HERTEIS 27e JAARGANG VRIJDAG 10 JANUARI 1936 No. 3 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN /kSPIRIN LANDBOUW - CRISIS - BUREAU. MESALLIANCE. REIST PER W.A.C.O, KONINGIN CHRISTINA. Kippen nog niet aan den leg? W1ERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytusboef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 J Een gevoel van moeheid, f pijn in de ledematen. J Dan direct naar bed en f tot de dokter komt fvan tijd tot tijd: J net produet van vertrouwen Uifslulfend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 C Van officieele zijde wordt medege deeld, dat over eenigen tijd de afkondi ging van de teelt regeling voor late aardappelen oogst 1936 kan worden tegemoet gezien. Deze regeling wijkt op enkele pun ten af van die, welke voor het oogst jaar 1935 heeft gegolden. Zoo is een onderscheid gemaakt tus- schen aardappelteelt op klei- en andere dan kleigronden, in dier voege, dat bij 'n uitpoot van niet meer dan 50 are over 10 are aardappelen geen teeltlieffing behoeft te worden betaald als het den verbouw op klei-, en over 20 are als het den verhouw op andere dan klei grond betreft. In verband daarmede behoeven te lers, die niet meer dan 10 are aardap- peen verbouwen, niet in het bezit te zijn van een teeltvergunning, terwijl telers van aardappelen op andere dan kleigronden wanneer zij meer dan. 10, doch niet meer dan 20 are verbouwen, een kostelooze teeltvergunning zullen ontvangen. Telers, wier bedrijven zich gedeeltelijk op klei-, gedeeltelijk op an dere dan kleigronden bevinden, zullen worden aangemerkt als behoorende tot de groep van kleigrondtelers, tenzij zij kunnen aantoonen, dat alleen op andere dan kleigrond aardappelen worden geteeld. Bij een uitpoot van meer dan 50 are aardappelen wordt, op welke grond soort de verbouw ook geschiedt, niet meer eenig oppervlak van de betaling der teeltheffing vrijgesteld. Voorts zal het niet mogelijk zijn, dat voör een zelfde bedrijf behalve een uit pootkaart voor fabrieksaardappelen nog een teeltvergunning voor consump tie-aardappelen wordt verstrekt. Teneinde de afgifte van de teeltver gunningen zoo vlot mogelijk te doen verloopen, is reeds een aanvang ge maakt met bet toezenden van aanvraag formulieren aan de bekende telers* Dengenen, die nog niet bij een L.C.Q. FEUILLETON Roman door COR DE BLIJ. 31.) „U bedoelt." De rechter was een en al oor. Daar zou je 't hebben „Nou ja, dat snapt U wel. Kijk, hij was natuurlijk razend jaloersch. Marie zit ervan in 't gekkenhuisen hijwascht zijn handen in onschuldt „Zeker, juffrouw Drost, zeker, U meent „Ja, wat zegt U, en wat meent Umaar U bent toch zeker ook niet van gister..Voor een vrouw is het niet zoo makkelijk om over die dingen te praten." „Dat begrijp ik volkomen, juffrouw Drost. Maar laat ik op den voorgrond stellen, dat de jonge Swievers op mij in het geheel geen slechten indruk gemaakt heeft. U spreekt met een oud man, die heel wat ellende hier in deze kamer gezien heeftspreek dus vrij uit. U doet er hoogstwaarschijnlijk onze vriend Swievers een dienst mee, enU ontlast Uw eigen geweten, naar ik veronderstel." „Ja, daar kom ik juist voor." Trijn begon zenuwachtig te huilen, onder den indruk van den gemoedelijken toon van den menschen- kenner. „Kijk. Arie, die ging met een meisje, die bij ons in betrekking was. Of eigenlijk „gaan" niet. Maar die jongen was gek op d'r. Nou is zij, ongelukkig geworden, Meneer begrijpt me wel, en toen zij hoorde, dat de jonge mijnheer bij ons met een meissie van zijn stand ging trouwen, werd ze malend. Nu zit zij met de gebakken peren, in het gekkenhuis. Arie is te weten gekomen, hoe 't in elkaar zit, dat zijn meisje bedrogen was, en heeft toen gestoken. Het is van Meneer Jan ook een fieltenstreek." „Ja zeker, juffrouw Drost. U is in betrek zijn aangesloten of die op 15 Januari nog geen aanvraagformulier hebben ontvangen, wordt in overweging gege ven zich alsdan voor een dergelijk, formulier te wenden tot de L.C.O., bin nen wier werkgebied hun bedrijf is ge legen. De door telers ingevulde aanvraagfor muiieren moeten uiterlijk 25 Januari zijn ingezonden aan de betreffende L.C.O. Het totaal areaal, dat met aardap pelen mag worden bebouwd, is, even als in 1935, vastgesteld op 100.000 ba. indien de totaal aangevraagde opper vlakte dit oppervlak niet overschrijdt, dan zullen alle aanvragen voor 100 pCt. worden toegewezen begin Febru ari zal hieromtrent nader mededee- ling worden gedaan. Evenals het vorig jaar het geval is geweest, zal de teeltheffing worden be rekend naar de aangevraagde en toege wezen oppervlakte slechts in zeer bij zondere gevallen zal, wanneer minder wordt uitgepoot dan is aangevraagd, daarvan ontheffing worden verleend. Ten aanzien van de betaling der teeltheffing zij opggemerkt, dat zulks moet geschieden voor 1 Mei 1936, ten zij voor dien datum met de betreffende L.C.O. een regeling tot betaling is ge troffen. Telers, die de teeltheffing voor oogst 1935 nog niet hebben betaald, kunnen slechts dan een teeltvergunning voor 1936 verkrijgen, als ze de teelt heffing voor 1935 ten volle, en die voor oogst 1936 voor 50 p.Ct. contant heb ben betaald. PERSBERICHT. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat de Minister van Landbouw en Visscherij beeft besloten een ver mindering van de totale bietengarantie met 5 pCt. ten bate van de Veenkoloni ale fabrieks-aardappeltelers 1936 door te voeren, ten einde althans eenigs- tegemoet te komen aan de zeer sterke beperking, welke ten aanzien van de teelt van fabrieksaardappelen nöodig zal zijn. PROTEST TEGEN TARWEPRIJS- VERLAGING. Vergadering van het hoofdbe stuur H. M. v. L. Het hoofdbestuur der H. M. v. L. beeft ten aanzien van de richtprijsver laginfg der tarwe en het steunen geld aan de kleine bedrijven zijn stand punt bepaald in zijn vergadering van 3 Januari. Met klem wordt stelling genomen legen het feit, dat deze belangrijke be slissingen zijn genomen zonder eenig overleg met den georganiseerden land bouw. Dit is in strijd met hetgeen van ministerieële zijde meermalen lot uit drukking is gebracht. Het is ook ir strijd met bet algemeen belang, niet alleen om de waardevolle adviezen, welke het georganiseerde bedrijfsleven kan verstrekken, doch vooral daar de king bij „Nou, bij de Burgemeester natuurlijk, edele heer, bij Mijnheer Van Beers." „Juist, ja, dus die jonge Mijnheer Jan van Beers, heeft dat andere dienstmeisje, dat bij jullie diende, en waarop Arie Swievers verliefd was, ongelukkig gemaakt. Juist, juist. Apro pos, juffrouw Drost, die Jan van Beers is meen ik sinds eenigen tijd verloofd, met een meisje uit Amsterdam „Ja, die is 't Meneer de rechter." „Ah zoo...." met een fijn lachje. „Nu, U hebt er dien armen drommel een weldaad mee bewezen door hier te komen. Mocht ik U nog noodig hebben, dan reken ik op U. Goe den dag, juffrouw Drost." „Moet ik soms nog zweren, Mijnheer de rechter „Nee, nee, gaat U maar. Veldwachter, laat de juffrouw uit." Alleen gebleven zat hij even in gedachten „Zoo. zoo, Jan van Beers, de vriend uit Lei den van mijn jongens.zoo, zoo, ik zal dat heertje eens hier laten komen „En hep 'k 'm fijn effe gesproke. Waar blijf je nou 't Is wat een nette man hoor. Nou Meneer de glimdienaarman, wat hei je toch een mooi pakkie, la me d'r es uit. 'k Zal blij zijn, as ik hier weg ben. Manhoe hou je 't uit. Al had je honderd duizend gul- de en 'k zou hier met je motte wone, dan moet ik je nog nietHè, hè, geef mij maar poleneize met slagroom. Maar 't is een nette man! Da's waar. ZegMeneerzit Arienou in een hokkie hier Och 't is toch watAfijn 't zal de langste tijd wel geleë hebbe. Maar ik zeg niks. Ik zwijg in zeven tale. Dag veldwachter. Ajuu." HOOFDSTUK XXI. Gljs Verhoeven zat inééngedoken in een hoekje van een eerste klasse compartiment. Amersfoort.... Vervelend.... meerdere pas sagiershè, dat die man met dat kind, die medewerkende standsorganisaties een groote beteekenis bebben voor de Re geering tot het verkrijgen van een zoo geordend mogelijk verloop bij de land bouwcrisis-maatregelen en deze nega tie hun aanzien ernstig afbreuk zal doen. In een schrijven aan bet K.N.L.C. zal op den ernst van deze factor liet volle licht geworpen worden. Voorts wordt het tijdstip, waarop de beslissing ten aanzien van de tarwe- prijs-verlaging is gevallen al zeer on gelukkig geacht. De tarwe is gezaaid, vele landbouwers hebben bun bedrijf voor Kerstmis weder moeten inhuren en elke teler rekende op f 10.- richtprijs tarwe en mocht daar ook op rekenen, daar geen enkele aanwijzing tot verla ging bestond en alle officieele stukken, als Rijksbegrooting en regeling opper vlakte tarwe, op f 10.- waren gebaseerd. De verlaging van den prijs zelf wordt ongemotiveerd geacht. Wiel staat een 1' 10- richtprijs tarwe boven het prijs- niviau van andere gewassen, doch dit is voor een groot deel schijn, daar het tarwestroo weinig of niets waard is en de geldnood de tarwe vroeg deed afle veren tegen wat lageren prijs. Van belang mag hier naai- het oor deel van het Bestuur alleen zijn de vraag of de positie der akkerbouwers deze verlaging motiveert, en zulks is naar het inzicht van het bestuur niet het geval. Een berekening door de Akkerbouw commissie uit het Hoofdbestuur opge steld, geeft als resultaat, dat de gun stige bedrijfsuitkomsten van bet oogst jaar 1935 vervangen zullen zijn door slechte uitkomsten, die te vergelijken zullen zijn met die der veehoudersbe- drijven. Deze achteruitgang vloeit voorname lijk voort, uit liet feit, dat de oogsten in 1934 zeer groot waren, belangrijk hooger dan in 1935, al zijn ook leze geenszins laag en uit het feit, dat mid delerwijl de richtprijs yoor tarwe reeds van f 11.- op f 10.- voonbieten van f 11- op f 10.- en van erwten van f 10.- op f 9.- is gebracht. Bovendieri worden de ze richtprijzen niet steeds bereikt en is ook de aardappelprijs wellicht ge middeld 50 ct. per H.L. lager dan in 1934. Men behoeft deze voor een ieder te controleeren factoren niet. eens volle dig in rekening te brengen om tot een voor de akkerbouwers bij gemiddelden oogst onboud baren toestand te conclu deeren. En nu zal de minister zonder eenige compensatie dezen onhoudbaren toe stand nog slechter maken. De gevolgen dezer prijsverlaging zoo zij door zal gaan, zullen voelbaar zijn 3 x per dag vanaf Haukes naar MEDEMBLIK- HOORN - EDAM - AMSTERDAM en geheel Westfrieschland. Indische jongen nu juist bij hem kwamen.." Hij had waarachtig wel behoefte om alleen te zijn Het Handelsblad schijnbaar lezend, in ieder geval, er achter verscholen, zat hij te peinzen, 't Was een zware gangmaar hij moest nu klaarheid hebben. Hij zou dien Van Beers eens a faire nemen, maar eerst met zijn beide broers spreken, haarfijn weten, wat er allemaal gepasseerd was.... Vaaer. beroerd hoe zouden ze hem ontvangen Janook al de dupe van de verwikkelin gen. Fransbeste hartelijke kerelen fin, die ging z'n geluk tegemoetmaar dan Marie. Wat had Kitty ook al weer gezegd Malende.... Zou toch zeker overdreven zijn. Dat hem tenslotte de oogen geopend moes ten worden door dien Beukers. Eigenlijk een diepe moreele vernedering.... maar ja, voor het geluk van zijn dochter, voor Kitty, zou hij grondig onderzoeken Door de revue van de te wachten moeilijk heden nog niet in zijn geheel overtuigd, dat aan hem de meeste schuld toekwam dommelde hij inHalfwakende toestand. „Pappie, o kijk eens, is dat nu sneeuw ja Och kassian, smelt op de ruit.o nee, die blijven zitten.... betoel ja.... O, mooi die bevriesde glasZou bij Opa ook sneeuw Ik ballen gooi.... pop maak...." „Ja, ventje boft wel. Dan gaan we sa men een groote sneeuwpop makendat deden we vroeger, toen jouw Pap klein was, voor de school." De Vader was een door de tropen gebruind man, een goede veertiger. Een groote zwarte snor, met puntbaard, verhoogde het donkere teint. Onberispelijk in blauw costume, eenigs- zins opzichtige das het was alles gloed nieuw, evenals het matrozenpakje van den jongen. In het bagagerek eenige valiezen met la bels, waarvan de opschriften per S.S. „Johan van Oldenbarneveldt" deden vermoeden, dat de repatrieerende juist was aangekomen. ,Is het daar mooi bij Grootvader en Oma En hebben ze veel beesten Hebben die het in het meer scheuren van grasland, een grootere werkloosheid onder de landarbeiders, die juist op de hier ge troffen bedrijven in grooten getale wer ken, een nog verder toenemende armoe de en helaas ook grootere ontevreden heid. Dit alles had voorkomen kunnen worden door bespreking met den geor ganiseerden landbouw, waarhij de moeilijkheden hadden kunnen worden belicht. Het verleenen van steun in geld uit het L.C.F aan kleine boeren en tuin ders wordt om twee redenen zeer be treurd. Ten eerste omdat hiermede het principe van bedrijfssteun wordt verlaten, hetgeen tot onmogelijke con sequenties zal leiden, o.m. omdat min stens even groote armoede onder de werkgevers der grootere bedrijven wordt geleden ten tweede omdat het geld daarvoor genomen wordt uit het L.C.F., dus wordt genomen van geld, dat bestemd is voor bedrijfssteun aan werkgevers, die gemiddeld reeds met veliezen werken. Het steunen van den kleinen boerenstand, welke geen be- staansmoglijkheid meer heeft, o.m. doordat geen gelegenheid meer be staat tot bij-verdienen elders, is een sociale aangelegenheid, die door het Departement van Sociale Zaken met ernst en op deugdelijker wijze dan met een eenmalige gift dient te worden be hartigd. Besloten werd dé C.O., het K.N.L.C., met den meesten nadruk te verzoeken, in samenwerking met beide andere organisaties, een ernstige poging te doen alsnog tot overleg met den minis ter te komen en daarbij de hiervoren ontwikkelde gedachtengang tot de zijne te maken. CINEMA DE HAAN WIERINGEN Binnenkort verwacht Greta Garbo in VOOR HET KIND. DANK U De Centrale Propaganda-Commissie zegt allen dank die haar het werk van de afgeloo- pen 5 weken hebben verlicht de pers, de verkoopsters en verkoopers van postzegels en briefkaarten, en de koopers Het Misdeelde Kind is er ruimschoots door gebaat. BUITENLANDSCH NIEUWS. De aardschokken op Sumatra. Ervaringen van een nieuweling. Hedenmorgen te negen uur tien viel aldus de Deli Courant van 28 Dec. j.1. wederom ter Oostkust een aardbeving te constateeren, die van vrij hevigen aard was, en die ongeveer twee minuten aanhield. Een pas uit Holland gearriveerde le zer schreef aan het blad over deze be ving het volgende van zijn ervaring „De aarde is een rond ei waarvan nu niet koud Is het een lieve tante Pap pie, kijk eens, een heeleboel kippen. O, kijk eens". Het kleine mannetje was opgesprongen, in kinderextase, stootte tegen de courant aan van den dommelenden overbuur „O, Pardon Mijnheer.ik heusch per on geluk, javerlegen keek de jongen naar Gijs Verhoeven. „Het is niet zoo erg hoor, ventzuur- zoette deze. „Ik ga met mijn Pa, naar Opa en Oma, en Tante Marie, is het niet Pap Zij weten niet, dat ik kom, ja. Wat zullen zij blij zijn. Ik heb ze nooit gezienalleen op een portret je. Bent U ook wel eens op een groote boot geweest Zoo mooien ik heb een heele boel voor mijn Oma meegebrachtzit in die koffer.mag ik zelf geven. „Nou vent, val Mijnheer nu niet verder las tig, och" tegen Verhoeven hij is aan boord 'n beetje ziek geweest, en toen razend verwendnu denkt hij maar, dat hij alles doen mag Maar.... Uw gezicht.. Mijnheer.. hmeen gelijkenistrekken van vroeger jaren Ook Gijs, eerst met verveeld, geamuseerden glimlach, had al enkele oogenblikken zitten staten, met verwonderde oogenWie was dat?" ,Ik ben namelijk ruim twintig jaar in de Oost geweestIk moet U kennen.... ik ben VerhoevenKlaas Verhoeven „Klaas.... kerelik ben Gijs!!!" Een oogenblik zaten de twee broers de han den omklemdHet wederzien was wel on verwacht. Gecorrespondeerd hadden ze zel den, de laatste jaren in het geheel niet. De oudste was sporadisch bij zijn ouders geweest had dus niet de kiekjes gezien uit Indië. De beide mannen, voor het laatst bijeen aan de boot bij het afscheid nemen van den jongen koloniaalin 1911waar was de tijd gebleventwee broersverschillende richting gaand op den levenswegbeiden hoewel zeer verschillend, opgeklommen op de Neemt dan toch proef met „Bertels' kunstkorrel"! Hiermede verkrijgt U spoedig een hooge eierproductie bij lage voederkosten. Vraagt offerte bij Uw leverancier of direct aan de fabriek. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam de schaal echter nog minder stevig is, dan het kalle-omhulsel waarvoor de kip zorgt", was een geliefkoosde uit drukking van mijn aardrijkskunde lee raar, en als brave leerlingen noteer den wij dat in onze cahiers om het te onthouden. Ervaren hebben wij het ech ter nooit. Hadden we het nooit, moet ik thans echter schrijven, want sedert heden morgen weet ik, hoe onze leeraar tot deze uitdrukking kon komen. Ik heb gevoeld, dat de schaal waarop wij hier in Indië leven niet bijzonder ste vig is, en het is een merkwaardige sen satie te weten, dat men geen vasten grond onder de voeten kan krijgen, al moet ik toegeven, dat de plasticiteit der aardkorst geen directe reden tot vreezen behoeft te geven. Ik weet niet, of het algemeen zoo is, maar mijn eerste constateering vond plaats, doordat mijn ontbijt verdachte neigingen ging toonen, om zich van mijn maag naar boven te werken, in plaats van, zooals eiken dag, haar duis teren tocht voort te zetten naar lagere regonen. Op advies van collega's be gaf ik mij naar buiten en daar waren de gevolgen duidelijk waarneembaar rytphmisch dansende telefoondraden, zacht wiegende palen, zwenkende boomtakken die zwaaiden alsof een krachtige hand vruchten wilde schud den zooals de Hollandsche jongen appels gapt bij den buurman. Het geheel vormde een ballet, dat door zijn natuurlijkheid een groote be koring had en instede van angst te voelen, was ik geboeid door dezen machtigen cadans van alles, wat zoo stevig en sierlijk geleek. Ja, onder die omstandigheden wist ik, dat ook schoolcahiers nog vele duistere zaken kunnen ontsluieren, indien men maar rond kijkt in de we reld. De idee, dat ik mij od een aard bol bevond was echter verdwenen, eerder dacht ik mij te bevinden op een paddestoel, die door dwergen in bewe ging gebracht, koelte moet toewaaien aan ieder die er zich onder bevindt. Want dat er honderden meters onder mij een kokende, borrelende massa be maatschappelijke ladderbeidenko mende uit hetzelfde eenvoudige Oudernest. Nu beiden op weg naar de geboorteplaats maarhoewelk een onderscheid. „Dit is mijn jongen. Bertie, geef je Oom eens een hand. Neen, nu niet verlegen, ja het is ook om verlegen te worden, hé vent. Maar heusch, deze groote Mijnheer is je Oom. Een echte Oom Even later „Kerel ik wist niet dat je getrouwd geweest bentje vrouw. „Is dood, Gijs. Een jaar geleden gestorven. Een beste vrouw, o heel eenvoudig, een Ja- vaansche, maar al was de kleur van buiten wat donker, van binnen kereleen pracht juweel. Daar was ze blanker dan menige Europeaansche. Ze is jaren met me mee ge trokkenen leefde ze nogwel, dan hadden w ij elkaar n u hier misschien ont moet. Weer trouwen, ja jamot je Indië kennen vroegerhaha, werd je als kolo niaal, later sergeant tenslotte onder-luitenant met den nek aangekeken. Zoo'n soort uitge- stootene. Iets fulgairsJe mocht met je eigen mannen omgaanje mocht in je eigen cantine of soos komen. Voor enkele jaren nam ik mijn pensioen. Kreeg een reu- zenbaan bij de spoorwegen. En of dat nog niet genoeg voor me waskwam ik bij de belastingen. Carrière. Helaas, dan stierf plot seling MieraDaar kwamen zë aan „ik was toch zoo'n braaf mensch geweestom die Inlandsche te trouweneen leger we duwen, gescheiden vrouwtjes.... man, een lust om te zien. Allemaal trouwlustig. Maar Klaas dacht„trima kassie". Ik most ze niet. Als je eens in je leven getrouwd bent geweest met een vrouw met een ziel als een opengeslagen boek, danheb je geen an der exemplaar meer noodig. Vroeger spuwden ze op menu wil ik ze graag de mesalli- canee met den gewezen koloniaal besparen." ,Nog altijd dezelfde.... maar je hebt toch nu een positiegeld (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1