26e JAARGANG DINSDAG 31 DECEMBER 1935 No. 104 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN VOOR OUDEJAARSAVOND. MESALLIANCE. COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIëN: DINSDAG en VRIJDAG UITGEVER Hippolytushoef Wielingen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN Telef. Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden f l.— Eenzamen op zee. Dezen avond, even voor twaalven, zullen eenzamen op zee het jaar 1936 door den omroep liooren aankondigen door de torenklok van de Westerkerk te Den Helder. Daarna speelt het car rillon van het Zeehelden Monument dat nieuwe jaar in. Eenzamen op zee, in den nacht, om ringd door golven die hen heen en weer werpen als wilden ze hun anker kettingen verscheuren golven einde loos in alle richtingen, en eindeloos in tijd daarboven koepelt het uitspan sel als een blauwzwart baldakijn, be zaaid met diamanten, schoon, maar onbereikbaar ver, koud en roerloos. Onder hen de kille, donkere wateren der zee, waarvan hen slechts een dun stuk ijzeren scheepswand scheidt. Zoo ligt daar het lichtschip Die kleine eenzame bemanning, hoort de klok. Zij ziet ons niet, maar zij weet, dat het vaderland daargin der ligt achter den duisteren horizon; dat daar, in vele lichte warme wonin gen hun landgenooten samen zijn - in aanraking met hen door den aether. Straks spreekt dat veilige vasteland ook tot hen door den aether, geeft hun berichten van den komenden dag, van het uur hunner aflossing en zegt hun, hoe het aan den vasten wal gaat. Zij blijven opgewekt en rustig wa ken, ondanks koude en duisternis, wa ken voor het lot dier andere eenza- mn, die om hen heen de roerige zee bevaren want zij weten, dat, als zij straks worden afgelost, thuis alles wel is. Wij menschen zijn allen een zamen op zee. Eenzaamheid is niet altijd verdrietig, maar thans schijnt de zee woeliger en donkerder dan ooit, de levensgolven beuken de broze materie die ons nog voor zinken be hoedt, en met heel Nederland voelen wij de krachten die onze geheele sa menleving van de laatste ankers van trouw en zekerheid willen rukken. Het diepst wijsgeerig overpeinzen brengt ons niet verder dan het besef van het onvermijdelijke; om ons heen waar wij ook heen ?ien, onzekerheid en duister nis, onder ons de vergankelijkheid, en boven ons het onbereikbare, statig in eeuwige koude. Wat weten wij meer van de levens richting onzer medemenschen dan van een schip dat in den nacht voor bijgaat Maai* ook wij zijn wakers; ook ons is opgedragen te zorgen voor die andere varenden op de donkere zee hun richting te wijzen, hen te waarschuwen voor de gevaarlijke on diepten -- in die plichten al onze eigen zorgen vergetend. Ls, Wij kunnen dat doen, hoe somber alles om ons heen schijnt, want van 't werkelijke Vasteland draagt de gees FEUILLETON. Roman door COR DE BLIJ. 28). „Maer Mevrouw van Beers.dat is toch werkelijk overdrevendat kind staet er toch geheel buiten „O jae meent Unou werkelijk, de in druk, die ze op mij gemaekt heeft, was be paald onaengenaemDe generaal vond het ook, een beetjejae, hoe zal ik het zeg gen.... een tikje burgerlijk „Ochmaer van de quintessens dwaalt U aften slotte is het Alex van Beers dieDe vrouw van den resident zuchtte... Daar vatte de generaalsvrouw vuur. „Pardon. Ik dwaal absoluut niet afZe ker, Alex heeft schuldmaer je vergeet één ding. Bij ons zou zoo iets onmogelijk zijn.... Zijn vrouw had de teugels strakker moeten houden.... Die had moeten ingrij penremmende sporen geven...." Even glimlachend en de specifiek militaire uitdrukkingenzei Ada van Segwaert, de vrouw van den oud-officier van Justitie „U overdrijftwerkelijk U overdrijft hoe had Emilienu ku n n e n voorko men „Door geen twee auto's te houdendoor geen buitenlandsche reisjesdeur geen weken te gaen logeeren, daer in Ede, toen die aap van een jongen zich de luxe veroqrloofde zijn wagen in gruis te rijdenen weer dat meisjedat in dag uit aan zijn bed zateen schandaal, dameseen schan daalwerkelijk ik heb me bij die receptie gechoqeerd gevoeldneedat is niet in orde Diep zuchtend, heftig transpireerend na deze vurige attaque bracht ze nog uit „Dio bloemen hebben een miserabele lucht.. telijke aether, die de Eeuwigheid vult, tot ons klanken, die wij, bij goed beluisteren, wel vermogen te verstaan. Stemmen uit het onzichtbare aan gene zijde van de levenszee, zeggen ons moed te houden en verder onze taak, hoe moeilijk of roemloos ook, te ver vullen. Nog bulderen bij de overgang van het jaar de kanonnen, nog dreigt het oorlogsgevaar, nog drukken de tijds omstandigheden ons ter neer, maar on ze plichten roepen ons om met alle weidenkenden onze hoop niet te ver liezen, doch te strijden voor de vrede, voor het recht voor ons aller welzijn. Laten we zoo het nieuwe jaar intreden. NIEUW JAARSWENSCH. (door Henri ter Hall.) Raschte Hollanddrianen Voor het splinternieuwe jaar Maakte ik een kleine serie Van bescheiden wenschen klaar. Ja, bescheidenheid is eisch thans, Dit ligt zeker in de lijn De bezuiniging toch dwingt me Zuinig zelfs hiermee te zijn. „Aanpassing" wensch ik Jan Fiscus, Dus ons aller kameraad Dat hij onder die pracht leuze Straks geen uitkleeden verstaat. Onzen gulden wensch ik, dat ie Stevig op z'n plaats zal staan, Daar we anders allen rijk aan Schulden zullen zijn voortaan. Ieder wensch ik goede zaken, 't. Ga u op dat punt patent Slechts één heerschap, Mars geheeten, Wensch ik een faillissement. Rookgezinden meisjes wensch ik Voor het nieuwe jaar begrijp, Kousen stoppen staat je beter Dan het stoppen van een pijp. Voetbalsportbeoefenaren Wensch ik voor dit jaar alleen 'n Goed verband in hunne ploegen, Maar niet om een arm of been. Mevrouw Holland, laat liet meenens Met uw annexaties zijn Ga kloek voort maar met het winnen Van hetZuiderzee-terrein Ik wensch allen kunstenaren Voor het nieuw jaar onder meer, Dat men ze zal eeren vóór het Brengen van de laatste eer. Schoenenfabrikanten wensch ik, Dat het menschdom zich met vlijt Ook in '36 weder Aan de schoone danskunst wijdt. Allen lotgenooten wensch ik Uit den grond mijns harten hier, Dat ons Land óók eens bezuinigt Op belastingenpapier. U, die voor behoud van Holland's Mooie molens strijdt, terecht, Wensch ik veel succes, en dat ge Niet tégen windmolens vecht. Den Olympischen athleten Veel succes straks in Berlijn, Dat uw sportprestaties sport steeds Van de hoogste sport dus zijn En de „Wieringer" tenslotte, Wensch ik gaarne, nogal glad, Blijf maar weer in '36 Een waai' uitgelezen blad H. t. H. CRISISBUREAU RUNDVEE - TEELTREGELING. affreusKen je niet wat open zetten „Pardon, lieve Mevrouw van BeersU verwijt mijn schoonzuster Emilie wel van al les, maer ik had direct een diep meelij met haar. Ik heb haar dan ook dadelijk opgebeld. och, jae, de stakkert, ze scheen geheel onwe tend Dat is het hem juistDat irriteert me juist zoo, nogmaels, bij ons zou het een onmogelijkheid zijn Beide dames, toehoorsters, kniktenbegrij- pendsarcastisch ,0, U bedoelt bijU." .Inderdaad, bij ons."Mevrouw van Beers gaf geen kamp Daar traden de heeren binnen. .JKolossaalde dames schijnen een beet je échauffé. Een opwindend gesprek gevoerd?" „Ha, daer is de jubilarisvan harte, van harteje, dat weet je welop je ver jaardag krijg je een zoen Mevrouw van Beers keek door haar lorgnon een tikje geamuseerd. „Die Adaaltijd aanstellerig Dan zich tot den oud-resident wendend „Ook mijn gelukwenschenal kan ik niet zoo „spontaan" zijn als Uw schoonzuster." - „Heere bewarenee wat een geluk" dacht van Segwaert, hardop „Dank U zeerja, als je zooveel jaar in Indië geweest bent dan ben je blij, als je de vijfenvijftig nog beleeft." Heftige protesten der lieve familieleden, uitgezonderd Mevrouw van Beers. „Absurd, 'n Man op jou leeftijd begint is „Dat is dan niet bepaeld aengenaam voor Alex, die is ook van Rob's jaren en nu weer te beginnen sans sous" .Laten we nu de zaak eens laten rusten vond de generaal. „Geen sprake van Onder den blik van zijn vrouw retireerde hij ,W:\ dames, hebben al dien tijd zitten wach ten op wat jullie besproken hebben jullie kunnen het er over gehad hebben, wij niet!!" Voor erkenning van veestapels en het aan houden van boventallige kalveren is de prijs voor 1936 verlaagd van f 20.- tot f 15.-. Met ingang van 1 Januari 1936 is verwis seling van identiteitsbewijzen 1935 voor vee houders, die geen lid zijn van een erkende t.b.c.-bestrijdings-organisatie niet meer toe gestaan. Ook kunnen met ingang van ge noemden datum geen boventallige kalveren krachtens erkenning 1935 meer worden ge schetst. De reserve-kalveren, welke door de leden van een door de Nederlandsche Veehouderij - Centrale erkende t.b.c.-bestrijdings-organisa- -tie tot 1 Maart 1936, mogen worden aange houden, kunnen in de periode van 1 Januari 1936 tot 1 Maart 1936, nog geschetst worden op de volgende voorwaarden le. tegen inlevering van een identiteits bewijs 1935 van een geslacht of gestorven kalf. 2e. in vermindering van de toewijzing kal- verenschetsen voor het jaar 1936. 3e. krachtens erkenning der veestapels als stamboek-, fokver-, of t.b.c.-vrije veestapels voor het jaar 1936. STEUNVERLEENING AAN KLEINE BOEREN EN NOODLIJDENDE TUINDERS. Bij de behandeling der landbouwcrisispoli- tiek is steeds een moeilijke vraag geweest op welke wijze voldoende tegemoet kon worden gekomen aan de economische nooden der z.g.n. kleine boeren. Onder deze groep worden nog al eens samengevat zij, die 1—3 koeien be zitten en 15 h.a. cultuurgrond bewerken. Deze kleine boeren hadden reeds vóór het intreden der crisis een zeer sober bestaan. Het spreekt dus vanzelf, dat de scherpe prijs- dalen van alle landbouwproducten hen in het bijzonder moest treffen. Wel ontvangen zij b.v. op hun melk en varkens den steun, welke voor den geheelen- landbouw is vastgesteld, maar de hoeveelheden, welke de kleine boe ren produceeren, zijn zeer gering, zoodat de toeslag op den wereldprijs niet steeds voldoen de uitkomst brengt. Reeds van het begin der landbouwcrisis-politiek af is getracht den kleinen boeren tegemoet te komen. Vandaar, dat bij allerlei maatregelen, o.a. bij de teelt beperking van runderen en varkens, voor hen gunstige uitzonderingen zijn gemaakt. Een geheel voldoende resultaat is daarme de nog niet verkregen. De nood van vele klei ne boeren is nog van dien aard, dat zij reeds in de werkverschaffing zijn geplaatst of zich daarvoor zullen moeten aanmelden. Het is een groot nationaal belang, dat deze kleine zelfstandigen niet te gronde gaan, maar op hun bedrijfjes kunnen blijven werken. Om dat te bereiken is een financieele tege moetkoming gewenscht. Zij kunnen deze gel den dan gebruiken om hun bedrijf sbenoodigd- heden aan te schaffen of te betalen (veevoe der, meststoffen, zaaigoed, enz.) Een dergelij ke vorm van hulp is zoowel uit een moreel als uit een economisch en financieel oogpunt ongetwijfeld heel wat verkieselijker dan werk verschaffing or armenzorg. Het is daarom, dat de Minister van Land bouw en Visscherij heeft besloten voor de kleine boeren uit het Landbouwcrisisfonds een uitkeering ineens, tot een bedrag wisselend tusschen 25 en 50 gulden per bedrijf, be schikbaar te stellen. Zij, die blijkens de ge gevens der belasting een inkomen hebben, dat deze uitkeering niet dringend noodzake lijk maakt, zullen uiteraard hiervoor niet in aanmerking komen. Met de voorbereiding van de uitvoering van dezen maatregel is nog al eenige tijd gemoeid. Aangenomen wordt, dat de uitkeering in Fe bruari zal kunnen plaatsvinden. Behalve de positie der kleine boeren vraagt ook de toestand van een aantal noodlijdende tuinders de aandacht. In bepaalde streken van ons land, met name in Noord-Holland, is een misoogst opgetreden. Dientengevolge hebben een aantal kleine tuinders slechts een zeer geringe hoeveelheid groenten ter veiling kun nen brengen. Daardoor missen zij niet alleen de inkomsten van de opbrengst der groenten, maar ook den toeslag, die krachtens de cri sisbepalingen daarop wordt gegeven. Er zijn een aantal tuinders, die daardoor te gronde dreigen te gaan. Ook hier is het nood zakelijk de helpende hand te bieden, opdat deze nijvere werkers in de kosten van aan schaf van hun bedrijfsbenoodigdheden wor den tegemoet gekomen. Vandaar, dat de Mi nister van Landbouw en Visscherij voor hen van deze groep, voor wie dit dringend nood zakelijk blijkt, tot een bijzondere uitkeering heeft besloten. Ook hier kan de uitkeering in Februari worden tegemoet gezien. Richtprijs Tarwe. Ten einde de steun, welke uit Kei Landbouwcrisisfonds op de verschil lende landbouwcrisj.sproducten wordt gegeven, meer naar evenredigheid te verdeelen, heeft de Minister van Landbouw en Visscherij besloten den richtprijs voor de tarwe, welke voor den oogst van dit jaar f 10 bedroeg, voor den a.s. oogst tot f 9.- te verla gen. BUITENLANDSCH NIEUWS. „Goed, vrouw, goed, vrouwlaat Robert dan maar vertellen, wil je „Inderdaad. Kijk eens, de toestand is hope loos.perdu.... geen sauveeren mogelijk. Als we de landerijen kunnen kwijt raken, en de hypotheken aflossen zal er nog een lieve duit bij moeten.De loopende schulden bedragen ruw genomen, twintig mille. We hebben een raming gemaakt, dat we, als Gon uit Bergen op Zoom, mee haar pennings ke offert.... ieder, vijftien mille kwijt zijn." De generaalsvrouw snoof. Dan stootte ze uit „Maar.. ..die Papa van die aanstaande schoondochter. „Blijft natuurlijk buiten beschouwing. Neen wij moeten onderling redden, wat er te redden valt. Maerer is nog een zeer groot bezwaar Wat moet Alex gaan uitvoe ren. Burgemeester blijven is uitgesloen. Zijn salaris daar is miniem, kan hij als burgemeester niet van leven. Nu sprak ik vanmorgen van Horst tot Peursel, je weet wel...." de heele familie lachtte meelij dend, welwillend die vertelde me, dat je in Oegstgeest buitengewoon bescheiden kunt levenallerlei weduwen van marineoffi- ciertjes en zoo, kruipen daar naar toe Dat zou een gelukkige oplossing wezen.... of in Leiderdorp, dat is het plaetsje aan den Rijn, even boven Leiden. Heb ik eens een weduwe heen geprakiseerd, met een zoon, die studeerde voor dokter. Ze kunnen voor een bagatel krijgen een heele villaJan kan zijn studies voleindigennatuurlijk geen lid meer zijn van het corps, maar dat hoeft op zoo'n negorij ook niet. De jongen heeft een geweldig excuus, dat hij door die laatste geschiedenis zenuwoverspannen is Dan zou den wij allen een j aarlij ksche toelage moe ten geven „U i t g e s 1 ot e n." Allen keken naar Mevrouw van Beers, die met gedecideerd geklemde lippen n.et noodig vond, er een woord aan toe te voegen. De goede Joost probeerde nog„Maar vrouw, we kunnen toch Lex, met vrouw en kinderen niet Abbi Addi weer veroverd. Hoofdstad van Tembien bij verrassing door Abessiniërs aangevallen. Omtrent de herovering van Abbi Addi door de Abessiniërs worden de volgende bijzonderheden bekend Op 22 December begon een groote slag, die tot Dinsdagavond voortduurde. De troepen van Ras Sejoem vielen de versterkte stellingen der Italianen bij Abbi Addi aan, welke plaats zij na 'n buitengewonen zwaren strijd innamen Op 24 Dec. haciden de Italianen ver sterkingen gekregen en begon de strijd opnieuw, waaraan naast Europeesche in den steek laten," doch ze stond op, nam afscheidde generaal volgde hoofdschud dend. ,Neen, hij zou nooit zich wagen in specu latiesEr ook niet de kans voor krijgen." HOOFDSTUK XX. Kitty was naar Amsterdam teruggekeerd. De laatste dagen van haar verblijf had ze zich onbehagelijk gevoeld. Mevrouw van Beers liep met martelaarsgezicht door het huis de Burgemeester scheen zijn spraak verloren, hoogstens hoorde je aan tafel een diepe zucht en Jandeed bijzonder eigenaardig. Zijn haast om naar Leiden terug te keeren, zijn studies af te maken, was geluwd„hij zou wel eens zienpromoveeren was een quaes- tie van een paar maanden" en dergelijke argumenten meer. De maaltijden waren een kwelling. Eens kwam het haast tot een scène. De student had, opkijkend van zijn boterham eigen aardig, Mevrouw scheen versoberen ook als slagzin genomen te hebben tot zijn Vader gezegd „Zeg, papa, tot mijn niet geringe verbazing zag ik vanmorgen dien veldwachter weer in uniform door het dorp loopen. Hoe zit dat De Burgemeester had toen zeer onparle mentair geantwoord „Dat gaat je geen bliksem aan." Ze hadden allemaal geëlectriseerd opgeke ken. Met een zuur lachje naar haar, Kitty, had hij vergoeilijkt „Zoo bedoel ik het natuurlijk niet. maerre,.ik had een beetje kansiannou ja.... de man voldeed vroeger zeer behoor lijk." Had Mevrouw toen maar gezwegen „Après tout, vind ik, dat je wel een ridicuul figuur slaet En Jan „Maer uw prestige dan, Papa De Burgemeester was furieus opgestaan een hooge borst opgezet en gezegd (zonder eenige bijbedoeling, doch om zich een houding troepenafdeelingen ook Askari's deel namen. Ofschoon de Italianen werden gesteund door eskaders bommenwer pers, artillerie en machinegeweer-af deelingen, zegevierden de Abessiniërs volgens berichten van Ethiopische zij de over de geheele linie. Na de inneming van Abbi Addi be stormden de Abessiniërs de Italiaan- sche forten en machine-geweerstellin gen ten Noorden en Noordwesten van die plaats. De verliezen moeten aan beide zijden buitengewoon groot zijn, daar de Abessiniërs zich zonder dek king iri het machinegeweervuur stort ten, dat zij tenslotte tot zwijgen brach ten. Onder de gevangenen zouden zich volgens Ethiopische berichten 20 Eu ropeesche Italiaansclie officieren bevin den. De Abessiniërs maakten 12 mitrail leurs, een reusachtige hoeveelheid mu nitie eri talrijke karabijnen buit. Ve le honderden Askari's uit Eritrea zou den eveneens gevangen zijn genomen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Kippen kennen geen grenzen Dezer dagen hadden zich te Roethen bach, niet ver van de Nederlandsche grens, 8 kippenboeren te verantwoor den, die hun hoenderparken aan weers zijden van de grens hebben. Zij voer den de kippen goedkoop in Nederland in, doch lieten deze op Duitsch grond gebied dure eieren leggen. De Duitsche douane neemt aan dat op deze manier 2 millioen eieren gelegd zijn. De ver dachten kregen elk o maanden gevan genisstraf. Bezuiniyiny bij de Ned. Spoorwyen. Bij den dienst van tractie en mate rieel van de Nederlandsche Spoorwe gen zullen begin Jan. a.s. weder 63 man van verschillende betrekkingen personen geboren vóór 1 jan. 1878 op wachtgeld worden gesteld. Drie mannen zaten in Fauteuils Poiitie betrapte geen inbrekers. De Leidsché politie heeft op den Tweeden Kerstdag een niet onvermake iijke geschiedenis beleefd. Omstreeks vier uur werd de politie gewaarschuwd, dat zich in een perceel aan de Schelpenkade, waarvan de be woners uitstedig waren, eenige mannen ophielden. Een inspecteur van poli tie, een rechercheur en een agent be gaven zich naar het bedoelde pand, gevolgd door andere agenten. Van het bewuste perceel bleek de voordeur te klemmen, maar met eenig geweld kon ze worden geopend. In de gang, aldus ..Het Volk", kwam men reeds een meisje tegen terwijl in de kamer drie manspersonen in het donker in de fauteuils zaten. Zij gaven wel voor geen inbrekers te zijn, maar zijn voor alle zekerheid per auto naar het poli tiebureau overgebracht, om daar ver hoord te worden. te geven) „Chacun son tour". Kitty vermoedde, dat de Burgemeester haar verwantschap met den veldwachter ontdekt had, doch direct zette ze dit denkbeeld van zichDe lunch was hopeloos verstoord. Neen, prettig waren de laatste dagen op „Duivecate" niet geweest. Trijn bracht de eenige vroolijkheid met haar gezang in de keuken. Een leuk type, die Trijn. Op een och tend ging zij dat heiligdom binnen. Door de radio had ze een leuk recept gehoord voor ap pelbeignets. Trijn hielp haar. Reuzeneen helder witte schort voor.gunstin zoo'n begrafënisstemming was het tenminste een afleiding. Maar dan bedierf die Trijn alles door te zeggen „Juffrouw Kitty.... U lij kent nou krek op 'n tweede meissie, dat we hier gehad hebben, 't Was een dochter van boer Verhoeven Net zulke oogenzoo'n buitenmodels wipneus- sie. Och, die arme Marie, is d'r zóó beroerd an toe. Die is malend geworre'k mot d'r niet an denken Kitty was opeens wee geworden van die vulgaire baklucht. Nooit had ze kunnen be vroeden „haar tante Marie.nota bene. tweede meisje geweest op „Duivecate" Verbeeld je maar dat was dan toch nooit lang geweest. Met dien verjaardag van den vader van Papa Grootvader, zei ze liever niet, ook niet in zich zelf was Marie thuis geweest. Dat was nog de aardigste. Ze zag haar nog, die leuke jonge tanteen in begin November was ze reeds niet meer op „Duivecate." Wat had die Trijn ook weer gezegd t; Drong nu pas goed tot haar door, nu ze zot. behaaglijk op de divan in haar eigen kamer de gebeurtenissen de revue liet passeeren „Och, die arme Marie is er zoo beroerd aan toeis malend gewordenVreemd!. Daarginds had ze alleen den schrik gevoeld door die vergelijking van .de keukenmeid „Net zulke oogenJa, als ze zich/goed herinnerde, had ze wel een „fausse-air" van tante Marie. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1935 | | pagina 1