26e JAARGANG DINSDAG 8 OCTOBER 1935 No. «o NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WtERINGEN EN OMSTREKEN DE DU1V1 GEEAKSTEN. MESALLIANCE. SPORT. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER 4. WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERIENTIëN Van 1 5 Tegels p.St Iedere regel meer j 0.1$ Het conflict ItaliëAbessinië. De voorvaderen van de tegenwoor dige Italianen, de Romeinen, noemden een haciielijken dag voor 't vaderland een „dies ater." Zoo'n „dies ater" is Woensdag de 2e October geworden, want toen overschre den Italiaansche troepen de demarca tielijn tussciien Oost-Abessinië en Eri trea, waar zij Fr. Somalieland bereikt; zij bega vb n zicli naar den berg Moessa- li en richtten daar een kamp in voor motorstrijdkrachten en een steunpunt voor gevechtsvliegtuigen. Doel van dit filiaal van Assab was om van hieruit door de woestijn Danakal, West waarts op Magdalena aan te rukken, dat reeds aan de grens van de breede Engelsche consessiegebieden rondom het meer Tana ligt maar ook zullen de Italianen van Moessali uit „aan leunend" tegen de veilige flank van Fransch Somaliland en Britscli Soma liland trachten de spoorbaan Addis Abeba-Diredawa-Djiboeti te berei ken en dan te gebruiken of onschade lijk te maken en bovendien ligt dan Harra voor hen open. Vrijdag „bombar deerden zij zich reeds een weg naar Dessië." Genoemde veronderstelling is daar om niet onlogisch, omdat de tweede dies ater, Donderdag 3 October, het ontstellende bericht bracht, dat zich in Ogaden een veldslag ontwikkelde tusschen een Italiaansche invals- macht uit Italiaansch Somaiiland (ten Zuiden van Abessinië) en een Abes- sijnsch verdedigingsleger. Koiuen ue Italianen door Ogaden heen, dan ont moeten zij de colonnes uit Assab te Harrar. Vrijdag waren daar al 2U00 ge sneuvelden gevallen. Den meesten indruk op de wereld maakte de onheilstijding, dat Adoea en Andigrat waren gebombardeerd door eskaders aangevoerd door Musso- lini's schoonzoon, graaf Ciano cn Mus- solini's zoons Bruno en Vittorio. Strijdmachten van generaal Bono hadden dus het ophoopingscentrum Massoea (aan de Roode Zee) Asmara verlaten, om over de Mareb te gaan, om die.s de Noordelijke Rubicon te overschrijden en op te rukken naar Aoea, waar in 1390 keizer Menelik de Italianen onder generaal Baratieri definitief versloeg. Vrijdag, was de berg Ramat ver overd. Zonder oorlog verklaard te hebben is dus de oorlog, waar heel de wereld voor vreesde, begonnen. En niemand of hij zal Italië als den aanvaller aan wijzen, te meer daar, waar Abessinië en Italië beiden Volkenbondslid zijn, de Negus tot het laatst toe zich strikt heeft gehouden aan datgene wat Genève van zijn vredelievende leden eischt. Pas na het bombardement van Adoea kondigde Addis Abeba het de finitief worden van de mobilisatie af. Te Genève kwam van den Italiaan schen onderstaats-secretaris Suvich een franke bekentenis van het openen der vijandelijkheden op drie frnoten FEUILLETON. Roman door COR DE BLIJ. In den loop van den morgen kwam ook Jan, de veldwachter in zijn beste uniform, z'n vrouw moest thuis blijven bij de kleuters. Ook buren kwamen op bezoek. De Amsterdamsche Mevrouw Verhoeven voelde zich geënerveerd door het gemêleerde gezelschap gunst ja, ze had 't vooruit gewe ten, maar haar brave Gijs had er nu eenmaal op gestaan. Die goeierd wilde maar niet be grijpen, dat hij het ouderlijk milieu ontgroeid was. Soit voor het diner reden ze weg, zou den buiten wel een hapje etenmaar een beetje luisteren, een woordje lanceeren, als het noodig was oppassen niet te kwetsen die menschen zijn zoo gauw op hun teen tjes getrapt „O Mama wat een zalige broodjes, hè zoo koddig, zoo'n eenig modelletje." „Ja kind, dat noemen we hier puntjes" lach te Oom Frans. „O ja Oompje, leuk zegvreeselijk ty pisch toch, zoo'n heerlijk jong oompje en zoo'n schattig jeugdig tantje te hebben Dag tante Marie" met een lief knikje naar den overkant der tafel. „Hoeveel ouder bent U, tante, ik ben bijna een en twintig „Nou dan schelen we twee jaar Kitty, maal laat dat tante weg, da's te gek, vinden jullie niet „Kom, Vader, tast nog eens toe. U eet niet naar dat je geld hebt," joviaalde Gijs. „Zeker jongen't huisje bij de schuur laten, vertel eens hoe gaat 't in Amsterdam?" „Hiel irec zakt*, Vader" kwam Fran», door binnen en van den Negus over ieder feit een protest. Daarop besloot de Volkenbondsraad in spoedvergade ring bijeen te komen om te beslissen over de eventueel te nemen „oorlog- beperkingsmaatregelen", bij 't publiek beter bekend als sancties. Zoo bang is men voor den eenen man, die dezen onverklaarde n oorlog heeft gefor ceerd (omdat Italië overbevolkt is", „enkel kruimels van den Versailles- disch heeft gehad" en „zijn plaats on der de zon wil" „temeer daar het noo dig is dat vijf werelddeelen zullen sid deren voor het fascisme"), dat de sanc ties die er komen zeer zachte zullen zijn, opdat Italië niet nog geprikkelder zal worden en de oorlog in Oost-Afrika niet over de Middellandsche Zee heen Europa binnenvliegt. Mussolini wist Woensdagavond van den berg Mosali af en hij wist. dat in den vroegen ochtend van Donderdag Adoea en Adigrat zouden worden ge bombardeerd, terwijl langs de Webbi Sjebeli generaal Graziani Ogaden bin nenrukte daarom trachtte hij zich te rechtvaardigen tegenover zijn volk en de wereld. Hij liet zijn zwarthemden over de geheele wereld voor de loud-speakers aantreden en sprak tot de 20 millioen de woorden, die zij eigenlijk van hem verwachtten, want in hun hart trilden nog leuzen na als „Aan wie behoort Abessinië Aan ons „Door wie wonnen de geallieerden den wereld oorlog Door ons" „Wie waren de mis deelden, toen de buit verdeeld werd'? Wij Hij herhaalde deze en dergelijke leu zen en zeide, dat de 40 jaar wachten met Abessinië (na Adoea '96, zie hoven nog verergerd waren dooi* de 10 jaar wachten na de dagen van Versailles (1919) en zoo ondragelijk waren gewor den, dat Italië dreigde te stikken. Ex- wapenbroeder Frankrijk zal ons niets in den weg leggen en ex-wapenbroe der Engeland zal het niet voor een Afrikaansch barbarenrijk opnemen te gen ons. Straft men ons met econo mische sancties, dan zullen wij die verwerken met discipline, moed en of fervaardigheid. Komt men met mili taire sancties, dan gaan wij die te lijf met-krijgshandelingen. Het con flict in Oost-Afrika kan een Euro- peesch conflict worden, maar niet door ons enz. Met dit al de wereld zit met den niet-verklaarden oorlog in Oost Afrika leelijk in zijn maag. BINNENLANDSCH NIEUWS. Geknoei met sigarettten-Automaat. Sigarenwinkel veroordeeld. Een sigarenwinkelier te Amsterdam vond op zekeren dag een vertinde cent, inplaats van een kwartje in één van zijn automaten. Om de schade te ontgaan, maakte hij gebruik van een minder aanbevelingswaardig middel. Hij ging met de vertinde cent naar de automaat van 'n concurrent gebruikte de geldstukken en stak de sigaretten in zijn zak. De politie, die herhaaldelijk aangif te krijgt van bedrog met automaten, was op haar qui vive en de winkelier 't gezelschap der lieve nichtjes aangestoken, in luchtige stemming. ./Wel waarom niet, wat zal ik U zeggen Va der, het is een moeilijke tijd, dat weet U zelf wel" Vader knikte heftig van ja „als de boerenstand niet floreert, hebben wij make laars den terugslag maar och, als oude, ge vestigde firma, doe je altijd nog wel wat, 'n geforceerd verkoopje, wat. buitenlandsch goedmaïs was vrij tam. We hadden juist stoomend op September levering.de be trokken afnemer failleerdeprijzen juist stijgendOch, dan verdien je een paar slordige duizendjesWij hebben 't vertrou wen ziet U en dat doet veel.neen, geen koffie meer, dank U Moeder." ,Wat zeg jeoch, och, ja, dat binnen van die dingen, waar wij geen verstand van hebben. Hoor je 't Frans. Een schip met maïsWel, welDan tegen zijn ande ren zoon „Ik hoorde van Burgemeester van Beers, dat jij naar hier hebt gesolliciteerd, Jan „Ja Vader, dat heb ik. 'k Had 't voor U als een verrassing willen bewaren. Heeft Burge meester 't verklapt Vanmiddag loop ik eens aan bij wethouder Beukers, of die mijn ver zoek wil steunen. Die kan d'r wel wat aan doen. 't Zou honderd gulden vooruitgang be- teekenen. Zou U 't gezellig vinden, Moeder, s we naar hier kwamen „As je kinders de boel maar niet verruïnee- ren. „Maar Omatje" lachte Kitty „dat zegt U maar om te plagen." .Welnee welnee, Moeder meent d'r niks van" suste Vader „natuurlijk zullen wij 't prettig vinden, Jan. Doe jij je best maar jon gen en ga vanmiddag maar eens naar boer Beukers. Die mag ons wel Sterk kleurde Frans, de Vader van Alie. de StiefkopZou hij d'r ook eens heen dur ven 't Bloed steeg hem naar het hoofd. „Heeft U het warm Oompje plaagde Ali- i. „Maar het is hier warm, mogen wij eens naar buiten, Grootje _,Wel ja meiskes, gaan jullie d'res 'n toer tje om, dan ruimen Moeder en Marie onder liep tegen de lamp. Thans heeft hij te recht gestaan voor den Amsterdam- schen politie-rechter wegens diefstal. Verdachte betoonde spijt van het ge beurde. Zijn verweer bestond uit de mededeeling, dat hij nooit, iets met de Justitie te maken had gehad. De Officier vond het feit ernstig en requireerde drie weken gevangenis straf. De politie-rechter wilde ditmaal nog clement en bepaalde de straf op een geldboete van f 75, maar hij voeg de er de waarschuwing bij, dat de vol gende maal gevangenisstraf zal wor den opgelegd. Het witte spatbord. Bezwaren van militaire zijde. In militaire kringen te Breda, wor den bezwaren geopperd tegen het wit maken van achterspatborden van mi litaire rijwielen, Men is n.1. van oordeel, dat het wit maken van achterspatborden van mi litair rijwielen, niet in het belang van den dienst zou zijn, aangezien de ze rijwielen dan op al te grooten af stand zichtbaar zouden zijn. Inmiddels heeft de Commandant van het 6e Regiment Infanterie, in af wachting van een nadere beslissing van het Departement van Defensie, ge last, dat militaire rijwielen en parti culiere rijwielen hij den dienst te ge bruiken, voorloopig nog niet van een wit achterspatbord voorzien mogen zijn. De positie van de peulvruchten. Kwaliteit A wordt niet meer gedenaureerd. Met den export van Neder Bindscliel peulvruchten loopt het op het oogen' blik tamelijk .naar wenscli, meldt het Hbl. Dat ligt grootendeels aan dezelf de bijzondere omstandigheden, die de vraag naar en de prijzen van granen overal op de wereld gestimuleerd heb ben. Daarbij komt, dat een iand als Hongarije, dat in andere jaren 'n veel goedkooper, doch in kwaliteit met het Nederlandsche niet te vergelijken pro duct leverde, zijn prijzen sterk heeft moeten verhoogen, omdat daar te lan de een tekort is aan verschillende graansoorten, waardoor peulvruchten niet sterk voor export in aanmerking komen. Vooral Engeland neemt Nederland sche peulvruchten af. De uitvoer naar Italië behoort weer tot het verleden. Uit ons land is de uitvoer stop gezet, omdat het betalingsrisico te groot ge acht wordt. Duitschiand kan onge twijfeld peulvruchten gebruiken, maar tot dusver is er nog geen kijk op ex port daarheen, hoewel er ongetwijfeld behoefte bestaat. Uit het feit, dat erwten van kwali teit A van den oogst 1935 thans niet meer gedenatureerd worden, mag wor den afgeleid, dat de mogelijkheid, het product als consumptie-artikel te plaatsen, grooter is geworden." Bij de algemeene prijsstijging van voedings artikelen, die den laatsten tijd te he speuren is en die behalve uit vermin dering van voorraden, voortsprui' uit ongerustheid over de toekomst, heeft een artikel, dat zoo goed als houdbaar is als onzen Nederlandsche peulvruch ten en dat zich derhalve uitstekend voor opslag leent, goede kansen een gunstiger prijspeil te bereiken. Mislukte redding. Bij Ommen zijn een jongetje en iemand die het redden wilde, verdronken. Zaterdagnamiddag fietste een jon getje uit Lemelerveld langs het ka naal Zwolle—Almelo hij raakte op 'n gegeven oogenblik de_macht over het stuur kwijt, waardoor hij te water reed. De timmermansknecht Blekken- horst, die het ventje zag drijven, haast te zich met een derde in een bootje naar de plaats van het ongeluk, doch toen hij den drenkeling wilde grijpen sloeg het bootje om, zoodat de beide inzittenden eveneens te water raakten. Er waren op dat oogenblik geen an dere menschen in de nabijheid, zoodal geen hulp van den kant kon worden geboden. De tweede inzittende van het bootje wist zich nog te redden, doch Blekkenhorst en de kleine wiel rijder verdronken. wijl de boel op." Een oogen later wandelden de twee zusters langs den straatweg. De hei stond in purpe ren bloei, overgoten de paarsige waze door gouden zonlichtSeptember. „Die goeie Papa, hoe kwam hij op 't onzali ge idee ons hierheen te sjouwen." „Och kind, Ouderliefde" theatraal haalde ze 't uit „hoe vind je dat vreeselijke mensch, die Grootmoeder. Ze noemde jou Kaatje ,,'n Serpent. Grootvader wel een goed oud ventje, 'k had ze me toch anders voorgesteld meer, ja hoe zal 'k het zeggen, meer boeren- luidjes. Gunst, zag je die Auburn Dat was Jantje van Beers. Wat voert die hier uit Kijk Kit hij stopt, neen zeg, hij heeft ons gezien Hallo ventje hoe kom jij hier uit de lucht vallen „Dat Kit, dag Alice. Lui, dat is een bof. Stap in, gaan we teaën op de Vieza-sprong. Leuk zitje hier vlak bij. Kit ga jij in de dicky seat." „Denk er niet over. Geen commando's, Jan tje. Maar je antwoordde me niet. Hoe kom je hier „Wel aan 't toeren. Pa woont hier. De Bur gervader De meisjes wisselden snel en blik. Malle boel. De student Jan van Beers, kwam bij ken nissen van hen in Amsterdam aan huis, en ze hadden veel samen getennist, gezeild, en ge flirt. 'n Ontmoeting hier kwam heelemaal, niet van pas. Verbeeld je, als „men" te weten kwam, dat ze kleindochters waren van ge wone boerentypen. Handig vertelde Alice, dat Pa bij een paar boeren voor zaken moest we zen „Maar dan heb ik jullie wagen zien staan, zeg, bij 'n pachtboertje van ons." „O ja Pa zou ons achterop rijden. Maar zeg, houd je nu niet op, de ouwe heer kan ie der oogenblik komen, zeg en als die je naam hoort herinnert hij zich dat geval bij Meer- rust in Warmond. Jouw naam is toen een paar maal genoemd „Absurd enfin, zoo jullie willen, dan ga lk. Tata luidjes. Das schattige snoeiige Kit. Succes - Nieuws. HOLLANDIA SUCCES 0—3. Zondag speelde Succes I haar vierde wed strijd voor de Competitie en wel een uitwed strijd tegen Hollandia I van Hoorn en als bijzonderheid kunnen we melden dat dit de tweede uitwedstrijd is welke gewonnen werd en dat juist de twee thuiswedstrijden verlo ren werden en daarom komt bij ons de vraag naar voren zijn de Successers thuis te ze nuwachtig Door de prachtige overwinning van 30 op Hollandia hebben de Successers getoond toch de kunst van voetballen nog te verstaan. De Successers hebben man voor man een goede wedstrijd gespeeld en Schmitt was de goalgetter van deze middag en wist voor rust de stand reeds op 20 te brengen en Kuiper zorgde na rust voor no. 3. en was hierdoor de overwinning op fraaie wijze be haald. Hollandia die als een flinke ploeg werd aangerekend kon absoluut niets uitrichten en werd door het goede spel van Succes to taal uit elkaar gerukt, wat dan ook wel blijkt uit voornoemde uitslag. Zondag a.s. komt Helder I die nog steeds de leiding heeft in deze afdling. De stand 3e kl. K.N.V.B. is als volgt gesp. gew. gel. verl. v.t. pt. Helder Zaandijk K. V. V H. R. C. Succes Hollandia Vole wijekers Purmersteijn Alkm. Boys Beverwijk 14- 8 7- 2 6- 5 6- 4 6- 5 5- 5 9- 9 6- 9 5-13 4- 8 Uit bovenstaande stand blijkt dus dat Suc ces thans no. 5 staat. Hieraan hebben mede gewerkt Hollandia en Purmersteijn daar deze beide clubs verloren hebben. SUCCES II speelde thuis met eenige inval lers tegen het robuste elftal Atlas I onder leiding van scheidsrechter Goudtswaard. De Successers waren door de invallers wel iets gehandicapt daar hierdoor een paar zeer zwakke plekken waren ontstaan. Atlas wist na eenigen tijd de leiding te nemen doch Suc ces wist de achterstand in te halen en met een gelijke stand 11 ging de rust in. De tweede helf was 10 minuten oud toen Atlas opnieuw de leiding nam. De Successers waren hier niet erg mee tevreden en deden groote moeite om de gelijkmaker te scoren, doch 't wilde niet lukken, 't Laatste kwartier was S. II voortdurend in den aanval en werd 't A.-doel fel bestookt doch de dappere A.- doelman wist zijn doel op keurige wijze schoon te houden, zelfs een onverwachte kanjer van v. d. Wal werd goed gehouden. Aan de andere Dag engelachtige Alice. Tot kijk. 'k Kom na de vacantie gauw weer een dagje in Am sterdam, Adi." Ook Jan had reden te- eclipseeren. Je kon nooit weten of Marietje Verhoeven juist langs kwam, terwijl hij stond te kletsen met die twee goudvischjes. En Marietje dat kan een leuke passé temps worden. Ma had 'm ver teld, dat ze overmorgen bij hen in betrekking kwam, als dienstmeisje. PotverdrieMama zette de poes wel bij 't spek Vader liep met z'n twee zoons langs de Kamp. „Ja jongens, we hebben nu drie vaarsen erbij. Twee koeien, drie daarginds, moeten we volgende maand verkoopen voor de pacht, zie je. Burgemeester heeft er wel vijf en twin tig gulden afgedaan, maar 't valt toch zwaar Maar" als willend verontschuldigen zijn klagen „we zullen 't met Gods hulp wel redden." „Natuurlijk, Vader, wel ja die rogge staat er goed voor, hé „Maar Gijs, ken jij als graanhandelaar 't gewas nog niet eens, 't is haver Is 't niet, Vader „Zeker, zeker, Jan heeft gelijk", je broer weet wel beter. Maar als jij nu temet naar Beukers wilt gaan, loop dan hier 't kerkpaad- je af „Dat kon ik doen, tot straks Vader, Gijs." Samen kuierden zij verder. „Ja, dan heben wij ook nog schuld bij Ver- bruggen. 't Boekje is over de zeshonderd gul den opgeloopen, omdat we van 't winter de beesten met koeken moesten bijvoeren. Nu krijgen we de haver op 'n bult, en hebben we volop, als 't tenminste droog binnen mag ko men maar zie je Gijs, vader is altijd eerlijk man, zonder schuld, door de wereld gekomen. Nu op m'n zeventigste jaar zit ik vast. Gijs liep met de beide handen in de zakken, 'n dikke sigaar verschuivend van den een naar den anderen mondhoek hij begreep wel waar de oude heer heen wilde.... Ver draaid ook, altijd dat gespeculeer op je beurs. „En nu had ik al eens gedacht Gijs, 'kl heb je d'r maar niet over geschreven, 'k wist1 wel, dat je vandaag komen zou misschien dat onze Gijs wat wil doen't Is voor je broer Frans ook zoo mirakel zwaar, jongen, die ploetert wat ie kan. Ja, ja, dat doet-ie." ,Zoo, staan de zaken zoo. Niet bijster roos kleurig. Had ik totaal niet verdacht, Vader. Wat zou U eventueel noodig hebben ,Och alles hoeft niet opeens betaald te wor den, we krijgen 't dividend van de melkfabriek ook nog, maar als je me een paar honderd gulden zou „Hm, praat U maar niet verder'k zal 't eens overwegen" zijn portefeuille voor den dag halend, „U heeft nog een cadeautje voor Uw verjaardag te goed, als-U-blieftHij trok er een briefje van vijf en twintig uit. „Nee-nee, jongen, dat moet je niet doen zóó heeft Vader het niet bedoeld." Met tegen- zin-verdrietig een ietsje gekrenkt nam hij het aan't Was als een aalmoes van zijn eigen zoon Dien zelfden avond stonden achter bij de weide Frans Verhoeven met zijn Alie. Zijn arm om haar geslagen, droomerig keken ze in het verre „Frans, je broer Jan was vanmiddag bij Vader." „Ja schat, ik weet het. Hij wil hier veld wachter worden, je Vader was heel best te spreken, vertelde Jan me, en zou hij 't er met burgemeester over hebben. Zou die ook zoo zijn, as ik met hem kom pratenHoelang zal dat nog duren, Alie, 't gaat niks niet goed op de hoeve en zoolang Vader en Moeder nog levenWat mot d'r van kommen." „Zeur toch niet, Franske, ik houd van je Vader zal 't niet weigeren, as ie weet dat ik zonder jou niet kan. Hij zei vanmiddag nog tegen je broer, „die Frans, zeit-ie, die zal 't wel redden, das me 'n flinke, 'n Echte boer." Toen was ik zoo blij, dat ik de kamer maar men uitgeloopen, 't was krek of ze beiden naar me keken. O ja, Frans, ik zag vanmid dag die twee nichtjes van je op den weg pra ten met dien Jan van onzen Burgemeester, kennen ze elkander (Wordfc vervolgd).

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1