27e JAARGANG DINSDAG 21 JANUARI 1936 No. 6 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WFERflNOEN EN OMSTREKEN MESALLIANCE. REIST PER W.A.C.O. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.—. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer Oitf Koning George V van Engeland overleden. Men schrijft uit Engeland Hartzwakte en beklemdheid op de borst zijn iets verergerd. Alles duidt erop dat 'sKonings toestand bedenkelijk is, en dat de natie zich moet voorbereiden op de mogelijkheid dat zijn, door hard werk en zorgen over de internationale en binnenlandsche moeilijkheden verzwakt, gestel dezen aanval van bronchiale catarrh, welke licht tot longontsteking kan leiden en die hooge eischen stelt aan zijn toch reeds zwak hart, niet zal kunnen weerstaan. Iedereen die men spreekt is van deze treu rige gebeurtenis vervuld en toont een diepge voelde meewarigheid. Het blijkt wel dat elk een hier medeleeft met het koninklijk gezin. De Koning ligt in een kamer aan den Wes tervleugel van het landhuis, die een mooi uit zicht op het park biedt. De plotselinge verergering in den toestand van den Koning heeft kennelijk over de ge- heele wereld beroering veroorzaakt. Van alle oorden komen in Sandringham goede wen- schen voor 'sKonings herstel binnen, ook van Adolf Hitier persoonlijk, en voorts uit Italië, waar, ondanks de thans heerschende anti- Britsche gevoelens, het Engelsche vorstenhuis in hoog aanzien, staat. De prinsesjes Elisabeth en Margaret, die sedert Kerstmis bij hun grootouders logeeren, zijn in kennis gesteld met de ziekte van hun grootvader. „Uw grootvader is heel erg ziek" werd gezegd. Te Sandringham staan onophoudelijk men- schen voor de poorten van het paleis om de laatste bulletins over het verloop van de ziekte te lezen. De menschen vertellen elkan der, hoe nog slechts drie dagen geleden de Koning op zijn lievelingspaard, een witten ponny, een rijtoer heeft gemaakt. Men ver moedt, dat hij bij die gelegenheid de ver koudheid heeft opgedaan, aangezien men hem sindsdien niet meer buiten heeft gezien. Te Londen heerscht een groote spanning. Voor het hek van het Buckinghampaleis, waap de bulletins over den toestand des Ko- nings worden opgehangen verdringt zich den geheelen dag een groote massa. De nieuwe edities van de kranten worden den straatver- koopers uit de handen gerukt. Des namiddags werd bekend gemaakt dat opdracht was gegeven dat in alle katholieke kerken in de diocees Southmark gebeden moest worden voor het herstel van den Ko ning. Men twijfelt er niet aan of dit voorbeeld zal overal gevolgd worden. In alle synagoges van het Britsche Wereldrijk werden gebeden gezegd voor hét herstel van den Koning. Overal tracht men troost te vinden in de gedachte dat het leven van den Koning in 1928 ook in groot gevaar verkeerde, maar dat de wetenschap en de goede zorgen ten slotte de overhand hebben behaald op zijn ziekte. In het dorpje Dersingham, dat het meest nabij het paleis Sandringham ligt heerscht een bijzondere levendigheid. Er zijn een vijf tigtal verslaggevers en persfotografen aange komen, die er des nachts zullen blijven en die hopen eenige bijzonderheden te vernemen over de ziekte van den Koning. Geen enkel journalist heeft echter toegang kunnen ver krijgen tot het paleis, waarvan alleen de ver lichte vensters toonen welke bedrijvigheid er in het inwendige van het gebouw heerscht. De Koninklijke Standaard wappert boven het (Wordt vervolgd Binnenpagina. BINNENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. POSTZEGELS VOOR HET KIND. Actie een groot succes. Opbrengst meer dan verleden jaar. In de gehouden vergadering der Centrale Propaganda-commissie is mededeeling ge daan van het verloop der laatste actie voor het Kind. Blijkens opgave van het hoofdbe stuur der P. T. T. bedraagt de winst op de kinderpostzegels gemaakt ruim 128.400 gul den (vorig jaar 119.000 gulden). De opbrengst der prentbriefkaarten wordt geschat op ruim f 25.000 (vorig jaar f 20.000). Na aftrek der onkosten hoopt men aan de instellingen van kinderbestemming ongeveer 135.000 gulden uit te keeren (v.j. 122.000 gul den). Aan allen, die over geheel Nederland heb ben medegewerkt om de actie te doen slagen, werd een hartelijk woord van dank gebracht. De steun aan de kleine boeren. „De Nederlander", (Chr. Hist.) meent, dat de bijzondere steun, dien de Regeering aan de kleine boeren in uitzicht gesteld heeft, n.1. een uitkee- ring ineens uit het landbouwcrisis fonds, niet in overeenstemming is met wat men gewild heeft toen men de landbouwcrisissteun in aanzijn riep. Men gaf daaraan toen het karakter van bedrijfsteun. Nu spi'eekt het com muniqué van de regeering over de bij zondere steunverleening daar ook wel van maar van 'n verplichting om 't ont vangen geld alleen voor 't aanschaf fen van bedrijfsbenoodigdheden te ge bruiken, blijkt niets. Wel geeft het te kennen, dat de regeering dezen vorm van hulp verkieslijker acht dan werk verschaffing of armenzorg. Het blad vervolgt „Hiermede in strijd is echter de toevoeging, dat zij, die blijkens gegevens der belasting een inkomen hebben, dat de uitkeering niet dringend noodzakelijk maakt uiteraard hiervoor niet in aanmerking komen. Het afhankelijk stellen van steunverleening van het persoonlijk inkomen der betrokkenen is bij de toe passing der landbouw-crisiswet steeds achterwege gebleven. Bij het stelsel van bedrijfssteun past hét allerminst. Het kan daarom slechts vertroebelend werken, in het onderhavige geval eenerzijds het karakter van armen zorg aan de steunmaatregel te ontzeg gen en anderzijds daaraan een bepa ling te verbinden, welke slechts in die sfeer thuis behoort. Ook al zien wij hiervan een oogen- blik af, zoo achten wij de richting, door de regeering gekozen, niet bij uit stek gelukkig. De oplossing zal naar onze meening eerder moeten worden gezocht in een herstel der bijverdien sten, dan in extra bedrijfssteun, ter wijl ook het vraagstuk van den meest gewenschten bedrijfsvorm niet ter zij de mag blijven. Het vraagstuk van het bestaan van den kleinen boer is met een uitkeering in eens van f 25 a f 30 zelfs niet voor- loopig opgelost." Roman door COR DE BLIJ. 34.) i,Hemel ja, maar ik begrijp de houding van onzen besten vriend Verhoeven absoluut niet Had me even een lettertje geschreven zeg.Je vergeet, ik ben geen zakenman, zooals jij, en een kleine nonchalance kun je me inderdaad verwijten." „Mijnheer Van Beers. Uitvluchten. Ik her haal de twee mille komen n u op tafel. „Mag ik mij nogmaals mengen in deze on verkwikkelijke affaire, en diteh.... mis verstand „Geen sprake van misverstand. Wel misleiding. Mijnheer Van Segwaert." „Ah, zoo. Is dat Uw standpunt. Wilt U m ij n garantie accepteeren, dat deze eere- schuld, morgen, door mijn bankiers aan U wordt overgemaakt „Uitstekend, Mijnheer Van Segwaert. Uw garantie is voldoende. Dan gaan we verder Het is U zeker duidelijk, dat ik niet alleen daarom hier gekomen ben. Ware het uit sluitend Uw funeste finantieele toestand, Mijn heer Van Beers, dan.had zulks niet éénig verschil gemaakt in de verhouding der jon gelui. U ziet, ik ben goed geïnformeerd. Ik ben vanmorgen naar Veldhoven gekomen, met het doel U, zoo mogelijk te helpen. Mis schien niet alleen ware mij dat mogelijk ge weest, dan, met de hulp van Uw familie. Ik was in Deventer, bij het kadaster nam, hoort U, nam de onbescheidenheid, Uw bezittingen te onderzoeken. Nog bleef ik bij mijn plan. Terwille van de jongelui. Er is echter iets. een verandering in gekomen. Uw zoon, Mijn heer Van Beers, is een schurk." „Zwijg Van Beers verbleekte, vermeenend, dat „GELD, HANDEN OP Vrijdag is te Breda een brutale roof overval geschied. Een heer zat om streeks half zes op zijn kantoor aan den Hoogen Steenweg, waar hij een kleinen leerhandel drijft, aan zijn schrijfmachine te werken met den rug naar de deur gekeerd, toen plotse ling twee hem onbekende mannen bin nenkwamen, waarvan één een wollen das om het hoofd droeg. Hij had een revolver in de hand, ter wijl de tweede persoon een soort ploer tendooder hanteerde. Zijn revolver richtende, riep de eerste indringer „Geld, handen op aan welk hevel noodgedwongen gevolg werd gegeven. De man werd daarop met het gelaat tegen den mum' geplaatst. De roovers tastten zijn zakken af en ontnamen hem zijn sleutels en een portemonnaie waaruit zij een bedrag van vijftig gul den, bestaande uit twee briefjes van tien gulden en ongeveer dertig gulden aan rijksdaalders en guldens, haalden. Nadat zij het vertrek nog verder had den afgezocht, sloeg een van beiden de electrische lamp stuk, waarna zij het kantoor verlieten. De woning werd met den bemachtigden sleutel van bui ten afgesloten de roovers verdwenen in onbekende richting. Onmiddellijk stelde de beroofde de politie van het gebeurde in kennis, en een uitgebreid onderzoek werd inge steld. Tot dusver evenwel zonder re sultaat. De sleutel, waarmede de die ven de deur sloten, hebben zij aan den buitenkant in het slot laten zitten Beide indringers waren jeugdige per sonen, ongeveer 1.70 m. lang De één was gekleed in een grijze overjas de ander in een bruine jas. „Hoog-pasteurisatie" verplicht Besmettelijke melk van tuber culeus vee een groot gevaar. Het Handelsbl. verneemt, dat gedu rende de laatste jaren door de afdee- ling „Volksgezondheid" van den G. en G.-Dienst, speciaal door de gemeente arts mej. dr. A. C. Ruijs, een onderzoek ingesteld naar de besmetting van den mensch door den „Rundertuberkel bacil." Uit deze enquette is gebleken, dat long- en andere tuberculose ook in Amsterdam verspreid wordt door be smette melk afkomstig van tubercu leus vee. Het percentage van dit zieke vee blijft, zooals de resultaten uitwijzen, vooral in de randgemeenten van Am sterdam zorgwekkend hoog ernstige besmetting met tuberculeuze melk af 3 x per dag vanaf Den Helder - Wieringen - door de Wieringermeer naar Medemblik, Hoorn, Edam, Amsterdam en alle plaatsen van geheel West-Friesland. Inlichtingen en dienstregelingen verkrijg baar bij Bosker's Boekhandel, Brugstraat 21, Middenmeer. komstig van ziek vee behoort dan ook volgens deskundigen, geenszins tot de uitzonderingen. Autoriteiten op het gebied der tuber culose-bestrijding zijn, dientengevolge van meening, dat door de overheid ver plichte pasteurisatie van de melk op hooge tempera tuur moe: worden voor geschreven en op de naleving van dit voorschrift een strenge controle dient te worden uitgeoefend. Deze deskundigen zijn van oordeel dat met de tegenwoordige werkwijze van de bestrijding der tuberculose bij den mensch niet meer kan worden volstaan. Er zal h.i. bijzondere aandacht die nen te worden besteed aan het agee ren tegen de rundertuberculose. Zoo lang die niet is uitgeroeid, zal verplich te pasteurisatie van de melk, die aan hooge eischen moet voldoen, zeggen zij, het aangewezen middel zijn om be smetting met den „rundertuberkelba- cil" tegen te gaan. Auto in een droge sloot. Groentenventer gedood. In het dorp Rhenoy is op den weg van Leerdam naar Beesd de 21-jarige groentenventer J. Buunders met zijn auto geslipt en in een droge sloot te recht gekomen. De man kwam onder de kisten terecht, die achter in zijn \yagen lagen, en is vermoedelijk ge stikt. Medische hulp, die terstond aan wezig was, kon niet meer baten. Toch een zes-daagsche te Amsterdam wordt van 27 Maart--2 April gehouden. Er zijn dit jaar reeds verschillende berichten opgedoken, dat er te Amster dam toch een zes-daagsche zal worden gehouden, nadat die in November van het vorig jaar niet is door gegaan. De plannen vonden echter vertraging om dat het niet zeker was, of de heeren Strengholt en Perel, die indertijd finan cieel betrokken waren in de organisa tie, dit jaar ook nog van de partij zou den zijn. Thans blijkt, dat genoemde heeren zich hebben teruggetrokken, maar niettemin zal van 27 Maart tot 2 April a.s. in het R.A.I.-gebouw een zes-daagsche worden gehouden. Een zeer actief aandeel neemt thans de di recteur van de Kopenhaagsche baan, de heer Lindmans, die erin geslaagd is het kapitaal voor de onderneming bijeen te brengen. Naar aanleidinj van een en ander heeft de heer .T. W. Grolm, die als altijd de technische lei ding van den zesdaagsche in handen heeft iets naders medegedeeld. De heer Grolms begon te vertellen, dat er op het oogenblik met de formatie van koppels nog niet is begonnen. De da tum is zoo gekozen, dat geen conflict met andere zesdaagschen wordt ver kregen. De technische leider vertelde tevens, dat dezelfde combinatie zes daagschen op touw zet in Londen en Manchester. Hij was natuurlijk niet te spreken over de actie om zesdaagschen tegen te gaan en hij bleek een zeer open oog te Verhoeven iets te weten was gekomen, van het onverkwikkelijke proces. „Neen, neen, laat Mijnheer Verhoeven ver der gaan, ik luister met aandacht." „Dat zal ik, Mijnheer Van Segwaert. Met of zonder uw toestemming. Ik herhaal Uw zoon, Uw neef, is een eervergeten ellendeling. Mevrbuw Van Beers trad met waardigheid de kamer binnen. „Emilie, het is beter, dat je ons even alleen laat „Neen Robert. Neen. Ik hoorde Mijnheer Verhoeven een beleediging uiten, ik wensch te hooren, hoe hij durft „Mevrouw Van Beers, Uw broer heeft ge lijk. laat ons mannen even alleen, doet U mij dat genoegen." „Ik zie niet in, dat ik verplicht ben U dat genoegen te doen." Mevrouw Van Beers wierp hautain haar hoofd achterover. Zij was een geboren Van Segwaert tot Segwaert. ..Zooals U verkiest. De heeren weten mijn opinie, over Jan. Ik zal mij matigen in Uw pretentie, Mevrouw. Met die wetenschap, Mijn heer, kunt U zich voorstellen, dat ik voor mijn dochter, het engagement verbreek." „Weet de jongedame in qquaestie hiervan?" „Neen, Mijnheer Van Segwaert. Daarvoor neem ik echter de volle verantwoording. De Verhoevens zijn namelijk buitengewoon ge steld op hun goeden naam, ziet U. En mijn dochter maakt daarop, daar ben ik zeker van, geen uitzondering. IK verzeker U, dat ik ver heugd ben 'n „mésalliance" te hebben voor komen. Niet in den geest, als U zich zulks voorstelt. Het trouwen van een minderwaar dig sujet, met een rein meisje, is een mé salliance." Van Segwaert haalde, met een onwillekeu rige beweging, de schouders op. „U spreekt in raadselen. En betrof het hier niet een zeer precaire quaestie, ik zou er niet verder op ingaan. Mocht- U al gelijk hebben, dat mijn zwager finantieel eenigszins ach teruit is gegaandat is geen excuus voor Uw gedrag. Mijn neef,... hebben voor de gebreken, die aan een evenement als dit kleven maar hij zag toch ook goed de voordeelen voor een stad. In een tijd als deze, zoo zeide hij, mag men niet vergeten, dat een zes- daagsche werk geeft voor weken aan tal van lieden. Bovendien is het zeer belangrijk, dat de gemeente in korten tijd een groot bedrag aan belastingen int. Zouden er dus ook al kleine gebre ken aan een zesdaagsche kleven, dan mogen ze niet zoo uitgesponnen wor den om de eenvoudige reden, dat er de genoemde voordeelen tegenover staan. De heer Grolms was vol vertrouwen, dat ook de Vierde Zesdaagsche te Am sterdam zal slagen. Prov. Staten van Noord-Holland. Tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland is ter voorziening in de vacature H. F. van Nuland (R.K.), benoemd verklaard de heer J. Groen Azn. te Zuid-Scharwoude. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Een nieuw gerucht in de affaire Hauptmann. De autoriteiten van Akron in den staat Ohio stellen op het oogenblik een on derzoek in naar den levensloop van een 5-jarigen jongen, die volgens de beweringen van een vrouw het kind van Lindbergh zou zijn. De jongen verblijft in het huis van den vrachtautobestuurder Dolsen. De vrouw beweert, dat de twee jaar gele den gestorven echtgenoote van Dolsen een vriendin is geweest van Violet Sharp, die vergiftigd werd. Dolsen zelf zou wel eens betwijfeld hebben, of de jongen, die bij hem in huis is, zijn eigen zoon is. in d*i verband wordt het volgende verhaal vertehi Toen Dolsen in 1932 een reis door de staten maakte, werd hij plotseling naar huis geroepen. Men deelde hem mede, dat zijn kind ziek was geworden. Toen hij thuis was gekomen, had hij gecon stateerd, dat dit niet het geval was. Bovendien had hij gezegd, dat hij het kind, dat hij voor zich zag, niet her kende, daar het krullend haar had. Later had hij bemerkt, dat zijn vrouw over veel geld beschikte. Eens had hij 600 dollar bij haar gevonden, waarover zij geen rekening kon afleggen. De vrouw, die met deze merkwaardi ge verklaringen is gekomen, beweert dat zij een verwijderd familielid van mrs. Dolsen is en alle bijzonderheden van de quaestie-Lindbergh kent. Dorp in Savoje ten deele verwoest. Bevolking tijdig in veiligheid. Het dorp Ferrières is door een gewei dige aardstorting van den berg aan den voet waarvan het dorp gelegen is. Groote massa's aarde en slijk maak ten zich van den bergwand los en stortten zich op het dorp. Eenige hui- „Wel Mijne Heeren, dat zal ik duidelijker zijn.Marie Verhoeven, Uw gewezen tweede meisje, is mijn zuster. Ik ben de oudste zoon van Uw gewezen pachter Verhoeven.' Een „hoorbare" stilte volgde. Dan een ho merische lach van Mevrouw Van Beers „En U durft te spreken van Mesal liance!! U, een avonturierdie zich, evenals Uw dochterbij ons ingedrongen heeft. Hahahahaha „Mijnheer Verhoevenmag ik U even uitlatenehemhet gebeurde heeft mijn zuster zeer geschokt. Dan in de gang „Een moment, hier in de spreekkamer Gaat U binnenMijn bewondering voor Uw discretie, in aanwezigheid van mijn zus ter. Maar ik meen recht te hebben, nog enke le ophelderingen van U te ontvangen. Ten eerste neem ik aandat het Uw plan was mijn zwager bij te staan, in zijn moeilijkhe den. Al ware zulks waarschijnlijk niet noodig geweest. Van die bedoeling is U terug geko men, doordat U zekere feiten heeft vernomen. U noemde den naam van, eh, Uw zuster Moet ik dat in verband brengen met een of andere relatie, die mijn neef met dat meisje gehad heeft Ik vraag U dit op den man af. Voor de toe komst van den betrokkene hangt veel van Uw antwoord af." Verhoeven weifeldeEen strijd in zijn binnenste voltrok zich. Ongelijke kamp, tus- schen wraak en: „Zijn juist ont waakte beter ik". Het laatste overwon. „Mijnheer Van Segwaert. Wanneer U de toekomst in handen heeft.van.Uw.neef dan.zwijg ik verder." „Het spijt mij, Mijnheer Verhoeven, dat ik U in mijn verder leven waarschijnlijk nooit meer zal ontmoeten. U toont U „gentleman." Mag ik U voorgaan Met een handdruk scheidden de heeren Den avond van dezen zeer bewogen dag voor Van Beers, samen op de studeerkamer, zei zwager van Segwaert „Die man, Alexis meer aristocraat naar den geest, dan jouw zoon door zijn ge boorte." ,Dag beste Bob. Wat zie je er' ontzettend vermoeid uit. Is het bezoek nog al mee geval len „Och Hetty, het is me liever, er niet over te praten. Het was een hoogst onaangename affaire. Van Beers heeft er tenslotte in toege stemd zijn onslag te nemen „In toegestemd? Maar Bob!!!" „Eh bienHet is nu eenmaal zoo. Er is nog een onaangename geschiedenis bijgeko men." „Och nee „Het engagement is verbroken van Jan en dat meisje.eh Vérhoeven." .Vreeselijk sneuWist ze dan van de débacle „De Vader ten minste „Hoe teekenend voor dat seurt menschen. Ik dacht direct al, toen ik die familie zag dat is niet bepaeld uit onze kringenna tuurlijk nu er geen geld is, wordt de re latie als afgedaan beschouwd. Die arme Jan „Het is niet precies gegaan zooals...., een momenttelefoonHallomet Jan van Beers? Ah zoo.... Wat zeg je, jong- mensch Is het noodzakelijk Want ik ben vanmiddag nog al geoccupeerd met besprekin gen voor je Vader. Ja, ik was er gisteren. Goedkom dan maar over een half uur tje." „Zielig, de stakkert.och.maer het is zóó veel beterlaeter wreken zich die be rekening-huwelijken altijdHet staet na tuurlijk vast, dat het bij dat kind zuiver om een „stand-huwelijk" te doen wasZoon tje van een gefortuneerden Burgemeester.." „Nogmaals Betty, je hebt het mis. Ik zal het je later wel eens uitleggen. Ga je uit O, een vergadering. Dag kindtot straks. In den corridor stond Queennie, de Pe- kingeesmet opgeheven rasneusje „Dag Oom Robert. Ik zal U niet lang sto ren, zeg. Was het nog al goed op „Duivecate." De oudelui wel Kijk eens Oom. Door de ver wikkelingen met Paépae, zit ik een beetje court. U begrijpt dat wel. U was vroeger ook ,stud", hé Leuke tijd, zeg, maer allerbe roerdst, als je krap zit. U weet, ik ben prae- ses van de Senaet en dan heb je allerlei be sognes. Ik heb daerbij een paer beertjes op de soos en bij mijn huisploert...." „Die ik niet voor je betaal. Ga verder." „Nu jae, ik realiseer aebsoluut, dat U een macht besognes voor Paepae heeft. Dit zit beroerd in de nesten, hé Zie eens Oom, ik zal niet veel van Uw tijd vergen. U weet, ik ben verloofd met een zeer gefortuneerd meis je. Volgend jaer ben ik afgestudeerd, 'k Zal nu wat extra blokken. Ik gae dan in 's he melsnaam zoo spoedig mogelijk trouwen Zou ik dus een kleine leening bij U kunnen sluiten, zeg." „Waarde neef, ik ben geen Crediet Bank." .Reuzen geestig, Oom. Zou U me dus kun nen helpen, aan laten we zeggen „Ik zou maar niets meer zeggen jongmensch. I k zal je eens wat zeggenIk heb Mijnheer Verhoeven gesproken „Och kom. De ouwe heer van Kit „Ik verzoek je me niet in de rede te vallen. Kijk, jongeman. Verhoeven kwam gisteren, tijdens de conferentie, die ik met je Vader had, naar Veldhoven. Hij had gehoord van de misère en kwam om hem te helpen. Zeer toe vallig echter, heb j ij een spaak in 't wiel ge stoken." „Ik, Oom de jonge Van Beers verbleekte. „Ken jij een zeker dienstmeisje, Marie?" „Hoe wist haar Vader daarvan.de zaak werd toch met gesloten deuren behandeld." „Ja, inderdaad werd de zaak met gesloten deuren behandeld. Je antwoord!" „Maar Oomhet is me raadselachtig U weet dus ook van dat proces van die Swie- vers (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1