Halt Half Mode-Show TIJS KORT TWEEDE BLAD. VRIJDAG 4 OCTOBER 1935 RTENTIEBLAD VOOR: kelweek. NIEUWS- EN AC4&I WIERINGEN EN OMSTREKEN GEMEENTERAAD WIERINGEN. Damos en Bakvisschon i BoltstrH.-Hoof >s a speelt uit tegen HRC d en Succes b 35Te. Beide elftallen vertrekken om WIERINGER COS BESTUUR van de MID REENIGING WIERINGEN. een winkelier, die ikelweek, bonnen .heeft ;-lid winkelier.. en zoodra uit de cij ateerd, welke win hij uitgesloten 'lf, de de, dat Herm. Smit wegens een besluit der kolenhandelaren, van de zaken- lijst der winkelweek is afgevoerd, en dus noodgedwongen geen bonnen kan verstrekken. Overgang zaken. Naar we vernemen heeft de heer Jan Luijt zijn zaak over gedaan aan zijn zoon Piet en de heer M. Geel zijn garage aan den heer W. Leeuwenkamp. De hr. Geel zal zich te Den Oever vestigen. PREDIKBEURTEN WIERINGEN. ZONDAG 6 OCTOBER. NED. HERV. GEM. GEMEENTE WIERINGEN. Spoedeischende vergadering van de gemeenteraad op Woensdag 2 October, namiddags 4 uur. Alle leden zijn aanwezig. Na het openingswoord deelt de voor zitter mede dat deze vergadering speei- aaal belegd moest worden omdat Ged. Staten aangedrongen hebben om inza ke de te heffen opcenten op de hoofd som der personeele belasting de mees te spoed te betrachten. B. en W. stellen dan ook voor daar vdn hoogerhand geen andere weg wordt opengelaten, op de hoofdsom der per soneele belasting 200 opcenten te heffen De heer Oden zegt dat hij zich on danks dat het Rijk ons deze verplich ting oplegt, zijn fractie er zich niet mee kan vereenigen. De hooge lasten die de bevolking nu op moet brengen moet door het Rijk gedragen worden. Door de Zuiderzee-werken is een groot aantal arbeiders achtergebleven, die Wieringen nu moet steunen. Het Rijk behoorde dit voor 100 pCt. te doen. De heer Lont zegt het met den heer Oden geheel eens te zijn, hij vraagt aan de voorzitter of het Dag. Bestuur wel voldoende de aandacht bij de Regee ring er op gevestigd heeft in wai voor onmogelijke positie de Gemeente Wie- ringen is gebracht. Spr. acht het noodzakelijk dat men'Holl. in vele gemeenten worden toe- schriftelijk en door audiëntie stappen 'gepast door in een oplossing van het gif neemt om de autoriteiten er van te j erwten te weeken en deze daarna uit overtuigen dat deze hooge lasten niet te strooien op de plaatsen waar de woud meer kunnen worden opgebracht. duiven zich plegen op te houden. Daar We missen hier bovendien nog be-|de erwten, door genoemde vogels langrijke inkomsten door het verloren gaarne als voedsel worden genuttigd, gaan van het zeegrasbedrijf, waar j kunnen zoodoende groote aantallen niet alleen de visschers de dupe van'worden gedood. zijp. doch ook een aantal kleine boeren.' Het op deze wijze bezigen van het bouwd, begint zoo langzamerhand on bewoonbaar te worden, zoodat het wo ning-vraagstuk ook spoedig een ge meentezaak gaat worden. Spr. brengt ten slotte de voordracht in stemming, welke wordt aangeno men met 7 tegen 4 stemmen, die van de heeren Kooi, Oden, Wigbout en Mevr. Wit-Slikker. Op voorstel van den voorzitter wordt vervolgens nog besloten de badhokjes aan de Haukes te verkoopen. Hoewel geen rondvraag, vraagt de heer Oden in een volgende vergadering prae-advies over de ziekenfondsrege ling, en wijst tenslotte nog op de over strooming tijdens zware regenval in de Koogerweg. Op voorstel van Weth. Bosker gaat de raad hierover in comité in verband Privaatrechtelijke aangelegenheden. Hierna sluiting. Politie. Gev. een autoband. Verl. een nikkelen heerenhorloge. Inl. bij den Gem.-Bode. De Commissaris der Koningin heeft een circulaire gericht aan de Burge meesters waarin er op gewezen wordt dat de vergiftiging van woudduiven door middel van strychnine evenals het op andere wijze dooden van schade lijk wild valt onder bepalingen van de Vogelwet. Het hiervoren genoemde middel schijnt blijkens een mededeeling van jde Wildschade-commissie voor Noord- Voor de categoiie menschep die hier «e veel zijn moeten wij bovendien nog extra uitgaven doen, als een dure ar beid ersleurs, en mogelijk kouden wij wel twee ambtenaren op het secietarie missen indien we het over-compleet niet hadden bij de bevolking. De voorzitter zegt dat i.i het College van B. en W. ook besproken is om het Rijk er van te overtuigendat Wieringen zijn overcompleet van 3000 zielen uit sluitend aan de Z.-Zeewerken heeft te danken en dat het op deze wijze niet door kan gaan. Reeds eerder zijn hier al stappen voor gedaan, doch men zei toen dat deze menschen Wieringen ten goede kwamen, de arbeiders zouden zoo langzamerhand wel wegtrekken na beëindiging der werken. Maar toen was er nog geen crisis. Nu de crisis is gekomen is er voor deze menschen in hun vroegere woonplaats ook geen werk, zoodat zij ten laste van de gemeente Wieringen zijn gekomen. Wel betaalt het Rijk 90 pCt. van de kos ten der werkverschaffing, doch ook het woningvraagstuk begint zich nu te laten gelden. Het groote aantal keeten wat is gc- zware gif levert echter gevaar op voor andere (beschermde) vogels, voor huis dieren en zelfs voor kinderen, indien bij de toepassing geen nauwkeurige voorzorgen in acht worden genomen. Aangezien men deze methode van dooden der woudduiven toepast zon der daartoe vergunning te hebben ge kregen van den Burgemeester worden de bepalingen van de Vogelwet over treden aangezien voor het dooden van schadelijk wild de vergunning van den Burgemeeser is verëischt. Wielerclub „Wieringen." Zondag a.s zal de laatste trainigsrit voor cle club kampioen-schappen worden gehouden, er zal een sprint over 400 meter, en een tijdrace over 1 Km. gehouden worden, start om 2 uur middags op de Haukes. De renners die aan de clubkampioen schappen deelnemen, moeten zich vóór Dinsdag 8 Oct. a.s. opgeven bij J. W. J Cornelissen, Zandburen 7. De renners kunnen zich ook opgeven voor een home-trainer-wedstrijd te Alkmaar. Datum wordt nader bekend gemaakt. Er zal op wegmateriaal gere den worden. Verlaging tarieven. Op verzoek van het gemeentebestuur is de N.V. „At- bonta" te Anna Paulowna er toe over gegaan de tarieapn voor schoolkinde ren van en naaf Den Helder te verla gen en te brengen op f 8 per maand. De gelukkige loten-debutant. Al heb ben de gebr. Vroone dit jaar geen hoofd prijs van de Medemblikker Verloting, toch hadden ze weer een 20-tal mooie prijzen in hun collectie loten, o.a. Electr Stofzuiger,Eikenh. Schoorsteenklok, Ves tibule Spiegel, geheel modern Electr. Theelicht, Pluche Tafelkleeden, Itaii- aansche Bedsprei en nog vele andere mooie prijzen. Alle prijzen zijn de volgende week te bezichtigen bij V. Vroone, Nieuwstraat 1, H.-Hoef. Loop der bevolking. Ingekomen per sonen, 19 m., 22 vr. A. B. Rasmussen uit Den Haag Mw P. Pruimboom uit Den Helder Mw. A. v.d. Meulen uit Opperdoes H. Uit hof uit Franeker Mw. V. Uithof geb, Post uit Franeker C. de Lijzer uit Schoondijke Mw. M. Beer uit Wedde; W. Beer en gezin uit Hoorn; Mw. O. de Reus uit Hoorn J. Daalder en echlg. uit Amsterdam O. Hoekstra en echt- uit Medemblik M. Mol en gezin uit Medemblik Mw. J. de Zeeuw uit AU maar Mw. H. Bergsma uit Den Haag Th. J. de Kort uit Ossennisse Sj. Groen hof uit Medemblik P. Kistemaker uit Slootdorp, thans Wieringerwerf J. Wagenaar en gezin uit Barradeel Jn Holtrop uit Opsterland J. Th. Meijer uit Wehl. Vertrokken personen, 23 m., 18 vr. O. de Haan naar Hoogezand K. Vos en gezin naar Medemblik P. op 't Holt en gezin naar Scheemda L. Banger- man en gezin naar Velsen M. Prins naar Leeuwarden Mw. B. Boersma naai' Barsingerhorn N. Nomden naar Oude-Pekela Mw. A. A. v.d. Schans naar Voorbui g C. Kaptein en gezin naar Slootdorp E. Agter en gezin naar Wildervank Mw. E. Bontempi naar Oberhausen J. J. Evertse naar Arn hem; Mw. A. Holtrop n. Stad-Delden; Th. J. van Hoesel naar Grave F. Wie- ringa naar Loppersum Mw. A. Koers- velt naar Zaandam L. Wisse naar Eithem P. Reisma naar Medemblik E. Clason naar Alkmaar, Mw. J. P. Groen naar Harenkarspel. BURGERLIJKE STAND. Van 27 t.m. 3 October 1935. Geboren Agien, dv. K. Ottens en C. Kettenis Gerard, z.v. K. Hille en L. Oldersma Meijert Cornelis, z.v. Jn. Smid en M. Kooij Gerritje, d.v. M. Landolt en A. v. Meulen. Ondertrouwd J. Tijsen en C. Wieg man. Gehuwd J. W'. Heikens en M. Beer Overleden Marie Nieuwenburg, 10 mnd., d.v. Jn. Nieuwenburg en Tr. Kieft. Bijslag landbouw. Ter bevordering van het opnemen van arbeiders in land DE RECHERCHEUR. Vermeulen was een kerel als een boom en ofschoon hij al in de zestig was, zijn breede schouders en zijn ge spierde nek deden toch een respec tabele lichaamskracht vermoeden. Dat was oorzaak, dat zijn verhalen, aan de biertafel in de sociëteit gedaan ver- Kalen van avonturen welke hij had be leefd en waarin zijn moed en zijn kracht hem uit alle moeilijkheden had den gered niet al te ongeloovig wer den aangehoord. Nu ja, een beetje op snijden zou er bij zijn, piaar dat nam niet weg dat men er algemeen van overtuigd was die Vermeulen is een mannetjesputter. Hij had zijn schaapjes op het droge, had zich uit zaken teruggetrokken en, verstokt vrijgezel als hij was, woonde hij alleen in een aardig landhuisje in het Gooi. Een vrouw uit het dorp kwam in de morgenuren den boel schoonhouden, terwijl hij zijn maaltijd in het hotel, gebruikte. Met niemand buiten het dorp hield hij relatie en zoo was hij dan ook wel eenigszins verwon derd, toen op een morgen zijn werk ster hem kwam zeggen, dat er een heer was om hem te spreken, die zei dat hij Van Galen heette. Van Galen Van Galen herhaalde Vermeulen, ken jij hier in het dorp een Van Galen Nee, antwoordde de vrouw, uit het dorp is ie vast niet. Nu, laat hem binnen. Het was een net gekleede jonge man, die met den hoed in de hand de kamer in kwam. Meneer Vermeulen vroeg hij. Die ben ik, meneer. Waarmee kan ik u van dienst zijn Ik ben Rijksrechercheur van poli- litie te Amsterdam, fluisterde Van Ga len en zou u over een delicate aangele genheid willen spreken. Vergun mij dus eerst de vraag, of niemand ons kan hooren. Wij zijn alleen, mijnheer, zooals u ziet. Jawel, maar die vrouw Al jarenlang in mijn dienst en zeer betrouwbaar. Goed, maar ik verzoek u toch de deur te openen, men kan nooit weten, vrouwen zijn wel eens nieuwsgierig. Het geval interesseerde Vermeulen bijzonder door de geheimzinnigheid, waarmee de politieman optrad. Hij deed, wat deze hem verzocht en wilde hem daarna een stoel aanbieden, maar dat was niet meer noodig, want Van Galen had zich reeds in den gemakke- lijksten fauteuil neergeplant. Op fluis terende toon ging hij voort Kom hier dicht bij mij zitten, me neer, dan zal ik u zoo kort mogelijk zeggen, waar het om gaat. De politie is erachter gekomen, dat er vannacht bij u zal worden ingebroken Wel alle drommels barstte Ver meulen uit, maar de rechercheur leg de de hand op zijn arm en fluisterde Zachter, meneer zachter Drie zware jongens uit Amsterdam, die we allang in de gaten hebben, maar die we tot dusverre niet konden betrappen, zullen vannacht hier komen. Wij heb ben onze maatregelen goed genomen en wanneer ze maar geen lont ruiken, dan loopen ze in de val. Ik heb vier col lega's bij mij die zich in de nabijheid van het dorp schuil houden en zoodra de avond is gevallen, stel ik hen ver dekt op in de onmiddellijke nabijheid van uw huis, terwijl ik zelf hier bin nen de wacht zal betrekken. U sluit van avond gewoon uw huisdeur, maar laat de achterdeur open, zoodat ik onopge merkt kan binnen komen. Het zou mis schien goed zijn, als u vannacht in het hotel sliep, want we hebben met ge vaarlijke sinjeurs te doen, die er geen bezwaar in zien, iemand, die hen hin dert, een mes tusschen de ribben te Warland nam. 2 uur Ds. van Beek. 's av. 7.30 uur Ds. Meihuizen. fSGEZ. GEM. Ds. Meihuizen. 'SATIE. hr. O. Deen. De MANTELS en JAPONNEN, welke met de Modeshow in Cinema de Haan zijn gedemonstreerd zijn ZONDAG 6 OCT. den geheelen dag in de winkel voor belangstellenden te bezichtigen. Om ait te zoeken en maten op te geven. Verzuimd niet om van deze gelegenheid gebruik te maken. Aanbevelend DENKT U EROM, WIJ GEVEN BONNEN l I bouwbedrijven, zullen door het Rijk bijslagen worden gegeven. Een circu laire hierover is voor kort aan de boe ren rondgezonden. Ter nadere uitwerking van deze rege ling is nu door het gemeente-bestuur 'n commissie benoemd, waarvan het voorzitterschap is opgedragen aan den heer O. J. Bosker, vertegenwoordiger van het gemeente-bestuur. Als vertegen woordiger voor de werknemers-organi- satiën in deze gemeente is aangewezen de heer H. Stubbe en voor de werkge* vers-organisatie de heer M. Bakker Sz. Deze commissie zal met 't gemeente bestuur.en den Inspecteur van de werk verschaffing samenwerken voor het uit oefenen van controle en verder om een behoorlijke gang van zaken te verze keren. Iepziekte. Bij Koninklijk Besluit van 14 Sept. j.1. is, met intrekking van de vroeger geldende bepalingen, het alge meen voorschrift ter voorkoming van het nadeel door de iepenziekte (Gra- phium Ulmi Schwarz) en den groot en kleinen iepenspintkever (Scolytus scoly- tusF en Scolyus multistriatis Mrsh) ge wijzigd. Thans is n.1. in het besluit vastge legd, dat de iepen, die als besmet zijn aangewezen, binnen een door den Minis ter te bepalen termijn zullen moeten worden geveld, terwijl de schors onscha delijk moet worden gemaakt door ver branding of op andere wjjze, volgens te stellen voorwaarden. Het zal msschen 1 April en 1 October verboden zijn iepen hout te laten liggen, opgestapeld te houden of te vervoeren. Deze verbods bepaling is niet van toepassing op ont schorst hout en hout dat onder water ligt. Denkt om de huisnummers. Proces verbaal is opgemaakt tegen den heer B. die verzuimde, ook na aanzegging ecni- ge hem toebehoorende woningen van een huisnummer te voorzien. Burgers, denkt er om Tot 1 Nov. hebt ge nog gelegenheid Uw huissnummer aan te brengen. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Druiven en druivenkureu. Druivenkuren worden door de medi ci voor verschillende ziektebeelden voorgeschreven en vooral ook ter be vordering van de slanke lijn. Zij hebben tevens een heilzame werking bij rheu- mathiek, ischias en verschillende aan doeningen van de inwendige organen. Doch ook voor gezonde menschen zijn druiven in hooge mate aan te bevelen, daar zij het bloed reinigen en tevens de verschillende inwendige organen. Zooals bij alle dieetkuren gewensclit is, moet men de voorschriften van den geneesheer strikt volgen, aangezien hij alleen beoordeelen kan, hoever liij kan gaan, in verband met de constitutie van zijn patiënt. In ieder geval moet men tijdens iede re kuur zeer rustig en regelmatig leven zich niet inspannen met welken arbeid steken. - En zult u dan alleen staan tegen over drie zulke geweldenaars - Weineen, ik zei u toch, dat ik vier collega's meebreng, die ik rondom het huis zóó zal opstellen, dat zij alles zien kunnen, wat er gebeurt. Zij laten de kerels kalm hun gang gaan, maar zoodra de inbrekers binnen zijn, ko men zij te voorschijn, maken eerst den uitkijker, dien de dieven wel zullen meebrengen, onschadelijk en komen dan ook binnen, dus dan staan wij 5 te gen 3 en daar zullen zij wel niet aan beginnen. - Maar wij kunnen ook 6 legen 3 staan, meneer, riep Vermeulen, terwijl hij zijn vuisten balde, zoodat zijn bi ceps opzwollen. - St St zachter maande Van Galen en met gedempte, maar met van woede trillende stem, ging Vermeulen voort - Ik verzoek u, erbij tegenwoordig te mogen zijn en te helpen die bende in te rekenen, want u moet weten, me neer Van Galen, ik sta mijn mannetje. Ze hebben net den rechten uitgekozen om bij te komen inbreken, dat krapuul. Als ze een vin verroeren, sla ik hen te gen den grond of mijn naam is geen Vermeulen. -- Goed, goed, u mag erbij zijn, maai' op uw eigen verantwoording, want ik herhaal u, het zijn gevaarlijke kerels, die voor geen moord terugdein zen. - Maar ik ben ook voor geen ge ruchtje vervaard, meneer Van Galen ik heb in mijn leven al heel wat mee gemaakt, daar zou ik u staaltjes van kunnen vertellen. -- Jawel, maar dat moet u later maar eens doen, want ik heb nu al mijn tijd noodig om mijn maatregelen te nemen. Vertel mij eens hebt u veel geld in huis - Tamelijk veel ja. Effecten Ja en ook baar geld, want het is het begin van de maand en ik heb juist mijn rente van de bank ontvangen. En waar bewaart ge uw geld In de brandkast. Mag ik die eens zien Ga maar mee. Vermeulen ging voor naar de kamer, waar de brandkast stond, die Van Ga len aandachtig beschouwde. Om zoo min mogelijk schade te maken, ging de rechercheur voort, zou het aanbeveling verdienen, als u de kast niet afsloot. Niet wagenwijd open zetten, dat zou te veel in het oog loopen, maar de deur op een kier, zoo als of u vergeten hadt, haar te sluiten. Nu, ik weet genoeg, u denkt aan alles en tot van avond neen, laat mij maar niet uit. Vermeulen liep, nadat zijn bezoeker was heengegaan, in de kajner heen en weer, maar zijn vertoon van moed was merkbaar gezakt^ Drie beroepsmisda digers die voor geen moord terug deinsden Nu ja, hij was wel sterk, maar die van Galen was een tenger jongmensch en zijn collega's zouden buiten wachten eer die te hulp konden komen, kon er veel gebeuren. Het diner in het hotel smaakte hem dien middag niet zoo goed als gewoon lijk en hij betrapte zich erop, dat zijn hand beefde, toen, hij tegen den avond thuisgekomen, de voordeur op liet nachtslot deed. Gelukkig had hij in zijn nachtkastje een revolver liggen en hij voelde zich iets geruster, toen hij het wapen zij zich had gestoken. Na het vallen van de duisternis, trad Van Galen door de achterdeur naar bin nen en ging regelrecht naar de kamer, waar de brandkast stond en waarheen Vermeulen hem volgde. In de donkere kamer zetten zij zich tegenover elkaar aan de tafel, waarop de rijksrecher cheur zijn revolver neerlegde. -- Ik ben ook gewapend, fluisterde Vermeulen en hij legde zijn revolver naast die van den politieman, maar de ze vroeg - Hebt u vergunning om een vuur wapen te bezitten - Neen, antwoordde Vermeulen met bevende stem, had ik daar vergun ning voor noodig Zeker, krachtens de wapenwet. Dus u hebt geen vergunning Eigen lijk zou ik proces-verhaal tegen u moe ten opmaken. Maar, meneer Van Galen Nu ja, ik zal het niet doen, omdat u het niet wist. Schrijf morgeneen briefje aan den burgemeester om ver gunning, die u zeker niet geweigerd zal worden, maar tot u die heeft, zal ik toch uw revolver in beslag nemen. De daad bij het woord voegend, stak de rechercheur de revolver bij zich. De arme Vermeulen was dus ontwa pend en daarmee verdween het laatste schijntje van zijn moed. Als de kamer niet zoo donker was geweest, zou Van Galen gezien hebben, dat hij doodsbleek was, maar hij kon dit best begrijpen uit de bevende stem, waarop Vermeulen verzocht zich te mogen verwijderen. -- Welzeker, stemde de rechercheur toe, het is veel beter, dat ge u niet in gevaar begeeft. Ga naar uw slaapka mer en sluit de deur af geloof mij, ik kan dat zaakje best alleen opknappen Zoo was het ook. Vermeulen bracht achter zijn gesloten slaapkamerdeur een slapeloozen nacht door, maar hij hoorde niets meer. Eerst toen de zon weer in zijn kamer scheen, waagde hij het voor den dag te komen. Behoed zaam ging hij naar beneden, naar de kamer, waar zijn brandkast stond. Met een kreet van ontzetting deinsde hij terug de brandkast was ledig en hij latere navraag bleek, dat men bij de politie geen „rijksrechercheur Van Ga len" kende.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 3