bWIERINGER courants BEHELS 27e JAARGANG VRIJDAG 24 JANUARI 1936 No. liy^j NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIEINMGEN EN OMSTREKEN /ASPIRIN MESALLIANCE. bWnenTandsch"nieuws""" REIST PER W.A.C. O. büitenlandsch nieuws. -■ - VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.— UITGEVER: CORN. J. BOSKER WEERINGEN BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f q.iü J zijn de typi- |sdie sympfo- j v i van een opkomen- de verkoudheid: Zwaar hoofd en moe gevoel in de benen. Neemt dan afóu/, vuvvovdia/ 9 hel product van vertrouwen CRISISBUREAU STEUN AAN KLEINE VEEHOUDERS. Varieert van 23 tot 50 gulden bij 1 resp. 3 koeien. Zooals reeds bekend gemaakt is, ligt het in het voornemen van den Minis ter van Landbouw over te gaan tot het doen eener geldelijke uitkeering aan de kleine boeren. Voor zulk een uitkeering komen al léén in aanmerking rundveehouders. a. wier hoofdberoep bestaat in het uitoefenen van akkerbouw of veehou derij voor eigen rekening (landbou wers) b. die hij de inventarisatie van Mei 1935 ten hoogste 5 ha cultuurgrond in gebruik hadden c. te wier name bij een der rundvee tellingen, te weten die van Mei 1935 of December 1935 1, 2 of 3 melk- en/of kalfkoeien werden ge-inventariseerd d. die na 1 Januari 1936 niet in een van Rijkswege gesubsideerde werkver schaffing, zijn opgenomen geweest of na dat tijdstip geen steun hebben geno ten ingevolge een door den minister van Sociale Zaken goedgekeurde steun regeling e. die op 1 Januari 1936 niet waren aangesloten bij de werkloozenkas eener vereeniging, gesubsidieerd ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 f. die niet zijn aangeslagen in de in komsten- en/of vermogensbelasting over het belastingjaar 1935-1936. De uitkeering aan degenen, die tot voornoemde categorie gerekend kun nen worden, zal bedragen Voor veehouders met 1 melk- of kalf koe f 25. Voor veehouders met 2 melk- en/of kalfkoeien f 40, voor veehouders met 3 melk- en/of kalfkoeien f 50. Bij de bepaling van het bedrag, zoo wel als bij de vraag of en voor welk bedrag een veehouder in verband met eventueel verschillende resultaten in FEUILLETON Roman door COR DE BLIJ. 35.) „Swievers „Die vent, die me indertijd verwondde nu dan, Oomik begrijp niet dat het uit gelekt is. De geheele quaestie, waar ik bij betrokken ben.dus zooals U zegt, die af faire met die Marie, is met gesloten deuren behandeldDaar kan niets van uitgelekt zijn. Uitgesloten. In de pers heeft er natuur lijk niets van gestaande rechters staan in zoo'n geval onder geheimhouding.Ik ben toch zelf aanstaand Juristdusik weet „Stop. Je bezit werkelijk alle symptomen om een bekwaam jurist te worden. Bravo, jon geman. Edoch, je hebt me in je stomme ner- veusiteit een geschiedenis verteld, waar ik onkundig van was. Die de zaak nog stukken voor je verergert. Aldus resumeerendDie man Swievers.... is.... ook.... dedu pevanjouwverhouding., met.. dat dienstmeisje Vooruitgeen leugens." „Maar Oom." „Oogenblikkelijk de waarheid, ofmijn huis uit." „Oom, die Swieversehhet is best mogelijk dat die de aanstaande vader is." „Ellendeling! Er uitDoortrapte huichelaar „Jhr. Mr. Robert van Segwaert tot Seg- waert." aanmerking kamt, zal worden uitge gaan van het normale bedrijf van den betreffen den veehouder. Alle veehouders die volgens de voor handen gegevens voorloopig in aan merking zouden komen voor een uit keering, krijgen een formulier ter on- derteekening toegezonden, waarbij de betreffende inspecteur der directe be lastingen wordt gemachtigd tot 't ver strekken van de hierboven onder f be doelde inlichtingen. Dat formulier dient onverwijld in de bijgesloten dienst-enveloppe te worden ingezonden bij de provinciale Land- bouw-Crisis-Organisatie, waarbij de betrokkene is aangesloten. Indien het formulier ongeteekend, of na den daarop vermelden datum bij de Landbouw-Crisis-Organisatie voor noemd inkomt, wordt de betrokken veehouder geacht niet voor een uitkee ring in aanmerking te komen. Personen, die op 10 Fèbruari a.s. nog geen formulier ontvangen hebben en meenen tóch aan bovenomschreven voorwaarden te voldoen, kunnen na dezen datum, doch uiterlijk vóór 23 Februari 1936 een formulier, hetwelk bij den secretaris hunner districts-com missie gratis verkrijgbaar is, oridertee- kend inzenden bij de Landbouw-Crisis Organisatie, waarbij zij aangesloten zijn. De door misgewas getroffen tuinders zijn in vorenbedoelde categorie niet be grepen. Voor hen is eveneens een rege ling in voorbereiding, waarover te zij ner tijd nadere mededeelingen in de pers zullen volgen. Naar wij vernemen is bij het Mini sterie van Landbouw en Visscherij een regeling in voorbereiding betreffende aanvoer en verkoop van Waddenzee haring. Het ligt in het voornemen o.m. te bepalen, dat het aanvoeren van Wad denzeeharing slechts zal zijn toege staan aan georaniseerden bij de Neder- iandsche Visscherij-Centrale, als hoe danig alleen zullen worden toegela ten degenen, die in 1935 het visschen op Waddenzeeharing daadwerkelijk hebben Uitgeoefend, terwijl anderzijds de handelaars zich eveneens zullen die nen aan te sluiten bij de regeling. Voor het afleveren van de haring door de visschers zal een minimumprijs worden vastgesteld, terwijl de haring welke dezen prijs niet opbrengt, aan de Ned. Visscherij-Centrale moet wor den overgedragen, die ze zal doen ver werken in visclimeelfabrieken. De visschers zullen hun vangst uit sluitend mogen verkoopen over één der nader aan te wijzen vischafslagen. De opbrengst zal volgens een vast te stellen systeem onder de aanvoerende visschers worden verdeeld. BELGIE. DE DEVALUATIE. Een schijnvoordeel voor som migen, een nadeel voor velen. Fernand Baudhuin, hoogleeraar aan de Universiteit van Leuven, heeft een boek gepubliceerd omtrent de devalua tie in België,. In zijn boek „La déva- luation du franc beige" (De devalua tie van den Belgischen franc), dat als ondertitel draagt „Une opération dé licate, par réussie." (Een hachelijke manoeuvre volkomen geslaagd), ver dedigt professor Baudhuin de mani pulatie met het ruilmiddel in België, nadat hij van een Saulus tot een Pau- lu-h was bekeerd. Het boek heeft vrij sterk de aan dacht getrokken en heeft bestrijders tot weerlegging uitgelokt. Thans heeft zich ook een Fransch- man, Henri Michel, in dit gelid ge schaard met een boek, waarvan de ti tel is ge-irispireerd op dien van profes sor Baudhuin's werk, n.1. „La dévalua tion beige, une opération aussi déica- te que déce vante" (De Belgische de valuatie een even hachelijke als bedrie- gelijke manoeuvre.) Afgescheiden van het feit, dat dit boek belangwekkend is met het oog op de scherpe critiek in zake de Belgische dévaluatie, verdient het ook de aandacht in verband met- de houding van sommige kringen in Frankrijk aangaande muntverzwak king. Het betoog van professor Baud huin wordt weliswaar niet op den voet gevolgd, doch vrijwel alle vraagstuk-! ken, die hij behandelt, worden bespro- j ken en critisch beschouwd. Michel resumeert zijn betoog als volgt De devaluatie in België betee- kende voor de speculatie een „zaak", voor het bankwezen een redding, voor de ondernemers in bedreigde indu- striën, voor het hotelwezen en voor den handel in weelde-artikelen een verlichting, voor de ondernemers in den gewonen handel en voor het ver voerwezen een bedriegelijken schijn. Voor arbeiders en middenstand, de laatste reeds zoo sterk verschrompeld, was zij een harde slag. Voor den Bel gischen staat, wat openbare financiën en credit betreft, een échec, voor Bel gië een sterke daling van inkomsten en rijkdom, in vergelijking met het we reldniveau. Voor de wereld, althans voor Europa, een nieuw element tot verstoring van de conjuctuur. Henri Michel is hoofdingenieur van weg en werken en adviseur voor den handel, in welke kwaliteiten hij gele genheid heeft gehad ervaring op te doen in vele takken van den Franschen handel en de Fransche industrie. Zoo als hierboven reeds terloops opge merkt, is zijn boek hierdoor op een breeder plan gekomen dan een uitslui tende bestrijding van de Belgische mo netaire politiek zou zijn geweest. kaartje. „Laat mijnheer Van Segwaert binnen." „Waar kan ik U mee van dienst zijn „Ik kom U lastig vallen over een quaestie in de zaak Swievers, waarin U, naar ik op de griffie vernam, rechter-commissaris was." „Inderdaad, Mijnheer Van Segwaert. De uitspraak is, meen ik, morgen met een blik naar griffier Peulings. Deze knikte bevestigend. Vreemdeen Van Segwaert, die zich met dat geval be moeide „Zoo. Ik wilde enkele ophelderingen van U, zoo U mij die geven kimt. Ik ben een Oom van het jongmensch Van BeersDe naam is U zeker bekend." De rechter knikte ernstig. „Ik begrijp volkomen, dat U spaarzaam zult zijn, met Uw mededeelingen, ik kom echter uitsluitend, in het belang van den beklaagde. Mag ik Uw indruk over den man weten Ik ben volkomen op de hoogte van de rol, die mijn neef in deze geschiedenis gespeeld heeft." „Wat wilt U weten, Mijnheer Van Seg waert De twee heeren keken elkander aan. Dan ging de blik, van den bezoeker, naar den grif fier. Een ondeelbaar oogenblik. „Mijnheer Peulings, wilt U de moeite doen, de betreffende stukken van Swievers even voor mij van de griffie te halen Ik herinner mij de details niet precies meer De griffier was een en al bereidwilligheid. Bij zijn terugkomst was de Heer Van Segwaert vertrokkenhet geheugen van den rechter bleek in dien tusschentijd toch nog voldoen de te zijn geweestom de belangstelling van den bezoeker te bevredigen Beide heeren kenden en brachten in toe passing dat woord van Homerus „Praestat honeste vivere, quam honeste natum esse." Het is beter zich goed te gedragen, dan van goeden huize te zijn. De Haagsche mannelijke familieleden wa- 3 x per dag vanaf Den Helder - Wieringen - door de Wieringermeer naar Medemblik, Hoorn, Edam, Amsterdam en alle plaatsen van geheel West-Friesland. Inlichtingen en dienstregelingen verkrijg baar bij Bosker's Boekhandel, Brugstraat 21, Middenmeer. De reehter-commissaris bektek hst visite- ren weer vereenigd in een hoekje van de Witte. „Alzoo, vertel eens Robert van je weder waardigheden. Ik was gisteren even bij je thuis, misschien hoorde je 't van Hetty. Zij vertelde me, dat je twee keer naar Veldhoven geweest bent. Je hebt wel je portie, kerel, in deze affaire." „Inderdaad, Max, was ik tweemaal op reis, doch slechts éénmaal bij Alex en Emilie. De tweede keer was ik op.ja, hoe zal ik het zeggen, aan 't Sherlock-holmessen Ik zal echter beginnen met een belangrijke mede- deeling. De vader van dat meisje Kitty Van Segwaert vertelde. Verontwaardigd luisterden de andere heeren „Door die insinuatie van dat jongmensch, was ik zoo diep verontwaardigd, het cynisme, waarmee hij, de gevolgen van zijn handelin gen op een ander trachtte af te schuiven, nota bene, op een stakkert, die vandaag ver oordeeld wordt, terwijl die meer karakter bezit, dan de telg van onze illustre familie." „Nou, nou, Robertje bent wél wat te. „Absoluut niet „te", Max. Hoé ik achter de waarheid, de, niet aan te vechten waar heid, wel te verstaan, ben gekomen, is een quaestie, waar ik me niet over uit laat. Maar dit kan ik stellig verklaren dat de man, de eenvoudige boerenkinkel, die zich wreken wilde, voor de eer van het meisje tot 't laatste toe geweigerd heeft, de ware toedracht te vertellen. Met de wetenschap dat een verklaring, het motief van zijn daad, de straf lichter zou maken. Maardan moest hij de eer van het meisje prijs geven. Dat is een kerel. Wat ik jullie hier zeg: weten èn Alex en zijn zoon. Je begrijpt dus, dat een zekere waardeering voor dien man, van hun kant, te verwachten zou zijn. Maar neen. Van Beers spreekt er met geen woord over, ook niet tegen mij, terwijl de zoon.... de misselijke laagheid heeft om hem z ij n daad in de schoenen te schuiven. Ik voel er dus absoluut niets voor, om, ook maar met iets, verder mede te helpen, om zijn studies, te financieren." De heeren zwegen, waren vervuld van eigen gedachten. Visschersschepen aan den ketting gelegd. Maandagmiddag heeft de scheep vaart-inspectie te Vlissingen drie vis- schersbooten aan den ketting gelegd, daar deze scheepjes niet voldoen aan de eisclien van de schepenwet. Het zijn de Vli 13, schipper C. Jasperse, de Vli 22, schipper L. Dingemanse en de Arm. 21. Aan boord van deze vaartui gen is in het geheel geen reddingsma teriaal, terwijl zich ook andere gebre ken voordoen. Dit optreden van de scheepvaan-in- inspectie is te beschouwen ais een waar schuwing voor andere visschers, daar op nagenoeg alle vaartuigen de voorge schreven reddingsmiddelen ontbreken. De scheepvaart-inspectie zou dezelf de maatregelen nemen te Breskens. daar gaat net naar Arnemuiden, waar na volgende week Vlissingen weer aan de beurt is. De schippers zijn financieel niet in staat aan de bepalingen van de Sctie- penwet te voldoen Daar deze menschen zelfs niet in hun eigen onderhoud kun nen voorzien, moeten de gemeenten hen daarin helpen. Nagenoeg alle schippers hebben op hun scheepje een hooge hypotheek. Bedragen van f 300Ü zijn geen zeldzaamheid. Daarvan moet 6 a 7 pCt. rente worden betaald en de meeste schippers zijn zelfs niet in staat deze rente op te brengen, zoodat van vernieuwingen en aanvullingen van de noodzakelijkste benoodigdhe- den geen sprake is. De laatste weken wordt, mede door het slechte weer, nagenoeg niets ver diend. De garnalenvangst is in dezen tijd van het jaar zeer slecht. Daarbij komt, dat er geen uitvoer meer is naar België en Frankrijk. Alleen Enge land vormt nu het aizetgebied. De Visscherij Centrale wil eenter aiieen groot goed naar Engeland laten zen den. Wanneer een scheepje den geliee len dag of nacht heeft gevischt, kan er gemiddeld 40 a 50 Kg. van de vangst worden verzonden, tegen een prijs van circa 20 cent per Kg. Daarvan moeten nog verpakking en verzendkosten af. Verschillende visschers uit Arnemui den zijn nu naar IJ muiden op de gar nalenvangst gegaan, doch ook hier zal de scheepvaartinspectie spoedig in grijpen, daar deze vaartuigen niet voor zien zijn van een certificaat van zee waardigheid. Een verstandig boer voedert Ëertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam B E R T E L S waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsierdam Teruggaal vroegere Duitsche gebieden verlangd. „Eens zal de bom barsten." Wij zijn een arme natie, wij hebben geen koloniën, we hebben geen grond stoffen, maar wij moeten aan de ande re volken zeggen dat het uur zal slaan, waarin wij zullen eischen, dat dat men ons onze koloniën teruggeeft Aldus verklaarde minister Göbbels in een rede voor 20.000 leden der nat.- soc. partij te Berlijn, en voegde er bij Het zou niet rechtvaardig zijn als wij blijven leven in een arm land, terwijl de rest van de wereld in weelde baadt. De anderen hebben geen behoefte aan de koloniën welke zij ons hebben ontnomen. Wij wenschen neutraal te blijven, maar wij begrijpen dat een volk als Italiaansche moet leven. Het is gevaarlijk voor de wereld der gelijke eischen niet in te willigen, om- te eenigertijd de bom zal barsten. ENGELAND. Volk neeini afscheid van zijn Koning. Bezoekers stroomen naar het kerkje van Sandringham. Het afscheid van den geliefden ko ning George door het Engelscke volk is begonnen. Op uitdrukkelijk verlan gen van koningin Mary is de kleine kerk van Maria Magdaleria te Sandring ham opengesteld voor het publiek en niet alleen voor de parochianen, ge lijk eerder wsa gemeld. Zoodra dit bekend werd, begonnen uit de naburige steden Cambridge, Ely, King's Lynn, Hunstanton, Nort- hampton en Peterborough bezoekers te stroomen naar de kerk, waarover ge durende den nacht de boschwachters van het landgoed de wacht hadden ge houden. De lijkkist was gedekt door den ko ninklijken standaard, waarover bloe men waren geplaatst, die van de ko ningin-weduwe eea kruis van \yitte chrysanten en een tuil van orchideeën waarvan de koning zooveel hield. De kist was in het koor voor het altaar geplaatst en vier mannen in eenvou dige kleeding stonden bij de hoeken. Op dezelfde plaats hebben vroeger de lijkkisten gestaan van koningin Alex- andra en die van haar zoon, den her- tog van Clarence. Dan de oude generaal „U hebt volkomen gelijk. Jan verdient niet anders. Maar laten we hem geheel los, wat moet er van terecht komen." Robert antwoordde met een schouderopha len. De oud-president van de rechtbank „Er moeten toch ook advocaten van „kwa de zaeken" zijn „Dat zeg j ijMax Oud geacht lid van de Rechterlijke macht „Juist ik. Mijn ondervinding leerde me, dat die heeren in de wieg reeds daarvoor bestemd zijn Na het bezoek aan zijn Oom was de jonge Van Beers een borrel gaan drinken. Een dergelijke ontvangst bij dien gezelligen „old Bob" had hij niet verwacht. Daarbij be greep hij er niets van. Oom had den Vader van Kitty gesproken. Allright. Die oude had natuurlijk lucht gekregen van die episode met Marietje. Nou, dat was niet leuk Maar hoe! Daar zat de kneep. Een der rechters Uitgesloten. Die verdediger Absurd. Hoe zou Verhoeven nu juist met Mr. van Dam in connectie zijn gekomen, 't Was natuurlijk een „esprit de clocher" een dorps-bekrompenheid. Een van die smerige boerenhengsten had ge kletst. Dat was de eenige mogelijkheid. Hoe ze er achter gekomen waren daar in Veldho ven Geen idee. Nu was Oom Robert wel furieus geworden.misschien overspannen, door de beslommeringen van de laatste da gen, maar dat idee, om de schuld op dat ca naille te gooien, was heusch nog niet zoo gekOber, nog een catz, of neen, breng me maar een cocktail zeg.Kitty trapte daar absoluut inmoppigzou zij al, van die nieuwste moraliteits-bevlieging van „Pae" op de hoogte zijn Natuurlijk stoorde zij zich er geen fluit an, zegober, de cock tail is niet slecht, breng me nog éénoch ober, vraag even voor me aan 356447 Amster dam. Ja zegEven denkeneen ciga- retgoed voor je nervenzoo'n beetje alcohol frischt een mensch absoluut van op. die oom Bob, wat een tiendubbele nonsens zeg, om je zoo te laeten gaenzat me ab soluut te tempteeren.ah ja, telefoon? Amsterdam Merci ober.zet nog maer vast zoo'n pil voor me klaer zeg. ....Hallo? Jae, jae. Zeg jonge dochter, vraag eens of Kitty aan het toestel wil ko men.... ja goed j „Ratatatatat, daar zullen we 't hebben Hallo, darling. How are you. Zeg Kit. Ik heb daar straks mijn Oom gesproken zeg. Oom Bob. Beste vent zeg. Die vertelde me reuze gekke dingen. Je gelooft er toch zeker geen woord van Wat zeg je, Love Nee, zeg, je verstaet me verkeerd. Ik zeg je gelooft er toch zeker geen woord van? Hè? doe niet zoo mal, is 't zoo? Luister nou eens verstandig. Morgen kom ik naar Amsterdam, dan gaan we lunchroom in TrianonJa goed zeg, ik luister Aan den anderen kant „Jantje, jongen, doe nu niet zoo gek. Je schijnt nog niet heelemaal op de hoogte te zijn. Je kunt toch niet met 'n nicht van een gewezen tweede meisje ergens komen. Nee zeg, ik ben ontzettend blij, dat je me even belt. Ik had je anders vanavond geschreven. Heeft die goeie oom Bob je vergeten te ver tellen, dat ikals het niet zoo in-tragisch was, zou ik moeten lachen, Jan. De verloving is fini. Uit. Dag JanWe trekken het ons geen van beiden aan wel Tabé In Amsterdam ging Kitty naar haar bou doir. HuildeZij speelde haar roltot het bitter einde. In den Haagvertrok Jan van Beers een oogenblik later uit het café, de laatste cock tail, onaangeroerd. 's Avonds bracht een brief van Mama hem de ophelderingHoe gelukkig, beste jon gen, dat die mesalliance, ons bespaard bleef., vooral voor jou. Jij bent op dat punt, immers bijzonder teergevoelig....!!!" (Slot volgt.)

Wieringer courant | 1936 | | pagina 1