe- kingsreis waarvan de heeren Van Marselis Hartsinck en Ingerman aan het eind van dit jaar denken terug te keeren zal de beslissing zijn over de al of niet uitvoering van het plan. De verwachting is niet, dat zij teleur gesteld zullen terugkomen. Kan hel plan worden uitgevoerd, dari is ook de volledige steun van de regeering ver zekerd. De financieele basis. Er is tenslotte een zeer belangrijk onderdeel, dat niet van klimaat oi bodemgesteldheid afhankelijk is, maar dat voor de uitvoering van dit koloni satieplan noodzakelijk is hel geld. Er wordt geen subsidie gevraagd, noch van de Nederlandsche regeering, noch van het Surinaamsche gouverne ment. Men verwacht de noodige bij dragen van particulieren, van bedrij ven, ondernemingen, van allen, die het groote belang inzien van deze ernstige poging tot verlichting der werkioos- heidszorgen in ons land. Er zijn nu velen, particulieren en instellingen, die zeer terecht groo te bedragen geven aan het crisis-co mité waarom aldus het standpunt der initiatiefnemers zou men die be dragen, of gedeelten er van, nu het cri sis-comité toch wordt opgeheven, niet voor dit doel kunnen beschikbaar stellen. Volgens de nauwkeurige bere keningen zou met f 400.000 na ver loop van zeven jaren een zichzelf be druipende kolonie van honderdduizend man zijn gesticht. Berekend is, dai de eerste twee jaar aan den opbouw moet worden gewerkt aan verdienen kun nen de kolonisten dan nog niet den ken. Maar daarna zullen de resultaten van het bereikte voldoende zijn voor een goed en geleidelijk overschot. Er is dus in dit geval geen sprake van het geven van geld tot steun van menschen, die zonder inkomsten zijn. Hier is geen bodemlooze put, omdat met het. geld iets bereikt kan worden, dat na bepaalden tijd vruchtdragend zal zijn. De nauwkeurige opzet, de tegemoet koming van deskundigen, van het Su rinaamsche gouvernement en van de regeering geeft deze onderneming aanspraak op vertrouwen. Over enkele maanden zullen wij weten of zij inderdaad uitvoerbaar is. Naar wij vernemen zal door de re geering er streng de hand aan worden gehouden, dat overeenkomstig de be palingen van het Bloembollensanee- ringsplan 1935 onder geen voorwaar de een teeltvergunning wordt verleend aan hen, die hun verplichtingen te genover de regeering uit hoofde van het vroegere Bloembollensaneerings- plan niet volledig zijn nagekomen. De genen die dus bloembollen thans gaan telen en in den grond brengen moeten er op bedacht zijn, dat wanneer zij hun vroegere heffingen niet betalen zij zich er aan bloot stellen, dat l.z.t. tot het rooien van deze bloembollen zal worden overgegaan.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2