TWEEDE BLAD. VRIJDAG 10 JANUARI 1936 No. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN KRANKZINNIGHEID BIJ HEREN 1 DAMPO KONINGIN CHRISTINA. WIERINGER COURANT KAMER VAN KOOPHANDEL TE ALKMAAR. Woensdagmiddag vergaderde de K. v. K. te Alkmaar en sprak de voorzitter een Nieuw jaarsrede uit, waaraan wij het volgende ont- leenen Bloembollenkweekerij en -handel. Het gewas van hyacinthen en tulpen was ook dit jaar wederom buitengewoon goed van narcissen middelmatig. Van crocussen en bijgoed was de oogst zeer goed en van irissen zelfs buitengewoon goed. De saneering bleef gehandhaafd, zoodat voor hyacinthen, tulpen en narcissen, zoowel voor binnen- als buitenland, wederom mini mumprijzen werden vastgesteld. Voor de meeste soorten narcissen waren prijzen niet loonend. Voor crocussen en bijgoed waren de prijzen vrij, evenals voor gladiolen. Hiervoor waren de prijzen laag en nauwelijks loonend de vraag was echter goéd. De export van Breezand en Anna Paulowna was constant, terwijl de oogst daar buitenge woon goed te noemen was. De oogst uit Lim- men en Heiloo was hetzelfde, als het jaar te voren, terwijl het gewas er uitstekend was. Ditzelfde was ook het geval in de Egmonden en Castricum. De export in 1935 is naar vrijwel alle lan den toegenomen met uitzondering van Duitsch land en Denemarken. Het resultaat komt vrij wel neer op handhaving van het exportcijfer van 1934. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de cultuur, hoewel nïet winstgevend, toch loonend is geweest. Wieringermeerpolder. In het voorjaar deden de eerste 45 pachters hun intrede in den nieuwen polder, terwijl in het najaar 67 landbouwbedrijven in pacht konden worden uitgegeven, in totaal omvat tende een oppervlakte van circa 4000 H A. Het overgroote deel bleef evenwel nog in ex ploitatie als grootbedrijf. Tusschen de 700 en 800 arbeiders vonden in 1935 in het landbouwbedrijf geregeld werk, terwijl circa900 werkloozen konden worden tewerkgesteld bij de bebossching en drainage van gronden. In totaal werden geoogst ongeveer 17'/* mil- lioen .KG. zaad, 23 millioen K.G. stroo, 12 millioen Kg. hooi en 650.000 Kg. bieten, waar nog bijkomen de voor de pachters van circa 1600 H.A. geoogste producten. In het afgeloopen jaar leverde de Wierin- germeer voor handel en industrie wederom een belangrijk afzetgebied. De scheepvaart ondervond uiteraard den invloed van de bedrijvigheid in den vorm van aan- en afvoer van materialen en producten. In het belang van den middenstand werden in het afgeloopen jaar door de Wieringermeer directie belangrijke beslissingen genomen. Geen middenstandszaken zullen in de dor pen meer worden toegelaten, indien niet re delijkerwijze vaststaat, dat daarin een; be scheiden bestaan kan worden verkregen, ter wijl gegadigden, om voor vestiging in aan merking te kunnen komen, naast persoonlij ke geschiktheid en vakbekwaamheid, eenig financieel weerstandsvermogen moeten be zitten. Op 21 Augustus j.1. werd in tegenwoordig heid van den minister van waterstaat het eerste lustrum der drooglegging van den pol der gevierd. Middenstand. Het adviesbureau B.U.V.A. werkte bevredi gend. De toestand in de middenstandsbedrijven bleef precair. De middenstand dient krachtig aaneenge sloten te blijven, teneinde eendrachtig de moeilijkheden te kunnen bekampen. Persoonlijk betreurde spr. het zeer, dat juist in deze tijden aan het bestaan van diverse openbare instellingen in de provincie wordt getornd en hij hoopte, dat de landsregeering ervan overtuigd zal zijn, dat een forsch door gezette concentratie hoe gewenscht deze op zich zelf beschouwd ook moge schijnen het gevaar doet- ontstaan, dat het platteland nog meer in de verdrukking zal geraken. Pluimveeteelt. Ook voor de pluimveeteelt bracht 1935 geen (uit een artikel van dr. L. Wagner in „Kosmos", Stuttgart, November 1935). AAN Emile Zola, die een hartstochtelijk dierenvriend was, hebben wij de pak kende beschrijving te danken van krankzinnigheid bij een dier. Diep ontroerend en tragisch is het verhaal van Fanfan, den kleinen zielszieken hond, die Zola zoo na aan het hart lag. Op een expositie was zijn aan dacht op het dier gevallen de sprekende uit drukking der oogen van het diertje kluisterde Zola aan de kooi, waarin men den hond sa men met een grooten kater had opgesloten. Het dier was zóó klein (het zag er uit als „een hond op wielen"), dat de dichter besloot het te koopen. Reeds acht dagen nadien bespeurde Zola, dat Fanfan krankzinnig was. Uren achtereen draaide het hondje om zijn eigen as rond. Als Zola hem uit medelijden op schoot had genomen, bleven de pooten krampachtig be wegen en als hij hem weer op den grond neerzette, ging het diertje opnieuw voortdu rend ronddraaien. Ontzettend pijnigde de dich ter zijn hersens af bij het kijken naar het ongelukkige dier, dat aan zijn kringvormige wandelingen maar geen einde kon maken. Urenlang liep het om de tafel heen bedroefd nam Zola het in zijn armen, in de hoop het op die wijze te kalmeeren. Men lachte hem uit, gaf hem den raad het hondje te vergifti gen of weg te geven. Maar Zola kon er niet verbetering. De gemiddelde eierprijs ver schilde in 1935 niet veel met dien van 1934, maar de hoogere voerprijzen waren oorzaak, dat de bedrijfsuitkomsten nog minder waren. Visscherij. De totaaluitkomsten zijn nog belangrijk minder dan in het ongunstig jaar 1934. De slechte uitkomsten voor de haringze- genvisscherij zijn voornamelijk toe te schrij ven aan het verloop der goede vangplaatsen aan het strand te Huisduinen en Onrust. De garnalen-vangst op het Marsdiep laat ook veel te wenschen over. Ansjovis is dit jaar bijna niet gevangen. Enkele vischsoorten, zooals geep en roggen, schijnen geheel te verdwijnen. De sardijn- vangst is weder geheel mislukt. Ook' zeegras vertoont zich niet meer op de Wierwaarden en tengevolge daarvan zijn er ook bijna geen alikruiken (kreukels) meer. De Noordzeevisscherij kon nog een loonend bedrijf maken. Kleinere Noordzeevaartuigen konden de kosten niet goed maken en zijn door overheidssteun gaande gehouden. De totaal-opbrengst van de aan de ge meente-afslag te Den Helder verkochte visch is circa 23% minder dan het vorige jaar (in 1934 f 250.565 1935 f 195.184.) Evenals 1934 kenmerkte 1935 zich voor den vischhandel als een zeer ongunstig jaar. De export van gekookte garnalen is weder sterk teruggeloopen, voornamelijk tengevolge van het kleine contingent, dat Frankrijk aan Nederland heeft toebedeeld. Bij Neus- verkoudheid Doos 30 cent „WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED." GEMEENTE WIERINGEN. Scheepvaart. Dat cle zeeën druk be varen worden moge blijken uit onder staande gegevens. De Heer D. Meijers, suismeester te Den Oever was zoo wel willend ons enkele gegevens te ver strekken. Zij geven eenigszins een kijk op de belangrijkheid der sluiswerken. In totaal werden in 1935, tot 15 Dee, 9648 schuttingen verricht. Het aantal brugopeningen bedroeg 5826. Het aantal vaartuigen dat de sluizen passeerde bedroeg 11558. Het laadver mogen van al deze schepen tezamen was 328389 scheepstonnen. De lading- bestond uit 53915 scheepstonnen. WIELERCLUB „WIERINGEN." Zondag j.1. werd de eerste compe- titierit gereden van de voorjaars-com petitie 1936. die uit 8 ritten zal be staan, zoowel voor de A als B-klasse. Deze eerste rit voor de A klasse 63 Km. en B klasse 41 Km. is zeer goed geslaagd. Het tempo van de renners was nog wel niet hoog, doch het zal zeer zeker de komende ritten wel beter worden. De uitblinkers van Zondag j.1. waren o.a. van de A klasse C. Korshuizen, N. Bakker, W. Geerligs en S. Lont, de twee laatstgenoemde welke voor het eerst hebben deelgenomen in de A kl., maakten een zeer goed debuut. Jammer is dat H. Ottens, die steeds een goed begin heeft, dit niet kan door zetten, anders zou deze een ernstige kans maken in de eindsprint, welke nu werd gewonnen door Cor Hegeman, de ze is in de sprint wel een van de sterk ste. doch Cor doet verstandig indien hij zijn tactiek onderweg eenigszins wij zigt. Rest me nog J. Muntjewerf die de strijd 1 rande te laat aanving, doch hem al weer bij de 10e verliet. De vol gende keer beter Jaap. M. Deijkers gaf deze keer ook op, doch we weten dat Deijkers beter kan, dus de volgende keer alles Marinus. In de B klasse wff^t de strijd eerder beslist dan in de A,>-'> Door enkele 'goc de demarages van^L ^rder en J. Kreij ger, goed gevolgd Steeds weer door J. Glim wist dit drietal al spoedig weg te loopen. F. Zoon (D.O.K.) en J. Visser voerde een (2 a 3 ronden lang een felle achtervolging op dit drietal, doch 't mocht hun niet gelukken bij dit drie tal aan te sluiten. Dezen hadden het tempo dusdanig opgevoerd, dat zij enke le ronden reden in 7 m. en 15 sec. Dit was een lesje voor de A-renners de over de zelfde ronden 8 m. 16 sec. noodig hadden. A. Lutjeboer die gaf reeds na de 2de ronde op, Lutjeboer ernstig trainen, maar vooral doorzetten, denk er om, de aanhouder wint. Een woord van hulde verdient F. Zoons (D.O.K.), die het verzoek indiende om buiten mededinging deze competitie mede te rijden, aangezien in Den Helder nog niet gereden werd. De volgende keer zal Zoons wel beter aan de start ko men als j.1. Zondag. J. Visser, F. Zoons en H. Herder kre gen een lekke band, vooraf was over eengekomen, voor een lekke band 1 ronde vergoed, zoodat deze weer bij 'r peleton aansloten. De 2 laatste ronden kreeg J. Kreijger last van kramp waar door hij eenige achterstand kreeg, de eindsprint won H. Herder voor J. Glim. Uitslag A-kl. No. 1 C. Hegeman, 5 P-; 2. N. Bakker 4 p.; beide 1 u 59 m. 4 sec 3. W. Geerligs 3 p., 1 u. 59 m. 10 sce. 4. S. Lont 2 p., 2 u. 4 m. 50 sc. Uitslag, B-klasse. 1. H. Herder 5 p. 1 u. 21 ra. 26 sec. 2. J. Glim 4 p. 1 u. 21 m. 40 sec. 3. J. Kreijger 3 p. 1 <u. 25 m. 23 sec. 4. J. Visser 2 p. 1 u. 27 m. 54 sec.; 5. F. Zoons 1 u. 28 m. 5 sec. (buiten mededinging.) Zondag a.s. Eigen kracht race. Voor de A-klasse 45 Km. Voor de B-klasse 30 Km. Indien zich er genoeg nieuwe rijders opgeven zal voor hun een C-kl. worden gevormd, deze rijden dan 15 Km. Om half twee vertrek bij 5. Kaan, Hotel Centraal. 2 uur start aan de Haukes. Aller opkomst gewenscht. Naaivereeniging „DorcasV Op 10 Jan. j.1. had door bovengenoem de vereeniging hare jaarlij ksche uit- deeling plaats, in de zaal van de Ned. Herv. Kerk te H.-Hoef. Vooraf werd eerst door het bestuur alles op tafels ter bezichtiging gelegd. Om half drie des middags kwamen de talrijk genoo- digde Dames om eens in oogenschouw te nemen, wat er al zoo te zien was. Zelfs hoorden wij van vele dames dat het boven alle verwachting, was. Tevens werden alle genoodigden een lekker kopje thee met koekje door het bestuur aangeboden. Er lagen op de tafels niet minder dan 204 stuks gemaakte goederen te prijken en dan nog wat nog niet ge maakt was. Er werd ons medegedeeld dat er 40 pakjes waren gemaakt. De Naaiverecniging „Dorcas" maakt in deze slechte tijden de Ouden van Da gen en behoeftige huisgezinnen weer zeer gelukkig en het zal dan ook wel in dank worden aanvaard. Wij willen vanaf deze plaats onze hartelijken dank betuigen aan het bestuur van „Dorcas", verder aan alle dames onze dank voor de vele avonden die zij met zooveel liefde en geheel belangeloos hebben gegeven om zoo iets tot stand te brengen. I oop der bevolking. Ingekomen G. Jacobi uit Tietjerk- sleradeel M\v. A. M. D. de Weert uit toe besluiten. „Mijn gemoed komt in opstand," bekent hij, „wanneer ik bedenk, dat ik er niet meer zou zijn om het diertje op te tillen en te kalmeeren en dat het mij niet meer met zijn kleine, heldere oogen zou aanzien." En zoo stierf het arme kleine hondje op ze keren dag in de armen van den dichter, op wien het de oogen gericht hield. Het was aan „draaiziekte" gestorven, een vermoede lijk door parasieten verwekte hersenziekte, die ook bij schapen en runderen voorkomt. De schapendraaiziekte komt vrij veelvuldig voorzij wordt verwekt door een hondenlint worm. De zieke dieren putten zich uit in al lerlei draaiende, rollende en wentelende be wegingen, waarbij hun lichaam zoowel in staanden als in liggenden toestand een eigen aardige houding heeft. Slechts moeizaam ge bruiken zij het voer en tenslotte treedt de dood in als gevolg van ondervoeding en zwakte. Ook de hondsdolheid, de bekendste en meest verbreide der dierlijke geestesziekten, wordt door een nietige parasiet in het cen trale zenuwstelsel verwekt. Het zieke dier wordt steeds opgewondener en tusschen den eersten en den derden dag neemt zijn woede tot razernij toe. Als het eenmaal zoover is, worden menschen en dieren die den hond naderen, door dezen geluidloos aangevallen en gebeten. Vervolgens treedt bij den hond een periode van diepe gedeprimeerdheid in, gepaard gaande met verlammingsverschijn selen, die de voorboden zijn van den dood. Het eerst worden de spieren der onderkaak Wouw Mw. N. de Wit uit Den Hel der Wed. de Wit uit Wieringerwaard; A. Kroon uit Giesseiulam F. ivlissel uit Arnhem J. J. Willig uit Anna Paulowna Mw. M Metting geb. van Van Vondel uit Anna Paulowna Mw. T. Veenstra uit Groningen K. Doppen berg en gezin uit Barneveld Mw. M. de Wit uit Oudkarspel E Veenstra en gezin uit Medemblik Mw. M. Ap pels uit Bergen op Zoom H. Brander uit Utingeradeel L. J. van Drongelen uit Medemblik C. Kossen en gezin uit Soest W. Leeuwenkamp uit Schagen; Mw. E. K. Leeuwenkamp geb. Bood uit Nieuwe Niedorp L. Lieberg en echt- gen. uit Amsterdam R. Kuut uit Heer-Hugowaard Mw. M. A. P. Evers dijk uit Kampen W. J. Lagrand en echtgen. uit Edam J. Louwerse uit Vrouwenpolder H. Meering uit Norg. Vertrokken S. Krol naar Almelo Mw. N. C. J. naar Hahnenklee, (Dld.) A. Donkerbroek naar Alkmaar Mw. A. Keppel geb. Omis naar Anna Pau lowna A. de Ridder naai' Texel A. Broeren naar Enschedé N. F. Stolk naar Hoog.e-Zwaluwe N. Nap en echt gen. naar Den Helder R. Leenknegt naar Hengstdijk G. Schoorl en gezin naar Medemblik Mw. A. Sclimidt naar Medemblik N. Klerk naar Me demblik A. Kuiper naar Vlagtwedde; C. Keijzer en gezin naar Anna Paulow na J. J. Bogers naar Rucphen Mw. A. Boerdijlc naar Anna Paulowna A. v.d. Veen naar Leeuwarden Mw. J. de Zeeuw naar Purmerend. BURGERLIJKE STAND. Van 27 Dec. 1935 t.m. 9 Jan. 1936. Geboren Berend, zoon van J. Kost en B. Martens Sjoukje, d.v. A. Tieri- stra en C. F. Hille Gretha Maria, d.v. S. Zomerdijk en G. Modder Margare- tha Petronella, d.v. J. A. A. v. Nol en L. Smit Jan, z.v. H. v.d. Berg en J. Neef Adrianus, z.v. F. A. de Greef en M. J. Hoikens Hendrik, z.v. S. v. Brug gen en II. Krol. Bouwverguningen. Bouwvergunning werd verleend aan Mw. Wed. E. Klein tot het .bouwen van 'n woonhuis aan de Slingerweg aan C. Kinne tot den bouw van een woonhuis te Stroe en aan C. de Haan Nzn. tot het oprich ten van een bergplaats aan de Ges- terweg. Loop der bevolking in 1935. Op 1 Jan. 1935 was het aantal inwoners 6271, t.w. 3299 m. en 2972 vr. Door vestiging nam de bevolking toe met 274 m. en 212 vr. Totaal 486. Door geboorte met 65 m. en 65 vr., totaal 130. Totale vermeerdering alzoo 339 m- en 277 vr. totaal 616 personen. Vermindering door vertrek 258 m. en 235 vr. totaal 493. Vermindering door overl. 20 m. en 27 vr. Totaal 47. Totale vermindering alzoo 278 m. en 262 vr. totaal 540. De bevolking is dus n 1935 toegeno men met 61 m. en 15 vr. zoodat hee zielental op 1 Jan. 1936 bedroeg 3360 m. en 2987 vr., totaal 6347. Vischakten en consenten kustvis- scherij. Sedert 1 Juli j.1. werden in de ze gemeente 133 groote vischakten afge geven. (Deze zijn geldig tot 1 Juli a.s.) Voorts werden afgegeven 341 consen ten voor uitoefening van de kustvis- scherij. NEDERLANDSCHE BLINDENBOND. Nogmaals wijzen wij op de Jubileum- Propaganda-Avond van den Nederl. Blindenbond op Donderdag 16 Jan. a.s in de Bioscoopzaal „Cinema De Haan." Welwillende medewerking wordt verleend van een plaatselijk orkest van de Heeren J. N. Bruul, C. P. Poel, M. Kooij, C. Bakker. Verder vermeldt het programma Declamatie van den Heer Job. van den Berg; film „Amerika's W!estkust" en „Wat wij willen", en dan de rede van den hr. Joh. v.d. Berg, Bonds- Propagandist. Onderwerp „De Blinde Mensch." Een comité van voorbereiding heeft zich met de organisatie van dezen avond belast en wel de dames Mw. Kolff-van Heurn Mw. Beeker- Toirkens Mw. Meihuizen-Wartena Mw. Obreen-Dirks Mw. de Groot- Bakker Mw. Hoedemaker-Dijkman Mw. de Haan-Bosker Mw. Cornelis- sen-Pranger Mw. Bosker-Bakker Mw. Kaan-Koorn Mw. Bosker-Koorn; Mw. Bakker-Kuut Mw. Blaauboer- Hermans Mw. Buma-Len2 Mw. Koorn-Berkemeijer Zuster C. v. d. Togt en de heeren Burgem. L. C. Kolff Notaris v.d. Speck-Obreen Ds. Mei huizen C. J. Bosker M. de Haan. De toegansprijs is 35 cent. Bij voor verkoop 30 cent. Helpt mede dezen avond te doen sla gen en koopt een programma hetwelk U wordt aangeboden. CINEMA DE HAAN WIERINGEN Binnenkort verwacht Greta Garbo in .stijf, later volgen de spieren van romp le dematen totdat tenslotte de dood een einde maakt aan het huiveringwekkende schouw spel. Andere door parasieten verwekte hersen ziekten vertoonen soortgelijke symptomen. Gewoonlijk trekken de onrustige gedragingen der dieren en het voortdurend veranderen van leger het sterkst de aandacht. In ern stige gevallen geraakt het dier in razernij. Paarden willen niet langer gehoorzamen en beginnen links en rechts te slaan, runderen beginnen luid te loeien en te stampen en wor den agressief tegen mensch en dier, varkens gillen doordringend en bijten om zich heen. Een ander bekend voorbeeld van een be smettelijke zenuwziekte is de kippen-spio- chetose, die door bloedparasieten (Spirochaete gallimarum) wordt verwekt en voornamelijk door teken wordt overgebracht. De sympto men zijn hevige slaperigheid, vermagering en dikwijls verlamming der pooten. Tenslotte treden krampen op, die gewoonlijk den dood tengevolge hebben. Naast parasieten zijn het vooral gezwellen, die de grootste verwoestingen in de hersens van levende wezens, menschen zoowel als dieren aanrichten. Zoo geeft de Praagsche dierenpsycholoog professor Dexler, een der beste kenners der zieke dierenziel, een schets van het gedrag van een tengevolge van een hersengezwel ziek geworden dashond. „Bij zonder opvallend was, dat het dier, eiken dag een paar maal een bepaald deel van den tuin opzocht, waar de hond dan levendig en on- Is 't ge-illustreerde orgaan „Panorama" (de Stad Amsterdam) fascistisch Deze vraag zou Woensdagavond be antwoord worden door gewezen perso neel van de Uitgevers van dit blad, dat was ontslagen of ontslag had ge nomen. Waar de Amsterdamsche collega's lang wegbleven nam de hr. Siesling voorloopig het woord en wilde even releveeren, waarom Nan Kat als agent van „De Stad" bedankt had. Er kwam een conflict op de drukkerij van dit blad en alle linksche elementen en ook Joden werden ontslagen. Er werd gepraat dat de directie fascistisch was en in dat vermoeden werden we ge sterkt, toen Nan een formulier kreeg, waarop hij zijn geboortedatum, geloof, politieke richting, enz. moest invullen. Ook alle adressen van dé abonné's moes ten zuiver opgegeven worden. Toen heeft Nan ontslag genomen, ook al om dat een vertegenwoordiger van de di rectie zich bij een woordenwisseling tegen ons, aldus spr., verpraatte en wij in ons vermoeden werden versterkt, dat „De Stad" fascistisch is. Nog een bewijs dat vanwege deze drukkerij een dergelijk blad in Duitschland wordt uitgegeven „Neue Jugend." De chef van Panorama" loopt met 'n N.S.B.- speldje op, en de hr. Rempt, (verte- genw, „De Stad") zei tegen Nan dat hij maar niet naar het Jodenkamp moest toegaan en in Amsterdam; weet men overal dat „Panorama" fascistisch is want toen 't blad eens in Café G. Omis op tafel lag, zei een Amsterd. henge laar „dat zou in Amsterdam niet moe ten gebeuren, want dan werd 't café geboycot Tot zoover de hr. Siesling. Toen arri veerde een Amsterdamsch collega, en twee uit Scliagen, die vroeger ook voor „De Stad" hadden gewerkt en nu voor hun eigen blad „Stad en Land." De Amsterd. beer, Van Amerongen geheeten, vertelde 't zelfde als Siesling reeds had gezegd over de fascistische rustig om zich heen kijkend geruimen tijd bleef ronddwalen, waarna hij na angstig te hebben gejankt zijn rustelooze wandelingen hervatte." Kenschetsend voor het gedrang van dergelijke dieren is het verlies van het oriën tatievermogen zoóals dit in ernstige geval len van versuffing ook bij den mensch het geval is. Er bestaat een heele reeks dierlijke geestes ziekten, die door een algemeene ziekte der hersens worden veroorzaakt, of althans in een aanzienlijk deel der hersens zetelen. Op ge brekkige ontwikkeling der hersens berust bij voorbeeld zwakzinnigheid bij den hond. „Dergelijke dieren", zegt Dexler? „ontwikke len zich tot goedige, zonderlinge, apathische wezens, die hun meester weliswaar weinig ver ■iriet, maar ook weinig plezier berokkenen." Uiterlijk vallen zij op door het ten achter blijven van den groei van den romp en de ledematen. Een der meest verbreide algemeene hersen ziekten is waterzucht in de hersenholte, die vooral bij paarden voorkomt. De ziekte uit zich in het apathische, slaperige gedrag der paarden, die het grootste deel van den dag met gesloten oogen, neerhangenden kop en hangende ooren blijven staan. Roept men ze, dan reageeren zij soms niet, ofwel uit de on doeltreffende bewegingen van kop en ooren blijkt, dat zij de richting waaruit het geluid komt, foutief beoordeelen. Bij het loopen en staan hebben hun pooten een slordigen stand, het eten wordt menigmaal onderbroken. Met een bos hooi tusschen de tanden schijnen zij in te slapen. Laat men ze buiten lost dan blijven zij dikwijls stokstijf staan, ofwel ze gaan in een kringetje rond loopen, zonder uit te wijken voor hinderpalen, die zij op hun weg ontmoeten. Zij struikelen en vallen er over, blijven er voor staan en kunnen zich niet oriënteeren en uit moeilijke situaties bevrijden. Een andere vorm van algemeene hersen ziekte zijn de hersenontstekingen en de her senvliesontstekingen. Bij paarden verwekken zij een diepe versuffing en een algemeene moeheid, plaatselijke krampen van hals- en kauwspieren en plotselinge aanvallen van bewegingsdrang, waarbij de dieren zich ern stig kunnen verwonden. De laatste vorm der hersenziekten is epi lepsie, die berust op een prikkeling der her senschors en bij mensch en dier volkomen gelijk verloopt. Bij epileptische aanvallen zak ken de dieren na korten tijd bewusteloos in een en krijgen heftige krampen. In al deze gevallen van uitzonderlijk ge drag der dieren heeft men met hersenziekten te doen, die op geheel soortgelijke wijze aan tal van zielsziekten van den mensch te gron de liggen. Er zijn echter ook onderzoekers, dje betwisten, dat er sprake kan zijn van dierlijke „geestesziekten". „Krankzinnigheid is den dieren vreemd", meent bijvoorbeeld dr. K. C. Schneider, ^aangezien zij het bewust zijn van het Ik missen." Anderzijds aarzelt dr. Dexler geen oogenblik, de aangeboren zwakzinnigheid van den hond als „echte idiotie" te bestempelen.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 3