DOUWE EGBERTS 26e JAARGANG DINSDAG £2 OCTOBER 1935 No. B3 NIEUWS- EN WIERINGEN ENTI OMSTREKEN MESALLIANCE. t KWALITEITS - SYMBOOL VOOR NEDERLANDS GEURIGSTE ROOKTABAK CCntC FRIESCHE HEEREN BAAI EN BAAI TABAK W1ERINGER VERSCHIJNT ELEEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels t 0.50 Iedere regel meer f o.M VERKEERDE WERKING VAN HET EXECUTIEVERBOD. Er is, zoo klaagt een notaris in de „Utrechtsche Courant" (r.k.) op dit oogenblik voor hofsteden en boerderij en geen geld voor hypotheek meer te krijgen, zelfs niet als men eenige ma len de overwaarde er tegenover kan plaatsen. Deze notaris vindt dan ook het executieverbod verkeerd, en hij -meent, tlat het niet noodig is, omdat in het algemeen de toestand niet zoo was, dat de hypotheeknemer tegen den hypotheekhouder behoefde te wor den beschermd. „Voor welke harde feiten de thans ontstane toestand de belanghebbendén plaatst, blijkt dagelijks uit voorkomen de gevallen. Het notariaat ten platten lande is practisch lamgelegd. Zaken van beteekenis gaan er niet meer om. De notaris ten plattenlande is de vei- trouwensman. Tot hein kunnen de menschen zich gerust met hun nood en zorgen wenden. Maar wat kan de notaris nog doen, wanneer er hoege naamd geen geld te krijgen is Keer op op keer moet ik thans in mijn eigen practijk de menschen teleurstellen. Een enkel voorbeeld wil ik daarvan geven. Er komt op mijn kantoor een hoer, die een hypotheek wil hebben. Zijn zoon wil gaan trouwen, nu ver-- langt hij zijn deel. De waarde van de boerderij is ruim 60.000 gulden. Of schoon ik al overal het hoofd gesloot en heb, probeer ik nog eens hier en daar geld te krijgen. Het lukt niet. De man vraagt me, wat hij dan moet doen. Ik weet hem geen raad te geven en kan hem niets anders dan de kale troost meegeven, dat op het oogenbiik zoo veel menschen niet meer weten wat ze moeten doen. Kort daarop had ik een soortgelijk geval. Weer wordt door een vader om een hypotheek op een 'hofstede ge vraagd, die de aanvrage wellicht zes maal dekt. Hij wil zijn kinderen uitbe talen, die hun erfdeel hebben ge vraagd. Geen cent te krijgen. Het eeni ge, wat er op zit, is, dat een wet komi in aansluiting op het executie-verbod, dat kinderen hun ouders niet om uit betaling van hun erfgoed mogen vra gen Bij dit alles is 't een opmerkelijk verschijnsel, dat desondanks de grond prijzen zoo hoog staan. De opdrijving der grondprijzen is voornamelijk te danken aan de vrees voor devualiatie. Als men om hypotheek vraagt, krijgt men nul op 't rekest, maar wei vraagt men den notaris „als u soms een stuk je grond voor me te koop weet, leg er dan beslag op." Men vindt het thans de veiligste geldbelegging. En toch zullen deze gelegenheids- koopers straks nog bedrogen uitko men. Wanneer de devaluatie een feit zou worden, verdwijnen deze gelegen- heidskoopers van de markt, en het normale gevolg daarvan zal zijn, dat de grondprijzen wegens grooler aan bod dan vraag zullen zakken. Uil hetgeen ik hier naar voren ge bracht heb, blijkt wel, dat de goede be doelingen ten spijt, het executie-ver bod grooter nadeel heeft gebracht dan dat, hetwelk men wilde voorkomen. BINNENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. De doodehandbelasting voor Bijzondere Scholen. Vele schoolbesturen, die scholen heb ben welke vóór 1921 gesticht zijn, heb ben een aanslag ontvangen in de be lasting van de Doode hand. Hoewel de schoolgebouwen zelf vol gens de wet van de belasting zijn vrij gesteld, worden de genoemde besturen dikwijls voor vrij aanzienlijke bedra- dagen aangeslagen. Dit komt, doordat de belasting-inspecties bij de bepaling van het belastbaar vermogen der schoolvereenigingen overgaan tot ka pitalisatie van de gebruiksvei'goeding. welke de schoolbesturen jaarlijks over eenkomstig art. 205 der L.O.-wet voor de gebouwen en terreinen uit de ge meentekas ontvangen Op de basis van een gebruiksduur der schoolgebouwen van vier jaar wordt die jaarlijksche gebruiksvergoeding door den belasting dienst omgerekend tot een zelfstandig vermogensbestanddeel van dikwijls respectabelen omvang. Naar dat ver mogen wordt dan de aanslag opge legd. Vele schoolbesturen zijn legen den opgelegden aanslag in beroep ge komen. Vrijgezellenbelasting. Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen heeft aan den Ministerraad een adres gericht, waarin het betoogt, dat het herstel van billijke verhoudingen in belasting druk, tusschen gehuwden en ongehuw den, de invoering van een vrijgezellen belasting redelijk en wenschelijk maakt, ter vervanging van maatrege len, welke den belastingdruk voor de gezinnen in het bijzonder hebben ver zwaard. Tegen een stut geslagen. Mijnarbeider op slag gedood Vrijdagavond is op de Staatsmijn Maurits te Lutterade de ondergrond- sche locomtief-machinist P. J. J essen, terwijl hij met een trein leege wagens door een steengang reed, op onver klaarbare wijze met zijn hoofd tegen 'n ijzeren stut van den zijwand gekomen. Hij werd uit de locomotief geslingerd en was op slag. dood. Jessen was 24 jaar oud, ongehuwd en woonachtig te Grevenbicht. De onbewaakte overweg. Voerman die doof was, over reden. Roman door C0R DE BLIJ. 8) Bevrijd me van die kettingenneen nooitHa, ha, hadie zijn gesmeed. met hellevuurOnverbreekbaarje hebt haar bezetennu ben je mijn.De satan danste voor hem, uit zijn lichaam spoten meer duivelsche gedaantenze trokken aan hemsleurden hem meeten laatste rollend met tientallen naar den afgrond vallen vallennu werd hij koud „De crisis zusterWe zouden hem er doorhalensterke body." „Geweldig dokterAls je je realiseert, wat een smak die man gemaakt heeft, begrijp je niet, dat er een kans was, dat hij het zou doorkomen. Ik heb maar vier dagen verlof, dokter, we zullen dus uit moeten kijken naar een plaatsvervangster „Komt in orde, ja, ja, U kent haar niet, wel „zuster ten Kate" freule Westerho ven, verpleegster, in 't Burgerziekenhuis in Amsterdam, niet „Ja dokterMaar ik geloof dat ik zuster ten Kate ook al eens ontmoet heb." Dokter ten Bussen gaf de nieuw aangekomene zijn instructies, hij moest noodzakelijk naar een anderen patiënt, en daalde met freule van Westerhoven de trappen af. Nog even ging hij mee naar binnen om van Mevrouw afscheid te nemen. „U moet het natuurlijk zelf weten, Mevrouw van Westerhoven, Uw dochter vertelt me daar juist, dat ze slechts vier dagen hier blijft. Zooals het geval zich laat aanzien, is er abso luut niet te zeggen of het langdurig kan zijn. We zullen dus een andere verpleegster moe ten hebben, op 't oogenblik is Zuster ten Kate bij den zieke, maar daar kan ik ook geen doorloopend beslag op leggen, die zit in de wijkverpleging. Het is misschien beter, dat we hem direct, als het mogelijk is, vervoeren naar het ziekenhuis „Och dokterviel Kitty in. Verwonderd geïnteresseerd keek de genees heer naar het frivole meisje. „Ik vind het zoo ontzettend, zou U heusch denken, dat hij beter wordtzou ik niet met de verpleging kunnen helpen „U Is U verpleegster „Neen dokter, maar ik heb toch heel dik wijls bij zieken opgepast" loog ze „en mis schien met de hulp van de wijkzuster „Hmwe zullen zienhoe het verloop is, 't kan mee en tegen vallenDan maar voorloopig hier laten, Mevrouw van Wester hoven „Natuurlijk dokter „En zoo gebeurde het, dat Kitty na enkele dagen de plaats in de ziekenkamer innam Jan was zoover, dat hij rustig kon liggen, wel deden hem de wonden schrijnend pijn, kon hij zich niet bewegen, maar het gevaar was ge weken. Hoogstverwonderd was hij geweest, Kitty Verhoeven naast zijn sponde te vinden, maar hij accepteerde hetverzwakt en moe. Hij luisterde naar haar zachte stem, als zij voorlaskeek naar haar mooie handen, wanneer ze hem bij het eten hielpDrie maal daags kwam nu nog de andere zuster hij loosde een zucht als de deur zich weer achr ter haar sloothet was zoo goedAl leen dat hoofddat voortdurende doffe ge voeldan die schokken bij het droomen, het soezen. Dan kwamen ze weer voorbij die beeldenonherroepelijk. Het visioen, dat buiten zijn geest leefde, maakte zich mees terHoe sterker hij werd, des te meer ver zette hij zichbah. Wat een nonsens.... Ziekelijke fantasieëngoed voor dominee's zoontjes.... Liflaf jochies. Hij kon ze aan.. drogbeeldenen hij keek weer naar zijn vriendinnetje, vermaakte zich met de door zichtige intrigue van 't hengelend goudvisch- jelollige combinatie. ,,'n Goudvischje, die hengelt „Waarom lach je, Jan „Binnenpretje, Kitty.laat me eens wat drinken zeg, 'k smacht." „Je mag niet zooveel drinken, jongen. Zaterdagmiddag reed de ongeveer 600-jarige voerman Bos uit Enschedé met een met twee paarden bespannen wagen over een onbewaakten overweg in de spoorlijn naar Hengelo nabij de brug over het Twente-Rijnkanaai. In verband met de opheffing van bet lo comotieven-depot te Enschedé rijden voortdurend losse locomotieven van Hengelo af en aan. Bos, die erg doof was, hoorde een uit Enschedé komende locomotief niet met het gevolg, dat de wagen werd aangereden. Het voertuig werd geheel en al vernield. Bos werd zwaar gewond opgenomen en rnet de locomotief, waarmede het ongeluk ge beurde, naar Hengelo gebracht. Daar werd de ongelukkige in het Algemeen Ziekenhuis opgenomen. Zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, is hij aan de gevolgen overleden. Het ongeluk had juist plaats toen de wagen zich mid den op de rails bevond. De beide paar den bleven ongedeerd. Een verstoorde idylle. De „zwarte zigeunerin" moet terug. Dezer- dagen hield de afd. Stations dienst van den Vreemdelingendienst aan het Maasstation te Rotterdam bij de aankomst van een trein uit Duisch land de 36-jarige mej. M. C. V.--H. aan, die bijna geen geld bij zich bleek te heb ben om in haar onderhud te voorzien. Zij werd medegenomen naar liet Hoofd bureau van Politie, waar zij vertelde, dat zij hier kwam om te gaan trouwen met een zeeman uit Maassluis. Deze werd verzocht op het Hoofdbureau te komen en het bleek, dat het tweetal te Hamburg in Sankt Pauli met elkan der in kennis was gekomen. De Duit- sche was daar bloemenbindsier en was al spoedig smoorlijk verliefd op den Hollander geworden. Deze liefde was wederkeerig, hetgeen o.a. bleek uit roerende minnebrieven, welke zij ais bewijs hunner „vaste verkeering' hij de politie overlegde. De zeeman bleek echter zeer gedesil- lusionneerd, toen hij vernam, dat er van trouwen misschien wel nimmer sprake zou kunnen zijn. De juffrouw bleek namelijk gehuwd te zijn met een Spanjaard, die ongeveer 8 jaar gele den was verdwenen en niets meer van zich liet hooren. Mej. C. V. kan echter niet scheiden, daar men in Duitsch- land zegt, dat dit volgens de Spaan- sche wet daar te lande moet geschie den, waartegenover men in Spanje be weert, dat dit in Duitschland alleen maar kan gebeuren. Het eindresultaat is nu, dat de zeeman plotseling niets meer van zijn „zwarte Zigeunerin" (zooals hij haar in z'n brieven noemt wil weten. De vrouw zal naar Hamburg op transport worden gesteld. Colportage-relletjes te Amsterdam. Honderden kinderen volgden Vrij ANNO 1753 dagmorgen te Amsterdam schreeuwen de en joelende de op het Blauwe Zand colporteerende N.S.B.-ers„ waardoor de politie, onder leiding van inspec teur Grootheest, zich genoodzaakt zag, wegens verstoring van de orde en rust de colportage te verbieden. Tegen een 40-jarige vrouw, die zich tegen de N.S.B.'-ers beleedigend uit liet, werd proces-verbaal opgemaakt Een andere vrouw verwondde een der colporteurs door een scherp voorwerp door de brievenbus te steken, toen deze iets in de bus van haar woning wilde werpen. Wegens mishandeling zal deze 45-jarige vrouw worden vervolgd. Drama op de Lek. Kind verdronken bij aanvaring. Op de rivier de Lek, onder de ge meente Langerak, zijn 'n motorboot en een roeiboot met vier personen in aan varing gekomen, welke botsing aan 'n kindje het leven heeft gekost, meldt de „Telegr.". De echtgenoote van den veehouder T. van Zessen was met haar kindje nou dan, één slokje melk Verder soesde hij veel praten vermoei de,Waar dacht hij ook al weer aan.... o jadie goudvischcombinaties.... 'n roos op 'n stoppelveldook schitterend sloeg op die Marietjezou zij weten Na tuurlijkMama zou 't wel verteld hebben. O nee, dat kon nietMama was direct met de auto gekomen, dien avonddie zielige MaEiken dag kwam ze even kijken zakdoekjes voor den neus voor de luchtjes van choloform en zooHoubigant in 'n benzinetank Kostelijke mopHij zou eens een heele serie vergelijkingen maken Toch die van die roos was de besteMarie tje, toch een aardig dinghij had niet veel moeite gehadsportWat zouden haar mooie oogjes droef staan, als zij hem eens verpleegde'n dauwdrup op 'n orchi- déhij werd bepaald dichterlijkHij doezelde wegdaar kwam het weer, die benauwde visioenenDe engel wenkend wuivendin nevel schrijdendonbe reikbaar" Klam, vermoeid werd hij wak ker. „Geslapen Kom, niet zoo sip kijken, jon genniet piekeren, als je zoo sip kijkt noem ik je „piekerhoofd", je weet wel Sabre, in „If Winter Comes." Anders een vrij verve lend boek. Echt iets voor mijn Vader. Die ge noot er in. Zoo zonder natuurlijke intrige. Wil ik je wat voorlezen Of willen we wat pra ten Lig je goed, jongen Dat „jongen" sprak ze teeder uit. Er lag een wolk van verpleegstersliefde in. En wat is heerlijker voor een herstellende dan be moederd, vertroeteld te worden, door een meisje met frêle figuurtje, wangen als 'n door zon gekoesterde perzik.... Mondje, dat schapen was tot babbelen en om gekust te wordenoogen, die steeds vroegen, maar ook wisten te wachtenkortom, het ge zichtje achter een mooi „masker". En, dat haar wachten beloond zou worden, ze twijfel de nietze had het in haar handtoo- neelspel met slechts één toeschouwerdie moest kijkenmoest bewonderenmoest zwichten. O, ja hij wist hethij vond Kitty charmant, meisjes waren voor hem als bloemenzooals van drie maanden, een meisje, op be zoek geweest bij familie te Willinge Langerak, welk dorp aan den over kant van de rivier ligt. Met een roei boot van den veerdienst Willinge Lan gerak—Langerak keerde zij bij het val len van den avond naar huis terug. Haar man was met de roeiboot mede overgekomen om zijn vrouw te halen en te helpen den kinderwagen in de boot te bengen. Op den terugtocht is de roeiboot in aanvaring gekomen met een motorboot die de rivier afkwam. Door den schok sloeg de kinderwagen met de kleine er in over boord en ook de 50-jarige vee houder geraakte te water. Met veel moeite gelukte het den man te red den. Het kindje is echter verdronken. Toen men den wagen later ophaalde, was het meisje er uit. Het lijkje is nog niet gevonden. De veerman en zijri vrouw kregen geen letsel. Uitverkoopen en opruimingen. Een overgangs-periode. Nu de wettelijke regeling 'op het uit verkoopen en opruimen in het winkel- een spelend dartelend kind buiten onbewust afrukt, plukt, verzamelt de tooiselen der na tuur, maar dan onachtzaam ze verstrooit, wegwerptzoo was voor hem een vrouwen zieleen fladderende vlinderdie zich. nou ja, kon schroeien aan het vuur en dan bleef liggenWat wist hij van grootheid. van ziel, reinheidzelfbedwang. Mochten wroeging en verwijten hem in koortsdroomen kwellen, hij kon ze aan, ze uitbannen Maar is dat niet de algeheele cirkelgang van het voor velen vruchteloos leven. Wordt in de moderne maatschappij met zijn verwor den principes stil gestaan bij het knagend zelfverwijt van wat geweten heet Hebben we daar tijd voor? Ofmissen we daar den moed toe. Is het waar, dat er Godlooche naars zijn of zijn het wanhopigen, die het masker" van onverschilligheid voorhouden beter, dan onder te moeten gaan in de poel van wanhoop over zooveel moraliteitsgemis. Het leven voor dezulken is als een verdroogde sniktot den grooten dag van het eeuwig afscheid. „Kit, je bent een schat." „Foei mag je niet zeggen wordt Kitty boos" pruilde ze allerliefst. .Kitty, die beroerde handen, wil je mijn kussen nog wat recht leggen „Ondeugd, heb het net gedaan, enfin zieke jongetjes zijn lastig, kom dan maar" en met haar rechterom zijn hoofd steunend, haar zij-ig golvend haar zijn gloeiend gezicht be roerend, boog ze zich naar hem over. „Kit, geef me een zoenééntje maar. liefste aller verpleegstertjes Hetzelfde oogenblik ging de deur open, Ma ma van Beers, gevolgd door den dokter tra den binnen. „Dag jongen, dag boy, hoe is het er mee eh „Morgen Mamaatje, morgen dokterstuk ken beter hoor, mijn verpleegstertje heeft wonderen aan mij verricht. Ze legde me juist wat terecht." De geneesheer blikte van de een naar den ander, dokters hebben scherpe oogen, hij nam de pols: „Hm, een tikje gejaagd.... je bent er anders buitengewoon goed afgekomen, ik dacht eerst dat er geen spaan van over „Ja dokter, absoluut in de poeder „Nou spot je er mee jongmensch, enfin zoo zijn jullie. Neemt hij zijn druppels geregeld, jonge dame met een fijn glimlachje naar Kitty Verhoeven. „Nou dokter, hij pruttelt nog wel eens en Mevrouw van Beers hij kan zoo ongedurig zijn, even tevoren had ik zijn kussen opge schud en juist toen U binnen kwam beweerde mijnheer, dat hij niet goed lag „Ach zoo" mompelde mevrouw van Beers ijzig. Ze had iets gezien wat haar niet bijster beviel. Wie was dat kind eigenlijk; van mevrouw van Westerhoven had zij gehoord, dat het een vriendin van de dochter des hui zes was. Hoogstwaarschijnlijk een goede intro ductiemaerre. Terloops had ze in Ede geïnformeerd dat de Westerhovens vrij gefor tuneerd warengek toch, dat dan de eeni ge dochter een verpleegstersbaantje enta meerde.... BespottelijkVerbeeld je, al tijd die weeë luchtjes van carbol en-zoo en dan al die vieze menschjesdie burger typetjes, die altijd klaagliederen hadden ziektetjes.waar je bij hun soort menschen nooit over hoorde. Vroeger, toen Burgemees ter nog niet lang in Veldhoven was, had ze wel eens geliefhebberd in weldadige comité's en was ze met die categorie wel eens in con tact gekomenmaar neen, dat was iets voor lieden van andere mentaliteitVer beeld je, een freule van Westerhoven, die daar zich encanailleerde met vrouwtjes met lép- oogjes en kinderen met loopneusjesAf freus Die Kitty was wel een ander type, maar toch ook weer vreeselijk geëxalteerd Waar had zoo'n kind plezier in, den geheelen dag op een ziekenkamer.... bij die Jan vol pleistersverbandchloroformbr.. Nee daar zat wat anders achter. Nu ja, Jan was een zeer verstandige boy, die liet zich niet zoo maar door een aardig kopje inpal men. daar was de lieve jongen veel te se rieus voor, maar tochje hoorde het wel eens meer, bij zieke menschendie zich lieten inpalmen door een bekoorlijk verpleeg stertjeOppassen Ze zou eens informee- ren. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1