BERT li LS 26e JAARGANG VRIJDAG ie» NOVEMBER 1935 No. öi NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIER INOEN EN OMSTREKEN BI Zo verkouden1. MESALLIANCE. Kippen nog niet aan den leg? WIERiNGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 Misschien nog wel koorts ookl Aspirin is de onovertroffen bestrijder van verkoudheid. Na Uw verkoudheid zult U met zo velen zeggen i ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR Uitsluitend verkrijgbaar In de oranja-bandbuisjei v. 20 labl. 70 els. en oranjezakjes v. 2 tabl. 410 cis. ZIJDETEELT IN NEDERLAND. Een nieuwe tak van industrie. De toenemende belangstelling voor een mogelijke zijde-industrie in Neder land 'door de teelt van zijderupsen heeft ook op de Zaterdag te Utrecht gehouden algemeene vergadering van Nederlandsche Zijdeteelt-vereeniging een punt van bespreking uitgemaakt. Op deze vergadering waren ook de voorzitter en de vice-voorzitter van de in Huizen gevestigde Gooische Zijde- teeltvereeniging, de heeren J. W. Eg- berts en J. H. Smitt aanwezig. De ver gadering sprak den wensch uit, dat er samenwerking komt met de Gooische zijdeteelt-vereeniging. Naar aanleiding van deze beslissing is nog deze maand een gecombineerde bestuursvergade ring van beide corporaties, waarschijn lijk te Utrecht, te wachten. De omstandigheid, dat twee Regee- ringsvertegenwoordigers de vergade ring te Utrecht hebben bijgewoond, wijst er opj dat er ook van hoogerhand meer aandacht aan de eigen zijdeteelt en haar mogelijkheden wordt geschon ken. Reeds in 1931 heeft het bestuur van de Nederlandsche Zijdeteelt-ver eeniging een verzoek om geldelijken steun tot de Regeering gericht. Een Regeeringsvcrtegenwoordiger zal bin nenkort een conferentie met den heer Smitt te Huizen hebben. De samenwerking van de beide ver- vereenigingen bedoelt het zoeken naar een mogelijk nieuw bestaansmiddel in ons land. De Nederlandsche Zijdeteelt vereeniging zal meer de economische, de Gooische groep meer de sociale zij de van het vraagstuk behartigen. Een gelukkige omstandigheid voor de nieuwe teelt was de aanwezigheid van den burgemeester van Rijssen op de Utrechtsche vergadering, omdat er nu contact komt met het Twentsche textieldistrict en eventueele oprichting van een zijdespinnerij-weverij de voor lichting van de Twentsche industrie- leiders zeker zal behoeven. In de ge meente Rijssen wordt de aanplant van 16000 moerbeistruiken voorbereid, ter wijl de Rijssensche commissie, afge vaardigd door het gemeentebestuur, reeds een onderhoud met den leider te Huizen had. De laatste is nog door vijf gemeenten uitgenoodigd tot een sa- menspreking ter plaatse. In Huizen wordt zeer binnenkort gemeenteterrein is al beschikbaar ge steld -- begonnen met het aanplanten van circa 10.000 moerbeistruiken als tweede kweekerij. De verleden jaar op ander terrein ingerichte tuin telt ei ruim 6000. Aan particulieren, die be scheiden eigen aanleg verkiezen wordt aangeraden vierjarige planten te kie zen, die aanstonds twintig zijderupsen per struik kunnen voeden. BINNENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. Roman door COR DE BLIJ. „U kont de patiënte reeds lang, co! lëga We staan voor een geval van paranoia of anoia. Het kan een over gang zijn van imbecillitas en demen tia. Dat zal moeten blijken. U weet geen enkele directe schokkende gebeurte nis Schrik, emotie Staan we voor een geval van acute dementia, dan weet U, dat we genezing kunnen verwachen, soms in uren, soms maanden maar zijn daar sympto- nen voor Heeft U dat o.nderzoclu In ieder geval is opname de beste weg. Ik ga even met U mee, collega." Vriendelijk namen de twee genees- heeren afscheid. Lang praatten zij samen „Ja collega, in ons beroep staan we vaak voor raadselenen niets is ellendiger, dan dat je 't jezelf moet bekennen. Ja, ja, van Beers is hier Burgemeester. Ik ken hem wel Zoo is hij niet in het dorp Nou ja, we kunnen even buiten officieele ken nisgeving het is zeer wel mogelijk dat we het raadsel binnen enkele da gen tot een oplossing brengen mijn vermoeden „graviditas" zal wel bewaarheid worden. Alzoo morgen zal ik een auto met een verpleegster zen den. Adieu." TROS IN DE SCHROEF. Door duikende negers doorgc- veild. Op de thuisreis van de sleepboot Do- nau van L. Smit en Co's Intern. Sleep dienst van Pointe Noire naar Maas sluis, heeft zich een eigenaardig onge val voorgedaan, dat dank zij de mooie weersomstandigheden zonder inciden ten, doch alleen met enkele dagen op onthoud, is afgeloopen. De sleepboot was voor het laden van kolen Freetown in Siërra Leona bin- nengeloopen en nadat de hunkers ge heel gevuld waren, had men de terug reis hervat, toen vier mijl uit de kust de machines plotseling stilstonden. Een onderzoek werd ingesteld en spoe dig bleek, dat zich een 2 1/2 duims staaldraad in de schroefas bevond. Een dergelijk ongeval heeft zich, voor zoo ver bekend, nog nimmer voorgedaan. Waarschijnlijk heeft een passeerend stoomschip den tros verloren en is de ze in de schroefas van de Nederland sche sleeper terechtgekomen. Met groo te moeite en met een snelheid van twee mijl slaagde men er in Freetown wederom te bereiken, doch hiermede was het ongeval niet klaar, daar zich in deze havenplaats aan de Wesi-Afri- kaansche kust geen dokken of dui kers bevinden. Derhalve werden drie negers in dienst genomen, die door herhaaldelijk duiken moesten trach ten den tros uit de as te verwijderen. Met een ijzervijl gewapend verdwenen de bruintjes telkens onder water om na korteren of langeren tijd wederom aan de oppervlakte te verschijnen voor het inademen van versche lucht om daarna hun werk weder vooi t te zetten. Na 4 dagen van onvermoeid werken slaagden de inlanders erin den tros ter lengte van 163 voet te ver wijderen. Alhoewel de machines bij het draaien nog hinder van achterge bleven stukjes draad ondervonden, kon de sleepboot den Nieuwe Waterweg opstoomen om in één der dokken af doend te repareeren. Verstrooien van asch boven zee. Indien nabestaanden dit wenschen, bestaat de mogelijkheid, de asch van een in het crematorium te Westerveld gecremeerd stoffelijk overschot, op een willekeurige plaats aan de verstrooi ing prijs te geven. Veelal worden daar voor de stille plaatsen in duin oi bosch of wel de kop van de Zuiderpier ge kozen. Thans heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsche vereeniging voor fa cultatieve lijkverbranding de gelegen heid opengesteld tot het verstrooien van de asch in zee door middel van een vliegtuig van de K.L.M. of door een der sleepbooten van 't bureau Wijsmuller te IJmuiden. Een wethouder zonder ventvergunning Een aardig avontuur is dezer dagen een Haagschen wethouder overkomen. In zijn kwaliteit van architect bracht hij een bezoek aan Leiden om een door door hem indertijd gebouwd complex huizen in oogenschouw te nemen. In zijn actetasch liad hij een aantal tee- keningen, zoodat deze tasch er goed ge vuld uitzag. Nu gebeurde het, dat bij het bezoek aan de woningen, de architect in kwes tie de menschen niet thuis trof, zoodat hij verplicht was hij een aantal opeen volgende woningen aan te bellen, alvo rens hij werd binnengelaten, teneinde het interieur eens te bekijken tot dat plots een Leidscli politie-agent vóór hem van zijn fiets stapte en den architect-wethouder de vraag stelde -- Heb je een ventvergunning Een wethouder van Den Haag, die in den Raad steeds paraat moei staan, stond even sprakeloos. Wat heb je daar in je tasch Tee keningen. Het geval begon nu aardig te worden Weet je niet, dat men hier in Lei den een politiebewijs moet hebben, dat vijftig cent kost, om te mogen j venten -- Maar man ik ben de architect 'van deze huizen I Ongeloovig stond de Leidsche Her mandad het geval te bestudeeren. Zou 'hij legitimatie-papieren vragen Maar ;hij werd nu beleefd En u helt daarvoor huis aan huis aan Ja, dat heb1 ik gedaan, maih' niet om te venten. Is u dan meneer Vrijen hoek, de architect Dat klopt De wethouder van Den Haag -- Dat klopt ook al Toen is het Leidsch agentje, die mei zijn figuur geen raad wist, maar op zijn fiets gesprongen en langs een weg gepeddeld, waar het verboden is te fietsen. De „hulpvaardige" chauffeur. Maandag reed te Amsterdam een au to, bestemd voor 't vervoer 'van vleesch een marktkraam aan, hetgeen tot een lievige ruzie tusschen den chauffeur en den eigenaar van de kraam leidde. Het publiek bemoeide zich er mee, zoo dat al gauw een flinke oploop ont stond. Een agent van politie leidde den chauffeur naar het bureau. Daar de achtergebleven vleesch-auto het ver keer in gevaar bracht, bood een parti culier aan, den auto naar het politie „Is het niet beeldig Wat een schat van bloemen o zaliglieve schat, wat heb je me verwend." Kitty drong haar, in zacht mauve-, crêpe Georgette, gehuld figuurtje naar haar verloofde. Haar ultra modern toi letje was een triomf, een „costume de style", had de verkoopster van l-lirsch gelispeld. Een tamelijk wijduits«,aande rok, als een wolk zwevend kor-e mouwen, waardoor haar soepele ar men mollig rondden de hals vier kant uitgesneden, met als eenige gar neering tuiltjes Amerikaansche anjers Twee snoeren paarlen deden het niet opvallend doch als een uiting van rijkdom. Het was een cadeau van Pa pa en Mama Het zij-ig onberispe lijk geshingeld haar, met een paar uiterst kunstig gelegde watergolven, was als een aureaul van een rein meis je, dat gelukkig met haar verloofde wachtte. Neen, het was alles bereke ning, een „pose" vooraf bestudeerd. Geen Julia die haar Romeo wachtte „Kitty, snoes hoe zou ik jou, te veel kunnen verwennen. Ik vind an ders zoo'n receptie een corvée op zitten en pootjes geven. Jij bent geluk kig, je hebt geen Tantes en Ooms, die critisch komen kijken, die alles opne men enfin, voor jou, beauty, wil ik alles verdragen. Ah, daar is Alice. Je hebt toch maar een schattig zusje „Niet te veel naar kijken an ders kom je nog onder haar bekoring!" „Alsof ik, me ooit zou hebben laten inpalmen door een met stoffer er. blik bijeengeveegde automaniak" antwoord de de zuster, met een coquet lacht je ,Och, pruil maar niet hoor ventje, je wordt 'n heel aanneembaar zwagenje!" Ook Alice, wereldwijs modern meisje zag er allerliefst uit in haar strakke robe var. lila chiffon. Vragend waren de wenkbrauwen boven de gitzwarte oogen gepenseeld, vragend de lokjes haar bij de snoezig kleine oortjes, vra gend het geroode mondje, dat ingesteld was op pruiliipjes, figuurtje van een ondeugender, jongen En achter het voorhoofdjeeen zee van gedachen. „Zoo meisjes, dag beste jongen in volle afwachting van de dingen, die komen zullen. Ondeugd, wat heb je Kitty verwend, wat een beeldige bloe men. En heb je die snuitige mand ge zien van de Westerhovens Zoo in- fijn. Waar Papa blijft direct ko men de gasten nog even overal kijken of alles in orde is Mama Verhoeven zweefde door de zaalkamers van het riante huis. Twee statige knechts van Maison Couturier zouden bedienen. Liever had zij de re ceptie buitenshuis gehad, maar ze was bezweken voor de verleiding, dat nu al die deftige families, kennissen en zoo van de van Beers bij haar kwalnen. Papa Verhoeven had haar plein pou- voir gegeven. Die verloving met den zoon van Van Beers ja, al wist de buitenwereld niet, wat er voor hem achter zat was de bekroning op zijn succesvolle loopbaan. Verhoeven legde de laatste zorg aan zijn toilet. Welgevallig streek hij zijn groote knevels dat deed aristocra tisch zoo'n beetje baronnig Po- chette, ja, zat perfect. Hm, die parel in zijn das of zou hij de diamant er in steken Nog een alles overziende blik in den spiegel „naar het veld der overwinning Bonjour, bonjour luidruchtig begroette hij Mijnheer en Mevrouw van Beers. „Voorbereid op een drukken mid bureau te rijden. Een agent van politie nam dit aanbod aan, de wagen reed weg docli niet naar het bureau. Eerst 's-avonds laat is de auto onbe heerd teruggevonden, het vleesch bleek verdwenen te zijn. Het zoeken is thans naar den „hulp- vaardigen" chauffeur. OPLICHTING. Dorpelingen bedrogen In de huurt van Blerik heeft een on bekend linnenkoopman met een be kende truc verscheidene ingezetenen opgelcht. Hij hing een heel verhaal op dat zijn knecht met paard en wagen, waarop een lading linnen, in een sloot was geraakt. Het linnen was bescha digd en hij was nu in staat een goed- koope aanbieding te doen. Door een loupe liet hij de eenvoudige dorpsmen schen de stof zien en verscheidene van hen zijn erin gevlogen. Achteraf bleek, dat de stof van inferieure kwaliteit was en doordat de koopman bij het afme ten een bekende truc toepaste, kregen zij bovendien minder dan zij besteld hadden. De politie stelde een onder zoek in. De koopman, die daarvan klaarblijkelijk de lucht heeft gekregen, is spoorloos verdwenen. Zijn opsporing wordt verzocht. Geheime distilleerderij ontdekt Rijksambtenaren hebben in een wo ning aan den weg van Dinxpelo naar Terborg een volledige branderij met "n groote hoeveelheid grondstoffen en gedistilleerd van 80 pCt. in beslag ge nomen. De bewoner van het perceel is voor- loopig in arrest gesteld. In het park overleden. Een agent van politie, die in het ou de park Nieuweroord te Utrecht sur veilleerde, vond een man op een bank liggen. De agent trachtte hem te wekken doch toen hij daar niet in slaagde, ob serveerde hij den man nauwkeuriger, waarbij hij de ontstellende ervaring op deel, dat deze was overleden. Er was geen spoor van geweld aanwezig, zoo dat aan moord of zelfmoord niet wordt gedacht. Het is waarschijnlijk, dat de man aan een hartverlamming is over leden. Opheffing spoorlijn Hoorn-Medemblik. Naar men meldt, zal met ingang van 1 Jan. a.s het personenvervoer op de lijn Hoorn-Medemblik worden opgeheven, waarna dagelijks slechts enkele trac tors zullen loopen voor het vervoer van goederen. Er is om het behoud van deze lijn zeer veel te doen geweest. Onder leiding van burgemeester Peters van Medemblik was destijds een comité van actie ingesteld, dat hiervoor zeer veel heeft gedaan en van de belangheb bende veilings- en gemeentebesturen bijdragen wist los te krijgen tot vermin dering van het vrij belangrijke exploita tie-tekort. Ook in verband met de op komst van het nieuwe land, in casu de Wieriugermeer, zag men voor deze lijn Neemt dan toch proef met „Bertels' kunstkorrel"! Hiermede verkrijgt U spoedig een hooge eierproductie bij lage voederkosten. Vraagt offerte bij Uw leverancier of direct aan de fabriek. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam dag Mevrouwtje De jongelui zijn in serre!" „Rooken O nee, we zullen ons even moeten spenen, Burgemeester" niet een zeker ontzag een ingeboren ge voel van eerbied, sprak hij dat ,,Burge meester" uit. Bij „hem" Gijs Vei hóe ven op bezoek als gast als gelijke Daar ging de bel, snel namen de ver loofden een „natuurlijke" houding aan, en liefjes-lachend namen zij de felici taties, de complimentjes in ontvangst. Vele gasten waren gekomen weer vertrokken daar kwam een meisje in verpleegsterscostume. „Och Els, wat allerliefst van je om er even uit te breken. Ik zei daar nel nog tegen Jan Wat zou ik het vreese lijk sneu vinden, als Els, onze lieve be schermengel niet zou kunnen komen. Ja, heuschjes, jij bent onze bescherm engel. We hebben een telegram gehad zeg, van dokter ten Bussen. Doddig vind je niet dan even uit de toon val lend, die ze toch zoo beheerschte, vind je mijn paarlen niet knal 9 Heb ik van Pa en Mae Zeg Els, darling, bedankt voor de droom van een bloe menmand, ik zie je straks nog wel Alice laat je Els de cadeaux zien, daar heb je gunst Jan, wie zijn dat „Oom en tante van me 'n ouwe generaal. lollige baas Zij, een „zeeleeuwin" fluisterde Jan en daarna luider „Dag Oom Joost, dag lieve tante „Zoo, zoo jongeman, is dat de nieuwe aanwinst voor de familie van Beers Joviaal schudde de militair de hand van zijn aanstaand nichtje. „Joost" choqueerde de zure Tante, dan met een langen blik door liaar nog wel perspectieven. De praktijk heeft deze echter niet verwezenlijkt en wat „insiders" reeds lang vreesden, staat nu aanstonds te gebeuren. Voor de opkomst van de streek tus schen Hoorn en Medemblik is het „spoor t.je" van een niet te onderschaten be lang geweest. Maar ook hier heeft, waar de stations vaak ver van de kom van 't dorp waren verwijderd, de auto het pleit gewonnen. De lijn Wognum- Schagen bestaat reeds lang niet meer, een gedeelte is zelfs tot provincie leii weg omgebouwd. Hoorn-rMedemblik gaat verdwijnen en binnen afzienbaren tijd volgt ook Hoorn—Bovenkarspel mede ook, doordat sinds de tot standkeming van den Afsluitdijk, het doorgaand ver keer via Hoorn en Enk huizen na ai- Friesland bij lange niet meer zoo druk is als vroeger, gaat het station Hoorn zoo langzamerhand zijn beteekenis als knooppunt in het spoorwegverkeer wel eenigszins verliezen. BUITENLANDSCH NIEUWS. Ethiopiërs siroomen naar het front. De waarschuwing bij den scliai van Menelik. Eindelooze colonnes uit het binnen-, land, meldt de speciale correspondent van de Daily Telegraph te Addis Abe ba, stroomen nog naar het front en de stroom van strijdkrachten is zoo groot, dat er in het Zuiden van de Ti- gré provincie en omliggende gebieden reeds ernstige congestie lieerschL Het. zal nog wel erger worden want men ge looft dat het hoogste getij van aanzwel lende krijgers zal worden bereikt op 30 November. De Negus meent, dat hij dan een half millioen goed gewapende soldaten tegenover de Italianen zal kun nen stellen. De generaals ras Kassa en ras Seyoem hebben reeds aan den vorst getelegrafeerd, dat zij meer dan genoeg soldaten hebben omdat elke Abessi- niër een geboren vechter is, maar dat zij behoefte hebben aan geweren en aan munitie. Inmiddels wordt het voor de autoriteiten met den dag moeilijker de nieuw aankomende legers in de berg- face a main „Aeh zoo aenvaard piijn gelukwenschen. Wij hadden het beter in den toon gevonden Jean, wan neer je je fiancée was komen presen teeren. Die moderne jongelui nemen de égards niet meer in acht." ,Ocli Tante, de receptie moest wel in versneld tempo, met het oog op m'n doctoraal, en hadden we heusch geen tijd voor visites „Je Tante heeft gelijk jongen, Pae zee nog vorigen Zondag verdere leugentjes werden niet uitgesproken, zelfs Kitty was ge-intimideerd door den ijskouden blik door de lorgnon. Me vrouw de generaalsche monsterde het toiletje dat ze schijnbaar hoogstens ge schikt achtte voor een nieuwerwetsch stukje lingerie Met een genadig knikje, een oolijk knipoogje van Oom Joost, die buiten diensttijd niet de scepter zwaaide, trok ken ook deze gasten zich terug. Haar gezichtje in de liefste plooi, fluisterde Kitty „serpent" „Nog een tante van me" „Maar dat is aerdig van U, tante Gonny, heelemaal uit Bergen op Zoom mijn meisje" met een hand beweging naar Kitty. ,Jae liefste van alle neefjes, ik rustte niet of ik moest jullie vandaeg even de hand drukken zoo, is dit ons aanstaand nichtje, Kitty zal ik maer zeggen. O, meisje, ik kan je keus niet bewonderen, neen protesteer nu maar niet, ondeugd .'.ik zal haer wel eens vertellen van al je streekjes, die je uit gehaeld hebt, als je 's-zomers bij ons logeerde. Dag schatten, wat een druk te, ik wordt gewoonweg weggeduwd, tot straks tortelduifjes Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1