26e JAARGANG DINSDAG NOVEMBER 1935 No. 88 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINOEN EN OMSTREKEN MESALLIANCE. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG en VRIJDAG UITGEVER Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN Telef. Intercomm, No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden f 1. BINNENLANDSCH NIEUWS. Slechte hooioogst te Langendijk. Een vreemd verschijnsel. Een vreemd verschijnsel doet zicli •voor, waarvoor wij geen verklaring weten. De landpachten gaan omhoog, en soms aanmerkelijk, terwijl de nood in den tuinbouw grooter is dan ooit te voren. Een vrij onbegrijpelijke stij ging der huurprijzen alzoo, daar deze toch op en neer gaan met de resulta ten welke op het land worden behaald. De kooloogst is slecht. Verschillende malen is er reeds op gewezen dat de tuinbouwers tengevol ge van de luizenplaag 'n zeer geringen oogst zullen hebben. Thans is men eenigen tijd bezig met kooihalen en kunnen de resultaten worden bekend gemaakt, welke men op verschillende bedrijven heeft. Het is lang niet zoo'n drukte met het koolhalen als wij dat jaarlijks gewend zijn. Ook uit de omliggende polders wordt niet veel kool naar den Langen dijk gebracht. Dat verschilt ook nogal wat met andere jaren. Het blijkt dat daar op sommige plaatsen ook aardig is huisgehouden door de parasiet. Maar zooals het in het Geestmer-Ambacht is geweest is het nergens. Van verschei dene tuinders werden de cijfers mede gedeeld. Het is bedroevend slecht. Van 20 snees, een halve H.A., werd door 'n verbouwer 2000 Kg. geteeld. Een ander behaalde van een heele H.A. slechts 'n oogst van 650 Kg. Wat dit zeggen wil voor deze menschen, laat zich begrij pen. Zij, die anders een schuur met kool hadden, doen nu maar het beste ze direct weg te veilen, daar het de moeite niet loont de kool op te slaan en ze te bewaren. Er komt nog bij dat de kool tenge volge van de luizenplaag veel werk geeft aan den eigenaar, doordat er heel veel „aan te doen" is. Ze zijn soms heel erg „rottig." Over het algemeen kan gezegd wor den dat de kool heel klein van stuk is, hetgeen de oogstcijfers hierboven reeds doen vermoeden. Niet allemaal heeft men zoo wei nig geteeld, er zijn wel eenige gunsti ge uitzonderingen. Doch over het ge heel genomen zal de voorraad kool dezen winter heel gering zijn. Voor velen staat een moeilijke tijd voor de deur. Ongeluk bij draverij te Gorredijk. Man zwaar gewond. Bij de sluitingswedstrijden van de draverij vereeniging Gorredijk heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. Het paard Bertha E. van stal H. te Heerenveen sloeg plotseling op hol, waardoor de berijder J. van Leeuwen Jr. uit Bennenbroek, in volle vaart ach terover van de sulky viel en vrij zwaar gewond werd. De man is per brancaid van het veld gedragen en later op ad vies van een geneesheer in het Zieken- huis te Heerenveen opgenomen. FEUILLETON. Roman door COR DE BLIJ. 12). „Hm, geen antweurd Swievers, het is in je eigen belang, gezien de antecedenten van je Vaeder. „Laat m'n Vader d'r buiten, burgemeester, daar hebt U niets over te vertellen." „Kalm, jong mensch. Een dergelijke hou ding verwacht ik absoluut niet. In mijn func tie van hulp-officier van Justitie, leid ik dit onderzoek, en is het een en ander mij zeer, zéér verdacht." Burgemeester drukte op de electrische schel. „Veldwachter. Ik had je een speciale op dracht gegeven om de abnormaele gedraegin- gen van dit jongmensch, speciaal zijn onge- wenschte bezoeken bij „Duivecate", te contro leeren. Hoe je je daer van gekweten hebt, zullen wij het laeter over hebben maerre had jij deur je observaeties eenig vermoeden, dat deze, veur mij zeer precaire geschiedenis, een dergelijke catostrofale wending zou nemen „Ne enBurgemeester. Daarbij heb ik de overtuiging, dat Arle geen kwade bedoelingen had om 's avonds „Arie Ehje bedoelt Swievers. Wij zijn in een ambtelijk onderzoek, veldwachter „Jawel, Burgemeester. Ik wilde zeggen, dat Arie Swievers, niks in het zin had." „Hm, een zéér eigenaardige zienswijze Moet ik daeruit afleiden, dat je van die nach telijke experimenten op de hoogte wasze sanctionneerde „Burgemeester, ik heb voor een tijd, met Swievers gesproken enne „Nu en interrumpeerde de Burgemees ter, met gewichtig air met de toppen der viögtfS tCQnuoSlraaWCh op z'n lfMéUMr Zijn toestand is naar omstandig heden redelijk wel. Ongeval in een sluis. Ruzie tusschen schipper en knecht. Vrijdagmiddag tegen vier uur is de ambulanceboot van den G.G.D. naar de Oranjesluizen gevaren om daar hulp te verleenen aan een 31-jarigen schippers knecht, die door een ernstig ongeval was getroffen. Deze man had ruzie gekregen met den schipper van de aak waarop hij voer. Deze had aanmerking gemaakt op zijn werk en daarover ontstond een twist die zoo hoog liep, dat het twee tal elkaar te lijf ging. Bij de veclitpar tij viel de knecht overboord en raakte beklemd tusschen twee aken. die te gen elkaar aanlagen. Daarna viel hij te water doch kon spoedig worden beetgepakt en opgehaald. De man bleek er leelijk aan toe te zijn. Hij had inwendige kneuzingen en eenige gebroken ribben, terwijl hij voorts water naar binnen had gekre gen. De ambulanceboot bracht hem naar het Binnengasthuis waar hij werd opge nomen. De toestand is vrij ernstig. Wolhandkrab in wateren bij Haarlem. veel vernieling aangericht. In de Buitenliede zijn ongeveer 60 exemplaren gevangen van de gevrees de Chineesche wolhandkrab, die tot nu toe in de omgeving van Haarlem niet is voorgekomen. De uitgezette netten werden totaal vernield. Onmiddellijk na de ontdek king hebben de visschers de Neder- landsche Heide Mij. gewaarschuwd. Een inspecteur dier maatschappij zal een onderzoek instellen de Heide Mij. heeft verzocht haar bij nieuwe vang sten onmiddellijk te waarschuwen Ook de heer I-I. Kion, secretaris van de Waterpacht-commissie, heeft de zaal< ter hand genomen. Bij de gevangen exemplaren waren er, die van schaar tot schaar 32 cm. maten met een rugbreedte van 7 cm. Duim afgehakt voor f 19.000. Verzekeringsmijen opgelicht. Een ruim 50-jarige inwoner van Bolsward heeft zich door oplichting van twee verzekeringsmaatschappijen in het bezit weten te stellen van een bedrag van f 19000. Bij de Verzekerings maatschappij „Ocean" te Zürich in Zwitserland had hij zich verzekerd voor een bedrag van f 100.000, terwijl hij een tweede verzekering had aange gaan hij de Algemeene Verzekering Maatschappij „De Philantroop" te Bols ward. In 1931 heeft de verzekering nemer zich een duim laten afhakken. Hoewel er onmiddellijk reeds verdach te omstandigheden waren, heeft men toen niet kunnen bewijzen, dat het li chamelijk letsel opzettelijk was toege bracht. De Zwitsersche Verzekerings maatschappij heeft hem toen een be drag van f 18.000 moeten uitbetalen en de Verzekeringsmaatschappij „De slaand. „Ik houd van Marie" stootte Arie er uit, als willend helpen den ander. „Ahzoo zit 'm daer de kneep. Deze buiten gewone gewichtige mededeeling had je anders gerust wat eerder kunnen openbaren." Hij lachte sarcastisch. „Daar hoef ik niet mee te koop te loopen", botte Arie. „Een toontje laeger jong mensch Ik duld dergelijke grofheden niet. Begrepen Maar ter zaeke. Als jullie van elkaar houdt, dan is het mij nog duister, hoe je beiden aan dat natte pakt komt. Een beetje gekibbeld De toon was eenigszins amusant, toch milder. ,,'k Had d'r heelemaal niet gesproken. ze mot mij niet. 'k Hoorde een schreeuw en toen heb ik haar d'r uit gehaald. Dat is alles.' „Hm, veel duidelijker wordt mij deze affai re niet. Ik neem $an, dat je weer bij „Duive cate" in de buurt doolde, niet waer Zeker het meisje opwachtte. Jae, jae. Je had haar dus absoluut niet gesproken „Neen, Burgemeester." „En veldwachter, jij had, op je ronde, Arie niet gezien „Neen Burgemeester, ik had Swievers niet gezien De Burgemeester keek even op, doch constateerde niets aan het kalme ge zicht van zijn employé. „Dan moeten we het dus aan een ongeluk, aan een saemenloop van omstandigheden toe schrijven. Zeker de duisternis. Enfin, Swievers je kunt gaen, maer ik geef je in gemoede den boeden raad, om in de naeste toekomst, je nachtelijke excursies naer een ander gedeelte van het dorp te dirigeeren Gezien den uit slag van dit verheur, meen ik, als hoofd van de gemeente je een compliment, veur je held haftig gedrag niet te mogen onthouden. Ik bezie deze gebeurtenis thans anders. Geef mij je hand Swievers, Je hebt het meisje van een wissen dood gered. En misschien, je heurt dat wel eens meer, verandert ze nu wel van zienswijze betreffende jou. Bonjours Swie vers. Het gae je goed." Vokte&ö leuafc V»Q aftfibï %£ht«£V£r iö ^jn Phlantroop" betaalde bovendien nog f 1000. Gedurende den laatsten tijd waren de politie te Bolsward geruchten ter oore gekomen, die een bevestiging in hielden van de reeds in 1931 geuite vermoedens, dat hier oplichting in het spel was. Thans is de politie tot arres tatie overgegaan. De man heeft bekend. Intusschen zoekt de politie nog naar een tweeden persoon, die bij deze zaak betrokken schijnt te zijn. De ambulance naar Abessinië. Komende week samenstelling van den medischen staf. Het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis kan met vreugde berichten, dat voor de uitzendingskos- ten van een Nederlandsche ambulance naar Abessinië de eerste f 50.000 zoo goed als bijeen is voor de tweede blijft het een beroep doen op a.1 dege nen, die willen medewerken om Neder land een waardige plaats te doen in nemen tusschen de buitenlansche am bulances, die in Abessinië werkzaam worden gesteld. Intusschen kan het hoofdbestuur me dedeelen, dat in ieder geval een ambu lance uitgezonden zal worden en het nog in de komende week de samenstel ling van den medischen staf hoopt te kunnen berichten. Met den leider en ad ministrateur zal dan worden vastge steld, welke inventaris noodig zal zijn. De noodzakelijke bestellingen kunnen dan geschieden de voorbereidende werkzaamheden hiervoor zijn reeds uit gevoerd. Met erkentelijkheid kan worden be richt, dat het hoofdbestuur verschei dene zendingen in natura heeft mogen ontvangen, waaronder een instrumen tarium van een thans rustend genees heer. Het hoofdbestuur hoopt in de komen de weken nog zeer vele giften, zoowel groote als kleine, te mogen ontvangen. Opzegging collectief contract Bouwbedrijven. Tegen 1 Maart 1936. De R.-K. en Chr. patroonsbonden hebben aan de arbeiders-organisaties medegedeeld, dat zij de collectieve ar- beids-overeenkomst, welke 1 Maart '36 afloopt, wenschen op te zeggen. Zij achten loonsverlaging noodig en klasse-verlaging van een aantal plaat sen, terwijl niet overal de vacantierege ling zal kunnen worden gehandhaafd. De mate, waarin die loonsverlaging noodig is, wordt niet medegedeeld, om dat men streeft naar samenwerking met den algemeennen werkgevers- hond (Ned. Aannemersbond en Pa troonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland), welke zijn standpunt nog niet heeft bepaald. RECHT ZA KEN. werkverschaffing. Mishandeling van opzichter der Voor het gerechtshof te Amsterdam bureaustoel. Dat had hij hem keurig geleverd! Het slot een beetje theatraalKon geen kwaadJe moest bij dat seurt menschen nooit kwacd bloed zetten „Enne veldwachter. Nu hebben wij nog een weurdje te spreken. Dit geval is nu wel opge lost, en kan ik je geen bepaeld verwijt maken over je houding, maer toch trof het mij, dat je je plicht eenigszins verzaekt hebt. En dat is niet naar beheuren geschied. Wat is je antweurd daarop „Daar heb ik niets op te antwoorden, Bur gemeester. Ik heb mijn plicht naar behooren vervuld." ,Zoo. Ik zal deze zaek nog eens overdenken. Je begrijpt, en nu spreek ik niet tot je als ambtenaer, maer tot de broeder van het meis je, dat deze quaestie mij in een buitengewoon lastig parket heeft gebracht. Goddank is mijn vrouw naer Amsterdam naar de jongelui, de soesah is me in ieder geval zeer, zeer onaen genaem. Ik veronderstel, dat je zuster, een of ander liefdesaffairetje heeft gehad, ik heb er wel veur gewaekt daerop niet te zinspelen in presentie van dat jongemensch edoch dan is het een overspannen wezentje, dat ik niet in mijn huis kan hebbenWij zijn niet ingesteld op tragie-comedies De veldwachter klemde de lippen opéén, om een scherp antwoord te vermijden. „Ik had U er juist over willen spreken, Bur gemeester. Dokter vertelde mij daar even, dat het met Marie in het geheel niet goed is. Ze schijnt zeer geschokt, en is geheel in de war, bazelt als een kind." „Zoo, zoo, jae, dat muisje kan wel een staertje hebben. Wij, ik bedoel meer speciael mijn vrouw, is er de dupe van. Marie voldeed als tweede meisje wel, en we hebben juist zeer drukke daegen in het verschiet. Je heur- de zeker van verloving van mijn zoon enne...." ,Neem me niet kwalijk Burgemeester, dat ik U in de rede val, mijn zuster's toestand eischt een directe verzorging. Met Uw toe stemming breng ik haar dus bij mij in huis." Ga je gang, Verhoeven. Ik zou je den raed willen g^yé'n qj£t te overzij venHét z&l stond een grondarbeider terecht, die door den politie-rechter te Alkmaar wegens mishandeling van een opzich ter bij de werkverschaffing in den Wieringermeerpolder veroordeeld was tot een maand gevangenisstraf. Ver dachte bekende het feit, doch voerde als verontschuldiging aan, dat de op zichter hem niet het loon gaf, waarop hij als volwaardig arbeider aanspraak kon maken en opmerkingen daarover sarcastisch beantwoordde. Verdachte liet zich daardoor tot het gebruiken van scheldwoorden verleiden, waarop de opzichter hem mededeelde, dat hi.i hem op staanden voet schorste. Hier door verloor verdachte het laatste restje zelfbeheersching en sloeg met zijn schop naar den opzichter. De procureur-generaal Mr. Versteeg, requireerde bevestiging van 't vonnis. De verdedigster Mr. H. Cats—Hille sum, zeide het gepleegde feit te be treuren. De aanleiding was echter het ontactische en sarcastische optreden van den opzichter, over wien vaak ge klaagd wordt, zooals blijkt uit eenige ingezonden stukken in een plaatselijk blad naar aanleiding van deze zaak. Op grond van 's-mans blanco straf register, goede getuigschriften en het groote gezin dat van hem afhankelijk is. voelde verdedigster zich gerechtigd, het Hof te vragen de gevangenisstraf in een voorwaardelijke straf om te zetten. Uitspraak 14 November. BUITENLANDSCH NIEUWS. Bezuiniging en Kruistocht tegen alles wat buitenlandsch is. Met het oog op de aanstaande toepas sing der sancties, wordt op hst oogen- blik in Italië een ware kruistocht te gen buitenlandsche goederen, en zelfs vreemde woorden, gehouden. Het officieele orgaan van den fascis tischen bond van kooplieden meldt, dat handelsvertegenwoordigers een voorstel hebben ingediend om fabrikan ten en zakenlieden te verplichten, Ita- liaansche fabrieksmerken en namen te bezigen. Te Genua zijn aan de gevels van za ken, waar buitenlandsche goederen werden verkocht, aanplakbiljetten aangebracht, waarmede het publiek wordt gewaarschuwd. Zooals reeds eerder gemeld, hebben le meeste winkeliers te Rome na de betoogingen der studenten alle opschrif ten in het Engelsch van de gevels doen verwijderen. Alle bladen noodigen hun lezers uit in het dagelijks gebruik de buitenlandsche artikelen door natio nale producten te vervangen. Gemeld wordt voorts nog, dat de se cretaris der fascistische partij heeft medegedeeld, dat gouden, zilveren en bronzen medailles, die moeten dienen tot belooning van sportlieden, kunste naars en letterkundigen, door eenvou dige diploma's zullen worden ver vangen. zich wel redresseeren en met een sisser af- loopen." Bonjour wuifde hij met de hand. Hij had een zeer emotievollen ochtend achter den rug. Met zijn gesoigneerde hand streek hij over het aristocratische voorhoofd, bekeek daarna critisch zijn gesoigneerde nagels, en liet zijn blik lang rusten op den ring met fa miliewapen. Mijmerend sprak hij in zich zelf Ja, jade verloving met Janhet is wel een beetje geforceerd gauw gegaen soit, de jongen was nog niet gepromoveerd., toch was zijn keus hem welgevallig. Die zaken menschen hebben toch altijd een streepje veurjaals hij in zijn hart keek had hij voor Jan liever een meer aristocra- cratisch meisje gehadde jongen had het zakelijk bekeken nagedacht over dat ge sprek in de bibliotheek. Hij had rare klappen gehad. Eerst na den oorlog met die Russenlater een paar on- voordeelige beleggingenen nu den laat sten tijdhij moest er niet aan denken. Een ambsolute waardevermindering. Zijn no taris had hem bij het laatste bezoek eenigs zins koel ontvangen. Ongehoord, HIJ, een van Beers van „Duivecate" Waar de man de brutaliteit vandaan haalde om hem te ver tellen, dat er op de hypotheden van zijn lan derijen afgelost moest wordenja, dat was ook een stomme streek geweest, die hypo theden. Maar, had hij dan anders gekund Als Emilie ooit te weten was gekomen, van dat voortdurend suppleeren, op zijn specula ties, dan had hij geen leven gehad. Ja, de landerijen waren ongemeen zwaar belast die boertjes moesten eens weten, als ze met hun klaagliederen ben hem kwamen, hoe hij zelf in de modder zatEen ware balans van zijn zakenhij durfde niethij wilde het zich zelf niet aandoen,maar dit wist hij wel, van het kapitaal van zijn vrouw was geen drommel overHerejé. ik wind me wat opIn ieder geval was het een voorrecht, dat Jan zijn verstand had gebruikt en een meisje met geld trouwde. Je moest je in den tijd vafl depreciatie heen De Italiaansche staatscourant publi ceert een regeeringsdecreet, waarbij bepaald wordt, dat uit bezuinigings overwegingen alle tot nog toe verschij nende officieele statistieken betreffen de het financieele- en bedrijfsleven voorloopig niet mer gepubliceeord zul len worden. De staatsspoorwegen heb ben besloten met ingang van 8 Novem ber 47 treinen niet meer te laten loo pen en de bureau-uren te vervroegen, om licht- en warmte-onkosten uit te sparen. Door het stijgen der benzine prijzen zijn de Taxi's veel duurder ge worden. GEMEENTE WIERINGEN. Belangrijke vergadering der Visscherijvereenigingen om de Waddenzee op Zaterdag j.1. te H.-hoef. Deze vergadering stond onder leiding van den heer Stevenson uit Den Helder. Verte genwoordigd waren de visschersvereenigingen Texel, Den Helder, Harlingen, Makkum en Wieringen. Mede waren tegenwoordig de Gemeente besturen uit die plaatsen, althans de wethou ders voorzoover de visscherij -belangen behar tigende. In hoofdzaak was deze vergadering, aldus de voorz., belegd om een regeling te treffen met de visscherij-centrale inzake de haring- visscherij. Het vorige jaar had men ook een deugde lijke regeling tot stand gebracht. Doch toen was men hiermede feitelijk te laat. Aan die regeling kleefden fouten en men zal trachten deze thans op te heffen. Voor Den Helder was deze regeling van weinig belang. Men oefent daar in hoofdzaak zegen- visscherij uit. Den Helder zal alzoo een af zonderlijke regeling voor zich zelf moeten instellen. Van Texel en Makkum werd aan gaande de regeling weinig vernomen. Van Harlingen werd vernomen dat de regeling vrij goed zou werken ware het niet dat de plaat selijke toestanden aldaar, een goede regeling vrijwel in den weg stonden. Koopers-expor- teurs die zelf visschers waren of lieten vis- schen, beheerschten daar de markt. Hun visch werd meestal voor consumptie verzonden en de visch, door de bonafide visschers aan den wal gebracht, ging maar al te dikwijls, als overcompleet naar de puf fabrieken. Op Den Oever, aldus bleek uit de besprekin gen, ging daartegenover alles van een leien dakje. De aanvoer was steeds regelmatig en de handel levendig. Hier lag dan ook het centrum van de Waddenzee-visscherij, waar èn visschers ook van elders èn handel zich concentreerden. De leiding ging daaruit van het Bestuur van D.E.T.V., terwijl de voor zitter dier vereeniging, de heer J. Tijsen, zich voortdurend met de controle zoowel van vis scherij als van handel, persoonlijk belastte. De heer Tijsen gaf dan ook in deze verga dering de richtlijnen aan, waarnaar z.i. in de komende periode moest worden gehandeld. Ook ten opzichte van de voorlichting van de Visscherij-centrale en op welke wijze deze centrale in het belang der zaak regels zou kunnen voorschrijven. In hoeverre zou kun nen worden tegengegaan dat in Haringen b.v. de koopers-visschers het monopolie van uit voer hadden en over het algemeen sleepboot- kuilders de markt overvoerden of onder de zetten over ouderwetsche begrippendaar bijde Verhoevenshè, wat klonk die naam toch onaangenaamzeker, zeker, omdat hij zelf Verhoevens in zijn dorp had. en juist met die laatste emoties's even kijken de posthm,een brief van Heeremans den bankiergister ook al weer manen om dekking„dat gaat zoo mis"Wat??van Beers leunde ach terover, zijn gezicht was vaal bleek gewor den.... Zijn bankier, de firma Heeremans te Den Haag, waar hij zijn beleggingen had on dergebracht, zonder medeweten van zijn vrouw vandaar, dat die correspondentie een stadhuize kwam, vroeg om onmiddel lijke suppletie van twee duizend gulden „Onmogelijk" steunde hij. „Dat is de nek slagEindelijk herstelde hij zich, „Een beroerde corvee", maar het moest, zijn no taris telefoneeren. „Ja, hallo, hier van Beers.móge van Seventerah, dank jeja, jongelui zijn in Amsterdam.... o, ja, een bijzonder aardig meisjebuitengewoon charmante familie, ja een dochter van een zakenman"hij beet zich op de lip, „zoo, ken je de naem. jae, van de firma de Haas Schilkmeyer en Verhoevenbeursmenschen, zeg, apropos van Seventer, ik heb even een paer mille noodig. Ken jij dat even veur me arrangee- ren Watblief Nee, zeg, dat is absurd Ja, wat moet je hebbenpandbrieven ehjae zeg, daer heb ik op 't oogenblik de beschikking niet over Maer je weet toch wel,och nee, zeg, je overdrijftover een paer dagen komen de pachten toch los.... Nou jae, dat begrijp ik, maar daar blijft toch voldoende van over.... Gunst, dan ben ik wat in de warNou, adieu, zegtot ziens, amicevan Seventer." Ontdaan, heftig transpireerend, legde hij den hoorn op den haak. Dat was verschrik kelijk. Zoo had hij zich zijn toestand niet ingedacht. Die van Seventer, die het gewoon weg vertikte om twee mille voor hem los te maken. Dan maar den Haag opbellen (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1