26e JAARGANG DINSDAG 12 NOVEMBER 1935 No. wo NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINOEN EN OMSTREKEN MESALLIANCE. WIERINGER COURAHT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 NEDERLAND. Wat Italië niet meex* van Nederland wil koopen. Het Italiaansche blad Tribuna publiceert „eenige dagen artikelen over de handelsbe trekkingen van de landen, die de sancties toepassen. Na eerst Engeland, Frankrijk, Rusland en België behandeld te hebben, is thans de beurt aan Nederland gekomen. In het artikel wordt volgens den Romein- schen correspondent van het Hbld. eerst ge zegd, dat Nederland gedurende den wereld oorlog neutraal is gebleven en zich dus tegen over Italië niet in de positie bevindt van En geland, Frankrijk en België, de vroegere bond- genooten van Italië. Daarna wordt uiteengezet, dat men bij het noemen van Nederland niet moet denken aan den Europeeschen staat van dien naam, een klein land met slechts acht millioen inwoners, maar aan het Nederlandsche imperium, een wereldimperium, waarover diegenen, die van Nederland den indruk hebben als zou het ge- heele land niet anders zijn dan een aardig plaatje, niets afweten. Genoemd worden dan de afmetingen en het aantal inwoners van de overzeesche bezit tingen en de schrijver voegt erbij Wat de verhouding tusschen staat en imperium be treft, moet men in dit geval in aanmerking nemen, dat de eene in geen verhouding staat tot de andere. Nederland, dat een wereldmacht is, heeft zich met bewustheid uitgesproken voor de sancties en wil beletten, dat Italië, een land met 44 millioen inwoners, de definitieve vei ligheid schenkt aan zijn twee bescheiden ko lonies in Oost Afrika; Ook Nederland wenscht, dat de geschiedenis thans blijft stilstaan, om een garantie te meer te bezitten voor zijn groot imperium. Zeker, heeft Nederland belang bij solidari teit met het Britsche rijk, maar juist die soli dariteit zou het begrijpelijk maken, wanneer men in dat land een politiek zou veroordeelen als de Engelsche, die in het Verre Oosten, waar toch Japan eventueel Nederlandsch- Indië zou kunnen bedreigen, volkomen passief bleef en daarentegen in de Middellandsche Zee onmiddellijk de meest krachtige maatre gelen neemt, een politiek, die hoogst gevaar lijk is en in strijd met de Nederlandsche be hangen. Nederland heeft tot nu toe deel uit gemaakt van het continenale blok der goud landen, hoezeer het ook te lijden had onder de Britsche aanvallen, die ten doel hadden, den gulden het lot te doen deelen van het Britsche pond. Door deel te nemen aan de sancties, ontwerpt Nederland zich aan een politiek, die zich, naast andere dingen, ten doel stelt de solidariteit te ondermijnen van het continentale blok der goudlanden. Na deze algemeene overwegingen leest men verder in het artikel Ook het sanctielieven- de Nederland heeft tot nu toe meer aan ons verkocht dan het in Italië gekocht heeft. Ge durende de eerste acht maanden van 1935 b.v. hebben wij in Nederland voor 73 millioen lire aan waren betrokken en wij hebben aan Ne derland slechts voor 63 millioen lire verkocht. Nederland heeft dus jaarlijks een flinke netto winst op den handel met Italië. Op deze nogal simplistische beschouwingen volgen dan twee 1 ij s t e n De eerste bevat te waren, die Italië volgens den schrijver zich voorneemt, niet meer van ons te koopen, daar zij uitsluitend vervangen kunnen worden door Italiaansche producten, of betrokken kunnen worden uit landen, die niet deelnemen aan Roman door COR DE BLIJ. Uc bdilCLXCb. j De grootste cijfers zijn die voor steenkool j en chemische producten. Deze twee stoffen zou Italië in de eerste acht maanden van het loopende jaar in Nederland gekocht hebben tot een bedrag van 10 millioen lire. Daarna volgen landbouwproducten als levend vee, versch en bevroren vleesch, groenten, aardap pelen, enz., tezamen voor 6 millioen lire, hui den en lederwaren voor 9'/a millioen lire, an dere belangrijke artikelen, oliën en vetten, aardappelmeel en machines en onderdeelen daarvan. De tweede lijst bevat de producten, waaraan „alleen door onwetendheid van de verbrui kers de voorkeur werd gegeven boven derge lijke Italiaansche producten, welke beter zijn wat kwaliteit betreft en lager, in prijs zijn." Deze artikelen zijn gloeilampen, kaas spi ritus, glas- en kristalwaren, parfumerieën, verf en kleurstoffen en bloemen. Het artikel eindigt dan met de opmerking dat „het gaat hier niet om bijzonder groote cijfers, maar wij kunnen besparen." Zooals vanzelf spreekt, heeft dit artikel slechts een betrekkelijke waarde. De bedoe ling is, den lezers te toonen, welke artikelen afkomstig zijn uit de landen, die de sancties toepassen, opdat zij deze artikelen in de toe komst niet meer zullen koopen. Op den duur zal natuurlijk wel blijken, dat verscheidene artikelen, die in de lijsten genoemd worden, niet vervangen kunnen worden door Italiaan sche surrogaten en ook niet of althans niet tegen dezelfde prijzen door de voortbrengse len van andere landen. BINNENLANDSCH NIEUWS. CRISIS - BUREAU. PERSBERICHT. De Staatscourant van Maandag 11 Novem ber bevat een beschikking, welke hierop neer komt, dat de inkoopsprijs van melk op Re- geeringscontract voor de week van 10 tot 16 November 1935 3/4 cent en voor de volgende weken 1/4 cent hooger zal zijn dan de huidige. Ter toelichting zij het volgende opgemerkt Basis van den inkoopsprijs van consumptie- melk is de zuivelwaarde, verhoogd met 1 ct. Daar deze zuivelwaarde wekelijks wisselt en de handel niet wekelijks den verkoopprijs aan het publiek kan wijzigen, wordt van de zuivel waarde een rekening-courant aangelegd, die aangeeft, hoeveel meer of minder de veehou der heeft ontvangen dan waarop hij recht heeft. Op dit oogenblik wijst deze rekening courant een bedrag aan van 4 cent ten gun ste van den veehouder m.a.w. de veehouder zou gedurende één week recht hebben op een 4 cent hoogeren prijs dan hij nu ontvangt. Aanvankelijk lag het in de bedoeling den inkoopsprijs met 3/4 cent te verhoogen tot het tegoed op de rekening -courant zou zijn verdwenen. Aangezien zoodanige verhooging vermoedelijk zou geleid hebben tot verhooging van den verkoopprijs aan het publiek is, me de in verband met bezwaren van de zijde van den melkhandel, nader bepaald, dat de ver hooging van den inkoopsprijs met 3/4 cent slechts één week zal gelden en daarna 1/4 zal bedragen. Het verdwijnen van het tegoed op de rekening-courant zal op deze wijze uiter aard langeren tijd vergen dan bij een ver hooging van den inkoopsprijs met 3/4 cent. De Minister van Landbouw en Visscherij vertrouwt dat door bovengenoemde regeling de prijs waartegen de melk aan het publiek verkocht wordt geen verhooging zal behoeven te ondergaan. VOETBALKEET GEPLUNDERD. Aan den Hemweg bij Amsterdam hebben Vrijdagavond inbrekers een voetbalkeet open gebroken en geplunderd. De geheele inventa ris is verdwenen. een onaangename histo rie voor club en spelers. Waaruit de inven taris precies bestaan heeft, wordt thans nog nader onderzocht. DOOR KAMRAD GEGREPEN. Vrijdagavond omstreeks zes uur is te Nieu- werkerk a.d. IJssel aan het z.g. eerste wegje een doodelijk ongeluk gebeurd. Op het land van B. den Toom, ongeveer honderdvijftig meter uit den grooten verkeersweg Rotterdam —Gouda gelegen, staat aan het eind van een sloot een Amerikaansche windmolen, welke dient tot bemaling van de slooten rondom deze landerijen in den Zuidgraftpolder. De knecht van Den Toom, die dezen molen be dient, kwam zijn baas waarschuwen, dat de kruk van den molen gebroken was, waardoor Den Toom er bij moest komen om den molen te doen stilstaan. Gezamenlijk begaven zij zich naar dezen molen. Met het oog op den regen had Den Toom zich een zak voorge bonden. Toen Den Toom op de stellage van den molen was geklommen om dezen tot stil stand te brengen, kwam hij in aanraking- met het zich daar bevindende kamrad van den molen-as. Hij werd daardoor gegrepen en door het kamrad rondgeslingerd. De man onmiddellijk dood Pogingen van den knecht om zijn baas te redden mochten niet baten. Den Toom was een zeer gezien inwo ner van Nieuwerwerk a. d. IJssel. GEMASKERDE INBREKERS. Vrijdagavond zijn tweegemaskerde mannen een boerenwoning binnengedrongen, gelegen aan den straatweg EnschedeIldenzaal. De bewoners, een bejaarde landbouwer en diens zuster, waren nog op, zoodat de indringers ge makkelijk door de nog niet gesloten deur konden binnenkomen. Beiden waren gewa pend. Ze riepen „Je geld of je leven". De vrouw wist over de deel te ontsnappen en riep om hulp. De gemaskerden hebben toen het hazenpad gekozen en zijn nog niet ontdekt. STRIJD TEGEN HET LAWAAI. Zal toeteren bij nacht worden verboden Naar het „Hbld." ter oore komt, wordt thans overwogen bij de a.s. herziening van het Motor- en Rijwielreglement de geluids signalen der motorrijtuigen tusschen zons- onder- en zonsopgang te verbieden zij zul len, dan moeten worden vervangen door sei nen met de koplichten. Het blad zou hierbij willen opmerken, dat deze maatregel voor „tegenliggers" geschikt moge zijn we laten dat tusschenbeide maar hoe moet het dan bij inhalen De voor rijdende fietser of automobilist zal moeilijk de knipperende koplichten achter zich kun nen zien. Aan welk bezwaar nog wel andere zullen zijn toe te voegen. EEN SALOMO'S OORDEEL GEVRAAGD. In één der randdorpen aan de overzijde van het IJ heeft zich een merkwaardige ge beurtenis voorgedaan. Een kleine veehouder ging, na een familie feestje onder den invloed van sterken drank verkeerende, met een hem bezoekenden vee koopman uit één der Waterlandsche dorpen een ruil aan van drie koeien voor twee exem plaren plus 20 gulden. De handelaar gaf eeni- 2,'< - f Brief van Gijs vervolgt aldus „Om tot het begin van dit schrijven terug te keeren onze oudste dochter Kitty heeft zich verloofd. Dit geeft reden tot blijdschap, inderdaad en hopen wij, Ouders, van ganscher harte, dat haar keuze een gelukkige moge blijken. Wij zijn overtuigd van Uw medeleven. Maar er zijn verwikkelingen aan verbonden, dat ik liever anders gezien had. Haar verloofde is nl. de zoon van Burgemeester van Beers. Nu moet U mij niet verkeerd begrijpen, doch de verhoudingen in de wereld zijn nu eenmaal anders, dan men het zou wil len. Maatschappelijke toestanden laten zich nu eenmaal niet dwingen. Met liefde herdenk ik altijd mijn ouderlijk huis, maar dat betreft mij en mij alleen. Mijn kinde ren zijn in een andere omgeving opge groeid zij waren op kostschool zij hadden hun vriendinnen in anderen stand en wisten voor kort niet, dat hun vader in landelijke omgeving is opgegroeid. In dit geval ander millieu dus, ontmoette Kitty, den jongen van Beers. Hoe kon zij weten, dat hij een zoon was van Uw pacht heer.... en zoo is deze onverkwikkelijke geschiedenis in de wereld gekomen. Ik stond voor een fait-accomplivoor een voldongen feit. De meisjes van tegenwoor dig zijn zelfstandig, zeer zeker in een groote stad. Ik ben steeds te druk met mijn zaken en ben helaas, de laatste die deelgenoot ben van hun hartsgeheimen. De jongeman van Beers zal zeker niet be vroeden, dat de Vader van Kitty aan U verwant is, zijn Vader de Burgemeester sprak ik reeds eenige malen, en was er geen sprake, dat hij mijn naam met Veld hoven in verband bracht. Zoo is het dan beter, dat zulks niet bekend wordt. Dit is onze overtuiging en zult U het geluk van mijn kleine meid niet in den weg willen staan. Het schrijven van deze regelen valt mij zwaarder, dan U zult gelooven maar, U kennend, Frans en Marie niet uitgezonderd, vertrouw ik, dat U ons wilt begrijpen. Aldus resumeerend wanneer U hoort van de verloving, doet u, alsof Kitty U onbekend isten slotte zijn er zooveel Verhoevens. Met hartelijke groeten aan U allen, hopend, dat door mijn hulp, ook „betere tijden" voor U zullen aanbreken. Uw zeer toegenegen zoon GIJSBRECHT." Biggelend dropen de tranen langs den be- venden baardDe tandelooze mond tril dede moede oogen tuurden. Straks, saamgeknepen lippen, omhoogblik- kend de Moeder. Eindelijk klonk het „je eigen vleesch en bloed...." Dan een droge snik. ,,'t Is niet mooi, wat zeg je me nou.. nee, het is niet mooiVaders hand zocht over tafel die zijner vrouw.In jaren waren zij niet zóó één geweest. Jan Verhoeven ging met bezwaard hart naar zijn Ouders huis. Hoe het hun te vertel len van Marie, toch moest het. Zelf, hoewel voorvoelend een tragedie, stond hij voor een raadsel. Hij trad biinnen, trof de oude men- schen, de handen inéén gestrengeld, beeld van droefheidde open brief op tafel. „Lees zelf maar, Jan was alles wat Moeder zei. Maar haar stem klonk anders, het smart gevoel had ook haar in de ziel gegriepen vernederdop zij gezet. En Jan laslegde den brief neer, ver kroppend zijn verontwaardiging, hier pasten geen woorden.... daarbij, was hij te vervuld ge dagen later echter aan de overeenkomst een anderen uitleg en meende behalve op de koeien nog recht te hebben op f 100. Hij be paalde zich er toe, één koe bij den boer terug te brengen, zoodat de veehouder thans van zijn drie koeien nog een over heeft. De boer thans de hulp van de politie ingeroepen, die zich voor een moeilijke zaak gesteld ziet. Te meer, niTgebleken is, dat de verhandelde die ren reeds tweemaal opnieuw zijn verkocht, ff"-* POGING TOT CHANTAGE IN WARMENHUIZEN. Het is de politie echter gelukt de anonieme briefschrijvers te arresteeren. Een gebeurtenis heeft zich te Warmenhui- zen afgespeeld die aan Oss doet denken. Het was omstreeks half September, toen een in gezetene uit Warmenhuizen een anoniemen brief kreeg met poststempel Alkmaar. In dit schrijven werd adressant beschuldigd en verweten niet nader te noemen handelin gen te hebben gepleegd met een meisje uit Warmenhuizen. Hij werd nu voor de keus gesteld, zijn goeden naam en eer te behouden, of, wanneer hij niet aan den volgenden gestel de eisch voldeed, zou men een en ander aan ouders en familie bekend maken. De gestelde eisch was, dat de beschuldigde moest zorgen, dat op 22 September voor drie uur 's middags bij den grenspaal Warmenhuizen-Koedijk 'n sigarettendoosje met f 200 was gedeponeerd, De politie is onmiddellijk hiermede in kennis gesteld. Op den vastgestelden datum is in de omgeving van bedoelden grenspaal gepos teerd, doch zonder resultaat. Na dien tijd is niets meer gehoord. De po litie hield natuurlijk een wakend oog en adressant werd strikte geheimhouding ver zocht om zoo gauw hij weer iets vernam, onmiddellijk dit aan de politie kenbaar te maken. Begin November werd wederom een derge lijk schrijven door hem ontvangen van den zelfden inhoud, met vermeldiing dat hij in gebreke was gebleven en nu moest zorgen dat op 5 November voor 9.50 uur 's avonds in de bocht aan den Westfrieschendijk tusschen Q. Jonker en wed. P. Prins onder een steen een sigarettendoosje met f 500 was gedepo neerd. De heeren waren dus opgeslagen. Onmiddellijk is bedoeld schrijven de politie ter hand gesteld en deze heeft zich op den bewusten avond vermomd en verdekt in die omgeving opgesteld. Na lang wachten werd in den onderdijk onraad bespeurd en werden twee personen waargenomen. De brigadier-titulair der rijksveldwacht Leegwater achtte het oogenblik gekomen om in te grijpen en sommeerde tot halt houden, waaraan de mannen gehoor gaven. Met de alarmfluit werd collega Brandsen gewaar schuwd en toen ging men tot arrestatie over. Beide personen zijn onder politiegeleide naar Warmenhuizen getransporteerd en na eeni- gen tijd opgesloten te zijn, hebben zij een volledige bekentenis afgelegd. Het bleken te zijn zekere K. v .d. K. en C. W., beiden woon achtig' te Krabbendam. Zij verklaarden al langen tijd met het plan te hebben rondgeloo pen om naar het buitenland (Amerka) te ver trekken. Hiervoor ontbrak het reisgeld en zij hadden deze liet bedacht om aan geld te komen. Verder zouden zij ansichtkaarten van de Alkmaarsche kaasmarkt en van Mon- met den toestand van Marie. Mocht hij nu zijn bedroefde Ouders er mee lastig vallen Neen.„Moeder, Marie is onwel geworden; omdat Mevrouw Van Beers op reis is en Trijn ook al niet te sterk, vonden Lena en ik het maar beter, dat ze een paar dagen bij ons kwam U hoeft zich niet ongerust te ma ken, hoor. Nou, dan ga ik maar. Nacht Va derMoeder en dan even aan de deur aarzelend„trek het je maar niet te veel aan HOOFDSTUK XI. „Allemachtig", Arie, je laat me een rolbe roerte schrikken Wat mot jij hier Nou, je hoeft niet te fluisteren, ik heb het rijk al leen, Burgemeester is met den trein, "de ouwe achteran. Kom maar in de keuken. Wat is er jongen „Trijn, ik mot je spreken't Gaat over Marie „Zoo, en mot je dan bij mij wezen.... ik heb d'r niet in mijn zak, hoor Trijn, de ruwdoende, voelde zich ongerust. De gebeurtenissen van den vorigen avond hadden haar geschokt. Zij werd geslingerd, tusschen spreken en zwijgen. Maar het ge heim was van Marie. Toch bij een karakter, als het hare, was het te begrijpen, dat het in haar kookte, dat zij iets moest doen. Zij had dien nacht gezeten aan het bed van Marieherleefde een leed, dat haar niet vreemd wasOok Trijn had haar levens beproeving gehad. Vroeger, als meisje, was ze knap geweest. Reeds jong moest ze onder de menschen, kwam als kindermeisje bij een Amsterdamsche familie. Daar was een broer van haar Mijnheer aan huis, een jongeman nog, vatte vlam voor het aardige meisje doch werd later weggewerkt door de familie naar Indië. De Roman van Trijn was ten eindeslechts achterlatend bij haar een cynisme, een haat tegen mannen, van hoo ger standen in 't bijzonder. Daarom was Trijn direct vol sompathie voor Marie, want ze voorzag de teleurstelling. Maar.dat het zóó diep zou zittenhad ze niet gedacht. Voor een uurtje was.. Jan Verhoeven nog bij haar geweest.de waarheid omzweefde haar lippen, doch,.... ze had de woorden te ruggedrongen. Het was niet haar ge heim. En nu Arie. De trouwe Arie, die ze van het kind af kende, wiens Moeder zij vaak een troost was geweest „Ik heb kleinen Jan van den veldwachter gesproken, Trijn, en diezei me, dat z'n tante zoo raar deedze zat maar te zingen Trijnzeg het me, ik mot het weten, wat is d'r an de hand .Jongen, hoe zou ik dat wetenGa je nog met Marie?" Ze wist wel beterwilde rekken. „Nee Trijn, ze mot mij niet." Zijn armen steunden op de keukentafelzijn hoofd zakte omlaag. Dan zich bruusk opheffend. .Trijn.was d'r wat met haar en Jan van Beers Hij stootte de woorden eruitwist zelf niet hoe ze gesproken warenMaar ze waren nu de wereld ingeslingerdZij maanden verkropte jaloezie was geëxplo deerd. „Ariehoe weet je dat?Dan zich herstellend „Wel nee, ArieHaar ver trokken gezicht verraadde de waarheid. ,Zeg me maar niks meer, Trijn.... De ploert,.... de boefEven bleef hij zitten, geen spier in zijn gezicht vertrok.... „G'na- vend Trijn, ik ga naar Tevergeefs trachtte zij hem terug te hou den. Hij stormde naar buiten. Uren dwaal de hij door de hei, die nu als een verlaten doodenakker troosteloos eenzaam was,De ploertde schoftdoorloopend was hem een rossig waas voor de oogen gekomen. Het brandde in hemhet raasde, het kook tehet bonkte.... „Schoftals mo kerslagen werd 't hem gebéukt„schoft schoft". Eindelijk viel hij voorover, wild grepen zijn handen in de aarde, zijn benevelde hersenen uitten zich in een jammerkreet: „Marie...." De wind joeg voort.voer mee dat ééne woord.... naar haarmaar ze zou het niet hoorenDe maan zond enkele zilveren glanzenzooals de maan over duizenden jaren weer zal begroeten veel liefveel leed.... vreugde en wanhoop.... Zij is de stille getuige vandaar haar mysterieus licht. in stille donkere nachte. Den volgenden dag op de klompenmakerij zeiden den jongens tegen elkander „Wat is d'r met ArieZoo mal heit ie nog nooit gedaan." Cynisch, dan weer duivelsch was zijn grijzende lach.... waarvan hij alleen de beteekenis wist. „Ja dokter, zoo zit ze al dagenWat moeten we toch beginnen. Lene heeft al van alles geprobeerd om haar aan het praten te krijgen. „Het is een duister, droevig geval, Verhoe ven. Als je geen oorzaken weet, uitsluitend moet afgaan op veronderstellingen, die ook al vaag zijn.... dan sta je, als medicus, voor raadselen. Ik ken jullie al zooveel jaren, je ouders hadden altijd mijn volle sympathie ja het is droevig. Het lijkt mij het beste een specialist te consulteerenIk ken een zeer kundig man, dr. de Voogt uit Deventer. Neem jij de verantwoording op je, Verhoeven, of lijkt het je beter eerst je ouders te raadple gen." „Nee dokter, doe dat maar niet.Als het eenigszins kan, laat rik hun er liever buiten" hij zag weer voor zich hun bedroefde ge zichten dien avond. „Goed. Jij bent haar broer, vooruit dan maar. Ik zal telefoneeren en vragen of hij komt, de kosten.... ja, dat is het beroerde met die dingen „Neem ik op me, dokter. U heeft gelijk, dat had ik direct moeten zeggen." Zoo kwam dan den volgenden dag de spe cialist. Hij onderzocht de patiënte, vroeg en vroeg.gaf zijn conclusie als beste oplos sing opname in een zenuwinrichting ter strenge observatie. Lena huilde, haar man groef zich de nagels in dë handende oude dorpsdokter keek medelijdend ernstigMarie lachte verwe zen, turend naar verre landen.... onbewust van haar lotzingend haar tragedie (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1