L. v. Garage Van Splinter DE WINKELWEEK. A. C. VAN OEVEREN UW HUIS heerlijk VERWARMD mei BRANDSTOFFEN van ONZE KARREN AUT0M0BIEEN EN MOTOREN. LOONPLOEGEN MET TRACTOR. ERRES RADIO H. J. EICHNER, Brink 60, SLOOTDORP districten voedsel, kleeding en onder dak te verschaffen. Ethiopië heeft hel verlies van Makallé erkend. Maar in regeeringskringen wordt verklaard dat de moeilijkste taak van Italië nu pas gaat beginnen aangezien de Abessi- niërs 15 mijl ten Zuiden van Makaile zich samentrekken in de sterkste berg stellingen. De bergen zijn daar van 3000 tot 3500 meter hoog en vormen de meest formidabele belemmeringen voor artillerie en tanks. Tegelijk met den Italiaanschen op- marsch naar Makallé zijn de Abessi- niërs naar wordt gemeld omtrekkende bewegingen begonnen in het uiterste Westen met het voornemen Eritrea door Wolkait binnen te vallen. De ne gus heet twee twee generaals in het Wésten, Hejadj en Ayaloe te hebben gelast met hun legers op te trekken ten einde zes Italaansche colonnes, welke blijkbaar ten Zuiden van Makai le in de richting van den spoorweg eonvergeeren, den pas af te snijden. De negus ontvangt nieuwe ver dra gende artillerie en duizenden geweren en patronen over verscheidene gren zen die tot heden geblokkeerd waren door het verbod van wapeninvoer. Daar hij overtuigd is, dat het hoofd doel der Italianen is den spoorweg af te snijden ten Zuid-Oosten van Aoessa heeft hij de stammen van Danakil en hun hoofden bevolen de provincie tot eiken prijs te verdedigen. De Italianen hebben luchtbases gevestigd in het Aoessa-district. Berichten zijn te Addis Abeba bin nengekomen volgens welke fanatieke Danakils, die naakt vechten en hun lichamen de kleur geven van zand, reeds verscheiden leden van de Itali- aansche proviand-colonnes in verras sende nachtelijke aanvallen hebben gedood. De keizerlijke schatten, welke in dc graftombe van Menelik zijn gevonden, zijn veel aanzienlijker dan men had verwacht. Tot nu toe had men geloofd dat de tombe alleen zilver zou bevat ten maar men heeft groote hoeveel heden goud gevonden en ook een waar schuwing, door Menelik geschreven, dat God hen die het goud zouden weg nemen zou straffen, tenzij het werd gedaan in tijden van nationalen nood. HET AERONCA-SPORTVLIEGTUIG GOEDKOOPER DAN EEN AUTO. De heer W. van Neijenhoff, die met Antho- ny Fokker een studiereis door de Vereenigde Staten maakte, heeft medegedeeld, dat aldaar en ook in Canada, algemeene belangstelling bestaat voor het lichte Aeronca-sportvlieg- tuig. Hij heeft dan ook zulk een toestel be steld, dat, naar hij hoopt, de „kleine lucht vaart" in ons land zal helpen opbouwen. On langs zijn in Engeland de eerste toestellen van dit type ingevoerd en met succes be proefd. Dit heeft geleid tot de oprichting van de z.g. Light Aircraft Ltd", die dit toe stel in serie zal gaan bouwen. De machine, waarmede een Canadeesche firma reeds vijf jaren vliegproeven genomen heeft, is voor zien van een 40 P.K. motor J.A.P. en heeft een snelheid van 125 K.M. per uur. De groote populariteit van dit toestel in Amerika is te danken aan zijn lage kosten, zoowel in aan schaffing (395 pónd) als in vliegkosten (2Vs penny per mijl). Bij een gebruik van 325 vlieg uren per jaar bedragen alle kosten 272 pond, inbegrepen de afschrijving in vijf jaren. De rij kosten van een automobiel van de middenklasse, kostende bij aanschaf 380 pond zullen, om denzelfden afstand in een jaar af te leggen, 318 pond bedragen, zoodat het Ae- ronca-vliegtuig waarde voor het «eld biedt. kg. prikkelt niet tot navolging. Het zal voor rogge ook moeilijk na te volgen zijn. Ten eerste al niet omdat de markt voor rogge beperkter is dan die voor tarwe. Ten tweede zijn in verschillende landen de rogge-oogsten dit jaar grooter. In de V. S., die in het af- geloopen jaar rogge importeerden, is de oogst nu twee en een half maal zoo groot, zoodat er van die zijde export te wachten is. Twee gezinnen vergiftigd. Na het eten van varkensvleescb. In het gezin van Van E.-te Souburg bij Middelburg was Donderdag een varken geslacht en ter eere daarvan was een zoon met vrouw en kinderen uitgenoodigd, te komen eten. Allen hadden zich tegoed gedaan aan de hoofdkaas, worst en lever. Na eenige uren werden allen zoo onpasse lijk, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bij allen deden zich min of meer ernstige vergiftigings verschijnselen voor. Er bestaat geen levensgevaar. De politie heeft de resten van de etenswaren in beslag genomen. Ongeluk aan boord van botter. Zoon van schipper gedood. Dinsdagmiddag is de motorbotter H. D. 25, schipper Nan Bakker, de ha ven van Dien Helder binnengeloopen. Voor deze onverwachte thuiskomst bleek een zeer droeve reden te bestaan, daar zich aan boord een doode bevond. Het bleek, de 21-jarige zoon Simon van den schipper te zijn. Wij lagen vannacht om drie uur in het z.g. Diep ten Noorden van Ter schelling, vertelde de vader. Mijn zoon en ik stonden aan de winch, die door stoom gedreven wordt en op volle kracht draaide. Er stond een stijf bries je, waardoor plotseling de jas van mijn zoon gegrepen werd. Ik zag de jas van mijn zoon scheuren en toen ik begreep, wat er aan de hand was, begon ik ook aan de jas te trekken. De stof was echter zoo sterk, dat ik de jas niet kapot kon trekken. Simon werd een heelen slag rondgeslingerd, waarbij hij op het ijzeren dek werd neergesmakt. Ik greep hem daarop vast, doch ik kon de winch niet stop pen en werd dus meegesleurd. Teza men, borst aan borst, hebben we wel tien slagen in de rondte gemaakt, voor één van de andere mannen er in slaagde, den riem van de winch te schoppen, waarop deze stil kwam te staan. Ik was er zelf goed afgekomen, doch het bleek weldra, dat ik nijn zoon verloren had. De diep geschokte schipper, die klaagde over pijn in de lendenen, moest zich onder dokters behandeling stellen. Het lijk van den jongen is naar het Marine-Hospitaal in Den Helder overgebracht. BINNENLANDSCH NIEUWS. ONVOLDOENDE VRAAG NAAR VOERROGGE. Hoe daarin verandering te brengen De binnenlandsche rogg-oogst is dit jaar 50.000 ton kleiner den ten vorige jare. Toch schijnt hij in verhouding tot de vraag rijke lijk groot te zijn. De oogst wordt tot nu toe slecht afgenomen. Voor een deel wordt dat toegeschreven aan de omstandigheid, dat de boeren hun aankoopen zoo ver mogelijk ver schuiven en eerst het in eigen bedrijf verbouw de voer verbruiken. De regeling inzake de peulvruchten, waardoor de regeering geen erwten en boonen meer opslaat, begunstigt mede een dergelijke handelwijze. Toch is deze verklaring niet afdoende. Bij den druk, dien de maisprijzen onlangs onder gingen door groote aanvoeren, die ten deele nog voortsproten uit oorlogsaankoopen en uit aankoopen op termijn, die indertijd vooral van Antwerpen uit gedaan zijn uit speculatie tegen den gulden, bleek dat de Nederlandsche binnenlandsche markt nog heel wat mais kan opnemen. Bij vergelijking van prijs is rogge op de binnenlandsche markt f 10 goedkooper per last dan mais. Op zichzelf is dat verschil niet gering bij prijzen van f 82.50 en f 92.50 per last. Neemt men echter in aanmerking dat mais in den regel gevoerd wordt zonder bij menging en rogge meestal gemengd met mais, dan moet het prijsverschil gehalveerd worden om tot de werkelijke verhouding te komen. Rogge heeft in den regel een speciale attractie in den prijs rioodig om te worden geplaatst op de markt. Er zijn zekere besprekingen gevoerd in Den Haag en daarbij zijn ook bepaalde denkbeel den geuit om de inlandsche voerrogge in gunstiger verhouding te plaatsen tegenover ingevoerde granen. Zoo zijn de geruchten in de wereld geko men dat de monopolierechten zouden worden verhoogd. Officieele instanties hebben ze tegengespro ken. Wij mogen aannemen met grond. Het probleem hoe de inlandsche rogge aan den man te brengen is daarmee niet opgelost. Wij staan nog aan het begin van het stalseizoen. Doen zich gunstige factoren voor in de ko- mende maanden, dan komt de oplossing mis schien vanzelf. Is zulks niet het geval, dan zal over drie a vier maanden dit punt weer onder de oogen moeten worden gezien. Op de een of andere wijze moet er dan plaats voor worden gemaakt op de binnenlandsche markt. Het experiment met de tarwe, die naar Engeland werd uitgevoerd voor f 2.80 de 100 Auto in Noord-Hollandsch Kanaal gereden. Eén inzittende verdronken, drie andere gered. In een bocht aan den Zesstedenweg onder de gemeente Landsmeer, even over de grens van de gemeente Amsler dam, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een auto, waarin vier personen zaten reed op genoemde plaats in het Noord- Hollandsch Kanaal, waarbij een dei- inzittenden, de ongeveer 40-jarige W. Luyt uit de Peperstraat te Purmerend verdronk. De drie overige inzittenden konden met de hulp van omstanders op het droge worden gebracht. Relaas van ooggetuige. Een ooggetuige, mej. Hoeve, de eenige, die het ongeluk van nabij aan schouwde, kwam tegen negenen per fiets uit Amsterdam, toen uit de rich ting Purmerend een auto naderde. In de scherpe bocht, die de weg hier maakt zag zij den wagen te veel naar rechts uitwijken en met matige snelheid te gen het hekwerk botsen, vermoedelijk met het rechtervoorwiel. De auto reed •door het hek, dat ter beveiliging dient, en gleed langzaam het water in. Mej. H. waarschuwde onmiddellijk een in de nabijheid wonende boer, om later met hem naar de bewuste plaats terug te gaan. Juist toen zij op de plek arriveerden kroop een vrouw op den wal, terwijl een tweede dame naar den kant zwom. Het waren de echtgenoote van den heer Luyt en een Indisch logetje. Een man, zooals later bleek de 38- jarige P. de Vries uit Uithoorn, had zich aan de schoei-ing weten vast te klampen en poogde tevergeefs op den wal te komen. Met de hulp van omstan ders is hem dit evenwel later gelukt. Naar de geredden mededeelden, moest zich in de geheel onder water be vindende auto nog een vierde per soon bevinden, de heer W. Luyt uit Purmerend. De rijksveldwacht van Landsmeer zoowel als de gemeente politie van het bureau Adelaarsweg te Amsterdam-Noord waren inmid dels gearriveerd, evenals de gealar meerde brandweer, die onder leiding van hoofdbrandmeester Does direct aan het werk toog. Geruimen tijd zijn zij bezig geweest om de auto, de ge huurd was bij de garage De Vries en Los te Purmerend, op het droge te halen. Het bleek toen, dat hier nie mand in zat. Bij het dreggen in de na bijheid heeft men toen korten tijd later het lijk van den heer Luyt opge haald. Het is naar de Noorderbe graafplaats gebracht. De drie geredde personen zijn naar hun woningen vervoerd. De auto is ernstig gehavend. Omtrent de oorzaak staat nog niets vast. Geen verhooging omzetbelasting Minister Oud houdt er niet uitdrukkelijk aan vast, even min als aan verlaging van den accijns op bier en gedistilleerd. Minister Oud heeft in de Tweede Ka mer bij de algemeene beschouwingen over de begrooting o.m. geantwoord op de opmerkingen van verschillende Kamerleden en in. het bijzonder van den heer Schouten, in verband met dc voorstellen tot heffing jgjn opcenten op de omzetbelasting. De minister zeide in antwoord op de vraag van den heer Schouten, de ver hooging van de omzetbelasting achter wege te laten evenals de verlaging van de accijnzen op bier en gedistilleerd, dat hij persoonlijk aan zijn voorstel de voorkeur geeft, maar hij maakt er geen halszaak van Als de Kamer er zoo over denkt, kan spr. er wel over heen komen. Het zal hem 5 millioen schelen. De minister verwachte, dat de aan gekondigde reisbelasting misschien wat meer op zal brengen, terwijl thans ook het benoodigde voor rente van vlotten de schuld minder is dan vroeger. Discontoverlaging. Van 4 tot 3x/2 pCt. De Nederlandsche Bank zal met in gang van heden haar tarieven met 'n half procent verlagen, waardoor het disconto 3Vè pCt. wordt en de overige tarieven 4 pCt. Particuliere vliegvelden in aanleg. Sedert eenigen tijd heeft de suiker werkfabrikant Van Melle, te Breskens, een twee-mptorig Monospar-vlieg.uig voor de snelle aflevering van bestel lingen, alsmede voor het snelle ver voer van het personeel der fabriek. Het vliegtuig moet daarbij opstijgen van het vliegveld Souburg, bij Vlissin gen, zoodat de tijdroovende overtocht per veerboot over de Wester-Scheide blijft bestaan. Dit was aanleiding voor de fabriek een particulier vliegveld van ongeveer 350 M. in het vierkant te doen aanleggen. Eenzelfde voortvarendheid in zaken toont de uitgeversfirma Misset, te Doe tichem. Deze heeft bij Koolhoven een Fk. 43 Gipsy-Major-motor besteld, dat binnenkort zal worden afgeleverd. Dit toestel zal dienen voor de snelle expo ditie der vele tijdschriften, die deze firma uitgeeft. Waar in de buurt van Doetichem nog geen vliegveld bestaat, heeft de firma besloten tot den aanleg van een eigen vliegveld in de onmid dellijke nabijheid der fabriek. Ajax naar Sowjet-Rusland. Uitgenoodigd in Maart a.s. Naar men meldt heeft de Sowjet- Russische Voetbalbond een verzoek ge richt tot de Amsterdamsche voetbal club Ajax om in Maart of April van het volgend jaar wedstrijden te spelen te Leningrad, Moskou en andere plaat sen. De Amsterdamsche club is geneigd te gaan, maar wacht op beslissing van de F.I.F.A. Het is de eerste keer in de geschie denis van het Nederlandsche voetbal, dat Sowjet-Rusland een invitatie richt tot een Nederlandsche vereeniging. Aan bloedvergiftiging overleden. De landbouwersknecht A. de Wilde, uit Scherpenisse in Zeeland, die een wondje aan zijn hand had opgeloo- pen, maar daar verder geen aandacht meer aan had geschonken, moest on verwachts in het Ziekenhuis te Breda worden opgenomen. De man is aan bloedvergiftiging overleden. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. PERSBERICHT. De aandacht van de landbouwers wordt er op gevestigd, dat het het volgend jaar niet geoorloofd zal zijn om gedenatureerde groe ne erwten of schokkers voor de zaai te ge bruiken. DIEREN HAMSTEREN. Door de manieren, waarop de verschillende dieren voorzorgsmaatregelen voor den winter nemen, met elkaar te vergelijken, krijgt men een interessanten kijk op de psychologie de zer dieren. De fauna in de noordelijke regionen heeft op dat gebied natuurlijk een zekere routine, omdat in die streken de kou eigenlijk het ge- heele jaar door heerscht. De poolvos en de blauwe vos beginnen er al vroeg mee om hun provisiekamers te vul len, in de eerste plaats, met vogels. De kleine valk is hier „favoriet." De vos vangt zooveel mogelijk vogels, eet tot hij niet meer kan, en bergt de rest in een kloof in het ijs, welke hij zorgvuldig met mos dichtmaakt. En in de koude dagen, dat schraalhans keu kenmeester is, wordt het voedseldepot geo pend en aangesproken wanneer er tenminste niet andere, soortgenooten, hem voor geweest zijn. Over het algemeen behoort het tot de uit zonderingen dat vleeschetende dieren voor raden opslaan, omdat zij het voedsel niet zoo goed kunnen conserveeren als de poolvos. Doch ook de bunzing verbergt muizen en kikvorschen in gaten, en eet die op in tijden van nood. Heel intelligent is in dit opzicht de mol, wiens provisiekamer bepaald geraffineerd in gericht is. Hij conserveert zijn regenwormen, door ze eenvoudig den kop af te bijten en ze een voor een door een dunne aardlaag te isoleeren. Daardoor kunnen de wormen wel iswaar doorleven, maar ze kunnen niet ont vluchten omdat ze zonder kop geen gangen kunnen graven. De hamster, die speciaal voor dit doel met wangzakken is uitgerust, en die om haar voedselverzamelen zóó bekend is, dat van DE WINNAARS VAN D EDAGPRIJZEN VAN WOENSDAGAVOND. Woensdagavond had de tweede gooiavond plaats. De animo was zoowel te Slootdorp als te Middenmeer zeer groot. De prijzen werden als volgt gewonnen le pr. J. Musters 9982 f 10.-.; 2e pr. T. Ver- maat, 9976 f 7.50 3e pr. Dieleman, 9933, f 5; 4e pr. Top, 9921, f 2.50 5e pr. M. van Guilik, 9866, f 1.-. In verband met de groote drukte zal op de twee laatste avonden, dus Vrijdag en Maan dag reeds om zeven uur worden begonnen. DE FOUTENWEDSTRIJD. Voor de fouten wedstrijd bestaat eveneens groote belangstelling. Men wordt er nog op gewezen dat inzendingen uiterlijk Zaterdag avond 16 November bezorgd moeten zijn in gesloten enveloppe waarop „fouten-wed- strijd" geschreven, bij onderstaande adressen. Te Slootdorp bij A. van Oers te Midden- meer Boskeris Boekhandel. Hier volgt nog eens de lijst met prachtge prijzen J. Vos, pluche tafelkleed C. Klare, 2 Electr. Rijwiellampen, 1 stel jasbeschermers en 3 penzaklampen Mej. E. v. d. Wal, Schoorsteen looper, bonbakje, sla-couvert en 25 sigaren J. Varkevisser, een 16-deelig theeservies Wed. Meeuwsen, een luxe bus koffieboonen inh. 2V2 Kilo; A. H. van Wijck, een voetbal en damestaschJ. v. d.Kooi, een compleet zesdeelig bedstelFa. Wed. A. Nipshagen, een stel handwarmers, een Electr. Rijwiellamp en een zilveren lepeltjeFa. Bosker, een oli- verf schilderij J. Rienstra, een étui lepeltjes, J. I. Groote, taartK. Kok, taartE. Braak gekookte ham G. Kroeze, moderne tabaks pijp, doos sigaren en beeld H. J. Eichner, Broodtrommel en stel Handwarmers, C. Koorn doos bonbons R. de Graaf, taartA. van Oers, groote doos zeep A. Poot, luxe doos ta bak en doos sigaren C. Kaptein, twee ka zen door bemiddeling van Mej. E. v. d. Wal, stelde de Zuivelfabriek Lutjewinkel tevens t-wee kazen beschikbaar. Door slager J. D. v. 't Riet is nog beschik baar gesteld een rollade. Men ziet het is een schitterend stel prijzen. Zoekt de fouten. Middenmeer 13 Nov. Heden is door Classis „Alkmaar" der Geref. Kerken geëxamineerd en toegelaten tot de Be diening des Woords en der Sacramen ten, de Eerw. Heer Chr. v.d. Vliet, be roepen Predikant bij de Geref. Kerken te Slootdorp en Middenmeer. De bevestiging zal plaats hebben te Middenmeer Zondagmorgen 8 Dec., de intrede te Slootdorp des middags, en des avonds te Middenmeer. Bevestiger zal zijn Ds. D. J. H. Don- ner te Broek op Langendijk. Christiaan van der Vliet werd ge boren 27 Nov. 1907 te Zeist, studeerde in de Theologie aan de Vrije Universi teit. Hij was sedert 1 Mei 1933 Hulppre diker in de Wieringermeer. De jonge Predikant wacht een zwaar werk op een groot arbeidsveld. Stroopen met strikken. Door den jachtopziener v.d. Sluis is in de nacht van Woensdag op Donderdag proces verbaal opgemaakt tegen R. F. W. D. te Winkel, wegens het stroopen met strikken. D. werd op heeterdaad betrapt. Een achttal strikken werde in beslag ge nomen. Serenade aan Mr. Kamp. Woensdag avond bracht de W.-Meer-fanfare onder leiding van den heer v.d. Grijn, Mr. Kamp, die beschermheer is van het corps, in verband met diens benoe ming als burgemeester te Texel, een serenade voor zijn woning. Een twee tal nummers werden ten gehoorc ge bracht, waarna de heer Meindersma als voorzitter der W.-Meerfanfare, Mr. Kamp feliciteerde namens het corps en directeur. Mr. Kamp, dankte mede namens zijn vrouw voor de aardige attentie en bood het gezelschap een verversching aan in Hotel Smit. Muzikale rondgang. Zaterdagavond zal door de W.-Meerfanfare een muzi kale rondgang worden gemaakt, waar bij een collecte zal worden gehouden voor aankoop van nieuwe instrumen ten. Ondertrouwd Chr. van der Vliet ber. pred. te Slootdorp en Middenmeer, en Johanna Wilhelmina de Zwart. Huwelijksbevestiging D.V. op Donderdag 28 Nov. a.s. 's namiddags om 13.30 uur in de Geref. Kerk te Zeist, door den Weleerw. Heer Ds. J. Gillebaard. Slootdorp, Zeist 14 Nov. 1935. Eerste Wieringermeersche Electrische Timmer- en Wagenmakersbedrijf levert U al het noodige TIMMER- EN WAGENWERK tegen scherp concurreerende prijs, zooals BOERENWAGENS, DRIEWIELSKARREN, KRUIWAGENS, LADDERS, enz. Beleefd aanbevelend MIDDENMEER Telef. 5. J. ROOZENDAAL te Siootdorp GEEFT EEN BRON VAN GENOT. VRAAGT SPECIAAL ONZE HOLLANDSCHE EN ENGELSCHE ANTHRACIET. VRAAGT DE GEBRUIKERS VAN EENS OF ZIJ TEVREDEN ZIJN. WAGENMAKERIJ G. VAN LEEUWEN Wognum. WINKEL In- en verkoop van Steeds voorradig. Onder volle garantie. Bel op tel. 24. Bel op tel. 24. Ondergeteekende beveelt zich aan voor K. S. BRUINSMA, p.a. T. LIJSTRA, bedrijf 96, Middenmeer. Ook inlichtingen bij K. v. d. GEEST, Smid te Middenmeer. H. VAN HOORN Wieringerwaard Telefoon 9 COMMISSIONNAIR in alle soorten STAM BOEK- en GEBRUIKSVEE. Belast zich met in- en verkoop op billijke voorwaarden. Vele tevredenheidsverklaringen ter inzage. Hier is nu de beroemde K.Y. 146, waar ieder over spreekt. Het succes-toestel van Erres Radio.Wie nooit een K.Y. 146 hoorde, weet niet, hoe mooi radio kan zijn. Wij zullen U graag een Erres K.Y. 146 demonstreren. AGENT voor de Wieringermeer en Omstreken Tel. 37. HOOFDDORP. HANDEL IN KOUDBLOEDPAARDEN onder volle garantie. haar het woord „hamsteren" afgeleid is, be zit een voorbeeldig ingericht voedseldépot. Een ook de in Amerika levende buidelrat heeft zakken, buidels, aan haar lichaam, waarin zij voorraden verzamelt. Soms is het de menschelijke onachtzaamheid, die alle voorzorgsmaatregelen der dieren te niet doet, of het zijn dieren die hun rijkere broeders benadeelen. Wilde zwijnen eten bijvoorbeeld graag de wortels uit dé provisiekamers der woelmuizen en schapen de grashoopen van den sneeuwhaas. Vogels verzamelen zelden voorraden. Het is bekend, dat de specht ga ten in de boomen boort, om er eikels in te bewaren.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 2