SPORT. DE NIJL LANDBOUWW AGENS EN KARREN Q. VAN LEEUWEN - WÖGNUM. A. C. VAN OEVEREN neigingen van de directie van „De Stad" De heer v. Leeuwen draagt een mod dervlek op zijn jas, mr. Strik is kring leider N.S.B. in Den Haag en v.d. Klei is ook kringleider, allen dus fascisten, aldus spr. De directie van dat blad had vorige jaar Januari de arbeidsvoor waarden zoo verslecht, dat er moest worden gestaakt. Een groot deel arbeiders van de druk kerij Spaarnestad werd toen op straat gezet. De fascistische neigingen voer den de boventoon. Al wat links en Joodsch was moest er uit zelfs de Jodeman Van Praag, die de zaak groot had gemaakt, moest er uit. De drukkerij „Spaarnestad" is voor de volle 100 procen fascistisch, aldus spr. Vele ontslagen menschen en ook spr. waren broodeloos en als b.v. de C. P. H. (Comm. Partij Holland) hun niet had gesteund, zouden ze zijn ver hongerd. Ofschoon met veel moeite werd toen door spr. en eenige anderen „Stad en Land" opgericht. Dat was de Directie van „Panorama" een doorn in 't oog en met alle mogelijke middelen werd getracht „Stad en Land" in de grond te trappen, doch het lukte niet. Toen werden weer pogingen aange wend om de oude employés weer tot zich te trekken en ook spr. kreeg des nachts bezoek van een mijnheer Pe per, die f 500.- op tafel lag en geduren de 5 jaar f 100 oer week bood, als spr. weer bij „Panorama" in dienst wilde treden. Hij heeft dit echter botweg ge weigerd, wilde zich niet voor Judas penningen laten verkoopen. Ook spr. noemt het blad „Neue Ju gend", als bewijs, dat de geheele bewe ging bij „Spaarnestad" fascistisch is. Dat blad brengt in Duitschland kapi talen op en daar wordt het fascisme in Duitschland mee gesteund. Het spijt spr., dat niemand van „Pa nórama", die toch zijn uitgenoodigd, hier aanwezig is. Maar ze zijn bang. De heeren C. en A. van Zandwijk, sub-agenten van „Panorama" zijn wel in de zaal en zeggen met verbazing te hebben vernomen uit den mond van van den vroegeren hoofdagent van „Panorama" te Schagen (de hr. Struik) die ook zoo nu en dan het woord voerde), dat hier Nan Kat, 3 cent be zorgloon kreeg en zij maar zy2 ook kregen zij maar 'n kwartje aanbreng premie, en andere agenten 75 cent. Ook beweert Struik, dat de borgtocht altijd voor zijn rekening was, terwijl de Van Zandwijk's 't altoos zelf hebben moeten voorschieten. De heer Struik zegt, dat hier meer werd betaald omdat Wieringen zoo uit gestrekt was. De 3-kwartjes aanbreng premie was enkel voor colporteurs. De heeren Van Zandwijk nemen daar nog geen genoegen mee en protesteeren verder, dat de colporteurs van „Stad en Land" verdachtmakingen tegen hen uiten, door aan de menschen te zeggen, dat de Van Zandwijk's fascist zijn. Ze vinden 't 'n minne zet om re clame te maken. De heer C. van Zandwijk zegt, dat hij onmiddellijk zijn agentschap var; „Pa norama" zal neerleggen, als de heer Van Amerongen zijn beweringen van de aanbieding van dat geld enz. met bewijzen staaft. Deze beweert in de haast die bewijzen thuis te hebben laten liggen, doch noo digt v. Z. uit bij hem in Amsterdam ie komen. Van Zandwijk vindt, dat spr. niet erg beslagen ten ijs komt. Iemand uit de zaal zegt een vraag aan de redactie van „Het Volk" te heb ben gericht of de directie van „Pano rama" fascistisch was. Hij heeft 'n brief gekregen, dat zij dat niet konden constateeren wel waren ze Katholiek. De heer Van Amerongen zegt dit was dan zeker in 't begin, wan: later hebben wel stukken in „Het Volk" ge staan, dat „De Spaarnestad" fascist was. De vergadering verliep nu langza merhand, en het werd een heen en weer gepraat, soms nog al scherp, dat eindigde met een maar naar huis gaan. Geslaagd. Mej. Bets Visser is ge slaagd voor examen A, Esperanto, ge houden te Amsterdam op 2j2 Dec. j.1. Succes - Nieuws. Daar Succes I en n Zondag niet moeten spelen willen we thans even gebruik maken om de stand van 1 D, waarin Succes n speelt, ven te vermelden De stand is als volgt gesp. gew. gel. verl. v.-t. pnt. Watervogels 13 11 1 1 38-19 23 Helder 3 13 8 3 2 31-15 19 Held. Boys 11 5 3 3 19-16 13 J. V. C. 11 4 3 4 26-24 11 Wieringerwaard 9 5 0 4 31-22 10 H. R. C. 4 9 4 0 5 21-22 Atlas 9 2 4 3 13-19 8 Petten 10 3 0 7 15-21 Schoorl 9 2 0 7 16-28 4 Succes 2 11 1 2 8 19-32 4 SUCCES 3 speelt Zondag een uitwedstrijd tegen H.R.C. 7 en deze kan gewonnen worden hoor jongens. Denk er om dat de uitslag be ter moet zijn als afgeloopen Zondag. Vertrek 9 uur. De stand is als volgt gesp. gew. gel. verl. v.-t. pnt. Watervogels 2 10 9 0 1 52-18 18 H. R. C. 6 7 4 2 1 19-14 10 B. K. C. 2 8 4 2 2 39-19 10 B. K. C. 3 8 4 2 -2 20-16 10 Zeemacht 2 7 3 1 3 20-14 7 Succes 3 8 2 0 6 12-26 4 H. R. C. 7 7 1 0 6 10-24 2 J. V. C. 2 9 1 0 8 5-35 2 GESCHORST. Naar wij vernemen is de Successpil, de heer Rijkers, geschorst voor twee wedstrijden, wegens beleediging van de scheidsrechter in de wedstrijd H.R.O.-Succee. PREDIKBEURTEN WIERINGEN. ZONDAG 12 JANUARI. NED. HERV. GEM. H.-hoef v.m. 101/* uur Ds. v. Beek. Westerland 'sav. 7Vs uur Ds. Van Beek. Kapel Den Oever nam. 2 uur Ds. Meihuizen. 16 Jan. 'sav. 8 uur Herv. Zusterkring te Oosterland. Zondagschool Oosterland en Den Oever. Oosterland 12 Jan. v.m. half elf. Den Oever 19 Jan. v.m. half elf, beginnel. DOOPSGEZ. GEM. H.-hoef v.m. 10 uur Ds. Meihuizen. EVANGELISATIE. H.-hoef v.m. 10 uur de hr. O. Deen. Den Oever nam. 2.30 uur de hr. Deen. GEREF. KERK H.-hoef v.m. 10 uur Lezen. H.-hoef nam. 2V« uur Cand. v. Eerde. Bevestiging door Ds. Tollenaar. Den Oever v.m. 10 uur Cand. v. Eerde. Den Oever nam. 3 uur Lezen. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Operette „Goudmuiltje." De Kinder zangklasse onder leiding van Mej. Sluijs heeft in studie genomen de kinder-operette „Goudniuiltje. Benoemd. De Heer G. 't Hart Hoofd der O.L. School No. 1 is uit ruim 100 sollicitanten benoemd tot hoofd dei- school te Hilversum. Zijn naam was ook geplaatst op de lijst van bij voor keur benoembaren voor H. d. S. te Lei den. De heer 't Hart heeft de benoe ming te Hilversum aangenomen. Een groot verlies voor de School en ook voor de Zangvereen. „Omhoog" zal het zeer zeker zijn, dat bovengenoem de Anna Paulowna gaat verlaten. Toch wenschen we de familie 't Hart harte lijk geluk met de benoeming in deze mooie plaats. Bioscoop Kossen. A.s. Zaterdag en Zondag draait in genoemde Bioscoop het mooie filmwerk „Als Londen slaapt." Daaropvolgende week Zater dag en Zondag de Holl. succesfilm „De Kribbebijter" bewerkt naar het bekende tooneelspel. B. K. C. - Nieuws Te spelen wedstrijden Zondag a.s. B.K.C.a Helder a. Aanvang 10 uur. B.K.C. 3 - H.R.C. 6. Aanvang 11.15 u. Zeemacht 2 B.K.C. 2. Aanv. 10 uur Donderdag 16 Jan. Ledenvergade ring B.K.C. Aftr. bestuursleden zijn C. Kaan en C. Slikker en vacature We- beling. Aftreden elftal-commissie L. de Winter, N. Nap, Jb. Hendriks, C. Schenk, A. v. Zandwijk. De heeren C. Schenk en A. v. Zandwijk stellen zich niet herkiesbaar. PREDIKBEURTEN A. PAULOWNA ZONDAG 12 JANUARI. NED. HERV. KERK. Anna Paulowna 10 u. de hr. H. Smit. EVANGELISATIE Breezand v.m. 10 uur de hr. Bóon. Breezand nam. 3.30 uur de hr. Boon. GEMEENTE ZIJPE. Burgerlijke Stand. Gem. ZIJPE van 3 .m. 9 Jan. Ondertrouwd Jacobus Johannes Boots, oud 29 landbouwer te Haren karspel, en Maria van der Fluit, oud 32 jr., alhier. Overleden Henderikus Veuger, oud 83 jr., echtgenoot van Sijtje Schrieken. Geboren en getrouwd Geene. PREDIKBEURTEN ZIJPE. ZONDAG 12 JANUARI. NED. HERV. GEM. St. Maartensbrug, v.m. 10 uur Ds. Vorstman. Schagerbrug v.m. 10 uur Ds. Witkop. Callantsoog v.m. 10 uur Ds. M. v. Wichen Zang. Biirgerbrug, Oudesluis, en Petten geen dienst. DOOPSGEZ. GEMEENTE Burgervlotbrug v.m. 10 uur Ds. R. v. d. Veen. EVANGELISATIE Schagen, v.m. 10.30 uur, Ds. Hoogenhuijze van Amsterdam. MARKTBERICHTEN. DE KAASMARKT. HOORN, 9 Jan. 1936. Op de gehouden Kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 2 stapels kleine fabrieks kaas f 17.50 2 stapels kleine boeren kaas f 20. Totaal 4 stapels wegende 3702 Kg. De handel was goed. g Veemarkt SCHAGEN, 9*Jan. 1936. Op de gehou. den weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 6 mag. Geldekoeien f 90-f 110 40 vette Geldekoeien f 140- f 217.50 3 Kalfkoeien f 140-f 175 4 Vaarzen f 75- f 100 3 Graskalveren 1 25-f 45 30 Nuchtere kalveren f 6-f 14 119 vette Schapen f 14-1 19 90 Over houders f 9-f 13 24 Varkens, vette, per Kg. 31-37 cent; 111 Biggen f 10- f 14; 18 Konijnen 1 0.50-f 1.50; 21 Kippen 30- 80 cent Eenden 15-70 cent. Hanen 30- 75 cent. Stichting „Helderschc Eierveiiing." Noteering van 9 Jan. 1836. Aange voerd 20920 Kipeieren. Prijs 52-54 Kg. 270 a 350 55-57 Kg. 300 a 370 58-60 Kg. 320 a 420 61-63 Kg. 400 a 440; 64-67 Kg. 390 a 460. Alles per 100 stuks. Eierveiiing Schagen. Veilingsbericht van Donderdag 9 Jan. 1936. Aange voerd 30.000 Kipeieren. Prijs 54-56 Kg. 360 a 370 56-58 Kg. 370 a 380 58-60 Kg. 380 a 390 60-62 Kg. 390 a 410 62-65 Kg. 410 a 460. Eendeieren 280 a 300. Alles per 100 stuk». (uit een artikel van Spectator in „Les Annales", Parijs, 10 October 1935). 1\/|EN vroeg eens aan kolonel Lawrence een persoonlijkheid van de eerste grootte op te noemen. Zijn antwoord was vreemd „De Nijl". Dit personifieeren van een rivier wekt mis schien onze verbazingbij de oude Egypte- naren was het heel gewoon. Een Engelsch- man heeft reden hun voorbeeld te volgen. In het stuk, waarvan de proloog al is ge speeld en dat misschien een tragedie zal worden, speelt de Nijl de hoofdroldaarom heen ontwikkelt zich alle actie. De eeuwige zorg van Groot-Brittannië is de verbindings wegen met zijn koloniaal rijk en vooral met Indië. zijn rijkste maar-Lt moeilijkst te handhaven bezit, ongere^f" te houden daar om heeft het zich de K&Kchappij der zeeën verzekerd en zich op ^jrjeeste kruispunten der wereld genesteld. i\.'Jftpeditie van Bona parte naar Egypte bezigde destijds Indië indirectvan dat oogenblik af begreep Enge land, dat het zijn vitaal belang was Egypte onder zijn uitsluitende hoede te nemen. Toen de totstandkoming van het Suez-kanaal van Egypte feitelijk een open haven maakte, met Indië aan het einde van den weg, was het voor Engeland nog noodzakelijker, dat de schildwachten bij die haven Engelschen zou den zijn.. Dit verklaart de politiek, welke een eeuw lang is gevoerd en die thans Groot-Brittannië en Italië tegenover elkaar heeft geplaats. Want men bedenke welde Engelschen, die met Suez en Aden de twee toegangswegen tot de Roode Zee beheerschen, zouden zich er niet over opwinden, dat Italië zijn bezit in Eritrea vergrootte ten koste van Abessinië, als Italië daardoor niet tevens de zeggenschap verwierf over de Nijl-bronnen en daarmede dus de garantie kon te niet doen, welke de vazal-staat Egypte thans aan het Britsche Rijk verschaft. De Nijl is inderdaad een groote persoonlijk heid, de grootste misschien in de geschiedenis, welke de volken der Middellandsche Zee op het aardoppervlak hebben geschreven. Egyp te is een geschenk van den Nijl. Zonder het wonder van zijn rivier, zou Egypte slechts een stuk Sahara zijn. Ingebed tusschen twee on vruchtbare strooken, vormt zij van Nubië tot aan de delta een reep vruchtbare grond, be legerd door twee woestijnen die lange groe ne strook is niet eens altijd een kilometer en op de beste plaatsen hoogstens twintig aan het eind daarvan stort de rivier zich waaier vorming in zee. De Nijl stroomt er geheel al leen er zijn geen zij-rivieren en in dit land zonder regen hebben menschen, dieren en planten geen ander water dan het zijne. Toch is zijn waterrijkdom gedurende een groot deel van het jaar slechts middelmatig hij zou onvoldoende zijn geweest voor de prach tige beschaving, die hier al vier duizend jaar heerschte vóór onze jaartelling begon. Geluk kig echter is er een jaarlijksch verschijnsel, dat nog nimmer is uitgebleven, zoolang er menschen zijn geweest, die geheugen beza ten. Omstreeks Juni wast de rivier in haar troebele, roodachtige, woelige wateren voert zij een vruchtbaar-makend slib mee. Geheel de vallei wordt overstroomd als de was op het hoogtepunt is, in de eerste week van September, bedraagt hij wel zes meter en meer. Daarna valt de rivier weer, overal het vette slib achterlatend, dat mesten voor den fellah overbodig maakt. Hij behoeft de aarde slechts matig te bewerken met zijn primitie ven ploeg, om in April en Mei een rijken oogst te kunnën binnenhalen. De Nijl heeft niet alleen voorspoed gebracht aan Egypte hij is ook de vader der bescha ving. Egypte's geschiedenis is duizenden ja ren ouder dan die van alle volken wier ge schiedenis wij kennen. Het had reeds acht tien dynastieën van farao's achter zich, toen Mozes leefde en het duurt dan nog verschei dene eeuwen eer we hooren spreken over As- syrië, Perzië, Griekenland. Van overal kwam men wijsheid opdoen in Egypte, dat de leer- aar der antieke wereld was. Hoe kwam het aan die wijsheid, temidden van een nog barbaarsche wereld Geïsoleerd in zijn vallei heeft het alles geleerd van zijn rivier. Men lette alleen op het water, waar aan het land zijn leven dankte men bestu deerde de sterrekunde, om de tijden van was en verval te bepalen, men vond den kalender uit, de wiskunde, meet-instrumenten, natuur lijke historie, agronomie, landmeting en hy- drographie, den bouw van dammen en dijken, welke voorafging aan het optrekken van groote openbare gebouwen. Er was een god van getal en maat, Thoth, die de aarde voor de menschen mat, en door begripsuitbreiding hun rechter werd, omdat hij een kadaster moest opstellen en den vruchtbaren bodem en de voedende kanalen gelijkelijk moest verdeelen tusschen de gezinnen en den staat. Dit leidde tot een verdeeling in provincies, tot een regeering, tot een politie, tot een wet geving van schrijvers, geleerden en wijsgee- ren onder de heerschappij van krijgszuchtige, rechtssprekende koningen, onder het gezag der priesters. De Nijl heeft Egypte zijn goden gegeven. De eeuwige strijd van de rivier tegen de woes tijn werd op mystieke wijze weergegeven door den strijd van Osiris, den god der vruchtbaar heid en van al het goede, tegen Seth, den ver nietiger, den booze, die zijn broeder Osiris haatte en hem doodde. Een van de uitleggin gen, die aan den moord op Oriris worden ge geven is, dat deze daad het dorre seizoen met het laagstaande water symboliseerde Horus, de zoon van Osiris, wreekt zijn vader door zijn overwinning op Seth en dat symboliseert den triomf antelij ken terugkeer van den was. Zoo heeft heel het leven en heel de religie van het oude Egypte den Nijl tot middelpunt. Vanwaar kwam de Nijl De ouden zeiden, dat hij zijn oorsprong had in de bergen der Maan deze mythologisch lijkende verklaring is op merkwaardige wijze juist is gebleken, toen men ontdekte, dat de kleine stroomen, welker convergentie de oorsprong is van den grooten rivier-god, afkomstig zijn van de hoogten van Ounyamouezi, welk woord „land der maan" beteekent. De bronnen van den Nijl bleven echter onbekend tot aan het mid den der vorige eeuw. Drie expedities, uitge zonden door Mehemed Ali en die tusschen 1840 en 1842 uit Egypte vertrokken, boekten geen succes. De Franschen d'Arnaud en Le- jean, de Italianen Miani en Debono, de En- gelschman Petherick, de Duitschers Rebmann en Kraft zochten naar den oorsprong, maar tenslotte was het de Engelschman Speke, die het Tanganyka-rneer had ontdekt (1857 1859), die in 1860 met Grant waarnam, dat de Nijl voortkomt uit de stormaohtige wate- ONS WIERINGERMEERHOEKJE. Aanbestedingen Wieringermeer, Onderhoud Rijkswerken. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed: het onderhoud gedurende 1936 van de volgende Rijkswerken in en langs het vaardal- en westelijk gedeelte van de Wieringermeer 1. het gemaal „Lee mans" met de Stautelersluis 2. de vaarten en tochten 3. de Slootsluis 4. de straatwegen 5. de gewalste we gen 6. de vaste en beweegbare brug gen 7. de kanalen, waterkeeringen en kunstwerken tot den Amstelboezem en vaarwater. Laagste in massa de heer C. de Wit te Alkmaar voor f 37.550. Voorts heeft de Rijkswaterstaat aan besteed het onderhoud gedurende 1936 van de navolgende rijkswerken in het Oostelijk en Zuidelijk deel van de Wieringermeer te Medemblik en te Andijk 1. het gemaal Lelie 2. de vaarten en tochten 3. de hoekvaarlsluis 4. de straatwegen 5. de gewalste we gen en nog eenige andere perceelen. Laagste in massa D. Verzijl en H. Bakker te Dordrecht voor f 40759. Bespreking Vrijz. Kerkkoor. Dins dag; 14 Jan. 's-avonds half acht zal een bespreking worden gehouden in de Consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk te Middenmeet', over het op te richten Vrijz. Kerkkoor. Allen die met dit doel instemmen worden verzocht aanwezig te zijn. Ds. Nijholt en ook de gevraagde di recteur de heer Hoog zullen aanwezig zijn. Hoog bezoek. Donderdag heeft het bestuur van de Wieringermeerscliolen haar jaarlijksche bezoek aan de Pol- dersclïolen gebracht. Op het Dorpshuis te Middenmeor werd tevens een vergadering gehou den, waar o.a. de personeelsbenoeming voor de school te Wieringervverf be sproken is. Geslaagd. Onze plaatsgenoot H. Looi thans schrijver op 't Kantoor van do Cult. Maatsch., legde met goed gevolg examen af voor boekhouden. Tevens slaagde hij voor het examen handels wetenschappen. Verlaging huur tuingrond. Dc onder scheidene huurders van perceelen tuin grond ontvingen bericht dat de huur met 25 pGt. is verlaagd. Daar de huur een jaar vooruit moet worden voldaan, is het teveel betaalde aan de huurders terugbetaald. DE OORLOG WEER VERKLAARD. Rattenbestrijding in de W.-Mcsr. Aanstaande Maandag zal weer een massa-aanval op de ratten gedaan wor den. Evenals reeds twee jaar te voren zullen dan alle bedrijfsgebouwen van de Landbouw Cultuur Mij., de barak ken enz. wederom ontrat worden. Het is een verheugend verschijnsel dat ook een 23-tal pachters met de Cul tuurmij. willen samenwerken, zoodal ook deze bedrijven van ratten bevrijd zullen worden. Dat nog niet alle pachters in deze medegaan, zal zijn oorzaak wel hebben, dat sommige bedrijven zoo goed als geen last van dit ongedierte onder vinden. Mocht dit in de toekomst echter wel liet geval zijn dan zullen hopelijk ook zij willen medewerken om onze pol ders zoo goed mogelijk vrij te houden van deze vernielers van producten. De bestrijding zelf geschiedt door het bureau Ratin te Den Haag. De eerste keer, dus volgende week wordt in en om de gebouwen brood neergelegd dat gedrenkt i s met een bacil, welke een besmettelijke ziekte onder de ratten veroorzaakt. Naar schatting gaan hieraan 80 a 90 pCt. van de dieren ten gronde. En als deze ziekte uitgewoed is komt ren van dit meer. Van waterval tot waterval, van moeras tot moeras stroomt de rivier dan verder, meren overstroomend, zijrivieren in zich opnemend tot zij Egypte bereiktdan zijn er geen zijrivieren meer en stroomt zij eenzaam verder tot aan zee, na een afstand van in totaal 6270 km, langer dan die van de Amazone en iets korter dan de afstand, dien de Mississippi aflegt. Maar dat is slechts de geografische, niet de voedende Nijl. Geheel het beginstuk van de rivier, dat loopt van het Tanganyika-meer tot aan Khartoem en Witte Nijl heet, bezit een geregelden waterrijkdom het heeft geen invloed op den jaarlijkschen was waarvan Egypte het hebben moet. Zijn golven zijn helder en doorzichtig De Witte Nijl zou een middelmatige voorspoed-brenger zijn, als hij niet te Khartoem den Blauwen Nijl in zich opnam, die uit het Tsanameer voortkomt. Deze stroom zwelt enorm gedurende het Abessinische regenseizoen en stuwt dan elk jaar van Juni tot September zijn slibberige golven naar de Nijl-valleiin een hoeveel heid van 100.000 kubieke meter en meer per seconde en met zulk een geweld, dat de wa teren van den Witten Nijl bij de samenvloei ing vrij ver stroomopwaarts worden terugge drongen. Indien deze aanslibbing uit de Abes sinische rivieren achterwege bleef zou Egypte verstoken worden van zijn was, van zijn slib, van het grootste deel van zijn water, dat het doet leven. De oude farao's kenden dit gevaar zij wisten, dat als men zijn bestaan alleen aan een rivier dankt, men niet zonder zorg zijn blik laat gaan naar de plaats, waar zij van daan komt. Sedert de zeventiende dynastie, vijftien eeuwen vóór onze tijdrekning, tracht ten de Egyptische koningen zich teverzeke ren van de heerschappij over Ethiopië, dat men drie weken later met een maag vergift om onder de overblijvenden nog een uitdunning te houden. Wü&fe.. Bureau Burgerl. Stand Medemblik. (met inbegrip gedeeUel. W.-Meer.) Van 3 Jan. 1935 t.m. 9 Jan. 1936. Geboren Pieter, zoon van G. S. de Jong en C. D. Bot Nelly, dochter van J. K. Harthoorn en E. Bergmans Cor- nelia Johanna Maria, dochter van J- Bot ei« C E van Westen Anna Mar- garetha, dochter van J. P. de Koning en G Smit Cornelia, dochter van J. de Vos cn C Remus, (M.-Meer.) Maiia Jacona C aihcrina, dochter van C. P Vergouwen en C. J. IT. van de Linde loof (M. Meer.) Ncllie Maiia, dochter van Anna Schmidt (Slootdorp) Su- sanna Martina Stephanie Maria, doch ter van F. J. Ruyter en A. A. M. Pogge man Hendrik, zoon van L. van Dijk en W. Helmhoit (Slootdorp.) OndertrouwdJacob Slagter te Hoogwoud en Neeltje de Vries, Medem blik. Getrouwd P. G. J. Smits te Ensche dé en Maria de Vries te Medemblik. Overleden Willem Uriot, 50 jr. ongeil. FLEVO-NIEUWS. Blijkens de officiëele mededeelingen van de N.H.V.B. zijn de voor Zondag vastgestelde wedstrijden afgelascht wegens de interland wedstrijd Frankrijk - Nederland. De stand in de adsp. klasse P is nu gesp. gew. gel. verl. v.t. pt. Berkhout a 7 5 1 1 21- 7 11 Stormvogels a 7 5 1 119-911 Flevo a 7 5 0 2 9- 9 10 And. Boys a 7 4 0 3 17-13 8 T. O. V. a 11 5 1 5 30-18 11 Hollandia d 7 3 13 14-15 7 V. C. L. a 7 1 1 5 7-18 3 T. F. C. b 9 1 1 1 7-32 3 M. O. C. a 1 0 0 11-30 KERKDIENSTEN WIERINGERMEER. ZONDAG 12 JANUARI. NED. HERV. GEM. Middenmeer v.m. 10 uur Ds. Nijholt. Slootdorp 's av. 7 uur Ds. B. Nijholt. EVANGELISATIE Slootdorp v.m. 9.30 uur de hr. Kiewiet. Middenmer nan. 2 uur de hr. Kiewiet. GEREF. KERK MIDDENMEER Middenmeer v.m. 9.30 uur Leesdienst. Middenmeer nam. 3 uur Ds. v. d. Vliet. GEREF. KERK SLOOTDORP. Slootdorp v.m. 9 uur Ds. C. v. d. Vliet. Slootdorp nam. 2 uur Leesdienst. SOLIED, STERK, GOEDKOOP en VAKWERK. VRAAGT EENS PRIJSOPGAAF BIJ GEVRAAGD EEN DAGMEISJE, 15 jaar) bij Mevr. van Harlingen, Slootweg 20. SLOOTDORP. VRAAGT ROOZENDAAL'S J. ROOZENDAAL, Brandstolfenhandel Slootdorp. Eerste Wieringermeersche Electrischi Timmeren Wagenmakersbedrijf levert U al het noodige TIMMER- EN WAGENWERK tegen scherp concurreerende prijs, zooals BOEliEN WAGENS, DK1EWIELSKAXIREN, KRUIWAGENS, LADDERS, enz. Beleefd aanbevelend MIDDENMEER Telef. 5. zij het "land van Koesj noemden, Later, in 712 voor Chr. onderwierpen de Ethiopiërs het decadente Egypte. Omstreeks 663 werden zij verdreven en het schijnt, dat zij toen hebben gedreigd den Blauwen Nijl te verleggen, een bedreiging, die ij del was, omdat dit half-bar- baarsche volk niet over de vereischte hulp middelen beschikte. Tot op den huidigen dag is öe zwakheid van het Abessinische rijk een waarborg. Maar als een naarstig Europeesch land, zooals Italië, zeggenschap krijgt over het Tsana-meer en Abessinië, als het, zelfs zonder vijandige bedoelingen, op een goeden dag gebruik wil maken van Abessinië's na tuurlijke rijkdommen om een land te ontgin nen, grooter dan Frankrijk en tot dusver zonder methode geëxploiteerd, als de vrucht baar-makende Blauwe Nijl eens alleen voor Abessinië werd aangewend, zou Egypte bijna tot den ondergang gedoemd zijn. Vriend schappelijke verzekeringen, zooals die door Italië met betrekking tot het Tsana-meer zijn gegeven, hebben nu eenmaal voor de toekomst weinig beteekenis voor landen is de nood zaak de hoogste wet. Engeland moet dus de belangen beschermen, die zijn handel, zijn industrie en zijn strategie in Egypte hebben ontwikkeld. Mocht Engeland er door de huidige rivali teit jegens Italië toe overgaan, zijn heerschap pij tot het Tsanameer uit te breiden en dit voornemen wordt aan Groot-Brittannië toegeschreven dan zou het terdege reke ning moeten houden met het Egyptische na tionalisme, dat de voogdij moede is en aan Engeland reeds het bezit van den Soedan betwist. Dit nationalisme zou den Britschen greep niet gaarne uitgestrekt zien tot de levende kraehten van Bgypte.

Wieringer courant | 1936 | | pagina 4