BEiTILS 26e JAARGANG VRIJDAG 4 OCTOBER 1935 Na 79 Nieuws- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN o onprettig! ITALLAANSCHE OPMARSCH IN ABESSINIË. LANDBOUW - CRISIS - BUREAU. MESALLIANCE. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wielingen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f o.5fc Iedere regel meer f o.lS 1! Indien U zich onbehaaglijk voelt, Uw hoofd zwaar is en Uw benen als lood zijn, zullen 1 a 2 Aspirin-tableften U weer fit maken: ZO N ASPIRIENTJE HEIPT TOCH MAAR Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes v. 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes v. 2 tabl. 10 et NOG GEEN GEWAPEND TREFFEN. van kan zijn, dat deze maatregel zal worden ingetrokken", is besloten, dat de ten behoeve daarvan te voeren ad ministratie nauwgezet moet worden bijgehouden, ook gedurende de periode tot 29 Dec. aanstaande. Niet nakoming van deze verplich ting zal derhalve als overtreding wor den beschouwd. Belanghebbenden zij aanbevolen van het voorgaande goede nota te nemen. Italiaansche troepen hebben de grens tus- schen Eritrea en Abessinië overschreden en zijn in het Danakil-gebied doorgedrongen. Ethiopische verkenners melden, dat de Itali anen een basis vormen 25 mijl binnen Abessi- nisch grondgebied bij den berg Moessali, gelegen in den hoek tusschen Eritrea en Fransch Somaliland. Op bevel van den keizer wordt de Ethiopi sche krijgsmacht teruggetrokkentot een gewapende ontmoeting van eenigen omvang is het tot dusver niet gekomen. Wel hebben zich schermutselingen voorgedaan, waarbij dooden zijn gevallen. De Abessiniërs zijn voor nemens geen tegenstand te bieden voordat de vijandelijke troepen in het lage woestijnge bied zijn doorgedrongen. Men vermoedt, dat de Italianen met een groote troepenmacht uit Assab zullen oprukken in de richtingen Magdala en Diredaoea. Donderdagochtend heeft de Negus op plech tige wijze het mobiMsatiebevel afgekondigt. In een ota aan den Volkenbond heeft hij me- dedeeling gedaan van den Italiaanschen in val. Te Rome worden de berichten omtrent het overschrijden der grens niet langer tegenge sproken, doch evenmin bevestigd. Woensdagmiddag is de aangekondigde mo bilisatie van de Italiaansche burgerij ge schied, waarvoor het sein werd gegeven door sirenes en klokgelui. Na het eerste oogenblik van beklemming was er op de straten een feestelijke drukte van de honderdduizenden die zich naar de plaatsen van samenkomst begaven. Van het balcon van het Pallazzo Venezia op het Piazza Venezia hield Mussolini een economische sancties zal Italië zich met ijze ren discipline en door het brengen van offers verzetten. Op militaire sancties zal het ant woorden met militaire daden. Op den daden van oorlog zullen wij, aldus de Duce, met da den van oorlog antwoorden. ADDIS ABEBA LOOPT LEEG. Ttalrijke bewoners van Addis Abeba heb ben de stad verlaten uit vrees voor een bom bardement. In dat geval voorziet men de sluiting van de hotels, zoodat ook de buiten- landsche journalisten zich gedwongen zouden zien naar een andere husvesting om te zien, Men is begonnen buiten de stad een hotel voor hen in te richten dat voorzien is van bomvrije, onderaardsche schuilplaatsen. De Italiaansche legatie heeft het archief naar het station van den spoorweg gezonden en de overige documenten worden in den tuin verbrand. Uit Addis Abeba zijn 1000 man Abessinische troepen onder bevel van een Zwitschersch of-? ficier vertrokken ter bescherming van de spoorweg bij Adauche. De troepen voeren vliegtuig-afweergeschut met zich mee. De kroonprins, die de Ethiopische troepen te Dessie commandeert, neemt alle maatrege len welke noodig zijn om de Italiaansche sol daten, die Ethiopië zouden zijn binnengerukt te verstrooien. De keizerin zal zich binnenkort eveneens naar Dessie begeven om er haar zoon bij te staan bij de organisatie van het leger in de provincie Oeallo. De „Paris Soir" publiceert een bericht uit BINNENLANDSCH NIEUWS. toespraak tot de duizenden die zich op het Addis Abeba, volgens hetwelk de Italiaansche plein verzameld hadden. In zijn toespraak hij van zwarte onrechtvaardigheid jegens het Italiaansche volk en betoogde hij o.a. dat Italië 45 jaar lang geduld had geoefend met Ethiopië maar dat het nu genoeg was. Tegen troepen, welke het Moessali gebied binnen drongen, bestaan uit drie kolonnes van een totale sterkte van 20.000 man 50.000 man inlandsche troepen zijn aan het werk gezet om wegen en onderstanden aan te leggen. Van officieele zijde wordt medege deeld, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokker erwten, ge denatureerd in het tijdvak van 15 t.in. 21 Sept. 1935, voor de kwaliteitsklassen A, B, C en D respectievelijk f -1, f 3.50, f 3 en f 2.50 per 100 Kg. zal bedragen, terwijl de steunvergoeding voor in dat zelfde tijdvak gedorschte gele erwten, voldoende aan de standaardmonsters C en D, respectievelijk f 3 en f 2.50 per 100 Kg. zal bedragen. Maatregelen ten aanzien van de melksteunbeperking. Naar aanleiding van het dezer da- gen verschenen persbericht, waarbij de Minister van Landbouw en Visscherij mededeeling heeft gedaan van ver schuiving van den datum van ingang der melksteunbeperking van 1 Juni '35 tot 29 Dec. d.a.v., is van belanghebben de zijde zeer herhaaldelijk de vraag ge daan, of bedoelde verschuiving tenge volge heeft, dat nu ook de verplichtin gen inzake het bijhouden der betreffen de administratie tot laatstgenoemden datum zijn opgeschortst. In verband hiermede zij medegedeeld dat zulks niet het geval is. Geheel in overeenstemming n.1. met het stand punt van genoemden minister, dat „onder alle omstandigheden de melk steunbeperking met kracht en met al le beschikbare middelen zal worden doorgevoerd en dat er geen sprake FEUILLETON Roman door COR DE BLIJ. 3) HOOFDSTUK III. „Goedenmiddag Papa -- Mama. Ben ik te laat „Wel nee, kaerel, wat getourd Borrel - „Ja graag. Leuke middag gehad, 'k Reed langs de hoeve van Verhoeven, 't Oude manneke stond buiten en ben ik even binnengewipt. Och, aardige mensclientjes Verhoeven was wat aan 't urmen over slechte oogst, crisis- maatrègelen en zoo, die menschen moeten nu eenmaal wat klagen. Be taalt ie z'n pacht op tijd „Zoo was je daar. 't Zijn oppassende luidjes en is 't inderdaad jammer, dat ze 't wat moeilijk schijnen te hebben. Gister was Verhoeven bij me op 't raad huis, klaagde zoo, dat ik hem vijf en twintig gulden op z'n pacht schonk Zoo nu en dan moet je eens een no bel gebaar maken Cheery up met z'n glas naar zijn zoon. „Wel ja" viel mevrouw in, ,,'n nobel gebaar, dat ons geld kost Die men schen weten bij jou altijd medelijden op te wekken. AffreusAchter je rug „Nou, nou, die vijf en twintig gulden zullen me niet armer maken. Geef ik ik Jan maar wat minder. Wat jij, jon gen. Nog 'n borrel Ze hebben altijd de pacht trouw betaald, enfin soit." ,„Maar papa, luister eens. 'k Geloof heusch, dat Uw meelij wat misplaatst is, ze hebben toch getrouwde kinde Een mislukt ontvoeringsplan. Onderhandelingen in badcos- tuum. Onlangs verscheen er bij de Duitsche douane te Enschedé gelegen grens- plaatsje Clanerbrug een Duitscher in 'n zeer fraaie auto, die naar Nederland wenschte te reizen, meldt het Hbl. De auto was van een bijzonder duur merk, hetgeen den argwaan van de grensbe ambten opwekte. Zij besloten den wagen grondig te onderzoeken, hetgeen eeni- ge uren in beslag nam. Op een gegeven oogenblik werd het onderzoek even on derbroken en hiervan maakte de Duit scher, die ongemerkt weer in den wa gen was gestapt en toevallig den grens- boom geopend zag, gebruik om met zijn auto Nederlandsch grondgebied te be reiken. De man had hoog spel gespeeld, want in zijn auto had hij een groot deel van zijn vermogen een zeer aanzien lijk bedrag -- verstopt. Alle hoekjes en gaatjes hadden de beambton nage speurd, alleen de reservewielen hadden zij vergeten, en juist hierin had de Duit scher zijn kapitaal verborgen. Het spreekt vanzelf, dat het onver wachte wegrijden hij de Duitsche dou ane de gedachte opwekte, dat er iets niet pluis was. Men ging een onderzoek instellen en zag toen aan de bankreke ning, dat hiervan een belangrijk bedrag was afgehaald. De man had zich schul dig maakt aan het smokkelen van de viezen. Men heeft toen getracht den Duit scher te bewegen, naar zijn vaderland terug te keeren. Op zekeren dag ontving hij bezoek van een ouden kennis, ook 'n Duitscher, die hem in den loop van het gesprek de vraag stelde, of hij ook in het bezit was van Duitsche pandbrieven Dit bleek het geval te zijn, waarop de kennis vroeg, of de Duitscher deze zou willen verkoopen. Er zat dan nog een zoet winstje aan. De man ging hiermee accoord en besloten werd, dat men de stukken een paar dagen later bij de Haarmuhle, een uitspanning op onge veer 12 Km. afstand van Enschedé (op Duitsch gebied) aan de Buurserbeek gelegen, zou verhandelen. Voor alle ze kerheid nam de Duitscher een paar Nederlandsche kennissen mee. Onderhandelaar in badcostuum. Hij ging tot vlak bij de grens en zag al spoedig den kennis verschijnen. De ze was in badcostuum gekleed, hoewel het koud was. De kennis wilde de pand brieven dadelijk betalen, maar kon dit ren er hing zoo'n heel stelletje aan den muur, laten die bijspringen, dat behoeven wij toch niet te doen." Zeg man, Jan brengt me op oen idee: onze Netje gaat weg dat jongste meisje is best op 'n leeftijd om te gaan dienen, ze zou als tweede meisje te ge bruiken zijn 'k Zal er morgen eens heen gaan en er een appeltje over op gooien. Dat verlicht die menschen weer. Zie je wel man „doe wel en zie niet om." Kostelijk, maar niet ten koste van je beurs Kom, gaan jullie mee aan tafel We moeten uit van avond" Mevrouw Van Beers hield woord. Den volgenden dag klopte ze aan, trad charmant glimlachend binnen, reikte vrouw Verhoeven twee vingers van haar geglaceerde hand, zette zich voor zichtig op een stoel. „Zoo Vrouwtje, ik kom je eens opzoe ken. Ik hoorde van Burgemeester jul lie zorgen, vindt het echt sneu, hoor Jullie waren altijd zulke brave zielen en nu 'n dagje ouder, sukkelen niet de pacht. Droevig Maar ik vindt het niets erg, hoor Is baas Verhoeven er ook Och nee, doe geen moeite Vrouw tje. Ik drink zelden koffie." Zoo babbelde ze door tot de stugge vrouw, die bij intuitie voelde, dat er wat broeide. Elk fleemend woord, tel kens dat neerbuigend „Vrouwtje", stak haar. Zij was „Vrouw Vevhoe ven" geen „Vrouwtje." Wat dacht dat mensch. Kwam haar man nu maar, die kon beter met dit soort opschieten. Haar ziel verzette zich tegen moreele vernedering, terug ging haar rlenken naar de dagen voor haar trouwen, toen zij bij dezulken voor één kwartje per dag uit naaien ging. Twee boterham men in een papiertje gepakt, meekreeg niet in zijn luchtig costuum doen. Een eind verder lag in een haverveld, op Duitsch gebied, zijn jas en daarin zat het geld. Of de Duitscher nu maar even wilde meegaan, dan zou men de zaak onmiddellijk afwikkelen. De Duitscher begon nu werkelijk argwaan te koesle ren en weigerde hardnekkig zich op Duitsch gebied te begeven. Plotseling bemerkte hij in hel haver veld, waarheen de kennis hem had wil len lokken, een Duitscher met het ge weer in den aanslag. Hij had er nu ge noeg, van. Op verschillende wijzen heeft de ken nis daarna nog getracht hem over te halen, toch even met hem mee Ie gaan, doch alles was vergeefs. Eindelijk trok men af, zonder dat de pandbrieven van eigenaar waren veranderd. De beide Nederlanders, die den Duitscher verge zelden, waren inmiddels doorgeloopen naar de vlakbij gelegen uitspanning Haarmuhle en daar zagen zij eenige manschappen van de Gestapo, hergeen hen versterkte in het vermoeden, dat er voor den Duitscher een hinderlaag was gelegd. Ondeugdelijk voedsel gebruikt Een raadselachtig geval De politie te Hilversum heeft zich toegang verschaft tot een huis aan de Rozenstraat aldaar, in verband met 't feit, dat door buren werd verklaard, dat men sinds Vrijdag niets van de be woners gehoord of gezien had. Men trof deze, te weten een 69-jarigen man en diens 50-jarige zuster in versuften toe stand op den vloer aan. De aanvanke lijke, door een arts van den geneeskun digen dienst gestelde diagnose luidde, dat de slachtoffers ondeugdelijk voed sel zouden hebben gebruikt. Zij wer den naar het Diaconessen Ziekenhuis overgebracht. De beide patiënten ontkennen, dat zij reeds van Vrijdag af ziek zouden zijn, doch daar al hun verklaringen zeer verward zijn, kan aan hun woorden geen waarde worden gehecht. Zij zijn thans buiten levensgevaar. Olifant gestorven. Het Koninklijk Zooölogisch Genoot schap Artis te Amsterdam heeft een aanzienlijk verlies geleden door het sterven van den bij de bezoekers van den dierentuin welbekenden olifant Coba. Het dier kreeg dezer dagen een inwendig abces, waarna het op advies van den dierenarts is afgemaakt. Coba, een Sumatraansche olifant, was een geschenk van den heer W. C Knoops en kwam op 13 Mei 1900 in het bezit van Artis. Zij is 31 jaar oud ge worden. De collectie olifanten bestaat thans nog uit een drietal exemplaren Weer een molen ver„dekkerd". Nu in Noord-I-Iolland. De officeele ingebruikneming van den volgens het systeem-Dekker gerno- clerniseerden molen te Harenkarspel is gebeurd. Verscheidene polderbesturen waren hierbij tegenwoordig. De wieken Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam Kwam Verhoeven daar niet aan O nee, 't was Marie. Daar hebben we Uw jongste doch tertje. Wel meisje, jij bent een flinke deern geworden." Zedig neeg Marie, lispelde „Me vrouw." „Beetje bëte dacht Mevrouw Van Beers, ,soit, zou wel ontbolsteren", want ze hield van een vroolijk meisje om zich heen, natuurlijk op een af stand, maar toch 'n waas van distinc tie 'n boerentrien dulde ze niet. 't Verkwijnend gesprek herleefde bij Mevrouws voorstel „Luister eens Marie tje, van Meneer van Beers hoor de ik, dat je Vader het moeilijk heeft. De zaken gaan niet meer, zooals vroe ger. Zou jij je Ouders niet eens wat kun nen verlichten. Kijk eens beste meid wanneer je in betrekking ging, bij mij bijvoorbeeld, zou je een plaatsje als binnenmeisje kunnen krijgen. Je ver dient je kost en inwoning, plus twin tig gulden per maand. Een mooi sala ris. Je kent ons keukenmeisje wel, die joede oude, trouwe Trijntje Jullie hebben een gezellige keuken en je kunt 's-avonds, als de tafel afgeloopen is, naar je ouders. Heb je een vrijer, Marietje Ja, ik vraag het maar." Een blos steeg haar naar 't hoofd Met klimmende verbazing had ze ge luisterd. Twintig gulden. - Betrek king bij Burgemeester zou Moeder. „We zullen er over denken, Mevrouw en het U laten weten", zei Vrouw Ver hoeven minder stug, dan Marie het verwacht had. Mevrouw van Beers vertrok even la ter, blij het kamertje met de vulgaire luchtjes en zoo te kunnen verlaten. Ze had haar handschoenen aangehouden. Brr., wat een tijd. - „Vrouwtje" - het was er wel zindelijk van dezen ruim twee eeuwen ouden molen zijn volgens het bekende systeem van den molenmaker Dekker van een stroomlijnbekleeding voorzien. Het aspect van den molen wordt door het nieuwe systeem geenszins ge schaad en het was een voldoening uit de monden van de Noord-Hollandsche polderbewoners niets dan lof over het bereikte resultaat te vernemen. In een bijeenkomst, welke na de be zichtiging in een eenvoudig dorpscafé werd gehouden, beantwoordde de heer A. J. Dekker de hem gestelde vragen. De burgemeester van Harenkarspel, de heer Nolet, sprak op grond van aesthetische overwegingen een woord van dank tot den heer Dekker en het Polderbestuur. Nederland blijft dezen uitvinder grooten dank verschuldigd, want thans staat door zijn uitvindng wel vast, dat de Hollandsche molen in eere wordt gehouden. Inval in drukkerij te Groningen. Valsche banderolles. De Groningsche politie heefi in sa menwerking met de ambtenaren van de belasting een inval gedaan in een druk kerij te Groningen, waar valsclic ban derolles voor sigaretten zouden worden vervaardigd. In verband hiermee zijn twee personen gearresteerd. Cliché's en andere voorwerpen zijn in beslag ge nomen. f 38.000 verduisterd. Verdachte aangehouden. De politie te Alkmaar heeft aangehou den een kantoorbediende, die zicli gedu rende een reeks van jaren had schuldig gemaakt aan verduistering van gelden ten nadeele van een handelskantoor aldaar tot een bedrag van ongeveer f 38.000. Hij is ter beschikking van de justiiie gesteld en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Doodelijk motorongeluk. Dinsdag is een motorrijder uit Maas land met zijn motorrijwiel nabij Haar lem geslipt. Een 25-jarige duo-passa gier sloeg met 't hoofd tegen den trot toirband. Nadat geneeskundige hulp was ingeroepen, bleek, dat het slacht- maar die luchtjes, je rook er altijd beesten. „Affreus dan die preten ties „overdenken." Enfin moderne begrippen. Dat soort menschen behou den waarachtig nog een reserve, als je ze wilt protegeeren. Op de boerenhoeve was het even stil. Vader was binnengekomen en door Moeder ingelicht. „Wat zeg jij daarop, Marie „Och Moeder, ik weet het niet 't komt zoo opeens ik kan U heiden toch niet alleen zonder hulp laten." Mocht wat ik kan me wel redden, wat zegt Vader ,Ja vrouw, zeker zeker -- het is een zeer mooi aanbod, Mevrouw en Mijnheer van Beers zijn brave men schen met een nobel hart en als onze Marie d'r uit wil, wel, wat zal ik zeg gen dat bin dingen, dat bin dingen „Wat binnen dingen Je kletst „Tuut, tuut, vrouw ik wou maar zeggen, dat het een heel ding is om je laatste dochter te zien gaan, het meis je is in alle eer en deugd opgegroeid ja zeker dat bin dingen." „Marie ga brood snijen. Je zult d'r wel van vernemen." Den volgenden dag vernam ze het Vader en Moeder vonden het goed, de datum zou zijn na Vaders verjaardag. HOOFDSTUK IV. „Dank dank kinderen zeker als onze Lieve Heer het wil, nog tien jaartjes er bij, waarom niet, maar niets zonder Gods zegen. kom bin nen." De Heer en Mevrouw Verhoeven uit Amsterdam met twee dochters schui felden langs het smalle tuinpaadje Hij, zoon van Gijs, de welgedane vijf en veertiger, zelfbewust het hoofd een beetje in den nek, met een air van ./wat zeg je er van, een heeie eer, dat wij met z'n allen komen" toch ook wel een tikje weemoedig hier had hij zoovele herinneringen en ondanks zich zelf, kwamen die bij elk bezoek naar boven. Zenuwachtige trekjes aan z'n das, luidruchtige uitroepen „ha zoo buitengewoon rustig heeft U het hier toch" en „o, daar is Moeder Wel Moeder hoe gaat het. Proficiat met Va der. Ja, ja, we zijn met z'n allen, de meisjes verlangden, evenals mijn vrouw, om Opa persoonlijk geluk Ie wenschen. Wat ziet U-er patent uit. Zeker van het kalme leventje buiten. Ja, meisjes hier is Grootmama." Even lichtte het stuursche gezicht der oude vrouw, om dan te monsteren de kleindochters van twintig en acht tien jaar, vreemd aandoend in haar mondaine toiletjes als vreemde vlin dertjes in het nauwe voorkeukeutje. „O, is dat Alie „Ja Oma" lispelde Alice, zenuw snikjes verproestend, die malle Groot moeder met Alie." „En dat Kaatje „Och, zegt U dat niet Grootma- maat jeA Kaatje is een affreuse naam, op pensionaat herdoopten zij mij in Kitty, vindt U dat niet leuker „Wel ja, als het kind maar een naam heeft, wij ouderwetsche menschen we ten dat zoo niet, hè Moeder Maar ga toch zitten Vader was een en al bedrijvigheid, kwam met een zakje si garen. „Laat maar, Vader steek eens van mij op zoo ja, dat is wat goeds meisjes gaan jullie eens je tante Marie opzoeken." Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1