Haarden - Kachels GEDIPLOMEERDE BAKER. A. C. VAN OEVEREN ONZE KARREN solini een parade gehouden door 10.000 offi cieren en 50.000 manschappen van de fascisti sche jeugdorganisatie, de Glovani Fascisti. Nadat de troepen voorbij gemarcheerd wa ren, sprak Mussolini van het balcon van het Palazzo Venezia de officieren der jonge fas cisten toe. Hij herinnerde hen aan de groote verantwoordelijkheid, die zij dragen ten op zichte van de opvoeding van de jeugd van Italië en daarmede voor 1.200.000 opgroeien de Italianen. Het gaat er om, zoo zeide de Duce, hun zielen te scherpen als een dolk, dien men op het juiste oogenblik gebruiken moet. INT. ARBEIDERSBEWEGING. ROODE INTERNATIONALE WIL MASSA ACTIE TEGEN OORLOG ORGANISEEREN. De Roode Internationale van Moskou heeft een oproep gericht tot de Fransche C.G.T.U. (het communistisch vakverbond), het het En- gelsche vakverbond en tot het I.V.V., waarin wordt voorgesteld gemeenschappelijk een in ternationale campagne op touw te zetten en een massa-actie te organiseeren tegen den oorlog, naar aanleiding van de uitbarsting van den strijd in Abessinië. Aartsbisschop Lang tegen Italië. Geweld als uiterste middel te billijken. In de openingszitting van het Kerk- congres te Bournemouth heeft de aarts bisschop van Canterbury, (Engeland;, dr. Lang, een redevoering uitgespro ken, waarin hij omtrent het uitbreken van de vijandelijkheden in Abessinië o.m. het volgende zeide Zouden wij niet verontwaardigd zijn, nu wrij zien, dat een groote Europee- sche mogendheid, die het Volkenbcnds handvest onderteekend heeft en het Kellogpact heeft aanvaard, deze plech tige verplichtingen met cynische min achting behandelt en een woesten aan val richt op een mede-lid van den Volkenbond Abessinië kan een ach terlijke staat zijn, maar is hst moge lijk niet verbolgen te zijn als men be denkt, dat een trotsch en oud volk zijn eigen land verdedigt met luttele mili taire hulpmiddelen en met nauwelijks eenige hospitalen, doctoren of verpleeg sters, en dat het weggemaaid wordt door een groote en genadelooze oor logsmachine! uitgerust met alle macht, die de wetenschap uitgevonden heeft voor de vernietiging van mensehelijk leven j In tal van kringen heerschi de op vatting, aldus de aartsbisschop, dat on der geen omstandigheid met geweid tegen den aanvaller mag worden opge treden. Hij deelde deze opvatting niet. In het uiterste geval moest zelfs het nemen van maatregelen van geweld tegen Italië gebillijkt wrorden. Echter was geweld geen definitief ge neesmiddel. In het huidige conflict moest alle aandacht besteed worden aan de behoeften van Italië aan expan sie en aan een betere voorziening van grondstoffen. Thans is de tijd voor een internatio nale conferentie gekomen, besloot, de aartsbisshop, teneinde op onpartijdige en grootmoedige wijze tot een recht vaardige verdeeling van de economi sche bronnen in de onontwikkelde we- relddeelen te komen. Rusland bezit het machtigste leger ter wereld. De Sovjet-Russische weermacht, zoo wel te land als in de lucht, heeft zich in de laatste jaren bijzonder uitgebreid Het roode leger is uitgegroeid tot het machtigste landleger ter wereld. Dit leger is in de laatste vier jaren van 600.000 man op 940.000 gebracht. Het aantal vliegtuigen wordt op minstens 4000 geschat. Het grootste deel dezer vliegtuigen mag wedijveren met de toestellen van Amerika en Italië. De Russische piloten staan bekend als de beste vliegers. Ter zee is Rusland evenwel nog steeds een macht van den derden rang Zijn oorlogsschepen zijn verouderd, doch Rusland heeft op het oogenblik een groot aantal moderne duikboo en in aanbouw. De ontwikkeling van de techniek in Sovjet-Rusland heeft niet die van de weermacht gelijken tred ge houden. De industrieele productie is in het afgeloopen eerste halfjaar be langrijk hooger dan in hetzelfde tijd, vak van het vorig jaar. Er werd voor 20j2 pCt. meer geproduceerd. In dien tusschentijd zijn ook een groot aantal technische uitvindingen gedaan. VEREENIGDE STATEN. HAUPTMANN' S BEROEP VERWORPEN. Zijn verdediger zal zich tot Opperste Gerechtshof te Washington wenden. Het opperste gerechtshof van New Jersey, het „Court of Errors and Appeal", heeft het beroep van Bruno Hauptmann, die wegens ontvoering van en moord op de baby van Lindbergh ter dood was veroordeeld, verwor pen. Voor Hauptmann staan thans nog drie mo gelijkheden open. Ten eerste kan hij zich tot het gerechtshof van New Jersey Court of Pardons" wenden, dat uit den gouverneur en zes rechters van het „Court of Errorsand Appeals" bestaat. Dit gerechtshof wijst evenwel in den regel dergelijke revise-verzoeken van de hand, in geval er geen sprake is van verzachtende om standigheden. Het kan hoogstens de straf in levenslange gevangenisstraf veranderen. Voorts kan Hauptmann verzoeken, dat het proces opnieuw voor het gerechtshof van New Jersey behandeld wordt, op grond van nieuw bewijsmateriaalzijn verdedigers zijn bereid hiertoe mede te werken. Tenslotte bestaat voor Hauptmann de mo gelijkheid, een beroep te doen op het Opper ste gerechtshof te Washington, wanneer zijn verdedigers kan bewijzen, dat de grondwet telijke rechten van den beklaagde zijn ge schonden. Een later Reuter-telégram meldt, dat Haupt mann's advocaat in beroep zal gaan bij het Opperste Gerechtshof t© Washington. BINNENLANDSCH NIEUWS. De medische hulp in Afrika. Het plan van het Nederland- sche Roode Kruis. Jhr. Beelaarts van Blokland, secre taris van het Nederlandsche Roode Kruis, heeft in een persgesprek een en ander medegedeeld naar aanleiding van het door deze instelling opgevatte voornemen, een ambulance te zenden naar Abessynië. Op de vraag, hoeveel materiaal men meende te kunnen uitzenden, indien het gevraagde bedrag 150.000 gulden voor een voorloopigen duur van drie maanden -- bijeenkwam, antwoordde hij -- Zonder uit de school te klap pen, meen ik wel te kunnen zeggen, dat de ambulance en het verplegend personeel berekend zullen zijn op een honderd gewonden en zieken. De staf zal uit 20 a 25 personen bestaan. - Zijn hiervoor reeds bepaalde deelnemers uitgekozen - Neen, maar wij hebben reeds sta pels aanbiedingen gekregen. Ook bij voorbeeld van werkloozen, die geen notie hebben van het geval m schrij ven stuur mij maar mee, als hier maar voor mijn vrouw en kinderen wordt gezorgd. Er zal echter een zeer strenge selectie moeten worden toege past. Wij hebben absoluut geschoolde menschen noodig, met speciale karak ter-eigenschappen wat b.v. betreft; dis cipline en zelfopoffering. Bovendien speelt de gezondheid een groote rol. Dat deel van Afrika is natuurlijk geen land, waar iedereen het kan uithou den. Wij zullen ons voordeel doen met de ervaringen, die we hebben opge daan in Zuid-Afrika en op den Balkan. Menschen, die in Indië zijn geweest, lij ken wel gschikt. - Gaan er ook vrouwen mee Ver pleegsters - Buiten verpleegsters kan de am bulance moeilijk^ al lijkt Abessinië nu juist geen uitgezocht land voor vrou wen. Het klimaat is er ongunstig. - Juist. De andere condities zijn er al evenmin gunstig. «- Inderdaad. Maai' verpleegsters hebben de handen zoo vol, dat ze daar nauwelijks iets van zullen bemer ken. U moet niet vergeten, dat zij dik wijls twintig uur aan één stuk in touw zijn, zoodat ze dan bijna neervallen van vermoeidheid. Het personeel staat daarginds natuurlijk aan allerlei gevaren bloot. Worden er speciale maatregelen ge troffen, in den vorm van een levensver zekering of iets van dien aard -- Wat dat betreft zal waarschijnlijk in hoofdzaak dezelfde lijn worden ge volgd als bij de organisatie op den Bal kan, antwoordde de secretaris van het Nederlandsche Roode Kruis. -- Hebt u al eenig denkbeeld van het resultaat van den oproep in de bladen - Neen, daar is het nog te vroeg voor maar mijn indruk is wel, dat het er in financieel opzicht gunstig voor staat. Het plan was reeds eerder bij u opgekomen Zeer zeker In de eerste dagen van September is er reeds een voorloopige ambulance-commissie gevormd, be staande uit vier leden van het dage- lijksch bestuur. Maar het Nederland sche Roode Kruis is eerst na buiten op getreden toen de omstandigheden zulks mogelijk maakten. En zal de hulp worden aangebo den aan beide landen, dan wel aan één van beide -- Den belligerent, wien men hulp denkt aan te bieden, wordt eerst ge vraagd, of de hulp door hem zou wor den aanvaard, antwoordde jhr. Bee- laerts van Blokland. Uit den aard der zaak is in het onderhavige geval Abes sinië het land, dat een ambulance het best kan gebruiken. Italië, met zijn tal rijke hulpbronnen en zijn uitgebreide voorbereidingen, heeft al den tijd ge had zich op dat gebied voldoende te outilleeren. Voorkeur of sympathie voor een der belligenrenten speelt geen rol Die kent het Roode Kruis niet. luidde het met nadruk gegeven ant woord. Het Roode Kruis kent geen par tijen zijn symphathieën gaan niét uit naar A of naar B, doch naar de lij dende menschheid. Onwillekeurig wordt gedacht aan den belligerent, die medische hulp het meest noodig heeft. Maar neem nu eens aan, dat de ambu lance ter beschikking van Abessinië zou worden gesteld denkt u dan niet, dat dit evengoed in het belang van Italië zou zijn Immers, vriend en vijand worden er met gelijke toewij ding verpleegd. En hoe schaarscher de ambulances, hoe meer de verpleging natuurlijk te wenschen zal over laten. Vijf mille voor het N. C. C. Gift van H.M. de Koningin. Naar men meldt, heeft H.M. de Ko ningin aan het Nationaal Crisis-Comi té ten bate van-de inzameling een gift van f 5000 doen toekomen. Waardelooze eikels en beukenootjes. De eerste bloei van de vossebessen op de Veluwe is verdroogd. Voor den tweeden pluk, waarmee binnenkort begonnen kan worden, bestaat veel vraag. De oogst zal echter maar klein zijn, aangezien de struiken slechts weinig vruchten dragen. Hoewel er dit jaar in de bossclien op de Veluwe overvloed van beukenoot- jes is, worden zij niet geraapt, omdat er haast niets mee verdiend wordt. Voor het rapen van eikels, die er dit jaar ook overvloedig zijn, wordt geringe animo getoond er wordt één cent per kilogram voor betaald. Penningmeester verdwenen. Sedert 28 September j.1. wordt te Krabbendijke vermist de heer M. N., hoofd der openbare lagere school al daar, die op dien dag per auto naar België schijnt te zijn vertrokken Thans is aan het licht gnomen, dat de boeken en kas van de Provinciale Ver- eeniging het Groene Kruis, waarvan de heer N. secretaris-penningmeester was, zijn verdwenen. Hoeveel de kas bevatte is nog niet bekend, maar het moet een belangrijk bedrag zijn. Verder had N. ook gelden van enkele plaatselijke ver eenigingen onder zijn beheer. Ook dit geld is vermoedelijk verdwenen fït Auto in sloot gereden. Fietsende jongen er onder ge raakt. Te Zevenbergschen hoek bemerkte de bestuurder van een auto, die uit de richting Moerdijk op den Rijksweg reed, plotseling een op den weg loo pend veulen. Tengevolge van 't krach tige remmen raakte de chauffeur de macht over den wagen kwijt en reed in den bermsloot, een zoontje van slager Francois, dat op het rijwielpad fietste medenemend. De jongen was er het ergst aan toe, omdat hij onder de au to was geraakt. Nadat het aan ijlings toegeschoten publiek was gelukt, den wagen «enigs zins te lichten, waardoor het den dren keling mogelijk werd het hoofd vrij te maken, kon krachtiger hulp worden in geroepen. Daarna werd het ventje uit. zijn hachelijke positie bevrijd. Wonder boven wonder bleek hij slechts een schaafwond aan een der beenen te heb ben opgeloopen. Voorts had hij veel water en modder binnengekregen. De auto is later in den avond op het droge gebracht. Men „Hamstere" niet. De Regeering geeft een waar schuwing. De Regeeringpersdienst meldt Aan de Regeering is gebleken, dat hier en daar het publiek uit vrees voor schaarschte van bepaalde goede ren inkoopen doet boven de normale behoefte. Daar voor een dergelijke vrees, als uitvloeisel van de politieke spanning in Europa, niet de minste reden aan wezig is, waarschuwt de Regeering het publiek, dat het verstandig zal handelen door op geheel normale wïj- zij zijn inkoopen blijven doen. De prijsstijging van verschillende artikelen. Een waarschuwing tegen ham steren. Een vertegenwoordiger van een Le kend, groothandelsbedrijf heeft in een persgesprek zijn meening gezegd over de prijsstijgingen als gevolg van den internationalen politieken toestand. Hij zeide, dat zich een opmerkelijke prijsstijging voordoet bij de amande len, een artikel, in dezen tijd des jaars van belang voor het bakkersbedrijf met het oog op de feestdagen in den winter. Amandelen worden betrokken uit Sicilië. Als de economische sanc ties door gaan, is het de vraag, of men ze uit Italië zal kunnen blijven betrek ken. Zij worden onder normale om standigheden half October van Sicilië verzonden, maar mocht de invoer uit Italië worden stilgelegd, dan zal van dit product hier alleen aankomen, wat zich nu in de booten bevindt. Korten tijd geleden was de prijs van amande len f 36 per 50 Kg., nu bedraagt hij f 43.50 (groothandelsprijzen). Kunnen wij ze niet meer uit Sicilië krijgen, dan kan ook Portugal ze leveren, maar het is de vraag of het bakkersbedrijf ze dan nog op tijd kan krijgen. Bovendien zal voor het product uit Portugal de grootere vraag, naar te verwachten is, wel tot prijsverhooging leiden: Een artikel, dat in dit verband de aan dacht verdient, zijn de vetten. Vroe ger, aldus de zegsman, waren wij de importeurs van Zuid-Amerikaansch vet, maar nu verkoopt Zuid-Amerika zijn vet aan Noord-Amerika. Voorts kent men de verhoogingen van de cri sisheffingen op oliën en vetten door de Regeering. Zulke feiten gaan bui ten een vrees van het publiek voor eenig tekort om, maar anderzijds krijgt men den indruk, dat het publiek, door de prijsverhooging, welke het ge volg is van de verhooging der crisis heffing, in den waan gaat verkeeren, reeds met een gevolg van schaarschte te doen te hebben. Het zachte rundvet waaraan gebrek is, kan worden vervan gen door plantenvet van copra afkom stig en door vischtraan, een Japansch artikel dat in geraffineerder! toestand het rundvet uitstekend vervangt. Het is eigenaardig, dat een afnemer, die an ders 1000 Kg. vet pleegt te ontvangen, nu 5000 Kg. vet heeft aangevraagd. Hieruit schijnt wel te moeten worden afgeleid, dat een neiging van het pu bliek om te hamsteren een rol speelt. Als het publiek meer vraagt, dan het noodig heeft laten fabrikanten en gros sier de prijzen stijgen, om de vraag, waaraan men anders niet zou kunnen voldoen, te remmen. Hetzelfde geldt natuurlijk evenzeer voor andere artikelen. Op deze wijze veroorzaakt het publiek een prijsver hooging, welke zou kunnen worden vermeden en waarvan het zelf de grootere lasten heeft op te brengen. De groothandelsprijzen van Zuid-Ame rikaansche vetten, welke nu moeilijk ONS WIERINGERMEERHOMKJE. Avondcursus v. bedrijfsadministratie. Dinsdagavond werd in Hotel Smit te Slootdorp een bijeenkomst gehouden die ten doel had deze winter een cur sus te houden in bedrijfs-admini- stratie, zoowel voor het landbouwbe drijf als voor Middenstanders. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer D. Radecker, Accoun tant en leeraar Boekh. M. O. ce Medem blik. De heer Radecker hield een korte inleiding waarin hij het nut uiteen zette van een goede boekhouding. Het is echter niet alleen nuttig dat men een goede bedrijfs-administratie heeft, het is noodzakelijk. De zakenman en ook de landbouw hebben een niet te onderschatten be lang bij een juiste boekhouding. Spr. noemt in dit verband de inkomstenbe lasting. Vervolgens zijn er tal van wet ten en maatregelen door de Regeering in het leven geroepen waarmede cle zakenman en landbouwer dagelijks te maken heeft. Het doel van deze cursus is dan ook, aan hen, die een bedrijf hebben, hetzij landbouwbedrijf, winkel of anderzins in korten tijd zooveel bij te brengen, dat zij in staat zijn hun boekhouding op beknopte doch overzichtelijke wijze te voeren. Verder het onderrichten van de voornaamste bepalingen van drie wetten, welke ieder bedrijfsvoer der behoort te kennen. (Sociale wetten, Belastingen, Hypotheken, Borgtoch ten, Contracten, enz.) De lessen zullen wekelijks worden gegeven, de heer Th. List zal de cur sus geven voor de landbouwboekhou ding volgens een eigen uit de praktijk opgebouwd erkend systeem. De heer Radecker zal de afd. Miduen standers voor zijn rekening nemen, terwijl hij tevens de verschillende wet ten enz. als bovengenoemd zal behan delen. Aangezien de meeste pachters thans nog in de omgeving van Slootdorp zijn gevestigd zal de cursus te Slootdorp worden gehouden. Het ligt in de bedoeling om 29 Octo ber a.s. de cursus te doen aanvangen. Het lesgeld bedraagt f 10.- leermid delen inbegrepen. De cursus zal be staan uit 10 a 12 lessen. Wij kunnen verder nog mededeelen dat reeds 14 personen zich voor deze cursus hebben opgegeven. Het lijkt ons goed in verband met de boekhoudcursus voor den heer List, een gedeelte uit een artikel aan te ha len uit de „Zijper Courant" van 20 Januari 1931 „Wij kennen den heer List. reeds verscheidene jaren en hebben steeds zijn ijver voor den landbouw en het veehoudersbedrijf bewonderd. In 1918 vestigde zijn vader zich, in den Belk- merweg, Schagerbrug, op de boerde rij „Nooit Gedacht", welks landerijen hoofdzakelijk uit zandgronden be staan. In 1922, op zeer jeugdigen leef tijd, hield de heer Th List te Schager brug reeds een cursus in boekhouden voor het boerenbedrijf, welke cursus sen later door hem werden gehouden te 't Zand en te Schagen, op welke cur sussen hij de stof verwerkte door hem opgedaan in het bedrijf van zijn vader. Deze cursussen werden door een aan tal landbouwers en veehouders gevolgd Ook op het gebied van het belasting- vraagstuk voor de boeren was de heer List de persoon, die voor meer dan 30 boeren de boekhouding voerde en meerdere malen tot tevredenheid van zijn cliënten en den belasting-inspec teur, de zaken wist te regelen." Wij gelooven zeker dat, waar bekwa me menschen als de heeren Radecker en List ieder op eigen gebied zijn, deze cursus van groot belang zal zijn voor hen die tot op heden nog weinig of niets van een goede bedrijfs-admini stratie af weten, Belangstellenden verwijzen wij te vens naar een advertentie voorkomend in dit nummer. Politie. Verloren een zilveren hor loge met gouden rand en een belasting- plaatje. Inlichtingen Politie Slootdorp. Aansluiting Telefoon Politie Sloot- dorp. De politie te Slootdorp is vanaf heden ook telefonisch te bereiken on der no. 13. (Dag en nacht.) WINTERWEIDE GEVRAAGD voor 300 schapen, liefst bij gedeelten. Brieven aan A. DE HOOP, Julianadorp, Gem. Den Helder. meer te krijgen zijn, zijn van f 23 tot f 32 per 100 Kg. gestegen. Vetscliaarsch te in de groote steden komt thans vait tijd tot tijd voor. De groothandelsprijzen van grove soorten rijst uit Britsch-Indië zijn in eenige maanden van f 9 tot f 11 per 100 Kg. gestegen. De prijs van de Java- rijst is intusschen ongewijzigd. Erwten en boonen zijn er genoeg, maar aldus onze zegsman, het publiek moet niet hamsteren. Dit is onnoodig. En het gevolg is, dat, terwijl de richt prijs, waarvoor de boonen aan de Re geering kunnen worden afgedragen, f 14 bedraagt, de prijs er nu f 3 hoven uitgaat. De koffieprijs moet wel stijgen, als het publiek koffie bij vijf pond tegelijk koopt. De theeprijs is den laatsten tijd 10 a 12 cent per pond gestegen als gevolg van meer vraag, dus door hamsteren van het publiek. Deze feiten wijzen erop, dat het pu bliek zich door een ongegronde vrees laat meesleepen. Een waarschuwing aan het publiek, niet aan zulk een vrees toe te geven en niet te gaan ham steren, is in het algemeen belang. Het publiek heeft het, door zijn aankoopen den normalen omvang niet te buiten te doen gaan, in de hand, schaarschte en onnoodige prijsstijging te voor komen. BIEDT ZICH AAN een f 2.00 per dag. Brieven onder letter Z. aan het Bureau Wieringermeerbode Brugstr. 21, Middenmeer. H. VAN HOORN Wieringerwaard Telefoon 9 COMMISSIONNAIR in alle soorten STAM BOEK- en GEBRUIKSVEE. Belast zich met in- en verkoop op billijke voorwaarden. Vele tevredenheidsverklaringen ter inzage.. Eerste Wieringermeersche Electrische Timmer- en W agenmakersbedrijf levert U al het noodige TIMMER- EN WAGENWERK tegen scherp concurreerende prijs, zooals BOERENWAGENS, DRIEWIELSKARREN, KRUIWAGENS, LADDERS, enz. Beleefd aanbevelend MIDDENMEER Telef. 5. Ruime voorraad TIGERHAARDKACHELS vanaf f 46.- BALDUR vanaf i 50.-. Uitzoeken aan fabriek per auto zonder prijs verhooging. Let op merk en kwaliteit. Elders wel duurder maar niet beter. Aanbevelend K. v. d. GEEST, Smid, Middenmeer. VRAAGT DE GEBRUIKERS VAN EENS OF ZIJ TEVREDEN ZÜN, WAGENMAKERIJ G. VAN LEEUWEN Wognum. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Het hoofdeinde van het bed naar het Noorden. Een Deensche dokter heeft interes sante verklaringen gegeven over het probleem betreffende de richting, waar in de menschen dienen te slapen. Be kend is, dat de aarde voortdurend door magnetische krachtlijnen wordt omgeven, welke de Noord- en de Zuid pool met elkaar verbinden. Wanneer de mensch, terwijl hij slaapt, door mag netische krachtlijnen als het ware doorsneden wordt, zou dit ernstige sto ringen tengevolge hebben; Dientenge-v. volle slaapt de mensch het rustigst,, wanneer hij met het hoofd naar het Zuiden ligt. De magnetische krachtlij nen kunnen dan van het hoofd via het lichaam naar de voeten loopen, waar- zij weer uitstroomen. De mensch zou desnoods ook met het hoofd naar het Zuiden kunnen liggen en zelfs nog naar het Oosten ook. Doch sterke storingen zouden volgen, wanneer de menscli voortdurend met het hoofd naar het Westen lag. Dit probleem is zeker nog niet opge lost. De slaap, zijn noodzakelijkheid, zijn duur en zijn diepte, het zijn alle maal raadsels, die zóó lang do mensch heid zullen bezighouden, als er 's-avonds moede menschen naar rust verlangen.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2