26e JAARGANG DINSDAG 1 OCTOBER 1935 Na ~S NIEUWS- EN ^ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN MESALLIANCE. WIERINGFR COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG en VRIJDAG UITGEVER: Hippolytushoef Wieringen Van I 5 regels f 0.56 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.14 per ^3 maanden 1.—. KtlZERIN VAN ABESSINIË. Het landelijk comité, dat het te houden gebeds-, bezinnings- en concen- tracie-uur voor den vrede voorbereidt, deelt ons mede, dat uit de talrijke brie ven, die liet uit alle oorden des lands als antwoord op de eerste oproeping ontving, blijkt, dat overal groote be langstelling voor dit doel wordt ge vonden. De dag waarop de samenkomsten zullen worden gehouden is thans be paald op Zondag, 20 October. liet juiste tijdstip waarop in geheel Nederland de gebeden en gedachten tegelijk worden uitgezonden is bepaald op 8.30 uur. Aan H.M. de Koninnin en aan H.K.H. Juliana is verzocht zich met de Nederl. vrouwen in gebed te vereenigen. Aan li.M. de Koningin en aan H.K.H. degedeeld, dat aan haar verlangen „dat alle vrouwen op de wereld zich in gebed voor den vrede vereenigen" in Nederland zal worden voldaan. Het comité heeft zich daartoe met de kerken, vrouwen-organisaties enz. in verbinding gesteld, terwijl aan de bui- tenlandsche organisaties kennis werd gegeven en verzocht -- zoo mogelijk op hetzelfde tijdstip soortgelijke samen komsten voor te bereiden. Verder deelt het comité, om misverstand te voorkomen, mede, dat de landelijke or ganisatie niet uitgaat van een bepaal de kerk of bond, maar een ruim en al gemeen karakter draagt, zoodal elke groep en iedere vrouw aan het wel slagen kan medewerken. De volgende definitieve oproeping wordt thans tot de Nederlandsche Vrouwen gericht Aan alle vrouwen en moeders I Nu op dit oogenblik de menschheid dreigt wederom getroffen te zullen wol' den door een oorlog, terwijl de ver- schikkelijke gevolgen en ellenden, die de oorlog 1914-1918 over de wereld ge bracht heeft, zich nog steeds laten gel den, roepen ondergeteekenden de vrou wen en moeders van Nederland op, zich op Zondag, 20 October a.s. des avonds te 8.30 uur in gebed voor den vrede le vereenigen, zich te concentreeren of te bezinnen, ieder in eigen kerk ver- eenigingsgebouw of huis (of in centrale samen k omsten) De aanleiding tot deze oproeping is het verzoek van de Keizerin van Abes- sinië „dat alle vrouwen op de wereld zich in gebed voor Vrede vereenigen". Bij een zóó ernstige dreiging van een bloedigen en wreeden strijd, als op dit oogenblik, 'zal een beroep op ons vrou wen niet tevergeeefs mogen zijn Immers op ons rust de plicht het le ven niet alleen van onze kinderen, maar ook van onze medemenschen te beschermen. Laat ons, vrouwen en moeders, be wust van de verantwoordelijke taak, die wij in het leven hebben te vervul len, alles doen wat in ons vermogen is om mede te trachten den oorlog te voorkomen. Vrouwen en Moeders zonder onder scheid van rang, stand, religie of po litieke opvatting, beseft allen welk een groote zegen en kracht van levend gebed, concentratie van gedachten en bezinning kan uitgaan Indien gij den vrede wilt, bereidt den vrede Vrouwen en Moeders, houdt uw iam- pen brandende Eventueele bijdragen in de algemee- ne kosten van voorbereiding kunnen gestort worden op Postrek. 27913 ten name van W. Dyserinck, Aerdenhout, onder motto „Vrede". Het Landelijk Comité Mevr. E. J. Miolée-Biem Vis, Garen- kokerskade 31 rd. Haarlem. Mevr. N. Dyserinck-Van Gil se van der Pais, Aerdenhoui. Mevr. Ir. M. Waardenburg-Lindeyer, Haarlem. FEUILLETON, Roman door COR DE BLIJ. 2) CRISIS - BUREAU. De Minister van Landbouw en Vis- scherij heeft met ingang van 1 October 1935 de gewichtsgrenzen voor vrouwe lijk rundvee als volgt gewijzigd Voor het tijdvak van 1 October t.m. 31 Dec. 1935 100-300 Ivg., echter met dien verstande, dat bovengenoemde gewichtsgrenzen niet van" toepassing zijn ten aanzien van vrouwelijke run deren, die op 1 October in het bezit blij ken te zijn van twee breede tanden. BINNENLANDSCH NIEUWS. Minister Deckers grijpt in. Melksteunbeperking wordt ze ven maanden opgeschort we gens uitvoermoeilijkheden. De melksteun wordt verlaagd. De Ned. Zuivel Centrale deelt mede, dat te rekenen van af morgen de uit- keering op alle zuivel- of melkproduc ten verwerkte melk, wordt verlaagd van 2.96 tot 2.56 cent per kilo melk met een vetgehalte van 3.20 pCt. De thans vastgestelde nieuwe uitkee- ring stemt overeen met 67.2 ct. per ki lo boter en 80 cents per kilo melkvet. Bij verwerking van melk of boter zoo danig, dat uit 100 Kg. melk van 3.20 pCt. vetgehalte 3.60 kg. boter wordt verkregen, zal de uitkeering hierop dus 3.60 x f 0.672 is f 2.42 per 100 Kg. bedragen. Voorts wordt medegedeeld, dat met het oog op de gebleken moeilijkheden, de minister heeft besloten, den datum van het in werking treden der melk steunbeperking, aanvankelijk vastge steld op 1 Juni j.1. (men kan n.1. niet met de ingewikkelde berekeningen ge reed komen) uit te stellen tot 29 Dec. De melksteunbeperking wordt dus niet buiten werking gesteld, doch zeven maanden opgeschort. De steunverlaging houdt met deze op schorting verband. EINDE ZOMERTIJD. Wij herinneren onze lezers er nog maals aan, dat de Zomertijd eindigt in den nacht van 5 op 6 Oct. a.s. De uurwerken dienen dan een uur stil- of achteruitgezet te worden. Was z'n grootvader vroeger niet een welge- steldman geweest.Had die in Holland niet .'n grooten tabakshandel gehaddoch door ongeluk in zaken geruïneerd. Arme grootva derVaag herinnerde hij zich den ouden man, voelend hoe die 'm over 't kinderhoofd had gestrekenVertellend van de groote stadvan Amsterdamvan Den Koning Willem III, en wat al niet meer. Vader was toch 'n flinke'rt om 't boerenbedrijf te leeren. Maar boer waren ze nooit geweest.Plens nog 'n emmerhoe je gedachten dwalen kondenAls vuurvliegjesDie Alie toch. Op de Kermis in Lochteren was-ie d'r tegen gekomen, zij, in 'n heele sliert jong vrouw volk. Lachend had ze 'm toegelachen „Dag Fransken je me niet meer Als of tie Alie niet meer kennen zou Hij had terug gedag gezegd, doorgeloopen, maar dan tege lijk omkijkend, hadden ze 't allebei uit ge proest. Zij had zich heelemaal omgedraaid, uitdagend kijkend De vriendinnen waren doorgeloopen Toen was 't er van gekomenDie Alie Nou vooruit de kannen binnen vol't laat- stevrachtje. Marie had 'm in de gaten. Nou, wat nog Mocht-ie niet naar 'n fatsoenlijk meisje vrijen Te bliksem Had-ie d'r den leeftijd soms niet voor? Frans grinnikte Maar moeder, zie je. Dat was 'n kwaje post. En dan haar vaderde oude Beukers, die stond op z'n ponteneur Da was geen ge- mak'lijke. Te drommel neen niet. 'n Echte stiefkop Afijn we zullen zien, Franske.. jt, zoo *040idf ze 'mop de Verhoeveni is nooit niks te zeggen geweest. Ze stonden in goeden naam. Kom v'ruit de bussen naar 't land en dan op bedNog één blik naar de vertenacht meiddie Alie HOOFDSTUK II. Staag tikke de klok, roffelend overdreund door de naaimachine, want vrouw Verhoeven hield van opschietende blauwe kiel moest vanavond af. Ja, ze was wat mans, dat klei ne vrouwtje, daar achter de tafelwel was 't huishouden niet te vergelijken bij vroeger |toen er zes kindermondjes gevuld moesten worden, maar toch, d'r viel nog heel wat te doen. Komende week kwamen de kinderen over, werd vader zeventig. Dan moest alles aan kant wezen. Nou ja, 't was wel een druk te van belang, veel kosten, want die kinders waren er al zoo lang uit, hoefden niet te we ten, dat het nu krap was. 't Gezin van Verhoeven was altijd een toon beeld geweest van regelmaat. Al was er nooit weelde, toch, door zuinig beheer van de vrouw, noesten vlijt van vader, waren ze zonder schuld door de wereld gekomen. De buisjes der jongens, de, jurkjes der meisjes, werden versteld, vermaakt, nog eens versteld, maar heel waren ze geweest, helder verschenen ze op school. De oudste was er het eerst uitge gaan. Hij had door hulp van meester verder geleerd, kwam op een avondschool, en op z'n zeventiende jaar naar Amsterdam gegaan, geplaatst door een oude relatie van grootva der op een kantoor. Dat was Gijs, nu al een man van vijf en veertig jaar, deelgenoot in een groote makelaarsfirma in granen. Die had het ver gebrachtDe tweede Jan Verhoeven was veldwachter in het nabu rige Hasselen. Een flink oppassend man, karakter en humeur van Vader. Aafje, de oudste dochter, getrouwd geweest met een slager, doch in haar eerste huwelijksjaar ge storven. De daaropvolgenden zoon Klaas, had na de mobilisatie voor Indië geteekend. Het waa hem daar go«d gegaan, ras werd hij be HOOPVOLLE KAASPRIJZEN. zaak werd genoemd de vorige week i plotseling afgekomen beslissing in Een veelbelovende markt voor Duitschland waarbij het contigent de boeren. voor dit land met 50 pCt. werd ver- In tijden is de markt niet zoo onze- hoogd, zoodat er plotseling in 10 dagen kér geweest als heden het geval was.600.000 Kg. kaas naar Duttschland Het oploopen van de kaasprijzen in de moest worden uitgevoerd, laatste weken en het feit, dat de hoog-1 0ver het algemeen verminderde de ste noteering Donderdag op de Hoorn-'voorraad kaas in ons land dan ook sche markt voor de fabriekskaas f 30izeer sterk. bedroeg, had bij de producenten tel Nu ontvangt de kaashandelaar in hooge verwachtingen gewekt., zoodat'Duitschland slechts 59 cent per Kg. de Alkmaarsche markt opende met 'n [bruto. Deze prijs moet verminderd wor vraagprijs van f 40 met als gevolg, dat ^cn me^ transport en clairingkosten, de markt er zeer stil lag en er niets 'zoodat netto 55 cent ontvangen wordt. Bovendien loopt de handelaar verkocht werd. Het was wederzijds tusschen han del en producenten een tasten naar den prijs. Langzamerhand drong tot de pro ducenten door dat de aanvoer in Hoorn Donderdag slechts uit 3 fabriekssta- pels bestond, dat voor één stapel door een Iloornsch koopman f 30 per 50 Kg. was besteed, dat een tweede stapel voor f*26 was verkocht en de derde sta pel nog voor minder was weggegaan, terwijl de boerenstapels, waarvan er vier onverkocht naar huis gingen, slechts f 25 hadden opgebracht. Het werd de producenten duidelijk, dat Donderdag de Hoornsche koopman niet op grond van den wcreldprijs, doch alleen om een vallende markt te verkrijgen de f 30 had besteed. Pas tegen half twaalf werd de markt williger en werd er verkocht voor f 28 Ook deze prijs kon zich niet handha ven, zoodat de gemiddelde prijs daal de tot f 25. Toch is deze prijs nog f 2.50 hooger d^n de hoogste van de vorige week en f 4.50 hooger dan de hoogste pdijs in de week daarvoor, 19 Juli was de hoogste kaasprijs nog slechts f 13.50 en toen bedroeg de gemiddelde prijs slechts f 10.50. Wanneer men weet dat de hoogste markt 29 Sept. 1933 f 22 bedroeg en 28 Sept. van het vorig jaar f 20, dan zal men begrijpen, dat de toestand voor de producenten belangrijk gun stiger is geworden. Thans kan er zelfs gesproken worden van een prijs die een looilend bedrijf toelaat. Wij kun nen slechts de hoop uitspreken dat de ze gunstige toestand zal voortduien, aangezien de financieele toestand ten plattelande beslist nijpend is. Wij hebben in bevoegde handelskrin gen geïnformeerd naar de oorzaken van het oploopen der prijzen in de laatste weken. Als een van de oorzaken werd ons genoemd de over het geheele land streng toegepaste productie-beperking, waardoor er in het geheele land een aanzienlijke vermindering van kaas- aanvöer ontstond. In verschillende fa brieken in Friesland werd er den laat- sten tijd in het geheel geen kaas meer gemaakt. Nu de laatste weken de prij zen weer oploopen zijn daar echter eenige fabrieken weer van de boter tot de kaasproductie overgegan. Als tweede oorzaak werd ons ge noemd de langdurige droogte in dezen zomer, die eveneens een vermindering van productie bracht en als derde ooi- onvoldoende acht op het verkeer en zag dus niet, dat een auto naderde, die, toen de auto van den heer Mathijssen op den weg verscheen, geen kans meer zag, tijdig te remmen. Een aanrijding was het gevolg, iwaardoor de auto van den heer Mathijssen omver werd ge worpen en zwaar gehavend. Ook de aanrijdende auto kreeg aanzienlijke schade. De heer Mathijssen werd zwaar gewond uit de wrakstukken van zijn wagen te voorschijn gehaald, en na ter plaatse verbonden te zijn, naar een zie kenhuis vervoerd. Zijn toestand is le vensgevaarlijk. nog eenige risico, omdat er altijd onzeker heid is, of de Duitsche regeering toe staat, dat de cliënt het verschuldigde mag storten. Wel is deze risico gerin ger geworden, nu de regeering heeft goedgevonden dat de crisis-zuivel-cen trale het risico voor de betaling van den handelaar overneemt, zoodra de Duitsche debiteur het verschuldigde op de claering heeft gestort en aange zien Duitschland nog voor 50 millioeri gulden op de claering hooger staat is het risico niet groot. Gezien de onzeke re tijden is er alijd risico en wordt de kaasprijs van f 28 per 50 Ivg. of f 56 per 100 Kg. dus door de Duitsche prijzen niet gemotiveerd. Men moet hierbij echter bedenken dat Duitschland in hoofdzaak afne mer is van de Friesche kaas die, steeds lager genoteerd staat dan de N.-H. 40 plus kaas. De notëering van de volvette Goud- sche kaas, die steeds hooger in prijs is dan de 40 plus kaas bedraagt, echter f 28 per 50 Kg., zoodat wel vast staat., dat de thans gemaakte prijs onzeker is. Wanneer deze prijs zich handhaaft, dan komt ook de geheele •melkregeling in de war aangezien productiebeper king dan niet meer noodig zal zijn, om dat de prijs, thans een looneiul bedrijf toe laat. Veel hangt er in deze af van hel kwantum waarop het nieuwe conti gent voor Duitschland en Frankrijk gesteld zal worden, want voor beide heerschte nog onzekerheid. Een factor die van invloed is geweest op de vermindering van de zuivelpro- ductie is ook de verhoogde afname door Italië van melkpoeder. Alkm. Crt. Dief met gevoel voor humor. Vrijdagmorgen constateerde het per soneel der Centrale Aalsmeersche Vei ling, dat een drietal z.g. wisselkassen, bevattende pl.m. f 250, waren geplun derd. De dief, zich herinnerende de ve le in deze gemeente onopgehelderde inbraken, had een briefje achtergela ten met de woorden „de politie stelt wederom een onderzoek in". Op dit schrijven waren drie halve centen als presse-papier neergelegd. Auto omver gereden. Zaterdagavond kwam de heer A. A. Mathijssen, wonende te Heiveld, met zijn auto uit zijn garage rijden. Hij gaf BUITENLANDSCH NIEUWS. Campagne tegen Australische haaien. Met vliegtuigen, onderzeesche netten en patrouille-vaartuigen zal men den strijd gaan aanbinden tegen de hier aan de kust veelvuldig voorkomende haaien. Netten ter lengte van bijna 35 mijl zullen worden uitgezet langs alle beroemde „surf-riding"-stranden van La Pelouse tot Port Hacking, die weke lijks bezocht worden door 467.000 ba ders. Men verwacht per weeg van 300 tot 500 haaien in de netten te vangen, terwijl de patrouille-vaartugen en vliegtuigen de scholen haaien zullen opsporen en rapporteeren. Men ver trouwt, dat het gevaar voor haaien aan het einde van 1936 hierdoor vrijwel ge weken zal zijn. Deze Campagne tegen de haaien gaat hand in hand met een poging om de visscherij van de Commonwealth te ontwikkelen en eventueel het land eco nomisch onafhankelijk te maken voor den invoer van visch. Binnenkort zal een moderne fabriek worden opge richt om de haaienvangst te verwer ken. Elk deel kan benut worden Van de huid worden verschillende qualiteilen leder gemaakt en uit den lever en in gewanden word olie getrokken. Van de beenderen maakt men kunstmest, van ■den kop lijm en in China worden de vin nen als een ware delicatesse be schouwd. Een 141-jarige Hadji in Anatolië. Klaarblijkelijk heeft Turkije een pri vilege op het gebied van honderdjari gen. Thans heeft men weer een 141- jarigen te Erzindjan in het Oosten van Anatalië ontdekt, die derl last zijner jaren nog met opgewektheid draagt. De oude man, Hadji Memmo, is nog in staat over 'n afstand van drie kilome ter een last van 70 Kg. te dragen. Dit fenomeen zal binnenkort naar Ilstan- boel worden ontboden, om zich aan 'n geneeskundig onderzoek te onder werpen. Vorst in het Reuzengebergte. In den nacht van Woensdag op Don derdag is de thermometer in de hoog ste gedeelten van het Reuzengebergte tot beneden het vriespunt gedaald. Herhaalde malen heeft het hevig ge sneeuwd. Tot op een hoogte van 1000 meter lag een laag sneeuw van eenige centimeters dikte. vorderd, en de laatste maal had hij geschre ven, dat hij spoedig ónder-luitenant worden zou. In het kamertje, waar de naaimachine snorde, hingen de portretten der kinderen Gijde handelsman, 'n fijn profiel, koud, hooghartig, zittend voor zijn bureau. Wel had hij goed geposeerd. „Aan mij kun je niet zien dat 'k uit boerenmenschen geboren ben." Dan was er een foto van Jan in zijn uni form van veldwachter, met vrouw en twee kinderen. Op het rood gebloemde behang kwam lich tend de beeltenis naar voren van den in het wit gekleeden militair Klaas Verhoeven. Moeder keek op„Zeg Marie, wat zit je toch op de klok te turen hê je niks te doen." „Maar Moeder toch'k Zit kousen te stoppen." Dieper bukte het blozende meisje zich over haar werk. Moeder moest haar kleur eens zien '„'t Mocht wat. Als je maar opschiet" weer snorde de naaimachine. Een schaduw ging langs het raameen- auto. Marie's gezichtje schokte op. „Ja, hij was 't." „Mag ik even binnen komen, of val ik U lastig „Wie is dat O, ik zie 't alde zoon van Burgemeester. Kom d'r maar in. Marie ga Vader halen, hij is op land." „Wel nee, juffrouw Marie, blijft U gerust. Ja Juffrouw Verhoeven, ik ben Jan van Beers. Herkende U me niet direct U is geen dag ouder geworden, hoor." De oude vrouw keek van den aristocrati- schen jongeman naar haar blozende dochter, een zenuwachtig trekje trilde om de mond hoeken, dan zag ze hem recht in de oogen, sprak op haar kernachtige korte, koude ma nier „Moet U Verhoeven, spreken „Och, natuurlijk, zeker, zeker", herstelde de even beduusde Van Beers. „Inderdaad, hoe gaat 't hem En hóe gaat het op de boerderij 't Is zoo lang geleden, datte „Marie, ga Vader zeggen, dat d'r bezoek is", haar stem duldde geen tegenspraak, 't Geraf fineerde knipoogje van 't Burgemeesters zoon tje naar haar dochter ontging haar. Rood steeg Marie 't bloed naar 't hoofd, terwijl ze het veld opging, tuurzoekend de voorovergebogen gestalte van Vader. Stame lend hijgend, kwam 't„Vader, Jan van Beers is er om je te spreken." „Wel, wel kind,, wat zeg je, de jonge heer Van Beers, och, och, dat is aardig. Komt-ie hier naar toe .NeenNeen Vader, hij zit bij Moeder te pra ten." „Jonge, jonge, zoo, zoo," talmde de oude man. „Wel zeker kom ik, z'n Vader zal 'm eens gestuurd hebben, nadat ik Burgemeester gisteren gesproken heb." Marie kleurde intenser Vader gister ge sproken. Wat beteekende dat Toch die goeie Vader, zoo heel anders dan Moeder, zooveel zachter, zooveel vriendelijker, zoo .Nou" klopte het van binnen „wat zoo" Minder achterdochtig Was daar dan reden voor Wat had z ij te maken met Jan van Beers. Was het zoo erg, dat hij geknipoogd had. Meende hy toch niks mee. Zoo suste zij zich zelf in het teruggaan, amper terugbabbelend tot vader, die inmid dels de klompen al afklopte. „Wel, wel, daar doet U goed aan Jongeheer, een groote man geworden, en op studie naar ik van mijnheer uw vader hoor zoo zoo al in het laatste jaar, wat zegt Uga toch zitten." Van Beers schudde de vereelte gerimpelde hand, blij verlost te zijn van die vervelende, moeilijke conversatie met de oude vrouw, ter sluiks kijkend naar Marie, die achter in de kamer schuchterde. „Marie, ga thee zetten en kijk waar Frans blijft." Weer drongen Moe- der's oogen argwanig naar de jongelui. „Gunst ja, zeg Frans. Hoe is het met die beste kerel. Is die al getrouwd „Gezellige patmoos", dacht Van Beers, en dan hard op „Nou ja, dat begrijp ik, maar eens zal 't er toch wel van komen, niet „Zeker, zeker" kwam kalm Verhoeven, waarom niet Een man moet een vrouw hebben, wat jij Moeder, ennehij zweeg, opvangend een blik van zijn vrouw, die zelfs hem, toch reeds acht en veertig jaar met haar getrouwd, trof. Daar sprak hardheid uit, een spottend egoïsme. Stil keek hij naar zijn ge vouwen handen. Dan praatte de jonge be zoeker „En gaat 't goed op de boerderij, Verhoe ven Goede oogst gehad alles droog bin nen gekregen Hij had nu den oude op zijn praten. Schijn baar aandachtig luisterend tuurde hij naar de deur van het keukentje, overdenkend, wat hij feitelijk hier deed. 't Was een malle im puls. Gisteren opeens bij het zien onder 't schemerend avondlicht, die frissche franke meisjesfiguur, geflankeerd door twee boeren deerns. Vermakelijk 'n Nieuwe sensatie Ander type, dan meisjes, die hij kende geen rouge lippenstift onbedorven. Dat juist, 'n Usicum in z'n wuft boemelig ver veeld leven. Dit buitenkind vergelijkend bij de meisjes der laatste Kaagweek'n Releva- tión. 'n Nieuwe sport. «4 Frans komt binnen. „Hallo Frans, hoe gaat 't met jou. Geef de vijf Bedeesd, een oogenblik aarzelend, stretv. hij de hand uit. Van Beers bleef nog een kwartiertje babbelen, werd hartelijk uitgelei de gedaan door den ouden Verhoeven, schoot in snelle vaart met de auto weg. 'Vulvend- claxonnendHè, hè, blij dat ik d'r tus- schenuit ben. Burgerlijk gedoe. Dat popje moet je buiten zien zonder die franje van ouwe mummies 'k Zal haar nog wel eens ontmoetenen dannous verrons. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1