27e JAARGANG VRIJDAG 3 JANUARI 1936 No. 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN f MUSSOLINI KOMT MET CIJFERS. MESALLIANCE. WIERINGER COURAMT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.— UITGEVER: BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wie ringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels Iedere regel meer 0.50 f 0.10 Een begrootingstekort van 2 milliard. de zitting van den Italiaanscher» ö.,nisterraad heeft Mussolini, spreken over de voorstellen van Parijs er .en nadruk op gelegd, dat deze verre van voldeden aan de minimum-eischen van Italië, vooral ten opzichte van de veiligheid der grenzen en der onder Italia.ansche gezag staande personen. Bovendien heeft men deze zelfde voorstellen laten vallen zoodra zij ge publiceerd werden en nog lang voor de Groote Raad van Italië ze had kun nen bestudeeren. In het vervolg van zijn redevoering gaf Mussolini een ampele uiteenzet ting, gestaafd met documenten, van den militairen toestand in Eritrea, en Somaliland, waarbij hij met name in ging op den toestand in Eritrea, waar de Italiaansche troepen zich geconcen treerd hebben en versterkt worden in posities, die zij hebben bezet en waar van sommige punten meer dan 170 kilometer van de oude grenslijn lig gen. De snelle sprong voorwaarts, die in de eerste dertig dagen werd gedaan, eischt thans een indrukwekkend ge heel van werkzaamheden tot het in or de brengen van de diensten achter het front, die de voorziening en de uitein delijke beweging moeten waarborgen van de soldaten en arbeiders, die een totaal omvatten van eenige honderd duizenden manschappen. Iedere oorlog en met name een koloniale -- aldus zet te Mussolini uiteen -- heeft een tijd van absoluut noodzakelijken stilstand, vooral, wanneer het er om gaat de in tendance te organiseeren in een moei lijke en bergachtige streek, zooals Ti- gré, waarvan de oppervlakte een ze vende bedraagt van geheel Italië en dat ruim 400 Km. verwijderd ligt van de haven Massaoea. Het moreel en de gezondheidstoestand der troepen zijn tevredenstellend. Voortgaande besprak Mussolini het z.g. goudpleblisciet in Italië, waarbij hij een uiteenzetting gaf van den strijd van 't land tegen de economische be legering. Hij deed daarbij uitkomen, dat deze strijd vurig gevoerd wordt door alle productie- en ruilhandelfacto ren, die een maximale exploitatie voor bereiden of verwerkelijken van alle hulpbronnen der natie, terwijl de Ita liaansche wetenschap en chemie ver- vangmiddelen vinden voor vele grondstoffen. Gezien het groote gevoel van verant woordelijkheid in landbouw, industrie en handel zijn speciale wetgevende maatregelen niet noodig geworden. Ook in de toekomst zullen die niet worden vereischt. Oorlog verslindt geld. Volgens een mededeeling van den minister van financiën in den minister raad sluit het begrootingsjaar 1935-'36 met een tekort van 2.030 millioen lire. Dit tekort wordt in hoofdzaak gevormd FEUILLETON Roman door COR DE BLIJ. 29.) Weer voelde Kitty dat argument„is ma lend gewordenMaar dat was vreeselijk. Zou Papaen dan die schorsing van Oom Jannee maar, dat ze daar nooit eerder iets anders achter gezocht had. Dat moesst met elkaar in verband gebracht worden Kon niet anders. „Laat ik nu eens, met het begin beginnen Die avond op „Duivecate." Het muziekcorps speeldeJan en zij stonden op het bordes. Juist toen die vreselijke vent„Swieders" of „Schrieders" heette hij, geloof ik. Hij had Jan uitgescholden voor „schoft".... gek toch, dat hij niets terug zei. Daar had ze hem toch eens naar moeten vragenmaar eens over schrijven.of met Papa over spreken. Toen die steek Kitty sloot de oogendeduceerde ver der „Burgemeester Van Beers had wel als mo tief opgegeven, dat Jan hem vroeger op stroo- perij betrapt hadmaar dat was toch een zeer zwak argument. Daar bega je toch geen moord voorriskeer je geen jaren gevan genis mee. Needaar moest wat anders achter zitten. En daarna dat gedrag van Oom Jan, den veldwachter. Ze was toen flauw gevallen, maar zwak kwam in haar onderbe wustzijn op D a t is niet de schoftDaar ligt de schoft"Ligt???Maar, dan had haar Oom haar verloofde bedoeldO, God, dat het nu eerst allemaal tot haar door drongGelukkig, ze hoorde de voetstap pen van PapadirectJa, nu dade- door de buitengewone uitgaven voor Oost-Afrika tot einde Juni van bet loo pende jaar, ten bedrage van 975 milli oen lire en de subsidie van 840 milli oen lire aan de staatsspoorwegen. Zon der deze beide posten zou het tekort 215 lire hebben bedragen, terwijl men een tekort van ongeveer 3 millioen lire had voorzien. De totale uitgaven voor het begroo tingsjaar 1936-'37 worden geraamd op 20.291 millioen lire of 646 millioen lire meer dan in het loopende jaar. De to tale inkomsten worden geraamd óp 20.311 millioen lire of 2,323 millioen li' re meer dan verleden jaar, waardoor men op een overschot van rond 20.5 mllioen lire hoopt. Omtrent de buitengewone uitgaven in Oost-Afrika in het loopende begroo tingsjaar worden even weinig mededee ingen gedaan als over de vermoedelij ke kosten voor het jaar 1936-'37 aange zien, zooals in de officieele verklaring heetj de buitengewone behoeften in verband met Oost-Afrika en met de ont wikkeling van den toestand noch ge raamd noch uit de gewone middelen bestreden kunnen worden. Opvallend is, dat terwijl de begioo- tingen voor de meeste ministeries wei nig veranderingen hebben ondergaan, die voor het ministerie van koloniën (408 millioen lire) 74 millioen lire min der bedraagt dan voor het huidige jaar, terwijl ook de begrooting van het mini sterie van oorlog (2292 millioen lire) 168 millioen lire gedaald is. Daarentegen is de begrooting van marine met 280 millioen lire gestegen en bedraagt thans 15444 millioen, de luchtvaartbegrooting met 130 millioen tot 970 millioen lire. Abessiniërs blijven oprukken. Half Tigré weer ontruimd door Italianen. Aan het Noordelijk front rukken de Abessinische troepen langzaam kilo meter voor kilometer onder zwaar bom bardement van de Italiaansche lucht macht op. Reeds moet bijna het gehee le Sjirege-bied door hen bezet zijn. De Italanen hebben naar verluidt de helft van de provincie Tigré reeds weer aan de Abessiërs moeten afstaan. Volgens tot nu toe ontvangen berich ten staan de Abessinische troepen op de linie van de Bodena-rivier, Zuide lijk van de plaats Tatsjiamo en bij Addi Abbi en Makalé. De rechervleugel bevindt zich op weg van Dessié in de richting van Agoela. Deze vleugel dringt sterk op,, terwijl het centrum van het leger vrij wel stilstaat. Ook in het Dankali-gebied rukken de Aessiniërs op, op het oogenblik evenwel nog zonder resultaat, aange zien de Italianen iederen strijd ver mijden. Aan het Zuid-front heerscht "opmer kelijke rust, alleen de Italiaansche vliegers zijn zeer actief. Zij zijn reeds doorgedrongen tot aan den Dzjiboeti- spoorweg. 1 ij k, wilde ze het vragen. „Natuurlijk, beste meidzorgjes Schuld jesbiecht maar eens op." Gijs Verhoeven was al zoo gewend, dat zijn dochters bij hem kwamen, als zewat te betalen hadden. Een rekening van de Bonnet terieHirschGerzon.... daar draaide het meestal op uit. Het innerlijke van zijn kinderen was voor hem een gesloten boek. Vroeger had hij geen tijd gehad, door zijn jachtend leven, zucht tot promotie, wanneer ze van school al eens bij hem kwamen met verhaaltjes, kleine verdrietelijkheden och ja, dan was hij wel vriendelijk geweest. doch met onbewust, afwerende hand, ze van hem gewend. De kinderen, ook geen steun vindend bij de Moeder, waren overgelaten aan de juffrouw.die er immers voor „ge honoreerd" werd. Aldus, verschijnsel van mo derne opvoeding, waren ze zelfstandig arrogant, en tochvoor het oog der we reld „Die lieve meisjes Verhoeven uit de Hachmanstraat." Leuke Flirtsof zooals de Amerikaan het kernachtig zegt„real Flappers." Is juist de verwaarloosde opvoeding, o par don, niet de materieele, niet de kindertjes van Pro Juventute, die massale moraliteits injecties krijgenniet de karakter-vorming van die opgeraapte schooiertjes, afgenomen van drankzuchtige vaders of moedersla ter, gedwee loopend met vooreeuwsche petjes op, en te lange capes om, neen, die educatie buiten beschouwingmaar de „verzorging der ziel" bij het opkomend geslacht het „op- kweeken van den geest" na de tijden van school, H. B. S., Gymnasium, enzoovoort wanneer hockey en tennissend en voetballend jong Nederland.... zijn geest verder „flir tend" verrijkt. Veelalhol, veelal grenzenïoos eigenwijs." Kinder ziel".„fladderende vlinder" sub tiel... oogen weel depand van den jui chenden zomerdagsmachtend naar de zon. Dóór haar bescheneneen blank „Hemelgeschenk"Niet door haar stra- De Negus zal zich dezer dagen naar het Noordelijk front begeven. BINNENLANDSCH NIEUWS. GAS IN KERKGEBOUW TE HAARLE. Verschillende kerkgangers bedwelmd. Tijdens den ochtenddienst van Maandag trad in de verwarmingsinstallatie in de R. K. kerk te Haarle, in deze gemeente, een techni sche storing op, waardoor in plaats van hee- te lucht, een hoeveelheid gas het kerkgebouw binnenstroomde. Verschillende kerkgangers werden dientengevolge onwel of verloren het bewustzijn, zoodat vanzelfsprekend de kerk dienst ernstig gestoord werd. De meeste aan wezigen moesten naar huis worden gebracht, en verder het bed houden. Ernstige nadeelige gevolgen kwamen verder niet voor. BRAND IN OPSLAGPLAATS VAN KURK. Maandagmorgen te ongeveer zes uur werd brand ontdekt in de groote opslagplaats, be- hoorende bij de kurkfabriek voor isolatie-doel einden van de firma R. Kuiken te Dronrijp. In de loods waren oogeveer 100.000 kg. ge malen kurk en 200 m3 kurk-platen en kurk- schalen opgeslagen. De brandweer werd onmiddellijk gewaar schuwd en met drie motorspuiten uit Dronrijp en twee uit Marssum werd het vuur bestre den. Men kon echter niet voorkomen, dat de geheele opslagplaats en de voorraden een prooi der vlammen werden. De oorzaak van den brand is vermoedelijk gelegen in zelfontbranding van warme pla ten, die in de loods waren gebracht. De scha de, welke aanzienlijk is, wordt door verzeke ring gedekt. TE VEEL MEDICAMENT. Jongen overleden. Te Dedemsvaart moet een zesjarig kind op dokter's advies druppels gebruiken, met een lepel wonderolie na. In plaats daarvan gaf men het kind een lepel van de druppels die vergif waren. Het gevolg was, dat de jongen onwel werd en hevige pijnen leed. Hij is naar het Sophia-Ziekenhuis te Zwolle vervoerd en daar spoedig overleden. De weg over den Afsluitdijk. Aangezien de K. N. A. C. van mee- ning is. dat de verkeersveiligheid op den weg op den Afsluitdijk aanmerke lijk zou kunnen worden verhoogd door het aanbrengen van in contras- ieerende kleur geschilderde heldere asverkeersstrepen op de wegvakken met klinkerbestrating, vooral bij duis ternis en ongunstige weersomstandig heden, heeft de K. N. A. C. aan het be trokken wegbestuur verzocht een zoo danige voorziening zooveel mogelijk te willen bevorderen. In antwoord hierop werd bericht ontvangen, dat telkenjare bij het herstraten van de klinkervakken op den afsluitdijk een asverkeerstreep van lichtgele klinkers wordt gemaakt. Verwacht wordt, dat eind 1936 overal de verkeersstreep zal zijn aangebracht. Nachtelijk gevecht bij Doetichem. Maandagnacht betrapten de jachtop ziener Wolsink en de rijksveldwachter Brouwer in de bosschen van Groot Ha gen bij Doetichem vijf stroopers, die met een lichtbak werkten. Een van de len verwarmd kwijnend „Zoovertel maar eens op...." Weer zei Kitty „Vader"niet het achte- looze „Papa" Verhoeven voelde er iets wonderlijks door. „Vader, er is iets niet in orde.... neen, U vergist zichhet is heel ernstig. Het be treft Jan. Ik heb straks liggen denken, de gebeurtenissen der laatste maand, dat alles ging door mijn hoofd „Zoo, kind, j ij ook en op den vragenden blik van zijn dochter „Ga je gang maar ik luister „Ik zei, er is iets niet in orde, daar bedoel ik mee. dat, wanneer je de feiten in een lo gisch verband brengt, er toch een motief moet zijn geweest, voor dien aanslag, of hoe U het noemen wilt Gijs Verhoeven begreep, waar Kitty heen wilde. Alleen de nuchtere beschouwing viel hem opirriteerde hem. Wéér dat mo derne.... zakelijkedat was „zijn" doch terdie „hem" hartsgeheimen ging toever trouwenen voor zichzelf glimlachte hij weemoedig. „U lacht er om, Papa „Zeer zeker niet, Kittymijn gedachten dwaalden even.... maar ik ben één en al oor." Kitty ontwikkelde haar gedachtengang, totdat „....en toen ik hoorde, dat Mijnheer Van BeersU, twee mille schuldig was „Hoe weet je dat Zij bloosde. Nou ja, wat zou het „Een kleine bekentenis, Papa, U zondt me een briefje, ingesloten, ik was een beetje nieuwsgierig.en heb ik het opengerold. „Zoo. Buitengewoon correct, Kitty." Zij haalde de schouders op. „En hoe reageerde Van Beers „op mijn schrijven „Ik kon het hem niet geven, de enveloppe was geschonden. Nu ja, zeur daar nu maar niet over. Wist U, dat tante Marie, dienstmeid op „Duivecate" geweest is? We hebben toch 'stroopers schoot van dichtbij op de politie, waarhij de hond van Wolsinl werd gewond. Bij het gevecht dat, hier op volgde, werden de stroopers gearres teerd. Twee hunner werden in arrest gesteld en zullen naar Arnhem worden overgebracht. De drie anderen werden, nadat proces-verbaal was opgemaakt, vrij gelaten. OPHEFFING PERSONENVERVOER OP DE LIJN HOORN MEDEMBLIK. Adres aan de regeering. In een adres aan de regeering, de Neder- landsche Spoorwegen en andere betrokkenen, schrijft de Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer te Medemblik, met leedwezen kennis genomen te hebben van het besluit der di rectie van de Nederlandsche Spoorwegen tot opheffing van het personenvervoer op de lijn Hoorn-—Medemblik na 31 December. De vereeniging is van meening, dat deze opheffing noch het verkeer van vreemdelin gen, noch welken vorm van toerisme ook, bevordertzij betreurt dan ook ten zeerste dat het werk der commissie tot behoud van de spoorlijn HoornMedemblik, welke com missie op haar initiatief werd geconstitueerd en welk werk door de Provinciale Staten, Kamer van Koophandel, waterschappen, gemeenten, veilingsbesturen, midden stands- en winkeliers vereenigin- gen, enz. moreel en/of financieel werd ge steund, niet het gewenschte resultaat mocht bereiken. De vereeniging spreekt haar verwondering uit over het feit, dat de directie der Neder landsche Spoorwegen tot deze definitieve opheffing heeft besloten, zonder hiervan de commissie tot behoud van de spoorlijn Hoorn Medemblik kennis te geven. Zij hoopt dat er zoo spoedig mogelijk een modus gevonden zal worden tot behoud van het perosnenver- voer over deze lijn en dat de directie van de Nederlandsche Spoorwegen bereid zal gevon den worden de verordende opheffing te schor sen, teneinde alsnog met de commissie tot behoud van de spoorlijn HoornMedemblik een rendabele exploitatie te bespreken, al thans deze commissie in de gelegenheid te stellen nieuwe plannen voor te leggen. BOERDERIJ. HET KOPPEN VAN SUIKERBIETEN. Een uiform voorschrift van de Akkerbouwcentrale Naar het Hlbd. meldt, is de Akkerbouw centrale van plan om voor den suikerbieten- oogst-1936 een uniforme regeling voor te schrijven wat betreft het z.g. koppen der bie ten. Zij zal n.1. bepalen, dat alle garantie bieten plat moeten worden afgesneden onder het onderste blad. De voor veevoeder of bemesting bestemde kop-met-lof zal daardoor in sommige streken, b.v. in de bouwpolders rondom de hoofdstad, waar men altijd lichter heeft gekopt dan el ders, grooter moeten worden, m.a.w. het voor aflevering aan de suikerfabrieken bestemde gedeelte der biet zal een geringer gewicht heb ben. Degenen, die hun bieten dit jaar niet op de straks voor te schrijven wijze zullen kop pen, zullen een zeker percentage worden ge kort. De bietenkop heeft een hooger gehalte aan aschbestanddeelen dan de rest en komt daar door aan een rationeele suikerbereiding niet ten goede er blijft n.1. door het moeilijke uitkristalliseeren meer suiker in de melasse achter. Dit is dan ook de reden, waarom vele suikerfabrieken prijs stellen op flink gekopte wel een „keurige familie" Pa nijdig kijkend „alright old Daddy, revanche." „En wist U, dat zij nu malende is???" „Kitty." „Heusch Papaoch, trek je je het zoo an Hoe kon ik dat nou weten De telefoon ging Verhoeven herstelde zich: „Ja, Verhoeven Meteh Beukers O, ja, zeker Mijnheer Beukers, we hebben el kaar wel eens op de beurs ontmoet. Wat is er van Uw dienst Een onderhoud Natuurlijk. Wanneer convenieert het U 't besteVan avondIs het zóó urgentAls het niet anders kangoedin de Commercieele Clubja, tegen negen. Tot genoegen, Mijn heer Beukers." „Papa, in Veldhoven is ook een Beukers een boereman. Was op die fatale receptie. eenerveerde ons ontzaglijk." .Heulers.... Beukers.... Gunst,, ja na tuurlijk herinner ik me dien.'t is allemaal ook zooveel jaren geleden „Zou dat wat te maken hebben, met Jan met mijmet „Kindje, nous verrons, als ik de geheele ge schiedenis samen vat, en als zakenman ver wikkelingen voorziemisschien, dat de Van Beers niet zóó gefortuneerd zijndan blijft er voor mij een vraag, zeer simpel „Houd je van Jan van Beers „Houden??? Hoe bedoelt U dat? Houden?" Verhoeven keek voor zich„houden, hoe bedoelt U dat dan „Kitty, meid't is in ordeik zal het alles overdenken." Resultaat van moderne educatieHou den van iemandhoe heerlijk antiek!!! Een vlinder, die koesterende zonnestralen ge mist had. Precies vijf voor negenen stapte Verhoeven, naar den hoek van Kalverstraat en Dam. De „Commercieele Club". In Amsterdam geen „Witte". „Litteraire", maar „Handels-Socie- teit." De „aristocratie van het geld" ingedeeld in bieten. De bedoeling van dezen overheidsmaatregel zal zijn, dat met hetzelfde totale steunbedrag méér hectares garantiebieten zullen kunnen worden verbouwd, hetgeen aan de werkgele genheid ten goede zal komen. BUITENLANDSCH NIEUWS. Dolle hond bijt vijf menschen. Zaterdag zijn te Padang vijf Europe anen door een dollen hond gebeten, n.1. de heer C. W. van Berkel, een on derwijzer, zijn echtgenoote en kind en de heer A. Peltzer, employé van de B.P.M. en zijn kind, aldus een Anela telegram. De hond was het eigendom van den heer Peltzer. Kort nadat de slachtoffers ter observatie waren opge nomen, stierf de hond. De gebeten Eu ropeanen ontvingen voorloopig een in jectie en zullen niet vóór 4 Jan. naar het Centraal Pasteur-instituut te Ban- doeng kunnen vertrekken. SMOKKELWAAR IN BESLAG GENOMEN. Overal langs de Duitsch-Nederlandsche grens wordt den laatsten tijd een levendige smokkelhandel gedreven. Groote partijen radio-apparaten, lampen en vele andere arti kelen alsook sterke drank worden frauduleus ingevoerd. Met man en macht trachten de belastingambtenaren dezen smokkelhandel tegen te gaan, die wordt uitgeoefend door ;oed georganisserde benden, welke vaak op geraffineerde wijze te werk gaari en over een inlichtingendienst en speciale opslagplaatsen beschikken. Woensdag deden de belastingambtenaren een goede vangst. Zij deden een inval in een perceel aan de Rietmolenstraat te Enschede, waarin een geheel arsenaal van smokkelarti- kelen gevestigd bleek te zijn. In beslag wer den genomen o.m. een aantal radio-toestellen rijwiellampen, electrische lampen, transfor matoren, cassettes met vorken en lepels, da meskousen, sokken enz. Eenige vrachtauto's waren noodig om de artikelen te vervoeren. Parelvisschers in de Perzische Golf. Een gevaarvol beroep. Met een mes tusschen de tanden, blij ven zij minuten onder water. In den Indische en den Stille Oceaan komen pareloesters voor. De kleur van deze oesters is van buiten groenachtig; van binnen is de schelp voorzien van een dikke laag parelmoer. In sommige oesters treft mn parels aan. die óf in de schelp vastgegroeid zijn óf er vrij in voorkomen. Parels bestaan feitelijk uit ongeveer dezelfde stof als de parelmoerlaag, n.1. organische stof en kalk. Men vermoedt, dat parels ontstaan door het indringen van vreemde stoffen in het lichaam van het weekdier, zooals korreltjes zand e.d. Ook veronderstelt men dat de oester bij zijn voedsel de eitjes van lint wormen kan binnen krijgen. Deze eitjes bevinden zich vaak in de uitwerpse len van zeemeeuwen. Niet alleen de oester, ook de gewone mossel kan parels bevatten. De parels uit mosselen zijn echter niet zoo groot en veel doffer van kleur" dan de parcis uit oesters. een der hoogste vakken van het schaakbord. Natuurlijk niet in de bovenste! Hij gaf zijn bontjas en grijze „dure" Borse- lino in de vestiaire, trad de leeszaal binnen. Beukers, de „geld-beursman", die volgens „boer" Bèukers eenvoudig gebleven was, overal vindt men excepties trad op hem toe „Goeden-avond Mijnheer Verhoeven, precies op tijd. Ik had U gaarne even voor een zeer delicate quaestie. Zullen we daar in dat hoek je.... „Tot Uw dienst, Mijnheer Beukers." „Kijk eens, waarde heer Verhoeven. Ik heb een familielid wonen, in het dorp Veldhoven. U ook bekend, is 't niet Het is een Oom van me Willem Beukers. Nu heb ik wel eens fi- nancieele beslommeringen voor hem, adviezen en zoo, en wilde hij me dezer dagen spreken. Zijn dochter, U zult haar wel niet kennen.." Verhoeven, niet zoo op zijn gemak, schudde ontkennend „gaat trouwen". „U spreekt eenigszins in raadselen, Mijnheer Beukers, werkelijk mijn intersesegaat niet uit naar de huwelijksplannen van Uw nichtje!" „Een oogenblikje, dan zult U wel geïnteres seerd zijn. Ik zei, zijn dochter gaat trouwen, met Uw.jongste broer.Frans, meen ik. Inderdaad, Verhoeven was zéér geïnteres seerd. Sinds dien laatsten brief van zijn va der, dien hij bijzonder „onaangenaam" had gevonden, had hij nog een kort briefje van zijn broer Frans gehad, meldend de ziekte van zijn Moeder. De opeenvolging van complicaties, was de oorzaak, dat hij er niet heen gegaan was. Enkele woorden had hij geschreven, maar ze waren gedwongen geweesthoe kon het anders. „After all" geen manier, om hem indertijd dat geld te retourneeren „Zoo, met Frans.hem.een beste ke rel"Verhoeven werd met zijn figuur ver legeniets dat nooit tevoren gebeurde. „Zelfbedwang" in den zin van „Gelaatsbe dwang" was een zijner eigenschappen (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1