TWEEDE BLAD. VRIJDAG 0 DECEMBER 1935 No. ©7 ZONDAG IN LONDEN. WIERINGER COURANT e«o militair vliegtuig uit Soesterberg moest Woensdagmiddag bij den spoordijk «OlXMr de gemeente de Bilt een noodlanding maken en werd daarbij nagenoeg v#rnleld. Het wrak wordt naar Soesterberg getransporteerd Het proees inzake den koningsmoord te Marseille. - Een overzicht gedjrfnda de slttlng te Aix-En-Provence. Links de verdediger Desbons/' ^la v|n zijn onthpven is De Lord Mayor van Hammersmlth was persoonlijk teaenwoordig bij de bereiding der Kerstpudding te Londen voor de angtlsone kglpglfft.' Een aardig sny^Kot (Speciale Londensche correspondentie). r\E Londensche Zondag is berucht over de geheele aardbol. Vraag een Fransch- man hoe hij over deze dag in Londen denkt, en hij zal er met een veelbeteekenend schouderophalen antwoorden. Een Amerikaan lacht erom, een Duitscher zal er een dispuut met u over beginnen, en zelfs een behoudend Hollander zal u moeten toegeven dat het hier des Zondags toch inderdaad wel wat erg stil is. En daarom kan voor de vreemdeling die de stad niet kent de Zondag een lichtelijk tragische dag zijn. Hij mist de vele vermaken die de hoofdsteden van andere landen hem juist op deze dag in overvloed schenken. Dus loopt hij min of meer verwezen rond, wandelt een museum binnen, komt er verveeld weer uit, gaat misschien 's avonds naar de bios coop en kan de wensch niet onderdrukken dat voor de rest van zijn verblijf de Zondag in Zaterdag veranderd moge worden. Maar hij die de stad beter heeft leeren kennen weet dat deze dag hem ongekende mogelijkheden biedt. Straten die door de week vol leven en beweging zijn vindt de Zondag stil en verlaten. Vooral in de City, het hartje van Londen, de zakenwijk door welks smalle straten zich op werkdagen het drukste verkeer ter wereld perst, valt dit op. Het is een eigenaardige ervaring door deze straten te loopen en er niemand tegen te irtmff) d*a een patroullleprfnd* politU-ageat wiens regelmatige stappen tegen de stille gevels weerkaatsen, en die de argelooze voet ganger onderzoekend aankijkt alsof hij er hem van verdacht, op zijn eentje de Bank van Engeland te willen gaan oplichten. U bent alleen in Londen Het rijk der kantoorkatten en huisbewaarders. Toch zijn de straten niet geheel leeg. Overal zitten terneergeslagen kantoorkatten in de voor hen vreemd stille straten, kijken u verachtelijk aan en wandelen met een hoogmoedig opgestoken staart naar de over zijde. Slechts de aankomst van de melkboer vermag een meer blijvende belangstelling bij hen op te wekken. Het is hier n.1. de gewoonte dat men 's avonds de leege flesschen buiten de deur zet, die 's morgens door de melkboer voor volle verwisseld worden. De sluiting is secuur, maar toch verzamelt iedere flesch een kleine kring van katten rond zich die speculeeren op de mogelijkheid van een roof tocht of verloren zijn in zalige overpeinzingen betreffende de inhoud. Wat later verschijnt ook de huisbewaarder op het asfalt, een type dat gedurende de drukte der werkdagen in het niet verzinkt. Dat zijn dus de menschen die op de duurste bouwgrond der aarde wonen, (iedere vier kante meter kost duizenden) en er blijkbaar de romantiek niet van beseffen. Hun voor naamste bezigheid gedurende de Zondag schijnt te bestaan uit het wandelen op gebor duurde trijpen pantoffels, richtinghet n*Mtbljiij«4« —,ti. In het West End. Laat ons thans onze schreden richten naar het Westen der stad waar het meer welva rende deel der bevolking woont. De Onder- grondsche Spoorweg brengt ons naar Marble Arch, gedurende de Zondagmorgen het cen trum van het luxueuse gedeelte der wereld stad. Hier, aan de rand van Hyde Park, waar Oxfordstreet en Park Lane elkaar ontmoeten klopt voor een korte spanne tijds de pols van moudain Londen. Langs Rotten Row, het beroemde breede ruiterpad verdringen zich de menschen om een glimp op te vangen van de ruiters op hun glanzende paarden. Persfotografen behalen een rijke oogst door de vele beroemdheden die passeeren. Dat gaat zoo een paar uur door, dan worden de rijen der ruiters dunner en de aandacht der menigte keert zich van Rotten Row naar het park zelf. De Volksredenaar wie redt Abettynie Maar ondertusschen zijn aan de rand van het park spreekgestoelten verrezen die nu elk een schreeuwende en gebarende mansfiguur dragen. Hier treden de menschen op die zich geroepen voelen hun particuliere meening nu over een wijdere kring te verspreiden dan in een gewoon gesprek mogelijk is. Dies be klimmen zij een der wankele getimmerten en schreeuwen zich schor. De communist staat er naast de fascist, de godloochenaar beproeft de man van het Heilsleger te overschreeuwen, Mohammedanen en Hindoes pogen bekeer lingen te maken. De menigte rondom omu- *Hgt *9* JS^fUUölf) wwuur «r te genheid tot debat gegeven wordt, hetgeen dikwijls de gemoederen der debaters tot het kookpunt doet stijgen. Een neger steekt boven alle andere spre kers uit. Hij is keurig gekleed en spreekt een volkomen accentloos Engelsch. Hij gebaart met zijn armen en zijn witte tanden glinste ren terwijl hij met zijn dranende stem de hulp der toehoorders inroept tegen de over weldiger van Abesynie. Rondom hem heeft zich een groote groep menschen geschaard, aandachtig luisterend. De neger heeft blijk baar aller sympathie als hij de dag schildert waarop de verzamelde zwarte volkeren tegen de blanke overheerschers zullen opstaan en hen volkomen van het aardoppervlak zullen wegvegen. Dan, plotseling, verdwijnen zijn hevig zwaaiende armen in de menigte en zijn stem gaat verloren in een homerisch gelach. Het wankele spreekgestoelte heeft het bege ven onder de heftige lichaam-bewegingen van de zwarte apostel en hijzelf is met ont nuchterende snelheid op de straatsteenen belandt. Een stem roept„Wie helpt Abes- synië En het antwoord is een vreugdege- huil der menigte. East End. Van rijkdom naar armoede, van het ruime Westend naar de rookerige sloppen in het havenkwartier met zijn overwegend uitheem- sche bevolking. Hier zijn markten die haast de indruk maken van een straat in Cairo, waar met ongeloofelij ke rapheid van tong alles verkocht wordt, van honden tot vloer- kleedw», va» bokking tot kanariof. Dia hem denmarkt heeft overigens nogal een eigen aardige reputatie. Men zegt dat menige eige naar, die vergeefsch aan de politie het ver dwijnen van zijn hond had opgegeven, hier zijn eigendom vond dat hem kwispelstaartend en blaffend herkende, ongetwijfeld zijn ei gendom, hoewel de kleur van het dier heel anders was geworden Dag der bezoeken. In de Underground zitten de families die op visite gaan. Oost en West, Noord en Zuid dezer millioenenstad ontmoeten elkaar op deze dag, bespreken het laatste nieuws, en keeren 's avonds voldaan weer huiswaarts, het jongste kind slapend op Vader's schoot, de anderen met wijdopen oogen genietend van het bewegen om hen heen. De ouderen bezoeken elkaar, maar de jeugd trekt er met de fiets op uit om weer eens wat frissche lucht in te ademen. Heel de dag zwerven ze in de heuvels van Surrey en Kent of in de bosschen van Essex, om 's avonds vermoeid en voldaan in lange rijen de stad weer te komen binnen binnenpeddelen, kleu rige bossen bloemen aan de fiets. Dan valt de nacht over de wereldstad en de millioenen verzamelen in de slaap nieuwe kracht voor de werkweek die aanbreekt, en slapen in met een laatste gedachte „Mor genochtend om zeven uur gaat m'n tren" En terwijl de laatste pretmakers over het glimmende asfalt laveeren komen de ramme lende karren in lange rijen de stad binnen, met de melk voor de komende dag.

Wieringer courant | 1935 | | pagina 3